Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Mutzunache
Tare imi e ca nu vin biggrin.gif cu masina
Doc
Hai sa vedem ne adunam 15 persoane?
cristyyy2003
Cred ca ai vrut sa zici intre 1 si 5 persoane, nu?


P.S. "Noutatile" trebuie sa vina cu user posted image in piept? icon_twisted.gif
vis-a-vis
V-ati sculatara? nedumerire.gif
magelan_explorer
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 7 Jun 2008, 18:59)
@magelan_explorer: si? si? nu ne mai tine in tensiune, vrem sa stim cum se termina: coafura rezista... pina acasa? :)
Bravo voua, sa mai faceti. Cu cit mai departe de Capitala, cu atit mai bine. O sa vedeti.
Poate facem un singur grup mare saptaminile urmatoare.
*


eu sunt de acord,dar un traseu rezonabil ca si distanta
nu suntem prea antrenati
chiar in varianta tren-bike-tren sau tren-bike
senna
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 7 Jun 2008, 19:59)
@magelan_explorer: si? si? nu ne mai tine in tensiune, vrem sa stim cum se termina: coafura rezista... pina acasa? smile.gif

Daaaa, coafura mi-a rezistat...sub sapca biggrin.gif dar cum m-am despartit de Magellan+nepotul pe Vergului a inceput o ploaie torentiala si a trebui sa ma adapostesc pe sub diverse ohmy.gif . Apoi, de la atatea balti cat a trebuit sa iau ca sa ajung la Favorit mi-a mai putrezit cauciucul fata si azi vad c-a inceput sa faca camera galusca mad.gif
A fost foarte cool dar si obositor (abea la ora 17 am ajuns acasa, asa ca a durat aproape cat o zi normala de lucru), daca am ajuns sa ma culc Sambata la 20:30 blink.gif si apoi sa ma trezesc la 7:30 sad.gif Regret ca n-am mai venit azi cu grupul mare, ma consolez cu gandul ca voi merge negresit sapt viitoare wink.gif
Sper c-ati avut si o sa mai aveti vant la pupa wink.gif
VladG
Hei, v-ati intors? Mai e cineva in stare sa povesteasca cu o fost? biggrin.gif
@a_c_b, cum e saua? wink.gif
V a L y O
Sambata s-a mers la Giurgiu, de fapt la Ruse, ca in Giurgiu nu prea am avut ce face. Am plecat la 8 din Bucuresti si la 10 eram la intrare in Giurgiu. In jur de 11 eram in Ruse. Am fost la un magazin cu piese de biciclete si la unul cu haine pentru ciclism, apoi la o terasa unde am mancat. Ne-am mai invartit prin oras si pe la 16 am plecat. Ultimii 50km spre Bucuresti am mers pe ploaie, vant din fata. Dupa inca 5 ore in care ne-am oprit de 6 ori sa facem penele (cel mai ghinionist a avut 3 pene in 5Km), de vreo 4 ori sa asteptam sa se mai domoleasca ploaia, am vazut intrarea in Bucuresti. Am ajuns acasa ud, murdar, obosit dar fericit ca am luat parte la o asemenea aventura.

Tm: 6.42.15
Dst: 146.03 Km
Av: 21.7 Km
Mx: 56.4 Km/h

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

PS: Tot respectul pentru doua persoane care imi pot fi cu usurinta bunici (60 si 71 de ani). Media de varsta a fost destul de mare, in jur de 40 de ani.
VladG
Felicitari! Vad ca a fost o tura de forta, iar media pe care ati scos-o e chiar remarcabila pentru distanta respectiva.
Chiar ati avut ghinion cu penele. In cele 3 excursii anterioare nimeni n-a avut "norocul" asta. smile.gif
Bravo inca o data!

L.E: Din poze vad ca majoritatea aveti biciclete de sosea (de viteza). Pe asfalt ajuta mult, dar nu va trebui sa tinem seama de asta daca planuim ceva la comun wink.gif
Doc
Am ajuns acasa... eu fata de restul grupului am parcurs aprox 170-175km. Sa vedem maine starea de spirit, pardon de sanatate.
VladG
Vad ca vestile despre lungimea turelor vin in crescendo. Deja imi fac probleme daca o sa tin pasul cu voi biggrin.gif.
Doc
De data asta majoritatea a fost castigata de MTB-uri deci si ritmul a fost impus de ele. Singura pana am avut-o eu, dar in 5 min a fost gata.

