Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
Misto plimbarea voastra.
Bravo lui alien_x!
@senna: Ai schimbat bicicleta?

Am gasit si eu un subiect cu greutate ptr o iesire la anul! Drumul prin defileul Jiului de Vest e absolut superb! Eu am mers doar cat tine asfaltul, dar a fost suficient ca sa ma conving ca o excursie de 3-4 zile e musai pe acolo. Mergem cu trenul pana la Petrosani si apoi in 2 zile ajungem la Herculane, de unde revenim tot cu trenul.
Iaca si 3 poze, ca sa va ispitesc, dar acolo e mult mai frumos decat se vede in ele, va asigur.
atentat_cu_bomboana
Sigur. Vorbim din timp, sa furam toti zile libere in aceeasi perioada.

M-am mai gindit si eu si eu citeva obiective care merita vazute.
Din cite stiu, e un club de biciclisti la Resita, destul de activ. Pun si ei povestiri pe net. O sa ma uit si la ce au scris ei, mai vedem si prin alte parti... Chiar citisem prin primavara despre o iesire de-a lor in Cheile Carasului. Aia e o zona superba.
Bine, stiu, e putin probabil sa vedem noi toate cite ne propunem, dar macar sa facem o lista cu ce ni se pare mai interesant si alegem din ea.
Vorbim.
corrado83
e una din cele mai frumoase zone din tara in zona resita, semenic. extraodinar
hefee
Pe langa ce a propus Vlad, mai am si eu o propunere pt. la anul. Apusenii pe bicicleta. E timp de documentare pana la primavara. Eu unul sunt dispus ca la anul sa fac vreo 3-4 iesiri de cateva zile fiecare, cu inoptat la cort.
gibonu
Daca vreti ceva frumos cu bicicleta, va recomand Clisura Dunarii prin Serbia. Drumul este calitativ mai bun ca in RO, plus ca este mult mai spectaculos malul sarbesc.
Sunt si cateca pensiuni/campinguri pe acolo, plus ca locuitorii o rup cat de cat pe romaneste.
Eu am fost doar cu masina, iar de facut cu bicicleta este un vis mai vechi de-al meu, care sper ca o sa se realizeze intr-o zi.
Lucman
Mda, eu vad ca trebuie sa fac ceva recuperare pentru ligamentele de la genunchi.
Din pacate trebuie sa o iau lejereanu cu 10-20 km in prima faza si apoi sa cresc treptat.
vis-a-vis
Vrei sa stii care-i problema genunchilor tai?
Folosesti intotdeauna o "treapta superioara" fata de ceilalti. Adica pedalezi pe un pinion mai mic decat trebuie. Am vazut ca nu-ti schimba prea bine, s-ar putea sa fie asta cauza ca nu schimbi prea des.
Eu prefer sa merg "din turatie" nu "din cuplu" asa cum faci tu, exact din acest motiv.
Crede-ma ca pe ultimii kilometri am mers doar atat cat sa nu-mi fortez picioarele si chiar daca am pedalat fara oprire, m-am relaxat total. A doua zi n-am mai avut nici pe dracu'.
Poti sa ma asculti, poti sa n-o faci... dar la mine a functionat. wink.gif
VladG
De acord si eu cu mai multe iesiri de cateva zile.
Si Apusenii si Clisura suna bine. S-au mai propus si Ceahlaul, Carasul... Cred ca principala problema va fi alegerea smile.gif
hefee
QUOTE(Lucman @ 14 Oct 2008, 08:54)
Mda, eu vad ca trebuie sa fac ceva recuperare pentru ligamentele de la genunchi.
Din pacate trebuie sa o iau lejereanu cu 10-20 km in prima faza si apoi sa cresc treptat.
*


eu am avut ani de zile probleme cu genunchii. cel mai mult la recuperare, pe langa gimnastica medicala m-a ajutat inotul. si evita sporturi gen fotbal sau tenis care necesita schimbari bruste de directie care forteaza genunchii. cel mai bine vorbeste cu un doctor (daca n-ai facut-o) da sa nu fie d'ala care cum te vede, cum te programeaza la taiat.
Axe
QUOTE(vis-a-vis @ 14 Oct 2008, 10:07)
Vrei sa stii care-i problema genunchilor tai?
Folosesti intotdeauna o "treapta superioara" fata de ceilalti. Adica pedalezi pe un pinion mai mic decat trebuie. Am vazut ca nu-ti schimba prea bine, s-ar putea sa fie asta cauza ca nu schimbi prea des.
Eu prefer sa merg "din turatie" nu "din cuplu" asa cum faci tu, exact din acest motiv.
Crede-ma ca pe ultimii kilometri am mers doar atat cat sa nu-mi fortez picioarele si chiar daca am pedalat fara oprire, m-am relaxat total. A doua zi n-am mai avut nici pe dracu'.
Poti sa ma asculti, poti sa n-o faci... dar la mine a functionat. wink.gif
*


corect, frecventa mai mare pe un pinion mai mare decat efort suplimentar pe pinioanele mici wink.gif,aici putem adauga, calitatea si greutatea bicicletei.
Lucman
Am reglat-o si acum schimba perfect. Nu am schimbat prea mult in tura asta din 2 motive:

