Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
Pentru Gura Portitei, cine doreste cazare sa ma contacteze pe PM pentru a primi IBAN-ul unde sa-mi transfere banii pana cel mai tarziu marti la 12:00PM. Atunci o sa fac plata, care ptr rezervare trebuie sa fie integrala. Tarifele le gasiti pe site, e pus link undeva in posturile anterioare.
Vom sta 2 zile (1 noapte cazare) si e necesar ca la 8:00AM sa fim la Sinoe, deci vom ppleca din Bucuresti foarte devreme.
Sunt kilometri buni pe drum de nisip si trebuie sa-l prindem ud de la roua. Dupa 10-11 se usuca si parca pedalezi pe plaja.
Daca aveti si cauciucuri late, luati-le pe alea.

L.E: Cine doreste poate sa-si plateasca si sambata cazarea, direct la Portita, dar exista riscul sa nu mai fie locuri libere. Nu se poate rezerva nimic fara plata anticipata.

O sa actualizez lista cu cei care au confirmat rezervare:
1. VladG (casuta plaja)
2. vis-a-vis (casuta plaja)
Doc
N-am mai plecat astazi la Penteleu cu toate ca m-am trezit la 6:00 si i-am dat mesaj lui Casper sa il intreb daca mai mergem sau nu. Cam toata lumea s-a speriat de ploaie, asa ca ramanand doar noi 2 si poate Cocos, am renuntat. Totusi am sunat la Siriu si am aflat ca in jur de ora 10 a dat o rapaiala scurta, dupa care toata ziua a fost soare si senin. De acum incolo orice iesire vrem sa o organizam ar trebui sa fie Sambata si n-am sa iau de bun tot ce spun astia pe net legat de prognoze. Prefer sa pedalez in loc sa stau acasa ca un soarece si sa ma uit pe net la schimbarile vremii.

Ca sa nu stau in casa si aveam chef de mers cu bicicleta, l-am sunat pe Steph si am plecat la Comana. Am reusit sa facem o tura de 80-85km intr-un stil destul de alerg 30-35km/h. Saracul Steph m-a boscorodit tot drumul ca i-am zis sa vina cu MTB-ul si nu cu cursiera ca sa tina acest ritm sustinut. Nu stiu exact cat am facut pana la Comana, eu inca nu folosesc niciun mijloc de masurare dar poate ne spune Steph ca el avea ciclocomputer. La Comana am vizitat celebrul ponton sau cea mai ramas din el, facut poze dupa care ne-am aciuat intr-un luminis sa ne tragem sufletul cu niste alune si apa.

La intoarcere l-am pierdut de cateva ori pe Steph dar ne-am regrupat la cate o bodega unde am mai cumparat o banana, ciocolata si inghetata. Ne-am despartit in comuna 1 Decembrie, eu trebuia sa ajung urgent acasa si Steph era deja obosit.

Posibil sa ma retrag din tura de weekendul viitor la Portita, tura la Penteleu sau Lacul Vulturilor tot am sa o fac pentru ca este un bun antrenament pentru Maratonul Medieval de la Medias. As vrea sa iau in calcul o iesire de 2 zile la Siriu si se pare ca nu sunt singurul.
steph
Si dovada: http://www.facebook.com/album.php?aid=2210...41768010&ref=mf

A fost faina iesirea si am asa o satisfactie ca nu am stat in casa de mama mama. La dus am fost ok am tinut oarecum pasul cu Doc dar la intors lenea a pus stapanire pe picioarele mele. Nu mai zic ca ultimii 5 6 km i-am facut cu maxim 20 22 km/h.

O sa cobor la bicicleta sa ma uit ce zice ciclocumpterul. Stiu sigur ca viteza medie la dus pe 38km a fost de 27km/h cu tot cu urcusuri si mersul pe forestier. La intors a scazut pe la 23 parca.

