Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
gibonu
@ VladG
Cel de-al doilea film (cel cu bicicletele) este cumva filmat pe bucata Podul Bei - Sasca, pe drumul roman?
VladG
Exact, aceea e portiunea pe care a fost filmat, l-am parcurs de la Sasca la Pod Bei si apoi la Casa Beu.
In a treia zi vor fi doar poze, nu mai aveam baterie suficienta la aparatul foto si a fost si mult mai dificil drumul.
gibonu
Aha. Inca memoria nu ma insala.
Oricum, am vazut mai multe pe blog.
Pacat de Cascada Beusnitei (cea mare) pentru ca era debitul de apa scazut.
Daca apa era putin mai mare, era chiar spectaculoasa.
VladG
Am reusit sa termin si povestea ultimelor doua zile in Cheile Nerei:
http://plimbaricubicicleta.blogspot.com/20...urimi.html#more
gibonu
Frumos.
Felicitari pentru tura si efort.

Desi nu prea are legatura si nici nu am intentia de a face pe desteptul: erai singurul posesor de permis de conducere din masina?
VladG
E logica intrebarea ta. In conditii normale as fi facut schimb cu baietii, mai ales ca au si dormit in masina, insa se vedea atat de prost mergand doar la proiectoare incat am preferat sa merg doar eu. Cunoscand masina mi-a fost mai usor sa o conduc in conditiile date decat le-ar fi fost lor.
kokosmin
Incredibila tura, un pic prea extrema. laugh.gif

Bravo pentru blog, mai sunt cateva cu asemenea povestiri. O sa-ti faci aditie tiparita pentru nepoti la sfarsitul "carierei" icon_mrgreen.gif

L.E. O sursa de inspiratie http://aselenizare.blogspot.com/
Laurentziu83
Acum 2 saptamani am facut o tura pana la Braila, cu intoarcere pe la Baldovinesti-Sendreni, total vreo 45 de km, saptamana trecuta am trecut cu bacul in jud Tulcea, apoi am urmat drumul de pamant de pe digul de pe marginea Dunarii pana am ajuns la bacul brailean, am trecut inapoi, dupa care m-am intors acasa, total vreo 40 de km, iar astazi dimineata am mai facut o tura pana la padurea Garboavele, la 17 km nord de oras.
La dus am facut cam o ora si jumatate, am ocolit padurea pe un traseu nu prea circulat, am facut si o pana (noroc ca sunt dotat cu petice, leviere, pompa iar roata se scoate usor), am rezolvat-o in 25 de minute, dupa care m-am intors spre Galati, unde am ajuns dupa 50 de minute, drumul fiind la vale. Total astazi vreo 42 de km.
Mi-am luat ciclocomputer acum 2 saptamani inainte de tura peste Dunare, astazi am cam 140 de km, total cu bicicleta vreo 300 de km. La mai multi sper.
Week-end-ul viitor planuiesc un drum la munte, la Lepsa, unde sper sa fie mai racoare.
Poze nu prea am de la turele mele, intrucat telefonul meu E51 are display-ul de la camera crapat si l-a invadat praful.
vis-a-vis
Daca ajungi la Lepsa, sa urci sus spre Pasul Soveja. Vezi ca urcarea e criminala pt bicla, insa merita 04.gif
Sa nu treci de varf, adica unde e harta aia mare pe panou, pasul in sine, ca pe urma e de urcat inapoi.
Laurentziu83
Pai fix la Soveja vreau sa ajung.
vis-a-vis
Vezi ca dus-intors iti ia cam o zi. In Soveja nu-i mare lucru de vazut. Poate doar mausoleul.
Laurentziu83
Stiu ca nu-i nici o laie, am mai fost acum vreo 10 ani la Soveja (comparativ, la Lepsa ma duc de 3-4 ori pe an), drumul ma intereseaza, pentru placerea de a merge pe acolo si de a strica maxim o bicicleta, nu masina. Important e sa aiba vreun birt/bar cu bere rece si un magazin de unde pot sa-mi cumpar ceva de haleu pentru pranz. As fi vrut o shaormerie, dar visez frumos. radmasa.gif nici macar in Lepsa nu gasesc asa ceva (si doar e ceva populatie in Lepsa, un fel de valea Prahovei pentru cei din estul tarii).
vis-a-vis
Apropo'

Laurentziu83
Bun asa, am sa revin si eu cu poze de acolo. Momentan astept sa-mi vina cortul, mi-am comandat un Hannah Trekker 3. tongue.gif
Speedy
QUOTE(Speedy @ 12 Aug 2010, 21:49)
3 zile si 130 km http://www.bikemap.net/route/632462    wish me luck
*



