Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
un2si3de0
putin sport nu strica niciodata... decat sa stau in masina sa imi omor nervi in intersecti sau in mijloacele de transport in comun unde sunt tot felul de mirosuri ma ibine cu bicicleta
Axe
Ieri am fost la o tura pana la Russe, 150km dus-intors, a fost senzational, am plecat pe o flescaraie de am zis ca n-o scoatem la capat, pe drum s-a facut foarte frumos, soare, s-a uscat pe jos. Am ajuns acolo, ne-am plimbat putin, am mancat la un restaurant unde meniul era in romana si picolita vorbea bine romaneste. Cel mai varstnic dintre noi 71 ani !!!!! Am mai vizitat cateva magazine si ne-am intors, detalii si poze gasiti aici : http://www.ciclism.ro/forums/f16/planifica...11/index26.html
Data viitoare cine doreste este invitat cu placere !
atentat_cu_bomboana
Foarte frumos, felicitari!
Simbata a fost o vreme excelenta pentru biciclete. Pe la prinz am iesit si eu prin oras cu Țițirișca. Ia uitati ce ... aparte e! biggrin.gif
VladG
Misto iesirea, io am preferat grataru' biggrin.gif
hefee
http://www.carpathianadventure.ro/?language_id=8
un concurs anual de anduranta pe munte.
traseele de bicicleta mi se par interesante. sper sa incercam cateva la vara. macar Piatra Craiului ca e mai aproape. ce ziceti?
Victorine
ACB, care-i solutia de prindere la aparatoarea de fata? ca la aia de spate ma gandesc ca e pe cadru, in zona unde intra dija de la sa, nu? 'Ai de mine, ce țifroșe îs apărătorile tale smile.gif ...
egox
QUOTE(hefee @ 28 Jan 2009, 10:48)
http://www.carpathianadventure.ro/?language_id=8
un concurs anual de anduranta pe munte.
*



Carpathian Adventure e o competiție dură și oarecum pretențioasă.
Mai pentru mase sunt concursurile de XC (câteva ture pe un circuit de aproximativ 5 km) și de maraton (de regulă cu două categorii, una de 40-50 km și alta de 70-90 km).

Câteva exemple : Baia Mare, Mediaș, Sfântu Gheorghe, Sibiu, Reșița, Cluj, Târgu Mureș, Ploiești, Iași.

Marea majoritate a participanților sunt amatori de mountain bike care vin să vadă locuri noi și să socializeze cu „comunitatea”. Merită experiența, aș zice eu.
Axe
Hai sa incepem cu asta : "Ziua bicicletei" se desfasoara, ca de obicei, in fiecare ultima zi de vineri din fiecare luna, la ora 18.00, in Parcul Tineretului, intrarea Liceul Sincai, indiferent de vremea de afara. Se vine cu bicicleta si bine imbracat de iarna.
Deci 30.01.2009, sa incercam sa fim cat mai multi smile.gif , se face o tura scurta prin Bucuresti ca lumea(soferii) sa constientizeze ca existam in trafic. Personal am avut de curand un accident soldat cu cateva coaste fisurate datorita unui taximetrist care nu mi-a dat prioritate. Trebuie sa facem putina propaganda pentru piste speciale pe carosabil, nu rusinea aia pe care s-au aruncat 2,5mil.Euro cu pistele pe trotuar.
corrado83
ai stricat frumusete de bicicleta cu chestiile alea roz smile.gif)
atentat_cu_bomboana
Axe, imi pare rau sa aud de accidentul tau...
Asa e, lumea inca nu e obisnuita cu biciclistii in trafic. Nici soferii si nici pietonii nu par sa vada. Totusi soferii bucuresteni s-au mai obisnuit, macar ca nu mai claxoneaza cind te vad.

Am vazut in iarna asta ca nu se ocupa nimeni sa curete de zapada pistele pentru bicicleta. Sunt doar urme de vopsea pe trotuar si atit.
Eu n-am uitat de "ultima zi de vineri din luna", dar din pacate iar nu pot veni pentru ca plec din seara aia la Muntele Rosu.

