Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
andidani
Eu abia am inceput. Am invatat sa merg pe bici acum doi ani,. iar abia anul acesta am iesit la munte. Din pacate doar ture scurte, nu am avut parteneri. Nu vreau sa flatez, dar cel care mi-a bagat microbul a fost Vlad. al carui blog l-am descoperit anul trecut.

@atentat, sa inteleg ca avem radacini in aceleasi zone?

<span class='edit'>24 Oct 2013, 21:11:</span>
Vad ca sunt persoane interesate de aceasta zona (am mai primit pe PM un mesaj in care se solicita mai multe detalii). Sper sa nu deranjez (daca da rog moderatorii sa stearga mesajul), nici nu am talentul de povestitor al lui Vlad, sau Vis-a-vis, sau Lucman, dar cel putin va puteti face o idee despre zona. Daca imi amintesc bine, cred ca Vlad a fost in zona anul trecut (parca era vorba de un fluture pe cei doi versanti care marginesc lacul Vidraru).
http://prinromaniasinunumai.blogspot.ro/20...oarcere-in.html

@claudiuxyz da, ai fost vorbit pe la spate. Avem in plan sa ajungem pe la tine prin zona anul viitor. Stiu ca e o zona frumoasa.
vis-a-vis
Anul asta pentru mine a fost destul de ciudat. O buna parte am fost somer si cand am lucrat n-am mai avut timp pentru altele. Dar, am strans destui kilometri. Din statisticile de pe diverse situri de centralizare a trackurilor GPS, am trecut de 2000 in majoritate off-road pe traseu montan. De vreo luna cam trag mata de coada, m-am suit o singura data pe MTB, dar pentru o tura frumoasa in zimbraria Bucsani. Grupul de ciclisti de pe daciaclub s-a subtiat destul de mult. Mai sunt cativa care ies cu bicicletele si toti in alte bisericute. Probabil ca astia ramasi am evoluat si multi n-au mai tinut pasul, sau pur si simplul nu a placut anturajul. Cert e ca am devenit foarte bun amic cu multi ciclisti cu care am iesit de- a lungul timpului la ture. Sunt multi care m-au ajutat, mai ales dpdv financiar cu toate ca ne-am vazut de cateva ori. Am prieteni din copilarie la care am apelat si m-au flituit. Nu credeam ca o pasiune comuna creeaza astfel de legaturi. Sunt misto pana si barfele despre persoanele care nu-s de fata, pentru ca nu au tenta rautacioasa, e mai mult pe mistouri. E un mod de viata si biciclismul asta. Trebuie doar sa ai norocul sa intri intr-o gasca care sa cante cam aceeasi melodie cu tine.
Imi pare destul de rau ca n-am scris aici despre fiecare tura la care am luat parte intre timp. Nici timp n-am mai avut, nici chef de multe ori, dar mi-a fost si tarsala sa-mi astern exact toate gandurile ca sa nu supar pe careva 04.gif

Chestia cu Rohloffu' e destul de costisitoare. Nu merita efortul daca mergi in regim amator si foarte ocazional. E o unealta care te face sa economisesti timp, timp petrecut la curatarea bicicletei, al componentelor in miscare dupa o tura mai umeda de exemplu. Va fi un vis implinit si tot cu ajutorul amicilor de pe forum.


Nustiu daca mai e cineva interesat de ture pur montante, cu urcari medii spre grele. Gasca noastra cam pe asta s-a axat. In general noi ne-am cumparat suporti de bicla si ne strangem 4, uneori si 5 la cate o masina. Costul transportului e decent cand se imparte la 4. Daca mai sunt interesati de astfel de ture, sa dea de veste. Eu as lasa aici mesaje cu detalii.
Sunt destul de bucuros ca dupa atata timp mai sunt persoane care au citit topicul si au decis sa faca schimbari in viata lor.
Andi, felicitari. Si eu am invatat tarziu sa merg pe bicicleta, pe la 13-14 ani. Dar zic ca am recuperat timpul pierdut 04.gif
As putea totusi sa iti urmez exemplul. Nu stiu sa merg pe patine/rotile si mi-am dorit intotdeauna sa invat ph34r.gif
andidani
Visule, daca ai fi postat mai multe povesti poate ca nu ar mai fi saracit gasca, ar fi avut mai multa inspiratie. Eu aveam 34 cand am invatat.
Probabil ca ar fi mai multi interesati, dar probabil sunt incepatori, asa ca mine, si se sperie de dificultate. Dar pofta vine mancand. E mult pana incerci, apoi microbul nu mai iese. Anul trecut reuseam cu greu 20 km pe plat, anul acesta am iesit la munte si a inceput sa imi placa, mai ales dupa ce am dat de topicul aiesta. Acum mai trebuie sa aveti si rabdare cu cei nou veniti, sau fara antrenament, poate gasca se va mari.
@claudiuxyz, si eu am scuza prichindelului, dar poate ca la anul va fi mai usor si vom putea iesi la ture mai lungi dar si mai multe.
@atentat pare interesanta propunera, dar nu cred ca e posibila integral cu bitzi.
C a t a l i n
Bisericute, anturaj, WTF? sad.gif

