Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
casper
Doc, poi tu compari tura de la cheia cu tura asta ? poi cu cine ai tras atunci de nu tineai ritmu cu ei, si cu cine ai tras acu de te dedeai tu zmeu zmeilor ... deaia ai obosit si ai dormit tot drumu pana la bucuresti tongue.gif. tu te duceai tare si in urma nu te uitai, ai uitat la cheia ce zicea mircea, in fine, io am ramas o vreme cu visu mai in urma, poate poate o scoate frigaruile alea de care vorbea... dar nimic, si mai si urla din 5 in 5 metrii ... "mancam ?"

frumos povestit visule, bravo, sincer credeam ca o sa injuri printre dinti la cat ai impins la bicla, de o sa mi se zbarleasca paru pe picioare, dar nu a fost asa.

Lucman sa le dea D-zeu sanatate celor doua persoane care ti-au dat biletul de voie sa vii la tura, ca sa aduci nadragii aia ca tare ghinii au prins sus acolo la cucuietii din deal pe vaju ala biggrin.gif.

altisone sarumana pentru cd, si pentru pelerina, tare ghinii a prins si ea, mai ales ca am scos-o moca, pana acum tongue.gif.

foarte frumos peisajul, cat am schiat in azuga nu mi-am inchipuit ca in vecinatate poate sa existe atata liniste si frumusete, multumim si ghidului spontan, ce ne-a calauzit pe toata durata drumului.

multumiri tuturor celor 13 in ziua de 13 pentru toata caterinca si buna voia ce a fost pe tot parcursul drumului.

cine zicea ca da FTP-ul ala pentru poze ?
vis-a-vis
Cine pune poze, sa isi faca un folder cu nickul.

ftp://vis-a-vis.zapto.org/
Stefan
Nu mere ftp-ul. Sau l-ai lasat doar 15 min? Vroiam sa pun pozele toate la rezolutie mare si 2 filmulete.
vis-a-vis
Am apucat doar sa postez, dupa care a cazut netul.
Dupa 5, cand ajung acasa...
b76bgaarh
frumos....ce sa zic....

eu nu inteleg ceva la voi...la ce anvelope aveti ...tot va plangeti de pana.... de vina e greutatea utilizatorului?
vis-a-vis
E ca si cum ai da cu masina intr-o bordura cu peste 40 la ora.
Poti sa incerci, sa vezi ce sa-ntampla wink.gif
Altis
Pai nu a facut nimeni pana, dar la ce colturoase erau pietrele si la ce stil aveam cativa de a merge, era foarte probabil sa le ciupim. Eu sunt convins ca daca nu aveam presiunea mare imi dadeam ceva gauri in ele.

Ca o paranteza, eu am parcurs 56 km, cu tot cu drmul dus-intors pana la Gara de Nord, am mers cu viteza maxima de 55/ora pe portiunea de pe DN1 (Corrado a mers cu 60 - cred ca data viitoare ii desumflu rotile) si cu 45 pe coborarea din padure dinainte de iesirea in DN cand il fugaream pe Doc. Am inteles ca media la urcare a fost de cca. 6 km/ora, nu sunt sigur ca nu am medie la bicloPC, poate ne spune careva.

EDIT: pozele lui meduzzu de pe ciclism.ro: http://picasaweb.google.com/mariusscarlat/Baiului#
VladG
Traseul de munte a insumat aproximativ 46km, cu tot cu DN1.
Media orara a fost 9km/h.
vis-a-vis
QUOTE(altisone @ 15 Jun 2009, 10:23)
EDIT: pozele lui meduzzu de pe ciclism.ro:  http://picasaweb.google.com/mariusscarlat/Baiului#
*

Alta clasa si la scule si la mana wink.gif
Asta-i geniala...

