Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Axe
Eh, hai, asteptam un raport complet ! biggrin.gif
corrado83
raport complet de la mine pentru transalpina de duminica.
Ceva extraordinar, iesit din comun, cu un farmec aparte, chiar si asfaltata.
[attachmentid=1627672901]
O urcare criminala, mult mai grea decat transul, 32 km am facut de la masina pana in pasul urdele la o altitudine de 2145m. am ajuns sus dupa 3h jumate obosit dar dornic de zacusca ce ma astepta in masina.
[attachmentid=1627672900]
Dar totul a meritat
[attachmentid=1627672898]
A urmat coborarea, viteza maxina 72km/h, intr-o ora am fost la masina, cu tot cu urcarea de la ranca.
Abia astept anul viitor sa facem totul mai pendelete.
VladG
Bai, dar ce-ai slabit fata de acum 2 ani!!! biggrin.gif

Frumos si-mi place finalul comentariului tau privitor la reeditare. Credeam ca te-am pierdut de musteriu.
Axe
Poza era facuta dupa urcare d'aia arata asa slabit ! smile.gif
Bravo, mergea si cu cursiera sau este stricat drumul pe anumite portiuni ?
corrado83
3 au fost cu cursiera. merge fara probleme

15 Nov 2010, 12:15:
apropos, uite de ce a venit visu pe bai
[attachmentid=1627672911]
VladG
Axe, merge cu cursiera fara probleme. Totul e sa te tina picioarele la rapoartele de cursiera wink.gif

Visu? Cu snitele? biggrin.gif
Imi plac protectiile. Au avut efect?
gibonu
@ corrado83

Misto.
Da-ne si noua, daca se poate mai multe detalii.
Unde ai lasat masina?
Cu aproximatie, cam ce inclinatie medie are panta?

Multumesc.
b76bgaarh
ie pulpa in toata regula vlade....
vis-a-vis
Vlad a diclit bine, dar nu poarta ochelari ca altii tongue.gif
"Protectiile" au fost bune pana ieri seara cand m-a luat o mare durere de ambii genunchi. Dar nu m-am lasat, am fost cu bicla la munca azi.
A meritat tot efortul la urcare pt partea de coborare. Cu gume de 2,35 cu presiune 1 pe fata si 1,7 pe spate, suspensiile setate pe minim rebound (adica barca), am coborat ca dementu' chiar si pe portiunile cu pietroaie. Naspa ca am avut doar frana pe fata, altfel ma dadeam si mai tare blush.gif
VladG
Brava, nene!
Vezi cum faci in iarna asta sa faci rost de frana, la anul sa nu mai ai probleme.
Cu genunchii ar trebui sa incerci metoda mea: inainte de o tura grea, dimineata sau in primele 2 ore de pedalat, un Nurofen si nu mai am treaba.
vis-a-vis
Deja ma uitam la gume de DH... Deja cadrul asta nu mai tine pasul 04.gif
VladG
Vezi ca pui intr-o parte si pierzi in alta daca mergi pe gume de DH, ca la deal si pe plat n-o sa mai fie distractie...
Liviu
Ceva programari pe weekendul ce urmeaza ?
vis-a-vis
user posted image
Ti-ai luat rabla?

QUOTE(VladG @ 16 Nov 2010, 11:45)
Vezi ca pui intr-o parte si pierzi in alta daca mergi pe gume de DH, ca la deal si pe plat n-o sa mai fie distractie...
*


Oricum nu-i nicio distractie la deal 04.gif
Axe
QUOTE(Liviu @ 16 Nov 2010, 15:55)
Ceva programari pe weekendul ce urmeaza ?
*




QUOTE(vis-a-vis @ 16 Nov 2010, 19:02)
user posted image
Ti-ai luat rabla?
Oricum nu-i nicio distractie la deal 04.gif
*



Nu si-a luat, el intreba ca sa urmareasca tura pe camerele live ! icon_mrgreen.gif
Liviu
Deci iesim duminica? Ma gandeam sa mergem pe camp spre Snagov sau ceva de genul ... vreo 50Km macar.

