Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
claudiuxyz
Adaug si eu ce-am gasit in aparatul meu foto, sa nu se supere a_c_b ca nu apare si ea.
[attachmentid=1627524287] [attachmentid=1627524288] [attachmentid=1627524289] [attachmentid=1627524290] [attachmentid=1627524291] [attachmentid=1627524302] [attachmentid=1627524299] [attachmentid=1627524303] [attachmentid=1627524304]
corrado83
Pinioane Shimano Deore (11-32, 9spd)
Butucu Shimano M475 disc
costi
Mama in ce v-ati bagat ! Felicitari !
Vlade i-ai omorit !

PS ce se vede aici e a_c_b ?
claudiuxyz
Dar si cei cu bicle "cu greutate" ne-am razbunat laugh.gif . Si-a rupt oasele ajutandu-ne, altfel mai pierdea din excursionisti pe drum. smile.gif
Vlad cand ne mai supui la o incercare ca ne-a placut yupy.gif
VladG
QUOTE(costi @ 17 May 2009, 22:15)
PS ce se vede aici e a_c_b ?
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Tare! Tare! Foarte tare! E Casper! radmasa.gif
Ce l-ai mai flatat! radmasa.gif

A_C_B, frumos povestit, vrem si restul de poze!
Ca sa nu fie dubii, in prima poza, cel cu rucsac bej si putin adus de spate nu sunt eu, e un batranel de vreo 70 de ani, care urca odata cu noi si ne "facea" pe scurtaturi. Spun asta pentru ca dupa episodul cu caratul biclelor si crampa de la picior aveam si eu cam aceeasi verticala. biggrin.gif

Ei, eu n-am omorat pe nimeni si nimeni n-a murit pana la urma. tongue.gif
Eu doar am desenat traseul si toti ni l-am asumat. Recunosc ca mi-a trecut prin cap la un moment dat ca o sa aparem la Stiri, dar ne-am tinut bine.
Felicitari lui Cocojambo si claudiuxyz, care au fost la prima iesire cu noi!
Desi claudiuxyz nu e chiar incepator cu bicla pe munte, la cate kg cantarea calul lui (eu zic ca vreo 25, cu tot cu coburi) a facut fata cu brio.

Sper ca nu am speriat lumea prea tare si ca nu i-am alungat pe potentialii participanti la viitoarele iesiri.

Din pacate nu am scapat de problema tremurului imaginii la filmulete. E musai sa modific pe viitor pozitia camerei, sa nu mai oscileze.
Putin cam obositoare ptr ochi, insa dau o idee buna despre traseu. Scuze ptr injuratura adresata boului cu microbuzul... mad.gif
Pentru cine nu vrea sa faca download, am pus pe yahoo asta:


La o dimensiune mai mare a imaginii se pot lua de aici toate cele 10 filmulete (9 in arhiva, 1 ca atare):
http://www.gethisfile.com/file/1232
Stau doar 10 zile acolo.


Si ce am gasit pe net... sleep.gif
atentat_cu_bomboana
O sa mai pun si eu poze pe transfer, dar nu le am acum la mine.

@VladG: In primul rind, costi nu l-a flatat pe Casper, pentru ca intrebarea era "Ce se vede?" si nu "Cine se vede?" Raspunsul corect era "Ce se vede aici e un fund! smile.gif

Da, frumoasa si tura de simbata a baietilor la Balaceanca. O fi fost tura de tatici wink.gif
VladG
Si in curand pe ecrane (ca tot intreba claudiuxyz):
- Creasta muntilor Baiului;
- Sat Vadu - Gura Portitei - Sat Vadu (NOU!! smile.gif);
- Petrosani - Campu lui Neag - Herculane;
- Capatanii si Buila;
- Iezer-Papusa
- Vf Omu(?)

Ma gandeam sa schimbam un pic peisajul si sa mergem si la Mare, nu doar la Munte si sa facem traseul asta: Sat Vadu - Gura Portitei - Sat Vadu.
Vedeti neaparat si pozele de pe site.

