Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
b76bgaarh
cred ca mai degraba.....sunt pt ce a zis visu....
Axe
Baieti(si fete), cine doreste o alternativa zilnica la bere cu seminte in fata televizorului , avem aici tot ce lipseste, eu am fugit ca se strange trupa : http://www.ciclism.ro/forums/f42/five-oclo...a-zilnica-3782/
Azi, tura Lacul Morii, intalnire la 17.30 la TNB smile.gif
kokosmin
Sa raportezi daca mai sunt musculite icon_mrgreen.gif Am fost acum vreo doua saptamani intr-o zi cu soare.. era plin de oratanii zburatoare. Am inspirat o musculita de am zis ca-mi scuip plamanii de la cat am tusit de la ea. blink.gif Ma gâdila nemernica.
Lucman
17.30 La ora respectiva unii mai au ceva ore pana se termina programul.
Axe
Deh, este o solutie pentru cei care intra devreme la munci si cu putina speranta, ies devreme ! Evident din pacate daca iesi la 20.00 nu mai poti face asta dar poate intri mai tarziu si atunci ai timp dimineata ! smile.gif
atentat_cu_bomboana
Am slickuri cu banda reflectorizanta, iupi!
Si compresor cu apa, de spalat bicicletele.
Si mai am si pret la raft la Freeride 16: 200,00 lei.
[attachmentid=1627514653]
Si mai am si propuneri sa iesim duminica:
1. fie Bucuresti pe Prelungirea Ghencea - Bolintin Deal - Malu Spart - Mihailesti - Jilava - inapoi in Bucuresti pe Giurgiului (85 km) (Da' vin tot eu si spun: cam multi kilometri)
2. fie Prelungirea Ghencea - Domnesti - Darvari - Tandava - Gradinari - Zorile - Buturugeni - Draganescu - Mihailesti - Sos. Alexandriei (pe la vreo 60 km, parca, reeditare la o tura de prin iulie (detalii la pag. 21-22).

Alte propuneri? Preferabil ceva fara crengi peste ochi prin padurea Cernica smile.gif
V a L y O
La o tura pe sosea nu se baga nimeni? Sau, aveti ceva recomandari de trasee pe sosea? Am dat ieri o fuga pana la Calugareni si ce a fost la gura mea...cica ala e drum european.

Later: 50Km, 2h13m, media de 22km/h, max 50,9km/h
atentat_cu_bomboana
Pe mine nu ma prea incinta soseaua... De fapt chiar acum desenam pe routeyou un traseu cit mai non-sosea: Bucuresti (cart. Berceni) - sos. Giurgiului - Mihailesti (ca tot vroia Senna s-o taie spre Mihailesti) - Sos. Alexandriei - Bucuresti (cart. Berceni). total 42,5 km.
E facuta cam orbeste, ca harta rutiera pentru Romania e golasa rau sad.gif
http://www.routeyou.com/route/view/88791/c...ti-bucuresti.en
VladG
QUOTE(V a L y O @ 10 Apr 2009, 11:20)
Am dat ieri o fuga pana la Calugareni si ce a fost la gura mea...cica ala e drum european.

*




laugh.gif Pai injuram si noi, cu MTB-urile, cu cursiera tre' sa fi fost de coma.

Traseu de sosea foarte frumos: Campina - Paltinul - Secaria - Comarnic. Poate la intrarea in Comarnic sa mai fie ceva asfalt mai rau, daca nu l-au reparat intre timp, dar nu mai mult de 2-3 km. Ai si 3 urcari "tari". Cauta in paginile anterioare, ca s-a postat despre excursia de anul trecut de acolo.
Serpico
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 10 Apr 2009, 09:44)
Si compresor cu apa, de spalat bicicletele.
*



Nu prea e recomandabil sa speli bicicleta cu apa sub presiune (ca sa nu speli unsoarea de la lagare).

