Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Lucman
Direct prin Ploiesti este OK.
Ar fi mai bine daca putem toti cu masinile ca sa avem timp de hoinareala.

deci daca vin mai am un suport liber
hefee
daca mai e vreun loc in masina (a mea are alt traseu in we asta) si in ideea sa nu se decaleze ora de plecare din cauza mea, as veni si eu auto.
Doc
Lucman ma iei si pe mine? biggrin.gif
VladG
Update:

1. lucman (2 suporti posibil ocupat pentru Jose)
2. sorin_18
3. doc
4. senna
5. atentat_cu_bomboana (in masina la vladg)
6. vladg (masina cu 2 suporti, unul ptr a_c_b)
7. hefee
8. corrado_83 (masina cu 2 suporti, unul ptr prietena lui corrado_83)
9. prietena lui corrado_83 (in masina la corrado_83)
10. kokosmin (?)
11. axe (?)

Avem sanse sa strangem cel mai numeros grup de pana acum smile.gif
atentat_cu_bomboana
QUOTE(hefee @ 18 Sep 2008, 13:54)
daca mai e vreun loc in masina (a mea are alt traseu in we asta) si in ideea sa nu se decaleze ora de plecare din cauza mea, as veni si eu auto.

auto e un tip de pe motociclism.ro. Vii cu el? biggrin.gif Cu cine vii in masina?

Vin si corrado83 + prietena lui, o masina cu doi suporti si doua biciclete.

Lucman e cu semnul intrebarii, dar daca vine are un suport liber.
Zax? Zaxulet?...

@VladG: Ai vorbit? Vine zaxu'?

Oameni buni, nu mai gasim un suport (loc) de bicicleta? Hefee ne-a facut atitea propuneri de traseu, amanuntite, cu harti si tot dichisul... Nici nu ne cunoaste. Hai sa-i gasim si lui loc in masinuta.
Axe
Axe din pacate nu a terminat de amenajat casa si se bazeaza f tare pe un week de munca ! sad.gif, astept deci poze si povestiri smile.gif
VladG
Vorbit. In principiu zax nu vine. Ne anunta vineri seara, daca se razgandeste.

Cu its a vorbit cineva? a_c_b? El era de pe forumul cu motoare, poate n-a intrat pe aici...

Casper, Mutzunache, vis-a-vis? Haideti, ca e inchiderea sezonului... blush.gif



Update:

1. lucman (2 suporti posibil ocupat pentru Jose)
2. sorin_18
3. doc
4. senna (masina cu 2 locuri ptr bicle, la interior, unul ocupat de hefee)
5. atentat_cu_bomboana (in masina la vladg)
6. vladg (masina cu 2 suporti, unul ptr a_c_b)
7. hefee (in masina la senna)
8. corrado_83 (masina cu 2 suporti, unul ptr prietena lui corrado_83)
9. prietena lui corrado_83 (in masina la corrado_83)
10. kokosmin (?)
senna
Ma bucur ca ati stabilit plecare la ora 7, evitand bezna mai te intelegi om cu persoana si bicla smile.gif . Bicla lui Heffe ar incapea la mine, tot cu roata fata demontata. Sa inteleg ca imi trebuie haine mai grosute, sa scot treningul de la haine iarna?
VladG
Hainele groase si ceva ploaie sunt musai. De asemenea un rand complet de haine, care sa ramana uscate, la masina, trebuie avute in vedere.
Vremea se poate schimba rapid.
Eu n-as pleca chiar pe orice vreme de acasa. Daca sambata e ploaie si nasol, as zice pas. Insa chiar daca e frumos si plecam, tot putem avea surprize in cursul zilei si e bine sa fim pregatiti...

Lucman, daca vii il iei pe Doc sau vine Jose?
Suntem numar impar deocamdata, daca vine Jose se pot cupla Doc si Sorin_18 in aceeasi masina.

