Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
Dincolo de Tesila e doar forestier, deci suficient trail wink.gif
kokosmin
wub.gif Daca va nimeriti pe traseul asta propus de Vlad, pe 8-9 mai o sa fiu in zona, in vila Karina [comuna Doftana cred]. Sunt cu cativa prieteni, v-as invita si la un somn ca sa nu va intoarceti obositi, nu stiu insa daca mai sunt camere disponibile. Dar o canapea tot gasesc daca e biggrin.gif Sa vedem si daca voi convinge vreun prieten sa-mi care bicla in masina in loc de beutura icon_mrgreen.gif
VladG
Hmm, we ala sunt ocupat sad.gif
Liviu
Pe 9 mai e prima evadare .. si chiar vreau sa merg caci suna fun .. si nu e de urcat tongue.gif
kokosmin
Am fost anul trecut la Prima Evadare si a fost interesant traseul, ogoare, paduri, de toate; inclusiv urme de tractor sau ce-or-fi-fost, mini-rāpe : dry.gif sad.gif cu noroaie.

In oras si in locuri cu pamant descoperit era de mult uscat, ca nu plouase recent. Nu te pui cu padurea daca ploua; tin minte si acum cum am rupt urechea deraiorului de la forja prin noroi rolleyes.gif Nu stiu de ce or fi marit taxa de 2-3 ori, parca era 15 lei..
Acum va transporta cu avionul.

Parca as fi venit, totusi, oh well... sa lasati cateva poze cand e cazul. happy.gif
VladG
Ei, v-ati mai antrenat de ieri incoace? biggrin.gif
Ce ziceti, dupa micii de 1 Mai, bagam traseul discutat mai sus?
http://www.bikemap.net/route/463603
La 7 dimineata incepem sa pedalam din Campina si pana seara suntem inapoi. Pentru cei care nu mai pot, exista varianta de a iesi in Brasov, prin Sacele si a lua trenul pana la Campina.

Lista:
1. VladG
2. corrado
3.


Claudiuxyz, niciun semn de viata, nu l-ai convins pe pretenu' tau sa impartiti masina? wink.gif
vis-a-vis
Pe 1 mai? nu crede.gif
corrado83
pe 2 mai, dupa mici
vis-a-vis
Credeam ca Vlad termina micii de mancat pana-n 7 04.gif
VladG
radmasa.gif
corrado83
o buna parte din baieti cred ca o sa fie la mare cu "manuta, mandruta, balbuta"
vis-a-vis
Si cu ce s-ajunge pana acolo?
corrado83
la mare sau la campina?
vis-a-vis
Da-o-n plm de mare tongue.gif
corrado83
pai nush, probabil ca o sa mergem cu masinile
vis-a-vis
As veni, dar 7-le ala la Campina e criminal biggrin.gif
VladG
Pai doar cu masini putem ajunge la timp. Suntem destui care avem suporti. Sa vedem cine se mai inscrie. Data trecuta erau prea multe masini smile.gif

Maine aflu de la un coleg, motociclist, cum e drumul in general, daca avem sanse sa ne infundam in noroaie pe multi km. Daca e asa, o mai amanam.
Pana la vreo 4-5 km dupa Tesila am fost si eu; din Tesila incepe drumul neasfaltat, dar era ok acum cativa ani.

Pe MapSource rezulta chiar mai putini kilometri, "doar" 114.

<span class='edit'>28 Apr 2010, 15:58:</span>
N-am aflat prea multe despre drum, doar ca erau cateva portiuni scurte mai rele.
Eu zic sa mergem.
Exista si tren pe la 17:45 din Brasov, de vazut daca opreste in Campina. Insa cred ca se poate face tot drumul, dus-intors, intr-o zi
vis-a-vis
Nu mai bine mergemnoi cu trenul pana in Brasov si venim acasa de acolo? biggrin.gif
fulgerica2003
eu nu ma bag, am alt program