Dormit o seara la casutele de pe plaja, la Portita.
Strict necesare: 1-2 camere si petice + 1 spary Autan + spirale antitantari.

Ce ziceti de 6-7 iunie? Eu o sa lucrez in urmatoarele 2 we sad.gif
Altis
Acum ca am schimbat toacla cu aceasta http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1872284 ma bag si eu la iesirea in Baiului. Inceputul lui iunie e perfect pt mine... Asta daca mergeti prin munti.
VladG
E ok bicla. Urmareste topicul, ca sigur or sa mai fie iesiri la munte.
Altis
Sincer, marea ma cam lasa rece... Bine, acum ca incep caldurile, rece inseamna OK. Dar prefer muntele. Am sa urmaresc topicul si in momentul in care organizati ceva, ma bag si eu daca timpul imi permite!
vis-a-vis
Sambata, eu si Altistone vom face traseul asta:
QUOTE(vis-a-vis @ 23 May 2008, 12:00)
user posted image
*



E repetitie la calatoria cu trenul pana la Lehliu si apoi cu bicicleta pana acasa. Un pic peste 80 de kilmetri.

Daca mai e careva doritor, trenul personal pleaca din Gara Obor la 8.05. Ne vedem la fara un sfert in fata garii.
Lucman
Fii atent in apropiere de siloz. Undeva este un sant smile.gif
In alta ordine de idei, duminica am bagat un 35 de km cu Casper smile.gif
Uraaaaa, nu ma mai doare genunchiul si inca mai pot sa trag, desi Casper mi-a spus ca a mers cam infranat cu mine smile.gif

Poate, poate am sa ies cu voi pe traseu.
VladG
Oho, doua reveniri de marca pe doua roti (fara motor) smile.gif
Din pacate sambata asta nu sunt disponibil. sad.gif
Cum zicea si Lucman, atentie la santul ala, vis-a-vis! wink.gif
vis-a-vis
Prost eu ca nu mi-am rupt ceva sa ma carati in carca pana la tren tongue.gif
casper
vlad sa ne traiasca sa mai faca astfel de trasee, pana acum mi-am luat 2 din 2 mici tzepe pe trasee dificile, si eu si hefe, pe trasarea si lui vlad, dar sincer nu regret nimic, chiar mi-au facut placere micile aventuri neprevazute. vlad ce provocari ne mai pregatesti ? tongue.gif.

Lucman franarea a fost la usoara urcare, se vede lipsa ta de pedalat, la intoarcere m-ai cam alergat, bine eram si eu obosit dupa aventurile in "prapastiile pisicii" sau cum naiba so numi traseul ala ... dar lasa ca te vad eu la lehliu, fii atent ca am un as in maneca pentru a-ti obtine derogarea pentru sambata wink.gif.

apropo de mersul la mare cineva cunoscut unora si pe aici are ganduri marete de mers la mare: click
Cocojambo
Si eu astept urmatoarea tura la munte... marea nu imi e prea draga + mie imi place mult la vale 04.gif



Oricum pana atunci bag antrenament ca nu vreau sa mai raman codas laugh.gif
Axe
Sambata se pregateste o tura de mare exceptie uramariti topicul, sunteti invitati smile.gif http://www.ciclism.ro/forums/f42/six-ocloc...a-zilnica-3782/
Se merge in zona Balaceanca cu plecare in principiu la ora 9, cine vrea poate ramane acolo ! radmasa.gif
vis-a-vis
casper, sa inteleg ca mergi sambata la Lehliu?
  1. altistone
  2. vis-a-vis
  3. casper ?
Altis
Visule, am luat pompa, cu mufa auto, sa nu o mai cari pe aia...
corrado83
Imi bag si eu slicurile si ma alatur grupului. ma primiti?
1) altistone
2) vis-a-vis
3) casper ?
4) corrado
vis-a-vis
E o mare onoare si o deosebita placere sa va primim in randurile noastre (cam rasfirate, ce-i drept) cheers.gif
Altis
Altisone
Altisone
Altisone