Eu cred ca treaba sta altfel. Pe deoparte e vorba de forma, iar pe de alta parte de scop. Unii pedaleaza zilnic spre servici, iar in weekend agata numere pe ghidon. Altii biciclesc doar 1-2 weekenduri pe luna, iar atunci nu tin mortis sa cucereasca vreo creasta anume, ci doar sa faca miscare intr-o companie placuta.
La putinele ture de anul asta, cam asa a fost... Daca e asa sau nu, bine sau rau, stie fiecare.

Turele dificile devin si mai grele cand exista o diferenta de forma intre participanti. E greu si pentru primul, care trebuie sa tot astepte, si pentru ultimul, care nu poate merge in ritmul propriu.
2 ture mi-au ramas in minte sezonul asta: Sinaia - Saua Dichiu - Cota 2000 - Sinaia (facuta in ritm propriu), si Busteni - Azuga - Gondola - Zamora - Busteni (impreuna cu Victor, fata Maria, fata Delia). Ambele au fost faine, desi complet diferite.( turele smile.gif )

Prin urmare, eu nu's de acord cu teoria bisericutelor si anturajului. E doar o defazare, ce se va amplifica odata cu rohloff-urile astea.
vis-a-vis
Da, că Rohloffu' trage singur biggrin.gif
Știu că nu e ușor ce facem noi dar când te uiți a doua zi la statistici pe Strava și vezi că ești printre codași pe diferite segmente, dă strechea-n tine și data viitoare vrei să urci mai repede. Eu personal nu cred că am comentat că am așteptat vreodată prea mult pe cineva. Și eu am fost ultimul din grup de foarte multe ori. Știu cum e. Când invit pe cineva la ture îmi asum și faptul ăsta. Și pentru mine cam toate plimbările au fost de plăcere. E greu să ajungi pe creste sau pe vârfurile de peste 2000 de metri, dar priveliștea merită tot efortul. Apropo' de companie. Nu cred că au fost persoane care să deranjeze prin comportament. Aș zice că activitatea asta (MTB-ul) n-o practică orice meltean. Cu alte cuvinte compania a fost plăcută de fiecare dată pentru mine.
atentat_cu_bomboana
Uau! Dupa ora la care scrie, C a t a l i n chiar e in Bora-Bora! smile.gif
C a t a l i n
Apropo de Rohloff, cică un rodaj bun e ca o cură la Aruba… rolleyes.gif
vis-a-vis
Cu roti de 27.5 04.gif

andidani
Si uite asa vine nenea Visu si baga oftica in ceilalti care nu pot avea parte de roti mai mari. Vreau si eu dar nu prea am loc. Ghinion de nesansa. Ce sa mai vorbesc de cutie de viteze automata.... post-336-1110552489.gif
vis-a-vis
Nu-s rotile mele, sunt ale lu' Muttley. A lui arata asa: [attachmentid=1627914520]
atentat_cu_bomboana
Bravo. Da' si iese careva in weekendul asta?