user posted image
Altis
Baieti, la iesirea urmatoare, eu cu Visu va dam praf... ne luam d-astea : http://www.visordown.com/motorcyclenews/vi...ycle/1975.html#
Stefan
http://rapidshare.com/files/244955904/Filme_Baiului.rar.html

http://rapidshare.com/files/244949489/Poze_Baiului.rar.html

LE: linkurile nu mai sunt valabile avand in vedere ca acum pozele se gasesc pe ftp-ul de mai jos.
casper
cine face un gest umanitar sa stranga toate pozele de la baicului si sa le imparta la doritori are o bere carata de mine in pustietate la viitoarea tura biggrin.gif.
vis-a-vis
ftp://vis-a-vis.zapto.org

Sa-mi zica cineva daca merge...
polonete
@vis-a-vis
Merge.
vis-a-vis
Merci!
Deci, bagati poze tongue.gif
polonete
merge doar sa vezi ce pui tu acolo...nu sa puna si altii...
vis-a-vis
Deschizi o pagina de explorer, apoi creezi un folder copiezi in el.
Trebuie sa mearga.
Victorine
Faine poze! In sfarsit l-am vazut si eu la fata pe vis-a-vis smile.gif

altisone, unde tii picerele pe struțo-cămila aia de zici că dai praf la lume cu ea? am tot belit ochii si nu m-am prins...
vis-a-vis
Pai d-aia s-auzeau lautarii la masa cum cantau: "O, ce mai soare luminos... o, ce mai baiat frumos"?
Stefan
@vis-a-vis: Am impresia ca erau deja pozele mele pe ftp si eu le mai pusei odata. rolleyes.gif

Ma gandeam ca s-ar potrivi mai bine in loc de gentuta rosie unu d-asta in fata la ciclocros:

user posted image

vis-a-vis
Erau doar filmele.
Daca va mai luati de gentuta mea, va fac cubulete si va bag in ea tongue.gif
Altis
QUOTE(Victorine @ 16 Jun 2009, 18:30)
Faine poze! In sfarsit l-am vazut si eu la fata pe vis-a-vis smile.gif

altisone, unde tii picerele pe struțo-cămila aia de zici că dai praf la lume cu ea? am tot belit ochii si nu m-am prins...
*




Pai e motor bre, are el ceva acolo, scarite ca la cai, da sunt pliate in poza tongue.gif
VladG
Pentru 27-28 iunie va propun cea mai dura tura de pana acum (doar suntem mai antrenati, nu? biggrin.gif).
Este o excursie de doua zile, avand ca punct de plecare Gara Petrosani si ca punct final Gara Herculane. Acestea fiind zise, e clar ca se va merge cu trenul.
Noaptea o vom petrece la Cheile Butii si cum e nevoie de rezervare, as vrea sa avem lista participantilor pana luni, marti cel mai tarziu.
Prima zi e un traseu usurel, asfalt, 41km, fara o inclinare foarte mare.
http://www.bikemap.net/route/216869.
Avem timp si de o plimbare la Cascada Lazarul.

A doua zi e un traseu aproape extrem, 104 km, 3040 metri urcus total. Va fi o provocare ptr toti, plecam foarte de dimineata de la cabana.
http://www.bikemap.net/route/216945

Trenurile le regasiti in atasament. Vom pleca vineri seara si ne vom intoarce duminica seara. Eu imi voi lua si luni concediu, ca sa dorm biggrin.gif

Stiu ca a doua zi suna descurajant, dar luati-o ca pe o provocare si nu ma lasati singur pe acolo...

Facut si o rezervare de principiu ptr 5 camere duble la Cheile Butii (130 RON camera)

Lista:
1. VladG
2. ...
vis-a-vis
104 kilometri de urcus nu e provocare, e eroare de calcul wink.gif
VladG
Zici ca n-ar fi atatia in realitate sau cum? Te bagi? wink.gif
Si nu sunt toti de urcus smile.gif
corrado83
1. VladG
2. Corrado
3. ...
Altis
M-a lamurit vis-a-vis. ph34r.gif