La cum ma misc e clar ca maine o sa fiu paralizat, sper ca piscina si jacuzii din seara asta sa aiba efecte benefice asupra intoxicarii cu acid lactic.

Pacat ca am avut vreo 3-4 abandonuri, se stiu ei cei care au demisionat pe traseu.
vis-a-vis
Baaaa, ma doare c.......u
cristyyy2003
Eu sunt unul dintre demisionari. sad.gif
Excursia a fost super, gasca de nepretuit. Pacat ca fundul meu a cedatat dupa "numai" 89 km. Totusi pana acasa am ajuns la 98 km. Chiar imi pare rau ca my ass n-a rezistat pana la finele roadtripului (desi am avut parte de suport moral mereu - tin sa va multumesc pentru asta). Nu vreau sa ma lamentez si sa mai vait ca n-am avut sa s.a.m.d. pentru ca....antremanentu' e cheia, nu neaparat o sa (vis rulz).

Amice mercy mult frate ca ai venit dupa mine si nu m-ai lasat la greu. wub.gif
(Vali, fost ciclist de performanta)

Astept cu nerabdare fotografiile roadtripului.

Respect cool.gif pentru:
1. Lucman
2. Atentat_cu_bomboana
3. Mutzu
4. Zax
5. Vis-a-vis
6. Doc
7. claus
8. bogdan (merci viz)

P.S. Ii multumesc nevestemii care m-a asteptat acasa cu pudra si a avut grija de mine - masaj.
vis-a-vis
Bogdan, eroul zilei (nu stiu ce nick are pe forum)

user posted image
Racky
Si colegu' tau de abandon biggrin.gif

Frumoasa excursie, pacat ca lipsa de antenament si mai ales saua si-au spus cuvantul sad.gif...Am abandonat odata cu @cristyyy2003 dupa aproximativ 90km si la vreo 40 km de Bucuresti. Multumesc celor care au stat cu noi in spate si ne imbarbatau icon_mrgreen.gif si nu in ultimul rand "recuperatorului" care ne-a adus la Bucuresti biggrin.gif ...Astept cu nerabdare pozele, ca sa-mi vad moaca de ... din ultimii km parcursi...

Am uitat sa precizez un aspect important...gasca care a fost de nota 10 icon_mrgreen.gif

Si o poza cam nereusita smile.gif
Dhragosh
Bree da voi ati inebunit...143 de km intr-o zi !? blink.gif 173.gif ...
Ma intreb oare daca mai aveti picioarele intregi icon_mrgreen.gif

Oricum presupun ca a fost misto excursia din cele vazute in poze, Felicitari si sper sa ma alatur si eu cat de curand happy.gif

cristyyy2003
Desi nu posed, recomand celor care vor sa se alature bicicleta de sosea....cred ca-i cea mai potrivita pentru excursiile aste de peste 100km.


Zic si io. tongue.gif
claus
am ajuns si eu acasa de putin timp (in jurul orei 1 tongue.gif )

bestiala iesirea, au trecut cei 143 km destul de repede si fara probleme la picioare, doar cu foarte miiiici probleme la fund
bestiala gașca de biciclisti, superba "mini-excursia", de abia astept sa treaca timpul, sa se faca seara dinainte de urmatoarea iesire smile.gif

doc, care 4 abandonuri ? a mai abandonat cineva ? ca paaarca erau doar 3 052.gif 052.gif
si.. desi am avut parte de un abandon mic (de la intrarea in chitila, pana in pajura) am continuat cu mici plimbari prin oras pe bicla tongue.gif ) ..

chiar, ca tot au fost cateva aparate foto .. puneti si voi arhivele pe transfer.ro .. merge misto uploadul/downloadul

acum somn 124.gif
V a L y O
Felicitari pentru tura facuta si refacere rapida.
zax
pentru prima oara de cand particip la iesirile astea, am dureri... de jos in sus ma dor: talpile, picioarele, degetele de la maini, palmele, antebratele, umerii... a, si ma ustura fata...

