Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
Ar fi bine. Vedeti atunci pe care masina se pot pune 3 suporti, daca vom fi 7.

1. VladG (masina 2 suporti, unul ptr ClaudiuM)
2. Corrado (masina 2 suporti, unul ptr bony)
3. bony
4. ClaudiuM
5. Stefan
6. Florin cu bicla noua (din nou)
7. Casper (?)
8.
Meduzzu
Stefan, ai grija cu ce te-mbraci... vezi ca-i tot zona montana p'acolo
Stefan
haha happy.gif
Pantaloni scurti logic. E traditie.
VladG
Or sa fie 27 de grade, nu-i problema Si eu tot la scurti o sa vin.
Altitudinea maxima o sa fie cam 1300m. Asteptati-va si la ceva zone cu noroi, speram destul de scurte rugaciune.gif
Stefan
NOROOOOOOOOOOOI!!! Cat mai mult! 10561582.gif
casper
noroi mult ??? aaa, hmmmm, uhmmm, io nu stiu ce sa zic atunci, bicla noua, noroi mult nono.gif ...

sa nu uitati de ceva schimburi pentru intoarcere, ploaie sau noroi, in masini nu prea e bine sa va urcati asa, decat daca nu-s ale vostre tongue.gif.

sansele au inceput sa creasca in a merge cu voi, febra m-a parasit mai repede ca o columbeanca si am reusit sa opresc valurile tzunami de mucus(i) care izvorau de la baza cavitatilor nazale biggrin.gif, sambata voi spune sigur daca merg ori nu.

VladG
Noroi smile.gif.... Pai daca veneai cu mine si corado vinerea trecuta, nu mai dadeai bicla jos de pe umar. Vezi pozele.
Nu va fi nici pe departe asa de rau... sper! biggrin.gif
casper
lasa ca nimic nu cred ca se poate compara cu traseul prin prapastiile pisicii tongue.gif.
VladG
Inca... biggrin.gif
Stefan
casper, si a mea e noua. biggrin.gif
Si tot cere noroi.
corrado83
si-a schimbat iar bicla florin?
Stefan
Mda.
corrado83
ce si-a luat?
Liviu
Azi, trecut in revista traseul primei evadari. Grup format din steph, Liviu, zodrac, plus ica 2 non-forumisti locali. Plimbare cu viteza mica si pauze dese (unul din cei 2 non-forumisti incepator in ale mtb-ului) ... total, 60Km, 7H ... pedalat efectiv, 4H13M .. Sa vad ce iese duminica viitoare smile.gif.

Traseul inregistrat de zodrac este asta:
http://sportstracker.nokia.com/nts/workout...x.do?id=2446039
http://www.bikemap.net/route/474075
steph
De mentionat ca eu am dezertat pe la km 47. Motivul a fost impletirea ciclismului cu inotul in mocirla si apa statuta.

Eu am facut cu tot cu mersul pe asfalt pana in Pipera 80km. Am gasit o pereche de incaltari prin masina, un sort la un magazin cu 18 lei si un tricou de la o prietena biggrin.gif

Toate au mers snur. Pe asfalt am prins 3 ciclisti si am bagat un 26-28 km/h am facut si dus inainte sa ajung la masina, tatal tipei mi-a spalat bicicleta si un prieten m-a condus cu o duba pana la masina. smile.gif

Voi cum v-ati intors?
Liviu
Eu am vrut sa ne intoarcem pe biciclete ... Ceilalti au zis ca-s kamikaze .. bla bla ..
Pana la urma a venit un prieten si m-a dus pe mine la masina, apoi m-am intors si i-am incarcat pe toti. Am ales traseul de intoarcere exact pe alternativa la dn1 .. ca sa vada ce pierd .. cate o masina din cand in cand, asfalt curat ...
A ramas stabilit ca de la prima evadare ne intoarcem pe acolo cu bicicletele smile.gif ..
steph
Nu e rau deloc drumul. Cand m-am intors eu a fost cam aglomerat insa.
VladG
Campina-Sacele-Campina
sau La munte nu-i ca la campie

