Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Axe
Hai scularea ca avem trebi ! wink.gif
corrado83
ne-am trezit
ydaniel
nu am vazut ultimile postari decat azi:(
ieri am dat si eu o tura mica:dobroesti-islaz-lac branesti,un mic popas langa pontonul de la pustnicul,apoi o tura prin satul de rromales(cozieni),apoi inapoi la dobroesti.
doar pe malul lacului branesti am mai dat de un biker ,in rest numai masini/manele/gratare.
Axe
Am revenit, total 55km, nu am vazut ploaia anuntata, am si vreo 3 poze, le bag mai tarziu smile.gif
Toata lumea inscrisa pe lista a fost prezenta !
VladG
V-ati miscat bine. Cum a fost drumul? Lume la gratare?
Asta era o tura la care chiar se putea incinge unul biggrin.gif
vis-a-vis
A mai venit si Doc in afara de cei de pe lista, care a tradat impreuna cu Axe la mai putin din jumatatea traseului... de frica ploii, zic ei. 10561582.gif
VladG
Ati prins si noroaie? naughty.gif
vis-a-vis
Deloc. Dar suprafata a fost foarte diversa. De la sosea neteda ca-n palma, pana la un soi de pamant faramitat prin care inaintai greu, ca prin nisip.
Axe
Traseul a fost asfalt 50% si gropi 50%, dar partea misto e ca erau combinate. Daca ati vazut un camp de lupta dupa bombardament, eh, asa arata ! radmasa.gif
Vazand ca se impute cu ploia eu cu Doc am alergat pe sosea spre casa compatimindu-i pe ceilalti pentru ce aveau sa indure prin padure pe ploaie, in final am avut bafta toti, nici acum nu ploua ! smile.gif
Pozele cu trupa :
VladG
Si cursiera a supravietuit?