19 Nov 2010, 16:17:
Daca nu vreti duminica, hai maine smile.gif ....
b76bgaarh
dupa 1 an de inactivitate am facut si eu o iesire cu bicicleta, la sala.

1 minut de reglare respiratie, 2 minute 75-80 rpm la taria 1, 2 minute la taria 3 si 10 minute la taria 4. la sfarsit imi cautam plamani in gat.

sper sa ies de 3 ori pe saptamana.
hefee
QUOTE(hefee @ 28 Oct 2010, 22:05)
Sambata 30.10.2010 cica o sa fie vreme buna.
As vrea sa trag o turisoara pe langa Bucuresti.
M-am gandit s'o iau spre Giurgiu si dupa podul de peste Arges sa intru pe drumul de basculante la vale, spre Gradistea, sa trec inapoi Argesul si sa intru in Bucuresti prin com. Berceni-IMGB etc. Traseul l-am mai facut.
Se strang vreo 70-80 km.
Daca mai vine cineva, sa lase mesaj aci.
Plecarea pe la 8.30-9.00.
ceva de genul:
http://www.bikemap.net/route/741645#lat=44...&zoom=10&type=1
*


Sambata, 27.11.2010, vreau sa trag o plimbare de genul asteia de mai sus.
Depinde si de vreme...
Plecare 8.30-9.00 din Parcul Tineretului, platoul vis-a-vis de Liceul Gh. Sincai.
Pentru cine n'a mai fost, sa stie ca se preteaza orice fel de bicicleta, in afata de cursiera.
Eu cred c'o sa merg cu un fel de ssp
Laurentziu83
QUOTE(b76bgaarh @ 24 Nov 2010, 11:24)
sper sa ies de 3 ori pe saptamana.
*


Te vei plictisi repede.

Ciclismul e pentru mine unul dintre putinele sporturi pe care le practic regulat, si asta deoarece, spre deosebire de alte sporturi la care faci acelasi lucru tot timpul, aici vizitezi locuri noi si nu te saturi niciodata. Cel mai frumos e cand pui bicicleta pe masina si o duci acolo unde iti faci concediul. Eu am dus-o inclusiv la mare si am pedalat pe la Navodari pe ea, pe plaja, etc, sau la Lepsa, prin padure, pana la Soveja, apoi trecut granita pe bicla prin Moldova pana in Ucraina samd.

Dupa experientele astea (si altele ce vor mai veni), sa ma pui pe o bicicleta statica doar ca sa fac miscare intr-un loc inchis ar fi similar cu a ma baga la inchisoare, nici nu m-as obosi sa ma sui pe ea.
VladG
Poti face si antrenament in sala, dar ca etapa premergatoare iesirilor in natura, sa capeti ceva conditie fizica. Nu cred ca b76bgaarh isi doreste sa ramana "prizonier" biggrin.gif
Liviu
QUOTE(hefee @ 24 Nov 2010, 11:58)
Sambata, 27.11.2010, vreau sa trag o plimbare de genul asteia de mai sus.
Depinde si de vreme...
Plecare 8.30-9.00 din Parcul Tineretului, platoul vis-a-vis de Liceul Gh. Sincai.
Pentru cine n'a mai fost, sa stie ca se preteaza orice fel de bicicleta, in afata de cursiera.
Eu cred c'o sa merg cu un fel de ssp
*



Daca o programezi pe duminica, vin. Sambata am programata o petrecere la o zi de nastere asa ca nu pot ...
hefee
acum nu stiu daca plimbarea o sa fie mutata duminica.
vineri vedem ce si cum.
Laurentziu83
QUOTE(VladG @ 24 Nov 2010, 14:13)
Poti face si antrenament in sala, dar ca etapa premergatoare iesirilor in natura, sa capeti ceva conditie fizica. Nu cred ca b76bgaarh isi doreste sa ramana "prizonier" biggrin.gif
*