@Victorine: Aparatoarea de fata e dintr-o singura bucata, perfoarata la mijloc. Se fixeaza cu ceva ce se numeste "floare" (asa ii ziceau cei de la magazin). Un fel de dop. Se cumpara separat.
Cea de spate e cu un inel care se stringe pe tija seii.
VladG
QUOTE(corrado83 @ 28 Jan 2009, 15:36)
ai stricat frumusete de bicicleta cu chestiile alea roz smile.gif)
*




Sau nu...
Fara mai gasesti alte zeci de bicle ca aia. Dar cu aparatoare roz... smile.gif
Peaty
Hello and happy new year smile.gif
I'm back....
Vand o bicicleta CUBE ATTENTION COMP , echipata bine ....numai ca marimea e de 16"....asa ca e buna pt o persoana de 1.70 maxim.
Daca e cineva interesat ofer mai multe detalii.
Bicicleta e in stare perfecta , doar cateva iesiri , iar pretul e 18 mil

Cheers
Axe
vorba lungaaaa....., alea alea, propun sa reeditam cat mai curand o tura de mtb, ce ziceti in we urmator ? Hai , e cazul sa inceapa sa curga listele de participanti pentru 2009 ! Sau burtile capatate de sarbatori va descurajaza ?! radmasa.gif
atentat_cu_bomboana
@senna: Ei? ti-ai gasit cadou pe masura?
Uite, vinde cineva Cube Analog, dar nu stiu ce masura e.
http://www.ciclism.ro/forums/52641-post1.html
Scrie ca a fost cu ea pina la Cernica, deci cred ca poti afla mai multe fie de la "tura de dimineata" (Doc&Casper) fie de la "tura de dupa-amiaza" (Axe&han) smile.gif

Am ochit simbata un drum in circuit pe Valea Berii (zona Cheia - Muntele Rosu). Cred ca merge de bici'. De data asta, insa, l-am facut la pas.
[attachmentid=1627497709]
O sa caut o harta sa vedeti si voi.
corrado83
eu sunt pentru o tura. dar asa mai de dupa sarbatori ca am luat in greutate si in lene.
Axe
Pai hai sa incercam sa ne organizam putin. Nu-i nimic impus , nimic batut in cuie, totul se discuta aici sa afle toti doritorii. Daca ne hotaram sa plecam intr-o anumita zi si ploua sau ninge, amanam pe we viitor.
Cine are chef de tura la Cernica sau la munte sa ridice mana ..... !? smile.gif
VladG
Eu prefer sa astept sa vina vremea buna... smile.gif
Pana atunci am pus la punct sistemul de prindere a camerei video de casca. Nu arata asa de OZN ca al lui Axe biggrin.gif, dar a iesit bine. E foarte rigid, bine atasat.
Pozele sunt facute cu un tel mobil, asa ca treceti cu vederea calitatea lor.
[attachmentid=1627497958][attachmentid=1627497960]

