Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
Asta a fost traseul. nu-mi aduc aminte de Metzling, deci cel mai probabil nu a mtrecut pe acolo.
http://www.bikemap.net/route/690631
gibonu
@ cristianco2002

Repet.
Cel mai important este sa ai placerea de a merge pe bicicleta.
Restul (trafic, poluare, tipul bicicletei, echipamentul pe care il ai si orice altceva) sunt amanunte.
Daca placerea de a merge pe bicicleta exista, restul va merge de la sine.

Referior la relatia motocicleta - bicicleta.
Transfagarasan-ul l-am facut de multe ori pe bicicleta si o singura data (acum 2 saptamani pe motocicleta).
Este intr-adevar frumos cu motocicleta, insa nu se compara, nu ai aceleasi senzatii pe care le ai pe bicicleta.
Sau cel putin asa am perceput eu relatia asta.

N-am spus ca "route des grandes alpes" e banal.
Am spus ca, din punctul meu de vedere este banal sa-l faci cu masina.
Adica, bicicleta iti ofera atat de multe satisfactii, incat chiar mi se pare pacat sa renunt la ele pentru confortul teoretic oferit de masina.
In ideea asta, citeste (daca nu l-ai citit pana acum) "Spovedania unui biciclist" scisa de Geo Bogza in 1969.
Textul este pus de mine aici pe forum, in sectiunea asta cateva topicuri mai jos.

Nu am pretentia ca sunt eu destept si in acelasi timp, sunt constient ca pentru altii mersul cu bicicleta mai depinde si de alte repere concrete, cum ar fi nevasta, copii, concediu, alte obligatii.

Nu in ultimul rand, multumesc frumos pentru urari.
Fratzica
QUOTE(VladG @ 10 Sep 2010, 16:27)
Asta a fost traseul. nu-mi aduc aminte de Metzling, deci cel mai probabil nu a mtrecut pe acolo.
http://www.bikemap.net/route/690631
*


Ati trecut prin Metzling, doar ca pe celalalt mal.

In Metzling e pensiunea mea preferata din Austria, Die Donaurast. Acolo au cea mai buna bere din cate am baut pana acum, berea Wieselburger, si cea mai misto panorama a Dunarii din cate am vazut pana acum la o pensiune.

Super traseu, felicitari!
neumann
QUOTE(gibonu @ 10 Sep 2010, 16:52)
@ cristianco2002
*



Suntem desigur pe aceeasi lungime de unda wink.gif Practic am vrut sa vedem niste locuri pe acolo (Annecy, Cirque du fer-a-cheval, etc, stand pentru o saptamana in Chamonix), si condusul pe coluri s-a mulat destul de bine pe unde aveam de mers (uneori am ales trasee mai lungi doar ca sa prindem cat mai multe bucati din route des grandes alpes). De exemplu, am vrut sa incercam schiul pe ghetar la sfarsit de iunie, am facut asta in Tignes, dupa care am luat iseranul. Insa, ai dreptate, as fi vrut sa fiu pe acolo cu orice alt mijloc de transport (schiuri in primul rand), insa daca raportez cate lucruri am vazut intr-o saptmana si ceva...

Hai ca am deviat total, acum am vazut ca e pinned topic cu un anumit scop, iar eu am abordat un stil mai "lejer". Poate imi gasesc timp sa fac un jurnal de calatorie la un moment dat. Drum bun!
atentat_cu_bomboana
Duminica viitoare, pe 19 septembrie, mergeti la Cube Days V?
Eu aproape sigur merg.

Saptamina trecuta am pus scaunul de copil pe bicicleta si am dat o tura de citiva kilometri cu VladD. A dormit cam tot drumul smile.gif
E bine ca o sa mergem cu el, incet-incet o sa facem trasee tot mai lungi. Ce e nasol e ca acum imi e aproape imposibil sa mai incalec bicicleta cu piciorul trecut peste sa, tre' sa ma scalambai sa il trec peste cadru. Nu era ea bună Kettlerița? biggrin.gif
Muttley
De prima oara cand am vazut locul asta mi-am dorit sa ajung vreodata sa-l explorez cu bicicleta blush.gif

VladG
A_C_B, deci a primit deja botezul biclei... smile.gif
La mai multi kilometri!