Una peste alta a fost frumos, am cunoscut oarecum viata satelor de langa Bucuresti si ne-am convins inca odata ca pentru prostie si nesimtire nu exista limite!
vis-a-vis
Cum socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea de la fata locului, cam asta a fost traseul:

user posted image

Niste poze ...
Lucman
Facand abstractie de diferitele dureri ocazionale, am mai invatat cateva lucruri:

1. Nu pleca de acasa fara GPS smile.gif, mai ales daca faci schimbari de traseu
2. Nu cere indicatii de la localnici, nu stie nimeni ce drumuri exista in afara satului lor.

Tura a fost superba, gandind la rece dupa un dus bun si cu picioarele ridicate pe canapea.
Am demarat in tromba de la Arcul de Triumf, pregatindu-ne pentru 78 km de plimbare. Agale pe DN1, stanga la Peris, stanga spre Bucuresti. Era numai 10.30 si mai aveam numai 35 km pana acasa.
Asa ca s-a luat decizia de a vira spre Targoviste, si sa trecem pe drumul nou undeva mai incolo, adica dupa 40 km smile.gif dupa cum am constatat noi.
O mica oprire de haleala la Butimanu, aventuri prin balarii si cascadorii, plecat iar la drum.
Bineinteles ca noi nu stiam exact unde e intersectia cu drumul nou, localnicii nici atat. Dupa ceva consultari de harta on call, am aflat ca mai avem ceva de mers. Ceva mai mult.
Furtuna ne mangaia spatele, iar soarele ne incalzea fata. Dupa multi km am gasit un drum ce ne promitea o intoarcere spre Bucuresti. A mai durat vreo 12 sau 15 km si am gasit civilizatia motoareor fortate. Din pacate am intalnit si furtuna, asa ca ne-am oprit pe un pod, in mijlocul campului. Ne gandeam ca il putem folosi si pentru a ne adaposti de ploaie.
Unii dintre noi au chemat salvarea de poponete, deoarece dupa 90 km au cedat.
Intre timp asteptand salvarea copii s-au apucat sa faca ceva cascadorii pe roata fata. Au avut noroc.
Furtuna a trecut, norii s-au dispersat dar vantul din fata a ramas. Nu erau decat 52 km pana la Bucuresti.
S-a format trenuletul si i-am dat bataie. La ora 19.00 intram in Bucale fericiti, rupti de oboseala si cu moralul ridicat dupa Chitila.

A fost OK pentru mine, pentru ceilalti nu stiu cat de OK a fost, dar de acum trebuie sa ne limitam la 100 km.
Se poate si 150 fara probleme mari, dar e mai bine 100 smile.gif in conditiile in care ai viteza de croaziera de 20.
Mutzunache
Voi 143, eu 170....ma dor coatele.... radmasa.gif si genunchii...si acum va rog pozele, in orice si pe orice format doriti.. tongue.gif
atentat_cu_bomboana
[attachmentid=1627454169] Arcul de Triumf ora 7:00
[attachmentid=1627454170] omul din spatele monstrului (Lucman)
[attachmentid=1627454172] ssst!, dorm pestii. n-aveti voie aici![attachmentid=1627454173] si calare si pe jos
[attachmentid=1627454174] pana lui Doc
[attachmentid=1627454175] si peticul lui lucman
[attachmentid=1627454176] asa nu!
[attachmentid=1627454177] asa da!
[attachmentid=1627454178] dezertori
Lucman
Dintre cei cu ciclocomputere mai destepte, aveti viteza medie de deplasare?
zax
in jur de 18,7... cred! Ma uit diseara si iti spun sigur.
cristyyy2003
Frumoasa descriere @luc.

In momentul "demisiei" mele (pe minunatul pod) viteza medie era 19,8km/h.

Asteptam poooozeelee. tongue.gif


L.E.
@atentat_cu_bomboana la dezertori apare si in poza si Bogdan... biggrin.gif
Doc
Aseara am reusit sa bag o piscina si un jacuzii cu hidromasaj, nu pot sa spun ca m-am refacut complet dar acum ma pot misca lejer fara prea mari dureri. Apa este cel mai bun remediu pentru asa ceva.

Distractia a fost la maxim, sper sa mai facem weekend-ul viitor inca o iesire cu un grup si mai mare. Intre timp ma gandesc sa ma dotez cu alte gume de strada si ceva accesori pentru depanarea de urgenta. Ii multumesc lui lucman pentru petic si restul grupului pentru suport fizic si moral accordat atunci cand am facut pana. Eu sunt cel care a facut cel mai lung traseu, deoarece am stat cel mai departe de locul intalnirii.

