Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Victorine
Hm, eu n-am vrut sa merg asa de departe cu ce-am spus despre experienta mea cu Assport Mosilor, pana la delict s.a.m.d., nici sa le stric piata. Era doar pentru cei care au urechi de auzit si vor sa auda. Insa pentru prima data am avut ocazia sa spun chestiile alea si acum ma simt mai bine, sunt mai impacat cu bițigla mea smile.gif
atentat_cu_bomboana
Haideti sa schimbam subiectul.
Ia uitati poza, pentru cine isi inchipuie ca patru pisici in casa inseamna mult. Oitele la iernat:
[attachmentid=1627487057]
Sau "Home, sweet home" biggrin.gif
polonete
@acb: astea da oitze biggrin.gif
Victorine
Alea-s toate ale tale?!! Sau numai cele doua din dreapta?
atentat_cu_bomboana
Nu-s toate... Doar doua dintre ele: bicicleta rosie de la geam (cea cu arcuri la sa si cu portbagaj si aripi, cu foi mari, o minune de fata! Kettlerița) si cea alba din dreapta (Țițirișca). Nu stiu cum deocamdata, dar tot acolo trebuie sa incapa si schiuri, patine, role... Cred ca agatate pe pereti! smile.gif

La multi ani, aammmmmmggggggg! Ti-ai gasit piesa? La magazine ai intrebat?
aammmmmmggggggg
Mersi pentru urare.N-am gasit aceea piesa,in Braila sunt magazine de "First bike"care nu mai vand piese de bicicleta,sau axat pe scutere acum.Care mai este din Braila sa vorbesc cu el daca are asa ceva,sau din Galati???
atentat_cu_bomboana
search google "forum+ciclism+Braila+Galati"
senna
Ca tot pomeneam de promotii: Cube Analog, doar 1550ron la magazinul Hypersport din Cotroceni. Din pacate, tot nu au marimea mea si anume 20", au doar 16 si 18" sad.gif Probabil vor sa epuizeze stocul si apoi sa aduca modelul 2009... Sunt in dilema, ori iau Aim de 20" si economisesc 200ron ori mai astept si poate apare si un Analog de 20" sau....nu mai ramane nimic la promotie biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
senna, sa fii convins ca alea sunt stocuri de asta-vara, nu mai face nimeni acum import de Analog model 2008. Daca vrei, pot suna eu pe cineva de la Hypersport/MyBike sa intreb daca e vreo sansa sa aduca din nou Analog pe 20" la pretul asta promotional...

In alta ordine de idei: Santierul din casa va intra in curind in conservare. Dupa sarbatori, intr-o zi din aia geroasa, o sa va invitam la ciorba de burta despre care ziceam asta-vara.
O sa mai avem bere si vin fiert, iar pentru mofturosi (adica pentru "domnisoarele care nu doresc supita de stomacel") - tigaie picanta a la hefee:
[attachmentid=1627488818]
Lista incepe in curand.

L.E. senna, am sunat acum si nu e nicio sansa de Analog cu cadru de 20". Astea sunt stocuri vechi si n-au decit pe 16" si 18". Colectia 2009 o sa apara la magazin in februarie si va veni cu alte preturi. Doar Aim mai aveau pe masura ta.
Vezi, mai incearca si la As Sport...
vis-a-vis
38.gif
hefee
ceva gretos, de iarna. coaste de porc la cuptor le zice. merg cu varza acra si zaibar.
atentat_cu_bomboana
Ah, si da, la multi ani, Doc! fleur.gif
Sa ne traiesti sanatos si voios! La cit mai multe trasee de de cross-country si concursuri de downhill! Vedeta sa ni te faci, auzi?
costi
V-am gasit niste coclauri pe unde sa va dati ! ce spuneti ?
vis-a-vis
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 19 Dec 2008, 12:21)
Ah, si da, la multi ani, Doc!  fleur.gif
*


E batran deja biggrin.gif

La Multi Ani si din partea mea!
senna
a_c_b, merci ca te-ai interesat pt mine (sper si ca pt altii). La assport Analog-ul e la pretul normal de 1750 si tot nu au de 20" ci doar 16-18-22 furios.gif
Intrebare: daca ai fi facut acum achizitia, ai fi pus inca 300ron sa iei Analog-ul? Parca Deore full suna irezistibil...cred ca-s dispus sa ma inghesui putin pe una de 18" ca doar m-am inghesuit mai rau pe Altrix-ul ala cu care am facut Transfagarasanul...
L.E. Am 1.88 inaltime iar masuratoarea step lenght (sau step height) mi-a dat 87cm
atentat_cu_bomboana
A mea e cu cadrul asta, iar eu am 1.75 m. Tie ti-ar fi scurta.
Kettlerita, cea cu care am mers pina acum si imi venea exact cum imi doream, era de 20". Nu te inghesui pe 18, ca esti lung.

