Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Merced
Cand mai ai chef de o Valea Rea ceva, da-mi un semn badie, ca tot ziceam mai demult ca facem o plimbare.
corbex
S-a facut.
VladG
@corbex: Imi place cum arata traseul ala, e de facut.

@vis-a-vis: vad mult pushbike pe acolo si prea putin poteca/drum. Sa nu fie vreun Lutu Rosu tongue.gif
corbex
QUOTE(claudiuxyz @ 11 Apr 2013, 16:47)
blink.gif
cine de cine face mistocareala ?
*


Nimeni de nimeni. Aici este un topic serios.
atentat_cu_bomboana
Cum n-am ajuns saptamanile trecute sa fac Bucuresti - ecluza Colibasi - podul Gostinari - Bucuresti, ma gandeam sa ies miine (sambata).
62 km, 21 grade fara ploaie. Plecare pe la vreo 8 dimineata din zona Selgros Berceni.

Mai vrea cineva sa mearga?

Duminica e ultima zi de Expobike, basca 17 grade si cer innorat, asa ca am mai multe motive sa merg sambata la Gostinari.
b76bgaarh
tura asta ar merge de 1 mai, pt cei care nu evadeaza din bucale.
Markos
ExpoBike asta e si cu vanzare la fata locului?
vis-a-vis
QUOTE(VladG @ 12 Apr 2013, 10:33)
@vis-a-vis: vad mult pushbike pe acolo si prea putin poteca/drum. Sa nu fie vreun Lutu Rosu tongue.gif
*


Am gasit si solutie radmasa.gif


QUOTE(Markos @ 12 Apr 2013, 13:32)
ExpoBike asta e si cu vanzare la fata locului?
*


Si cu oferte...
Markos
Bun asa, le fac maine o vizita.
VladG
QUOTE(vis-a-vis @ 12 Apr 2013, 15:34)
Am gasit si solutie  radmasa.gif


radmasa.gif
andreig1982
asa au zis si anul trecut despre expobike
si cand am ajuns acolo realitatea a fost alta, din pacate
atentat_cu_bomboana
Eu am fost la Expobike anul trecut si unele firme au vandut in ultima zi, chiar cu ceva reducere (cred ca 10%)

Anyone sambata la o plimbare la sud de Bucuresti pe traseul schitat de mine?
Laurentziu83
Sinaia-Bucuresti, 145 de km, vreme superba, febra musculara, fata si mainile sunt rosii, fundul e ca steagul Japoniei dar...AM REUSIT.
Prima tura peste 100 de km (cel mai mult facusem 87 de km intr-o zi), sper la mai multe. Momentan ma ingrijoreaza faptul ca maine nu voi mai fi bun de nimic iar eu teoretic trebuie sa rezist la un astfel de efort 2 zile consecutiv.
A, si se pare ca seaua mea nu e chiar cea mai buna pentru astfel de eforturi, de la intrarea in Bucuresti orice groapa sau gura de canal luata era un calvar.
corbex
Pune-i o sa pentru funduri fine.
laur
In cite ore ai facut traseul?
vis-a-vis
QUOTE(Laurentziu83 @ 13 Apr 2013, 19:13)
Sinaia-Bucuresti, 145 de km, vreme superba, febra musculara, fata si mainile sunt rosii, fundul e ca steagul Japoniei dar...AM REUSIT.
Prima tura peste 100 de km (cel mai mult facusem 87 de km intr-o zi), sper la mai multe. Momentan ma ingrijoreaza faptul ca maine nu voi mai fi bun de nimic iar eu teoretic trebuie sa rezist la un astfel de efort 2 zile consecutiv.
A, si se pare ca seaua mea nu e chiar cea mai buna pentru astfel de eforturi, de la intrarea in Bucuresti orice groapa sau gura de canal luata era un calvar.
*

Aia nu e bicla de cursa lunga. Iti trebuie o cursiera pentru asa ceva. Chiar si mai veche.



QUOTE(corbex @ 13 Apr 2013, 20:02)
Pune-i o sa pentru funduri fine.
*

Sau da-o jos 04.gif





13 Apr 2013, 20:28:
Bagaram si noi una mica azi, tot pe sosea. Ne-am strans vreo 10 insi dintre care 3 incepatori, o fata si doi baieti. Toti s-au tinut tare si au mers destul de bine.
Abia astept sa se zvante pamantul ca m-am saturat de sosea.

http://www.mapmytracks.com/explore/activity/958617

De 1 mai tura pe Leaota ramane in picioare, se anunta cald. Suntem cam 4 pe lista pana acum. Care mai doreste, care mai pofteste? 04.gif
corbex
Laurentiu83. Pina la 1 mai i se matureza bataturile.
Victoras2001
Haoleo. Credeam ca te-ai ticnit la batranete. laugh.gif
corbex
Pentru cine nu crede, ma fac martor ca Victoras stie sa bicicleze.