Fratzica, tot traseul prin Austria are pista pe ambele maluri. Ne-a fost destul de greu sa alegem pe unde sa mergem.
Intr-adevar, frumoasa privelistea.
gibonu
Sambata, 11.09.2010 am mai fost odata pe Transfagarasan cu bicicleta, a treia oara anul asta.
Singur de data asta, deoarece toata lumea era speriata de vreme rea, desi mai putin de 16 grade n-au fost.
De data asta a fost o premiera, in sensul ca am urcat pe fata nordica.
Am plecat din Bucuresti pe la ora 08.00, directia Ploiesti - Predeal - Rasnov - Ghimbav - Sercaia - Fagaras - Cartisoara - Balea Cascada.
Masina am lasat-o pe margine drumului, in primul loc pe care l-am gasit dupa Balea Cascada.
Din Bucuresti am facut vreo 4 ore si ceva pana aici.
De unde am lasat masina, mai erau 12 km pana la Balea Lac, pe care i-am facut in 3 ore.
Am urcat linistit, relaxat, fara sa ma grabeasca nimeni, iar ultimii 4 km au fost prin ceata deasa, mai vedeam vreo 15 m in fata.
M-am oprit la 1 km inainte de Balea Lac deoarece ceata era si mai deasa si chiar nu tineam neaparat sa ajung la Balea.
Cel mai mult mi-a placut ca a fost liber (bine ca s-a speriat lumea de vreme rea).
Apoi, cum urcam asa relaxat, admirand ceea ce puteam vedea din peisaj, ma gandeam ca aveau dreptate baietii aia de la Top Gear cand spuneau ca pe Transfagarasan "parca toate circuitele de curse din lume au fost luate si puse cap la cap".
Coborarea a fost de vis, ca de obiecei, dupa care am luat masina, directia Balea Lac - Piscu Negru (pauza de o ciorba de burta si o friptura) dupa care acasa.
De la Piscu Negru in Bucuresti am facut 3 ore, drumul fiind foarte liber sambata seara.
Una peste alta a fost o zi frumoasa, pe care voi incerca sa o mai repet, candva prin octombrie, daca va mai fi posibil.

Am facut multe poze, cu imagini care nu prea se vad din goana masinii sau a motocicletei.

[attachmentid=1627656197] [attachmentid=1627656198] [attachmentid=1627656199] [attachmentid=1627656200] [attachmentid=1627656201] [attachmentid=1627656202] [attachmentid=1627656203] [attachmentid=1627656204]
[attachmentid=1627656205] [attachmentid=1627656206] [attachmentid=1627656208] [attachmentid=1627656209]
VladG
Frumoase pozele.
Mi-e dor si mie de Transfagarasan. Poate te voi insoti la iesirea urmatoare.
gibonu
@ VladG

Tinem legatura.
Mi-ar face placere sa ma insotesti, insa pentru mine, daca va mai fi o iesire pe Transfagarasan anul asta, va fi pe 23 sau 30 octombrie, in conditiile in care vremea permite.
Pana atunci am altele de facut.
Sincer as vrea mult sa repet tura de sambata, pentru ca mi-a placut la nebunie.
Liviu
Pentru amatorii de aventuri asa, mai neobisnuite: http://www.letsbikeit.ro/bucuresti/lets-bi...e-nocturna.html
Muttley
Foarte interesant. Tie-ti convine cu farul din Alexandria bagat in pipa, da' altii n-au sa fie atat de norocosi.

