Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Lucman
Un sfat bun de la visu. Pe zapada nu am incercat. Acum se deschide sezonul de ski si me agatam bicicletele in cui pana la primavara.
Doc
Noi iarasi am bagat astazi in cernica binecunscuta tura de weekend. De data asta am fost formatie completa si s-a mers intr-un ritm alert. Chiar daca am avut 2 pene pe traseu (nu eu) am ajuns acasa inainte de ora 11:00. De cand mi-am schimbat rotile bicicleta merge perfect si a devenit foarte manevrabila si stabila. Cel mai bun sfat este daca vreti sa aveti eficienta la pedala, prima investitie care merita sa o faceti este in roti si daca va tin buzunarele sa fie si tubeless. Cu cat sunt mai usoare cu atat ai mai multa eficienta in trafic si pe munte. Conteaza enorma greutatea acestora.
Pacat ca nu s-a mai anuntat nimeni la o astfel de iesire, a fost vreme buna si fara noroi. Mai multe o sa va spuna casperel ca era sa lesine de atata efort. wink.gif
casper
imi pare rau ca nu am stat vineri la masa dar nu prea aveam loc iar locul unde eram asezat nu era asa de bun, la un momentdat am primit cadou o pereche de talpi pe geaca de la o brunetica ce tocmai era purtata pe sus de mandrul care o insotea, si cum tocmai ploua afara ..... next time o masa mai mare smile.gif.

Lucman sa nu te aud de ski ca imi aduc aminte acum de anu trecut si incep sa vars din casa biggrin.gif tongue.gif.

emil_t cei cu care am iesit azi se dau si iarna la cernica, din cate se lauda, ramane de vazut, esti invitat atat tu cat si alti doritori sa ni se alature la o tura de duminica, eu de abia aastept sa ninga din ambele motive (bicla si cu schiuri:D).

iesirea de azi a fost super, un pic cam mult pentru ciolanele mele. la ora 7 (ora veche) plecam din militari cu Ceky, termometru din masina arata o temperatura de vreo 6 grade, acceptabila, avand in vedere ca Doc pedalase cu un wk inainte nu era o problema. pe drum sun sa vad daca Doc isi setase ceasul dupa noua ora, bineinteles ca mi-a raspuns la telefon cu un cascat de era sa ma inghita prin telefon, ajungem in pantelimon de unde ne asteptau inca 2 amatori: Cocos si Mircea/Mihai (nu mai retin spre rusinea mea:D). toate bune si frumoase eu am plecat cu Ceky cu masina ramanand sa ii asteptam si pe ceilalti trei la padure, care venau pe bicle. cu cat ne apropiam de cernica termometrul parca vroia sa ne zica sa ne intoarcem, afisand in final o temperatura maxima de 3 grade. ajunsi acolo nu era sa ne intoarcem, bagam ceva la matz repegior, inhamam caii la bicle, intre timp apar si ceilalti si o luam din loc. ne insiram unu in spatele celuilalt la un capat Cocos, la cel din urma eu, normal. Cocos cu o bicla mai usoara decat un fulg in care a investit o gramada mare de bani, parca avea aripi, era greu sa te tii dupa el, la un moment dat ma uit pe ciclocomputer si avam o viteza de 36 km/h prin padure drum intins dar pietruit, si era de abia inceputul. au urmat cateva portiuni mai tehnice, pline de crengute pe jos, dar si pe sus unde principala preocupare era sa ne ferim scafraliile de crengile tufisurilor care parca erau mai mari decat cu o saptamana in urma.cel mai sifonat a iesit Doc care isi uitase ochelarii acasa, insa la prima oprire a primit o pereche de ochelari pt care inca nu cred ca a dat berea cuvenita biggrin.gif. bineinteles ca nu puteau lipsii cainii care inainte de o urcare destul de abrupta au scos untul din noi si cei mai slabi de picioare au fost nevoiti sa urce pe langa bicle(cu mine in frunte biggrin.gif). am facut o pauza pe la jumatatea traseului de o ciocolata calda, tras sufletul si uns lanturile. am purces din nou la drum prin padure unde a trebuit sa trecem un pic si prin lac,care din cauza ploii de vineri era un pic umflat si acoperea cararea pe care trebuia sa mergem noi. dupa cateva urcari si coborari ajungem si la locul unde am facut pauza arpoape voita, iar Doc facea "fasssss" in urma mea si imi trezea amintiri neplacute de la tura trecuta, trecem cu succes de locul cu pricina, si cand mai aveam vreo 3 km pana la finish se aude "fasssss" ma uit in spate, nu era Doc .... era roata mea spate. in timp ce rezolvam pana apare Doc si ne spune ca mai in fata un pic mai era unul din noi, nefericit cu roata in pioneze. rezolvam penele si ajungem la sosea unde am facut o poza de grup (pe care ar trebui sa o posteze Doc) unde ne si despartim, eu cu ceky o luam spre masina, mai aveam vreo 2 km, iar ceilalti trei cu biclele spre oras. in drum spre masina eu eram rupt, drept urmare Ceky luase un avans de vreo 100 de metrii in fata mea.
dupa cum zicea si Doc, materialul cu care esti dotat (eu avand cea mai inferioara bicla) face diferenta, dar si conditia fizica are un cuvant important de spus (unde tot eu sunt in top), in schimb biclele au iesit cu foarte putin noroi pe ele, tot traseul s-a mers intr-un ritm destul de alert (pentru mine), viteza medie pe ciclocomputer fiind de 17,3 km/h, distanta parcursa 31,6 km, timp de pedalare efectiv 1'48".