1. Era drum drept fara dealuri si mergeam la inertie.
2. Cum schimbam pe pinion mai mare si maream frecventa ma durea genunchiul si mai tare.

Iar calitatea si greutatea bicicletei nu intra in discutie. Cu totul are 11 kile. Porcul de pe ea e problema smile.gif
atentat_cu_bomboana
Bucurie mare: Mi-am gasit si eu magnetul de la kilometraj. Acum, la spartul tirgului, la sfirsit de sezon. Crezusem ca l-am aruncat. Inseamna ca aruncasem un nasture! biggrin.gif
Iupiii! (adica "banana dance"). Trebuie sa mai fac un drum de 27 km repede-repede.

@gibonu: De ce nu mergi niciodata cu noi?
gibonu
@ atentat_cu_bomboana
Nu am avut nici un motiv special. Din lipsa de timp in majoritatea cazurilor.
Acum, daca mi-ai facut invitatia direct, o sa incerc sa vin, dar nu pot sa promit nimic. Oricum, vad aici cand se mai organizeaza ceva, si daca se poate, ma bag cu cea mai mare placere.
Multumesc oricum.
atentat_cu_bomboana
Pai aici cu invitatie e doar pentru "printese". Se stiu ei care "e printese" biggrin.gif
Ceilalti vin cind vor. Ia uite problema!...
Vorbim. Si o sa si mergem impreuna.

L.E. Stiam eu ca mai era ceva: Baie la "Sapte izvoare", in apa termala, la 12 noaptea. Herculane.
senna
Dam o tura si in acest wknd?
corrado83
eu sunt pentru duminica daca se mai vrea o tura. sambata sunt la servici. ce ziceti?
alien_x
hmmm...duminica...da...pota ma mai antrenez putin blink.gif
VladG
Bun venit (si) pe forum, alien_x! wink.gif
Eu n-o sa pot veni ptr ca astept: una pereche adidasi cu prindere SPD si una bucata sa... sad.gif
atentat_cu_bomboana
Pai aranjeaza si tu sa ti le livreze un curier pe bicicleta smile.gif

Eu parca as ramane acasa, ca am tot aminat diverse treburi gospodaresti.
@Senna, corrado83: La ce traseu v-ati gindit? (ah, ispita!...)
polonete
propun o tura mica prin bucuresti...
Doc
Eu bag o tura pe la cernica duminica. Mai vine cineva? Traseul are cam 40-50Km.
vis-a-vis
Detaliaza.
polonete
la cat este plecarea....
vis-a-vis
DuminicaVantTemperaturaNoriPrecipitatii
Dimineatauser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Searauser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image


Dupa pozele astea, eu spun ca o sa cam ploua duminica.
Mai bine sambata...

SambataVantTemperaturaNoriPrecipitatii
Dimineatauser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Searauser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
VladG
Sper sa n-avem parte de asa ceva vreodata ohmy.gif
vis-a-vis
Piei satana!
polonete
Doamne fereste
atentat_cu_bomboana
A, nu, spune-mi ca-i trucaj...
VladG, pina acum temerea ta cea mai mare era ca ne-ar putea ploua. Zic eu acum, vazind ce scrii, ca am fost rai c-am ris de tine. Ramii la "gindul cel dintîi", te rugam smile.gif

Ei, nu va organizati in niciun fel pentru duminica?
polonete
se spunea ceva de Cernica....
Axe
Cernica vine de la "a cerne" stropi de ploaie ?! unsure.gif
alien_x
nu cred ca "cerne" nimic duminica,iata si dovada:
http://www.accuweather.com/world-forecast....URESTI&metric=1
vis-a-vis
Daca mai asteptai un pic, apucai sa vezi cum ploua afara tongue.gif

