Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
Hmmm, b76bgaarh, de vreo 3 ani ne tot ameninti... Poate de data asta chiar vii si tu biggrin.gif
Stefan
QUOTE(Muttley @ 22 Feb 2010, 10:52)
Ce circuit superb... noroi, zapada, apa...
plange.gif plange.gif plange.gif plange.gif plange.gif
Poate la anu' sleep.gif
*



http://www.mtb-maraton.ro/Default.aspx

Mai ai o sansa pe 17 aprilie - Spring Race, de data asta pe uscat.
Muttley
20km??? Neah. Chestia-i ca din cauza terenului naspa, pe care majoritatea ar fi mers incet, si mai ales pentru ca s-a-njumatatit lungimea totala, as fi avut vreo sansa.
Pe uscat... nu.

Oricum, e bine ca se organizeaza concursuri.
Yochanna
Dragi coforumisti, nu stiu daca sa incep un topic nou pe tema asta, insa apelez la ajutorul vostru doarece:

Doresc sa imi cumpar o bicicleta, pentru plimbari, trasee- cicloturism mai precis.
Daca ma puteti ajuta cu site-uri, magazine unde ar fi ok sa caut (pentru ca google e plin de diverse si nu stiu ce sa aleg). Sau, un alt site unde as putea sa primesc mai multe sfaturi si recomandari.

Bugetul ar fi undeva la 500-600 lei. Nu stiu daca pentru plimbari ar trebui sa investesc mai mult sau mai putin...
Astept sfaturi pe Pm, sau, daca vreti si voi, deschid topic nou.

Multumiri!
atentat_cu_bomboana
www.playbike.ro
www.bikexpert.ro
www.bikezone.ro
www.HyperSport.ro
www.mybike.ro
www.xbikers.ro
www.explorersport.ro

Vezi ca era pe daciaclub.ro un topic "Vreau sa-mi cumpar bicicleta", parca la "Cafenea". Acolo s-a tot discutat despre utilizari, firme producatoare si preturi.

Sfatul meu e sa te feresti de First Bike si DHS. Mai bine un second-hand de la o firma mai buna. Asa ai si sanse mai mari sa te incadrezi in buget.

L.E. Ia te uita ca m-am luat cu treaba si am uitat sa-l isterizez pe vis-a-vis: "Yochanna, bun venit pe topic!" biggrin.gif
Yochanna
Multumiri maxime smile.gif
Bine v-am gasit si mai revin, caci o sa fiu biciclista smile.gif (de fapt, bicicleta aveam dar FirstBike, de cativa ani, in care nu as vrea sa investesc). Hmm.. n-au astia programul rabla si pentru biciclete ? smile.gif: )) smile.gif)
vis-a-vis
ASL pls
Stefan
QUOTE(Yochanna @ 24 Feb 2010, 12:12)
Hmm.. n-au astia programul rabla si pentru biciclete ? smile.gif: )) smile.gif)
*



http://www.douaroti.ro/

Astia au.
Speedy
Dupa Arges winter race urmeaza, evident Arges spring race tongue.gif
Vine cineva pe 17 aprilie la Pitesti?

http://www.mtb-maraton.ro/Default.aspx
Stefan
Eu m-am inscris deja.


Si sa nu uitam de Prima Evadare,

http://primaevadare.ro/2010/02/19/prima-evadare-2010/
hefee
Da' o tura nu mai dam si noi?
VladG
Eu ma bag mai spre sfarsitul lunii, ca n-am inca frane la bicla.
hefee
te-ai gandit la ceva?
vis-a-vis
In loc de Comana, nu bagam si noi un Snagov? 04.gif
Stefan
Pe traseul de la Prima Evadare sau pe sosea?
vis-a-vis
Pai nu stiu traseul ala... Pe DN1 e oricum plictiseala...
Stefan
Eu stiu numai pana la Caciulati, apoi ma pierd. Dar exista track GPS pe undeva.
vis-a-vis
Caciulati sau Caldarusani?
VladG
Pare interesant de vizitat Palatul Ghica.
Eu nu ma gandisem la ceva special, doar Comana obisnuita....

La Snagov n-as merge pe DN1, am fost de vreo 3 ori si e destul de plictisitor. Putem avea ca punct final Baza CFR Snagov, avem si mancarica/bericica acolo. O sa ma uit si eu pe harta ROAD de un traseu mai prin sate, peste camp.
corrado83
facem o tura dar in week asta ploua si e frig. week viitor putem face prima evadare, numai sa se mai usuce. exista trak gps, mi se pare ca il am si eu. e frumos de facut, dar pe uscat si cald.
vis-a-vis
Eu stiu ca am iesit cu mobra undeva la Gruiu pe un drum pietruit printr-o padure. Am vazut si o caprioara p-acolo. Superb. Nutiu insa daca as mai nimeri ruta aia biggrin.gif
VladG
M-ati bagat in priza si am produs ceva, zic eu interesant, cu ajutorul MapSource-ului de la Garmin. E o forma bruta, traseul mai face bucle in jurul punctelor intermediare ptr ca mi-a fost lene sa fac zoom de fiecare data si sa pun punctul chiar unde trebuie, dar se poate rafina.
O singura problema o vad. Ies cam 91 km poate cu vreo 2-3 in minus, daca elimin buclele. Deci un pic cam mult ptr o prima iesire. Eu m-as baga totusi.
Cum vi se pare? Sugestii de imbunatatire?
Oricum eu nu prea pot nici saptamana viitoare si cum drumul e destul de mult neasfaltat, chiar avem nevoie sa fie uscat, ca nu e vorba de 15km de tavaleala in noroi si gata.