da' dc o amanati pt alt wkd...
VladG
Prefer sa nu trec prin tigania de la Sacele.
vis-a-vis
Toate pasarile dorm la ora aia mandru.gif
VladG
Or dormi, dar mie tot nu-mi place.
Mai e o solutie: Mergem in 2 grupuri, unii fac tot drumul dus-intors (si merg cu masini), iar ceilalti merg cu trenul la Brasov, pedaleaza pana la Sacele, se lupta cu ciorile, si se reunesc la sacele cu celalat grup, urmand sa pedaleze impreuna pana la Campina, de unde vor lua din nou tren. De vazut daca exista trenuri care sa permita acest program.
Liviu
Eu duminica ma duc sa verific traseul de la prima evadare ... chiar vreau sa stiu la ce m-am inscris tongue.gif
Stefan
La mare cu Mandruta vine cineva?
steph
La ce ora? As merge si eu dar am nunta sambata si as vrea cateva ore de somn intre.
VladG
Banuiesc ca nu de Campina intrebi, aia e cu noaptea-n cap smile.gif
Corrado a zis ca poate veni si el cu masina, deci ar fi 1-2 locuri libere pe suporti
steph
Ii raspunsesem lui Liviu. Weekendul celalalt cu cea mai mare placere.
Liviu
Steph .. mai tarzior asa .. ca sambata ma petrec si eu smile.gif ...
Noi ne gandeam pe la un 10-11 asa ...
steph
Daca facem un 11 - 11 juma asa la Baneasa sa pot sa dorm si eu pana pe la 10 juma i`m in mai ales ca tocmai am vazut la meteo ca vor fi 26 grade in Bucuresti duminica.

Mergem prin padure si ne intoarcem pe asfalt? Eventual parcam pe la ZOO
Liviu
Sounds good ... tinem legatura. Desi "intorsul pe asfalt" .. duminica dupamiaza (cand juma de Bucuresti se intoarce acasa) suna cam ... terrifying. Exista o alternativa de asfalt la DN1 ?

Eu ma gandeam sa fac o rocada de masini cumva si sa imi las masina in Snagov pe undeva .. si sa ma intorc cu ea si cu bicla deasupra eventual.

Oricum, planul inca nu e stabilit .. momentan sunt doar sugestii.
Doc
Eu weekendul asta stau departe de bicicleta, bag ceva motorizat. Dar as vrea saptamana viitoare sa fac traseul de prima evadare. Stabilim ceva pentru saptamana viitoare?
Stefan
Pai saptamana viitoare chiar este Prima Evadare.

Liviu, eu am facut traseul sambata asta (cu inca 80 de oameni biggrin.gif) si ne-am intors prin Caldarusani pe sosea. E muult mai ok decat pe DN1. Nu gasesc acum traseul, vad ca ciclism.ro e picat. Este pe topicul "planificator ture mtb".

29 Apr 2010, 09:02:
Nu-l gasesc.
Pe harta este Gruiu - Lipia - Moara Vlasiei - inainte de Balotesti, stanga spre Pipera.
Liviu
Stefan.. buna idee .. Cam cat timp v-a luat ? A fost promenada sau forja ?
Doc
Stiu ca saptamana viitoare la sfarsit va fi prima evadarea, de aceea am zis ca poate e cineva interesat de un antrenament cu 3-4 zile inainte.
Stefan
QUOTE(Liviu @ 29 Apr 2010, 09:30)
Stefan.. buna idee .. Cam cat timp v-a luat ? A fost promenada sau forja ?
*



Ne-am impartit in patru grupe de viteza, pentru ca evident 80 de oameni nu pot sa mearga in acelasi ritm. Am plecat la 9 dimineata si am ajuns acasa la 10 seara. La intoarcere a ramas un singur grup de vreo 30 de oameni. Deci nu te pot ajuta cu un timp estimativ pentru ca am lalait-o mult pe traseu.
Voi cred ca in maxim 5 ore ati ajunge in snagov plus 2-3 ore intoarcerea. Asta mers relaxat.

miki
QUOTE(Liviu @ 28 Apr 2010, 23:17)
Steph .. mai tarzior asa .. ca sambata ma petrec si eu smile.gif ...
Noi ne gandeam pe la un 10-11 asa ...
*




