Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
vis-a-vis
În general, prin sport se subînțelege efort. Dacă te ajută corpul și mai ales, psihicul, de ce să nu performezi într-un sport. De ce să nu-ți dorești să urci către vârful piramidei? Cu 10-20 km pe zi și măcar un 50 km sâmbata sau duminica, vei capata o condiție fizică suficientă pt a merge 100 km fără să-i simți prea tare.
Victoras2001
Hai sa fim seriosi. Io chiar stiu cu ce se mananca cateva sporturi, desi, in cele din urma, si-au spus sarmalele si varsta cuvantul.
Nu stiu cati au jucat tenis de masa sau de camp la un nivel ridicat, dar o sa rada multi cand am sa spun ca efortul e foarte mare. Totusi, sa-l comparam cu antrenamentele de la kaiac-canoe, unde ti se leaga de ambarcatiune o sticla de 2l plina cu apa? Sau cu urcarile din ciclism?
Voleiul, baschetul, tenisul de masa si de camp, fotbalul, bobul, patinajul, adica sporturi pe care tinzi sa le faci din placere, desi clar si la ele depui un efort consistent, se pot compara cu pagaele si cu ciclismul? Astea mi-au venit acum in cap, da mai gasesc 20 daca tineti mortis.
Ideea era ca daca tot practici un sport, sa ai si o urma de placere. La tenis sunt efectele, topspinurile si tralala..., la fotbal pacerea driblingului, schemele de joc si multe altele, in timp ce la kaiacul de 8+1 ce-ar fi? Placerea lu' "+1" ala, ca restu' muncesc. Cum ar spune cineva, mare diferenta. tongue.gif
corrado83
nu cred ca despre asta era vorba. De la pedalat in natura vad ca se pedaleaza de la tastatura. Amataori de iesiri?
Victoras2001
Scuze ca v-am poluat topicul, dar era vorba de pedalat in natura 150 km intr-o zi.
vis-a-vis
Chiar nu-s multi...
hefee
hai sa bagam un Sinaia-Cuibu Dorului-Padina sambata, daca n'o ploua. intalnirea la 9.30-10.00 in Sinaia.
http://www.bikemap.net/route/1011345?130683935932919
corrado83
eu de maine pana duminica nu am cum sunt plecat, oricand de atunci.
Doc
Sambata sunt la Siriu si incerc sa fac o tura in zona, posibil vf. Penteleu. Amatori?
vis-a-vis
Ati inceput iar cu prostiile? tongue.gif
Doc
Adica? Vrei sa spui: am inceput iar cu iesirile la munte?
vis-a-vis
Speriem auditoriul...
Trebie sa zicem ca vrem o tura linistita prin parc 04.gif
Doc
Pai si nu este asa???
vis-a-vis
Ba da cool.gif
VladG
Eu sambata noapte tocmai m-am intors din tura asta:
http://www.bikemap.net/route/1008477

Asa ca we viitor as sta la relaxare, sa-mi iasa de tot saua din fund smile.gif
corrado83
bai nu fii fatalau, abia iti mai faci antrenament pentru cand iesim cu totii
hefee
vis-a-visule, am o presimtire: sambata n-o sa ploua. te simt dornic de-un munte. biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
Accuweather zice ca nu ploua, meteoblue anunta ceva ploaie dupa-amiaza.
Pe unde ar fi intoarcerea, pe acelasi drum?

QUOTE(VladG @ 30 May 2011, 21:46)
Pai ar trebui o iesire mai usurica, daca e sa strangem randurile, [...]
*


Da, ma', a trecut atita vreme peste tine da' tot la usurici ti-a ramas gindul... Felicitari pentru tura prin Europa! Vedeto!

Mă cuprinsă si pe mine (iar) nostalgia. Mi-ar placea tura pe la Cheia, da' mi-e ca-i doar pentru usurici. Usurici bine antrenate. Adica 150 km bike-fond bag, da' cu cocotatu' cred ca e mai greu!

@Lucman: Ti-ai gasit scaunel pentru copil? Nu reeditam si noi tura aia de la Slanic Prahova? Acum, pina sa inceapa sa friga soarele.

Uaa! Claudiuxyz cu hardtail!
Pashasky
Salutare tuturor!
Chiar daca nu am avut un rol activ pe acest forum, am tot citi aventurile voastre. Pentru anul asta imi propusem sa fac o tura prin europa cam de 1 sapt insa ma tot gandesc ca mai bine ma dau pe la noi - nu mai pierd timpul de transport. Asadar ma indrept catre voi cu rugamintea sa imi recomandati si mie ture de 3-7 zile prin tara cu mtb-ul. Ca si setup, nu ma intereseaza sa merg pe DN si nici sa stau la cort. Bugetul nu e cu limita insa timpul e cu mare limita!
Evident, daca sunt doritori ne putem sincroniza.