Ptr fisierul text schimbati extensia in .kml si folositi Google Earth.
Al doilea fisier text are traseul in format .gpx
vis-a-vis
Daca drumul nu e pietruit si e prin padure, slabe sanse sa putem trece. Nici macar vara nu e uscat prin padure.
Yochanna
hopaa... . vine muntele la Mahomed biggrin.gif smile.gif

misto.. eu n-am bicla sad.gif fix la mine in zona veniti :-s
vis-a-vis
Te iau eu pe portbagaj, vrei? naughty.gif (n-am vrut sa zic cadru tongue.gif )
VladG
Bucata aia se poate evita prin Sitaru, tinand asfaltul, ar fi doar 1 km in plus, asa-l desenasem initial, insa am zis ca sa avem mai mult offroad si l-am bagat prin padure. Ai dreptate cu noroiul, din pacate.

@Yochanna: pana ajungem noi pe acolo ai timp sa-ti iei una si bagi si varianta scurta de traseu...
Oricum visu are portbagaj cu zdranganele, nu ai sta bine pe el smile.gif
Yochanna
las'ca poate-mi iau pana atunci... vad eu ..
VladG
Uite o varianta scoasa din padure:

5 Mar 2010, 22:35:
La vremea de afara, mai devreme de doua saptamani nu cred ca e de mers peste campuri. Asta ca sa faci 90 km, nu 5 km balaceala in noroi.
vis-a-vis
Daca-ti pui poncho-ul, te doare la flasneta...
VladG
De stropit da, dar inaintare nu mai ai, se aduna noroi la furca, etc.
90 km in conditiile astea ii faci in 2 zile smile.gif
vis-a-vis
Sunt total de acord. 90 de km ii faci greu in conditii ideale si cu antrenament.... d-apai asa...
hefee
27-28 martie bagam o tura?
corrado83
bagam. pana atunci sugur vine si vara. de abia astept. ii vin si franele lu' vlad..
VladG
Si mie imi suna bine termenul ala.
hefee
Ideea e sa iesim cateva ore. Mai mergem si pe asfalt, nu numa pe aratura.
Poate bagam aia de acu doi ani: Campina-Brebu-Varbilau-Slanic-......
Sau altceva.
claudiuxyz
Simt ca se pune la cale o dezmortire.
Sa incerc sa rup rugina din butuci? rolleyes.gif Daca o imping 100m cred ca-si da drumul. A stat legata pe scara blocului din octombrie 2009, sa vedem daca mai are si toate suruburile.
VladG
Pai sigur nu mai are toate suruburile, ca ai insamantat toti muntii cu ele radmasa.gif
Ne bucuram sa auzim vesti de la tine si contam si in anul asta pe prezenta ta.
Hefee, io n-as baga din primas tura la munte, ca e previzibil rezultatul. Sa o luam mai usor, pe plat, sa ne incalzim smile.gif
vis-a-vis
Baga careva in seara asta prin Herastrau?
atentat_cu_bomboana
QUOTE(claudiuxyz @ 8 Mar 2010, 15:21)
[..] A stat legata pe scara blocului din octombrie 2009 [...]

Cum, nu ti-a furat-o nimeni?! biggrin.gif


M-inervaži!
Doc
In seara asta la dezapezire vrei sa zici...?!?
corrado83
e un polei afara, jale:))
vis-a-vis
Ce de fetite 04.gif
hefee
http://www.bikemap.net/route/406881?126812063284070
unu de asfalt si inceput de sezon.
VladG
Interesant. Vad ca e si bucata pe care ne-am ratacit anul trecut.
Poate vine si Zax, sa-i dau ciorba promisa. biggrin.gif
Urcarile alea pana la Spitalul Voila si mai sus sunt criminale, dar le luam si noi cu incetul.
Partea de la vest de DN1 nu o cunosc. Esti sigur ca e asfalt?
Eu votez ptr traseul propus de hefee, e mult mai interesant (frumos) decat cel de la Snagov si mai scurt, chiar daca ceva mai greu.
vis-a-vis
Deci, la Snagov cine merge? tongue.gif
VladG
Pai de ce nu vii la Campina? Ca in Baiului te-ai descurcat binisor. tongue.gif
vis-a-vis
Hai frate, ca asta nu-i vreme de munte...
Stefan
QUOTE(vis-a-vis @ 8 Mar 2010, 20:33)
Ce de fetite 04.gif
*


vis-a-vis
radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.