Daca ramanem 9, senna, intra 3 bicle la tine, si a lui Sorin_18? Eu am loc ptr inca doi pasageri, deci nu ar fi nevoie sa mearga o masina cu un singur om...
hefee
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 18 Sep 2008, 14:15)

Oameni buni, nu mai gasim un suport (loc) de bicicleta? Hefee ne-a facut atitea propuneri de traseu, amanuntite, cu harti si tot dichisul... Nici nu ne cunoaste. Hai sa-i gasim si lui loc in masinuta.
*



multumesc pt. sprijin, acadea
dar nu-i problema. mai ales daca se pleaca la 7.00. si cu trenu ma incadrez in barem. si daca nu, va prind din urma biggrin.gif
oricum, lista se definitiveaza maine, cred.
Sorin_18
dar cat stam??soryy se pare ca nu mai pot veni,trebuie sa plec la buzau:((sad.gif(
Lucman
daca vin il iau pe Doc, dar inca mai negociez plecarea:)
kokosmin
Oricat mi-as dori sa prind ultima iesire pe anul asta (din cate se prevede) pentru aceasta sambata ma dau batut, nu am reusit sa-mi eliberez programul. sad.gif
Axe
Copii, atentie, exprimare libera la realitatea tv, "weekend cu vreme nu chiar prietenoasa la munte, mai bine stati acasa si coaceti o placinta", hmmm, eu cred ca as alege placinta sau va luati echipamentul de schi pt. mersul pe bicla. sad.gif
atentat_cu_bomboana
Update:

1. lucman (?) (2 suporti posibil ocupat pentru Doc)
2. doc (in masina lui Lucman)
3. atentat_cu_bomboana (in masina la VladG)
4. VladG (masina cu 2 suporti, unul ptr a_c_b)
5. senna (masina cu 2 locuri ptr bicle, la interior, unul ocupat de hefee)
6. hefee (in masina la senna)
7. corrado_83 (masina cu 2 suporti si un loc in portbagaj, ocupate cu Bogdana si Mihai)
8. Bogdana (in masina la corrado_83)
9. Mihai (in masina la corrado_83)
10. zax (?)
11. ITS (?)
I-am dat sms lui ITS, sper sa ne raspunda dupa ce se da jos de pe forumul de moto' smile.gif

O sa ne luam haine groase la noi. Daca nu ne place cum se prezinta treburile, dam o fuga in Busteni sa mincam ciorba smile.gif

Daca incapem toti in masini (si asa se pare), nu plecam la 6:00?

Iau eu: petice din alea mai mari, de moto', cu adeziv cu tot, o camera de 26 x 1.95 (la o adica mai pot lua una de 26 x 2.35, doar sa imi spuneti daca are cineva nevoie de ea), medicamente si aparat foto.
Cine ia: pompa (pentru ventil auto), trusa de scule cu presa de lant si imbusuri, petice mici, o harta buna la scara maricica?...
hefee
eu iau pompa, imbusuri, leviere, presa de lant. fac niste xerocopii dupa harta zonei din atlasul rutier, sa nu car tot caietu.
senna
Da, putem pleca si la 6, castigam o ora. Insa eu as vrea sa plecam inapoi in Bucuresti pe la aceeasi ora dar p.m. ca apoi ne prinde noaptea, credeti ca avem timp? Cum e traseul, integral asfalt si astfel scoatem oare o medie de minim 10km/h asta insemnand ca cei 74km ii parcurgem in 8 ore pedalat + una de pauze? Cat ati facut data trecuta ca am impresia ca a mai fost o etapa tot cu baza in Campina. Cand avem certitudinea ca va fi vreme buna caci tare n-as vrea sa merg doar pt turism, caci am mai fost pe la Breaza si ca pionier, si ca student, si ca turist dar si ca electrician biggrin.gif
VladG
Certitudine ca va fi vreme buna n-o sa avem nici cand vom pleca din Campina pe biciclete biggrin.gif
Hai sa ramana ora 6:00AM, ca sa mergem relaxati.
Nu se poate compara (sper!) traseul cu cel de data trecuta, de la Paltinul. Ala a avut o diferenta foarte mare de nivel si niste urcusuri mai naspa ca pe Transfagarasan...
atentat_cu_bomboana
Pe traseul prin Valea Doftanei am parcurs atunci 59 km in 9 ore si jumatate. In ziua cea mai lunga din an.
Trebuie sa caut si eu o harta. Poate gasim o scurtatura pentru cazul in care, din cine stie ce motiv, vedem ca nu ne incadram in timp. Nu cred ca vrea nimeni sa ne apuce noaptea pe acolo.
(Am uitat sa va zic: iau eu si o lanterna Petzl biggrin.gif)