Am mutat menghina scaunelului de copil de pe cadru mai sus pe tija de sa, ca sa nu mai atinga scaunul de roata. Sper sa nu se rupa nimic! Testez maine.

vis-a-vis
Noi (vreo 6-7 insi), bagam asta pentru maine: http://www.bikemap.net/en/route/2363002-mo...agura-modified/
Plecam la un 6 din Bucuresti si probabil o sa fim la 9-9:30 la Moieciu.
andidani
Mi se pare mie? Sau chiar revine la viata topicul? Incep sa apara vestitele "ultima iesire"? Maine sunt la serviciu, dar oricum mi-am aranjat incheietura astazi pe o coborare pe piatra amestecata cu nisip. Am plecat la tara, cam 20 km si acolo hai sa mai dau o tura cu sotia si nasul baiatului. Am tot exersat schimbari pe urcare, coborari, un fel de antrenament aerob pentru cresterea rezistentei, si apoi s-a intamplat. Norocul a fost ca am inteles la timp ce se intampla si am dat drumul bicleii, altfel era mult mai rau. Din fericire inca imi mai amintesc sa cad de cand eram portar. Va doresc distractie placuta!
vis-a-vis
La mine nu prea exista ultima iesire. Am mers iarna pe zapada, chiar si pe gheata.

Ieri am facut traseul postat mai sus. Vremea a fost mirobolanta. Nici asta vara n-am prins zile atat de bune. Weekendul viitor planuim o urcare pe Leaota. Am fost de 1 mai anul asta si sus era zapada. Vremea insa a fost superba si atunci.
andidani
Si nu povestesti? Ceva poze? Sau esti egoist si tii numai pentru tine?
nasty
"ultima" iesire pe anul 2013:
Brasov Schei, misterioasa Biserica Sf Nicolae - asfalt perfect pana la Pietrele lui Solomon, de aici pe drum forestier se poate ajunge in Piana Brasov.

http://newsbv.ro/2012/11/29/exclusiv-apoca...eii-brasovului/

dar din dispozitia nustiucui e inchisa si acum!
Tot aici este si mormantul lui Nicolae Titulescu

"îngerii care rotesc Pământul este o reprezentare cel puțin bizară, unică în lume. „La momentul când a fost pictată, Biserica Catolică încă nu admisese revoluționara teorie a lui Galilei, deși trecuse un secol. În 1741, Vaticanul a permis publicarea cărților savantului și abia ulterior a recunoscut formal că Pământul se rotește în jurul Soarelui.Cu atât mai mult, în 1738, nu se punea problema rotației planetelor. Pictorul Ioan Hranite a fost un pionier al științei în Țările Române. Curios lucru, a pictat o teorie științifică într-o biserică. Cu ce scop? «Roata Lumii» ar trebui să atragă atenția teologilor și oamenilor de știință, deopotrivă, în căutarea unei interpretări din întreaga lume.În acest moment, fresca din Șchei e doar un imens semn de întrebare, ce tulbură umanitatea“
Muttley
Sambata Leaota. Cea mai frumoasa tura din univers iubire.gif
Detalii peste drum.
vis-a-vis
Sunt ture si mai frumoase, dar zona Leaota are ceva aparte 04.gif
Traseul ar fi asta: http://www.bikemap.net/en/route/2096794-va...-spre-cotenesti

Nu am avut timp de detalii dar nici nu cred ca ar fi fost cineva interesat tongue.gif
Asta e din seria: "Nu caut nimic, doar ma laud!"
andidani
Esti zgarcit. E clar ca lumina zilei. Asta e, ramai cu lauda.
vis-a-vis
icon_mrgreen.gif

user posted image
user posted image
corrado83
de ce e noapte?
vis-a-vis
Ca se-ntuneca devreme si e si misto 04.gif
corrado83
insemna ca ati fost puturosi smile.gif)
VladG
E misto doar daca ai lumini ca lumea. Vad ca voi ati avut.
Am prins si eu o coborare spectaculoasa in bezna, pe malul Vidrarului, cand veneam de la Cabana Cozia. Eram 4 (printre care si Corado), 2 cu lumni bune si 2 mergand la coada. Superba coborarea pe forestier, in viteza, cu adrenalina maxima. Dar fara faruri tari nu faceam nimic...
Markos
Stăteam în seara asta la semafor prin centru, pe prima bandă. La un moment dat mă orbește o lumină în oglinda din dreapta, zic "ce far are frate ăsta pe mobră?" și trece un băjat pe-o cursieră icon_mrgreen.gif
M.C.
A sosit,in sfirsit, si vremea buna pentru pedalat.Si va fi asa pentru inca vreo 5 luni. smile.gif
Si daca tot este liber astazi,o plimbarica de dimineata,vreo 20 de km, Abu Dhabi.

[attachmentid=1627916924] [attachmentid=1627916923] [attachmentid=1627916922]
dan22y
up.gif Te-ai scos coane M.C.

