Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Doc
Casper te bagi maine la o tura prin Cernica cu trupa veche?
casper
buh da tu nu ai telefon mah sa suni tongue.gif? normal asta e intrebare. acu il sun pe ceky biggrin.gif.

gata pentru alti doritori, maine la 8 in fata la magazinul de biciclete din pantelimon sau direct la intrarea la manastirea cernica pe la 8 si ceva biggrin.gif
V a L y O
Am ramas cu gura cascata. Misto rau lanterna aia. ohmy.gif
Doc
Lasa mah ca ne vedem acolo direct, in rest te-ai descurcat tu ca esti baiat mare. wink.gif Sper sa mai stiu sa dau la pedale.
Axe
....spre inainte, usurel sa nu te-ntinzi pe unde nici nu te astepti blush.gif icon_mrgreen.gif
Doc
Astazi vreme neasteptat de buna pentru pedalat prin padurea de la Cernica. Cred ca am fost peste 10 persoane. O sa vina si pozele maine ca am lasat aparatul la birou.
casper
de unde 10 ? am fost pe numarate 15 + pustiul (care a tinut ritmul mai bine decat taica-su tongue.gif) = 16 biciclisti, fara sa ii punem la socoteala pe ceilalti doi care au luat alt traseu. ritmul bun 14 km viteza medie parca, soare, aer rece si mult mai curat dacat in bucuresti, noroaie mai putine decat m as fi asteptat, ce sa spun, super buna iesirea, mi a fost dor de asa pedalare, cine nu vine nu stie ce pierde. see you next time wink.gif.

Axe
Bravo baieti, ce pacat ca nu ne-am nascut in Sinaia, astia care avem microbul asta in sange ! Va dati seama cum ar fi fost ?! rolleyes.gif
Oricum, recomand cu caldura padurea Baneasa in locul celei din Cernica. Acolo potecile sunt mult mai late, curatenie, caprioare, trasee marcate, incercati si-mi veti da dreptate !
Doc
Pai unii au incercat, insa fiind si poligon de tragere al armatei este destul de periculos. De altfel multi prefera Cernica pentru dificultatea traseului, doar nu iesim in parc sa ne plimbam ci sa folosim capacitatile de offroad ale MTB-ului.

Avani
Din dorinta de a achizitiona o bicicleta, nu doresc sa fiu off, dar pun aceasta intrebare aici, ca vad o frecventa mai mare a posesorilor de biciclete de pe forum.

Vreau si eu un MTB pana in 900 - 1000 ron pentru cca 95 kg si 1.82m. M-am uitat eu pe net, am luat si DHS-ul si First Bike dar nu stiu cat de bune ar fi bicicletele astea. Fac mentiunea ca o astfel de bicicleta as folosi-o de maxim 2-3 ori pe saptamana.

Pls, un sfat ceva, un magazin de unde as putea lua un MTB bun la bugetul de mai sus ?!
Manuel
Pentru inceput, citeste aici. apoi ia la puricat magazinele specializate. In niciun caz DHS sau Farts Bike.
Serpico
Preturile din ghidul ala nu mai sunt valabile acum. S-au scumpit bicicletele cu 20-30%.
Avani
Am citit, multumesc pentru link. Din ce am vazut prin cateva magazine online, preturile sunt ceva mai mari. Dar in mare, mi-am facut o idee si am retinut sa nu cumva sa trec pragul celor de la DHS sau First Bike.

Sper ca in curand sa ma alatur si eu acestor iesiri de pe langa Bucuresti si nu numai.

Pedalare usoara !
hyena
nu inteleg de ce e lumea asa speriata de first bike eu am unu de 8 ani (muncit ca lumea) si nu mi-a facut probleme eu zic ca e foarte bun pt inceput (mai ales dak nu esti in bani)
acum pe langa FB am un mongoose subject si un umf hardy (ca sa nu ziceti k nu stiu ce vorbesc)
atentat_cu_bomboana
QUOTE(VladG @ 21 Mar 2009, 14:01)
Toata lanterna e un pic mai scurta si mai groasa ca o doza de RedBull.
E absolut imposibil sa te uiti direct la ea, pe intensitate maxima, chiar si ziua.


biggrin.gif Sa inteleg ca ai incercat sa te uiti in ea si ca apoi te-a ajutat cineva sa postezi textul...
E minunata lumina pe care o da. Si poza e frumoasa. Bravo tie.