Exista cai mult mai putin dureroase sa dau coltul, decit alergatul dupa VladG sau Visu. Dar mi-ar fi placut sa ma tina baierile.
vis-a-vis
Uite om batran de ce-i in stare: http://www.freerider.ro/mag/cezar-jipa-bic...anar-30391.html

Daca imi vine cumva sa ma plang de vreo urcare sau ca-i prea lunga tura sau mai stiu eu ce... ma gandesc la Cezar si imi zic ca eu n-am dreptul sa ma plang 04.gif
corbex
O fi inceput mai de timpuriu. Cind voi fi ca el, o sa pot si eu icon_mrgreen.gif
zanzie
QUOTE(vis-a-vis @ 13 Apr 2013, 21:24)
Abia astept sa se zvante pamantul ca m-am saturat de sosea.



+1
Laurentziu83
QUOTE(laur @ 13 Apr 2013, 20:20)
In cite ore ai facut traseul?
*


La 10 am plecat din Sinaia, la ora 13 ajungeam la Ploiesti, la ora 19 ajungeam acasa, in Salajan, Bucuresti. Din pacate insa nu m-am alimentat corect la Ploiesti, de aici timpul foarte mare petrecut pe Ploiesti-Bucuresti, cu destule pauze. Pana la urma am devorat cateva Snickers-uri si am ajuns acasa. Data viitoare voi fi mai atent.

QUOTE(vis-a-vis @ 13 Apr 2013, 20:24)
Aia nu e bicla de cursa lunga. Iti trebuie o cursiera pentru asa ceva. Chiar si mai veche.
*


Nu zic nu, insa n-am loc de a doua bicicleta in casa, plus ca ar sta nefolosita 90% din timp, prin gropile noastre nu prea ai ce face cu cursiera, plus ca nu te ajuta deloc in trafic, unde ceea ce am eu (avand si roti de asfalt) se descurca de minune.
Cat despre un ciclocros cu roti de 28, mi-e inutil, am avut Focus-ul Marakas cu care am facut Predeal Ploiesti si nu m-a ajutat deloc, tot aceeasi viteza aveam pe sosea, poate doar pe la Comarnic sa ma fi ajutat, unde prinsesem 53-54 km/h si pe una cu roti mai mari as fi prins mai mult, dar doar atat.

Ce e bine e ca azi nu simt febra musculara, insa nu prea am energie. Poate mai fac o iesire lejera.
laur
QUOTE(Laurentziu83 @ 14 Apr 2013, 07:34)
La 10 am plecat din Sinaia, la ora 13 ajungeam la Ploiesti, la ora 19 ajungeam acasa, in Salajan, Bucuresti. Din pacate insa nu m-am alimentat corect la Ploiesti, de aici timpul foarte mare petrecut pe Ploiesti-Bucuresti, cu destule pauze. Pana la urma am devorat cateva Snickers-uri si am ajuns acasa. Data viitoare voi fi mai atent.

Medie de 16 km/h pe asa distanta si cu MTB, mi se pare super, felicitari. Cam atitea ore eu am facut anul trecut 96 km (cea mai lunga tura a mea), e drept, cred ca cu ceva mai mare diferenta de nivel. Insa daca mai aveam citiva km sau un deal, ma lasam pagubas laugh.gif
P.S. Curu' cred ca m-o durut atunci vreo 2 saptamini wacko.gif
Laurentziu83
Media e chiar mica, am facut o groaza de pauze dupa Ploiesti din lipsa de proteine in sange. Cu bicla asta pe plat, daca sunt in forma, obtin lejer 22-25 km/h (chiar si 27 daca e usor inclinat). Chiar daca e MTB, e foarte bine gandita si e si relativ usoara, repet, comparativ cu vechiul Focus Marakas, nu e nici o diferenta pe sosea, Focusul era chiar mai greu. In plus, fiind mai mica, are demarajul mai bun, ajung mai repede la viteza dorita.
Mentionez ca pe ambele aveam anvelope de sosea, pe asta le am de 1.75, nici prea inguste, dar nici late, pun si o poza cu ele.
Azi am mai facut vreo 35 de km, fundul nu ma doare cine stie ce, problema e la musculatura, se simte ca e epuizata, am mers mai mult pe foaia medie, rar treceam pe foaia mare si de 21-23 km/h, in general, 16-19 km/h.