duminica viitoare chit ca ninge, chit ca ploua, in principiu se lasa iar cu pedalat, asteptam doritori, nu e asa greu biggrin.gif.
Axe
pot veni "cucursiera" mea cea noua ?! wacko.gif
Doc
Nope.
emil_t
casper mersi de invitatie tongue.gif, dar din pacate sun din cluj si cu greu cred ca o sa ajung pana in bucuresti
corrado83
postati macar cu o zi inainte si vine lumea. eu sunt doritor de exemplu
Doc
Intalnirea are loc la 7:30 in fata la manastirea Cernica. Eu de exemplu plec din Pantelimon (Cora) pe bicicleta la ora 7:00-7:15. Cine vrea sa mearga nu trebuie decat sa ma sune pe mine sau casper si sa stabilim detaliile intalnirii. Numarul meu l-am postat de atatea ori pe net: 0751-194100.
gibonu
M-am gandit sa schimb putin subiectul de discutie si daca intereseaza pe cineva, s-a stabilit traseul pentru Turul Frantei 2009. Ce este special in 2009:
- traseul propriu-zis. Turul incepe la Monaco, merge la Barcelona, trece prima data prin Pirinei, apoi Masivul Central pentru ca Alpii sa fie ultimii.
- are etapa de contatimp pe echipe (n-a mai fost din 2005);
- are final de etapa pe Mont Ventoux (nu s-a mai intamplat din 2002);
- nu in ultimul rand, de pe Mont Ventoux, caranvana se va muta ziua urmatoare in suburbiile Parisului, pentru etapa finala (cred ca organizatorii fac antrenamente pentru implinirea unui vis mai vechi al lor, respectiv acela ca Turul Frantei sa plece de la Montreal, sa aibe cateva etapte prin Quebec si apoi sa se continue in Franta).
Pentru mai multe inforamtii:
http://www.letour.fr/2009/TDF/COURSE/fr/le_parcours.html
VladG
Pare sa se transforme intr-un tur al Europei. Dar nu cred ca e deloc rea ideea, oricum va aduce un plus la numarul de (tele)spectatori si deci implicit la incasari, cu siguranta.
nasty
QUOTE(VladG @ 29 Oct 2008, 15:28)
...un plus la numarul de (tele)spectatori si deci implicit la incasari, cu siguranta.
*


mai ales ca se reintoarce Lance Armstrong:
http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sportur...rul-italiei.htm
http://www.apropo.ro/sport/alte-sporturi/l...sionist-3164075
gibonu
QUOTE(VladG @ 29 Oct 2008, 17:28)
Pare sa se transforme intr-un tur al Europei. Dar nu cred ca e deloc rea ideea, oricum va aduce un plus la numarul de (tele)spectatori si deci implicit la incasari, cu siguranta.
*



