Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
steph
Pana la urma daca ploua duminica o lasam balta?
corrado83
pai da, nu o sa mergem sa ne ploua
vis-a-vis
plange.gif
steph
Haideti sa gasim o destinatie de rezerva unde prognoza sa fie mai buna.
Doc
Acum nu ploua la Siriu si daca ar fi sa ne luam dupa prognoza ar cam trebui.
Axe
ma nu aveti ambitie !? blink.gif icon_mrgreen.gif
luati pwelerinilii si ulei de lantz, restul e vointa ! tongue.gif
vis-a-vis
Zise cel care vazand un norisor, mai ca era sa darame poarta bodegii din Branesti si a disparut in zare de frica celor doua picaturi de ploaie care au curs in toata ziua aceea prin imprejurimi...
casper
mai mergem sau o lasam balta pe alta data ?
VladG
Hai sa vedem maine cum arata prognoza. Daca ne da vreun dus pe traseu nu mi-ar fi naspa, dar sa plecam direct pe ploaie... sad.gif
Doc
Eu va pot tine la curent cu starea vremii chiar de acolo, dar eu sunt hotarat sa merg. Si asa ieri n-am pedalat deloc ca sa nu ma consum pentru urcarea aia la Vf. Penteleu.
steph
Si eu sunt destul de convins sa merg indiferent daca ploua cand plecam. Chiar am un chef nebun de o iesire de genu` asta.
Axe
QUOTE(vis-a-vis @ 28 May 2010, 21:31)
Zise cel care vazand un norisor, mai ca era sa darame poarta bodegii din Branesti si a disparut in zare de frica celor doua picaturi de ploaie care au curs in toata ziua aceea prin imprejurimi...
*


Reactia pe care ai vazut-o tu atunci din partea mea era chiar una de groaza !!! Cu ceva ani in urma m-a prins o ploaie torentiala(era f cald afara) dar a trebuit sa pedalez in continuare inca vreo 2-3 ore. Am ajuns in final acasa uscat insa a doua zi au inceput durerile de la sciatic pe piciorul drept. Aproape 4 luni nu am putut sa pun piciorul in pamant. Si acum ma mai supara uneori, in concluzie : NU VA JUCATI CU PLOAIA CAND MERGETI PE BICLA !!!
vis-a-vis
Batranetea...
Doc
Pe mine ma trazneste acum o idee. Vad ca lumea pe aici este indecisa si nu am chef sa stau doua zile in casa. Are cineva curaj sa mergem pana acolo pe bicicleta si sa revenim maine ori pe bicicleta ori cu trenul?
steph
biggrin.gif Neah ... eu nu.

In schimb maine i`m in indiferent de vreme.
vis-a-vis
Doc-ule, hai cu mobrele 04.gif
steph
Si prognoza arata din ce in ce mai nasol sad.gif

Ce facem, ne apucam si speram ca la Sinoe o sa avem vreme mai buna? biggrin.gif

29 May 2010, 18:44:
Eu am dat o tura de incalzire de vreo 60 km si acum stau cu degetu pe f5 in pagina de prognoza.

Ce facem, ne riscam? biggrin.gif

VladG
Sa-mi dau pumni in cap, ca azi era super zi de pedalat! mad.gif mad.gif

Ptr maine prognoza s-a inrautatit la Penteleu, eu o za zic pas si o sa aman iesirea asta ptr alt we.
Din fericire ptr Portita se pare ca de joi se indreapta vremea.

Corrado, ai plecat la timp de acolo, ca dupamasa a murit un om luat de viitura pe Valea Doftanei.
steph
Deci pot sa imi fac program pentru maine. sad.gif

Dabea astept weekendul urmator acum.
vis-a-vis
Eu ma uit afara si m-am linistit biggrin.gif
Andy_ACS
Am fost azi o echipa de 8 biciclisti amatori, dintre care unii la primele iesiri. Am facut o expeditie pe langa Craiova, pana la Jiu. Vreme buna, frumos, o placere.
La intoarcere a trebuit sa fac toaleta bicicletei ca a prins ceva praf pe la transmisie, dar a meritat.
Eu mi-am facut un obicei din a iesi in fiecare weekend la o tura de 20-30 km, daca e vreme buna.

Bafta!
VladG
Andy_ACS, nu te tenteaza iesirea prin Cheile Nerei? De tine e oricum mult mai aproape. smile.gif
Sunt curios cum a fost vremea azi la Penteleu, ca ptr Bucuresti era oricum destul de buna prognoza.
corrado83
pas zicem si noi pt maine
steph
Reprogramam Penteleul pe 19 20 dupa veekendul in care mergeti voi la cheile Nerei?