Merci!
VladG
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 1 Jun 2011, 00:28)
Da, ma', a trecut atita vreme peste tine da' tot la usurici ti-a ramas gindul...

*




blush.gif
Phii... si uitasem, Mogosoaia, cu Zax, cand si-a rupt Visu pedala si era o "usurica" in plan seara... radmasa.gif

Bai, eu chiar sunt cu bicla bucati, la remont. Am avut ceva aventura cu prin Ungaria, cand cauciucul de pe spate, de la uzura (fiind si foarte subtire din fabrica) s-a facut sita, si iesea aerul prin vreo 10-15 locuri. Solutia tubeless nu mai avea niciun efect. L-am dat la cos.
Acum trebuie sa curat schimbatoare, uns, schimbat cauciucuri, si mai am si ceva treburi, deci e exclus we asta pentru mine.

Claudiule, baga tare, ca se apropie tura aia misto, de 2 zile, in bucla, Arefu - Cozia - Arefu.
Poate vii si la tura de la Cheia, ca vad ca "ai cu ce, ma..." biggrin.gif


@Pashasky: O idee, inspirata si de tura pe care am facut-o recent: un tur al Clisurii, prin Serbia si Romania. Cazari o gramada pe parcurs, si la noi si la ei (mai ieftin la ei), ai si de vizitat: Pestera Ponicova (se intra un pic cu barca, direct din Dunare, Grota Veteranilor, tot de pe Dunare, plimbari cu vaporasul, etc.
Cam 5-7 zile, cu tot cu vizitat. Locurile sunt spectaculoase ca peisaj.

Altfel, dincolo de eventualele alte recomandari pe care le vei primi, stai in continuare cu ochii pe aici, ca se mai anunta iesiri frumoase, eu am ceva planuri.


@Corrado: Bei, 1156km in 2 saptamani e cam mult antrenament ptr mine, simt si eu nevoia de pauza tongue.gif
Lucman
Am cumparat scaunel de bici. E asa de comod ca a adormit bebe in el smile.gif
Sa vedem cum facem sa iesim la ture scurte afara din parc.
hefee
[quote=atentat_cu_bomboana,31 May 2011, 22:28]
Accuweather zice ca nu ploua, meteoblue anunta ceva ploaie dupa-amiaza.
Pe unde ar fi intoarcerea, pe acelasi drum?


Intoarcerea pe acelasi drum, cu pauza de doua beri ciucas la Padina.
Numai ca vremea e cam schimbatoare.
Pashasky
QUOTE(VladG @ 31 May 2011, 23:40)

@Pashasky:
Altfel, dincolo de eventualele alte recomandari pe care le vei primi, stai in continuare cu ochii pe aici, ca se mai anunta iesiri frumoase, eu am ceva planuri.




Pai cred ca ar fi indicat sa punem planurile in avans pe lista. Asta m-ar ajuta atat cu planificatul unui eventual concediu, aranjatul concursurilor dar si setingul pentru acasa. Ihhhh cam multe de orchestrat.
gibonu
QUOTE(Pashasky @ 1 Jun 2011, 00:34)
Asadar ma indrept catre voi cu rugamintea sa imi recomandati si mie ture de 3-7 zile prin tara cu mtb-ul.
*



In completare la ceea ce ti-a spus Vlad.
Iti recomand si eu o tura pe Clisura, pe malul sarbesc, eventual combinata cu cateva zile prin Caras-Severin.
Crede-ma ca ai ce vedea, nu iti va parea rau.
Daca te vrei, iti dau un link cu tura pe care am facut-o pe Clisura (malul sarbesc) in septembrie 2009.

