Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Stefan
Te poti intoarce cu noi. Suntem un grup mai mare ce vom participa si ne-am decis sa ne intoarcem pe la Caldarusani. Pe multi ii cunosti de pe ciclism.ro.
steph
Cum v-a fi padurea daca ploua pe vineri sambata? biggrin.gif

Sper sa nu mai ajung la masina ca duminica trecuta smile.gif)
zodrac
daca ploua o sa ajungi mai bine vopsit la masina radmasa.gif

Ce misto acuma am observat ca s-a mai schimbat prognoza meteo: nu mai ploua vineri ploua chiar Duminica icon_mrgreen.gif

[attachmentid=1627619912]
Doc
Daca ploua rau o sa fie pe camp, in padure nu este chiar atat de rau.
hefee
Nu mi-e tarsa de udatura pa corp, mi-e tarsa ca se merge nasol pe pamant ud.
Aseara mi-au dat nr. 1102 biggrin.gif Pazea!
Liviu
1366 aici .... huh ... de abia astept sa vad cum e vremea .. sincer, nu prea imi surade sa merg 50 Km pe namol smile.gif.
steph
Pfiu eu astept sa vad cea mai apropiata prognoza si poate ma inscriu sambata.
zodrac
Eu stau in dubii numai daca sa imi cumpar cauciucuri mai de namol sau nu biggrin.gif
1364
Stefan
Avem un participant surpriza:

Avand in vedere prognoza meteo si auzind ca e loc de o baie in namol, VladG s-a hotarat sa participe la Prima Evadare, el asteptand cu nerabdare sa-si testeze XTR-urile prin noroiul padurilor din nordul Capitalei.
corrado83
ma du-te de aici
VladG
QUOTE(Stefan @ 7 May 2010, 09:10)
Avem un participant surpriza:

Avand in vedere prognoza meteo si auzind ca e loc de o baie in namol, VladG s-a hotarat sa participe la Prima Evadare, el asteptand cu nerabdare sa-si testeze XTR-urile prin noroiul padurilor din nordul Capitalei.
*




That will be the Doom's day! tongue.gif

7 May 2010, 13:09:
Legat de Sinoe, am gasit pe Panoramio poza asta, deci cred ca gasim unde sa lasam biclele.
Ce e de rezolvat apare in poza urmatoare. Cum aflam starea podului de peste Canalul5? am inteles ca e ba coborat, ba ridicat. O fi cineva acolo sa ni-l coboare sau sa ne treaca cu barca?
vis-a-vis
Am inteles ca se poate ajunge cu masina la Gura Portitei...
VladG
Asta cu siguranta NU!
Prin sud, de la Vadu se poate ajunge cel mai departe pana la Periboina (daca-ti deschide cineva bariera de intrare in rezervatie). De acolo e diar desis si poteca:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1902506

Prin est doar pana la Jurilovca si de acolo cu vaporul.

L.E: daca peste stavilarul din poza ar fi pod auto, cred ca s-ar putea ajunge cu masina si la Gura Portitei (exact pe traseul pe care vrem si noi sa mergem).
babanu
gasim noi sa trecem cumva.ideea e sa stabilim exact weekendul si sa vedem cine merge.
VladG
Pai am zis deja de 5-6 iunie, in principiu.
In saptamana de dinainte (cu un ochi si pe meteo) trebuie sa facem rezervarile ptr cazare. Se poate si la cort, daca cineva vrea sa-l care, dar la 7.5E casuta de 2 locuri, nu cred sa merite.
vis-a-vis
Pai si camparea nu costa? biggrin.gif
casper
se face tura in circuit cu cazare ?

hotaritiva-ti odata cu data aia ca e data naibii de data asta aceasta data ...
VladG
Si la cort costa, cam cat la casuta smile.gif

Am rezolvat cu parcarea la pensiunea Grindul lupilor, patronul e foarte de treaba, daca nu e plin, parcam la ei, daca e plin, ne duce la un prieten de-al lui, la curte.
L-am rugat sa se intereseze si de traversarea stavilarului, o sa revin eu cu un telefon la sf lunii.