Cat despre localnici nu pot sa spun decat "N-ai cu cine, ma! Niste tarani!
VladG
Of, ce ma oftic ca n-am fost si eu cu voi!
Si-n team-building fuse bine, dar chiar regret ca n-am putut participa la tura de ieri. Unde nu mai pui ca stiam si ce-i cu drumul ala de legatura catre Buc-Targoviste wink.gif
Vad ca ati mers si ceva mai repede ca deobicei, desi au fost si mai multi kilometri.
Lucman
Am mers mai repede ca sa nu inoptam pe camp.
Oricum, la intoarcere cu vant in fata nu am scazut sub 20 decat pe alocuri, dar am avut si portiuni de 25 smile.gif
polonete
multumesc lui Lucian ca m-a invitat si a avut grija de mine. Multumesc in mod special lui "vis a vis" si "atentat cu bomboana" pt ca au stat tot impul dupa mine. Si va multumesc tuturor ca ati avut rabdare cu un incepator (pt pauzele "provocate") .
atentat_cu_bomboana
Saua mea are arcuri si e mai lata decit ale voastre, iar pe mine, dintre toti, nu ma doare deloc fundul. De altfel nu ma doare nimic, sunt in cea mai grozava forma! Cred ca se exagereaza cu promovarea seilor cu geluri, spume si alte alea...

Record personal ieri: 155 km.
VladG
Pentru cei cu "dureri", se pare ca pe langa sei cu gel mai exista o solutie suplimentara:

http://www.fahrrad.de/fahrradteile/saettel...20-mm/2847.html

Problema e ca merge doar intre 70-90kg si eu deja stiu cativa carora le va parea rau ca nu intra in interval cool.gif
cristyyy2003
Pacat, mare pacat sad.gif .
Poate isi revizuiesc strategia si includ in gama lor si produse pentru oameni "inalti" cu peste >90kg biggrin.gif
vis-a-vis
QUOTE(Lucman @ 9 Jun 2008, 09:11)
1. Nu  pleca de acasa fara GPS smile.gif, mai ales daca faci schimbari de traseu
2. Nu cere indicatii de la localnici, nu stie nimeni ce drumuri exista in afara satului lor.
*

Orientarea in teren s-a facut foarte bine si pana sa apara prea minunata tehnologie GPS.
Nu ca vreau sa ma dau mare (desi sunt tongue.gif), dar pe mine m-a dus capul sa cer indicatii unui sofer posesor de duba, care in afara faptului ca mi-a explicat amanuntit traseul ce trebuia urmat, mi-a si desenat cu degetul prin aer o "harta virtulala" exacta. Normal ca daca ceri indicatii casniceleor si puberelor dintr-un sat plin de tigani, vei intra in panica wink.gif
Am trecut pe langa atatea benzinarii, nimeni nu s-a gandit sa intrebam de o harta.
Data viitoare nu mai plec fara wink.gif

QUOTE(Lucman @ 9 Jun 2008, 09:11)
A fost OK pentru mine, pentru ceilalti nu stiu cat de OK a fost, dar de acum trebuie sa ne limitam la 100 km.
*

Bine ca in sfarsit te-ai luminat tongue.gif


QUOTE(polonete @ 9 Jun 2008, 13:06)
multumesc lui Lucian ca m-a invitat si a avut grija de mine. Multumesc in mod special lui "vis a vis" si "atentat cu bomboana" pt ca au stat tot impul dupa mine. Si va multumesc tuturor ca ati avut rabdare cu un incepator (pt pauzele "provocate") .
*



Sa cresti mare... si cel mai important, sa-ti creasca tija de sa, aia te-a terminat.
Daca muschiul lucreaza intins si ligamentele sunt fortate peste genunchi, asta patesti.
Pozitia corecta la drum lung, este cand ai piciorul aproape intins cu varful labei piciorului pe pedala, astfel incat sa lucreze si gamba.

QUOTE(Lucman @ 9 Jun 2008, 10:31)
Dintre cei cu ciclocomputere mai destepte, aveti viteza medie de deplasare?
*

La mine a fost de 18...