Oricum antrenamentul lui Doc il bate pe al meu de la distanta biggrin.gif

vis-a-vis
Ce s-a-ntamplat frate cu foisoru'? nu crede.gif
steph
Mai e unul un strop mai intreg.
Doc
Si pozele mele unde sunt?
kog
fi v-ar feisbucu de ras
vis-a-vis
Teapa! radmasa.gif
zanzie
QUOTE(steph @ 30 May 2010, 17:26)


adica asta: [attachmentid=1627627377] radmasa.gif
vis-a-vis
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
casper
showfinger.gif mniezou masii de treaba, doar ce a fost anu trecut Udrea pe acolo si se batea cu pumnu in pieptu-i mare ca o sa faca si o sa dreaga, cu surle si trambite in fata camerelor de luat vederi, o zii intreaga a fost atunci pe toate posturile tv ... chiar imi pare rau ca s-a ales prafu de foisor post-336-1110552483.gif tuturor petardelor care ne conduc si lasa sa se aleaga prafu de tot.
VladG
Mama, in ce hal arata foisorul! O fi fost vreo furtuna de vina sau s-a furat si fdin el ca si din ponton, pana s-a prabusit?
vis-a-vis
Eu am o singura explicatie... Nu meritam nimic!
steph
@Vlad ... Ai idee care sunt conditiile la casutele de pe plaja. Ma gandesc sa nu fie cam racoare noaptea in conditiile in care oricum nu putem sa ne luam bagaje voluminoase la noi.

Daca optam pentru alta varianta pensiunile alea or fi in apropierea casutelor?

vis-a-vis
QUOTE(vis-a-vis @ 19 Apr 2010, 14:30)
Bai, dragi copii... se poate ajunge la "Cruce" cu bicla? Ca n-am fost niciodata, nici pe jos nici cu alte alea...
*


Se pare ca zapada a mai ramas putina pe Bucegi. Fixam o data? 04.gif

http://www.radiozu.ro/asistenta-a-ajuns-pe...ia-este-zu.html
VladG
@Stepf: Casutele de 3* sunt la vreo 150m de cele de pe plaja, pe o insula. Celelalte sunt dreptunghiurile mici de pe plaja:
http://www.bikemap.net/route/476347#lat=44...&zoom=18&type=1
Stiu ca aveau cate 2 paturi la pat, nu cred sa fie probleme cu frigul.
Sunt necesare: haine lungi (contra tantari, seara), spray contra tantari si aparat electric ptr camera, bineinteles tot contra tantarilor.

1. VladG (casuta plaja)
2. vis-a-vis (casuta plaja)
3. Steph (casuta plaja)

@vis-a-vis: La Omu inca sunt 50cm de zapada, cred ca iulie ar fi mai potrivit.
vis-a-vis
E asa, ici si colo... dar peste 2-3 saptamani eu zic ca numa' bine 04.gif
Abia am timp sa-mi fac bicicleta de urcus... ph34r.gif
VladG
Am sunat la Portita si mi-au confirmat ca au casute libere si tariful e cel de pe site (7.5E).
Am gasit si chestia asta pe site, de interes:
http://www.guraportitei.ro/meniu.html

Se poate trece si peste Canalul5.
vis-a-vis
Ma uit la pestii aia si-mi vine apa-n gura 38.gif
VladG
Mai ai rabdare un pic wink.gif
Eu astept berea la pahar, pe plaja, cea mai tare bere, mai ales dupa ce bagam kilometrii aia prin soare (speram tongue.gif )
vis-a-vis
Imi bag pvla-n prognoza ta, nu te mai uita! radmasa.gif
Doc
Iar incepe...apoi vlad dupa prognozele tale toata vara nu mai iesim nicaieri.
VladG
Si io-mi bag! radmasa.gif
Oricum mergem (mai ales ca arata bine prognoza radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif )

Mi-au confirmat ptr cazare:
1. VladG (casuta plaja)
2. vis-a-vis (casuta plaja)
3. Steph (casuta plaja)
4. ClaudiuM (casuta plaja)
5. K3ny (casuta plaja)
6. corrado (casuta plaja)

O sa platesc eu si-mi dati banii sambata. E valabil si ptr restul eventualelor cereri la casuta pe plaja (solicit transfer in cont doar daca vrea cineva la 3*).

Eu o sa vin cu masina si o sa am un loc disponibil pe suport, plus ceva demontat la portbagaj
Steph, vii si tu cu masina? ClaudiuM si K3ny nu au masini.

L.E: Vine si corrado cu masina. Posibil sa intram toti in doua masini.
Doc
Oricum nu renunt la idee de a iesi la munte si a face o tura serioasa asa ca intrebarea mea este:

Cine are chef de o mica aventura 2 zile pe weekendul care vine? Am de gand sa fac o urcare la Vf. Penteleu (M-tii Buzaului) si pentru asta am in plan mai multe variante. Una ar fi sa plec de vineri din Bucuresti, cat mai de dimineata direct pe bicicleta cu gume slick si altele de teren in rucsac si sa parcurg traseul intreg pana la Siriu aproape 163km. Sambata urcare la vf Penteleu, daca nu ma insel aprox 60km cu usoara urcare, iar spre vf apar inclinatii de aprox 10%. Duminica revenirea in Bucuresti, cu posibilitatea abordarii Ploiesti-Bucuresti sau Buzau-Bucuresti pe tren.

