Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
atentat_cu_bomboana
Das weiß ich schon, mein lieber Freund! biggrin.gif
Am vazut ca exista si varianta de dama la modelul asta.
Si totusi.. si totusi... Sa stii ca ai dreptate: Mie-mi place pozitia pe o bicicleta mai lunga (cum e asta a mea de acum), dar daca e barbateasca deja incepe sa conteze inaltimea cadrului. Se complica, deci.

Poate dam comanda toti si facem un pachet mare-mare...
V a L y O
Cat costa transportul?

costi
os'ta
zisa omu' o tzira mai sus
Doc
@vlad: toate cele 3 variante sunt ok, depinde insa de bugetul tau.
VladG
Sper ca pana in primavara sa fac rost de bani si pentru capitolul asta... smile.gif In functie de cati voi avea disponibili, ma voi hotara atunci. Merci.


@costi: Ajung maine, pe la 19:00. Putem vorbi atunci, daca esti pe acolo wink.gif
costi
ok, incerc.....
VladG
Foarte interesant, pentru alegerea dimensiunii potrivite de bicicleta (e tradus din germana cu babelfish):

http://babelfish.yahoo.com/translate_url?d...TrUrl=Translate


Si cand ma gandesc cum se vand la noi bicicletele in supermarketuri... radmasa.gif
hefee
daca nu ploua, sambata ies la plimbare. ma gandesc sa intru in traseu pe la comarnic-posada-tesila (prin secaria sau nu - functie de vreme) si dupa aia spre bertea-brebu sau mai vad pana atunci. o sa fac un circuit de vreo 70-80 km. daca e cineva interesat, discutam.
VladG
Io nu vreau sa-mi fortez norocul, mai ales ca de vineri se anunta vreme rea in toata tara. Pedalare placuta, in caz ca te hotarasti sa pleci la drum.
VladG
N-am mai avut rabdare si cum am prins si o reducere bunicica (35%), va prezint calutul pe care-l voi folosi la anul (45cm cadrul):
http://www.fahrrad.de/fahrraeder/mountainb...avic/17489.html
vis-a-vis
Si p-asta cu cat o dai? biggrin.gif
VladG
E deja data biggrin.gif Cu tot cu saua aia meseriasa...
400E.
Doc
Vine cineva la o tura in tineretului ? Eu sunt cu Casper la plimbarica de seara
Axe
wow, vlad, te-ai dat pe carboane, bun, arata super bicla insa carbonul asta cica-i cam cu probleme. Unii spun ca daca te dai tare cu el nu rezista decat un sezon !?
VladG
Parerile sunt impartite despre carbon. Se pare ca probleme au fost cu ceva ani in urma, cand tehnologia era mai la inceput si design-ul componentelor era nepotrivit, imitandu-l pe cel de otel/aluminiu.
Cica acum n-ar mai fi probleme. Ma mai gandesc si ca asta nu e o bicla de concurs, sa o arunci dupa ce ai castigat campionatul. biggrin.gif
Sper sa nu ma insel, vom vedea la anul wink.gif
atentat_cu_bomboana
VladG, nu lua in seama! Nu vezi ca lumea e invidioasa? Ba pentru ca esti mai usor, ba pentru ca bicicleta ta e mai usoara... smile.gif

Nu-i de jucarie. Cum sa se rupa! Da-i scumpa rau!... Plus ca trebuie sa bagi bani si intr-o alta sa, nu?
murfi
Carbonul e bun daca ai sub 70 de Kg, peste nu prea tine mult.
VladG
Pai 70 kg am. biggrin.gif
Stiu ca e scumpa, dar e usoara, are componente ok si-mi place cum arata wink.gif

@Hefee: Nemtii s-au bolanzit, nu mai livreaza in Romania. Eu am apelat la un prieten sa mi-o aduca de acolo. Daca ai si tu posibilitatea asta, iti pot da detalii suplimentare pe PM.
Doc
Vlad ai mare grija la carbon, orice cazatura poate duce la fisurarea cadrului. Cand ai bicla mai buna te vei da si la ea.
b76bgaarh
vlade...