Rucsacul ala se poate cumpara numai din Bucuresti? In Timisoara e vreun distribuitor?
Axe
QUOTE(V a L y O @ 10 Apr 2009, 10:20)
La o tura pe sosea nu se baga nimeni? Sau, aveti ceva recomandari de trasee pe sosea? Am dat ieri o fuga pana la Calugareni si ce a fost la gura mea...cica ala e drum european.

Later: 50Km, 2h13m, media de 22km/h, max 50,9km/h
*



Ai mers exact portiunea proasta, de la Calugareni, mai departe este foarte bun ! smile.gif
corrado83
ia spuneti fratilor nu facem o tura frumoasa paltinu ceva?
atentat_cu_bomboana
QUOTE(Serpico @ 10 Apr 2009, 12:18)
Nu prea e recomandabil sa speli bicicleta cu apa sub presiune (ca sa nu speli unsoarea de la lagare).
Rucsacul ala se poate cumpara numai din Bucuresti? In Timisoara e vreun distribuitor?

Spalam cu grija, dar merci oricum de sfat.
Magazin "Ascent" Timisoara, Iulius Mall Timișoara www.ascent.ro
Magazin "Scarpa" Timisoara B-dul Revoluției 1989 nr. 4 scarpatop@gmail.com

Ati vazut traseul pe routeyou, suprapus imaginii din satelit? 42,5 km. Pentru duminica, 12 aprilie. O sa fie cam asa:
Bucuresti - Sos. Giurgiului - Alunisu - Darasti-Ilfov - Dumitrana - Pruni - (Mihailesti) - Cornetu - Bragadiru - Sos. Alexandriei -Bucuresti. "Pe Arges in sus".
Si-mi pun slickurile sau merg cu Kettlerita, cum am eu chef! smile.gif
Eu vreau sa plec din casa si sa revin acasa pe bicicleta. Nu vreau masina sau tren.
Daca vreti si voi sa mergeti, incepeti lista.
Sau haideti ca incep eu, ca stiu ca sunteti printese timide:
1. atentat_cu_bomboana
2. dan_dhs
3.
Lucman
Salivez deja si ma uit cu jind.
Poate la anul o sa merg iar cu voi in minunatele expeditii.
Si acum mi-l amintesc pe Doc cum dormea ca o leguma si la 4 dimineata era fresh smile.gif, cum mancam mici la 2 dimineata pe Dealul Negru, cum ne alerga ploaia pe strategica, cum inhalam noxe pe urcusul de la Paltinu, cum mi-am distrus genunchiul la Campina. Ehhh, ce vremuri!
vis-a-vis
Lance...

user posted image
VladG
Am impresia ca-i lipseste ceva echipament, dar nu-mi dau seama ce... wink.gif
atentat_cu_bomboana
Poate nu-i lipseste, ci doar nu se vede wink.gif
Chiar am vazut în Belgia o reclamă de genul ăsta, deasupra unui magazin de echipament pentru motociclete: Un tip în pielea goală, pe diatamai motorul, și sloganul ceva de genul “We dress you up”.

N-am mai fost duminică la plimbare spre Mihăilești pentru că am stat la recuperare de gleznă după o trântă luată sâmbată. Nu-i asta poza cu trânta; e doar un pasaj mai dificil:
[attachmentid=1627515513]
Eu cu bici’ de DH iar nu m-am dat, în schimb am făcut febră musculară de la cât am fugit de urs. Stateam în padure să fac poze biciclistilor și în jurul meu se tot auzea zgomot. Călcături grele, pietre rostogolite la vale... Foșneam din crengi cât puteam, fluieram la-haut sur la colline de mă durea gura, fugeam în sus și-n jos... Ba chiar -ca pisicile alea de se zburlesc să pară mai mari, să sperie dușmanul- îmi făcusem moț în cap, îmi atârnasem de rucsac o coada lungă de un metru jumate, dintr-o panglică, și cu bățul în urmă foșneam prin frunze. Ursul chiar era, se plimba pe acolo, l-a vazut Peaty din gondolă... Eu zic totusi că a meritat, am facut câteva poze ok.