L.E. Mi-a dat ITS mesaj: nu vine.
Lucman
Petice nu mai am ca le-am consumat in Bulgaria. Am insa scule si GPS.
E asfaltul OK sa imi iau anvelopele subtiri?
Axe
hai ca astia zic ca e posibil sa nu va udati smile.gif http://vremea.kappa.ro/prahova/campina.html
atentat_cu_bomboana
@Lucman, nu stie nimeni cum e asfaltul pe acolo, asa ca mai bine iti iei anvelope mai grasute. Poate -cine stie!- e nevoie sa ne abatem de la traseu prin Bustenari-Cosmina (am scurta cu vreo 10 km) si pe acolo sa dam de vreun drum mai prost...
Daca are hefee scule, nu mai lua si tu. Putem imparti din echipamentul comun la plecare, sa care fiecare cite ceva.

@Axe: De plecat plecam oricum daca la 6 dimineata nu ploua. Vedem noi la Campina ce si cum.

Deci ramine pentru ora 6:00 la Petrom-ul din Baneasa, zona fintina Miorita.
Zax, da-ne de stire cind te hotarasti, ca sa avem timp sa vedem cum facem cu transportul.
Noua persoane in patru masini, pina acum.

zax
De stire: eu nu merg. Multumesc tuturor pentru invitatiile speciale dar o sa ratez poate ultima iesire din anul asta.
atentat_cu_bomboana
@VladG: Ne vedem de dimineata la 5:45 la Cringasi? Dupa statiile de tramvai, unde se lateste drumul si intra in linie dreapta spre Podul Grant?
In cinci minute punem bicicleta mea sus si in alte 10 ajungem in Baneasa. E bine?
Hefee vine pe bicicleta direct la Petrom, ne vedem cu el acolo.
VladG
Hai pe la 5:35, ca mai trebuie si reglat suportul, e ramas setat pe bicicleta lui senna
polonete
distractie placuta...sa va ganditi si la mine... eu maine muncesc sad.gif( Nu stiu cum se face dar de fiecare data cand s-a iesit eu trebuia samerg la munca. sad.gif( Sper ca la anul sa fiu mai liber si sa va insotesc mai peste tot. Speranta moare ultima. A...era sa uit...si sper sa imi ridic si sauna biggrin.gif.
senna
Regret dar a aparut o problema noua si nu mai pot veni, sunt foarte suparat mad.gif . Scuze ca anunt atat de tarziu, dar, de parca nu era destul, am avut si internetul deranjat 022.gif Va doresc pedala usoara si vand la pupa!
Doc
Am revenit. Suntem bine sanatosi. Grupul a fost destul de mare 9 persoane, unii mai noi altii mai vechi dar ne-am descurcat cu tot. Am avut in grup 3 fete de data asta, poate data viitoare se mareste numarul lor. smile.gif
Axe
bravo, bine ca nu v-a plouat, hai cu poze si explicatii, pe unde ati umblat !?
Lucman
Am avut parte de drum drept, de pante ca la Paltinu, de sosea, de off road, de zone uitate de lume si de hartile gps.
Per total a fost fain, insa panta din Mislea mi-a zapacit genunchiul drept. Ieri la metrou coboram treptele numai cate una pe rand pentru ca nu puteam sa imi flexez piciorul. Din aceasta cauza ultima bucata a fost un chin pentru mine, credeam ca nu mai ajungem.
Per total a fost super fain pentru o inchidere de sezon. A avut de toate, inclusiv hai sa incercam sa depistam unde ne aflam in Romania. IGO nu stie de drumurile judetene din Prahova.
atentat_cu_bomboana
Cei noua:
[attachmentid=1627472526] Doc si Lucman,
[attachmentid=1627472528] VladG,
[attachmentid=1627472529] hefee (the route planner),
[attachmentid=1627472530] Alexandra,
[attachmentid=1627472531] Bogdana,
[attachmentid=1627472532] corrado83,
[attachmentid=1627472533] Mihai (fotograf),
[attachmentid=1627472534] si atentat_cu_bomboana (fotograf care n-a iesit in poza).