Nu stiu...
corrado83
hai care se baga?
VladG
Stai, ca trebuie digerata treaba.
Ideea e ca nu poti sa zici "eu nu mai pot" si sa iesi din traseu la sosea. E musai sa mergi pana la capat, caci esti in mijlocul salbaticiei.
Stefan
Eu nu prea inteleg care-i faza cu 3040 m urcus.
Din ce vad e traseu de coborare, nu? Urcare la inceput, coborare tare, apoi coborare lina pana la capat.
Diferenta de nivel ar fi de 1250 m.
VladG
In histograma aia nu vezi toate urcusurile si coborasurile, ci doar linia generala, care poate fi compusa din foarte multe urcusuri si coborasuri. Asta cred ca e profilul drumului in special pe malul celor 2 lacuri de acumulare. Nici eu nu ma asteptam la asa o valoare.
Mai poate fi vorba si de o eroare de calcul a site-ului ala...
O sa-l export intr-un kml si o sa incerc un survol cu Google Earth, poate ma lamuresc.
Stefan
important e ca se coboara biggrin.gif
costi
QUOTE(VladG @ 17 Jun 2009, 11:11)
A doua zi e un traseu aproape extrem, 104 km,
*


wow... eu zic sa-ti iei si marti liber tongue.gif
VladG
Pai arata cam asa 10 coborare, 9 urcare si tot asa. Pe ansamblu se coboara, dar tot bagi pedale la greu

@costi: Nu distanta e problema, am mers si 150 intr-o zi, ci diferenta de nivel.
egox
Eu înclin să cred că e o problemă cu curbele de nivel (cam aproximative) pe care le-au avut la îndemână la calcule. TopoFusion scoate chiar 5000m diferență de nivel.

După cum arată traseul în Google Earth, eu zic că e de urcat de la 900 la 1400m în mare parte pe firul văii (adică 500m diferență de nivel) și apoi coborât pe firul văii (care e inevitabil la vale) plus mers pe lângă cele două lacuri. Acolo mai pot apărea ceva surprize dar nu cred să fie mai multe de câteva sute de metri.

Cred că dacă vă pregătiți sufletește de vreo 1000m de urcat e ok.
VladG
egox, s-ar putea sa ai dreptate. Eu asa vorbisem cu cineva care a mai fost pe acolo, ca e de urcat pana in Pasul Jiu-Cerna, nu foarte mult, si apoi tot la vale.
Sper ca n-am speriat lumea cu bau-bau, dar cum n-am fost pe acolo, n-am vrut sa risc. smile.gif
Serpico
QUOTE(VladG @ 17 Jun 2009, 14:45)
Stai, ca trebuie digerata treaba.
Ideea e ca nu poti sa zici "eu nu mai pot" si sa iesi din traseu la sosea. E musai sa mergi pana la capat, caci esti in mijlocul salbaticiei.
*


Nu e chiar asa de izolata zona.

Portiunea mai dificila este intre Campusel si Izvoarele Cernei.

Cine nu mai poate urca, se poate intoarce (mergand la vale) spre Campusel - Campul lui Neag.

Daca ati trecut de Pasul Jiu-Cerna, se merge in general la vale. De la Izvoarele Cernei incolo, chiar nu e nici o problema.

Eu am facut mai demult o parte din traseul asta, dar pe jos si in sens invers (portiunea Baile Herculane - Campusel - de aici eu am urcat la Piatra Iorgovanului si am mers mai departe in Retezat).
casper
QUOTE(VladG @ 17 Jun 2009, 15:45)
Sper ca n-am speriat lumea cu bau-bau, dar cum n-am fost pe acolo, n-am vrut sa risc. smile.gif
*



nu mi-e frica, nu mi-e frica de bau-bau ...


1. VladG
2. Corrado
3. casper (96.69 % sanse sa merg, in functie de cum o sa stau cu banii)
4. ..........

hai curaj !!!
costi
De nu v-o alerga el ursu' o sa vedeti voi !
VladG
Merci, Serpico. Ce ai spus se potriveste cu informatia pe care o aveam si eu initial.
Stiu ca nu e salbaticie tot drumul, nu se pune problema de supravietuire, dar trebuie ajuns la tren, iar cu bicla dupa tine mai greu te ia cineva la ocazie, la asta m-am referit eu.