Si legat de cheile Nerei tocmai am aflat ca am sustinerea dizertatiei fix pe 12. E asa ... vreo sansa sa mai amanam un pic? biggrin.gif
Doc
Visule am fost cu mobra astazi pana dupa Ciolpani. Daca nu ai dat un semn. Ma plictiseam acasa si aveam de ales mobra sau bicicleta. Am ales bicicleta, ca nu stiam pe nimeni sa mearga la tura cu mobra. Am dat o fuga in forta pana la Herastrau unde ma chemase un prieten sa bem o bere si acolo am mai dat de 2 motoristi care m-au invitat la mare. Cu mobra mea nu prea iti vine sa iesi la drum lung insa le-am propus sa bagam un coclau. Amandoi aveau enduro-tourere asa ca am bagat rapid pedala acasa, m-am schimbat si am incalecat pe mobra. Am ajuns acum 40min acasa, m-a prins ploaia la intoarcere pe Barbu Vacarescu dar nu am iesit sifonat.

Am sa sun acum sa vad care a treaba cu Penteleu. Daca se amana si maine e vreme buna in Bucuresti, poate bagam visule o mobra sau in ultimul caz o pedala pe sosea.

LE: acum o ora nu ploua deloc in Siriu si era ok afara.
vis-a-vis
Cred ca ploua si maine... Daca nu, as baga o mobra 04.gif
VladG
Privind pe geam nu cred ca mai pleaca vreunul maine la Penteleu.
Steph, despre Nera mai discutam E posibil sa fim oricum NEVOITI sa o mai amanam din cauza debitului crescut. Sa vedem ce zic si ceilalti care mai doreau sa mearga.
Deocamdata ramane in picioare Portita, saptamana viitoare. Marti-miercuri va trebui sa fac rezervarea (=plata), o sa dau celor interesati IBAN-ul sa-mi faca transfer. Daca n-aveti cont, mi-i dati sambata, la fata locului.
In caz de neprezentare banii nu se pot returna.
Doc
Am sunat acum la Siriu. Toata ziua a fost senin si nu a plouat deloc. Nici la ora asta nu ploua acolo, nu va pot spune cum va fi maine insa astazi clar .. ne-am luat teapa dupa prognoza lui Vlad.

Totusi nu vad legatura intre Bucuresti si Siriu... sunt 175KM si cele doua zone sunt despartite de un lant muntos. Am mai fost si eu la Siriu unde era cald si bine, iar la Bucuresti se lasa cu furtuni si pomi cazuti.

VladG
radmasa.gif smile.gif)
Pai nu e a mea, ca daca era a mea poate o faceam mai buna.
Si eu ma oftic la fel de tare. Oricum prognoza arata mult mai bine ptr azi decat ptr maine.
vis-a-vis
Pai tu ne-ai intors pentru duminica, ca-i prognoza naspa sambata... Altfel eram chititi pt azi tongue.gif (trebuie sa dam vina pe cineva radmasa.gif )
VladG
Recunosc 10561582.gif
Regret doar ca nu ne-am sucit ieri din nou. cool.gif
vis-a-vis
Din cauza lu' Doc, c-a zis ca are treaba azi si de dimineata a zis ca sta acasa... deci a facut-o la ambitie 04.gif
Doc
Pai nu mai aveam cum sa ne sucim, fiecare si-a facut planuri daca ai zis ca mergem Duminica. Eu posibil sa plec cu Casper, Steph, Cocos. Incerc sa aflu la prima ora, inainte sa iesim din Bucuresti cum se prezinta vremea acolo.

LE: nu sunt singurul care a zis ca nu poate merge. Eu astazi am vrut sa plec, l-am sunat pe Casper si l-am intrebat daca are chef de 175km/h pe bicicleta dar el isi facea alte calcule.

VladG
Doc e vinovat! charge.gif laugh.gif radmasa.gif
Doc
Vlad de la o vreme te-ai lenevit si dai bir cu fugitii. Inainte erai mai activ si dornic de iesire la munte, chiar daca ploua tu erai primul pe lista. Acum de cand ti-ai luat carboane nu mai vrei sa auzi de udatura si greu te mai scoate omul la munte.

VladG
QUOTE(Doc @ 29 May 2010, 22:43)
l-am sunat pe Casper si l-am intrebat daca are chef de 175km/h pe bicicleta dar el isi facea alte calcule.
*



Pai cred ca se gandea ca la 175km/h ii taia injectia. biggrin.gif
We viitor nu ne mai luam dupa prognoze.