P.S.
Pentru o tura prin Europa nu trebuie neaparat sa pierzi mult timp cu transportul.
Poti urca bicicleta in avion.
VladG
Am inceput relatarea turei de pe Dunare aici:
http://www.plimbaricubicicleta.ro/2011/06/...e-la-viena.html

Pashasky: Nu le-am planificat ca date, dar ar cam fi astea:
1. Tur prin Delta, combinat cu barca/vapor: Tulcea - Chilia - Veche - Periprava - Letea - Sulina - Crisan - Tulcea (4 zile)
2. Brebu-Tesila-Cheia-Tabla Butii-Cimiturul Eroilor-Brebu (2 zile)
3. Lacul Vulturilor (1 zi)
4. Novaci - Ranca - Mija - Petrosani - DJ666 - Petrosani (2 zile)
5. Arefu - Cozia - Arefu (2 zile)
6. Anina - Resita - Anina (2 zile)
claudiuxyz
QUOTE
atentat_cu_bomboana Posted Yesterday, 22:28
  Uaa! Claudiuxyz cu hardtail!

Sau cum ar spune unii: mi-am luat trotineta, bicicleta cand imi iau? blink.gif

QUOTE
VladG Posted Yesterday, 22:40
  Claudiule, baga tare, ca se apropie tura aia misto, de 2 zile, in bucla, Arefu - Cozia - Arefu.
Poate vii si la tura de la Cheia, ca vad ca "ai cu ce, ma..."

Vrei sa spui ca am masina cu care sa car bicla icon_mrgreen.gif
Cand este tura de la Cheia?
De pe 10 iunie pana pe 16 iunie am concediu.

VladG
N-am programat nimic pana acum.
Concediu inseamna ca esti disponibil sau esti plecat pe undeva? biggrin.gif
claudiuxyz
De pe 10 pana pe 16 sunt disponibil, dupa plec la mare, la soare.
VladG
Ar fi o idee sa mergem pe 11 si pe 12 la Cheia.
Cozia, mai tarziu, ca in Fagaras mai sunt zapezi si noroaie.
corrado83
eu sunt pro si pt 11-12 desi e maratonul de la medias.
Doc
Pe 11 sunt la Medias cu gasca, iar pe 16 iunie la Bran.
VladG
Eu nu pot decat pe 11-12.
Pe 18 lucrez (am aflat azi) iar we urmator sunt in team building.
Laurentziu83
Ieri mi-am luat din Decathlon o sea lata Selle Royal Moody la vreo 40 de lei si azi am probat-o vreo 82 de km. Dupa 50 de km incepuse sa ma doara fundul, dar mi-am gasit mai apoi o pozitie mai buna in sea si mi-a trecut.

Traseul de azi a fost Salajan-Piata Alba Iulia-Unirii-Herastrau-Baneasa-Aeroport Otopeni-Centura Bucuresti-Pipera-Floreasca-Baneasa din nou-Ikea (unde am luat pranzul)-Gara Baneasa (habar n-aveam ca exista)-iar Herastrau-Stefan cel Mare-Unirii-Alba Iulia-Salajan.
A fost super, n-am mai facut niciodata o tura atat de lunga. Acum trebuie sa-mi iau si alte manere la ghidon, mai confortabile.

Vrea cineva o sea ingusta cu gel? Am dat pe ea vreo 180 de lei anul trecut la Hervis si am facut vreo 6-700 de km cu ea, e ca noua. Tot Selle Royal, dar scrie pe ea Cool Xsenium, 30 Athletic.
hefee
Ieri am facut traseul "classic" Sinaia-Cuibu Dorului-Padina si retur. Cine n-a mai fost in ultimul timp pe acolo sa nu ramana surprins ca portiunea dintre DN 71 si Seaua Dichiu este asfaltata ca'n palma, cu exceptia unei portiuni de cativa km incepand de la cabana Cuibu Dorului in sus. O fi bine? O fi rau? In curand o sa putem merge cu cursiera la Babele, Pestera, Piatra Arsa etc...
VladG
Pai noi oricum mergeam pe acolo cu MTB-urile, deci pentru noi sigur e rau, ca o sa se umple de grataragii si de gunoaie.

Cine vine in tura de la Cheia, pe 11-12 iunie? Tura are 2 zile, cu cazare la Cheia si e una destul de dificila, nerecomandata incepatorilor. (143km si 3270 m diferenta de nivel)

http://www.bikemap.net/route/900424

Ar trebui sa facem ceva rezervari la Cheia.
Pana acum stiu de:
1. VladG
2. Claudiuxyz
3. Corrado
4. ...
Doc
Eu am bagat ieri o tura spre Lacul Vulturilor, cu un total de 74km si o diferenta de nivel de 1800m. Foarte frumos traseu dar nu cred ca il voi mai face prea curand. Prima portiune de urcare foarte placuta, insa drumul facut de armata spre golul alpin este rupere de sale si la deal si la vale. Este drum pavat cu pietre si pentru cei cu hardtail nu este chiar o placere.