Cernica de la cernâi/cerno, adica negru in slava (ruseste/bulgareste)
LuluMOB
Nu e trucaj, era un șofer american beat rangă prin Mexic care a spulberat niște cicliști în timpul unei curse, totul a fost filmat de mașina poliției.
http://www.sledgehammertotheface.com/2008/...race-in-mexico/
http://www.flickr.com/photos/martyz/2547185044/
http://www.daylife.com/article/08ld6yhanO7YP
http://www.cnn.com/2008/WORLD/americas/06/...s.ap/index.html
vis-a-vis
A, in Mexic e posibil. La noi n-o sa vezi asa ceva, nu vezi soferi beti la volan si care sa mearga tare cu rablele lor. Doar suntem o tara europeana si civilizata radmasa.gif

18 Oct 2008, 21:10:
Deci? Pauza?
Doc
Ne vedem la ora 8:00-8:30 la manastirea cernica. Numarul meu de tel este 0751-194.100 daca vrea cineva sa mai vina. Imi pare rau ca nu am mai reusit sa intru pe net mai devreme.
vis-a-vis
Halal organizare! doh.gif
corrado83
si io as fi iesit
senna
Eu am citit azi-noapte (ora 2:00) dar n-am inteles de unde era plecarea, m-am gandit ca Cernica este capul compas si ca trebuia sa merg singur pana acolo? sad.gif Nu-i nimic, o sa ma consolez la Patinuarul National, e deshis de cateva saptamani.
LuluMOB
Ce mi-aș mai pune eu pe bicicletă așa ceva.
atentat_cu_bomboana
No comment.

Asteptam (toti cuminti acasa, stind pe coada) detalii despre traseu si, bineinteles, fotografii de grup biggrin.gif
vis-a-vis
Da, grup format din Doc cu calugarii.

19 Oct 2008, 12:41:
QUOTE(LuluMOB @ 19 Oct 2008, 12:23)
Ce mi-aș mai pune eu pe bicicletă așa ceva.
*

O alternativa mai ieftina si mult mai viabila wink.gif
user posted image
casper
in padure la cernica prezenti dis de dimineata: Doc, Ceky si eu (restul au tulit-o la munte): a fost demential, nu se compara cu o iesire pe sosea, 30 de km prin padure sunt foarte solicitanti, am plecat pe la 7 si ceva cu masina lui Ceky spre padure. in asteptarea lui Doc, care a venit dimineata pe 6,5 grade celsius pe bicla pana la padure, Ceky baga ceva la matz, eu nu prea am nevoie de haleala asa de dimineata biggrin.gif. pe la 8 si ceva ne urcam pe bicle si o intindem in padure. am inceput subtire pe drum bun cu mici urcari si coborari, un sant pe care il trecem cu biclele in spinare, pana la un moment dat cand au inceput baltoacele lasate de ploaia de vineri, eu am venit caine surd la vanatoare fara aparatori de noroi, dupa vreo 10 km facem o mica pauza si incepem sa ne curatam de noroiul proaspat depus pe bicle si ciulinii care se agatau de noi ca scaiul, eliminam din lichidele acumulate pe timpul trezirii si mergem mai departe. de abia acum incepe partea frumoasa, drumul era compus dintr-o potecuta de 10-15 cm, in stanga deal, boscheti si diversi copaci iar in dreapta lacul, orice miscare gresita sau orice radacina luata cu roata te putea arunca in apa fara drept de apel, apoi slalom printre copaci si crengutele atarnate care numai in ochii mei nimereau, sarituri peste cregi lasate de "padurari", iesim la sosea numai un pic cat sa sara nororiul in toate partile de pe rotile noastre, apoi intram iar in padure, din nou slalom printre crengute,copaci, poteca ingusta, urmeaza si un pic de offroad pe terasamentul sinelor de cale ferata unde la sfarsit Doc nu vroia sa lase trenul sa treaca de claxona mecanicu incontinu, apoi a facut cunostinta cu pietrele din terasament, iar sosea, iar noroiul in toate partile, dupe care inapoi in padure, printre boschetii plini de apa, si gata si dusu de dimineata. am intalnit pescari cu ochii cascati la noi, mai mult, era sa-l prinda cu undita pe ceky, "padurari" si cainii lor, de la caini nu am auzit decat "ham ham ham" si eram atenti sa nu sara la picioare, de la stapanii lor "azorel treci in bipu cenzurii ... lasa-l ca nu musca" sau "nu ai ba o tigare ?", am avut parte si de urcari destul de abrupte pe dealuri si coborari printre copaci cu sau fara frana. cand mai erau vreo 3 km pana la masina, eu eram destul de obosit si ma gandeam ce buna ar fi o pauza, si m-a lovit pauza, de fapt pana pe spate, noroc cu Ceky care avea serviceul la purtator, pana a fost rezolvata, cu probleme, am facut-o si desfacut-o de 4 ori cred si tot de atatea ori da-i la pompa, am pierut o gramada de timp, mai mult eu am ramas destul de dezamagit cat de subtire poate fi anvelopa, Doc si Ceky aveau tubeles si au scapat fara vreo pana. pe la 12 cred ca eram cu biclele pe masina si buni de intoarcere, Doc s-a intors cum a venit, pe bicla. eu eram rupt, dar a meritat, acu mi-am revenit un pic, si o sa ma apuc sa curat la bicla pentru duminica viitoare biggrin.gif. poze nu am avut cand sa facem pentru ca eram prea concentrati la drum.

