Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Lucman
Hmm, incepeti sa o dati in diverse si nu e bine smile.gif

Hai sa vedem cum facem sa iesim intr-o tura de 1 zi la munte.
Ar fi bine sa incepem sa calculam masinile. Eu deocamdata nu sunt foarte sigur. Maine pot confirma smile.gif
Apoi tre sa inventariem iar suportii sa vedem cum stam.
Iar in ultimul rand traseul. Hai sa facem abstractie de trasee de 2 sau 3 zile. Noi ne dam duhul pe traseu de 1 zi deocamdata.
Ce spuneti sa lasam masinile la Paraul rece, o dam cotita spre Brasov si apoi pe Timis, Predeal, Paraul rece.
atentat_cu_bomboana
Adica lungime drum: 60 km?
Piriul Rece - Risnov - Cristian - Brasov - timisuri - Predeal - Paraul Rece?

Nu mai stiu: urcusul ala odios era de la Timisul de sus la Predeal, nu? O sa murim, ca n-avem loc sa facem zig-zaguri pe soseaua aia...



VladG
15-20 minute de impins la biciclete si s-a rezolvat. Nu e pe toata lungimea lui asa de greu, asa ca mai pe sus, mai pe jos, se poate face...
Doc
Eu s-ar putea sa nu am masina pe wk asta, am ceva probleme cu o anvelopa si nu as vrea sa ma bag la drum lung. Nici rezerva nu am asa ca nu ma risc. Vreun suport liber?

P.S. aveti si voi rabdare sa-mi iau motor si ma bag la traseul ala pe Transfagarasean. blush.gif
atentat_cu_bomboana
@VladG: da, stiu ca nu-i asa abrupt tot drumul intre Timisul de sus si Predeal, dar totusi era destul de lunguta portiunea. In fine, vedem. Sau ne suim bicicletele in personal de la Timisul de jos la Predeal? biggrin.gif

Problema cea mare e alta, "ca n-avem cu ce"! Sunt sapte oameni si doua masini (despre una deocamdata nici nu stim sigur)
Oameni:
zax
atentat_cu_bomboana
aurelian7
Lucman
casper
polonete
Doc
...

Eu cred ca ar fi bine sa ne gindim si la un plan de back-up, altfel o sa rupem trupa in doua...
Lucman
Sageata albastra nu avem decat la ora 13. La ora 6 avem un rapid dar ma gandesc cu groaza cum o sa bagam bicicletele in vagon. Nu o sa fie ca la Lehliu.
Asa ca singura varianta ok ramane tot masina.
polonete
cu masini sau fara...trebuie sa iesim ca nu se mai poate...
casper
a_c_b pe mine ma scoateti momentan din calcule, am niste probleme care mi-au dat peste cap si planurile de achizitionarea unei bicle, desi daca stau bine sa ma gandesc mi-ar prinde bine o bicicleta avand in vedere ca o sa fiu pieton cel putin o luna, in plus nu am momentan nici o tragere pentru iesiri cu bicla, iar in weekendu asta am o nunta la care sa fiu prezent.

va urez pedalare placuta pe unde o sa va hotarati sa va duceti.
Doc
Facem ceva maine sau imi fac alte planuri?
polonete
cel mai bine vedem diseara cati ne strangem ...
Doc
Pai ar fi cazul sa se grabeasca lumea ca wk este aproape si nu vad niciun plan facut.
Lucman
Traseul va fi Moroeni - Padina si retur.
Pana acum suntem 2 masini cu 2 suporti fiecare si 4 persoane.
Daca aveti masina si suporti sau bagati in portbagaj hai sa ii dam drumul.
Plecarea o facem din Berceni la 6. Daca mai sunt doritori stabilim o intalnire si la Petrom Baneasa.
atentat_cu_bomboana
Uite plan:
[attachmentid=1627459125]
Vad ca a postat Lucman mai devreme despre asta.
polonete
in situatia asta eu o sa fac o tura prin bucuresti...daca se schimba traseul si se merge numai cu bolizii...vin si eu. sad.gif(
Mutzunache
Daca are cineva timp, sambata dupa-masa, o iesire rapida sa ma anunte..
polonete
eu...samabta dupa-masa
VladG
QUOTE(Lucman @ 4 Jul 2008, 11:44)
Traseul va fi Moroeni - Padina si retur.
Pana acum suntem 2 masini cu 2 suporti fiecare si 4 persoane.
Daca aveti masina si suporti sau bagati in portbagaj hai sa ii dam drumul.
Plecarea o facem din Berceni la 6. Daca mai sunt doritori stabilim o intalnire si la Petrom Baneasa.
*




Atentie ca sunt multi km, fara asfalt si cu diferente de nivel. Ar fi bine s-o spargeti in 2 zile, zic eu...