Cateva poze:

[attachmentid=1627648825] [attachmentid=1627648826] [attachmentid=1627648827] [attachmentid=1627648828] [attachmentid=1627648829] [attachmentid=1627648830] [attachmentid=1627648831] [attachmentid=1627648832] [attachmentid=1627648833] [attachmentid=1627648834] [attachmentid=1627648835] [attachmentid=1627648836] [attachmentid=1627648837] [attachmentid=1627648838] [attachmentid=1627648839] [attachmentid=1627648841]

Multumiri colegului Zanzie care ne-a bagat mintile in cap si ne-a indrumat spre fragmentarea traseului in 3 zile.
N-a fost usor iar caldura nu ne-a ajutat deloc, dar timp a fost din belsug si ne-am bucurat din plin de peisaj.
zanzie
Super tura Speedy! Traseul e genial. wub.gif

Sper sa am timp sa fac Transalpina anul asta. L-am facut acum 3 ani si e unul din cele mai tari trasee de bicicleta din tara.
Muttley
Ce fain e Moscviciu' din prima poza! wub.gif
tatabobu
Speedy, tu esti Stasu'?
Speedy
Nup, cel cu mozviciu e un prieten de-al meu cu care m-am intalnit pe traseu
VladG
Vad poze doar de pe Strategica si Transalpina. Mai ai de incarcat?
N-ati intalnit si caii aia semisalbatici pe Strategica?
Speedy
Poze din prima zi de la Ciunget pana la Polovragi am doar cateva facute cu telefonul, pentru ca eu am luat aparatul dar uitasem ca n-am card de memorie in el smile.gif)
Si pana a 2a zi cand colegul cu Mozviciul mi-a adus cardul, am folosit telefonul pe post de aparat foto.

[attachmentid=1627648890] calutii erau foarte nedumeriti cine ii deranjeaza de la masa biggrin.gif
VladG
Acum doi ani erau mai multi si mai putin sfiosi smile.gif
Poza facuta de A_C_B...
Speedy
Cateva cuvinte despre tura aici

Enjoy
VladG
Santul ala de pe coborarea din Curmatura Oltetului l-am luat si eu, aveam vreo 50m/h, mi-am dat seama ca n-am timp sa mai franez asa ca am lasat bicla sa "curga" peste el si am ridicat usor de ghidon.
Am sperat ca furca sa-si faca datoria si am scapat, dar nu fara emotii. smile.gif
Mai jos am mai prins un tub de beton, dar la ala am accelerat si bicla s-a desprins de sol, a fost chiar placut zborul biggrin.gif
rombul
Tare tura, felicitari
Speedy
Multam!

Eu sincer nu-mi mai aduc mainte de niciun sant tongue.gif
Cum cobori de la Curmatura Oltetului, drumul e destul de greu cu multe pietre mari, dar dupa ce iesi din serpentine au pus un strat nou de piatra sparta si au si compactat. E o placere sa te dai pe acolo cu 60+.
VladG
Inseamna ca santul "meu" e sub piatra compactata. Bine asa!
Muttley
Am facut o iesire azi ceva "mai serioasa", aprox 20 km dus-intors (in loc de 15 cat ar fi trebuit, da' m-am ratacit de 56723 ori), de la hotelu' la care stau p-undeva printr-un orasel de la periferia Parisului pana la turn.
Drumul de intoarcere a fost cel mai fain, ca nu m-am mai putut aseza pe sa sub nicio forma.

[attachmentid=1627650280]
vis-a-vis
Probabil nu ti-a placut cum vibreaza saua de la crampoane prin preaminunata metropola tongue.gif
LuluMOB
Apropo de tuburi si santuri:
vis-a-vis
Ma, oricine ar fi, ma bucur c-a picat... Ce-s basinile astea cu injurat in engleza? tongue.gif
dr_mKe
Pai, intrebare, di she nu ai tinut trasa aluia din fata ? Shi di she nu ai matale manushele tongue.gif

Bine ca n-ai patit nimic biggrin.gif Eu ieri am circulat cu +50 kmh coborand printr-o cariera, cu gume de asfalt de 1.5 laugh.gif si am cazut pe jos, coborand de pe o stanca, de la pozat radmasa.gif [attachmentid=1627650339] [attachmentid=1627650344] [attachmentid=1627650352] [attachmentid=1627650353]