sa o stapanesti serios...sanatos....bucuros...si alte alea....dar 1500 de epuroi pe o bicicleta....scump domn scump...

pana la anu...sper sa imi recuperez...semicursiera sa ii fac reparatie capitala..... eee noi sa fim sanatosi....


murfi
fata de un MTB de aluminiu la acelasi pret castigi maxim 7-800 de grame.
Daca o ai de carat mult in spate prin competitii merita sa o cumperi.
hefee
QUOTE(VladG @ 25 Sep 2008, 12:07)
Pai 70 kg am. biggrin.gif
Stiu ca e scumpa, dar e usoara, are componente ok si-mi place cum arata wink.gif

@Hefee: Nemtii s-au bolanzit, nu mai livreaza in Romania. Eu am apelat la un prieten sa mi-o aduca de acolo. Daca ai si tu posibilitatea asta, iti pot da detalii suplimentare pe PM.
*


nu e scumpa bicla asta care ti-ai ales-o. mi se pare totusi ieftina pt. una de carbon. ia-o daca-ti place. cred ca ar trebui sa vorbesti cu cineva care a facut ceva km cu bicla cu cadru d'asta. km in conditii mai extreme, nu in parc. ala ar putea sa-ti spuna care e treaba cu tehnologia asta "de varf".
as vrea detalii suplimentare. am ceva preteni pe acolo. eu spre primavara vreau sa mai cumpar o bicla, dar de alta rasa.
VladG
Multumesc pentru urari, tocmai ce-am comandat-o.
Stiu ca e foarte mult si de aia am luat-o fara sa ma gandesc de doua ori, ca as fi dat probabil inapoi.
E mai "ieftina" ca am prins o reducere de 800E, pretul era de 2300E.
Pentru @hefee si cine ar mai fi interesat sa comande, va citez din mailul de la magazin:

"please place your order this way:

-Order in our onlineshop. you can't change the country in the adress field. Please leave GERMANY and give us your complete adress for invoice and delivery in the comment field.

-After finishing your order you will receive an automatic email. Please ignore them! you will get another email with the correct bank informations for international transfer.
"


Deci e nevoie de o adresa de expeditie, in Germania si de acolo e treba ta cum ti-o aduci acasa. Bineinteles, trebuie creat si un cont de utilizator pe acel site, pentru a putea comanda.
Axe
s-o stapanesti sanatos si sa te vedem la treaba , baga mareeee ! smile.gif
atentat_cu_bomboana
Ma suná hefee ca bagara astia de la Intersport bluze de corp si pantaloni de corp lungi si trei sferturi, din aia de alergare (sau de bagat pe sub alti pantaloni, la biciclit). Cu 50 si 60 lei. La etaj undeva.
Pantalonii sunt din aia cu buzunar pe fund. Spuneti-le jägeri sau colanti sau cum vreti voi.
gibonu
Ieri am fost cu bicicleta pe Transfagarasan, fata sudica. Am mers cu masina pana la Piscu Negru si de acolo pe bicicleta pana la Balea.
Am urcat usor, batraneste, avand in vedere ca nu ma grabea nimeni, plus conditia fizica care nu e una de invidiat.
Cei aproape 15 km intre Piscu Negru si Balea i-am facut in 3 ore, cu tot cu pauze de facut poze.
La Balea era zero grade, sau cel putin asa imi zicea mie computerul de la bicicleta.
Am avut inspiratia de a-mi lua cu mine manusile de iarna, altfel cred ca coborarea era un cosmar.
Tot ieri am inteles exact de ce ciclistii profesionisti (acum, in epoca gore-tex-ului si a altot materiale) folosesc inca ziarul pe sub tricou la coborare.
Aveam pe mine 2 tricouri, 2 fleece-uri, geaca de ploaie care este dintr-un fas cauciucat si vesta reflectorizanta pusa invers si tot am inghetat putin.
La Balea era aceiasi tiganie ca de obicei, dar de asta o sa vorbesc in alt topic.
Una peste alta a meritat si a fost o iesire reusita.
VladG
Brrr, ai avut ceva ambitie sa faci drumul ala la asa o temperatura, bravo! Drumul era uscat?
atentat_cu_bomboana
Felicitari pentru traseu! Ai fost singur cu bicicleta?
Ti-am citit si postul despre cei de la Cabana Paltinu de la Balea. Imi pare rau. Ciudat cum oamenii sunt cu atit mai frumosi cu cit sunt mai grele conditiile in care isi desfasoara activitatea... La o cabana unde proviziile se cara cu magarusii pe un traseu de citeva ore si unde cabanierii stau cu saptaminile izolati de "civilizatie", sigur ti-ar fi gasit un loc bun si un ceai "de-al lor", adevarat, si te-ar fi apreciat cum se cuvine...
Inca o data felicitari pentru drum!
LuluMOB
Eu vă invit să mergeți în Ceahlău. E din altă țară. Nu vezi o hârtie, un chibrit, nu mai zic de peturi sau alte porcării. Toată lumea se salută, nu auzi manele, nu vezi vetre de foc, nu calci în căcat.
Am fost la intervale scurte de timp pe Trans, în Cheile Dâmbovicioarei, la Babe și pe Ceahlău și-mi vine să dinamitez orice drum sau tele-orice care permite guzganilor borâți să ajungă să nenorocească ce e mai frumos în țara asta.