si imagini de pe drum:
[attachmentid=1627472537] dimineata in Campina (sase biciclete pe masini si trei in portbagaje)
[attachmentid=1627472538] dupa primul urcus
[attachmentid=1627472539] [attachmentid=1627472540] spre Brebu
[attachmentid=1627472541] [attachmentid=1627472542]
[attachmentid=1627472543] [attachmentid=1627472544] pe drumul de pietris (in urcus spre Pietriceaua)
[attachmentid=1627472545] [attachmentid=1627472546] unde se termina greul
[attachmentid=1627472547] coborare in continuare spre drumul asfaltat
[attachmentid=1627472548] [attachmentid=1627472549] la Alunis la fintana cu monument
[attachmentid=1627472550] [attachmentid=1627472551] monument cu stema-n frunte si cu sculpturi naive
[attachmentid=1627472552] la Slanic Prahova (cind ne-am abatut voit 12 km de la traseul propus)
[attachmentid=1627472553] portiune din drumul Slanic-Ploiesti
Axe
...dar nu spuneti ca a fost inchidere de sezon ca nu se stie.... !
corrado83, o noua bicicleta cu cadrul ala mult visat ?!
corrado83
dap axe cadrul mult visat. merge super bicla. e cea mai scula.
kokosmin
Ma bucur ca ati prins vreme excelenta!

De existenta planificatorului de rute bikemap.net stiti ? Acum am descoperit, imi pare util.
VladG
Foarte placuta iesirea, cu peisaje frumoase, sate curate, paduri in prag de toamna, drum de toate felurile si cu toate inclinatiile, de la +12% la -12%, viteze de la 2km/h la 68km/h (corrado83).
Pentru mine a fost amuzant primul urcus abrupt, unde am fost sigur ca mi-am pierdut antrenamentul. Rampa era foarte inclinata, dar parca mai avusesem parte si de altele la fel, insa asta ma facea sa-mi scuip plamanii. Ceva nu era in regula cu mine, dar din ambitie nu m-am lasat, m-am ridicat in pedale si am impins cat de tare am putut, fara sa ma dau jos pana in varf. Acolo am costatat cu uimire ca urcasem dealul pe foaia MARE (de 48!!!).
In momentele alea simteam ca-n mine pulseaza trei inimi, cu doua suplimentare in picioare. Dupa experienta asta, restul drumului mi s-a parut floare la ureche...

Cu tura asta s-a inchis cercul, caci tot in zona Campina am debutat in primavara cu iesirie la munte. Si privind in urma, chiar am facut fapte mari in vara asta, am ajuns prin locuri in care nu ne-am fi gandit ca putem merge pe biciclete, ne-am facut noi prieteni s-au ne-am revazut cu cei mai vechi.
Avem si cateva zeci de pagini de forum, plus cateva sute de fotografii si filmulete, material de rasfoit cand o sufla Crivatul prin sobe.
La primavara voi fi tot aici si sper sa va regasesc pe toti si, de ce nu, sa largim grupul.
corrado83
hai nu mai fiti asa negativisti. poate avem parte de vreme calda, la vreme spune ca e toamna tarzie.
m|hai
mannnn.... this forum is bogus....nu poti sa pui o imagine ca lumea pe el... biggrin.gif..uitati aici doua link-uri de unde se poate lua fotografiile facute de mine ..se mai pot downloada timp de 6 zile.....pls enjoy.....multam mult pentru tura faina....la cat mai multe asemenea


https://rcpt.yousendit.com/608021452/552422...af2ae07205af97b
https://rcpt.yousendit.com/608023778/a4f286...0b95dc41b24bac8

Te rog sa scrii cu toate literele din dotare. smile.gif
Fratzica
daca atasezi poze format "reclama pe bloc" normal ca nu merge smile.gif
redimensioneaza la max 1024x768 si nu vei avea probleme wink.gif
atentat_cu_bomboana
M|hai, te rog eu frumos, micsoreaza citeva dintre fotografiile corect facute si posteaza-le aici sa fie "from here to eternity" pentru ca sunt oameni care or sa-ti vada postul peste mai mult de sase zile sau care nu au WinRAR-ul. Sa poata fi vazute oricind. Multumesc.

