Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
alex
Vreau sa-mi iau si eu o bicla pe care o sa o folosesc in 90% din timp prin oras.
Eu am pus ochii pe Orbea Sport Toubkal insa un prieten mi-a povestit si de Trek 4300.

Singurele mele bicle au fost pana acum 2 pegas-uri + un MTB coproductie Romania-China deci sunt total afon in domeniu. Sa iau Orbea sau Trek-ul? Sa ma orientez spre alta marca/model in limita a 1400-1500 lei?

Merci wink.gif

P.S. Cube Aim 2008 Cube Analog 2008?
Axe
din ce ai pus acolo clar asta : http://www.hypersport.ro/modules.php?name=...roducts_id=3977
alex
Si totusi intr-un clasament adhoc de bicle care se invart in jurul a 300-350 euro (sa zicem cele din postul anterior) modelul Orbea de mai sus unde s-ar clasa? biggrin.gif Nu am postat ca sa ma convingeti sa iau Orbea insa ma gandesc un pic si la buzunar si nu as vrea sa iau o bicla care sa fie prea performanta pentru cele 20-30 minute zilnice cat o sa fac cu ea pana la munca si inapoi + cateva ore prin parc in week-end.
vis-a-vis
Hai sa-ti zic o cioaca... daca prinzi gustu', or sa fie mai multe minute si mai multi kilometri...
Chiar daca eu am o rabla de bicicleta, daca tot dai un ban, ia ce-i mai bun (si aici ma refer la componente).
senna
Ia Analog sau macar Aim, mai sunt cateva in stoc cu reducere pana pe 15 ianuarie, adica 1500ron respectiv 1250; daca nu gasesti la hypersport intreaba la xbikers daca au marimea ta. Orbea insa are acelasi pret ca in plin sezon sad.gif Pt a alege corect marimea cauta link-ul dat de VladG in pag 44
De ce sa nu iei Orbea:
-piese Shimano dintr-o clasa mai de jos decat la Aim (Altus, C050 in loc de Alivio)
-furca 386 de slaba calitate si fara nici un reglaj - am avut si eu la Altrix-ul din avatar si dupa fiecare iesire de week-end in offroad cu brigada de aici simteam cum ii creste jocul si zgomotul sad.gif
-franele pe disc nu au ce cauta pe o bicla sub 1500ron, undeva s-a facut un mare compromis, de aia nici nu mentineaza ce marca sunt. au ingreunat-o inutil:
-greutate mai mare cu peste un kg fata de Aim - 14.5 fata de 13.2kg

Bravo Axe, XT rulessss! wink.gif

Si pt toata lumea, va doresc distractie placuta de revelion!!! cheers.gif
atentat_cu_bomboana
Ai dreptate, senna, cu frinele pe disc la bicicleta sub 1500 lei.

Auziti? De o saptamana nu fac nimic altceva decit sa stau pe canapea. Nu mai pot. Am mincat tot din casa, am mincat si toate bomboanele din pom (ma rog, pe alea de pe partea cu canapeaua…). Zau nu mai pot. Vreau afara. Vreau la joaaaca! Cine mai iese la joaca zilele astea?

@Axe: Deci asta era marele tau “proiect mtb”! Felicitari pentru achizitie si in special pentru rabdarea pe care ai avut-o sa-ti faci bicicleta din bucati.

De-abia astept sa ne revedem. Zau de-abia astept. Dar pina atunci, va zic sa petreceti cu bucurie de Revelion si sa incepeti un an 2009 bun, din care sa stringeti amintiri cit mai frumoase.
La multi ani, printesele mele! party.gif
Axe
Mutumesc, il asteptam si pe senna sa se innoiasca, el este se pare ultimul si cel mai nehotarat smile.gif
Incearca sa-ti faci una pe bucati, iesi mult mai ieftin, contrar parerilor majoritatii ! Am sa-ti dau doar 2 exemple : cadrul meu costa pe putin 700ron(eu am luat cu 250) frana magura louis fr este 600(eu am luat cu 200), angrenaj XT 450(luat cu 150), sch spate 200(luat cu 60), furca de 1000(am dat 400) etc, etc.
In rest atentie nu haliti tot de pe masa si bomboanele din pom wink.gif, la multi ani dragalasilor smile.gif)))
vis-a-vis
Pai si de unde preturile astea? De la ciorditori?