L.E. Ieri am mai testat un produs si e ok:
[attachmentid=1627510317] Borsetă cadru Route Bleu (20 / 14 / 4,5 cm)

[attachmentid=1627510476] si urmeaza Borsetă cadru Black (22 / 21 / 7 cm)
Axe
Vineri 27.03.2009 "Ziua bicicletei" , intalnire la Sincai ora 18
ydaniel
@ACB->frumoase noile produse:)
astept preturi pt ele;)
atentat_cu_bomboana
La mulți ani, Victorine!

@ydaniel: Aproape gata. Aștept gențile de roți, ca să fie gata colecția.

L.E. Mă gândesc, pentru duminică, la “Comana reloaded 2” (cu vânt din față, ha-ha!) sau, tot asa, o tură de 50-60 km prin jurul casei...
Voi ați stabilit ceva pentru Cernica?

Prognoza pentru București de pe accuweather.com arată așa:
Sâmbătă:
Plenty of sun
High 16°C / RealFeel: 19°C
Winds: S at 8km/h
Wind Gusts: 19 km/h
Max UV Index: Moderate (5)
Amount of Precipitation: 0.0mm

Duminică:
Overcast
High 18°C / RealFeel: 18°C
Winds: SSE at 11km/h
Wind Gusts: 27 km/h
Max UV Index: Moderate (4)
Amount of Precipitation: 0.0mm
VladG
Daca e sa facem ceva, eu as prefera duminica, sambata lucrez... sad.gif
corrado83
ma bag si eu la o tura duminica.
senna
Intru si eu wink.gif
VladG
Comana? Mie asta mi-ar suna cel mai bine. Cu plecare la 9:00?
Alte propuneri?
corrado83
comana here we come!
vis-a-vis
QUOTE(VladG @ 27 Mar 2009, 09:26)
Comana? Mie asta mi-ar suna cel mai bine. Cu plecare la 9:00?
Alte propuneri?
*


9:15 radmasa.gif
Doc
Noi facem acelasi traseu prin Cernica, asfaltul nu prea mai este o optiune. Intalnirea se face Duminica la ora 8:00 in fata la magazinul Assport.
atentat_cu_bomboana
Intilnire duminica, 29 martie 2009, ora 08:30
Mega Image-ul de pe Bd. Alexandru Obregia (fost Bd. Metalurgiei). Zona Cinema Cultural

Pentru iesire la Comana (85 km pe sosea, prin padure si pe scinduri rupte):
1. VladG
2. dan_dhs
3. atentat_cu_bomboana
4. corrado83
5. senna
6. vis-a-vis (?)
7.

E ziua scurta si seara se face frig. Daca plecam la 8:30 (care va fi 8:45, stiti asta), ajungem acolo pe la 12:00. Stam si noi o ora - o ora si jumatate si ajungem inapoi in Bucuresti ceva dincolo de 16:30, inca bine.
kokosmin
Prezent si eu @ Comana; sper sa reusesc sambata sa imi iau ceva haine potrivite rolleyes.gif si o borseta ca sa scap de rucsac.

Aveti idee, estimativ, cat timp fac din Militari-Veteranilor pana la punctul de intalnire ?
VladG
1. VladG
2. dan_dhs
3. atentat_cu_bomboana
4. corrado83
5. senna
6. kokosmin
7. vis-a-vis (?)
8.

kokosmin, mergem impreuna daca vrei. Sa fii la 7:50 vis-a-vis de benzinaria Agip, de la Politehnica.
kokosmin
OK Vlad, ne vedem acolo.
vis-a-vis
Eu am gume de sosea, nu stiu daca sa ma risc...
VladG
Hai sa-ti zic: anul trecut a mers Mutzunache pe acolo cu o cursiera... Deci na, na, na... Baga altceva daca vrei sa ne-aburesti smile.gif
Altfel fa copy-paste la lista si adauga-te fara semn de intrebare. wink.gif

Doc, nu faceti si voi o schimbare de program? Si prin padure pe acolo e destul offroad.
vis-a-vis
E ziua lu' nevasta-mea...
VladG
Daca e pe bune, "La Multi Ani!", altfel... radmasa.gif
vis-a-vis
Abia acum mi-am dat seama ca-i exact duminica. Sarumana de urari. Chiar sunt de " radmasa.gif "
corrado83
okei ramane la 8.30 acolo.
atentat_cu_bomboana
QUOTE(vis-a-vis @ 27 Mar 2009, 13:59)
Abia acum mi-am dat seama ca-i exact duminica.

Da, ma', stia visu' ceva, da' credea ca-i duminica spre luni! smile.gif
La multi ani si de la mine!
casper
La Multi Ani visule, sa-ti traiasca sa-nfloreasca.

avand in vedere ca imi doream o iesire la comana, pentru duminca asta fac o schimbare de planuri si ma bag si eu, 8:30 trecute fix la mega in parcare.