Așaaa... Pentru că nu s-a întâmplat, Mihaileștiul rămâne ca propunere pentru altă dată.
VladG
Eu zic ca era mai interesant sa-ti faca TIE cineva poze, cand te maimutareai pe-acolo radmasa.gif

Tare poza. Cum naiba nu se cade-n cap la o zona d'asta?
kog
si eu am senzatia ca ma duc in cap cand cobor asa, dar de cele mai multe ori nu cad biggrin.gif
hefee
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 13 Apr 2009, 08:40)
Stateam în padure să fac poze biciclistilor și în jurul meu se tot auzea zgomot. Călcături grele, pietre rostogolite la vale... Foșneam din crengi cât puteam, fluieram la-haut sur la colline de mă durea gura, fugeam în sus și-n jos... Ba chiar -ca pisicile alea de se zburlesc să pară mai mari, să sperie dușmanul- îmi făcusem moț în cap, îmi atârnasem de rucsac o coada lungă de un metru jumate, dintr-o panglică, și cu bățul în urmă foșneam prin frunze. Ursul chiar era, se plimba pe acolo, l-a vazut Peaty din gondolă... Eu zic totusi că a meritat, am facut câteva poze ok.

Așaaa... Pentru că nu s-a întâmplat, Mihaileștiul rămâne ca propunere pentru altă dată.
*


Mi-ai adus aminte de ursii de linga Sinaia. Uite o poza facuta pe poteca care urca de la Stana Regala la Piatra Arsa, anul trecut pe vremea asta.
claudiuxyz
Pentu cei interesati, geanta pentru bicicleta, in kaufland, si au si pentru ghidon.
corrado83
eu am dat o tura de zile mari cu baietii de la assport prin cernica, branesti, pasarea, pusnicu etc. f f tare.
mi-am tunat bicla mai nou cu furca dt swiss xrc de carbon si butuc dtswiss 240S DISC. zboara bicla acum cu furca de maraton. fata de maratzochi meu vechi de dirt e un fulg bicla acum. e cu un kg jumate mai usoara pe fata.
me happy
VladG
Si uite-asa se mai bagara niste meleoane-n bicla....
Ne-a prins pe toti microbu', dar macar e cu folos biggrin.gif
Axe
Eu cu un prieten pe coborarea de la Jepii Mari ! http://www.dailymotion.com/video/x2m62b_mo...nte-de-venosc-c
Manuel
popa.gif
vis-a-vis
Baaaa, cu pardonu' era sa omori omu'... il aruncai in prapastie! radmasa.gif
VladG
OMG!!! Si ce accent francez autentic ai biggrin.gif
Asta e cu dedicatie ptr dan_dhs, ca el e cu DH...
Astia din film chiar sunt artisti, iar la felul cum merg, nu prea par amatori.
kokosmin
@axe da, da, da, da, da .. si esta sunt eu pe sistem turbo >> Youtube turbo bike
JORJ
QUOTE(Axe @ 13 Apr 2009, 21:32)
Eu cu un prieten pe coborarea de la Jepii Mari ! http://www.dailymotion.com/video/x2m62b_mo...nte-de-venosc-c
*




Baietii aia chiar sunt normali ?

Eu nu inteleg cum poti sa ai atata incredere intr-un sistem de franare de bicicleta. La fel de bine nu inteleg cum au reusit sa disipe franele alea toata energia potentiala a coborarii.

Este repetabila experienta asta ? De cate ori ? smile.gif)

Trebuie sa recunosc ca fata de ale noastre, la francezii aia pana si potecile de munte au un asfalt mai fiabil smile.gif)
Axe
ati vazut ce meseriasi ?
dar risca prea mult, pt putina adrenalina parca nu merita sa-ti risti viata la modul asta !
vis-a-vis
QUOTE(JORJ @ 14 Apr 2009, 02:15)
Baietii aia chiar sunt normali ?
*

Da!
QUOTE(JORJ @ 14 Apr 2009, 02:15)
Eu nu inteleg cum poti sa ai atata incredere intr-un sistem de franare de bicicleta. La fel de bine nu inteleg cum au reusit sa disipe franele alea toata energia potentiala a coborarii.
*