@a_c_b, nu e buna varianta aia, ca Glod e satul ala de tigani. N-ati vrea sa lasati masinile acolo... smile.gif
Mergeti pe varianta propusa de Lucman, prin Moroeni.

Bafta!
atentat_cu_bomboana
Da, VladG, merci. Harta era facuta aproximativ si am dat eu "crop" aiurea pe ea, am scos din greseala Moroeniul de pe ea. Masinile le lasam in oras. Deci o putem taia direct din M in sus fara sa mai trecem prin Glodu? Foarte bine.
Citisem si eu ceva despre satul asta, cum ca n-ar fi tocmai in regula, ca dau copiii cu pietre dupa tine si alte rele...

Distractie placuta la mare!
Lucman
Suna foarte tentant sa lasam masinile in Busteni, luam telecabina pana la Pestera si sa coboram in Moroeni, apoi sa ne intoarcem in Busteni.

Am sunat la telecabina si plecarea e la 8.30, iar pentru telecabina se plateste bilet de copil.
atentat_cu_bomboana
Ua! Telecabina costa asta-vara 18 lei/persoana numai pina la Babele! Pina la Pestera cine stie cit mai e! Plus pret de copil pentru frumoasele noastre...
Si vai de frinele mele!
Mai bine facem traseul asta cu picioarele intr-un weekend.

Nu mai bine o taiem cu bicicletele din Sinaia peste Paduchiosul pina la Bolboci? smile.gif
Hm. Eu nu cred ca suntem asa de grozavi... Eu, cel putin, sunt cam mamaliga pentru asa traseu.

De ce nu mai vrei pe vale in sus?

In seara asta trebuie sa fac ceva sa scap de pacanitul ala de l-am capatat la bicicleta. Mi-e teama sa plec asa...
polonete
daca mai este loc de o bicileta...vin si eu cu trenul...dar mom nu stiu la ce ora este ca nu se incarca pagina de la cfr sad.gif(
Lucman
Nu am zis ca nu mai vreau, era doar o propunere.
Ramane deocamdata de baza varianta Moroeni - Padina

4 Jul 2008, 15:35:
Polonete, nu ai tren de dimineata decat un personal nenorocit ce ajunge foarte tarziu
polonete
sad.gif(
atentat_cu_bomboana
@Lucman: ah, treaba cu telecabina era "wishful thinking"... biggrin.gif
Daca distractia pe fir ne-ar fi costat 60 lei de pereche (om si cal), nu ar fi fost prea grozav.

Deci raminem pe Moroeni. Ok.
La ora 6:00 prima intilnire in Unirii la McDonalds si a doua la 6:15 in Petrom-ul de la Baneasa (Miorita).

@polonete, doc si aurelian7: nu gasiti voi o masina?
Lucman
Din pacate eu sunt cu hatch-ul asa ca nu prea am cum sa mai bag o bicicleta in portbagaj.
polonete
asta este...o sa mai fie si alte intalniri unde poate sa o fim mai mult si o sa mergem intr-un loc de vis , la marginea unui lac, unde lebedele sunt la ele acas, pelicanii alearga pestii prin aer...TREZIREAAAAAAAAAAAAAA

Una peste asta...distrctie placuta. Sa va ganditi si la cei de acasa .... happy.gif
Doc
Eu am masina dar nu cred ca este loc de doua bicle, cel putin n-am incercat pana acum. Mie mi-ar fi placut traseul de la babele, mi-a fost recomandat de multi bikeri ca fiind foarte frumos si antrenant.