gibonu
@ VladG
Nu-i vorba de ambitie. E vorba de placerea de a merge cu bicicleta. Am mai facut Transfagarasan-ul pe bicicleta (tren pana la Curtea de Arges si apoi pe bicicleta pana la intersectia cu DN1 Fagaras-Sibiu) de 4 ori, in anii trecuti. Anul asta din pacare nu am mai avut timp, asa ca m-am dus acum, pentru un mini-Transfagarasan.
Drumul era uscat, din puctul asta de vedere nu au fost probleme.
La fel, cu temperatura nu a fost nici o problema, doar am inghetat putin la coborare. Data viitoare imi iau un ziar cu mine.
Daca jegosii aia imi dadeau un ceai la Vila Paltinul, ma incalzeam si nu mai aveam nici o problema.

@ atentat_cu_bomboana
Multumesc.
Am fost singur cu bicicleta. Din pacate nu am avut cu cine sa ma duc, dar asta nu a fost deloc un impediment.
Cei care cara proviziile cu magarusul sunt adevaratii cabanieri, care fac ceea ce fac in primul rand din pasiune. La cocalarii aia de la Vila Paltinul nu este vorba de asa ceva, pentru ca isi care proviziile cu masina cat este drumul deschis si apoi cu telecabina iarna.
In plus, la Balea ajunge orice boschetar fara sa depuna nici un fel de efort.
Astea doua combinate, au ca rezultat felul in care am fost eu tratat.
VladG
Ceahlau, Rarau...
Suna asa de bine, dar sunt asa departe de Bucuresti...
Ar fi frumos sa facem la anul o excursie de cateva zile in zonele alea. We plus 2 zile de concediu ar fi de ajuns. Eu sunt pentru wink.gif
corrado83
salut. cine este pro pentru o tura in weekend? am fost ieri in zona barajului paltinu cu serviciul la niste masuratori si am avut placerea sa vad 3 biciclisti cum urcau f hotarati si mi-au facut chef si pofta.
plus ca am impresia vremea inca e buna si in weekend.

ce ziceti?
Lucman
E cam prea frig pentru sistemul meu imunitar smile.gif
La ultima iesire m-am ales cu o tuse de toata frumusetea.

In cateva zile ma apuc de un nou topic: Iesiri pe partie smile.gif
hefee
si eu ma gandesc la o tura. dar vreau sa urc de la Curtea de Arges spre Balea si retur cat ma tin picioarele sau timpul (sunt 7 ore disponibile), asa incat sa ma si intorc seara in Bucuresti. probabil pentru sambata, 4 oct. 08. sigur de plecare o sa fiu abia maine.
atentat_cu_bomboana
QUOTE(Lucman @ 1 Oct 2008, 07:56)
In cateva zile ma apuc de un nou topic: Iesiri pe partie smile.gif