Ziceam ca nu eu am ales Aim-ul, senna. Habar nu stiu ce as alege. Mie mi-ar fi placut Kettler. Sau ceva cu mansoane roooz smile.gif Adica parerea mea e ca la ce"performante" vrem noi si la cit le solicitam (departe de limitele lor), diferenta se observa mai degraba in felul in care o intretii decit in gama de echipare. Parerea mea. Si parerea Kettleritei, pentru cine a vazut-o cit poate. Si acum dati cu pietre, va rog! smile.gif
corrado83
parerea mea e sa iti iei un aim. e ireprosabil la banii aia. iar cadrul de 18 iti e mic. eu am 1.80m si merg pe 19 " si imi e f okei. deci tu ai lejer 20'. bafta
VladG
La multi ani, Doc! wink.gif

@a_c_b: asteptam deschiderea listei, insa la aglomerarea de evenimente care urmeaza, cred ca va fi la anul... Dar putem totusi incepe, asa ca:

1. VIS-A-VIS laugh.gif
2. VladG

@costi: oare in rucsacii aia au parasute ?!

@zax: mai traiesti? biggrin.gif
costi
QUOTE(VladG @ 20 Dec 2008, 10:38)
oare in rucsacii aia au parasute ?!

crezi ca ajuta? tongue.gif
mie nu-mi vine sa cred ca-s reale....... photoshop ceva ..... ?

Mutzunache
Maine iese cineva la una mica? Eventual noaptea....asta daca nu aveti de munca luni..eu sunt in concediu....
Doc
Eu ies maine la ora 8:00 in Cernica. Un grup mic de 4-5 biciclisti. Va multumesc pentru urari din pacate de abia astazi le-am vazut .
atentat_cu_bomboana
Da, VladG, abia la anul va fi chestia cu strachinile, ca si la mine e plina pagina cu "what to do"-uri pe anul asta... Dar lista de participanti poate continua! Astept cu placere sa iau cunostinta de ea.

Ieri, Sinaia. Noi am incercat, da' se pare ca iarna nu-i ca vara... biggrin.gif
VladG
Si v-ati dat sau nu?! smile.gif

Eu traiesc frustrari cu SPD-urile astea nenorocite, ca abia reusesc sa bag piciorul in ele stand pe loc. sad.gif
Cred ca tine de reglajul pedalei, pe care nu-l nimeresc eu. Dar mai am timp pana la primavara, sa experimentez...
Doc
Noi da, am fost un grup de 10-12 persoane astazi la Cernica.
costi
ce bicla-i asta?
atentat_cu_bomboana
Un Santacruz V10
http://www.santacruzmtb.com/v10/

@VladG: Nu, n-aveai cum sa te dai cu bicicleta. Cadeai in nas, ca era zapada mare si apoasa. Restul lumii era cu snowboarduri si schiuri pe portbagaje!
Am urcat cu masina pina la Cota 1400, am stat juma' de ora sa intoarcem in parcare si apoi am fost la o crasma in Sinaia. A, da, am luat si brad din Ploiesti. Santacruzul nici nu s-a clintit de pe portbagaj! smile.gif

Cica e chestie de exercitiu cu SPD-urile. Dar mai trebuie si reglate, sa le lasi mai largi pina te inveti. Sa se declanseze mai repede arcul. Daca mergi prin oras, sa te invati sa scoti SPD-ul din mers, pina sa ajungi sa te opresti la semafor, de exemplu.
Pe cind o iesire de drive-test prin oras?
VladG
@costi, nu vrei sa stii cat COSTA bicicleta aia biggrin.gif

@a_c_b: cred ca tot la anul, ca acum si eu am o lista cu "to do". Si in plus as vrea sa o scot prima data pe o zi cu soare, ca ma doare sufletul sa o innoroiesc din prima
Doc
Vino cu noi la noroi ca sigur o sa inveti sa mergi cu SPD-uri. Ce model de SPD-uri ai? Daca sunt shimano - sucks.
atentat_cu_bomboana
QUOTE(VladG @ 22 Dec 2008, 10:02)
As vrea sa o scot prima data pe o zi cu soare, ca ma doare sufletul sa o innoroiesc din prima