Asta a constatat ClaudiuM pe propria-i piele. biggrin.gif

Plecam din Bucuresti pe la 5:40, 5 oameni in 3 masini. Toti avem ochii umflati si rosii de nesomn, de la fumul micilor din ajun.
Pana la Campina ne trezim si la opt fara un sfert incepem sa pedalam. Vremea e frumoasa si pana la Barajul Paltinul mergem fara probleme.
Serpentinele care urmeaza ni se par mult mai usor de abordat ca acum doi ani, nu si pentru ClaudiuM, care face acum pentru prima data un traseu la munte. Faptul ca nu are SPD-uri nu-l ajuta deloc.
Pe Baraj facem o scurta pauza
[attachmentid=1627618988] [attachmentid=1627618989] [attachmentid=1627618990]

Scurte coborasuri si urcusuri ne scot in Valea Doftanei, unde se terminsa si asfaltul.
[attachmentid=1627618994] [attachmentid=1627618995]
[attachmentid=1627618996] [attachmentid=1627618997]

Odata cu intrarea pe forestier drumul incepe sa urce constant, apar si balti, paraie de traversat.
Stefan opeste bicla fix in mijlocul unuia si apoi scoate apa din adidasi.
[attachmentid=1627618999]

Imediat incepe traversarea muntelui, pe cea mai dificila urcare pe care am facut-o pana acum. Rampe de 28%, chiar 33% la un moment dat, cu pietre, santuri cu noroi, crengi. Cu un mare efort de vointa reusesc sa urca pana sus fara sa ma opresc si la fel urca si Corrado.
De sus se deschide toata valea la picioarele noastre si gasim chiar un petec de zapada.
[attachmentid=1627619003] [attachmentid=1627619004]
[attachmentid=1627619009]

Dupa efortul deosebit de la urcare suntem rasplatiti cu o coborare aproape continua de peste 10 km, pana la intersectia cu DN1A, sub barajul de la Sacele, unde ajungem pe la orele 13:30.
[attachmentid=1627619014] [attachmentid=1627619015]
[attachmentid=1627619018] [attachmentid=1627619019]

La pensiunea Gentiana ne rasfatam cu meniu complet, cu bere la aperitiv si ne prabusim pe bancute vreo o ora si jumatate.
[attachmentid=1627619022] [attachmentid=1627619028]

ClaudiuM simte ca nu mai poate si o ia catre Brasov cu toate ca-l prevenim de magraonii din Sacele si de comportamentul lor. Din pacate n-are la el nicio bomba impotriva ciorilor aruncatoare de pietre.

Noi facem cale intoarsa, ne prinde un pic ploaia si ne adapostim sub un sopron parasit.
Avem de urcat iar muntele ala abrupt si nu prea mai avem energie.
Corrado, iron biker, il urca pe tot in sa. Eu urc un sant malos pe langa bicla si apoi ma sui si eu pe ea pana sus.
Mergem repede si la 20:10 suntem la masini, mai fresh decat ne asteptam.
O experienta frumoasa, dar necesita ceva antrenament. Daca se sparge in doua etape, se poate parcurge si cu ceva mai putina solicitare.

Traseul arata asa:
http://www.bikemap.net/route/474819
http://connect.garmin.com/activity/32066858


Time: 10:44:33
Moving Time: 07:25:28
Elapsed Time: 13:12:46
Avg Speed: 11.3 km/h
Avg Moving Speed: 16.3 km/h
Max Speed: 56.9 km/h

Elevation
Elevation Gain: 1,868 m
Elevation Loss: 1,864 m
Min Elevation: 434 m
Max Elevation: 1,290 m

Cadence
Avg Bike Cadence: 73 rpm
Max Bike Cadence: 180 rpm
zodrac
QUOTE(Liviu @ 2 May 2010, 23:36)



Traseul de pe bikemap l-am editat la mina ca sa elimin zonele unde ne-am abatut de la traseu.
hefee
Zodrace, am si io o intrebare, ca m-am inscris la cursa asta de primaevadare: unde/cum se plateste taxa aia de participare? ca nu's inca lamurit.
vis-a-vis
Bravo voua (ambelor tabere) aplauze.gif

Vlade, eu am ramas fara frane la motor sambata, ca v-as fi insotit pe traseu biggrin.gif
claudiuxyz
Si asa ratez a doua iesire plange.gif

Poate planificati ceva in weekend-urile cand sunt liber?