Imi amintesc de o faza "din tinerete". Era vara, trecut bine de 10 seara, ca era noapte de-a binelea. Gasca obisnuita de 5-8 persoane care haladuiam prin oras, in seara aia era mai mare ca de obicei, asa ca ce sa facem mai special?!? Mergem la iazuri, facem o baie, ca e cald. Din vreo 10 biciclete, doar una era echipata cu far. Pe drumul de tara de dupa strand, pe malul lacului Batca Doamnei, cu macadam de calitate, bezna totala, luna printre nori, farul liderului cam departe in fata, noi ne chinuiam sa-l urmarim. Eu eram printre ultimii, mai liniste in dreptul meu, cand aud o bubuitura puternica in fata, un zgomot de chestii necunoscute picate pe jos, vaicareli si injuraturi.
Greoiul de Canibalu' (ala cu far si cu picioare puternice) o luase tare-n fata, ca sa ne lase pe restu' fara lumina. A vazut ca din contrasens venea un localnic, calare pe Tohan, cu drujba in portbagaj, da' n-a zis nimic iuda. Din "plutonul" ce urma, evident ca unu' mai nefericit l-a luat pe padurar in plin, impact frontal, de aici sunetele ciudate. Canibalu' s-a-ntors inapoi hahaind satisfacut, ocazie cu care am putut si vedea scena de dupa.

Repet, va fi foarte interesant, mai ales partea de padure, unde se va "aerisi" grupul.
Distractie placuta! icon_mrgreen.gif
Liviu
Un far cu flood iti ofera un avantaj, asa-i .. dar nu cred ca e de nefacut chiar si cu un far obisnuit, mai ales daca se merge cu 15Km/h ... oricum nu prea ai cum sa ii dai mai tare pe camp.
VladG
Am reusit sa finalizez descreierea tuturor celor opt etape ale turei Donaueschingen - Viena:
http://plimbaricubicicleta.blogspot.com/

Vedeti in special episodul de la Muzeul bicicletei, din Ybbs.
Doc
Vine cineva maine la o tura prin zona Bran?

Vlad: reusita tura pacat insa ca va plouat. Nu prea e placut sa mergi atatia pe km bicicleta murat bine. Daca exista vreun plan pentru anul viitor m-as putea baga si eu insa va fi nevoie de o alta bicicleta. Nu cred ca pot face tot acest drum pe o bicicleta setata pentru munte. Este bun aici un ciclocross, sa confortabila, suport de bagaje si roti mai mari. Deci trebuie sa iau in calcul si o cheltuiala noua pentru un astfel de drum. Sa vedem la iarna daca sunt reduceri mari la biciclete, pun deoparte si daca apare ceva nu vreau sa ratez ocazia.
VladG
Eu sunt prins maine cu niste treburi, cred ca o sa fie super de pedalat pe vremea asta.
Bafta!

L.E: ai mare dreptate cu tipul bicicletei potrivit cu tipul traseului, insa se poate si cu MTB, dovada ca asa l-am facut si eu. Insa e muuult mai comod cu ceva specializat. Vorbim ptr la anul. Ar fi in plan Viena - Bratislava - Budapesta - Belgrad - Tr Severin.
Doc
Vezi ca si Duminica se iese la o tura. Cube Days la strandul Cernica, ultima editie pe anul acesta. Astazi fac o pauza de la pedalat ca maine s-ar putea sa urc ceva pe munte. Inca nu m-am hotarat daca sa merg la Sinaia unde este concurs - Sinaia Uphill sau la Bran unde organizeaza Giant o tura de 50km.
VladG
Stiu de Cube, sa vad daca termin revizia la bicla pana atunci.
Legat de planuri pentru anul viitor, ma tenteaza foarte mult si asta:
http://www.clipelibereindoi.com/2010/08/transalp-2010.html

Va fi greu de ales...
VladG
O tura interesanta, de doua zile, daca tine vremea frumoasa. Daca nu, la anul.
Din pacate primul we liber ptr mine ar fi pe la jumatatea lui Octombrie...