[emoticon cu “Aaa, oooh! Not again!”] laugh.gif
Lasa ca mai vorbim noi.
VladG
Astea sunt pedalele:
http://www.corratec.com/content/en-gb/prod...t=0px&x=79&y=34

Poate o sa vin si la noroi, dar mai intai trebuie sa ma obisnuiesc cu bicicleta pe drum bun...
Doc
Uita de ele, treci pe Crank Brothers.
VladG
Deocamdata am inchis robinetul, dar mai in vara o sa vad daca merita sa le schimb.


L.E: Cum avusei nitel timp liber, am recitit primele posturi ale topicului, acum hat, 58 de pagini...
Si vad ca nume care atunci nu-mi spuneau nimic, colegi de forum cu care incercam socializez, sunt de fapt persoane pe care am ajuns sa le cunosc bine si cu care abia astept sa ma revad, pe bicla sau la bere... blush.gif
Pe de alta parte ma si amuza cum dupa povestile iesirilor se inscriau alti colegi pentru turele viitoare, altii protestau ca n-am anuntat din timp, dar totusi n-au aparut. Poate la anul... biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
Ia te uita, printeasa are nostalgii... Apai dati-mi voie sa am si eu.
Mai stiti cintecelul ala cu “noi in anul 2000 / cind nu vom mai fi copii...”? In anul 2000 trebuiau sa existe trotuare rulante, masinile sa zboare prin aer iar eu sa fiu “in etate”, sa am 25 ani. Ce se mai poate face la 25 ani, mai exista viata dincolo de 25? biggrin.gif
Cica da, exista. La un moment dat. De la un moment dat, pentru unii.
Si-mi erati cu totii straini in dimineata aia in fata la Mega Image, cind nici macar n-aveam in plan sa simt in vreun fel ceva din ziua aia, cind trebuia sa fiu la un duel in alta parte, ramasita a ce devenisem. Prostii. Cind nu ma chema atentat_cu_bomboana si nici tricou inscriptionat n-aveam. Sau ma chema deja, nu mai stiu. Da, ma chema, dar oricum Lucman mi-a sters postul, ca era o aiureala! Si ma suná VladG ca hai cu voi, si eu eram cu bicicleta schioapa ca facuse explozie pe spate. Trebuia s-o repar in graba. Sa vin cu cei de pe reno, ca se vad aproape de mine.
V-am zis despre “reno”, animalul de pluș? Nu v-am zis. O jucarie de pluș care avea acelasi mesaj pentru mine mereu, “Valea de-aici!”. Ciudate coincidente, ca-l uitai complet si acum “reno” e altcineva.
Si vad si eu pozele, ca m-am uitat cind si cind pe ele. Voi vedeti ca ne-am schimbat de atunci? Adica suntem mai... mai sexy, asa biggrin.gif Mai echipati, mai stiindu-ne unii pe altii, gindindu-ne unii la altii, aruncind priviri pe lista din messenger dupa cine e online. Chiar acum am asa: reno Doc, reno Kokosmin, reno Lucman, reno Polonete, reno vis-s-vis.
@zax: mai traiesti? smile.gif

V-am zis ca pun cite o poza din fiecare iesire?
http://www.reno.ro/galerie/thumbnails-1723.html
O sa vedeti, o sa se schimbe echipa. Unii probabil or sa plece si or sa apara altii. Unii or sa vina cu prieteni, altii or sa vina cu vesti. N-o sa mai fie la fel. Astept sa pun la album poze noi. Cite una pentru fiecare iesire. Sa fie multe, da?
vis-a-vis
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 22 Dec 2008, 14:19)
reno vis-s-vis.
*


daciaclub vis-a-vis harhar.gif
atentat_cu_bomboana
Yeah, right.
vis-a-vis
radmasa.gif
senna
Navigand pe Ciclism.ro am gasit o reducere de 25% la Bikexpert-Assport, pana pe 25.12. Asta ar insemna un Analog la 1311 RON sau un Aim la 1125 wink.gif
Tocmai am inchis telefonul cu sediul din Pantelimon, unde un flacau n-a stiu sa-mi spuna daca au marimea de 20" la vreun Cube, mi-a zis de Attention care e 1874ron am sa sun maine iar si poate gasesc cadoul de Craciun pt mine smile.gif
Doc
Du-te direct acolo.
its
Mi-am luat bicicleta noua... post-336-1110552489.gif

