Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
atentat_cu_bomboana
Vin cu citeva poze, care insa nu vorbesc asa cum ar merita despre frumusetea locurilor, cum nu vorbesc nici despre fericirea pe care am simtit-o toti la coborire, nici despre cit putea frige asfaltul, nici despre multumirea aia pe care o aveam de fiecare data cind se termina vreun urcus si nici despre "iupi-ia-ia-iupi-iupi-ia-ia"... Astea-s lucruri inregistrate pe celalalt HD, ala de dus acasa, de povestit cindva nepotilor... smile.gif

A zis cineva? Despre ochelarii lui VladG? [citesc acum si vad ca a postat VladG inainte, deci sterg]. Ochelari de pescar! smile.gif

La cobororea in Comarnic, de la piatra aia cubica, mie mi s-au slabit suruburile la roata de pe spate. Am observat abia in Bucuresti, unde m-a lasat VladG. Bine, n-aveam cum s-o pierd, ca bicicleta a stat rezemata pe furca in roata tot timpul de la Comarnic pina acasa. Abia cind am inceput s-o salt la borduri prin oras mi-am dat seama ca era slabita. A, mi s-a mai slabit o piulita de la aripa. In rest - nimicuta. Bicicleta mea ma place.

Din tot traseul, doar 150 m am mers impingind bicileta. La deal, ca nu mai puteam. Ma dor miinile de la frine si pentru prima ora am simtit, pe piatra aia cubica si doar acolo, ca era mai bine sa am amortizoare pe furca fata.

In rest, toate bune si frumoase. Mai vreau si mai vreau si mai vreau!

[attachmentid=1627456666] in premiera pe portbagaj
[attachmentid=1627456667] Doc, VladG, atentat_cu_bomboana, casper, Lucman
[attachmentid=1627456668] Casper se antreneaza pentru catarare (e aparatul tinut strimb, nu va speriati!)
[attachmentid=1627456669] Urcusul la baraj
[attachmentid=1627456670] Barajul Paltinu
[attachmentid=1627456671] si lacul la baraj
[attachmentid=1627456672] dupa urcusul la baraj
[attachmentid=1627456673] la pestii polarizanti
[attachmentid=1627456674] dinspre coada lacului
[attachmentid=1627456675] sat Valea Doftanei
[attachmentid=1627456676] pauza
[attachmentid=1627456677] inainte de Marea Coborire
[attachmentid=1627456678] caci suntem tari de tot! (sau "de ce faceau cu mina fetele din autobuz") tongue.gif
Axe
mah cand vad pozele ma oftic la propriu, sper sa vin si eu o data cu voi, trasee cu urcare cu telecabina si coborare nu practicati ? Nu are nimeni o remorca si cui de remorcare sa bagam acolo 10 bicle ?
vis-a-vis
Sunt curios daca se poate omologa asa ceva:

user posted image

user posted image
Doc
Cat costa asa ceva? Eu ma bag sa cumpar una bucata remorca, cine vine cu batul la masina?
vis-a-vis
Eu am o dacie break, merg 5 suporti ca ai vostri sus, pe plafon... si o remorca agatata. Deci cam 10-12 bicle, daca e.
Treaba e ca n-am decat masina si bunavointa, trebuie restul de materiale biggrin.gif

22 Jun 2008, 16:17:
user posted image

user posted image

Click pe poze pentru informatii.
Axe
ce misto, de unde se cumpara asa ceva, ati vazut la noi ?
vis-a-vis
La noi nu cred sa se gaseasca, dar eu cred ca merge facuta una pe principiul asta, poate si mai lunga, sa intre multe biciclete.

VladG, am uitat sa intreb... cum e saua? biggrin.gif
Axe
Probabil ca nu se justifica o remorca pt. 15 bicle pt ca oricum nu incap 15 oameni in masina ! blink.gif Concluzia: fiecare masina cu o remorca de 5 bicle icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Eu facusem alt calcul.
8-10 bicle pe o masina si maxim 2 pe a doua. 10 biciclisti in masini.
Diac
Azi am facut si eu traseul asta, dar cu masina... oricum nu as fi putut sa-l fac acuma cu bicla.

felicitari aveti ceva antrenament!!!
VladG
QUOTE(vis-a-vis @ 22 Jun 2008, 19:32)
VladG, am uitat sa intreb... cum e saua? biggrin.gif
*




Visule, saua e... de vis, ca sa zic asa biggrin.gif
Le-am zis si bajetilor, prima impresie e ca stai cu fundul pe fundul altcuiva radmasa.gif
Urmatoarea si aia care ramane e ca nu-ti mai aduci aminte ca ai suferit vreodata din cauza seii. Nici cea mai mica urma (durere).
Iar cum ajungeam spre 20km/h, chiar se simtea suflul de aer pe care-l baga prin canalul ala median. Deci merita fiecare cent!