Mi-au venit si piesele comandate, asa ca la Petrosani vin cu roti, tija sa, pipa, ghidon si MANSOANE noi. Cine a fost in Baiului stie de ce am subliniat mansoane tongue.gif

De alergat ursul, sper sa nu. Luam spay-urile cu noi, sunt eficiente la ursi, ca au nasu' sensibil.
Altis
Acelasi spray din Baiuliu? biggrin.gif
Eu ma gandesc sa trag o fuga in Europa dupa un pistol d-ala cu capse... post-336-1110552449.gif
Daca ma alearga cainii la mine pe strada si scot ala ma impusca politia acu, dupa ce s-au fugarit minoritarii cu pistoalele: http://www.realitatea.net/impuscaturi-in-s...sti_541767.html
hefee
cred ca mai bine s-ar pleca joi seara. De ce? nu cred ca 104 km o sa se faca pana la ora 18.00 ca sa se poata prinde trenul. asa ca trenu de intoarcere o sa fie noaptea. deci a doua zi e sigur de odihna. trenurile sunt mult mai libere joi noaptea si sambata noaptea, decat vineri si duminica.
in cazul meu, e prematur sa ma pronunt. dar sper sa vin.
VladG
Cred ca e o idee buna. Eu pot sa-mi iau vineri concediu. Casper, Corrado?
casper
eu si corado deja ne-am luat si vinerea asta liber sa plecam la maratonu de la medias, in cazul meu nu pot garanta pentru vineri, iar corado din cate stiu eu cred ca o sa-i fie greu sa isi mai ia o vineri libera cu o saptamana inainte, ideea e buna sa plecam de joi, sunt de acord, numai ca pana atunci mai este timp si nu as vrea sa incurc cumva itzele.




altisone nu am uitat de tine wink.gif.
VladG
Pana luni-marti ar trebui sa stim, ca sa fac rezervarile ferme la Cheile Butii.
JORJ
QUOTE(VladG @ 17 Jun 2009, 18:59)
....

De alergat ursul, sper sa nu. Luam spay-urile cu noi, sunt eficiente la ursi, ca au nasu' sensibil.
*



Ingrijorati de numarul mare de atacuri ale ursilor asupra oamenilor din vara asta, Ministerul Mediului a publicat un mesaj de avertizare catre turistii montani in care se prezentau 3 masuri de baza in evitarea "conflictelor" cu ursul brun si anume:

1. Circulati doar in grupuri si fiti siguri ca aveti asupra dumneavoastra un clopotel care sa faca zgomot evitand intalnirea tet-a-tet cu ursul !

2. Aveti asupra dumneavoastra un spray cu piper cu care sa puteti spray-a ursul in cazul unei intalniri tet-a-tet!

3. Este foarte important sa puteti face diferentierea dintre fecalele de urs furnicar (care nu ataca omul) si urs brun (care e cel periculos). Fecalele de furnicar contin urme de afine, conuri de brad si blana de animale mici (gen veverita) in timp ce fecalele de urs brun contin urme metalice de clopotei si miros a piper!!!
Serpico
smile.gif

Anul asta am vazut si eu mistreti care sareau prin copaci sa prinda veverite.

Edit:
Vad ca ai schimbat mistretii in "urs furnicar" dupa ce am postat eu.
JORJ
Furnicarul le prinde la sol ..... biggrin.gif

Nu stiu exact ce-i face el la veverita dar se pare ca pana la urma ajunge sa inghita parul care ii ramane printre dinti smile.gif) 10561582.gif
vis-a-vis
Are dintii rari...
VladG
Cum Casper si Corrado nu pot sa vina de vineri, ramane cum am stabilit, plecare de vineri seara din Bucuresti si foarte de dimineata duminica, de la Cheile Butii.

Ca noutate ar fi o tura pe intuneric la Cascada Lazarul, dupa ce ne interesam de ursi wink.gif
Luati-va si lanternele ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.