In caz ca nu s-a inteles pana acum, traseul e in circuit, de doua zile, cu plecare din Sinoe si cazare la Gura Portitei.
corrado83
gata sunt pregatit, mi-am luat schwalbe mud shark. e de bine biggrin.gif
VladG
Bune!
Aveti grija la startul evadarii, mai ales astia cu bicle scumpe. Cu 1500 de ciclisti sunt toate sansele sa se formeze o mare gramada rugbystica dezorganizata. icon_mrgreen.gif wacko.gif
Speedy
Bafta maine participantilor la Prima Evadare!
steph
Maine dimineata la ora 9 in Jilava inainte de cimitir daca vrea cineva sa ma insoteasca la Russe.
Liviu
Am reusit sa termin tongue.gif ... Partea nasoala a fost insa acasa, in cada, cu agregatul la spalat:
[attachmentid=1627621186]
zodrac
Ce discuri curate ai tongue.gif

Data viitoare cind o sa ploua imi pun discuri si cauciucuri mai subtiri.
Speedy
Si eu am reusit sa termin cam in 3 ore...asteptam rezultatele
zodrac
Dupa ce am splata rotile mi-am dat seama ca nu i-am facut si eu o poza biggrin.gif
Asa ca am mai multe acuma icon_mrgreen.gif
[attachmentid=1627621400]
[attachmentid=1627621401]
[attachmentid=1627621402]
[attachmentid=1627621403]
[attachmentid=1627621404]
[attachmentid=1627621405]
Doc
Noroc ca am plecat in primii 50 de participanti ca altfel gustam si eu noroiul ala de pe camp. Oricum bine nu mi-a fost cu gume semislick, am luat vreo 2-3 trante prin surprindere si am cam mers tot traseul cu morcovul in c_r. Totusi am terminat intr-un timp rezonabil (un pic sub 3 ore), chiar daca am mers o parte din traseu si pe langa.
VladG
Bun timp, la ce dezastru am vazut in poze... smile.gif
Mergem pe 22 in Penteleu? Propui una sau 2 zile?
corrado83
eu as merge pe 2 zile, cu somn pe undeva, dar pe 22 eu nu pot e maraton.pe 29
Doc
Traseul la Penteleu nu este de doua zile insa merita sa stam in zona si sa chefuim, chiar si cu cortul. Pot face eu rezervare la vreo 2 pensiuni in zona. Hai sa stabilim o data buna pentru toti.

Unii au avut timp si mai bun, gume pe masura si antrenament.
b76bgaarh
zaxule mutzu.... cand ziceati de comana aia?
vis-a-vis
Nu mai vii la munte? biggrin.gif
b76bgaarh
daca fac rost de bicla adecvata cum sa nu...

sambata era vorba de o comana, dar am uitat care weekend. si eu trebuie sa fac "rezervare" la bicla
steph
Deci azi mi-am depasit recordul de 80km ce data de acum o saptamana

163km pe ruta Bucuresti Ruse si retur
Vmax: 65km/h
Vmedie extraurban: 29-31km/h
Vmedie total: 25km/h
Vant: tot timpul din directia gresita

Incidente: 2... adica eu nu am pastrat distanta fata de masinile din fata

Prima oara un logan romanesc cu o scolarita aspiranta la carnetul de conducere bulgaresc a tinut sa imi arate ca ...franeaza mai repede decat mine atunci cand eu casc ochii dupa bulgaroaicele de pe trotuar biggrin.gif

Dupa vreo 200m o alta soferita made in bg m-a convins printr-o frana neasteptata ca trebuie sa cedez trecerea cand intru in giratoriu :| De data asta am evitat bara ei spate si am luat aripa spate ...
Axe
Clar ai nevoie de bull bar si full casco ! icon_mrgreen.gif
VladG
Cativa dintre cei care posteaza pe aici (de Corrado si Stefan stiu eu) au participat in we la Iron Bike Oradea, 276km si 4500m diferenta de nivel.
Corrado a terminat cursa in jur de 18 ore, cu 4 ore sub baremul impus.
Stefan ar fi terminat si el in barem, dar a avut ghinionul sa fie lovit de un sofer beat si fara permis, insa e ok acum.
Bravo baieti! aplauze.gif