QUOTE(Doc @ 22 Jun 2008, 19:32)
Cat costa asa ceva? Eu ma bag sa cumpar una bucata remorca, cine vine cu batul la masina?

*



Pai ar trebui sa vedem care producator ofera unul la preturi rezonabile. Din ce-mi aduc aminte, ptr Smartul meu ar costa 800 EUR wacko.gif
Axe
wow, canal median, eu propun sa-ti faci si priza de aer asezata "frontal", cu o tubulatura care sa duca aerul sub sa si sa-l treaca prin canal, sa vezi atunci senzatii tari !
vis-a-vis
Nu, ca pe urma s-ar putea sa-i falfaie organele genitale...
padre
Ce sa e aia frate??
VladG
QUOTE(Axe @ 22 Jun 2008, 20:35)
wow, canal median, eu propun sa-ti faci si priza de aer asezata "frontal", cu o tubulatura care sa duca aerul sub sa si sa-l treaca prin canal, sa vezi atunci senzatii tari !
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
O sa razi, dar chiar asa e construita, iar priza aia frontala are plasa tip tuning, nu glumesc. tongue.gif
Cu ea n-o sa vezi genitale oparite, dar daca n-ai budingaii starnsi, s-ar putea inatmpla ce zice vis-a-vis icon_mrgreen.gif

Poza:
[attachmentid=1627456748]

@Diac: Merci wink.gif
zax
QUOTE(Doc @ 22 Jun 2008, 15:39)
Cat costa asa ceva? Eu ma bag sa cumpar una bucata remorca, cine vine cu batul la masina?
*


La mine costa vreo 10 mil carligul dar cred ca fara montaj... ma batea gandul sa-mi pun si asta ar fi poate impulsul... Doc, poate ne vedem vineri si stam atunci de vorba.
Doc
Totusi sunt sigur ca pe o masina se pot pune mai mult de 2 suporti pentru biciclete. Cred ca solutia asta ar fi cea mai ieftina pentru toata lumea. Cum se vand barele de prindere? La buc sau in set?
VladG
Eu tocmai mi-am luat rack-ul si suportii.
Suportii se vand la bucata, dar scrie sa nu pui mai mult de 2 pe un rack...
senna
Vlad, de unde ti-ai luat vestita sa cu canalul ei median si la ce bani? smile.gif
VladG
Vezi link-ul din #550...
70EUR.

Si ma bate gandul la asta:
http://www.fahrrad.de/fahrradzubehoer/vide...amera/8689.html

Cred ca pe coborarea serpentinelor s-ar fi vazut frumos filmul cool.gif
claus
neaaata
frumoasa de tot iesirea voastra
imi pare rau ca n-am putut sa particip, daar de joi pana aseara, am fost puutin plecat din bucuresti
silviusm
QUOTE(Doc @ 23 Jun 2008, 00:34)
Totusi sunt sigur ca pe o masina se pot pune mai mult de 2 suporti pentru biciclete. Cred ca solutia asta ar fi cea mai ieftina pentru toata lumea. Cum se vand barele de prindere? La buc sau in set?
*


La bucata. Se pot pune mai multi suporti de biciclete. Numai sa nu se mearga cu viteza mai mare de 90-100km/h
b76bgaarh
lucman fa te rog topicul lipicios sa Il gasim mai repede.....

ce sE anunta weekendul acesta?
atentat_cu_bomboana
Fetele,
Am fost ieri la "magazinul secret" si am luat doua perechi de pantaloni de bicicleta din aia la 10 lei, de ne zicea lucman de ei. Sunt ciudati rau, parca ar fi din material de sac de aspirator! sunt usori si se impaturesc mic, dar e clar ca sunt doar pentru ud, adica sa ii tii in traista si sa ti-i pui cind incepe ploaia. Nu sunt de mers cu ei tot timpul, ca se lipesc de tine si te coci. De asemenea sunt si mult prea sport ca sa iesi cu ei pe strada (au o intaritura intre craci, mai inchisa la culoare decit restul, zici ca ti s-a lipit ceva din greseala smile.gif N-am avut curaj sa iau mai multe perechi.
@casper, nu vrei sa ii vezi inainte? Daca mie imi sunt pina la glezna, cred ca tie abia-abia iti ajung pina sub genunchi!
@vladg, sa ne vedem miine sa ti-i dau? ca nu stiu daca weekendul asta o sa pot veni cu voi (cred ca la mine e weekend de moto', merg la Zimnicea).
casper
in povestile voastre ati uitat de nenea de la baraj care a coborat pe langa noi cand ne dadeam ficatii afara, si cat de bine si usor urca dealu de parca mergeam noi pe drum intins, poate o sa reusim sa ajungem si noi la asa performanta , dupa ce o sa mai facem traseu asta de vreo 4-5 ori.