VladG
In special pentru vis-a-vis, dar si pentru oricine mai e interesat, am demarat azi operatiune de documentare pentru traseul pe Transalpina si/sau zonele adiacente. Dupa o discutie cu un prieten nascut in zona respectiva si care face des traseele de pe acolo a reiesit cam asa:
Transalpina e cu adevarat spectaculoasa in portiunea cuprinsa intre Ranca si coborarea catre Obarsie. Apoi e in marea majoritate drum prin padure, lung, destul de stricat si putin spectaculos, deci nu foarte interesant , asta daca mai si pedalezi ca sa-l strabati.
Mi-a propus altceva, incomparabil mai spectaculos dpdv peisaje si care s-ar incadra si in restrictia de 2+ zile.In esenta e cam acelasi traseu pe care l-am propus si eu, numai ca, foarte important, de parcurs in sens invers, pentru ca asa 90% din drumul accidentat, de munte, se face pe COBORARE!
Sa vad, poate il conving sa ne duca cu masina mea, ca traseul n-ar fi chiar un circuit complet
Mai concret:
1. Vineri seara plecam cu biclele pe masini si ajungem la Ranca, in statiune, unde ne cazam. Masina pleaca inapoi, nu pe TA, spre Voineasa.
2. Sambata, la cantatul cocosilor, suntem in sa si o luam la deal, pe Transalpina, pe Papusa. La cum era traseul in toamna trecuta, cred ca pana sus o sa le impingem de coarne 95% din drum smile.gif. Urmeaza o coborare, ceva drum pe curba de nivel si apoi urcarea pe Muntinu. Acolo cred ca le luam chiar in carca biggrin.gif Vne apoi Saua Stefanu, unde lasam TA in stanga si o luam pe Strategica, fix pe culmea muntilor, intre judetele Valcea si Gorj.
Ajungem la finalul Strategicei si o luam pe drumul catre Voineasa, unde si innoptam
3. Duminica, in functie de cum ne simtim, ori stam la refacere in Voineasa, ori ne mai avantam pana la Vidra/Obarsie, de unde vom fi recuperati de masina si dusi frumos acasica.

Pe 20 iulie o sa fac traseul asta cu un ATV si o sa pot spune daca este asa cum il descrie prietenul, insa am facut un survol cu Google Earth si m-am cam convins 

Hai ca ma mananca talpile de la atata scris si mi-a venit un chef nebun de munte!
Eu neaparat vreau sa fac traseul asta! Mai mult chiar decat Transfagarasanul.
Necesita mai multa logistica decat pana acum, dar si ce ne va oferi in schimb va fi pe masura!

V-am lasat ca peste 3 ore ma scol sa plec la mare smile.gif

[attachmentid=1627459298]
Doc
Eu deja ma gandesc serios la un motor pentru ca peste 70-80% din locurile pitoresti ale romaniei sunt accesibile unui enduro sau allroad. Saptamana viitoare ma apuc de scoala si sper ca pana la sf lunii sa dau de carnet.

Nu se poate face un astfel de transeu cu bicicleta avand in vedere conditia noastra fizica. Sa zicem ca totusi este posibil dar pentru un grup de max 4-5 persoane.

Si eu peste o ora jumate sa plec la unirii.
vis-a-vis
VladG, asta e intradevar o oferta pe care n-o pot refuza... vorba mafiotului.

Doc, cam greu sa te sui direct pe un enduro daca n-ai mai mers pana acum. Iar pe trasee d-asta pitoresti o sa-l pui jos de multe ori. (te-ai gandit la un model anume?)

Oricum, voi fi pe doua roti motorizate inaintea ta... abia astept biggrin.gif
e-SORIN
1.
QUOTE(Mutzunache @ 4 Jul 2008, 11:32)
Daca are cineva timp, sambata dupa-masa, o iesire rapida sa ma anunte..
*

2. polonete
3. e-SORIN

Deci? Herastrau? La ce ora v-ati gandit? Eu pot oricand smile.gif
polonete
deci....pana la urma....pe la ce ora?Propun sa o lasam mai pe seara....la 9 e ok?


5 Jul 2008, 17:12:
la ora 9 o sa fiu la intrarea in herastrau (cea de la televiziune) (o sa astept max 21 min si 34 secunde)... o sa stau pe bordura de la statuia din fata....cine nu ma cunoaste se ia dupa cadru: magelan polaris 2004 verde inchis cu negtu, pantaloni scurti, protectii la picioare ...ochi furmosi, bigudiuri in cap si sa nu uitam ceea ce este cel mai imprtant, manusile. smile.gif)
vis-a-vis
Era de ajuns sa zici de tibiere... dar si bigudiurile sunt de luat in seama ca reper tongue.gif
e-SORIN
Eu plec acum si ma intalnesc cu padre in Kiseleff si apoi (la 21:00) cu domnul cu bigudiuri la statuie smile.gif
Cine mai vrea sa vina, e binevenit wink.gif
Lucman
A fost antrenant, istovitor, mirific. Din pacate nu am ajuns decat pana la Bolboci deoarece grupul asuferit o prindere de sa distrusa, un lant rut si 2 pene. Pana la urma le-am rezolvat pe toate dar am pierdut timp pretios. Inventivitatea umana a demonstrat ca se poate prinde o sa cu lemne, pietre, scoci si curele de rucsac. Totodata am invatat si cum se utilizeaza presa de lant. Va multumesc pentru ajutor. E clar ca trebuie sa mai slabesc smile.gif
atentat_cu_bomboana
Daa, a fost minunat wub.gif
Descarc acum pozele, micsorez citeva, apoi ma pun in blocstarturi cu ele, sa le lipesc aici dupa ce scrii tu, Lucman, povestea. Scrii?
Fetelor, ati fost frumoase azi si toate-mi sunteti dragi!
Acum, somn usor...