Si "Iesiri la vin fiert". Incepem lista? biggrin.gif

@hefee: Ia uite, corrado83 e in forma maxima! Poate faceti grupulet pentru Vidraru... Daca mergeti cu sageata albastra de 7:20 merg si eu pina la Arges cu voi, nu mai iau autocarul. Va tin de urit. Vin fara bicicleta si stau pina duminica in oras (am si acolo o bicicleta, da' nu se pune, ca merg cu alte treburi).
Insa va astept la intoarcere. Va intind panglica la coborirea de pe Transfagarasan si mergem "la acvariu" pina se face ora sa va suiti inapoi in tren.
gibonu
@ hefee
De la Curtea de Arges la Balea Lac sunt 82 km.
De la Curtea de Arges la Barajul Vidraru sunt 28 km, dintre care, ultimii 5 sunt de urcare, restul de fals plat (urcare usoara, cu exceptia unor pante de cateva sute de metri).
De la Vidraru Piscu Ngru sunt cam 40 de km de mers pe drum prin padure, absolut nimic spectaculos, in usoara urcare.
Partea frumoasa incepe abia dupa Piscu Negru, adica ultimii 15 km de urcare pura.
Nu stiu ce conditie fizica ai si nici nu vreu sa fac pe desteptul, insa eu te sfatuiesc, in masura in care se poate, sa te duci cu masina pana la Piscu Negru si de acolo pe bicicleta la Balea.
Gasesti cu cateva posturi in urma descrierea facuta de mine. Am fost sambata 29.09 la Balea cu bicicleta.
Bafta.
Muttley
QUOTE(VladG @ 29 Sep 2008, 09:39)
Ceahlau, Rarau...

Ar fi frumos sa facem la anul o excursie de cateva zile in zonele alea. We plus 2 zile de concediu ar fi de ajuns. Eu sunt pentru wink.gif
*



Daca e pentru la anu' prin vara... Poate pana atunci ma organizez si eu putin. Ar fi o excursie minunata... 38.gif
atentat_cu_bomboana
Asa e, partea interesanta din Transfagarasan incepe cind mai sunt vreo 40 km pina la Balea. Am mers cu masina si am privit "cu ochi de biciclist".
Ma rog, acum sunt mai putini turisti si padurea incepe sa capete culorile alea ale ei de toamna, asa ca e placut sa pedalezi si doar pina la Vidraru...

Insa trebuie sa va imbracati bine. Va recomand ceva care sa tina cald dar sa si respire cu adevarat. Hanoracele de ploaie "breathable" nu respira pe cit ar trebui la asa efort, mai ales daca pui peste ele un rucsac.
Inspirat din "reteta mea" de la Campina-Slanic: Doua bluze de corp cu mineca lunga, subtiri, din care una de bumbac si una de lycra si peste ele o vesta de polartec (polartec simplu, nu windstopper). Pantaloni: O pereche de colanti de lycra sau oricum ceva mulat si subtire pe dedesubt si pe afara o alta pereche din ceva tot subtire, usor elastic si care sa respire (fara pelicula). Manusi intregi. Poate ar trebui sa aveti si caciula pe sub casca.

Na, nu vreau sa dau lectii, Doamne fereste! Va spun doar ca am descoperit ca e foarte potrivit pentru vremea asta. Nu am transpirat, nu am simtit vintul, nu mi-a fost nici frig nici cald.