1 Jan 2009, 07:45:
38 membri își serbează ziua de naștere astăzi
johnsws(4), Cobra(5), body(37), ionutzp(33), hash(34), bias_mf(34), darkmic(29), cristibad(29), Twinsen(31), axabrt(29), vladimir(39), avathan(29), geti(27), maus(25), lorand(29), DOGY(26), Gavroche(30), b-45-wob(27), aurelsda(37), reno-bogdan_i(30), Lucman(99), bolek_bolek(100), ronin81(28), ramm(100), Raoull3(31), Nicolas(33), Tibi_(25), ionniculae(50), FlorinG(49), Boieru(32), Alex Baccilu(39), adrian1975(39), robbie_ro(29), Luciano_L(38), cristianxxl(35), mafteilucian(100), AdrianES(28), Paulin(20)

La Multi Ani!
Pareati mai tinerei.
Sa ne mai traiti inca o suta! radmasa.gif
senna
Un An Nou si Fericit!

@Axe Eu nu ma pricep la negocieri sh si nici n-am talent artistic sa incropesc o bicla din piese. In vara, dupa ce mi-am distrus deraiorul spate am intrebat pt altul si mi s-a propus un Alivio la 100ron :| si ulterior un XT, daca nu se vanduse deja. Cand am zis ca e mult am primit raspuns ca piesele fabricate cu mai multi ani in urma sunt mai bune, nu precum cele din acest an (fostul biggrin.gif) care sunt mai mult plastic....
Apoi am cautat MTB complet la SH si n-am gasit nimic bun fara 900ron si nici macar nu erau marimea mea, asa ca am zis sa astept ofertele de iarna. Vorbisem cu Bebe pt un Analog de 20" la 1500ron dar nu m-am trezit destul de devreme in ziua urmatoare si l-a dat. M-a indrumat catre un Acid la 2250 si pana sa fac rost de diferenta de bani s-a terminat anul...
DA, sunt nehotarat, nici macar nu stiu ce culoare sa-mi iau, negru sau alb, pe negru se vor vedea zgarieturi ulterioare iar pe alb noroiul biggrin.gif
Alta chestie, furca Dart3 de la Acid necesita intretinere calificata si pe langa asta cred ca ar putea rugini dupa o iarna de stat pe balcon, sau in pivnita, la umezeala sad.gif
costi
QUOTE(senna @ 1 Jan 2009, 10:55)
dar nu m-am trezit destul de devreme in ziua urmatoare si l-a dat........... pana sa fac rost de diferenta de bani s-a terminat anul...  pe negru se vor vedea zgarieturi ......... pe alb noroiul .............. ar putea rugini dupa o iarna de stat pe balcon
*



radmasa.gif
esto o poezie !
sarind peste parte cu nehotarirea ta, si referindu-ce la pastrarea biclei, pai tu dau 1000 EUR pe ea si o bagi pivnita? exista saci vacumati, exista silicagel, daca o iubesti dormi cu ea in pat (bicla adica biggrin.gif )

Hai La Multi Ani...
Axe
QUOTE(vis-a-vis @ 31 Dec 2008, 22:00)
Pai si de unde preturile astea? De la ciorditori?