Acum caut solutii de alimentatie, care sa-mi tina muschii alimentati, dar sa nu ma umple de grasime.

LE: sa nu uit, astazi am implinit 1000 de km cu bicla actuala (cumparata in noiembrie). Un rodaj bun e ca o cura la Amara. radmasa.gif
romeo_id
daca-ti place asfaltul, sigur gasesti loc de niste slick-uri... oricum, felicitari pt isprava smile.gif.
corbex
Asfaltul uscat.
VladG
Povesti despre sa... biggrin.gif
Cred ca am cel mai mult de spus despre asta. Dupa ce am schimbat vreo 7 m-am resemnat, nu exista niciuna minune.
Pentru ture mai lungi (in special de mai multe zile) cea mai buna mi s-a parut SMP TRK (n-am incercat insa d'alea de trekking, de piele, sipca, care la inceput te violeaza duios, dar cica dupa 2-3000km iau forma ta si nu le mai simti). Am vazut una inainte de "formatare" si parerea mea e ca de fapt iti omoara mai intai fiecare nerv din fund, iar dupa ce reusesc asta par foarte confortabile... biggrin.gif

Un bazon de calitate si un fund batucit de ture vor rezolva problemele.
Laurentziu83
Eu ma gandisem la o sea Brooks...dar sa pun sea de 3 meleoane pe bicla de 8...
Drumul de azi mi-a aratat ca, totusi, seaua existenta (destul de lata si moale de altfel, Tohan style), nu e chiar "pain in the ass" si ca ar trebui sa ma obisnuiesc eu cu ea pe drumuri lungi.
Un unchi de-al meu in varsta, facea de multe ori in anii 60 Cavadinesti-Foltesti si retur (84 de km numai dealuri) pe Tohan cu sea lata, fara bureti la fund, fara schimbatoare, fara asfalt pe sosea si alte balarii.

@romeo: exista intr-adevar mai slick-uri ca astea, recte Vittoria Randonneur, ca in poza, am avut pe MTB-ul de acum 2 ani, insa am nimerit pe la Glina la 30 la ora o portiune cu nisip si nu prea au tinut drumul drept, astea cu ceva desen sunt mult mai stabile, chiar daca sunt de sosea.
Din acelasi motiv nu ma grabesc sa-mi iau o cursiera, pentru ca, la nivelul meu actual (mai am pana sa fac Bucuresti-Constanta intr-o zi), mi-ar fi inutila, mai degraba as mai ramane in segmentul MTB, cu ceva ce pot folosi zilnic prin Bucuresti.
La anul preconizez un MTB Focus, in jur de 2000 de lei, fara suspensie spate sau furca cu blocare, dar musai frane hidraulice cu disc si ureche la schimbator.
atentat_cu_bomboana
Am fost sambata la Comana cu Delia si Vladut, pe un traseu de 23 km, adaptat pentru mers cu copilul in scaunel.

O mica descriere aici, pentru cine vrea sa mearga cu copiii.
C a t a l i n
He he, deja e baiat mare, nu mai e de scaunel. Se impune o bicicleta proprie, dar poate nu de DH. tongue.gif
l@u
bine ati revenit dl Catalin !
pe unde umblasi ?
C a t a l i n
Merci, dar n-am plecat sau revenit, sectiunea asta o citesc des. rolleyes.gif

Unde sa umblu? Pe tdiclub.com. blush.gif E la fel de interesant precum actualul daciaclub.ro . icon_mrgreen.gif
corbex
Tdi-urile n-au atitea evenimente de comentat ca daciile. Sint inextricabile. Tot Dacia e piua-ntii.
Noi putem baga niste strimbe la tedeisti?
laur
QUOTE(C a t a l i n @ 23 Apr 2013, 13:10)
Merci, dar n-am plecat sau revenit, sectiunea asta o citesc des. rolleyes.gif


La mine e singura wink.gif
atentat_cu_bomboana
@C a t a l i n: Chiar de DH, acum cel putin, nu! smile.gif
Intr-adevar, e cam marisor pentru modelul asta de scaun (la hopuri mai mari atinge scaunul de roata). Bineinteles ca are bicicleta lui, dar prin padure nu prea merge, ca are rotile mici.
[attachmentid=1627883776]