Eu antrenamentul pentru iesiri cu bicicleta l-am facut...cand am cumparat bicicleta, in sensul ca am cumparat-o de la Herviss, la Carrefour Braila (iesirea spre Slobozia), 27 de km de unde stateam, si am adus-o acasa pe rotile ei in nici 2 ore, un Snickers si o sticla de 2 litri de Nestea. Am zis ca, daca reusesc sa o aduc atatia km dupa ce nu mai pedalasem de ani de zile, nu mai am nevoie de antrenament. Si...am reusit.
hefee
Cam pe aici vreau sa ma plimb sambata:
http://www.bikemap.net/route/762816
La care se aduna distanta dus/intors pana la pod (cca 2x18 km).

Chiar toata lumea are treba? sad.gif
rombul
hefee,vlad g ,vis a vis,liviu,b76b... la schi nu iesiti deloc in iarna ce vine? smile.gif

25 Nov 2010, 17:45:
schi alpin sau la schi de tura in m-tii Baiului,deja pe Valea Prahovei a nins
Axe
QUOTE(hefee @ 25 Nov 2010, 17:34)
Cam pe aici vreau sa ma plimb sambata:
http://www.bikemap.net/route/762816
La care se aduna distanta dus/intors pana la pod (cca 2x18 km).

Chiar toata lumea are treba?  sad.gif
*


Este un drum paralel cu soseaua de Mihailesti dar pe coclauri ?
hefee
Portiunea din dreapta DN-ului Buc-Giurgiu (aia spre baraj) n-am mai facut-o pana acum. Maine voi vedea care'i treaba.
Cealalta parte am parcurs-o de cateva ori.
b76bgaarh
rombule eu bag schi in fieecare iarna..cam o data la 2 saptamani, pe valea prahovei. deci astept sa sa deschida sezonu....

apropo diseara a 2 tura pe saptamana asta. sper sa ma tin de toate sedintele nu de alta dar am platit inainte.
VladG
Eu nu stiu sa schiez si oricum cam am probleme cu genunchii, nu vreu sa-i fortez.
Mi-ar placea asa ceva, dar e cam scump, vreo 500$, in SUA:
http://www.ktrakcycle.com/ smile.gif

Hefee, drumul ala l-am facut in toamna asta, are ceva zone noroioase bine, asta ca sa stiti la ce sa va steptati. smile.gif
rombul
VladG schiul se poate invata foarte repede si este mult mai complex decat ciclismul solicita mai multe grupe de muschi ,iar in primavara o sa ai o forma fizica ptr ciclism mult mai buna. smile.gif

26 Nov 2010, 18:09:
trebuie sa stapanesti f bine balansul corpului fata spate iar virajele se fac pri schimbarea greutatii corpului de pe un schiu pe altul smile.gif
Serpico
QUOTE(rombul @ 26 Nov 2010, 17:42)
iar in primavara o sa ai o forma fizica ptr ciclism mult mai buna. smile.gif
*


Si multi mai putini bani de bagat in piese pentru bicicleta si pentru ture cu bicicleta. smile.gif
zanzie
QUOTE(rombul @ 26 Nov 2010, 18:42)
mult mai complex decat ciclismul solicita mai multe grupe de muschi

Care din ei?
user posted image
rombul
marea majoritate a lor,fiind foarte solicitati mai ales in timpul coborarilor de viteza membrele inferioare ,muschii abdominali,muschii spatelui. smile.gif

26 Nov 2010, 20:37:
QUOTE(Serpico @ 26 Nov 2010, 18:09)
Si multi mai putini bani de bagat in piese pentru bicicleta si pentru ture cu bicicleta. smile.gif
*