*



Nu prietene smile.gif, sunt oameni care cumpara anumite piese( si eu am de vanzare destule) pe care ulteriornu le mai folosesc, sau cresc pretentiile si isi iau ceva mai performant si ai norocul ca exact acea piesa sa-ti fie utila tie. Normal, daca un angrenaj la mag costa 600, tu il montezi pe bicla , mergi putin cu el, il pui la vanzare cu 400, iar dupa o negociere la sange il vinzi cu 300 !!!
De aceea toata lumea zice sa nu-ti faci pe piese ca iesi mai scump, de acord, nu de la magazin ci de pe net !:)
Sa va mai zic una sa va pun capac smile.gif , am luat un angrenaj triplu tiagra, folosit 3km cu tot cu butuc cu 150, nou nout ! Exemplele pot continua, unora dintre voi am dat si site-ul unde se pot face aceste achizitii, schimburi etc. , nu pot sa-l pun aici ca iau na-na, dar vi-l dau pe PM !
La Multi Ani!
vis-a-vis
Te pomenesti ce e vorba de ciclism.ro
Axe
ihi, ban, repede baaaaan icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


"mi-am dorit o bicicleta....." noul hit 2009 icon_mrgreen.gif
VladG
La Multi Ani tuturor si in special lui vis-a-vis, care azi isi serbeaza ziua! bday.gif
Si pentru lucman, care a facut-o acu' cateva zile! De la Nasu', fara numarrrr!!!
atentat_cu_bomboana
La multi ani, visule!
senna
La Multi Ani, Vis_a_Vis!!!
LuluMOB
La mulți ani, călăreț de negrese!
vis-a-vis
Multumesc voua, tuturor! cheers.gif
gibonu
[quote=alex,31 Dec 2008, 14:25]
Vreau sa-mi iau si eu o bicla pe care o sa o folosesc in 90% din timp prin oras.
Eu am pus ochii pe Orbea Sport Toubkal insa un prieten mi-a povestit si de Trek 4300.

Eu iti recomand cu toata caldura Trek 4300.
Eu am unul luat de nou in iulie anul trecut si vreau sa-ti spun ca sunt super incantat. Cand m-am dat prima data cu Trek-ul aveam impresia ca trecusem de la Dacie la BMW. Inainte aveam un MTB absolut normal, Neck's Bike, daca it spune ceva.
M-am dat cu Trek-ul peste tot, pe asfalt, pe drum forestier, prin padure si pe Transfagrasan. Admirabil de fiecare data.
Eu am dat pe el 1400 lei.
Bafta.
atentat_cu_bomboana
Vad ca vinde cineva bicicleta scott yz3, dirt/city 650 lei.
[attachmentid=1627491012]
http://www.motociclism.ro/forum/index.php?...dpost&p=1593636

Si am mai gasit si un model de suport de bicicleta in galeria foto de pe reno a lui AlexV (Autoexpo2006):
[attachmentid=1627490990][attachmentid=1627490991]
Nu am mai vazut asa ceva. Chiar e mai stabila bicicleta asa? Nu mai are sistem de blocare si atunci trebuie s-o legi cu cablul ala urit?
Axe
Pentru cine doreste o iesire cu bicicleta(cursiera sau mtb), indiferent din ce oras sunteti, aveti un site specializat unde se organizeaza astfel de intalniri. Urmariti fotografiile de la diverse ture din tara, sunt super, iti vine sa iesi imediat cu bicicleta smile.gif
Postez aici linkul catre intalnirile celor din Bucuresti, unii dintre voi deja sunteti inscrisi pe acest forum dar este bine sa vada si altii : http://www.ciclism.ro/forums/f16/planifica...ucuresteni-511/


Alte localitati :
http://www.ciclism.ro/forums/f16/planifica...nga-galati-272/
http://www.ciclism.ro/forums/f16/planifica...anga-sibiu-397/
http://www.ciclism.ro/forums/f16/planifica...hunedoara-1093/
http://www.ciclism.ro/forums/f16/planifica...pe-dealuri-496/
http://www.ciclism.ro/forums/f16/planifica...tr-severin-463/
han_1.6 mpi
pentru cine vrea duminica o tura scurta pe montanbike in padurea cernica intalirea se face la parcul tineretului intrarea dinspre liceul sincai ora 11 dimineara. va asteptam cu mare drag !