Si dovada tongue.gif [attachmentid=1627650348]
gibonu
Sambata am fost din nou pe Transfagarasan.
Cu masina pana la Piscu Negru, de acolo cu bicicleta pana la Balea Lac si inapoi la masina la Piscu Negru, dupa care acasa.
Am avut noroc de vreme excelenta, aproape nici un nor pe cer, adica urcat numai prin soare.
La coborare, la un moment dat m-am plictisit si m-am apucat sa depasesc masini.
Printre masinile depasite a fost si un Range Rover de la Salvamont.
La un moment dat m-am oprit sa-l astept pe prietenul cu care eram, m-a ajus din urma masina de la Salvamont si mi-au facut observatie ca nu trebuia sa-i depasesc.
La Cascada Capra i-am prins din nou din urma pe cei de la Salvamont insa de data asta nu i-am mai depasit, sa nu creda ca ii sfidez.
Mergeam cu vreo 40km/h la vreo 20 m in spatele masinii lor.
La un moment dat a aparut o groapa in sosea, pe care eu nu am vazut la timp si pe care mi-a fost frica sa incerc sa o evit, ca sa nu ma dezechilibrez.
Am strans bine ghidonu, m-am infipt in pedale si am trecut peste groapa.
Problema fost ca una dintre gentile laterale a cazut si avand in partea de jos un elastic de siguranta a fost prinsa intre portbagaj si roata, ceea ce a dus la blocarea rotii spate.
Cam asa arata cand m-am oprit.
[attachmentid=1627650376]

Initial, am crezut ca a sarit cauciucul de pe janta, dar nu a fost cazul.
Oricat ar parea de ciudat, mi-a placut cum dansa bicicleta cu roata spate blocata, chiar a fost o senzatie foarte misto.
Dupa ce m-am oprit, mi-au trebuit vreo 30 de secunde sa imi dau seama ce s-a intamplat, dupa care am dat portbagajul jos ca sa pot scoate geanta.
Stiu ca am gresit si eu ca am mers tare, insa senzatia este super misto.
Doar cu bicicleta la vale ma pasioneaza viteaza. La masina si motocicleta stau cuminte.

Ce am invatat din asta:
- nu mai mai dau cu viteza decat daca asfaltul este coala de hartie (deci nu pe Trasfagarasan fata sudica);
- gentile vor fi pe viitor legate de portbagaj, fiecare cu cate o carabina (problema deja rezolvata).

P.S. Prietenul cu care eram mi-a confirmat faptul ca nu am incurcat cu nimic masinile pe care le-am depasit, inclusiv cea de la Salvamont.
murfi
Pai vezi, mai bine ii depaseai pe cei de la Salvamont si vedeai din timp groapa aia. Asa am patit si eu o data cand coboram pe sosea de la 1400. Am zis sa stau cuminte in fundul unei masini si am luat o groapa de toata frumusetea.
ageana
Eu la coborarea aia am depasit vreo 10 masini, e bestiala senzatia biggrin.gif
La fel ca si tine, am luat o groapa inainte de un semi-tunel la viteza maxima.
Mi-a sarit roata spate mai sa ma arunce peste ghidon, dar am avut noroc si-am scapat. Mare noroc as putea spune., aveam in jur de 60kmh, praf ma faceam.
Eu aveam rucsacul legat cu coarda de portbagaj, a ramas acolo din fericire.
dr_mKe
radmasa.gif eu am depasit cu Prestiju' in nenumarate randuri Salvamontul, intr-una din ocazii se luara dupa mine dar n-avura sanse sa ma prinda.

Cu bitzikla, la coborare a fost principala sursa de amuzament, depasitul masinilor. Din pacate m-au tradat acumulatorii si nu am filmat coborarea, dar pot relata top speed peste 70 kmh, cu viteza medie de coborare 62 kmh, Balea Lac - Piscul Negru tongue.gif

Gropi nu sunt multe, incep cam de la Capra in jos, si mai sunt ceva imediat dupa tunel, plus in zona cascadei Capra. Bagajul se poarta in spate, rucsacel, cam 10-12 kg am avut de carat dupa mine la tura de Trans.

Treaba cu cazutul si viteza este cat se poate de relativa. Cazut la aprox 70 kmh, nimic rupt, doar niste escoriatii si dupa ani de zile facut legatura cu o fisura de menisc la genunchi. Cazut in Timisoara la 25 la ora maxim, rupt maneta de frana, rupt corn, angrenaj infipt in gamba, au trecut aproape 3 luni si se vad inca cicatricile bine. Cazut tot in oras, ma uitam in spate si am intrat pedaland intr-un sir de scari: rupt ghidon, indoit pipa si furca, aranjat mana dreapta. Viteza ? 10 kmh ?