Asta se reflecta in diferenta de pret intre o piesa buna de bicicleta si una ordinara wink.gif


QUOTE(Axe @ 14 Apr 2009, 08:22)
ati vazut ce meseriasi ?
dar risca prea mult, pt putina adrenalina parca nu merita sa-ti risti viata la modul asta !
*

Eu zic ca din perspectiva camerei, se vede altfel, mult mai spectaculos ca in realitate (nu ca n-ar fi spectaculos).
Cu bicicleta potrivita si cu mult antrenament, m-as apropia de performanta lor tongue.gif
Victorine
Foarte tare! Bravo! Am vazut asta de dimineata si nu-mi mai trebe cafea sau alte stimulente... smile.gif
VladG
O bicla din aia pleaca de la vreo 5000 EUROI... Adaugi casca, protectii, spitalizare... biggrin.gif
Peaty
Mda , ce sa zic.... cam subtzire de vara filmuletzul...si akolo e mai mult freeride decat dh....

Cam asta inseamna DH :






&feature=related
vis-a-vis
Am inteles, freeride e sa ajungi jos doar mergand pe doua roti, iar dh, inseamna sa te tavalesti pe jos.
Peaty
Nu prea ai inteles biggrin.gif
vis-a-vis
Nu toti ne pricepem sa vindem imagine...
E mult mai usor sa creezi o aura de "underground" si sa-i iei de sus pe cei care nu o vad wink.gif
Peaty
QUOTE(VladG @ 8 Apr 2009, 10:10)
La urcare ajuta, dar nu la una la limita.
Eu am luat o tranta la Comana, in padure, cand am incercat sa urc o rampa si m-am oprit, dar apasand pedala in continuare, n-am mai reusit sa scot piciorul din prindere decat cand am ajuns la 45 de grade, asa ca am am aterizat fix in fund.
Nu la toate pedalele se poate regla strangerea. Crank Brothers nu au reglaj, dar elibereaza si cupleaza foarte usor (daca nu uiti, cum zicea LuluMob smile.gif)
*





ai 2 tipuri de reglaj la crank brothers:

1. Depinde cum montezi cleat-urile pe papuci ( cleat-ul cu semn montat la piciorul drept...elibereaza mai repede decat montat la cel stang)

2. Trebuie sa ai niste distantiere negre de plastic pe care le pui intre papuc si cleat

VladG
Primul reglaj il setasem deja ptr eliberare rapida, iar distantierele sunt si ele montate, ca am crampoanele inalte la pantof si fara distantiere cupla prea strans.
Deocamdata incerc sa ma obisnuiesc cu ele, cred ca aici e secretul.
corrado83
am luat si eu duminica la tura de la cernica o groaza de cazaturi, vreo 3 la numar. si eu zic la fel ca e chestie de obisnuinta. dar sunt si cazaturi care nu ai cum sa le eviti cu spd. clar. oricum cert e ca ai mai mult randament cu ele
egox
Mă dau cu SPD de fix un an de zile, exclusiv pe MTB. Așa cum s-a spus, la început am tras niște trânte absolut penibile. Le încerci, te antrenezi pe plat la viteză mică, totul pare ok, când e nevoie te „decuplezi” de pedală fără nici o problemă. Dar vechile reflexe se răzbună, după ce te relaxezi la un moment dat te trezești trăgând ca disperatul de pantof dar nu reușești să-l desprinzi. Și nici nu apuci să-ți dai seama că tragi ca și cum n-ai avea SPD pentru că n-ai timp. Deja cazi. Am căzut de vreo 4-5 ori, într-unul din cazuri exact la ușa blocului, după ce făcusem o tură lungă fără nici o problemă.

Multă vreme m-au stresat urcările la limita aderenței. Împingeam din greu la pedale, puneam multă presiune pe ele și-n momentul când nu-mi mai puteam ține echilibrul și trebuia să mă dau jos îmi smulgeam cam brutal pantoful din pedală (și o dată n-am reușit s-o fac la timp smile.gif ). La sfatul unuia mai priceput le-am reglat mai larg decât mi-ar fi venit mie și acum recomand asta oricui nu se simte confortabil.