axe si han vor fi acolo...he he fosti soferi biggrin.gif bicicleta este solutia pentru traficul bucurestean .
Doc
La ora aia deja se termina tura noastra prin padurea de la cernica. E prea tarziu pentru noi, mai avem si alte treburi pe acasa.
atentat_cu_bomboana
@han_1.6 mpi: Frumoasa si calduroasa invitatie... Imi pare rau ca nu i-am putut da curs, dar inca n-am terminat revolutia in casa si profit de fiecare weekend fara zapada la munte ca sa mai avansez cu amenajarile. Si parca mi se pare si cam departe Cernica pe frigul asta. Ciudat cum se dilata distantele la ger! biggrin.gif
Cum a fost? V-ati intilnit han-team cu Doc-team?
Axe
Nu a fost foarte frig, distractie maxima, final cu ciorbe, fripturi si bere, cam astia suntem noi.
Pacat ca nu ne-am intalnit, probabil era mai mare nebunia radmasa.gif
atentat_cu_bomboana
Cautam azi pentru serviciu un nume potrivit pentru viitorul rucsac de bicicleta si tot dând cu "search bike, search route, search route bleu", ia uitati ce am gasit:


E un demo pentru un planificator de rute de pe
http://www.routeyou.com
Eu nu stiam de el.

Iti faci cont si poti posta trasee intocmite de tine special pentru bicicleta, de exemplu, sau poti cauta rute deja create de altii.
VladG
Iar in Romania sunt definite fix 0 rute. smile.gif
atentat_cu_bomboana
Hm. Vazui si io.
Le desenam noi, VladG-ule, "scriem noi istoria"! biggrin.gif
vis-a-vis
Map24, Yahoo maps si mi se pare ca si Google Earth fac trasee...


QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 16 Jan 2009, 11:14)
Cautam azi pentru serviciu un nume potrivit pentru viitorul rucsac de bicicleta
*

Ia detaliaza tongue.gif
atentat_cu_bomboana
16 litri, un compartiment principal, un compartiment frontal, doua buzunare laterale (unul din tesatura cu fermoar water-tight, si unul din plasa, inchis cu snur elastic), suport de casca, compartiment pentru sistemul de hidratare, husa de ploaie, buzunar pentru mobil (pe bretea), cirlig interior pentru chei, buzunar pentru acte, spate rigidizat, centura “aero”, bucla de piept, elemente reflectorizante, suport de blinker... Pun poza adevarata cu detalii cind e gata prima faza.
Axe
maine bagam mtb-urile intre copaci putin ?
atentat_cu_bomboana
Eu nu. Stop. Miine schi in Poiana Brasov. Stop. Afara ninge ca in povesti, si nu stop biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
La multi ani, senna! Sa cresti mare smile.gif si sanatos si sa iti mearga toate bine!
senna
Merci mult! Inca nu mi-am facut cadoul pt acest sezon, sper ca sapt viitoare sa ma hotarasc smile.gif
Axe
La multi ani cu sanatate si sa-ti iei odata bicla ca am un stres sad.gif
(bine ma, vorbim pe mess si nu zici nimic, ti-era teama ca dai de baut ?) radmasa.gif
vis-a-vis
La Multi Ani, senna... cheers.gif
senna
Merci! Azi chiar n-am avut timp, dar haideti sa ne vedem intr-o seara cum ne-am mai intalnit in Piranha si dau atunci wink.gif
VladG
Multi Ani! wink.gif
Victorine
Sa fiti cu totii sanatosi si fericiti, sa aveti asfalt uscat si sa ne incantati si in anul asta nou si tinerel cu descrierile turelor pe care le faceti calare. Si sa veniti asa cum ati promis mai aproape de mine, ca ma lipesc si eu de o tura in zona Herculane, OK?
Dragii mei, la Timisora incepand cu ziua de ieri avem cateva ore de soare timid pe zi. De unde si dorul de duca. Am cautat un suport de bicicleta pentru barele transversale de pe masina mea si nu gasesc o oferta mai rezonabila... unde ziceti voi sa mai caut? Ceva sfaturi de la utilizatori? Dupa ce sa ma uit, la ce sa fiu atent?
VladG
Cred ca in primul rand trebuie sa verifici ca suportii sunt compatibili cu barele de pe masina, exista mai multe sisteme de prindere si nu se pot interschimba.
gibonu
@ Victorine
Thule, Atera, Mont Blanc. Mai departe te descurci singur.
Eu am de 4 ani un Thule 535 de care sunt foarte multumit. Inclusiv a cazut de pe masina cu tot cu tot cu bare si bicicleta pe el (aveam viteza foarte mica) si inca mai tine.
Cat priveste prinderea de barele transeversale, este destul de bine gandit, in sensul ca are o brida destul de mare, care pare sa se potriveasca la mai multe tipuri de bare.
Bafta
senna
Eu am vazut la Playbike.ro suporti in jur de 250ron la reducere, intra pe site.
atentat_cu_bomboana
Rucsacul de bicicleta e aproape gata. Saptamina viitoare intra in teste.
[attachmentid=1627495308]
V-am zis ca am sonerie la bicicleta? Si aripi? Fireste, rooz. De pimp! biggrin.gif
Axe
cum adica e gata, il faci singura ?!
VladG
Arata bine. Pret estimativ? Promotii? biggrin.gif
vis-a-vis
Ceva reduceri pt "printese"?
Victorine
Si eu caut un rucsac de bike smile.gif
atentat_cu_bomboana
Tu, visule, Nici nu stii cit costa si vrei reducere! smile.gif Asta imi aminteste de bancul ala cu palariile: Cit costa o palarie? Pai 4 lei. A, scump, mai lasa. Bine, dom’le, ti-o dau cu 2 lei. Tot e scump, n-o iau. Fie, hai ca m-ai innebunit, ti-o dau gratis si lasa-ma. A, gratis? Atunci vreau doua!