Cand vine groapa un bunny hop cat de mic ajuta enorm wink.gif

Totul tine de bafta si mai putin de viteza, asta am concluzionat io dupa anii de pedalat pe care-i am tongue.gif
gibonu
Intr-adevar, este bestiala senzatia la coborare si nu neaparat ca depasesti masini.
Daca n-ar fi masini ar fi perfect, dar din pacate este imposibil sa nu fie.

Problema este ca in cazul unei cazaturi exista mari sanse de a ajuge sub rotile unei masini.
Din motivul asta trebuie sa ramai pe doua roti.
Iar gropile, combinate cu viteza mare nu ajuta deloc la lucrul asta.

Dupa cum am zis mai sus: daca asfaltul e coala de hartie ma dau cu viteza, daca nu, o las mai moala, pentru ca vreau sa ma bucur de bicicleta multi ani de aici inainte.
dr_mKe
Am uitat sa spun c-am facut tura in timpul saptamanii, traficul fiind incomparabil cu cel din WE tongue.gif
Andy_ACS
QUOTE(dr_mKe @ 23 Aug 2010, 10:27)
[...] Eu ieri am circulat cu +50 kmh coborand printr-o cariera, cu gume de asfalt de 1.5  laugh.gif  si am cazut pe jos, coborand de pe o stanca, de la pozat[...]
*



Toate ca toate, dar pozele au iesit foarte bine, bravo smile.gif
zanzie
QUOTE(dr_mKe @ 23 Aug 2010, 12:22)
..., dar pot relata top speed peste 70 kmh, cu viteza medie de coborare 62 kmh, Balea Lac - Piscul Negru  tongue.gif

Ferea! Ciclistul kamikaze in actiuneeee... radmasa.gif
Laurentziu83
Pun si eu cateva poze de la iesirea din week-end, de la Lepsa. Sambata am dat o tura pana la Soveja, pe drumul inchis circulatiei publice din cauza alunecarilor de teren, dar practicabil cat de cat. La deal am mai luat bicicleta si de coarne intrucat nu merita sa dau la pedale kilometri intregi ca sa merg cu 6 km/h, dar m-am revansat la vale. La Soveja nu-i nimic de vazut, e doar un sat cu monumentul eroilor din primul razboi mondial, monument care oricum e cam inchis tongue.gif
Duminica dimineata am mai facut o plimbare mai lejera pana la Gresu si inapoi.

La anul trec pe lista de cumparaturi si un set de bare de pavilion si un suport de bicicleta, merita cu varf si indesat sa mergi cu masina pana unde ai nevoie si sa o abandonezi in parcare, iar acolo sa explorezi regiunea pe bicicleta.
dr_mKe
Pai la 118 kg subsemnatu', plus bitzikla, plus rucsacu, se strange ceva moment pe o panta medie de 7% tongue.gif In plus eram si cu capsa pusa rau, ma tinura cei 2 amici sus la Balea Lac in nadragi scurti si tricou pana mi-o intrat frigu' in oase.
vis-a-vis
Laurentziu83, felicitari. Sarpele ala unde-l gaisisi? 04.gif
Muttley
Dom' doftor, de unde drac 70 la ora?!? Ok, pinion mic de 11, da' foaia de cat e, de 52?!?

Laurentiu, da' ai bicla di uom guospuodar, nu ti gioci tongue.gif
vis-a-vis
Confirm ca la vale la 120 de kile, nu mai conteaza pinioanele ca sa prinzi 70 la ora wink.gif
dr_mKe
Io-ti zic ca prinzi si peste 80 pe panta de 12%, destul de urgent wink.gif Daca mai socotesti si gumele 1.5 cu 4.5 bari, se aduna tongue.gif

La iesire din Deva, pe o umila 7% de cca 500 m, cu start de pe loc iau cam 60 la ora, fara sa ma ghemuiesc pe ghidon.

120 kg au avantaje la coborare, dupa ce te chinui sa urci ditai muntele laugh.gif

Mattli, io, prin forte proprii, prind de regula undeva la 54-56 kmh cu foaie de 42 si pinion de 11 wub.gif Amu am foiae de 44.
Muttley
Cum dracu ma, ca tu ai Cx supraunitar nedumerire.gif

Edit: m-am prins, di fapt Prestiju' lu' matali, in sistemu' medical ari pi la vreo 53 DP (doftori puteri).
dr_mKe

Ce-i drept, am zgomot aerodinamic cam mare radmasa.gif
Doc
Eu tocmai am terminat de parcurs 300 km in 5 zile. Jumatate i-am facut pe offroad si cealalta jumatate pe sosea.

Am sa va povestesc mai pe larg traseele cand ajung acasa si pot urca pozele pe forum.
dr_mKe
Felicitari, pare un ritm civilizat si chiar relaxant la o medie de 60 km pe zi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.