Nu mai este de ceva ani (eu ma uit din 2000) o noutate ca Turul Frantei sa ma treaca putin si pe la vecini, indiferent ca se numesc Belgia, Germani, Elvetia, Spania si chiar Olanda (desi nu au granita comuna).
Daca imi aduc eu bine aminte, parca pe la sfarsitul anilor '80 a fost un Tur care a plecat din Irlanda.
hefee
QUOTE(hefee @ 17 Sep 2008, 09:25)
Asa cum am promis, revin cu date concrete despre traseul propus de mine pt. sambata.
Busteni (900m) - Canton Zamora (1400m) - Vf. Baiutu (1800m) - Vf. Baiu Mare (1800m) - Vf Piscu Cainelui (1600m) - Vf. Mierlei (1600m) coborare Vf. Coltul (1000m) facut stanga iesit direct Tesila (fara sa intram in Secaria si trecut peste dealu ala cu drumu de piatra sparta). Pana aci, cam 25 km, de la Tesila la Campina tot cam atat. Daca iesim aici cu bine, dupa aia poate sa vina si crivatu, ca nu mai conteaza. intram pe asfalt.
Busteni - Tesila drum forestier (zice un preten care a facut traseul si scrie si in Muntii Nostri editia 1984/Mihai Ielenicz). Restul datelor sunt orientative.
Deci, ar fi cam 50 km in total, de facut de la ora 10.00 la ora 19.00.
Atasez si o schita cu reperele traseului, pe langa harta de saptamana trecuta.
Despre vreme, eu ma mai uit pe carpati.org, la: http://www.carpati.org/vremea_la_munte_muntii_carpati/ unde zice ca n-o sa ploua. Asta se va vedea sigur la fata locului. Eu, sa fiu sincer, o sa merg daca mi se pare ca se poate. O sa merg cu trenu 1745, pleaca la 7.30 din Gara de Nord. Daca mai vine cineva cu trenul, ma gaseste la primul vagon de dupa locomotiva. Daca vine cineva cu masina, ne gasim cumva. Stabilim la telef. 0726150834. Mai e pana sambata.
Eu iau la mine pompa, trusa de imbusuri, presa de lant, leviere (astea le pun la comun), o camera si petice. Haine sa faca fata la 0-5 grade, ploaie, lapovita. Si ceva de rontait care are calorii multe. Si bineinteles 2 litri de apa. Dar nu am harta. Ar fi buna si una pe hartie, se vad mai bine curbele de nivel. Si eventualele schimbari de traseu se calculeaza mai bine.
Berea si/sau coniacu cred ca se vor bea la Campina.
Sa speram ca va fi vreme buna (fara ploaie). Peisajele cica merita efortul.
*


ceva pentru duminica, 02 nov. 2008.
daca mai vrea cineva sa mearga cu mine, putem vorbi la telefon. pe net, azi numai pana la ora 14.00.
cam asa arata zona vizata - partea cu Baiului. Valea Doftanei cred ca e stiuta de mai multa lume.
http://www.carpati.org/jurnal/toamna_in_bai/1189/
atentat_cu_bomboana
smile.gif Ia uite ca am facut si eu ca VladG: Am iesit la prinz afara si mi-a venit dor de duca. E foarte placut: e cald, e senin... Si nu mai e nici zapuseala de asta-vara. Daca tine pina duminica, o sa aveti parte de o iesire grozava. Si ce poze or sa iasa cu toate culorile astea... Poze color biggrin.gif
Din pacate nu cred ca pot veni cu voi. Daca totusi imi eliberez ziua de duminica, va dau un telefon.
DjurdjaK
salut. de acum incolo o sa pot veni si eu cu voi. sunt mandrul posesor al unui altrix nelson ( rosu ca focu , sa se asorteze cu masina tongue.gif ), manusi rosii si un ciclocomputer. inca nu am apucat sa o testez ca doar ce am luat-o si pana la 18 cand termin scarbiciu mai e drum lung.

o zi buna

atentat_cu_bomboana
Bravo tie, s-o stapinesti sanatos. Ce e, fata sau baiat? smile.gif
Mergi cu hefee duminica in Baiului?