O concluzie foarte pertinenta smile.gif
Axe
Cam asa arata zilele astea prin Cernica(poza cu telefonul) nu reda cu exactitate culorile incredibile ! smile.gif

user posted image

Uploaded with ImageShack.us
corrado83
ati mai iesit?`
hefee
Eu am fost singur.
Am mers in "amonte" cam 10 km unde am trecut peste un pod de tuburi, dupa care in jos, pe malul Argesului pana la primul pod de dupa Gradistea, "la ecluza" cum ii spun bastinasii. De acolo am mers pe celalalt mal inapoi pana la DN. S-au strans cam 92 km.
Drumul e bun indiferent daca ploua sau nu (balastru presat de basculante).
rombul
VladG nu mergi la schi la Ranca ?Esuper acum pe DN 67C
vis-a-vis
'aide plt...
Doc
Eu de abia astept sa inghete acum in Cernica, iese traseu de viteza.
rombul
Nu merge nimeni la munte la schi?
Conditie fizica excelenta pentru viitoarele ture din primavara lui 2011 si in plus este f frumos,schi ,zapada,vin fiert etc.
Hai Vis a Vis la schi
b76bgaarh
nu vreti sa facem un topic despre schi, separat? da unde sa il punem.

rombule eu ma duc la sala pentru a fi in forma la schi. mers pe bicla 15 minute, alergare, abdomene etc... in seara asta iar am iesit cu bicla, 15 minute de pedalat in sala.
VladG
Eu vreu sa ies cu bicla pe balta, dupa un ger puternic, n-am mai facut-o de cand eram copil si ma plimbam pe Colentina, intre Chitila si Mogosoaia.
Daca mai da si o ninsoare sau o chiciura de vreo 2 degete, sa vezi distractie... smile.gif
rombul
QUOTE(b76bgaarh @ 6 Dec 2010, 21:34)
nu vreti sa facem un topic despre schi, separat? da unde sa il punem.

rombule eu ma duc la sala pentru a fi in forma la schi. mers pe bicla 15 minute, alergare, abdomene etc... in seara asta iar am iesit cu bicla, 15 minute de pedalat in sala.
*


deschide-l tu tot in aria asta sa vada si ciclistii beneficiile schiului

6 Dec 2010, 22:44:
pe 18 luna asta la Poiana Bv ,pana atunci va mai ninge si mai ales in postavaru au inceput sa amenajeje partiile de schi ptr FOTE 2013
Cine vine la schi dintre ciclisti?in afara de b76bg....
in orice exista un inceput iar odata prins gustul nu o sa regretati
VladG
Cum povestile din ture sunt mai rare in perioada asta, in special pentru nostalgicii primelor "Iesiri cu Bicicleta", dar nu numai pentru ei, am scris aici povestea uneia dintre primele si cele mai frumoase iesiri. La vremea respectiva nu s-au dat pe forum foarte multe detalii, ci doar o scurta descriere si cateva poze.
Iata deci povestea Transalpinei si a Strategicei (ca stimul si pentru excursia in zona programata pentru anul viitor):
http://plimbaricubicicleta.blogspot.com/20...iulie-2008.html
its
QUOTE(VladG @ 7 Dec 2010, 16:19)
Dupa atat urcat, vine prima coborare, placerea MTB-istilor, insa eu si cu Lucman, cu ciclocrosurile noastre suferim in continuare, strangand franele si ocolind bolovanii mai mari.


Pff , mai stii traseu' ala Sinaia - Pestera, Babele-Sinaia io singurul cu furca rigida si nu m-am plans(prea tare). Aveai suspensie pe fatza gtfo, n-ai voie sa te plangi. tongue.gif
VladG
Pai nu de suspensie mi-era frica, ci de roti biggrin.gif
E bine ca-ti aduci aminte de traseul ala, o sa poti sa apreciezi mai bine noua achizitie wink.gif
its
pfff va fac pe toti pe off in sezonu care vine...







mai putin pe corrado ca a slabit tongue.gif
hefee
Sambata sau duminica nu bagam o scurtatura de vreo 4 ore, dimineata, de la 9 incolo?
Parca as baga o Comana prin Berceni cu trecerea Argesului pe la ecluza, daca nu vine codu galben cu gheatza si sloiuri.
corrado83
biggrin.gif am slabit in performante. nu am mai iesit de 2 luni smile.gif)
vis-a-vis
Mai stiu eu pe unu' blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.