@Muttley! Fireste ca la tine ma gindeam cind a postat VladG. Sa-mi spal pacatele de asta-vara cind cu plimbarea fara tine prin Cheile Bicazului biggrin.gif
hefee
@gibonu multumesc pentru sugestii. pe mine ma intereseaza in primul rand sa ma aerisesc, nu sa ajung la Balea. 7 ore de pedalat ii duc. De aia n-am dat distante, ca nu stiu pana unde ajung. probabil ca o sa urc 5 ore si o sa cobor 2.
in primul rand trebuie sa primesc aprobare pt. tura asta, ca aseara am lasat cererea:D.
gibonu
Daca aveti de gand sa urcati la Balea:
La urcare nu sunt probleme. Eu am urcat intr-un un tricou (cu maneca scurta)destept, din ala care absoarbe transpiratia si nu iti da sezatia de ud pe piele, si o geaca dintr-un fas putin mai gros. Nu mi-a fost deloc frig, nici la pedalat, nici la pauzele pentru poze.
Temperaturi: 6 grade la Piscu Negru si 0 la Balea.
La coborarea insa, va recomand cu toata caldura sa va luati un ziar cu voi, sa-l bagati pe sub haine in zona pieptului. Stiu ca poate parea ciudat, insa eu am cam inghetat cu multe haine pe mine.
In plus, daca ciclistii profesionisti inca folosesc ziarul la coborare, cred ca este util.
Drum bun.
senna
Ceva idei pt o iesire in aceasta sambata?
VladG
Obiect de studiu, pentru la anul:
http://forum.softpedia.com/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=295356

In poze arata extraordinar! wink.gif
Doc
Eu plec de vineri la sinaia, sambata este concurs si ma duc sa ma antrenez.
nasty
QUOTE(LuluMOB @ 28 Sep 2008, 19:09)
Eu vă invit să mergeți în Ceahlău. E din altă țară. Nu vezi o hârtie, un chibrit, nu mai zic de peturi sau alte porcării. Toată lumea se salută, nu auzi manele, nu vezi vetre de foc, nu calci în căcat.

*



drumul intre Izvorul Muntelui si Durau,acceptabil,partial cu asfaltul bun, prin rezervatie-inchis circulatiei publice, dar cred, accesibil bicicletelor-30-40km
QUOTE(senna @ 1 Oct 2008, 12:24)
Ceva idei pt o iesire in aceasta sambata?
*


sud, numai spre sud
hefee
eu plec sambata la Curtea de Arges cu sageata de 7.20. poate mai sunt amatori.
LuluMOB
QUOTE(nasty @ 1 Oct 2008, 15:51)
drumul intre Izvorul Muntelui si Durau,acceptabil,partial cu asfaltul bun,  prin rezervatie-inchis circulatiei publice, dar cred, accesibil bicicletelor-30-40km
*


Fie că intri în rezervație pe jos fie cu mașina (sau bicicleta), trebuie să plătești o taxă (10 RON parcă). Se poate merge cu mașina; sunt câteva gropi mai mari, e o surpare lângă Durău unde s-a 'amenajat' o ocolire, dar se poate. Din partea mea mai bine-l lasă așa, dacă-l fac ca-n palmă se umple de oamenii civilizați de la oraș care vin la un grătărel în natură, vezi cum arată lacul pe malul celălalt.

2 Oct 2008, 08:04:
atentat_cu_bomboana
QUOTE(hefee @ 2 Oct 2008, 07:43)
eu plec sambata la Curtea de Arges cu sageata de 7.20. poate mai sunt amatori.
*


Vin si eu cu voi, dar fara bicicleta smile.gif
Ne vedem la sageata. Abia, cu ocazia asta, ochesc si eu mai cu atentie spatiul "special" pentru biciclete. Dar cum le puneti in tren? Le culcati pe o parte sau se pot lega de vreo bara, ceva?
hefee
lasa ca o sa vezi cu ochii tai sambata. nu exista nici un spatiu.
senna
Detaliaza putin te rog acest traseu, cam cati km si la cat ar fi intoarcerea (cu sageata sau alt tren).
hefee
plecare Gara de Nord 7.20
sosire Curtea de Arges 9.45
iar la intoarcere:
plecare Curtea de Arges 18.05
sosire Gara de Nord 20.57.
sageti sunt amandoua trenurile.
adica ar fi vreo 7 ore (una e de rezerva) de pedalat.
traseul: urc pe DN7C spre Balea, cat vor picioarele, ma gandesc vreo 5 ore. nu stiu cati km o sa iasa ca nu merg foarte tare, am mtb d'ala cu cauciucuri de tractor. si, bineinteles, intoarcerea pe acelasi drun, la Curtea de Arges.
exista si o varinata (teoretica) prin Cartisoara, da' nu cred c-o sa am asa spor la drum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.