P.S: Castigatorii au terminat in 13h'17' nu crede.gif



Va propun sa facem Penteleul pe 29 mai, doar o zi, sa ramana we urmator la Portita traseul de 2 zile.
Doc
Era bine in wk care vine sa mergem la Penteleu si sa mai facem cateva trasee in zona. Ziua de luni este libera, nu stiu insa daca pentru toata lumea.
vis-a-vis
QUOTE(VladG @ 17 May 2010, 11:23)
Stefan ar fi terminat si el in barem, dar a avut ghinionul sa fie lovit de un sofer beat si fara permis, insa e ok acum.
*


nu crede.gif
Ce inseamna "e ok acum"?
corrado83
nu o sa fie vreme buna week viitor. celalalt

LE. stefan e "bine", julit pe fata, cusut in zona tamplei, julit in genunchi si cot dar vesel si cu zambetul pe buze.

bicicleta e mucless insa
b76bgaarh
a avut arcada sparta chiar si cu casca... najpa....
vis-a-vis
user posted image
Doc
Dar cum crezi ca te protejeaza casca? Daca era de motor poate dar cea de bicla este mai mult pentru lovituri directe la cap.
corrado83
nu arcada, s-a julit in lateral cumva. iti trebuie ceva asa ca a lu visu din avatar. casca de ciclist e asa un moft
Manuel
Bine ca s-a terminat cu bine! Nu i-a spart fata betivului? bash.gif
vis-a-vis
Probabil vrea sa-si ia bicla noua... si pt asta trebuie diplomatie tongue.gif
VladG
Doc, tocmai ca e liber luni nu stiu daca gasim ceva liber in zona la cazare. Mie mi-ar conveni si o iesire duminica-luni. O zi ar fi traseul in circuit e Penteleu. Pentru a doua zi ai vreo propunere?
Dai drumul la o lista sa-si exprime lumea si ceva preferinte? Dar verifica intai daca mai sunt locuri de cazare, sa nu facem planuri degeapa ptr 2 zile. smile.gif
vis-a-vis
Cum merg XTR-urile? nedumerire.gif
VladG
Le-am monat, mai am de facut reglajul ala "fin", n-am prea avut timp de ele, deci nu le-am scos la drum inca.
XT-urile? biggrin.gif

Ptr Portita am vorbit si se poate traversa Canalul 5. Au inca locuri libere ptr 5-6 iunie, dar mi-au recomandat ca la inceputul saptamanii viitoare sa facem rezervarea, deci ar trebui sa avem si lista definitiva...
E cam nasol ca rezervarea se face cu plata de bani si ar fi cam orbeste, ca nu stim cum va fi vremea. Mai putem astepta inca o saptamana, sa apara prognozele, dar riscam sa nu mai gasim locuri. Deci ganditi-va si voi.
vis-a-vis
Pai si daca-i naspa afara, ce? Abia avem ce povesti 04.gif

Xt-urile merg bine, mai ales ala de foi. Arunca lantu' de nu se vede. Ala de pinioane nu coboara frumos pe pinioanele mici. Cred ca trebuie sa schimb cablul si camasa din spate, ca-i cam obosita si cam lunga.
Ma mai enerveaza faptul ca nu stiu in ce "treapta" sunt. La ale mele era afisata viteza...
Am luat un cadru de MTB chinezesc de la tara ieri si incerc sa incropesc un 69-er cu furca fixa biggrin.gif
VladG
Da, nici pe mine nu m-ar deranja vremea foarte tare, dar unii poate vor si plaja smile.gif
Cablul nu-l schimba, sigur e bun, ca la mine nu facea figuri. Vezi camasa aia (eu aveam Jagwire wink.gif )
Cu treptele o sa te obisnuiesti rapid. Sa vezi jucarie la XTR, ca nu au indicator DELOC biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.