Printesele mele dragi,
Ce ziceti de asta: Din mai si pina acum +866 km si -10 kg? biggrin.gif
VladG
smile.gif nice
atentat_cu_bomboana
Am cu ce si am de unde smile.gif "Luati-va, ba', Kettlere!"
VladG
m|hai, foarte frumoase pozele, mai ales cele in miscare, pun o mostra aici:
[attachmentid=1627472651]


22 Sep 2008, 11:52:
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 22 Sep 2008, 11:29)
Am cu ce si am de unde smile.gif "Luati-va, ba', Kettlere!"
*




Eu mi-am gasit imediat cumparator, chiar doi, la Kettlerul meu.
Imi pare nitel rau ca o dau, ca-i super bicicleta, dar felul drumurilor pe care le-am parcurs vara asta e un pic diferit de cel la care m-am gandit cand am cumparat-o, asa ca o sa trec la ceva putin mai solid, mai rezistent la socuri...
hefee
"Printesele mele dragi,
Ce ziceti de asta: Din mai si pina acum +866 km si -10 kg?"
care-i treaba cu -10 kg? ca eu sunt mai nou.

22 Sep 2008, 10:57:
sambata n-o sa ploua.
Axe
...se lauda cat a slabit , ce, nu stii ca toate femeile sunt grase, chiar de se ascund dupa coada de matura, ele tot grase sunt si vesnic la regim.
imi place caciulita lui doc si mai e si jmeq, si-a luat slikurile sa va alerge bine ! Foarte frumusele pozele BRAAAAVOOOOOO ! smile.gif
m|hai
gata....am pus o parte din imagini...sa ramana pentru nepoti....biggrin.gif...have fun
Sorin_18
super pozele sad.gif ce ma oftic ca nu am venit si eu sad.gif mi-a trebuit vizite la rude sad.gif poate mai prind si eu o iesire pe anul asta,daca vremea ne va ajuta
b76bgaarh
bombonico..tie ti-e frica de aparatul foto...ca fugi din toate pozele....
atentat_cu_bomboana
La anul, daca sunt cuminte, o sa-mi iau o alta Kettlerita: http://www.fahrrad.de/fahrraeder/trekkingr...erren/6193.html
E simpatica pentru ca vine complet echipata, imi place ca are pina si protectie de lant... Ore cite kilograme o avea una cu cadru de 20?
Asta a mea veche imi place mai mult ca are foile ovale si protectie de pinioane si de schimbator de pinioane, dar astea se pot monta si dupa.

Vad ca VladG a ochit si el citeva modele noi, dar tradeaza firma producatoare smile.gif
Pe site-ul gasit de el e o pagina cu biciclete la reducere, in general modele de cu un an inainte, biciclete de drive-test sau capete de serie: http://www.fahrrad.de/restposten-auslaufmo...zelstuecke.html
Puteti sa va alegeti de acolo, daca nu tineti sa aveti model de ultima generatie.
costi
Vlade hai la sala sa discutam o posibila achizitie pt la primavara smile.gif
VladG
Dar stii ca "herren" inseamna barbateasca, nu? smile.gif

Eu oscilez intre modelele astea, dar cred ca ma voi opri la cel mai ieftin, astept si ceva reduceri, de sezon:

http://www.fahrrad.de/fahrraeder/mountainb...4-red/7693.html
http://www.fahrrad.de/fahrraeder/mountainb...black/7692.html
http://www.fahrrad.de/fahrraeder/mountainb...n-xtr/3576.html

Livreaza si in Romania si costa 100E sa o ai la usa ta. Nu stiu daca avem ceva reducere daca comandam mai multi, dar nu sper prea mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.