Mers cu masini pana la Calimanesti, cazare la Cabana Cozia, gratar noaptea si vin fiert / bere, plus o vedere exceptionala asupra Vaii Oltului, daca e senin.
A doua zi, peste munti, pana la Caineni, de unde la 17:09 avem un personal. Face 1.5 ore pana la Calimanesti, insa drumul este spectaculos, cu multe tunele si viaducte. Luam trenul pentrua evita traficul infernal de pe Valea Oltului.
http://www.bikemap.net/route/707095

ClaudiuXYZ, asta iar e la tine in ograda smile.gif
claudiuxyz
168.gif
Sa-mi spui care weekend, sa nu ma trec in graficul de consemn pentru octombrie.
VladG
9-10 (inca nu stiu daca pot sau nu atunci)
23-24 (sigur sunt liber, speram sa tina inca vremea)
Liviu
Acum intreb si eu ... de ce 2 zile ? Traseul este mai mult decat facubil intr-o singura transa, cu plecare dimineata devreme.
VladG
Corect. Dar pierzi seara la cabana cheers.gif
Doc
Pe 9-10 oct se anuntau cativa pentru o Transalpina. Pe 23 oct se anunta un concurs la Comana si parca nu l-as rata. Te anunt cu o saptamana inainte daca ma bag sau nu.
VladG
Ok, pana la inceputul lunii o sa stiu si eu exact cand pot.
Traseul mi se pare interesant, il cunosc doar pe bucata Calimanesti - Cozia, l-am facut cu Supernova si a fost sport extrem smile.gif
gibonu
Duminica noaptea m-am intors din tura facuta in Italia si Franta.
A fost de vis, am avut n noroc chior de vreme buna, drept pentru care sambata m-am dus la catedrala din Monte Carlo (unde este ingropata Grace Kelly) si am aprins o lumanare.
Inca sunt sub vraja a celor vazute si traite, de la piesajele spectaculoase din pasuri de peste 2700 m alt la turcoazul ireal al Mediteranei, trecand pe la oameni care te aplauda cand te vad pe bicicleta.
In plus, in Franta "je suis a velo" este formula magica. Spui asta si totul se rezolva.
Cateva poze, pana vine si descrierea turei.

Colle dell'Agnello (Col d'Agnel in franceza), 2744 m altitudine:
[attachmentid=1627660503] [attachmentid=1627660531] [attachmentid=1627660532]

Coborarea prin Franta:
[attachmentid=1627660533]

Cime de la Bonette 2802 m altitudine.
Urcarea
[attachmentid=1627660535]

Pasul:
[attachmentid=1627660536]

Coborarea
[attachmentid=1627660537]
[attachmentid=1627660538]





VladG
wub.gif
Si ce vreme frumoasa ai prins...
Avani
gibonu, frumoase pozele si de admirat steguletul smile.gif
murfi
gibonule nu-i prea incomod cu saua aia Brooks?
gibonu
@ VladG
Am avut noroc de vreme de parca m-as fi cenzurat in scaldatoare.
D-aia m-am si dus sa aprind o lumanare, sa fie si la turele urmatoare asa.

@ Avani
La toate turele cu bicicleta din afara tarii am avut steagul cu mine. Acelasi steag.
Incepand cu Mont Ventoux in august 2005. Ce vremuri ...
Din pacate nu era cunoscut, ca toti cu care am intrat in vorba pe drum m-au intrebat ce steag e?
Cu exceptia unor nemti, pe Cime de la Bonette, care au recunoscut steagul, mi-au spus "Romania respect" si mi-au dat un Mars.
Deci pot sa spun ca a meritat tura, ca m-am scos.

@ murfi
Am vreo 110-115 kile in viu. Si 1,90.
Curul este pe masura, asa ca saua Brooks este perfecta pentru mine.
Este modelul B 190, cel mai mare din gama.
Sistemul de arcuri filtreaza bine orice denivelare si in plus, te corecteaza imediat.
Adica daca nu folosesti combinatia perfecta foaie-pinion incepi imediat sa te balansezi ca rata.