a_c_b - la banii astia ii iau pe nevazute, o shaorma costa mai mult tongue.gif

vladG - cum e cu site-u ala, ca germana nu stiu iar tradus in romana .... mai bine citesc un ziar. cum e cu comanda ? la bucata sau la pachet ? poate ne strangem mai multi pentru o comanda , deja am ochit o bicla.
VladG
da, uitasem, era tare nenea biciclistu' wink.gif

Casper, nici eu nu stiu Germana, dar am corespondat pe mail cu ei in engleza.
Livreaza si aici, dar minim 500E comanda. Cand m-am interesat eu costa 100E transportul biclei, la tine la usa.
Daca vrei si accesorii, ti le ingesuie in cutia biclei, nu plateasti separat ptr transportul lor, poate doar la kg.

Bicicleta vine asamblata, doar cu ghidonul slabit si rotit cu 90 de grade si pedalele desurubate, deci e o cutie maricica, adica vreo 200x100x40. Acolo mi-au inghesuit si: portbagaj, far, aripi, stop, sa, pe care le-am luat suplimentar.
Chiar si cu transport, daca mai prinzi si vreo oferta, tot iei mai bine ca de aici.
Daca va strangeti mai multi, poate obtineti un transport mai avantajos wink.gif


@a_c_b: e ok maine, merci.

L.E: Casper, care iti face cu ochiul?
casper
mi s-a parut ok pentru ce imi trebe mie asta http://www.fahrrad.de/fahrraeder/crossraed...rren/11892.html pretul e ok si dotarile cred ca-s de ajuns, orice recomandare e binevenita.
silviusm
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 24 Jun 2008, 09:44)
Fetele,
Am fost ieri la "magazinul secret"
*


Care unde cum? Ce magazin secret....
Doc
Casper am aflat ieri ca o veche cunostiinta de-a mea a facut ciclism de performanta si cu ocazia asta m-a tras de urechi pentru ca nu l-am consultat inainte sa-mi cumpar bicla. Puteam sa iau aceeasi bicla la juma de pret daca il consultam pe el. Asa ca daca vrei te pot pune in legatura si iti face o oferta exact pe marimea ta. Mi-a dat aseara niste sfaturi cum trebuie setata a mea ca sa mearga super ok si la deal. wink.gif Noi ne-am dat ficatii dar nu ne-am intrebat si de ce.
Axe
QUOTE(silviusm @ 23 Jun 2008, 18:27)
La bucata. Se pot pune mai multi suporti de biciclete. Numai sa nu se mearga cu viteza mai mare de 90-100km/h
*



ATENTIE MARE, suma componentelor a patru biciclete care intampina rezistenta la inaintare este prea mare(frecarea cu aerul, este ca si cum ai pus un panou vertical pe masina)este prea mare si risti sa-ti smulga portbagajul. Nu mai vorbim de greutate, daca dai in ceva gropi !!!???
casper
Doc ti-a lungit un pic urechile ? ca mie mi le-ai lungit tu prin campina si campina-ploiesti tongue.gif.
io stiam ca o sa-mi dau ficatii dar nu stiam ce traseu ne asteapta , tu in schimb ai avut scula destul de buna numai ca instructiunile de "catarare" nu le-ai avut la indemana, de fapt a fost mai bine asa ca mare parte din catarare am mers cand cot la cot cand bicla langa bicla impingand la ele avandu-te tovaras de suferinta. da-mi un pm cu datele de contact ale prietenului tau sau poate mergem impreuna la el sa ne scoleasca si pe noi astia mai habarnisti in domeniul asta.

silviusm
QUOTE(Axe @ 24 Jun 2008, 11:45)
ATENTIE MARE, suma componentelor a patru biciclete care intampina rezistenta la inaintare este prea mare(frecarea cu aerul, este ca si cum ai pus un panou vertical pe masina)este prea mare si risti sa-ti smulga portbagajul. Nu mai vorbim de greutate, daca dai in ceva gropi !!!???
*