Hai, a patra "ultima iesire" anul asta?... VladG, nu dai auria jos din balcon? Te rabda inima s-o tii neatinsa pina la anul?
VladG
In fiecare zi ma uit cu jind in cutia postala dupa instiintarea despre coletul ala. Dar tot nu a venit... sad.gif
Dar daca deseara gasesc ceva in cutie... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ... si vremea e ok..., merg si eu in Baiului, sa-i fac inaugurarea.
atentat_cu_bomboana
Tot nu ti-au venit saua si adidasii?
Cum adica "si daca vremea e ok"? Iar incepi?... Dar asta-i semn bun: Daca se teme VladG de ploaie, sigur o sa fie senin sticla.

Am inteles ca de luna viitoare CFR vrea sa introduca vagoane pentru biciclete, la un tren de Valea Prahovei (trenuri pereche, dus-intors). Stiti mai multe despre asta?
Doc
Deci maine cine vine la Cernica? Intalnirea are loc in fata la manastirea Cernica ora 8:00.
Axe
Toti sunteti asteptati, macar noi cei ce scriem aici sa dam un exemplu si sa convingem si pe altii : http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=128908&hl= biggrin.gif
VladG
Eu sunt pentru, insa nu voi putea participa la intalnirea de luna asta, promit sa vin la urmatoarele.
VladG
Pentru cei care se incalzesc pe la Cernica wink.gif

http://www.stube.ro/Sarituri_cu_bicicleta_...ac-7000080.html
Doc
Cam asa este si la cernica. smile.gif)
vis-a-vis
Lasa ca am sarit si eu de pe pontonul din Studentesc cu bicla-n apa, de nu mai ajungeam la fund s-o scot radmasa.gif
Sa va vad la vara daca va da mana sa sariti cu biclele de mii de euro-n lac 04.gif
Axe
pai nu au ce sa pateasca, dar aia vad ca au ceva legat de ele care le face sa pluteasca
VladG
Eu nu as sari cu bicicleta in lac din alt motiv si anume daca as ateriza pe ea, n-ar fi deloc placut.
Am vazut un filmulet cu o saritura din asta si tipul se taiase in foaie pana la os, asa ca mai bine nu.
vis-a-vis
Mi-amintesc ca pe zax l-am scos greu din parc, pe sosea cu bicicleta biggrin.gif
Riscul are frumusetea lui. Daca nu ne-ar place riscul, nici n-am mai iesi din uter, parerea mea biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
Ce frumos sar aia!...

Ma gindesc daca nu cumva asa s-o fi "nascut" si bicicleta mea. Ar fi interesant sa aiba o asemenea poveste: sa fi sarit careva cu ea in riu in Aare si sa n-o mai fi gasit-o dup-aia laugh.gif
zax
QUOTE(vis-a-vis @ 5 Nov 2008, 12:07)
Mi-amintesc ca pe zax l-am scos greu din parc, pe sosea cu bicicleta biggrin.gif
*


Io nu-mi aduc aminte sa fi fost asa greu... Nu-i bun exemplul...
atentat_cu_bomboana
Unde ne refugiem si noi de Mihaili si Gavrili? smile.gif
@hefee: Mai planuiesti Baiului pentru simbata asta?
hefee
Pentru ca forte oculte s-au conjugat sa-mi impiedice plecarea planuita pa 2 nov., sambata asta (8 nov.) voi pleca pe munte cu bicla. Daca nu ninge, merg pe Baiului. Din prognoza meteo, se pare ca nu o sa fie precipitatii. Deocamdata vremea e stabila. Dar o sa fie mai frig. Oricum o sa sun pe cineva care locuieste in Sinaia vineri seara sa-mi spuna cum e vremea si daca a nins.
Daca ninge, merg cu trenul la Comarnic si o iau spre Secaria si fac un traseu prin zona, cu iesire la Campina. Sunt multe posibilitati in zona.
Plec cu trenul 1745, ora 7.30 din Buc. N.
Daca mai sunt amatori, poate inchegam un grup.
Oricum confirmarea plecarii se face vineri seara, prin telefon (0726150834).