[attachmentid=1627497959][attachmentid=1627497961]
vis-a-vis
De ce n-ai pus-o in varf? N-o sa-ti traga casca intr-o parte? nedumerire.gif
VladG
Din cauza formei castii. N-aveam nicio suprafata cat de cat plana si fara gauri (vezi ultima poza).
Camera e foarte usoara si nu se simte tendinta de a trage intr-o parte, mai ales ca si casca e fixata de cap...
Acum testul final e dupa vreo cateva ore de pedalat biggrin.gif
Axe
La vibratii pe off-road iti lipesti si tu o banana pe partea cealalta smile.gif, macar nu o mai duci in rucsac
VladG
radmasa.gif
asa o sa fac
vis-a-vis
Banana cui? naughty.gif
VladG
A ursului... wink.gif
atentat_cu_bomboana
Aha, inteleg de ce nu e pusa in moț. Lasa ca e mai bine asa, abia e mai ferita de crengi.
Si ar mai fi un avantaj la care sigur te-ai gindit: cind mergi cu pasager, te ajuta el sa incadrezi corect la filmare, ca se uita prin vizor biggrin.gif
Axe
Ca o paranteza, purtati casca, se pare ca de mine se cam tin ghinioanele, am avut un nou accident pe sosea (nu cel de acum doua luni in care mi-am rupt 3 coaste) cu cursiera. La aprox. 35-40km/ora, una din masinile parcate pe DN6-Bragadiru a tasnit pur si simplu din dreapta incercand sa intoarca peste marcajul cu linia continua fara sa se asigure. Rezultatul a fost ca am intrat fix intre roata fata si usa soferului, bicicleta distrusa a sarit pe sensul celalalt de mers iar eu peste masina respectiva rostogolindu-ma cred de vreo 3 ori pe jos. Atasez aici si doua poze cu casca distrusa care mi-a salvat viata !
Ulterior masina , un Ford Focus a demarat in tromba fugind de la locul accidentului, avea numere de Spania si momentan este dat in urmarire generala, inca nu a fost gasit ! Norocul meu este ca am avut cel putin 30 martori la politie, declaratii etc.... si acum urmeaza sa-mi repar bicla pe asigurarea respectivului cand l-or gasi !
In ambele accidente a fost necedare de prioritate si lipsa asigurarii din partea soferilor, deci atentie soferi, atentie biciclisti !
VladG
Axe, ma bucur ca aia scapat cu bine, dar cand mai iesim impreuna, sa mergi cu 100m mai in fata grupului, ca vad ca se tin lant ghinioanele de tine... biggrin.gif
Axe
Cu bine e mult spus ca nu-s chiar o vrabiuta chiar daca am zburat la cele 96kg ale mele dar macar nu a fost vorba de fracturi. Mi-au folosit foarte mult si anii de handball de performanta in care faceam zilnic zeci de plonjoane ! smile.gif
Adica sa merg inaintea grupului ca un fel de masina de deminat ?! blush.gif
VladG
Pai da, vad ca tu scapi mai usor din incidente d'astea neplacute! biggrin.gif

Offtopic: A dat Senna pleata jos! Nu-l mai recunoasteti! biggrin.gif
vis-a-vis
radmasa.gif

Eu cand mi-am dat pleata jos (nu mai ma tunsesem de doi ani si ceva) m-am ras direct. Sa fi vazut atunci socuri 243.gif
Axe
Am vazut si eu azi, m-a lasat fara MTB-eu sad.gif , in sfarsit pot sa va spun : SI-A LUAT SENNA BICLAAAAA yeeeeeeeeeee. Mda, aia de ma laudam eu cu ea cateva posturi mai sus, s-o stapaneasca sanatos smile.gif
atentat_cu_bomboana
Hahaha! Bravo, domnilor, sa va fie de bine. Afaceri "in familie", cum s-ar zice...
Ce mai urmeaza? Cine pe cine boteaza in vara? biggrin.gif

Senna? In sfirsit multumit?

Axe
Ai ceva de botezat si nu am aflat ? smile.gif tot ciclist il facem ? icon_mrgreen.gif
senna
Da, sunt multumit, in sfarsit o bicla pe marimea mea si cu tot ce vroiam la un pret abordabil! Merge laser, s-o vedem si pe offroad, apropo, in wknd se misca ceva? wink.gif
Pleata am vrut s-o elimin (in lupta cu greutatea smile.gif) si mai mult dar am zis sa nu se sperie cei care ma cunosc, cum a patit visu biggrin.gif asa ca in prezent arat ca acum 14 ani cand ma pregateam pe bacalaureat smile.gif
Axe
QUOTE(senna @ 5 Feb 2009, 00:42)
asa ca in prezent arat ca acum 14 ani cand ma pregateam pe bacalaureat smile.gif
*