As vrea sa bag o tura prin iulie din Siriu pana la Focul Viu (Lopatari) jud. Buzau. Poate organizam un grup pentru aceasta tura.
corrado83
abia astept sambata, sper sa nu ploua. baga si pe ciclism vlad
VladG
Am bagat si acolo. Totul e sa avem vreme ok.
Pashasky
Din pacate furca si socul meu pleaca maine din tara pentru service si probabil 2 saptamani nu am cu ce sa ma dau. De furca as face rost dar soc nu am cum. Asadar, ma voi multumi cu ceva rutiera.

@Doc, suna bine focul viu la Lopatari. Tin aproape ca suna bine.
Stefan
Chiar am vazut ieri ca aveai furca "dezumflata". N-am mai apucat sa intreb ce ai patit.
hefee
Duminica, 12 iunie 2011, as baga un "BAIULUI" wink.gif Daca mai sunt doritori sa zica. Sau sa propuna alta tura de-o zi pe munte ca nu tin mortis la varianta asta.
hefee
QUOTE(hefee @ 8 Jun 2011, 07:54)
Duminica, 12 iunie 2011, as baga un "BAIULUI" wink.gif  Daca mai sunt doritori sa zica. Sau sa propuna alta tura de-o zi pe munte ca nu tin mortis la varianta asta.
*


cam asa arata traseul pt. cine nu stie:
http://www.bikemap.net/route/167717#lat=45...&zoom=11&type=2
corrado83
hefee te asteptam pe la cheia, vad ca nu ai musterii pt asta
hefee
Veneam, dar maine am o petrecere campeneasca pe care n'am cum s'o fentez. Oricum, va doresc vreme buna si vant din pupa! wink.gif
Daca o fi vreme corespunzatoare, duminica plec cu trenul de 7.10 la Busteni.
b76bgaarh
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 Jun 2011, 14:53)
Ieri mi-am luat din Decathlon o sea lata Selle Royal Moody la vreo 40 de lei si azi am probat-o vreo 82 de km. Dupa 50 de km incepuse sa ma doara fundul, dar mi-am gasit mai apoi o pozitie mai buna in sea si mi-a trecut.
*




ma da chiloti cu suport ai incercat?
Laurentziu83
Suport de ce? Pe mine ma durea-n fund, ca sa ma exprim mai pe romaneste, nu in alte zone mai sensibile. Anyway, de cand cu seaua asta noua, n-am mai avut probleme.
De ce pastele masii toata lumea vinde si recomanda mountain-bike-uri pentru oras, cu anvelope cramponate, eventual full-suspension, cu frane pe discuri, cu sei sport desi majoritatea le folosesc doar in parc sau la plimbare. Batranul Tohan era mult mai adaptat traficului urban, ar fi fost suficient pentru oras sa aiba 4 pinioane si cu asta basta.

Daca vrea cineva vechea mea sea cu gel, sa-mi spuna.
hefee
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif mare adevar! Sa ai un metebeu si sa'l tii numai pt plimbari in parc e ca si cum te-ai plimba in parc cu o gagica misto si n'ai "dormi" cu ea. radmasa.gif
laur
QUOTE(Laurentziu83 @ 10 Jun 2011, 21:03)
Suport de ce? Pe mine ma durea-n fund, ca sa ma exprim mai pe romaneste, nu in alte zone mai sensibile. Anyway, de cand cu seaua asta noua, n-am mai avut probleme.
De ce pastele masii toata lumea vinde si recomanda mountain-bike-uri pentru oras, cu anvelope cramponate, eventual full-suspension, cu frane pe discuri,  cu sei sport desi majoritatea le folosesc doar in parc sau la plimbare. Batranul Tohan era mult mai adaptat traficului urban, ar fi fost suficient pentru oras sa aiba 4 pinioane si cu asta basta.

Daca vrea cineva vechea mea sea cu gel, sa-mi spuna.
*


Probabil din acealeasi motive pt care romanul potent isi cumpara Land Cruser ca sa mearga la servici in centru sau la supermarket.

Cred ca se referea la pantaloni cu bazon (adicalea su buret la cur).
Pashasky
Salut!
Aveti idee unde pot gasi info despre cei care traverseaza pe bikla Romania? In afara de ciclism.ro la rubrica in limba straina mai aveti alte idei?
Merci!
Serpico
Poate www.crazyguyonabike.com.
VladG
Merge cineva duminica la Lacul Vulturilor?
Sambata lucrez, dar duminica as avea liber.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.