VladG
Daca vremea permite plimbarea prin Baiului, ma bag si eu. Altfel stau acasica...
atentat_cu_bomboana
Link de la dan_dhs. Pentru cei care vor sa treaca la alta categorie anul viitor! smile.gif
"Chris Ball from the Dirt School has just finished an educational Mountain Bike Technique Film": http://dirtmag.co.uk/news/category/press%2...rt-1234146.html

@hefee: E vremea sa ne apucam si noi de ghidul nostru de biciclit prin Romania, nu?
@VladG: Gata, esti echipat? Ti-au venit condurii?

Lista? biggrin.gif
VladG
Da, primii scrisorica de la posta wink.gif
hefee
sa deschid lista.
1) io;
2) VladG (o sa fie vreme buna);
3) AcB (poate participi si tu daca te trec pe lista);
VladG
Poate are cineva nevoie, eu mi-am luat teapa cu masura sad.gif
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1596701
vis-a-vis
huh.gif
Lucman
Eu mai rarut cu bicicleta din varii motive.
Doc
Adica te-ai dat la fund rau.
VladG
Din pacate eu trebuie sa ma sterg de pe lista.
Am un inceput de raceala, iar la cum arata vremea, nu prea as sta pe bicicleta...
atentat_cu_bomboana
Imi pare rau sa aflu asta, VladG... Stai sub plapuma si fa-te bine.

Haideti ca nu se poate sa mergem doar doi, hefee si cu mine... Cine mai merge in Baiului? Someone? unsure.gif Anyone!!
alien_x
Nu as vrea sa va descurajez,dar mai urmariti prognoza meteo,nu se anunta chiar vreme buna...
http://www.accuweather.com/world-index-for...O010|BUCURESTI|
atentat_cu_bomboana
Of, se face urit. Deja s-a facut. Era de asteptat sa vina frigul, dar haine pentru temperaturi din astea am. Important e sa nu ploua/ninga.

Trenul 1745 pleaca miine dimineata la 7.30 din Gara de Nord. Probabil ca ne suim la primul vagon.
vis-a-vis
Nu mai bine bem noi un vinisor fiert si mancam o pastrama cu mamaliguta in piranha sau in alte parti?
atentat_cu_bomboana
Nu ne ispiti, visule!...
Si-apoi, eu nu mai pot da inapoi: M-am pus pe facut schnitzele pentru miine! smile.gif

Am vorbit cu hefee la telefon si a ramas ca daca ploua miine dimineata in Bucuresti la ora la care ne trezim, sa nu mai mergem in Baiului. El a discutat mai devreme cu cineva care locuieste in Busteni si i s-a zis ca in seara asta vremea era la fel ca in Bucuresti, adica innorat si frig, dar nu ploua. Vedem miine dimineata cum se prezinta treburile. Oricum, imi fac bagajul.

L.E. Nu mai vin in Baiului, plec sa-mi rup gitul la downhill. Bamboocha, ziceam? Il sun pe hefee.
Doc
Te-au coptat si pe tine baietii la Poiana?
Axe
Pentru cei care s-au saturat de zdranga-zdranga prin padure !
Duminica la ora 9.15 la Arcul de Triumf(intrarea dinspre Parcul Herastrau) . Facem o plimbare pana la Snagov.
atentat_cu_bomboana
Daaa, Doc. Frumos sport wub.gif
M-am intors. Am luat doar o trinta, dar am avut echipament complet si asa daunele au fost minime. Am si ceva poze. Putine, insa. Si abia acum inteleg si eu de ce oamenii astia care fac downhill au atit de putine poze in album: Nu te opresti, pur si simplu nu te opresti cit e traseul de lung, gonesti la limita si stai in pedale ca un jocheu la cursele de cai intr-o fuga continua.
Vremea a fost minunata, cald si niciun nor pe cer. Pun ceva poze miine.

Hefee, din pacate, a mers prin ceata si n-a vazut mai nimic din traseul din Baiului, plus ca a mai facut si o pana cind incepuse sa se intunece si a mers cu ea asa. Abia in gara in Bucuresti a schimbat camera. Probabil ca ne spune el luni cum a fost.
vis-a-vis
Unde atat downhill in Cernica, cat sa nu te mai opresti? unsure.gif
VladG
Nu, bre, a fost in Poiana Brasov... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.