L.E: Acum am vazut ca nu a mai fost nicio cursiera.
Eu m-am trezit tarziu.
vis-a-vis
Zi mare pentru ortodoxie... pastele. Dupa ce toata ziua m-am indopat cu friptura, drob, ciorba si alte delicatese, sub pretextul sarbatorii mai inainte mentionate... am inceput pe seara sa ma gandesc unde imi bag imbusurile si pachetul cu mancare. Cum nu mai aveam de gand sa car nimic in spate, am remontat gentuta de ghidon, iar echipamentul de ploiae l-am legat de sa.
Pe la unu si ceva n-aveam somn. Ma cam ofticam, intorcandu-ma cand pe-o parte cand pe cealalta. Nustiu cum atipesc, dar parca nu trece un sfert de ora si incepe telefonul sa sune, apoi se aprinde si televizorul. Numai ca, in loc de sapte jumate, imi arata doar sapte fara douazeci.
Saracele aparate-si faceau datoria sa ma trezeasca sa plec la munca, luni fiind. Cu greu nimeresc butoanele de oprire si mai fur vreo jumatate de ora de somn. Pana la opt sunt gata si ies pe usa sub privirile mirate ale lu' taica-miu.
- Un' te duci ma?
- Sa ma plimb. Incuie si tu usa dupa mine daca tot te-ai trezit.
Cobor agale pe scari cu troaca-n mana, ajung jos, ma sui pe ea si o iau foarte usor catre parc.
Cand mama dracu' au pus astia delimitari d-ala cu stalpisori intre benzi ca pe Mosilor? Trec printre ei si ma intalnesc cu prima haita de caini... vreo cinci-sase . Trec usor pe langa. Mai incolo, alta haita, mai dispersata si mult mai numeroasa, cam zece-doispe. Zic, hai sa nu trec prin mijlocul lor, asa ca nu intru in parc si ocolesc pe langa gard. Aici alti trei caini si se mai vedeau mai incolo inca patru.
Bai frate, deja sunt prea multi, f.tu-te-n chelie, Basescule. Trec usor pe langa toti, nu se agita niciunul. Intru in parc si cobor pe o carare de pamant tinand de frane. La iesirea din parc, alta haita de caini. Mai trece si o tanti cu un brac si parca un schnauzer. Vedea-i-as manusi pe toti.
Ajung la McDonalds, ma uit la ceas, abia si doispe minute. Traversez si urc cat pot de incet spre avion.
Stau si ma uit la un nene cu o Husqvarna, care astepta probabil pe cineva la semafor. Ma uit ca e in adidasi si parca m-as duce la el sa-i zic ca-i vand o pereche de cizme...
Din dreapta, de pe Fundeni, apare si Doc. Ne salutam si ne uitam cum motociclistul pleaca si traverseaza toata intersectia pe-o roata.
Comentam putin, apoi vedem ca se urca pe trotuar o mica Toyota, probabil e steph. Isi scoate agregatul din masina si il asambleaza. Este un MTB negru, nicidecum o cursiera.
Suna si corrado. El si bony au facut un mic ocol si sunt abia pe la Gara de Est. Intre timp apare si Axe pe un MTB cu furca fixa si roti de sosea.
Ne salutam si comentam.
Asa, dinspre Doamna Ghica apar la un moment dat doua casti si o pereche de jambiere colorate. Sunt bony si corrado.
Nu mai stam mult si purcedem la treaba.
Portiunea de sosea pana in Afumati, destul de plina de gropi, mai ales pe partea dreapta. Mai ocolim din cand in cand pe acostament.
Facem dreapta spre Moara Domneasca. Se pare ca asfaltul e mult mai bun ca anul trecut, e liniste si doar, bineinteles, niste caini o mai tulbura cu prezenta lor galagioasa.
Dupa prima curba, soseaua e plina de gropi. De fapt, niste gropane. Ne strecuram printre ele si ne dam drumul la vale. La urcus, trece vijelios pe langa mine, MTB-ul negru cu tot cu steph, calare pe situatie. Deodata vad cum lantul sare peste pedala si cum credeam eu in secunda aia, foaia mare de angrenaj se desprinde si ramane agatata doar intr-un surub.
Tragem pe dreapta. Piesa buclucasa se dovedeste a fi insa aparatoarea de lant. In timp ce se fac mici reglaje la botu' calului, admiram pescarii. Un Tico se opreste vizavi de noi si mai in fata. Coboara din ele un nene mai in varsta, cu cizme de piele si trening... uitand sa stinga farurile.
Strig dupa el, dar degeaba. Probabil ca e si fudul de urechi.
Plecam si Axe mai trage un chiot dupa mos. Niciun raspuns.
Ajungem in Ganeasa si facem la dreapta spre Cozieni. Soseaua se termina si incepe un drum cu pietris batatorit. Roata mea pe fata, umflata la maxim, incepe sa sara de nebuna. Ajungem in Cozieni si dupa ce trecem de grupurile de sateni mai mult sau mai putin tuciurii dintre care unul tine sa ne informeze ca "Se-nvarte roata, baaa!", facem stanga si apoi spre Branesti. Portiunea asta e de pietris, nebatatorit. Ajungem si la DN2, la locul nostru de mici si gratare.
Axe ia problema-n mana si ne convinge sa mergem un pic mai incolo, adica vreo doi kilometri, unde ar avea carneturi mai bune.
Ne strecuram la ultima masa pe care o inconjuram de bicicletele sprijinite de gard. Se comanda cefe, pulpe, mici mai putini, salate, bere si sucuri. Intre timp mi-amintes ca am niste oua vopsite si le scot ca sa le ciocni. Constat ca sunt ele ciocnite saracele pe toate partile, de la drum. Dupa ce terminam si se face plata... si sincer sa fiu, era mai ieftin, mai mare portia si mai gustoasa dincolo, cativa dintre noi se codesc in a mai continua traseul, de frica ploii.
Ma simt putin dezamagit de ei, dar corrado si bony sunt hotarati sa terminam traseul. Ni se alatura si steph iar pe doc si pe axe-i salutam din mers.
VladG
Frumos. Parca-mi pare rau ca n-am tras mai tare de mine sa ajung si eu cu voi.
Pai cum gratare, cefe si bere? Nu era vorba de curatire dupa chiolhane? biggrin.gif
vis-a-vis
Pai na, unii au venit doar pentru asta... altfel nu se explica biggrin.gif
Andy_ACS
Frumos povestit, o plimbare pe cinste.
La Craiova azi a plouat toata ziua si desi mai doream sa scot si eu bicicleta la o tura m-am multumit sa curat transmisia si sa o ung.