Inca cateva poze.

Cheile Cians-ului (Gorges du Cians).
[attachmentid=1627660550] [attachmentid=1627660551] [attachmentid=1627660552]

Si Mediterana, superba ca totdeauna.
[attachmentid=1627660555] [attachmentid=1627660554] [attachmentid=1627660556]
neumann
bravo gibonule!

Ai vreun blog pe undeva cu mai multe detalii? Gen, lungime totala, media/zi altitudine si distanta, etc.

In alt ordine de idei, recomand asta daca nu dispui de altceva: sports-tracker.com . E o solutie relativ ieftina si usor de folosit, mai prost stai cu incarcatu bateriilor la telefon pentru distante mari.



Daca imi permiti o observatie - poate n-am dreptate, insa banuiesc ca o furca fixa muuult mai usoara decat aia ti-ar prinde bine la bicla... Probabil ca ai stat oricum cu ea mai mult blocata - cel putin eu la mtb-ul meu vreau sa castig la urcare si asa fac...
gibonu
@ cristianco2002

Multumesc.
N-am blog si nici nu imi fac.
Vine si descrierea turei, insa mai dureaza putin, pentru ca vreau sa iasa ceva frumos, nu doua vorbe si trei poze.
Lungime totala si cat am facut in fiecare zi stiu, dar media pe zi sau diferenta de nivel nu le calculez, pentru ca nu ma intereseaza.
M-am dus in tura asta (precum si in restul turelor pe care le-am facut) pentru a ma bucura de mersul pe bicicleta, nu ca sa expun o insiruire de cifre.

Multumesc pentru sports-tracker, dar nu ma intereseza soricarii din astea.
N-am nevoie nici de GPS.
Eu sunt mai de moda veche, imi place sa merg cu harta clasica, tiparita pe hartie si sa ma uit la bonele kilometrice (acolo unde sunt) si la indicatoare.
Am avut o harta buna de la Michelin, cu aproape toata zona parcursa si nu am avut nici un fel de problema de orientare, nu m-am ratacit niciodata.
Dupa mintea mea (si fara sa pretind ca am dreptate): care ar mai fi farmecul calatoriei daca stai ca o leguma si iti spune GPS-ul ce sa faci.
In plus, cel putin pe unde am fost eu, era atat de bine semnalizat, incat ar fi trebuit sa fi idiot ca sa te ratacesti.

Furca este cea originala a bicicletei si nu se poate bloca.
Oricum, eu urc in ritmul magarus, adica 4-5, maxim 6 km/h, pentru ca ma duc la relaxare, nu la batut recorduri.


gibonu
A inceput povestea turei din Italia si Franta.
http://www.ciclism.ro/forums/index.php/top...nt-si-provence/

neumann
Frumoase zonele alea dintre Franta si Italia, plus descrierea traseului. Asteptam urmatoarele episoade.

Eu am intrat in Italia prin Col du Mont Cenis, erau multi cu motociclete insa n-am vazut pe nimeni cu bicla.. Bine, si ploua.
steph
Si cum vremea de afara nu imi mai permite sa ies zilnic la cate o tura m-am decis sa gasesc o solutie si pentru iarna... Un home trainer. Am pus cursiera pe el si am lasat mtb-ul sa isi faca de cap cu zilele insorite.