@Axe: Rucsacii se fac la firma la care lucrez. Nu-i fac eu.

@VladG: Pret inca nu stiu, ca trebuie testat inainte. Daca nu sunt necesare modificari, atunci ii facem dosarul de produs (reteta, incadrari pe material, timp de productie etc.) si abia apoi avem costul. E greu de zis acum cit o sa coste, dar probabil ca in magazin o sa fie in jur de 200 lei.
Nu cred sa fie problema sa obtinem un pret special “pentru printese”.

@Victorine: Daca vrei sa cumperi ceva zilele astea (pina sa se lanseze rucsacul despre care vorbim aici), incearca la:

Magazin "Ascent"
Str. Aristide Demetriade nr.1
Iulius Mall Timișoara
www.ascent.ro

Magazin "X-Sport"
Str. Emil Ungureanu 17
xsport@xnet.ro

Magazin "Scarpa"
B-dul Revoluției 1989 nr. 4
scarpatop@gmail.com
costi
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 23 Jan 2009, 11:51)
in magazin o sa fie in jur de 200 lei.
*



wacko.gif blink.gif
scump d-na , scump......
da' halatu', cit e halatu ?

tongue.gif
atentat_cu_bomboana
Papa Benedict al XVI-lea aterizeaza pe Aeroportul Henri Coanda. Aglomeratie mare, flash-uri, o multime de ziaristi. Unul dintre reporteri i se adreseaza Papei: “Ce parere aveti despre casele de toleranta din Bucuresti?” La care Papa, stupefiat: “Poftim?! Aveti case de toleranta in Bucuresti?!”
A doua zi, titlu mare in ziar: Prima intrebare a Papei Benedict al XVI-lea la sosirea in Romania: “Aveti case de toleranta?”

E rupt din context. Spun din nou ca nu stiu cit va costa pentru ca nu are consumurile calculate. Am apreciat eu “in jur de 200 lei”, si asta la raft (deci incluzind adaosul magazinelor). E o valoare acoperitoare si am dat-o ca sa nu va asteptati la ceva de genul “45 lei”. Nu va fi 45 lei.
“Printesele”, daca se organizeaza sa comande din acelasi lot, vor beneficia de o oferta speciala.
Putina rabdare, vine si pretul. Intii ii trebuie nume smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.