Am facut o plimbare scurta sambata, pana la Calimanesti, cu colegul pe care l-am convins sa-si ia bicla si mi-am pus in valoare rezistenta fizica pe care am capatat-o dupa iesirile de anul trecut. Pentru mine a fost floare la ureche, lui ii tremurau picioarele la intoarcere, mergea de parca era beat.
VladG
Vis-a-vis, mai erau niste baieti cu motoare, ceva BMW, gen touring.
Cred ca razbeai si tu cu a ta, singurul tronson mai greu e muntele ala de urcat si coborat.

Deseara dau jos componentele alea de pe a mea, iar pinioanele sunt pe drum. S-ar putea sa ai ce face in we smile.gif

Claudiulexyz, baga tare, sa te mentii in forma, ca avem destule iesiri in vara asta!
Poate bagam pe 22-23 iesirea in Penteleu, we viitor eu nu bag bicla.
zodrac
Au facut update la site-ul original prima evadare

QUOTE
Program Competitie

Miercuri
17-20.30 inscrieri la terasa Clubul Taranului Roman este langa Piata Victoriei pe Kiseleff 3 (intrarea Monetariei)

Joi
17-20.30 inscrieri la terasa Clubul Taranului Roman

Vineri
17-20.30 inscrieri la terasa Clubului Taranului Roman

Sambata
11 – 21 Inscrieri la terasa Clubului Taranului Roman

Duminica
7.30-9 inscrieri de preferat doar pentru cei din provincie
9.30 – poza de grup smile.gif – critical mass picture
9.40 – chemarea la start
9.59 – numaratoarea inversa, toata lumea: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0 START! smile.gif
10 – start
12 – primele sosiri
15 – ultimele sosiri, ora 15 fiind timpul limita
15 – tombola, aproximativ 100 de premii, 2 biciclete, bluetooth-uri, echipamente
16.30 premierea
18  incarcarea bicicletelor in tiruri
18.30  imbarcarea in autobuze si plecarea spre Bucuresti, Baneasa – Academia de Politie
Stefan
Si nu numai la site. Bicicleta alba a devenit verde. Asta pentru cine stie despre ce vorbesc. rolleyes.gif
Liviu
Ieri isi puneau baietii problema culorii inainte de a pleca (oare a cata oara?) pe traseul primei evadari smile.gif
Dupa ce am auzit fraza "ce facem azi ? vopsim bicicleta?" ma gandeam ca au de gand sa o ia tare prin noroaie pe traseu si ma minunam de jargonul folosit smile.gif ... apoi am intrat in vorba cu ei si ziceau ca vor sa faca bicicleta vrde. Initial nu stiam despre ce bicicleta e vorba .. apoi am aflat smile.gif

user posted image
Doc
Weekendul viitor se anunta doua iesiri la Bucuresti: una organizata sambata de Bikexpert la padurea Cernica sub numele de CUBE BIKEDAYS. Nu este concurs, ci o iesire de relaxare si recunoastere a traseelor din padurea Cernica. Alta este Prima Evadare, duminica cu plecare de la Baneasa si destinatie Snagov. Ambele au punct de intalnire ora 9:00 si startul la ora 10:00.

LE: am postat dupa voi fara sa vad ca deja s-a scris despre Prima Evadare.
Stefan
De mentionat ca la Cube Days sunt invitati posesorii oricaror marci de bicicleta nu numai Cube.
Doc
Exact. Dupa cum am spus si mai sus, este vorba de o iesire in padure sub acest slogan. Cei care participa pot venii cu orice model de bicicleta. Se poate spune ca este o mica incalzire inainte de concursul de a doua zi - Prima Evadare.
VladG
O propunere de traseu "pentru toata lumea".
Doua zile in Dobrogea, cu plaja si bere la Gura Portitei, traversat Grindul Lupilor pe bicla, lacul Golovita cu vaporul si vizitat cetatea Enisala.