NU ALTIStONE !!! laugh.gif

Wellcome Corrado!
vis-a-vis
Am vazut de ieri, dar na... daca am comis-o acum, ce sa fac, sa ma omor? biggrin.gif
corrado83
auziti, dar nu ar fi mai jmecherie sa plecam din buc incolo ca e dimineata si e mai racoare. si intoarcerea o facem pe tren. ce ziceti?
vis-a-vis
Singura problema e cu urcatul bicicletelor in tren. Nu sta nici mult trenul in statie si e si plin de "provinciali". Altfel nu e rea ideea.
corrado83
atunci putem face dus intors cursa. nu sunt decat 160 km
Altis
Hmmm, m-ai blocat biggrin.gif Parca sunt prea boboc sa ma combin la 160 km.
ArtVandelay
ce cauciucuri imi pun(ca dimensiune nu firma) daca folosesc bicicleta strict in oras?
ma bate gandu' sa reconditionez o bicicleta pe care o tin pe la tara, defapt doar cauciucuri ii trebuie si putin reglate franele, nu stiu de care sa ii iau. initial a avut din alea late, da' din cate am citit pe aici nu sunt prea indicate pentru oras (de ce?)
vis-a-vis
QUOTE(corrado83 @ 21 May 2009, 21:17)
atunci putem face dus intors cursa. nu sunt decat 160 km
*

Se cam contrazice flagrant cu asta tongue.gif
QUOTE(corrado83 @ 21 May 2009, 20:22)
ca e dimineata si e mai racoare.
*

Stefan
QUOTE(corrado83 @ 21 May 2009, 21:17)
atunci putem face dus intors cursa. nu sunt decat 160 km
*



Dus-intors cu trenu'?
Altis
Corrado, ideea e sa ne plimbam. La facut km, ma duc si dau 40 de ture de herastrau si ma uit seara cu mandrie, uite km... Eu cred ca ma pun in cap la 160 km. E si asta o afacere, sa mergem cu bicla si apoi cu trenul. Ideea e ca vreau sa ma pot da jos din pat duminica...
casper
te dai jos, eu am reusit sa mai fac o tura de 30km dupa tura prin prapastiile pisicilor tongue.gif.
am pus slikurile si le-am si alergat un pic prin herastrau, sambata 90% bagam tura de Lehliu biggrin.gif. deci ? trenul sau dus intors, mie mi-e indiferent tongue.gif.
duminica as vrea sa fac o tura de cernica.
Altis
Azi e Sf. Elena... al 2-lea nume al gagicii... am primit derogare pt sambata cu 2 pumni in nas... m-as baga duminica, da vin plin de sange si cu o mana in ghips... Next week, cu placere!
vis-a-vis
Una si cu una fac doua.
Ne vedem sambata la 8 fara un sfert - fara zece asa... la Gara de Est.
Acolo supunem la vot cum plecam.
Eu oricum nu fac decat dus sau intors pe bicla. Sunt prea gras, prea bolnav si prea batran sa-mi permit mai mult 04.gif
ArtVandelay
bre' da' m-ati lamurit cu cauciucurile alea...
vis-a-vis
Fratica, vezi c-ai gresit topicu'
Doc
E sambata nu am cum sa ma alatur voua ca sunt la munca, dar Duminica bag o Cernica sigur.
corrado83
visule lasa pe aci telefonu, al meu e 0766.664.533

22 May 2009, 07:11:
si cine mai vine, ca sa avem cum vorbi ok?
Altis
Eu iti dau PM.
vis-a-vis
Eu i-am dat SMS 04.gif
atentat_cu_bomboana
@vis-a-vis: smile.gif Hai ca nu era pe bani, puteai sa-i zici si tu lui ArtVandelay ca slicuri ii trebuie, ca la cauciucurile groase si cu profil tragi mai greu si nu-ti aduc niciun cistig la mersul prin oras, ca doar nu-s noroaie si pietroaie!

Eu zis sa mergeti cu trenul pina la Lehliu si sa va intoarceti pe bicicleta, din acelasi motiv ca data treacuta: Sa va suiti de la cap de linie, sa aveti loc in tren cu bicicletele. La intoarcere riscati sa nu puteti sui de atitea undite si raniže!