Totusi, cine doreste se poate merge cu masina pana acolo, plecare de Sambata dimineata (6:00-7:00) facut traseul si revenit in Colonie la Siriu, unde exista posibilitatea de cazare la Vila Elena cu aprox 80RON camera dubla. Duminica putem sta la un gratar pe malul apei la baraj sau Casoca, iar daca mai exista totusi energie putem face Sambata Lacul Vulturilor si Duminica Vf. Penteleu. Vremea se anunta buna, max atinsa sambata 27 grade si duminica 26 grade.

Mai vine cineva?

http://kolentina.blogspot.com/2008/10/tura...f-penteleu.html
http://www.bikemap.net/route/517282#lat=44...2&zoom=8&type=1

steph
Vlad eu am doua posibilitati de mers cu masina.

1) Vin cu Toyota si pot baga cu bancheta rabatata 2 biciclete cu ambele roti scoase si in felul asta ma pot transporta pe mine plus inca o persoana.

2) Pot sa merg cu matizul daca fac rost de suporti si asa am putea merge 3 persoane si 3 biciclete sus. Daca e nevoie incep sa intreb de suporti prin prieteni smile.gif
VladG
steph, cred ca s-a rezolvat, vine corrado cu masina.

Update lista confirmari cazare:
1. VladG (casuta plaja, masina, 2 suporti + ceva la portbagaj)
2. vis-a-vis (casuta plaja, masina VladG)
3. Steph (casuta plaja, masina corrado)
4. ClaudiuM (casuta plaja, masina corrado)
5. K3ny (casuta plaja, masina corrado, bicla demontata si impartita in cele 2 masini)
6. corrado (casuta plaja, masina, 3 suporti + ceva la portbagaj)
7. babanu (casuta plaja) - vine din CT
8. amic babanu (casuta plaja) - vine din CT

Mi-am adus aminte, casutele sunt destul de inghesuite, nu cred ca intra si biclele, deci ar fi bine sa luati si ceva de legat sau luam o casuta pe post de garaj. Nu cred sa fie mari probleme, dar o masura de prevedere in plus nu strica.

Impartirea pe masini am facut-o sa vedem daca avem loc. Bineinteles ca se pot redistribui dupa preferinte, daca exista ele altele. smile.gif
steph
Se anunta o tura pe cinste.
ageana
Mai am putin, ma enervez, urc bicla in Tico si va urmaresc. Am vazut si poze de anul trecut... frumos, ce sa zic.
Pe de alta parte nu cunosc pe nimeni, desi pareti voi baieti de treaba tongue.gif
vis-a-vis
Eu zic ca in 2 ore esti la Bucuresti cu autocaru'(a se citit "rata"), pe urma... vedem noi biggrin.gif
VladG
ageana, da' tu crezi ca noi am copilarit impreuna? smile.gif
Fiecare a avut o "prima iesire".

Am vesti mai proaste privind transportul. corrado nu mai vine, se duce la maraton sad.gif
Revenim la optiunile lui Steph smile.gif

1. VladG (casuta plaja, masina, 2 suporti + ceva la portbagaj)
2. vis-a-vis (casuta plaja, masina VladG)
3. Steph (casuta plaja, masina,?)
4. ClaudiuM (casuta plaja, ?)
5. K3ny (casuta plaja, ?)
6. babanu (casuta plaja) - vine din CT
7. amic babanu (casuta plaja) - vine din CT
vis-a-vis
Ma, eu am o dacie break... daca nu va pute... Am portbagaj aerian de care se pot prinde 3 suporti si in portbagaj cred ca mai intra una... sau chiar doua daca nu aveti pretentii sa nu se zgarie biggrin.gif
VladG
Nu cred ca face cineva mofturi d'astea.
ageana
Pai Buc-Pitesti fac saptamanal cu mastodontul de Tico, nu-i bai, iar daca aveti loc si pt mine+bicla (bineinteles contra-cost), vin aproape sigur (dau raspunsul sigur maine).
Costurile per total nu cred ca-s prea mari, corect? biggrin.gif
VladG
Pai depinde cat de "consumator" esti tu. Ai vazut meniul, e tentant biggrin.gif
Cazarea e ieftina, benzina se imparte...
Sa-mi zici pana la 12 maine, dace vrei sa-ti rezerv si tie loc
ageana
Astept oferte de transport.
Da' repede (pana maine la 12 tongue.gif ) , ca nu in fiecare zi se iveste ocazia de a plimba in masina un superstar + o bicicleta care prinde 95kmh cool.gif
vis-a-vis
Pai la mine-ncap 4 insi lejer si 5 daca 3 din ei sunt mai subtirei biggrin.gif
Suporti de bicla n-am deloc. Dar poate ne da Liviu p-ai lui.
steph
Am o idee.