Acum pot sa pedalez cand ma dau jos din pat. E plictisitor si efortul e mult mai intens. Daca pe sosea puteam sa fac ture care sareau de 100 km fara mari probleme acum dupa o repriza de 5 6 km la intensitate mare si viteza in jur de 40km/h cad lat smile.gif
Laurentziu83
Astazi am scos si eu bicla dupa o pauza de o saptamana in care am fost detasat la Braila cu muncile, deci n-o puteam folosi.
Am luat drept cap compas Giurgiulestiul, eventual Reni, dupa bunavointa vamesilor. Asadar m-am echipat bine si am adaugat si pasaportul in bagaj.
Nu scriu despre cei 10 km pana la vama, intrucat nu-s cine stie ce, cu tot cu orasul, ii fac in 40 de minute.
Ajung eu in vama, intru pe coridorul de UE, aici nici o masina, doar 2 masini de MD. Ma asez eu cuminte langa ghereta, ca si cum as fi fost cu masina. tongue.gif
Vine si granicerul, se uita putin curios la mine, ii dau pasaportul, ii zic ca merg doar pana in Giurgiulesti (unde puteam sa ma duc eu mai departe cu un rucsac mic in spate?) ma intreaba in gluma "certificat la bicicleta aveti?" radmasa.gif , pleaca, dupa care trag eu bicicleta dupa ghereta, asteptand sa-mi faca formalitatile (obisnuit sa astept cam 5 minute cand sunt cu masina. Nu apuc eu sa trag bine bicicleta, cand ma striga moldoveanul ce era si el la coada "vezi ca la tine e gata". Il intreb pe granicer de ce a mers asa repede:"pai, nu-i masina, n-am serie de sasiu de verificat, drum bun". Atat am asteptat, asa ca am plecat. Ies din vama, trec podul peste Prut, ma apropii aici de ghiseele moldovenesti. Nu apuc sa cobor de pe bicicleta, ca deja venea o doamna granicer sa ma intrebe de sanatate. Ii dau si ei pasaportul, ma intreaba si asta "carte verde la bicicleta aveti?", "nu, da imi fac data viitoare":P, pleaca in ghereta, revine dupa nici 2 minute cu el stampilat, mi-l da si imi spune sa ma duc la vama (ghiseul alaturat). Ma duc eu la vama, ma intreaba vamesul cu ce sunt, eu: "cu bicicleta aia", "a, pai atunci drum bun, la mine n-aveti treaba". Si uite-asa am intrat eu in Moldova in nici 10 minute de stat prin cele 2 vami. Cu masina stateam minim jumatate de ora si mai plateam si 25 de lei moldovenesti "ecologia" (cam 8 ron in banii nostri), care ecologie oricum nu ar mai fi avut nici o valoare dupa ce ieseam din Moldova, in cazul meu dupa 2 kilometri; la reintrarea in Moldova o platesti iar, fie si dupa 10 minute de stat in Ucraina.
Am intrat eu putin in Giurgiulesti, pana in centru, dupa care am virat iar stanga, spre vama ucraineana. Intru eu in partea moldoveneasca, mi se da talonul obisnuit (se preda la iesirea din vama si fiecare vames sau granicer il vizeaza, daca n-ai toate stampilele nu iesi din vama), mi se confirma ceea ce stiam, si anume ca s-a scos "Immigration card-ul", deci am luat degeaba pixul la mine. Merg mai departe, pana la coridoarele verde si rosu, unde stai de obicei cand intri in Ucraina, merg la granicerul moldovean, ii dau si lui pasaportul, il scaneaza si apoi il vizeaza pe el si talonul, dupa care imi spune ca la vames nu mai am treaba, sa merg direct la granicerul ucrainean. Aici am mai asteptat putin, ca avea putina treaba, dar nu mai mult de 5 minute. Si asta-i tot, n-avem treaba cu vama nici la tine. Am dat talonul la bariera si drum bun, suntem in Ucraina, cu tot cu bicicleta. I-am dat inainte, directia Reni, cam 5 km pana acolo. Cu aceasta ocazie am gasit si o varianta de intrare direct in Reni, nu pe centura de ocolire, pe care iti faci praf masina. Varianta e simpla, dupa vama e primul drum care se face la dreapta, mergi cam 200 de metri, dupa care faci la stanga la o mica intersectie, daca mergi inainte probabil ajungi la Dunare. I-am dat inainte, am trecut de un cimitir pe partea stanga (data viitoare intru si pe aici, sunt curios daca mai exista mormantul strabunicii mele, dupa aproape 80 de ani) si am intrat in Reni. Reni-ul e de fapt oras, cred ca are vreo 20 de mii de locuitori, si relativ saracut, insa masinile nu sunt toate niste cazaturi. Am ajuns si pe malul Dunarii, si la gara, as fi vrut sa intru si in gara, (eram curios de mersul trenurilor), dar nu am vazut de la distanta un loc de care sa-mi leg bicicleta si oricum banuiam ca acel mers al trenurilor ar fi fost in chirilica, asa ca am plecat mai departe. Am umblat eu ceva pe strazile din Reni, dupa care am gasit un market gen Penny de la noi, in care am si intrat. Market-ul avea si loc de legat bicicleta, care deja servea la vreo 3-4 biciclete (la noi nu prea e folosit), si inauntru puteai sa-ti incui si rucsacul cat faceai cumparaturile, plus un schimb valutar, nu ca mi-ar fi trebuit, schimbasem 50 de lei in grivne inca din vama; oricum puteai plati si cu cardul. Sincer nu ma asteptam sa gasesc asa ceva intr-un oras-sat ca Reni-ul, dar era binevenit. Nu mi-am luat cine stie , ci doar sa am pentru drum. N-am putut insa sa nu iau o punga de lapte condensat si o sticla de Cvas, pe care nu le gasesc pe la noi.
Am mai umblat eu apoi prin Reni, dupa care am plecat inapoi spre casa. Toata plimbarea a durat mai putin de 4 ore, multumita trecerii rapide prin vami.