Detalii:
Prima zi:
-se pleaca sambata, dis-de-dimineata din Bucuresti, cu masinile si se conduce pana la Sinoe.
-se pargurg pe bicla 28 de km pana la Gura Portitei, peste Grindul Lupilor, cazat la casute pe plaja, ieftin si auster sau la 3*, dupa gust si buzunar, plaja, bere, baie
http://www.bikemap.net/route/476347

A doua zi:
-se ia vaporul/salupa de la GuraPortitei la Jurilovka;
-se merge pe bicla pe traseul Jurilovca-Sase Martie-Enisala-Babadag-Mihai Viteazu-Sinoe (64km)
-recuperat masini si intors acasa
http://www.bikemap.net/route/476353#lt=44.....70728&z=11&t=1

Tarifele de cazare:
http://www.guraportitei.ro/tarife.html

Ma gandeam undeva spre inceputul lui iunie.
Liviu
Suna superb ... dar pentru cei care nu au voie soare/baie in lacuri-rauri-mare ... ce-i de facut ?
VladG
Daca intri pe site-ul cu statiunii, la sectiunea poze apare si plaja, cu o multime de umbrelute cu stuf. Te poti adaposti sub una. smile.gif
Mai sunt si cateva terase, un restaurant...
Nu e o statiune cu cluburi si atractii turistice.

Mai sunt si hidrobiciclete si barci, dar nu stiu cum scape de soare pe ele unsure.gif
steph
Suna foarte foarte fain. Daca nu pica aiurea i`m in.

In alta ordine de idei, joi pe la pranz o tura pana la Comana si vineri la 9 o tura pana la Russe.


vis-a-vis
P-asta nu vreau sa ratez!
Da cineva bani cu imprumut? radmasa.gif
Doc
Interesant, daca se tine cu bere si plaja. Ma bag si eu, sa vedem ce data se stabileste. Sa-mi spuneti din timp cand organizam o iesire la Penteleu ca sa nu-mi fac alt program.
ClaudiuM
nici nu o ratez biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif wub.gif
VladG
Eu ma gandeam la we 5-6 iunie, dar excursia asta e mai sensibila la vreme, asa ca zic sa o punem in principiu atunci, dar daca e vreme rea, amanam.

Ptr Penteleu eu as propune 22 sau 29 mai, vedeti si voi cum se suprapune cu maratoane sau alte evenimente la care trebuie sa participati. Nici eu nu vreau sa ratez Penteleul. biggrin.gif

Lasa visule, ca ptr imprumut exista Zanul Camatar ph34r.gif drunksinging.gif
steph
Eu in iunie nu am nimic in weekend ca e post deci merg sigur sigur.
babanu
as veni si eu cu inca un prieten.intrebarea e ,avem unde sa lasam masinile in siguranta la Sinoe???????
Doc
Da, buna intrebare.
VladG
Le parcam si noi in fata la Politie sau vorbim cu cineva si le bagam in curte, ne descurcam noi. N-am mai fost acolo, dar parcare pazita nu cred ca gasim biggrin.gif

Babanu, vad ca esti din Constanta, poate poti afla mai multe despre subiect...
steph
Cred ca 10 - 15 lei costa parcarea in curtea vreunei pensiuni.
vis-a-vis
Tren nu e?
VladG
Probabil ca e undeva in zona aia (Babadag?), dar cred faci vreo 10 ore pana acolo. smile.gif
Cu masinile e cel mai comod, gasim sigur loc ptr toti.
babanu
din pacate nu cunosc pe nimeni in zona,dar varianta cu parcatul la o pensiune contracost imi pare viabila.
tiberiu.anghel
Pentru cei care merg la Prima Evadare: va intoarceti tot pe biciclete in Bucuresti?
Pe mine asa m-ar tenta si am inteles ca multa lume asa va face. Va fi "Prima Intoarcere" smile.gif

Eu o sa plec spre Baneasa la 8 dimineata. Plec din Balta Alba. Poate ne intalnim prin zona, sa mergem mai multi spre punctul de start.
Liviu
Eu initial am vrut sa ma intorc cu masina, dar dupa ce am testat drumul weekendul trecut, cred ca ma voi intoarce cu bicicleta. Am sa vin cu masina pana la academie.
tiberiu.anghel
Poate ne vedem la start atunci. smile.gif

Sau poate mai ai un loc in masina si pentru mine+bicicleta. Asta daca mergi cumva pe traseul Balta Alba - Baneasa.
Liviu
Exact pe balta alba - baneasa merg tongue.gif ... dar deja am de carat 4 biciclete + riderii lor.
tiberiu.anghel
Atunci va tin companie pe 2 roti pana acolo... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.