http://www.bikexpert.ro/catalog/product_in...products_id=747

See ya suckerssssss icon_mrgreen.gif

VladG
S-o stapanesti sanatos! Mare diferenta fata de junghiul cu care ai venit pe Dichiu wink.gif
Se pare ca dupa inoculare si incubatia din lunile de vara a rabufnit microbul bicicletelor in noi, asa ca in primavara o sa fim total dependenti biggrin.gif
vis-a-vis
Microbul va fi daca nu ne vom mai deplasa cu altceva decat cu bicicleta... adica dependenta cotidiana... momentan nu suntem decat niste amatori cu impresii de ciclisti tongue.gif (parerea mea)

22 Dec 2008, 23:31:
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 21 Dec 2008, 23:01)
Nu, n-aveai cum sa te dai cu bicicleta. Cadeai in nas, ca era zapada mare si apoasa. Restul lumii era cu snowboarduri si schiuri pe portbagaje!
Am urcat cu masina pina la Cota 1400, am stat juma' de ora sa intoarcem in parcare si apoi am fost la o crasma in Sinaia. A, da, am luat si brad din Ploiesti. Santacruzul nici nu s-a clintit de pe portbagaj! smile.gif
*



Nu a fost bine echipat... wink.gif
atentat_cu_bomboana
Haha! Bravo, ITS! S-o stapanesti sanatos! Cum o cheama?
La anu' ne dam cu biciclete noi! bicycle.gif
Iupi-iaia-iupi-iupi-iaiaaa!

@vis-a-vis: Sa stii ca la asta ma gindeam si eu sambata!
senna
Felicitari ITS, sa te duca sanatos 1 milion km smile.gif Ce dimensiune cadru?
Cum a decurs achizitia? Te-a tentat si modelul 2009?
Axe
Si eu sunt gata cu constructia, am facut-o din bucati asa cum a vrut muschii mei, voi reveni si cu poze ca acum nu am smile.gif
VladG
Cum concediul bate la usa si nu stiu cat voi mai apuca sa intru pe Net, vreau sa va urez Sarbatori Fericite si un An Nou asa cum vi-l doriti voi! La Multi Ani!
senna
M-au dezamagit si pe mine Assport Florescu, am fost sa-mi iau Cube si aveau un Aim la 1250ron dar era tot in echiparea mai low cost prezentata de Victorine, adica deraior SRAM X5, shift-uri SX4, frane Avid, pedale Truativ :| Au zis ca in functie de piete pot varia componentele si de aia in Germania e mai scumpa...
Aveau si un Analog (cica) pe 18, putin mai scump decat Aim-ul insa cu furca FARA lock-out ca asa vine ea cica, si restul de componente prezentate la Aim, nexam Deore sad.gif
Asa ca am plecat de acolo doar cu niste ochelari de soare Point Indianapolis (45ron) desi de acasa alesesem Tuareg, asa m-am zapacit 052.gif
atentat_cu_bomboana
Frumoasele mele,

Sa aveti grija de voi si de ai vostri si sa faceti numai fapte bune, da?
Craciun fericit! si sa ne revedem cu bine... in noaptea de Revelion in parcarea de la Mega Image, cu bici'? biggrin.gif

Sarbatori fericite si cele mai frumoase ginduri sa vi se implineasca!
senna
Ar fi fain sa ne vedem, eu oricum raman in oras. Mai incerc luni la Xbikers.ro, mi-au zis ca au un Analog de 20" asa cum vine el de la Cube.
Craciun fericit tuturor!
hefee
LA MULTI ANI!
Si, bineinteles, multe iesiri cu bicicleta in 2009!
Axe
Asa e, la multi ani 2009uaaaaaaaaaaaa! icon_mrgreen.gif
Sa prezint cadoul meu de mos, facuta din bucati, cumparate prin posta de la oameni din toata tara : http://www.fat-cycles.de/
Cadru Fat HTX SL de 1510gr. si 20" !!! (parol) http://shop.cycles-4-u.de/shop/media/conte...port%20News.jpg
Frane hidraulice
Furca aer
Butuci rulmenti , XT-uri si bla, bla !
Cu asta va alerg la anul pe la Babele, ihi radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.