Bafta!
vis-a-vis
MTB-ul lui steph incepe sa clantane pe la pinioane. Iesim din Branesti si ne apropiem de autostrada. Prilej pentru unii de a da caii la apa. Traversam peste vacarmul autostrazii si intram in Vadul Anei intampinati de, ati ghicit, niste caini. Soseaua recenta se termina brusc in dreptul padurii. Urmam un drum de pamant batatorit si faramitat pe alocuri. Cand si cand roata se infunda si dau greu la pedale. Il vad si pe corrado ca isi intoarce privirea catre roata din spate. Si eu si el am crezut ca avem pana. Cheile mele din gentuta zdrangane de mama focului sub turuiala provocata de denivelarile pamantului. GPS-ul lui corrado indica faptul ca suntem pe nustiu ce drum judetean. Face si o poza preaminunatului drum, sa ramana amintire. Dupa ce ne reajunge din urma si steph, retinut telefonic, traversam podul si intram in Fundeni (Frunzanesti). Soseaua e presarata de gropi cand si cand. Iesim in adevaratul drum judetean si facem dreapta. Aici soseaua e decopertata si pe jos e un soi de zgura pe cade pedalam pana la limita intre Calarasi si Ilfov. De aici soseaua e ca-n palma. Ne mai oprim doar din cauza clantanitului rotii lui steph, dar se pare ca va rezista pana la final. In dreptul Manastirii Cernica lume ca la urs. Un mos se chinuie sa parcheze o dacie veche dar nu reuseste decat sa blocheze circulatia. La intrarea in manastire, masinile asteapta ca la benzinarie. Traversam si centura, doua tiruri asteptand lenese trecerea noastra. Pana in Pantelimon, soseaua cu gropi ne face sa mergem cand pe mijloc, cand pe-o parte. Eu ma strecor repede printre masinile ce-asteapta la intrarea in sensul giratoriu si pedalez la vale. Astept si venirea celorlalti si mergem ata pana la capatu' lu' paispe... giaaa! Aici sprijinim biclele si mai stam la taclale... planuind un Valea Buzaului.
Ne despartim, bony si corrado o iau in stanga, eu cu steph, in dreapta prin Dobroiesti, sa ajungem de unde am plecat. Iesim pe Fundeni si pana la avion ne chinuim cu podurile. Imbarcam MTB-ul clantanitor in Yaris-ul cu trei usi. Imi iau la revedere si ma indrept agale spre casa.
E inca soare, e caldut... e perfect. Pacat ca n-am fost mai multi.
Altis
Bravo! Eu, de abia aterizat, cred ca maine imi fac de drum daca imi va permite vremea. Eventual vin pe la tine Cristi, sa iti dau "lubrifiantul" blush.gif
vis-a-vis
taci.gif
bony
atasat este drumul judetean in cauza smile.gif) Dj 100...
jambierele au tinut loc de benzi reflectorizante.
steph
Ce sa zic ... tura de azi a fost foarte faina si mi-a deschis apetitul pentru MTB. Daca as fi venit pe cursiera probabil la prima portiune de macadam faceam cale intoarsa.

Trebuie sa recunoasteti ca pinionele mele clantaitoare au avut farmecul lor. Maine mtb-ul va ajunge la garantie si ulterior sper ca isi va gasi un posesor care sa nu il solicite mai mult decat poate.

Tot maine ma duc dupa el: :X http://www.bicishop.ro/Magellan-Polaris-Deore-Disc-1129.html
corrado83
am mai molipsit pe cineva. succes si ne vedem la tura viitoare
atentat_cu_bomboana
Gata, am deschis si eu sezonul la biciclit.
Am facut duminica o tura mica "pe Arges in jos", la Curtea de Arges. E bine rããu!
Cu o organizare ca la carte, cred ca pot sa vin cu voi data viitoare (sau "sa veniti voi cu mine" wink.gif ), daca nu lipsim prea mult de acasa.
Stefan
Ce fain. Cate ture. Maine va povestesc si eu cum au fost cele trei zile in Piatra Craiului.
Doc
V-am tradat, dar dupa ce n-am ghiftuit bine la terasa mi s-a taiat tot cheful de pedalat. In plus de asta mi se facuse si frig. Oricum am bagat cu Axe in ritm alert pana la Cora de simteam micul ala pe care l-am mancat in gat.