cel putin prin padure nu ai parte de idiotii cu masini care iti arata semne obscene sau scuteristii care trec la milimetru de ghidonul tau, in fine, parca e mai interesant printre copaci ... bingbang !!!

apropo de gornita, am cautat pe net si nu am gasit decat la ..... ceky pe ghidon o gornita deasta foarte draguta biggrin.gif
Doc
...si faci un drum pana in Austria sa cumperi una?

Eu am mers lejer pana in Pantelimon la birou unde primul pe care l-am facut a fost sa spal bicicleta. Daca lasi noroiul sa se intareasca nu il mai scoti asa de usor, dar daca il speli cat e proaspat ai sa fi surprins cat de repede se curata. A mea deja e gata de un nou drum.

Din pacate eu nu am mai intrat pe net decat sambata seara si am vazut posturile de abia atunci. Insa numarul meu il puteati gasi pe forum si n-ar fi stricat un mic apel. Eu v-am mai intrebat mai demult daca mergeti la Cernica in weekend insa nu am primit niciun raspuns. Pentru cei care nu stiu si vor sa participe la astfel de plimbari va anunt de pe acum ca se iese in fiecare Duminica de la ora 8:00 la ora 12:00 (max 13:00). Locuri de intalnire sunt multe, dar plecarea se face chiar din fata de la Manastirea Cernica. Traseul nu este foarte dificil insa necesita atentie sporita pentru ca ritmul este destul de rapid si pe traseu se pot gasi tot felul de capcane.

Pentru un astfel de traseu aveti nevoie de urmatoarele ustentile:

1. o camera de rezerva si petice
2. pompa
3. pantaloni lungi
4. manusi si ochelari pentru protectie la crengi
5. nelipsitele aparatori de noroi

Pentru cei care intarzie numarul meu de telefon este 0751-194.100. Va astept weekendul viitor, in general se merge pe orice tip de vreme. Nu conteaza daca ploua sau ninge atata timp cat exista echipament special pentru astfel de conditii.


VladG
Noroi, ciulini si baltoace, pe frigul de azi dimineata, mie nu-mi suna prea bine. Trebuie sa fi compensat bine de tot restul (peisaj, adrenalina) de ati fos incantati de excursie... biggrin.gif
Doc
N-a fost deloc frig sau cel putin niciunul dintre noi nu a simtit asta. Oricum a fost mult mai cald decat in plimbarile noastre pe munti.
VladG
Vedeti ca la Plus au bagat niste bluze cu maneci lungi f misto ptr bicicleta, gen mulat. Sunt antivant si cu un fel de polar la interior, doar 16 RON. Eu mi-am luat una.

De nevoie am cumparat si o pompa pentru amortizoare, din aia cu manometru, asa ca daca aveti nevoie, cereti, ca e o carca de bani si nu merita sa ne luam fiecare cate una wink.gif

De o iesire la bere ce ziceti? Am vorbit cu zax si acb si erau pentru... biggrin.gif


@Doc: cand ma uit la a mea cum luceste, nu-mi imaginez ca o s-o bag vreodata prin balti, sau vin cu periuta dupa mine radmasa.gif
Glumesc, abia astept sa vad ce-i poate pielea. Voi cum le curatati? In manual la mine scrie ca e interzis sa o speli cu jetul ala sub presiune...
vis-a-vis
Ridic si eu doua degete tongue.gif
VladG
Bravo, la cum va cunosc, nu m-ar mira sa strangem echipa mai mare ca aia de pe munte biggrin.gif Ne auzim pe telefoane, sa nu o dam in offtopic pe aici. Propunerea era ptr sf de saptamana, poate vineri, dar nu e batuta in cuie....
vis-a-vis
De ce sa lasam pe maine, ce putem face azi? tongue.gif
Doc
Cu apa si buretele daca noroiul este proaspat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.