QUOTE(Lucman @ 9 Jun 2008, 11:10)
Oricum, la intoarcere cu vant in fata nu am scazut sub 20 decat pe alocuri, dar am avut si portiuni  de 25 smile.gif
*

Varfurile alea sunt de fapt cauza opririlor dese. Smecheria e sa mergi constant chiar daca cu viteza mica, nu sa "Mariti ritmuuu, mariti ritmuuu!", ca apoi sa clacheze lumea dupa 2 km.


QUOTE(VladG @ 9 Jun 2008, 15:03)
Pentru cei cu "dureri", se pare ca pe langa sei cu gel mai exista o solutie suplimentara:

http://www.fahrrad.de/fahrradteile/saettel...20-mm/2847.html

Problema e ca merge doar intre 70-90kg si eu deja stiu cativa carora le va parea rau ca nu intra in interval  cool.gif
*

Domnule draga, deja simt cum la mine intre picioare incepe sa se formeze un tesut cornos, raspuns natural al organismului la batucirea zonei de sa. Sunt sigur ca dupa inca 2-3 iesiri d-astea, nu voi mai simti nimic in zona.
(mai sunt si alte tipuri de tije de sa cu suspensie, unele chiar si cu amortizor reglabil)
CGB
cum s-au comportat DHS-urile si FirstBike-urile dupa atata drum?
si nefericitu' de facu 3 pene, in ce dadu cu roata de avu asa ghinion?
vis-a-vis
Domnu' vezi ca ai amestecat plimbarile.
DHS-urile au mers maxim 90 de km.

9 Jun 2008, 15:48:
Apropo', urmeaza Ruse? nedumerire.gif
ramm
Dupa ce scap de licenta ma bag si eu.
VladG
QUOTE(vis-a-vis @ 9 Jun 2008, 16:48)

<span class='edit'>9 Jun 2008, 15:48:</span>
Apropo', urmeaza Ruse? nedumerire.gif
*



O alternativa ar fi sa mergem in Parcul/Gradina zoologica de la Bucov, de langa Ploiesti, pe DN1A si eventual altceva lateral ptr DN1 (nu am studiat harta).
Lucman
Atentia momentan la limita celor 100 smile.gif
Trebuie sa ne incadram in ea.
magelan_explorer
are cineva o harta mai detaliata a rutei cora-pantelimon-pusnicu-pasarea-cozieni si retur pe cernica ?
claus
vlade, e destul de saracacioasa gradina zoo de la bucov
cristyyy2003
Adevarat...DHSurile n-au terminat intreaga ruta, dar nu cred ca au fost defectiuni "tehnice" (in afara celor suportate de "pedalanti").

Eu ma "bag" cu placere la urmatorul roadtrip dar, pentru ca exista un dar, in limita a 100-120km. (pana cand nu se produce si la mine fenomenul exemplificat de @viz nu prea ma tine curu')
QUOTE
Varfurile alea sunt de fapt cauza opririlor dese. Smecheria e sa mergi constant chiar daca cu viteza mica, nu sa "Mariti ritmuuu, mariti ritmuuu!", ca apoi sa clacheze lumea dupa 2 km.

Perfect de acord. Mai bine mergem 120km cu 4 pauze (una pauza mare, de mancat, beut, fumat, admirat peisaju', etc.) cu o viteza constanta de xxkm/h in detrimentul ruperilor de ritm.



P.S. Credeti ca ne putem face un "echipament" (toti in tricou rosu de ex. sau un tricou brandat etc.) sau e o idee stupida?
Daca se accepta promit ca incerc sa ma ocup io de treaba asta wink.gif
P.S.2 Obs. ca cei cu DHS, FirstBike sunt o specie aparte tongue.gif . Eu is mandru de DHS meu care are peste 1600km la "bord" si vreo 5 anisori tongue.gif si evident piese de origine radmasa.gif
vis-a-vis
Chiar, sa purtam pe noi numele unei firme, care sa ne sponsorizeze... macar apa tongue.gif
Fratzica
daca vreti apa de la Bucovina eu zic ca nu se mai poate... Tocmai am bagat un agent bucovina recalcitrant inapoi in masina cu botul.. Cred ca a vazut stickerul pe haion biggrin.gif
cristyyy2003
wacko.gif
atentat_cu_bomboana
@Mutzunache (online la ora meciului Romania-Franta, pf!) - in legatura cu pariul pe zece perechi de sosete:

"Codul Rutier SECTIUNEA A V-A - Circulatia bicicletelor, mopedelor si motoretelor

Art. 59. Circulatia bicicletelor, mopedelor si a motoretelor pe autostrazi si pe drumurile nationale "E" (deschise traficului international) este interzisa. Este permisa circulatia cu bicicleta, pe celelalte drumuri publice cu trafic intens, numai persoanelor care au implinit varsta de 14 ani.
Este interzisa conducerea pe drumurile publice a bicicletelor cu motor si a mopedelor de catre persoane care nu au implinit varsta de 16 ani.
Biciclistii vor circula numai pe pistele special destinate, cand pe traseul pe care se deplaseaza intalnesc indicatorul cu semnificatia "Pista pentru biciclete".

Prevederile articolului 59 referitoare la circulatia bicicletelor au fost extinse si asupra conducerii si folosirii bicicletelor cu motor, a mopedelor si a motoretelor. In primul rand s-a interzis circulatia pe autostrazi si pe drumurile nationale "E" (deschise traficului international) celor patru tipuri de vehicule (biciclete, biciclete cu motor, mopede si motorete).
Interzicerea circulatiei acestor vehicule pe autostrazi si pe drumurile nationale "E" (deschise traficului international) a fost impusa de riscurile pe care le implica manevrele de depasire, ocolire sau oprire, pe care trebuie sa le efectueze autovehiculele ce indeplinesc conditiile de circulatie pe aceste drumuri.
De asemenea, pe celelalte drumuri cu trafic intens este premisa circulatia cu bicicleta numai persoanelor care au implinit varsta de 14 ani, iar conducerea bicicletelor cu motor si a mopedelor este permisa numai persoanelor care au implinit varsta de 16 ani.
Conducatorii de motorete au dreptul legal sa circule cu ele numai dupa ce au implinit varsta de 18 ani si dupa ce au obtinut permisul de conducere. Copiii sub varsta de 14 ani pot circula cu bicicletele numai pe drunutrile publice fara trafic intens.
Incalcarea dispozitiilor prevazute in alin. 1 al prezentului articol constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100.000 lei la 250.000 lei, in timp ce incalcarea dispozitiilor prevazute in alin. 2, avand in vedere gradul maxim de pericol, se sanctioneaza cu amenda de la 600.000 lei la 900.000 lei. In ambele situatii daca se produc accidente intervine raspunderea penala sau civila.

Art. 60. Se interzice biciclistilor:

a) sa circule cu bicicleta fara a fi echipata cu frana eficace, sonerie, o lumina alba indreptata inainte, precum si o lumina rosie sau un dispozitiv reflectorizant indreptat inapoi;
cool.gif sa invete sa conduca bicieleta pe drumuri publice cu circulatie intensa;
c) sa circule pe trotuare sau pe mijlocul partii carosabile, pe aleile pentru pietoni din parcuri si gradini publice;
d) sa circule cate doi sau mai multi in acelasi rand, in afara competitii1or sportive organizate;
e) sa circule luand mainile de pe ghidon sau picioarele de pe pedale;
f) sa se tina cu mana de autovehicule in mers sau sa circule in spatele acestora la o distanta mai mica de 25 m;
g) sa transporte alte persoane pe biciclete prevazute cu un singur loc, cu exceptia transportului copiilor pana la 7 ani, daca bicicleta este prevazuta in acest scop cu un suport asezat in fata;
h) sa transporte orice fel de obiecte care ar stanjeni conducerea bicicletei sau circulatia celorlalte vehicule;
i) sa circule in timp ce se gasesc sub influenta bauturilor alcoolice;
j) sa circule pe autostrazi si pe drumurile nationale "E" (deschise traficului international), precum si pe celelalte drumuri nationale, daca in directia in care se deplaseaza exista drumuri sau poteci laterale ce pot fi folosite de biciclisti."


Valabil si pentru restul gastii de ieri: Poftiti de bifati cite dintre punctele de mai sus ati incalcat intr-o singura zi! smile.gif
vis-a-vis
Hai ca tii cu ursu'...
claus
ii zice frumos măria
asa stiam si eu, si gasisem si acum ceva timp bucata de cod rutier care spunea treaba de mai sus
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.