Cand vreti sa veniti la Valea Buzaului? Eu m-a duc la sfarsitul saptamanii la Siriu si as lua bicicleta cu mine. Se poate merge la Penteleu sau Lacul Vulturilor.
Axe
Se pare ca avem mai multi forumisti nascuti in diverse zone numai bune de mtb-it smile.gif sau care cunosc foarte bine unele trasee. Ideal ar fi sa-i folosim pe post de ghid, acestia vor face si o descriere cat mai completa a traseului si reliefului astfel ca noi, muritorii, sa stim cu ce bicicleta sa venim daca avem mai multe sau daca avem o cursiera sa nu ne bagam la ture de mtb.
Eu de exemplu nu ma pot lauda ca un fin cunoscator de trasee, poate doar in jurul bucurestiului.
Asa ca Doc te rugam o descriere/referat, cum vrei sa-i spui icon_mrgreen.gif
VladG
Suna bine ideea cu Penteleu / Lacul Vulturilor.
N-am mai fost pe acolo, dar am auzit ca e marfa. In principiu eu as fi interesat.
Doc, cunosti zona? Poti sa desenezi un traseu? Nu e prea devreme dpdv zapezi, noroaie?

A_C_B, bine ai revenit printre biciclisti. Vad ca acum puteti incarca macar 5-7 biciclete wink.gif
Doc
Am sa postez rapid cateva imagini si filme cu drumul spre VF. Penteleu:

http://hondafan.ro/forum/showpost.php?p=257168&postcount=14

http://hondafan.ro/forum/showpost.php?p=257173&postcount=17

Drumul spre Vf. Penteleu ar trebuie sa fie accesibil in aceasta perioada, nu ar trebui sa fie noroi pentru ca dupa cum se observa in poze este pietruit.

Lacul Vulturilor v-a fi accesibil mai la vara, in perioada aceasta trebuie sa fie zapada si nici eu nu am apucat sa ajung pana acolo sa va pot face o descriere a traseului.
vis-a-vis
Doar n-o sa-mi fac cont pt pozele alea tongue.gif
Axe
E misto pe urcari daca ai manshon pe dreapta care se roteste a ?! radmasa.gif
Cu bicla nu mai pare asa simplu pe urcarile alea dar sunt o provocare
VladG
Penteleu = 1772m biggrin.gif

Am gasit asa gasit niste trasee descrise pe net si pe baza lor am creat o propunere de traseu pe bikemap:
http://www.bikemap.net/route/436751?127054795173053

Totusi, vazand si pozele / filmele lui Doc, cred ca ar fi bine sa mai asteptam 1-2 saptamani, sa se zvante ca lumea treaba, mai ales ca vremea de acum arata cum arata.
Doc
Urcarile grave se afla in varf, in rest este ok. Se poate face un traseu incepand cu gura teghii si terminand cu Cascada Casoca-Siriu-Nehoiu. Va pot face rezervari la o mica pensiune in Siriu sau Cascada Casoca daca vreti sa facem un traseu mai mare, incluzand si Lacul Vulturilor.
VladG
Da, ar fi frumos un traseu de 2 zile (we), mai spre sfarsitul lunii, cu Penteleu si Lacul Vulturilor.
Meduzzu
Pe 1-2 mai se merge la mare http://www.velorutia.ro/blog/marsul-veloru...2-mai-2010.html
vis-a-vis
QUOTE
Care este taxa de participare?
Tariful de inscriere la tura este de 15 lei per participant, pentru a acoperi costurile legate de organizare. Tariful se achita in numerar in ziua plecarii.