Cat despre drumurile din Romania... Abia daca m-as incumeta la o smecherie d-asta
[attachmentid=1627883779]
cand o a am incredere ca nu se da jos din mers smile.gif

Oricum asta va trebui sa fac, ca nu vreau sa devenim captivii parcurilor pentru urmatorii 10 ani...
Serpico
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 24 Apr 2013, 08:20)
Intr-adevar, e cam marisor pentru modelul asta de scaun (la hopuri mai mari atinge scaunul de roata). Bineinteles ca are bicicleta lui, dar prin padure nu prea merge, ca are rotile mici.
[attachmentid=1627883776]

Demonteaza-i rotile ajutatoare, ca mai mult incurca.

Da jos pedalele (sau si mai bine, angrenajul si lantul), regleaza inaltimea seii astfel incat sa ajunga simultan cu ambele talpi pe sol (nu doar cu varfurile) si lasa-l asa sa invete sa-si pastreze echilibrul pe bicicleta. Cu roti ajutatoare nu invata sa-si pastreze echilibrul (partea mai dificila a mersului pe bicicleta), ci doar cum sa pedaleze (parea cea mai usoara a invatarii mersului pe bicicleta).

Lasa-l asa cateva saptamani/luni. Dupa ce-l vezi ca isi mentine cu usurinta echilibrul pe zeci de metri (dupa ce-si ia avant si poate merge cu ambele picioare ridicate o distanta lunga), montezi la loc pedalele/angrenajul si in cateva minute se va descurca singur sa pedaleze (fara roti ajutatoare).

De vreo 2-3 ani au aparut si in magazinele de la noi biciclete fara angrenaj (si evident fara pedale), pentru invatarea mersului pe bicicleta.
atentat_cu_bomboana
Da, de acord cu toate. Doar ca bicicleta sta libera prin casa si asta-iarna a bagat zeci de kilometri p-aici cu ea. Nu m-am indurat sa-i scot rotile ajutatoare, ca s-ar fi dat cu capul de toate tocurile de usa. E el marisor de inaltime, dar ca varsta inca e mic (pe la 3 ani), nu-i tocmai cooperant.

Stiu utilitatea unei biciclete fara pedale, dar nu am mai bagat banii si in asa ceva. E o perioada prea scurta cea in care are nevoie. O sa ii scot rotile si gata.

Off-topic: E interesat careva de oferta mea de casca + cotiere?
C a t a l i n
Pe Visu' l-ai intrebat? Ca el poarta casca mai mereu.
vis-a-vis
Chiar imi trebuie casca pt Prima Evadare... Dar imi iau una 'eftina joi din Lidl biggrin.gif
http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-7AB61B...offerdate=18337
zanzie
Tricourile alea la 35 lei or fi bune de ceva?
Merced
Si pentru ca se pare ca vremea a devenit in sfarsit foarte buna, maine o sa ma incumet la un traseu de ~80km, cam 70% pe asfalt, restul drum pietruit. Revin maine seara cu harta. biggrin.gif
C a t a l i n
Pe langa harta, sa nu uiti de creion, echere si gheara compas.
Bulldog
QUOTE(zanzie @ 24 Apr 2013, 18:21)
Tricourile alea la 35 lei or fi bune de ceva?
*


Am eu unul, nu e de ciclism, e de alergat (nu are buzunar spate). Nu s-a descusut, e comod, respirabil. Mult mai bun decat bumbacul, nu balteste apa in el, se evapora direct, fara sa stea ud si rece pe piele. Atata ca dupa o tura mai lunga pute de nu poti sa stai cu el in casa, da asa cred ca e toate astea respirante
vis-a-vis
Eu am vreo 4 de la Lidl si nu put foarte tare. Cred ca depinde de la om la om.
Markos
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Apr 2013, 21:12)
Eu am vreo 4 de la Lidl si nu put foarte tare.
*


Da' le-ai spălat măcar o dată? frustrat.gif
vis-a-vis
Aha...
Markos
Măine seară bag și eu o vizită la Lidl Militari, să văd oferta minune. Îmi trebuie în primul rând o cască pentru fii-mea. Plus ce-o mai pica tongue.gif
vis-a-vis
D-aia cu leduri? biggrin.gif
Bulldog
Bine, nu atat de tare cat sa cada mustele. Comparativ cu bumbacul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.