Pot sa zic ca, trecand cu bicicleta, esti privit cu simpatie de catre vamesi, probabil pentru ca stiu ca n-au prea multa treaba cu tine, lumea se uita curios, unii stiau ca nu se poate trece prin vama fara masina, etc. Altii ma intrebau ce productie e bicicleta, cat a costat, etc. Se pare ca pe aici nu foarte multi trec cu bicicleta, ceea ce m-a avantajat in a trece repede. Oricum, a fost o zi frumoasa in care toate au mers struna.
VladG
O excursie mai... altfel. smile.gif
Interesant.
Axe
Mama ce pauza s-a luat p'acilea, juma de luna !!! V-ati criogenizat ? 124.gif
corrado83
pai unde sa mai iesim pe frigurile astea?
Doc
Eu merg la Bran maine. Pana la urma te bagi?
corrado83
nu cred.
rombul
QUOTE(corrado83 @ 15 Oct 2010, 08:15)
pai unde sa mai iesim pe frigurile astea?
*


Cand ninge iesim la ski sau la snowboard, cam pe la sf lui noiembrie smile.gif
vis-a-vis
Deci, iesim si noi maine undeva?
(in jurul Bucurestiului)
Muttley
frustrat.gif
vis-a-vis
taci.gif
Muttley
Bai, daca nu faceti o tura prea lunga (sa zic 20 km maxim?) si terminati pana la amiaza, vin cu 16 inchiu'...
vis-a-vis
Ia uite ce zice tanti asta... http://www.motociclism.ro/forum/index.php?...dpost&p=2644220

Pana-n Ghencea mai sunt vreo 12 km, dar poti veni cu metrou' biggrin.gif
VladG
Hmm... Cum arata vremea e chiar tentant, mai ales ca n-am mai iesit de vreo luna. Din pacate maine nu pot, tre' sa merg la serviciu... sad.gif
Muttley
Deci 40 + 25 = 65km. O distanta rezonabila, da' in niciun caz nu cu miniatura de bicicleta de care dispun momentan.
Distractie placuta! smile.gif
vis-a-vis
Duminica?

Muttley, iti fac un single speed din ce am pe balcon? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.