Da si mie un semn... mai pe sambata!
Ca nu se stie.... Desi nu garantez ca ma tine echipamentul dar poate vin!!!
claudiuxyz
QUOTE(VladG @ 27 Apr 2010, 20:46)
Claudiuxyz, niciun semn de viata, nu l-ai convins pe pretenu' tau sa impartiti masina? wink.gif
*


Dupa cum vad ca va programati iesirile, nu prea am sanse sa mai vin si eu. Weekend-urile libere de la servici sunt 8-9 ; 22-23 in luna mai. Colegul meu si-a luat bicla dar mai greu la mine cu serviciul.
corrado83
bai claudiule nasol frate. oricum sigur o sa fie o iesire cel putin si atunci, asa ca nu e de plans. te asteptam
steph
Liviu uite ruta sugerata de Stefan.

Nu suna rau si nu ne mai complicam cu masinile.

http://www.bikemap.net/route/468796

38km.

Eu vin sigur.
Liviu
Excelent ... it's a deal then !

Ma apuc sa imi bag gpx-urile in telefon .. sa vad cum naiba fac sa le import in gmobile xt .. daca stie cineva il rog sa imi spuna smile.gif
VladG
Pentru Campina, am mai castigat un adept, pe bony. Si posibil ClaudiuM, doar daca face rost de shiftere.
Deci:
1. VladG (masina 2 suporti, unul liber, daca nu vine ClaudiuM)
2. Corrado (masina 2 suporti, unul ptr bony)
3. bony
4. ClaudiuM (?)
5. ...

Casper, am inteles ca ai fi interesat...
vis-a-vis?

Macar sa stim ce combinatii putem face cu masinile, in functie de participanti. Vremea e absolut superba, la fel si traseul. Va fi solicitant, dar se poate face.
vis-a-vis
Nu vin...
VladG
Nu stii ce pierzi... smile.gif
Sigur gasim loc in masini, daca te decizi totusi.
Stefan
E sosea sau macadam? Nu de alta da mi-am pus slickuri pentru mersul la mare si inca stau in dubiu daca sa merg cu voi sau cu Mandruta.
corrado83
drum forestier si sosea, dar e recomandat cauciuc de offroad, e si o necunoscuta pe undeva mai sus. deci crampoane
Axe
QUOTE(Axe @ 22 Apr 2010, 14:50)
Pana la urma nascocim o lista cu cei care vin pe bicicleta la Constanta ? smile.gif Repet, tura are un farmec aparte, am fost si anul trecut(organizare, sponsori etc) !
1.Axe + sotia pe tandem smile.gif
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
.
.
99.smile.gif
*


slickuri si valea cu Mandrutza ! tongue.gif radmasa.gif
plecarea maine la ore 8.30 din fata circului...
casper
Vlad inca ma indop cu medicamente sa scap de virusii cu care am fost infestat fara voia mea, daca maine ma prezint in stare buna, ma bag, altfel nu cred ca as fii in stare sa parcurg nici 2 km pe bicleta.
VladG
Io ti-am zis sa ai grija pe Centura, ca umbla virusii, dar tu nu si nu, ca dai repede la pedale si nu se prind de tine... radmasa.gif

Fa-te bine si ne vedem la Penteleu! wink.gif
Stefan
1. VladG (masina 2 suporti, unul liber, daca nu vine ClaudiuM)
2. Corrado (masina 2 suporti, unul ptr bony)
3. bony
4. ClaudiuM (?)
5. Stefan
6. Florin cu bicla noua (din nou)
casper
QUOTE(VladG @ 30 Apr 2010, 08:55)
Io ti-am zis sa ai grija pe Centura, ca umbla virusii, dar tu nu si nu, ca dai repede la pedale si nu se prind de tine...  radmasa.gif

Fa-te bine si ne vedem la Penteleu! wink.gif
*



daca luam virusii de pe centura acum luam altfel de antibiotice biggrin.gif.

maine s-ar putea sa fiu mai bine si sa nu scapati de mine tongue.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.