Neee, io am fugit intotdeauna de ploaie blush.gif , vezi si posturi pe la inceputuri.
vis-a-vis
QUOTE(Doc @ 29 May 2010, 21:49)
Vlad de la o vreme te-ai lenevit si dai bir cu fugitii. Inainte erai mai activ si dornic de iesire la munte, chiar daca ploua tu erai primul pe lista. Acum de cand ti-ai luat carboane nu mai vrei sa auzi de udatura si greu te mai scoate omul la munte.
*

Problema e noroiul de fapt 04.gif


QUOTE(VladG @ 29 May 2010, 21:49)
We viitor nu ne mai luam dupa prognoze.
*

Alta data plecam si noi ca oamenii de sambata, ca sa avem timp duminica sa bolim 04.gif
Doc
Decat sa ma prinda ploaia in campie, prefer potopul de la munte.

29 May 2010, 20:53:
Mdea...o tine de bibelou. Nu era mai bun Kettlerul ala? Nu-mi aduc aminte sa fi refuzat vreo iesire cu ea, de cand ai carbonul stam si ne rugam de tine.
vis-a-vis
radmasa.gif
Doc
Mah..vezi ca au facut astia piste de biciclete in parc. Cred ca trebuie sa-ti programarile pentru iesiri in parc, acolo nu este noroi si apa. Trebuie sa ai grija la aia mici sa nu ti-o zgarie sau la tigani sa nu o fure.
VladG
QUOTE(Doc @ 29 May 2010, 22:51)
Decat sa ma prinda ploaia in campie, prefer potopul de la munte.

<span class='edit'>29 May 2010, 20:53:</span>
Mdea...o tine de bibelou. Nu era mai bun Kettlerul ala? Nu-mi aduc aminte sa fi refuzat vreo iesire cu ea, de cand ai carbonul stam si ne rugam de tine.
*



N-as zice. Sa vezi (in Iezer Papusa) cum te alearga norul negru in creasta si cum curg din el fulgerele nu e prea placut si nici prea safe, mai ales cand ai si citit pe cateva cruci din zona: trasnit cu familia, trasnit cu turma de oi...

Cam asta era prognoza si ptr Penteleu, ploaie cu fulgere. Cine vrea sa riste, go, go!
Foarte bun era si Kettlerul, dar problema e aceeasi, iar daca o sa recitesti primele pagini ale topicului, o sa te convingi. Si vezi ca erau o gramada de zambete in postarile de mai sus, so relax and smile tongue.gif biggrin.gif


29 May 2010, 23:12:
QUOTE(Doc @ 29 May 2010, 22:58)
Mah..vezi ca au facut astia piste de biciclete in parc. Cred ca trebuie sa-ti programarile pentru iesiri in parc, acolo nu este noroi si apa. Trebuie sa ai grija la aia mici sa nu ti-o zgarie sau la tigani sa nu o fure.
*


Oau! Plang acum!
Pai trebuie sa vin eu sa tai panglica de start? radmasa.gif
Mergi frate unde vrei si cand vrei, eu am mers si merg doar de PLACERE.
vis-a-vis
Ma, voi va iubiti? wub.gif
VladG
Neah, doar unii nu prea stie de gluma, chiar daca bagi si moace vesele si o da para'ndarat. blush.gif
casper
nu-mi taia nimeni injectia rautate ce esti tongue.gif, mi s-a parut o idee foarte tare, sa mergem pana acolo pe bicicleta, problema la mine este doar de bani, chiar am zis sa facem tura asta pe bicla weekendul viitor, dar este tura ailalta, la care nu cred ca ma voi baga din aceeiasi problema ... de bani sad.gif.

Doc am vorbit cu Arthur, unu din baietii care au vrut sa vina in orice conditii, celalalt nu are masina si nu are cum sa mearga daca ca s-au retras si Vlad si Corrado, el sta pe la circ, deci va fii in drumul nostru, asteptam maine dimineata prognoza meteo de la fata locului wink.gif.

VladG
casper, eu ma refeream la 175km/h, nu la 175km distanta smile.gif
Drum bun maine, daca mergeti!
casper
da ce ma crezi mah, vreo mingie de tenis servita de Federrer radmasa.gif
vis-a-vis
Depinde din ce parte bate vantu' tongue.gif
VladG
Si eu vreau sa fac tura asta, ca pare foarte interesanta, dar sper sa o fac in conditii ceva mai bune, poate in iunie/ iulie. Daca nu mergeti maine, mai vorbim pe tema asta.
Doc
Am stabilit acum cu casper ca maine dimineata dau telefon sa vad cum se prezinta vremea, in jur de 6:30 ca sa avem timp si sa plecam din Bucuresti daca conditiile sunt bune.

Eu pot lua 4 biciclete (cred), 3 sus pe masina si una desfacuta in portbagaj (sper sa intre). Am zis sa ca ii dau mesaj lui Cocos maine dimineata, vine si el daca vremea este buna.

steph
Ufff acum am vazut ca totusi se mai merge. Eu mi-am refacut oarecum planurile pentru maine. Sper ca nu va incurc dar m-a si descurajat un pic vremea si imputinarea grupului.

Daca e vremea ok maine as da o Comana. Doritori?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.