Altfel... mi-au plăcut din prima zi. Aduc ceva în plus la eficiența pedalatului. (La un moment dat am dat niște pedale pe unele clasice și mă trezeam pierzând mereu contactul cu pedala în jumătatea de tură când ridicam piciorul.) Se poate pedala mai „fluent”. Un exemplu la limită: la viteză mică prin noroi reușești să învârți roata cu viteză constantă și să (mai și) ieși în timp ce cu pedale clasice învârți brusc și repede o jumătate de tură și apoi rămâi cu brațele pedalelor în plan vertical.

Dar diferența principală mie mi s-a părut la stabilitate. Pe coborâri faci corp comun cu bicicleta, pericolul să aluneci pe pedale e inexistent (și în trecut am pățit și dintr-astea). Unde mai pui că poți să tragi de picioare și vin cu bicicletă cu tot, ceea ce simplifică săritura peste mici obstacole.

Le-aș recomanda oricui, cu două condiții:
1. Să nu fie începător într-ale bicicletei
2. Să fie dispus să cadă de câteva ori (căzăturile însă sunt la viteză mică - prea mică pentru a mai rămâne în echilibru - așa că nu-s dezastruoase)
Axe
Unul din marile avantaje este pozitia optima pe pedale(am vazut multi biciclisti care nu stiu ce inseamna pozitia corecta a pantofului pe pedale).
Reflexul de a arunca calcaiul in afara cand vrei sa te eliberezi se creeaza in oarece timp si necesita practica!
atentat_cu_bomboana
SPD-isti sau non-SPD-isti, treaba voastra! Io am mai completat niste rute. smile.gif
http://www.routeyou.com/user/view/42618/miau-miau.en
VladG
Si eu am in lucru ceva. Deocamdata ma documentez... biggrin.gif

Bune rutele, poate-om gasi si ceva inspiratie pe site-ul ala, nu sa fim doar noi sursele.
hefee
Marti, 21 aprilie, vreau sa dau o tura pe traseul: Campina-Plaiul Campinei-Sotrile-Secaria-Tesila-DJ 101T(Secaria-Varbilau)-Brebu-Campina. Dupa http://www.ro.map24.com/ rezulta cam 55 Km +10 km (drumul de la gara Campina la intrarea in traseu). N-am mai facut acest traseu in totalitate, dar sigur sunt portiuni unde cred ca trebuie mtb.
Plec cu trenul de 7.30 din Gara de Nord si pentru intoarcere exista unul la 17.52 din Campina. Ambele trenuri au vagon de biciclete. Sau ar trebui sa aibe.
Mai vine cineva?
VladG
Hai sa fie asa:

1. hefee
2. vladg (90%-95%)
3. ...


Mi-am luat concediu marti.
Rezerva mea e data si de vreme cool.gif
b76bgaarh
voi aveti liber si marti......

eu sunt la birou....deci pas.....
its
1. hefee
2. vladg
3. its
4......

PS Am avut de furca cu celalalt hobby cu motoare dar marti 21 ma dau cu bicla orice ar fi tongue.gif
yO_
Pentru schela din imagine imi trebuie vreo autorizatie RAR in RO? biggrin.gif
vis-a-vis
teoretic, nu poti merge cu asa ceva prin Romania. Practic, cine te intreaba?

QUOTE(its @ 15 Apr 2009, 22:16)
1. hefee
2. vladg
3. its
4......

PS Am avut de furca cu celalalt hobby cu motoare dar marti 21 ma dau cu bicla orice ar fi tongue.gif
*


Bai sa dea dracu'? PAna acum 2 minute avea DR, acum ai VTR? radmasa.gif

QUOTE(b76bgaarh @ 15 Apr 2009, 17:06)
voi aveti liber si marti......

eu sunt la birou....deci pas.....
*

Si eu, dar sa dea dracu' daca ma duceam!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.