Solon
Bolboci? blink.gif Adica in creierii muntilor?
Mie mi-a iesit sufletul urcand pe jos pana acolo!
deja plimbarile astea devin din ce in ce mai grele! wacko.gif
Doc
A fost o nimica toata urcarea asta, coborarile insa au fost sublime. Acum imi dau seama ca bike-ul meu merita fiecare banut investit, de altfel s-a si vazut: astazi nu a dat niciun rateu pe un astfel de drum si am fost mereu in top la urcare si coborare.

Sa vedem insa pozele de pe drum sunt curios daca a iesit ceva interesant mai ales cand am dat la peste cu bike-ul.
Lucman
Am dat adunarea la 6.30 la Petrom. Cu mici intarzieri la ora 6.45 aveam statiile montate pe masini si am plecat. Inainte sa plec insa ma gandeam daca sa iau FB-ul sau ciclocrosul. Am ales ciclocrosul si aventurile ce vor urma smile.gif
Revenind la plecare, Zax mi-a dat jucaria si i-am dat bice. E foarte distractiv sa vorbesti cu camionagii. Asa am aflat daca sunt radare pe drum, cum s-a distrat cu contabila aseara si cum sa o vrajeasca celalalt.
Spre deosebire de iesirea anterioara, unde stiam ca o sa urcam numai la baraj si am avut ceva caderi nervoase cand am vazut pantele, acum stiam ca o sa urcam tot timpul, asa ca pregatirea psihica a fost necesara.
Am parcat masinile in fata Sanatoriului din Moroeni, dupa ce am trecut ca din pusca prin sat. Ne-am pus rucsacii in spinare si am inceput sa urcam, sa urcam, sa urcam. Doc cu bicla lui a inceput sa faca figuri. Nu stiu ce a mancat vineri seara dar parca avea ardei in fund si nu putea sa stea pe sa. Se catara pe drum ca o maimuta tinuta inchisa vreme indelungata. Noi am avut ceva socuri dupa primele sute de metrii de urcare si ne intrebam cum o sa facem pana la final. Dupa 1 km de urcare insa am revenit la sentimente mai bune, odata ce ne-am incalzit si am inceput sa ii dam bataie la deal.
Drumul de urcare este superb si nu vad ce poate fi mai frumos decat o astfel de iesire in natura. Acum mi se pare un pic aiurea sa mergi prin praful si mizeria de langa Bucale.
Multe opriri pentru hidratare, pentru ciocolata, pentru tras sufletul si pentru a ne regrupa.
Prima veste buna dupa atata urcat - o coborare. Da-i la vale vijelios. Eu mai putin ca nu puteam sa sar peste pietre ca o capra. Cand am ajuns iar la baza pantei am constatat ca saua mea se cam balangane. Am dat sa o strang si am ramas cu surubul in mana, uitandu-ma stupefiat la el si la fetele colegilor. Aveam deja 15 km de drum de munte pana la masini.
Fiecare a venit cu cate o idee, asa ca saua mea a fost prinsa cu pietre, lemne de pe drum, punga de Mega Image, bretele de la rucsacul lui acb, power tape de la prinderea de gps. Statea destul de fixa saua. Norocul a fost sa dam intr-un final de un muncitor forestier ce avea o magazie de suruburi la purtator. Am reparat saua si am plecat mai departe convins ca s-a spart ghinionul. Zax tot incerca sa ii opreasca pe cei cu Dacii sa ii intrebe de suroabe, insa se pare ca nimeni nu mai merge cu portbagajul plin de scule, piese si subansamble.
Incepem iar sa urcam, sa urcam, sa urcam plini de voie buna. Eu mai cu grija sa nu rup si al doilea surub. Ma si vedeam infipt in teava.
Ajungem deasupra lacului, ne punem la o odihna un pic si ii dam druml pe a doua coborare spre lac. Doc fiind antemergator a zarit o valcea cu 2 raulete ce se ingemanau. Apa cristalina, vreme frumoasa, noi obositi, era perfect sa stai. Ce ne deranja era fauna de Bucuresti ce polua locul. Doc bineintels ca a vrut sa testeze si capacitatile nautice ale superbei lui biciclete. Asa i-a zis vanzatorul - Doc tata, te poti baga cu ea oriunde; si s-a bagat in mijlocul paraului, unde a intepenit si a luat apa la galosi. Cica mirosul ciorapilor folositi atrage pastravii.
Dupa ce unii s-au uscat si si-au intarit ciorapii, am plecat iar la drum. Nu am apucat sa facem nici 600 m ca lantul meu a cedat nervos. Norocul meu ieri s-a numit Doc pentru ca a avut presa de lant la el. DUpa multe incercari, constatari, pareri si degete murdare de vaselina lantul meu a fost gata, dar prins pe dupa cadru smile.gif. Asa ca am desfacut iar lantul.
Am mai mers pana la bolboci si apoi fiin tarziu am dat-o cotita inapoi.
La coborare ii las pe ceilalti sa povesteasca pentru ca mie imi sarea fundul peste fiecare pietricica.
Dupa inca 2 pene am ajuns la masini si am plecat acasa.
Cam asata fost excursia noastra. Daca nu pierdeam timpul cu saua si lantul cred ca ajungeam la Pestera. Oricum a fost foarte frumos.