Weekendul asta iar merg la Brasov, la doua zile, la cort in Cheile Rasnoavei sau in Poiana. Dan_dhs si Peaty se duc la DH si cum eu am altfel de bici’, ma gindeam sa dau o raita pina la popasul ala de la Sirnea sa recuperez bidonul lui Cocojambo si sa cobor apoi prin Cheile Pisicii, sa-mi iau si ochelarii tongue.gif
Ma uit pe harta sa vad ce circuit as putea face. Daca aveti voi vreo idee, stiti vreun traseu frumos in zona, va rog sa-mi ziceti. O sa fiu cu cauciucurile de off-road, deci as putea incerca in premiera si “Prapastiile Zarnestilor varianta pentru oameni normali la cap”, dar sa vad cum o pot include intr-un circuit. Vad ca din Poiana pina in Zarnesti sunt 22 km, adica mai nimic.

Incerc a treia oara sa pun pozele pe transfer, am ajuns la 40% si sper sa fie mai cu noroc azi.
VladG
Foloseste site-ul pe care am pus eu filmele. Si mie mi-a ramas blocat transfer.ro, cand incarcasem 99.96% din 850MB sad.gif
vis-a-vis
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 22 May 2009, 09:41)
@vis-a-vis: smile.gif Hai ca nu era pe bani, puteai sa-i zici si tu lui ArtVandelay ca slicuri ii trebuie, ca la cauciucurile groase si cu profil tragi mai greu si nu-ti aduc niciun cistig la mersul prin oras, ca doar nu-s noroaie si pietroaie!
*

E lasa, ca stie baiatu' ca-s dus cu pluta. S-a vorbit acolo despre cauciucuri la greu, cred ca s-a lamurit pe deplin, daca nu... am id-ul de mess in profil. Nu stiu daca e cineva care sa ma fi intrebat ceva serios si nu l-am lamurit (in limita cunostintelor).

QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 22 May 2009, 09:41)
Eu zis sa mergeti cu trenul pina la Lehliu si sa va intoarceti pe bicicleta, din acelasi motiv ca data treacuta: Sa va suiti de la cap de linie, sa aveti loc in tren cu bicicletele. La intoarcere riscati sa nu puteti sui de atitea undite si raniže!
*

Am lamurit asta la telefoane biggrin.gif
corrado83
poti sa incerci sa urci la curmatura si sa cobori prin cheile pisicii. e tare drumu. si poate poate recuperezi ceva.
Altis
Pana la urma? Care e echipa de start?
1. Corrado!
2. Vis-a-vis!
3. altisone!
4. Casper ?
5. Lucman ?
Lucman
Eu nu ca merg la munca sambata.
Altis
Am luat tot? huh.gif

FUCK, AM UITAT BICLA!!! radmasa.gif

Avem asa : plasturi, spirt, fasa elastica, camera, pompa (prietenii stiu de ce), o mica trusa cu scule, tricou, prosop, servetele umede/uscate, papa bun. Altceva?
casper
lichide, multe lichide, de exemplu lasa redbullu ca face rau la inima si ia mai bine bere biggrin.gif:P.

1. Corrado!
2. Vis-a-vis!
3. altisone!
4. Casper ! i'm in

5. Lucman - nu mere ca cica lucreaza ..... vrajeli ... e obosit cat l-am alergat duminica la cernica tongue.gif.
atentat_cu_bomboana
Da' chiar! Sa-mi deie Lucman fasa elastica inapoi, ca nu-i a lui! smile.gif

Si iaca pozele din Cheile Pisicii: http://www.gethisfile.com/file/3e1599
Dati zoom pe ele, poate imi ziceti unde-s ochelarii.
Cocojambo
Lasa ochelarii.... bidonu, ca era plin cu suc tongue.gif

Pt weekendul 30-31 mai sau 6-7 iunie are cineva vreo idee de iesire la munte?
Nu ma prea incanta plecarea aia spre mare pe bicla unsure.gif

Eu vreau la vale... laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.