Se da si haleala in banii astia? radmasa.gif
Axe
Va recomand actiunea, am participat anul trecut, organizare la inaltime si atmosfera beton ! smile.gif
Sponsorii asigura bauturile si batoanele energizante + logistica, masini de insotire !
vis-a-vis
Pai nu vii anu' asta cu tandemu'? 04.gif
Axe
QUOTE(vis-a-vis @ 6 Apr 2010, 17:55)
Pai nu vii anu' asta cu tandemu'? 04.gif
*


Asa am in program, anul trecut a fost un tandem cu un baiat orb in spate si care au mers foarte bine. Vremea insa a fost extrem de ploioasa, am ajuns in Amara pe o ploaie de nu vedeai la 2m in fata. A doua zi o mocaneasca continua s-a oprit cand mai aveam putin pana la Constanta. Cu toate astea a fost o tura de neuitat si extrem de frumoasa. Incerc si o selectie de fotografii mai graitoare...
Pe timpul ploii nu prea s-au facut fotografii pt ca nimanui nu-i ardea de activitati artistice wink.gif
Filme aici : http://www.youtube.com/results?search_quer...rilor+2009&aq=f
steph
Buuun.

Dupa tura de ieri cand am prins gustul drumetiilor pe coclauri astazi am facut un tur de forta pe la magaznele de biciclete cu o tinta clara.

M-am ales cu un Magellan Polaris full Deore cu frane avid bb7 jante wtb etc.

Poze... inclusiv una in ipostaza "frumoasa si bestia". Inca nu ma hotarasc care e bestia ca ambele imi plac.
vis-a-vis
Imi place ca esti hotarat. Arata foarte bine bicla, s-o stapanesti sanatos cheers.gif
Manuel
Amandoua sunt frumoase dar cursiera e wub.gif Mor de ciuda ca-s prea greu pentru asa ceva dar un cyclocross macar tot imi iau!
steph
Merci. Acum astept sa nu mai ploua sa vad cum e tractoru`

Manuel, cate kg ai ca eu am spre 100 si nu tuseste.

Pfiu ... ma uitam pe factura sinu imi dau seama cum am reusit sa iau accesorii de 450 de lei ;|
Manuel
Am cu pana la 25% mai mult! Oferta speciala, deh...
VladG
Steph, s-o calaresti cu placere prin coclauri!
O componenta face tutusi nota discordanta, pedalele, poate-i pui in viitor ceva SPD sau mai de calitate.
steph
Da, asta e in plan la ambele. Momentan bugetul alocat bicicletei s-a cam dus si chiar depasit pentru ca si cursiera are vreo 2 3 saptamani.

Axe
Misto Steph, franele alea fac toti banii, acum ai cu ce mah, ai cu ce ... smile.gif
corrado83
cat p'ece sa fie mai preistoric steph decat tine vlad
steph
Daca va zi ca mi-am luat tricou si casca si mai ales ... colanti smile.gif)
bony
si eu mi-am luat cotiere si genunchiere pt perioada imediat urmatoare asamblarii pedalelor spd blink.gif , felicitari pt achizitie!
fulgerica2003
QUOTE(VladG @ 6 Apr 2010, 15:45)
Da, ar fi frumos un traseu de 2 zile (we), mai spre sfarsitul lunii, cu Penteleu si Lacul Vulturilor.
*




la 2 zile vino si tu cu trasee serioase de min 50 km biggrin.gif

lasand gluma la o parte, suna tentant
vis-a-vis
QUOTE(bony @ 6 Apr 2010, 22:24)
si eu mi-am luat cotiere si genunchiere pt perioada imediat urmatoare asamblarii pedalelor spd blink.gif ,  felicitari pt achizitie!
*


Ai de gand sa cazi? tongue.gif

O observatie, pedaleaza mai turat (adica o viteza mai jos decat mergi in mod normal), mai ales pe urcari... ca o sa ajungi ca mine, cu genunchii paraditi smile.gif
Andy_ACS
Poti sa detaliezi putin? Adica daca pedalezi mai rar si fortezi mai tare pui presiune pe genunchi? Ar fi indicat sa pedalezi mai des intr-o viteza inferioara cu scopul de a forta mai putin?
Cam care e cadenta normala la drum lung, eu cred ca bag 50-60 pe minut, dar nu am fost atent la aspectul asta pana acum.

Felicitari pt Magellan, arata foarte bine. Cat a costat? Ce accesorii ti-ai luat, doar echipament?

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.