As putea sa aflu daca pot sa imprumut asa ceva: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ar_20080104.jpg

Si punem 2 bicle la Vlad si 4 in duba legate frumos cu chingi.

Ca persoane la Vlad pot merge 4 persoane si in Peugeot eu, plus o persoana plus bagaje ca sa fie mai putin de carat la Vlad si in felul asta intram toti inclusiv Ageana.

vis-a-vis
bababa_rock.gif
steph
Si daca nu va surade ideea putem sa inchiriem cativa suporti

http://www.hypersport.ro/ro/28_31_index.php
sau
http://raitabike.ro/accesorii.html
sau
http://www.rent-a-skibox.ro/index.php?opti...id=51&Itemid=57

10 euro pe 4 zile de suport si e vorba despre Thule ProRide 591
C a t a l i n
Pff, ce iesire se anunta, va invidiez! biggrin.gif
VladG
Cataline, las' ca mai pastram si ptr toamna iesiri ca lumea. wink.gif

Cred ca s-ar gasi de imprumutat ceva suporti. La banii aia iei sigur un suport nou, nu Thule, dar unul cu care sa-ti faci treaba

L.E: Un pic mai scump decat inchirierea, dar macar iti ramane tie:
http://www.okazii.ro/catalog/40941096/vand...bagaj-auto.html
Probabil sunt si mai ieftin la supermarket.
steph
http://s207653679.onlinehome.us/wsb4547739...es/image188.jpg

Cate biciclete intra aici? biggrin.gif
ageana
Vreo 6 cai frumosi tongue.gif

Am vazut suporti cu 75 lei in dechatlon, care cred ca isi fac treaba.
Doc
Eu nu vin, se pare ca avem un maraton pe 6 iunie la Sfantul Gheorghe si merg impreuna cu Corrado.
steph
QUOTE(ageana @ 31 May 2010, 22:33)
Vreo 6 cai frumosi tongue.gif

Am vazut suporti cu 75 lei in dechatlon, care cred ca isi fac treaba.
*



Intamplator il cunosc pe timpul de la biciclete din Dechatlon si a scapat de pe masina o bicicleta exact cu suportii aia.

Am mai vazut unii la Norauto la vreo 65 de lei care sunt la fel de praf.

Cei mai de buget suporti care inspira un strop de incredere sunt cei de 170 ron din Dechatlon sau Thule 530.
rombul
eu am suporti HACKR Cehia si ptr biciclete si ptr schiuri si sunt f buni
VladG
Ultima strigare:
1. VladG (casuta plaja, masina cu 2 suporti )
2. vis-a-vis (casuta plaja)
3. Steph (casuta plaja, dubita - 4 bicle)
4. ClaudiuM (casuta plaja)
5. K3ny (casuta plaja)
6. babanu (casuta plaja) - vine din CT
7. amic babanu (casuta plaja) - vine din CT
8. ageana (casuta plaja)
9. Virgil, coleg cu mine (casuta plaja, masina)
steph
S-a confirmat. Pot sa iau dubita biggrin.gif
VladG
victorie.gif
O sa mai vina si Virgil, coleg de serviciu cu mine, cu masina personala, fara suporti.
ageana
Se ia o pwla mare de negru si se baga-n multinationala.
Apoi se iau alte cateva alte problemute de vineri seara ca sa condimenteze preparatul.
La sfarsit se apasa obsesiv tasta backspace pt a-l sterge pe subsemnatul de pe lista de participanti.

Drum bun si vreme buna s-aveti!

Macar s-aduceti si voi muuuulte poze.


Posibil sa rezolv joi cu jobul, da' nu-i nimic sigur, asa ca decat sa va incurc, mai bine ma retrag glorios. Pt restul problemelor probabil as gasi cine sa le rezolve, da' cu jobul aflu abia joi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.