PS: Erai pe catarige in poza 2, cand ai executat-o tongue.gif
M.C.
Ihi !
O priveam de sus ! icon_mrgreen.gif
corbex
Imi place soneria stereo biggrin.gif Erai pe faleza, in Galati? rolleyes.gif
M.C.
Nu ie bre sonerie ! tongue.gif
Ie oglinzi de solenta! icon_mrgreen.gif
Faleza din Galati,cartierul arabesc . icon_mrgreen.gif
dan22y
Ie sonerie si ie wireless, ca si neste boxe de le stiu eu icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Să revenim la lucruri serioase... Mâine băgăm un Iezer-Păpușa. Cu alte cuvinte, nu vreau nimic doar mă laud 04.gif
ydaniel
POze Visule?Pe unde ai urcat?
andidani
Doar ne intarata, nu vezi ca de ceva vreme nu mai vrea sa arate nimic? Nici poze, nici poveste, nimicuta....
Markos
Vreți poze?

user posted image
vis-a-vis
Bai, n-am fost... m-am laudat degeaba smile.gif
Da' poate pune Chipuc niste poze...
C a t a l i n
Da, da, cu Marusanici, dacă se poate! blush.gif
atentat_cu_bomboana
Doamnelor si Domnisoarelor,

Imi face o deosebita placere sa va anunt ca pe 2 decembrie vom deschide noul nostru magazin Bike House!
De biciclete, evident.
[aici e emoticon-ul cu tricicleta, urmat de cel cu banana care danseaza]

So: biciclete, componente, casti, manusi, sonerii, home-trainere, protectii si tot felul de zorzoane, toate de sezon! smile.gif
Pentru excentrici o sa avem si casti si ochelari de schi.

Magazinul e inca in lucru, dar eu sunt pe baricade deja, asa ca m-as bucura sa treceti pe aici chiar si inainte de deschidere, la o cafea.
[aici e emoticon-ul cu halbele de bere]

Toata treaba e la intrarea in Drumul Taberei, nu departe de Razoare. Iata harta.
[attachmentid=1627920250]
vis-a-vis
Sa fie intr-un ceas bun!
atentat_cu_bomboana
Multumim!
corbex
Succes! Vezi ca sint pe aici destui baieti pentru care bicicleta adevarata e aia care costa cit motocicleta rolleyes.gif Eu vreau o din aia elvetiana, cu care sar ei din avion, cind fac armata. Se suie in avion in Elvetia si sar in Germania, pregatirea de parasutare durind mult, cam 2 minute.
Markos
Să fie într-un ceas bun!

Da' unde-i punctul roșu nu-i stație de metrou în lucru? huh.gif


LE: glumeam, știu zona Ho-și-Min, blocurile-s mai în spate acolo, la vreo 20 de metri de bulevard și de fantasticul șantier.
atentat_cu_bomboana
Yep, de asta ne-am si gandit sa facem magazinul acolo: pentru soferii care cedeaza nervos in intersectia blocata smile.gif

@corbex: Sigur, bicicletele nu mai sunt biciclete daca nu sunt "avioane pe casa" si daca nu se invart dupa soare! Si chiar si asa, daca nu au exact nuanta din pantonar visata, tot degeaba, nu? Of, fetele astea!...
corbex
Io vorbeam serios, fac elevetienii niste biciclete pliante. Le vind si armatei. 14 kile, enshpe viteze, amortizoare fatza, shimano ultralux si alte chestii. Nici nu sint exagerat de scumpe. 1000 de molari.

Arata asa.
[attachmentid=1627920406]
VladG
Succes la pregatiri! wink.gif
C a t a l i n
Vreau cască și ochelari de schi, însă nu merge d-aicișa... sad.gif

[attachmentid=1627920834]
atentat_cu_bomboana
Uu, nice! smile.gif E inca in lucru, dar poti incerca pe site-ul de distribuitor sau, si mai bine, direct la magazinul din Drumul Taberei 4 (se deschide miine). Fireste asta daca nu esti in Bora-Bora, ca de obicei!
vis-a-vis
Violeaza site-uri de pe vreo inSula biggrin.gif
C a t a l i n
E blocat si site-ul distribuitorului.

Nu-i bai, va vizitez cu proxima ocazie, spor la vanzari!
vis-a-vis
Nici la mine nu merge bikehouse.ro
Sigur există situl ăsta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.