Din Bucuresti pana in Campina am reusit cu 4 biciclete sus. Dar cu viteza mai mica si atentie la gropi..
Lucman
facem sambata iar acelasi traseu smile.gif
e super si merita
Doc
Eu as vrea sa facem o coborare de la Babele pana in Sinaia, peisajul e superb si drumul ne solicita destul de bine.
Lucman
Asta ar fi cam dificil pentru mine si pentru Mutzu. E deja off road, desi peisajul e superb. Si apoi cum facem cu transportul
Mutzunache
Eu nu pot weekend asta, imi pare rau.. sad.gif
atentat_cu_bomboana
@Lucman: Ne arati si noua fotografii de la ultima plimbare?
Eu am cam 160 poze, o sa vi le scriu pe CD-uri dupa ce mai stringem un rind de la viitoarea iesire impreuna.
Mi-a placut pe la Paltinu si recomand si celorlalti traseul, dar din pacate eu nu mai pot merge si saptamina asta. Asta e, n-o sa mai aveti cu cine bîrfi pe córso in Cimpina! smile.gif

VladG
Traseul a fost super, dar chiar vreti sa-l repetam imediat?
Cred ca sunt o groaza de altele, poate la fel de frumoase, care ne asteapta....
Dar nu vreau sa va deturnez, mai ales ca si la mine sunt cam 50% sansele sa vin in we asta.
Eu as fi propus Cheile Dambovicioarei, pana la (spre) Cabana Brusturet.
Nu e cu mult mai departe decat Campina si e NOU wink.gif Pana la Podul Dambovitei cu masina si apoi cum ne place noua.
[attachmentid=1627457231]

Si de fapt am putea urca si mai sus de Brusturet, prin chei, caci partea marcat nu cred ca are mai mult de 20-25 de kilometri.


Daca-i mai lasam 1-2 saptamani, poate termina si de asfaltat pe unde am fost sambata.
atentat_cu_bomboana
@VladG: Aualeu, ce frumos arata traseul asta nou! Vreau si eu!...

Ai dreptate cu asfaltul de pe traseul de saptamina trecuta, merita sa mai astepti un pic si sa stii ca poti zburda pe drum proaspat (sau, si mai important, ca ai loc sa urci in zig-zag. Ati vazut ce important e sa ai sosea lata la urcare).

@Diac: Ma intreb cum te-ai descurcat duminica la coborirea in Comarnic peste toate santurile alea trase de-a latul strazii...
Diac
@atentat am mers fooooooooarte incet.
casper
atentat pozneleee si nadragii unde-s ? sa-i dai lu vlad daca va intalniti azi,ms wink.gif
atentat_cu_bomboana
"Baieti, aveti niste pantaloni la mine. Sa veniti sa vi-i luati!"
Suna rau, nu? biggrin.gif

Am vorbit cu VladG despre cele doua perechi (pentru tine si pentru el), ne vedem diseara si i le dau. Aveti acolo in traista si un CD cu pozele de la Paltinu.

@Doc si Lucman: n-am uitat, dar pantalonii de bici' nu sunt masura voastra, asa ca voua nu v-am luat.

casper
sarumana worship.gif

VladG
Probabil we asta va fi unul de leneveala:
[attachmentid=1627457400]
Doc
Hai ma chiar asa repede v-ati plictisit?
VladG
Pai tu ai vazut poza? Aia seamana a plictiseala sau a furtuna? biggrin.gif
zax
Eu nu cred ca reusesc oricum sa ajung nici w.e-ul asta... sad.gif
atentat_cu_bomboana
Nici eu nu merg weekendul asta.
Dar se pare ca mi s-a eliberat weekendul viitor. Adica: @VladG - nu mai e nevoie sa ma trintesti in sant cu bicicleta ca sa-mi bag piciorul in ghips! smile.gif
Lucman
Sunteti de groaza.
Chiar nu iese nimeni la o Cheia ceva? smile.gif
atentat_cu_bomboana
M-am eliberat eu simbata!

Nu va mai place la cimpie? De exemplu, ce ziceam si zilele trecute: Bucuresti - Bolintin Deal - Malu Spart - Mihailesti - Jilava - Bucuresti (85 km).

Am simbata libera, dar nu m-as intoarce prea tirziu.
Duminica plec din Bucuresti, imi pare rau...

La ce te-ai gindit, Lucman?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.