Asa ne place noua sa credem, eu fac pe superman zburand peste masini, tu crezi ca ai 18 ani, oare este o molima ?! blink.gif blush.gif radmasa.gif
Adevaru este ca ne-am bosorogit, stai putin sa mi se lipeasca peroneul si bagam si oof, oof road. Acu te mananca, ai chef de duca ......
Pune si tu noua bicla in avatar, uita de rusinea aia de altrix radmasa.gif
senna
Pai haidem duminica pe undeva, ca doar n-o sa pun poze cu ea din parc biggrin.gif
Deschidem lista?
vis-a-vis
Dar doar asa, o tura scurta si lejera... daca e.
casper
senna sa o stapanesti cu placere.

eu ma bag oriunde s-ar merge, numai sa va hotarati pana diseara.
corrado83
o tura pana la cernica vreti? deschid lista.
1) corrado
2) ..
senna
Ora 9 e o.k? Ca e prea frig mai de dimineata, brrrr

1) corrado83
2) Senna
Axe
Mai precizati o data locul de intalnire, am inteles ca e ora 9, dar unde exact ?
Pentru tura de Cernica, mi-as permite sa fac eu o propunere pentru locul de intalnire : benzinaria de la intersectia Iancului-Pantelimon !

1) corrado83
2) Senna
3) Axe (vin si eu doar sa va vad, nu si la tura ca ma doare piciorul)
corrado83
la 10 la benzinaria asta de care zice axe.
1) corrado83
2) Senna
3) Axe (vin si eu doar sa va vad, nu si la tura ca ma doare piciorul)
atentat_cu_bomboana
Daca si miine e vremea asa buna cum a fost astazi, n-o sa regretati iesirea la Cernica!

Am placerea sa v-o prezint pe Titirisca mea, prima oara iesita la munte astazi, cu Dan _DHS si cu mine:
[attachmentid=1627499176] Pe urcusul de la Brasov la Poiana Brasov

[attachmentid=1627499179] unde am pozat un vultur. Vulturul lui Nenea cu vulturu'
[attachmentid=1627499180] Am mers in sus o ora si jumatate, pina in Poiana, unde cu o saptamina inainte era vreme de schi. Azi ne-am prajit la soare cu fundu' pe pietre.
[attachmentid=1627499181] Dupa care am coborit pe Drumul Vechi pina in Brasov,
[attachmentid=1627499182] un fel de soft-downhill pe drum forestier, vreo 20 minute de coborire pina in oras
[attachmentid=1627499183] intrarea in Brasov (chiar inainte sa cad de pe bicicleta cind pozam si probabil dupa ce imi pierdusem stopul)
[attachmentid=1627499185] Si inapoi la masina.

Vremea a fost perfecta pentru pedalat si n-am avut absolut nicio problema la urcare. Nu stiu cit se datoreaza "antrenamentului" de vara trecuta, si cit bicicletei. Cert e ca totul a fost exact asa cum trebuia.

7 februarie sa fie oare o zi potrivita pentru a fi declarata "prima zi din sezonul de vara 2009"? smile.gif
corrado83
imi cer scuze dar nu pot ajunge maine.
Axe
Deci cade aranjamentul ca doar nu merge senna singur la padure sad.gif
Bravo ACB, plimbarici , plimbarici, te invidiez !
casper
eu o sa zic pas maine, e prea departe benzinaria de mine.

bravo a_c_b ce mandrete de bicla ti-ai tras.

poate saptamana viitoare arganizam o iesire mai lunga, daca vremea o sa tina cu noi.
corrado83
cade
vis-a-vis
Si eu care abia mi-am umflat rotile sad.gif
Axe
Ok, uite propun alta treaba asa la urgenta, maine in jur de ora 10 ne gasim in parcul Lia Manoliu, fost 23aug., jos la leagane, in fata teatrului de vara, au bagat niste aparate de fitness in aer liber, eu sunt acolo precis.
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=131504&hl=
Deci care mai poate veni, stam putin de vorba si mai facem cateva exercitii !?
Lucman
Bravo copii asa va vreau. Sa pedalati si pentru mine.
senna
Ok, ne intalnim la Lia Manoliu, noroc ca m-am trezit din somn si am zis sa consult topicul smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.