6 Jul 2008, 10:56:
am scris o gramada si nu s-a salvat nimic. Ii las pe ceilalti sa scrie ca nu mai am putere
Doc
Vrem pozeleeeeeeeee... biggrin.gif
Solon
Baieti, nu stiu cum de a inceput Turul Frantei si voi nu v-ati inscris!
E o pierdere pentru Tur! biggrin.gif
Lasand mistoul la o parte, sunteti beton!
vis-a-vis
Bravo fete si baieti...

QUOTE(Lucman @ 6 Jul 2008, 10:50)
Ma si vedeam infipt in teava.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Uite asa ti se deschide viitorul, dintr-un accident 04.gif

Altfel, va prezint noua mea bicicleta... bineinteles, tot neagra blush.gif

user posted image
Solon
Vizaziule, cu aia nu se da burta jos! tongue.gif
polonete
vis-a-vis....sa o stapanesti sanator...sa ai grija de ea , si ea grija de tine. Sa te duca in locurile cele mai frumoasa, si sa iti produca niste senzatii unice. BV
atentat_cu_bomboana
Bravo, vis-a-vis! Asfalt uscat! (dar nu renunt nici la urarea "vint bun din pupa!")

Da, Lucman, stiu despre ce vorbesti: si eu am pierdut o data tot textul de postat...
Pozele mele vin miine, dupa ce le micsorez.
Echipa a fost asa: Romanii - Lucman, zax, Doc si cu mine. Francezul - Jose (de origine portugheza)
Bineinteles, tot drumul vorbim englezo-romana, tot mai bogata si mai curajoasa pe masura ce inaintam.
Urcusul e greu si, dupa mine, efortul mai mare decit oricare altul de pina acum (imi amintesc de vintul din fata de la iesirea la Lehliu si ma apuca risul!) N-avem nici norocul de asfalt proaspat de la Paltinu, sa putem face zig-zaguri, pentru ca drumul aici e de piatra sparta: daca te smucesti prea tare in pedale, rupi aderenta si s-a dus de ripa ritmul. Ritmul e important. De important ce e, alegi sa nu mergi in paralel cu vreunul dintre ceilalti, chiar daca ti-ar placea, ci singur, in cadenta pe care o suporti tu. Te vezi cu ei la regrupari. Sau la necaz (vezi "cele patru ghinioane", motive de ris dar si de tras invataminte) sau la un punct de belvedere.
Ca si efortul, si peisajul e cel mai spectaculos de pina acum. Suntem chiar la munte, cu prapastia in stinga, pe un drum abrupt serpuind prin padurea sanatoasa de brazi, si deasupra cu un cer albastru cum poate doar din avion mai vezi in zilele noastre! Faci poze si te oftici ca nu imprumuta suficient din maretia peiajului si liberatea pe care o simti, dar te gindesti apoi ca tu esti acolo, le vezi si le simti, si ca asta e de fapt lucrul important, ca esti norocos ca esti in mijlocul lucrurilor si ca esti cu ceilalti, echipa asta adunata de pe internetu'-bata-l-vina, inchizi aparatul si te bucuri pur si simplu. De tot.
Bolboci, punctul terminus. Se vede deasupra, peste lac, releul de la Costila. Golul alpin. E aproape. E la munte, la munte de-adevaratelea!
Drumul inapoi e tot la vale. Uiti sa mai dai din pedale. Cu degetele inclestate pe frine (la mine frinele tin greu), abia acum iti dai seama cit ai urcat de dimineata, ca portiuni care la dus ti se pareau orizontale fusesera de fapt tot rampe, dar mai domoale. Facem febra musculara la muschi ai miinilor neexersati. Se aglomereaza drumul si intilnim tot mai des masini care nu stiu sa incetineasca si care salta praful pe noi. Nu mai conteaza, mai avem putin si suntem inapoi la masini.
Vreau bicicleta noua? Da, vreau... Mi-e draga asta, dar a inceput sa oboseasca si e grea. In numele frumoasei noastre relatii si al bunei prietenii ce ne leaga, am sa indulcesc putin despartirea si am sa-mi iau tot Kettler. Cind va fi vremea.
zax
Iata cateva poze:

ceva peisaje: [attachmentid=1627459494] [attachmentid=1627459495] [attachmentid=1627459496] [attachmentid=1627459497] [attachmentid=1627459498] [attachmentid=1627459499] [attachmentid=1627459500] [attachmentid=1627459504] [attachmentid=1627459505] [attachmentid=1627459506]

Doc la apa: [attachmentid=1627459501] [attachmentid=1627459502]

o coborare: [attachmentid=1627459503]


QUOTE(vis-a-vis @ 6 Jul 2008, 16:49)
Altfel, va prezint noua mea bicicleta... bineinteles, tot neagra  blush.gif
*


Pare cam grea... crezi ca te mai poti tine dupa noi?! smile.gif
Lucman
Din experienta ultimei ture am tras concluzia ca trebuie sa imbogatim rucsacul cu urmatoarele:
- trusa inbus +surubellnite
- chei bicicleta
- presa de lant
- lant de schimb
- power tape
- manusi chirurgicale 2 perechi
- suruburi de schimb
- saboti de schimb
- cordelina
- patent
- carpa
- servetele umede
- briceag
- trusa pana
- 2 camere
- cabluri de schimb
- cheie spite
- trusa medicala: pansamente, analgezice, apa oxigenata, emetiral, colebil, smecta, antifebrile
- sapun
- cort mic
- neopren
- sac de dormit
- geaca ploaie
- tricouri si ciorapi de schimb
- geaca goretex
- manusi
- casca
- ochelari soare
- sapca
- toporisca
- bricheta
- rucsac 50 l
- energizante
- ciocolata
- haleala cu putere calorica mare
- apa
- aparat foto
- baterii
- lampa frontala
- vesta fosforescenta


Daca vreti sa mergem tura de 2-3 zile trebuie sa avem la noi mare parte din cele enumerate mai sus. Pe varful muntelui nu are cine sa te ajute, deci trebuie sa fim autonomi.
Nu vreau sa dau sfaturi dar e un sentiment total aiurea sa se strice bicicleta si sa nu ai cum sa ajungi la Civilizatie.

Am uitat de cel mai important element: o bicicleta buna. Din cate vad eu trebuie sa ne profilam pe MTB de trecking, deoarece in munti gasesti linistea de care avem atata nevoie.

atentat_cu_bomboana
Si din pozele mele:
[attachmentid=1627459507] problema cu saua
[attachmentid=1627459508] urcusul
[attachmentid=1627459509] cei cinci
[attachmentid=1627459510] unde tot facea poze zax
[attachmentid=1627459511] Doc la apa
[attachmentid=1627459512] si problema cu lantul
[attachmentid=1627459513] Boboci
[attachmentid=1627459514] Kettlerul meu drag
[attachmentid=1627459515] la coborire
[attachmentid=1627459516] si problema cu pana (pana nr. 1)
band1tu
dragi coforumisti,

va rog ajutati un sarman cu sfaturi privind achizitionarea unei biciclete, preponderent pentru trasee montane (neasfaltate).
sunt necunoscator, dar interesat:D
bugetul, de preferat, din 3 cifre smile.gif
Lucman
Bicicleta din 3 cifre pentru munte nu gasesti. Pentru parc da.
Nu incerca sa mergi pe munte cu bicicleta ieftina pentru ca vei avea de suferit. Incepe sa te gandesti de la 1200 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.