1. VladG
2. dan_dhs
3. atentat_cu_bomboana
4. corrado83
5. senna
6. kokosmin
7. casper

Lucman mai citesti si tu pe aici ? stiu ca te doare ... genunchiul tongue.gif, dar poate primesti dezlegare pentru duminica asta biggrin.gif.
kokosmin
Azi a fost o zi superba, sper si maine sa avem exact aceeasi vreme. Am scos telefonul cu GPS la aer, cu aplicatia experimentala de la Nokia Sports tracker.
http://sportstracker.nokia.com/nts/user/pr...e.do?u=kokosmin

E super misto sa poti tine evidenta pe unde ai umblat, cati km. si la ce altitudine. O sa mai testez si maine.

N-am gasit haine de biking asa pe ultima suta, la Hypersport mi-a zis tanti ca de saptamana viitoare candva.. asa ca maine tot in blugi blush.gif .

In alte stiri.. nea Ion cu magazinul din Crangasi si-a mutat locatia, cativa zeci de metri mai incolo si pe cealalta parte a strazii. Azi erau 10 clienti la "coada" fiecare cu bicicleta in brate. Vanzare, nene icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Detaliaza nedumerire.gif
Lucman
Atentie ca se trece la ora de vara. O sa cobor sa va vad.
kokosmin
First! Macar pe forum, daca nu pe sosea radmasa.gif

Uitati vitezele si distanta parcursa, cu cateva poze pe parcurs.

https://sportstracker.nokia.com/nts/workout...ex.do?id=799865
atentat_cu_bomboana
Deci pe mine sa nu ma intrebati la ce ora am plecat si la ce ora am ajuns inapoi! smile.gif
Adica sa ne iertati de intirziere, ca s-a intimplat ce banuia Lucman: am uitat de ora de vara.

Pun si citeva poze. Mai am si altele. Vi le trimit pe messenger, cind vreti. Alea de pe scinduri sunt cele mai frumoase.

@Kokosmin: Tare destept telefonul ala...
[attachmentid=1627511911] [attachmentid=1627511912] [attachmentid=1627511913]
[attachmentid=1627511914] [attachmentid=1627511916] [attachmentid=1627511917]
[attachmentid=1627511918] [attachmentid=1627511919] [attachmentid=1627511920]
vis-a-vis
Adica tu ai fost cu gura mare asupra orei si tu ai intarziat? radmasa.gif

Din ce vad, raman din ce in ce mai putine scanduri la ponton sad.gif

In rest, aplauze.gif
Lucman
Am facut primul pas: am schimbat anvelopele si am gresat-o.
Frumoasa tura smile.gif
VladG
Daca nu batea vantul era si mai placut.
Interesant trace-ul lui kokosmin. Ce a mai scazut viteza la final biggrin.gif.
Am constatat acasa ca am o frumusete de bronz de tractorist, cu manecute.
Vreau si eu pozele...
Odihna placuta!
Axe
Bravo fete si baieti tongue.gif , am crezut ca pot sa ajung si eu dar ieri am fost la Russe si din pacate nu eram complet refacut dimineata. Imi pare rau era o ocazie sa va revad, dar nu au intrat zilele in sac asa ca .....
hefee
Sambata, 28 martie, am tras o tura pe traseul Comarnic-Secaria-Tesila-L. Paltinu-Campina. Aveam de gand sa intru pe drumurile forestiere care urca din Tesila pe dealurile alea din staga Doftanei, cum cobori, care dau in Brebu. Dar inca nu s-au uscat suficient, asa ca am ramas pe asfalt. Oricum zapada inca mai era pe la 1000 de metri altitudine. Poate peste doua saptamani o sa incerc din nou, daca vremea permite.
Am pus si o poza cu vestitul vagon de biciclete.
VladG
Vad ca in Baiului e zapada la greu... Mai avem de asteptat deci cu excursia de acolo.
Au terminat de asfaltat intre V. Doftanei si Comarnic?
hefee
Au asfaltat si portiunea aia dintre Secaria si Tesila (anul trecut prin mai era pietris "compactat").
atentat_cu_bomboana
Te-ai rasfatat, domnu' hefee! Noi in poza oficiala a cfr (aia cu bicicleta Rich) am vazut ca altfel se "parcheaza" bicicleta in compartimentul special. Cum de ai fost singurul biciclist in tren? Cum sui cu ea? E o rampa sau o iei in brate, hopa sus pe scara?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.