Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
Liviu
Ieri au fost 7 grade dimineata la 9:30 (cand am iesit din casa) si s-au facut vreo 14 la pranz.
atentat_cu_bomboana
Ca la noi.

Nu v-am zis io, ma', ca-i ca la noi?

biggrin.gif
b76bgaarh
Sâmbătă/duminică ceva?
andidani
QUOTE(claudiuxyz @ 29 Mar 2014, 22:36)
maine 30032014 traseu rm valcea-baile olanesti-tisa-schitul iezer-cheia-pausesti maglasi-rm valcea.plecare mall ora 10.00
Este organizata de ciclism Valcea pe Facebook
*


Din pacate am fost plecat (peste deal, in Curtea de Arges), asa ca abia astazi am vazut mesajul. Poate data viitoare va fi mai din timp, sa avem timp si noi sa ne pregatim.

31 Mar 2014, 14:02:
Legat de propunerea anterioara, am amenajat un loc de intalnire aici.
Laurentziu83
Ieri dupa-amiaza am facut o tura lejera Izvor-Crangasi-Rosu-Chiajna-Ciorogarla-Samurcasesti-Domnesti-Ghencea-Izvor. Vreo 50-60 de km si am fost vreo 10 participanti.

QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 30 Mar 2014, 20:51)
Ca la noi.

Nu v-am zis io, ma', ca-i ca la noi?

biggrin.gif
*


Nu, nu e ca la noi, e mai racoare, vara n-ai nevoie de aer conditionat acolo.
Pacat insa ca iarna ai doar cateva ore de lumina pe zi, ca ploua mai des si ca e mai innorat ca la noi, altfel e o tara foarte misto, abia astept sa revin pe acolo, calitatea vietii si mentalitatile sunt la un cu totul alt nivel. biggrin.gif
Liviu
QUOTE(Laurentziu83 @ 31 Mar 2014, 18:23)
...calitatea vietii si mentalitatile sunt la un cu totul alt nivel.  biggrin.gif
*


Un pic diferite fata de Romania ... da.
Markos
Apă caldă e nonstop?
andidani
QUOTE(andidani @ 10 Mar 2014, 12:24)
Ieri am iesit la cateva ture prin oras. Neavand parteneri de tura, am preferat sa nu ma razboiesc cu caini de pe la iesirile din oras.
Se apropie primavara. In luna mai am in plan sa leg cateva zile de concediu si merg in zona Lotru, Latorita, partial pe traseele prezentate de a_mic pe ciclism.ro, partial pe tura lui VladG. Se baga cineva? Trebuie sa stim din timp ca sa putem sa ne organizam. Propunerea pentru cazare ar fi in Valea Macesului. Cred ca 4 zile ar fi suficiente, dar pot fi si mai multe. Eu sunt in concediu in luna mai, dar inca nu am stabilit exact in ce zile anume. Voi hotara numai dupa ce se incheaga o trupa de plimbareti.
Bineinteles ca sunt dispus sa vad si alte locuri frumoase daca cineva propune altceva.
*


Cateva informatii despre zona:
http://www.plecatdea...cuvinte-in.html
http://www.plecatdea...benu-de-pe.html
http://www.ciclism.ro/forums/index.php/top...heile-latoritei
In cazul meu concediul va incepe pe 21 mai si va dura pana pe 1 iunie.
nasty
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...e&v=bEiE1ZUk6a8

seamana cu Transfagarasanul?
Ce-i mai lipseste?
C a t a l i n
Ceva gunoi.
zanzie
Ceva "gunoaie".
SorinCT
O dezmorteala azi prin parc si prin statiunea Mamaia... acum cat se mai poate circula pe bulevard. Faleza e un santier de la cap la coada dar noul pavaj arata excelent.
Liviu
Inca un weekend reusit dpdv "biciclistic" smile.gif
andidani
La noi a batut vantul raaaaau. Am stat in casa sau masina. Nororcosule.
Laurentziu83
La mine a fost Garboavele XC 2014, in padurea Garboavele, la 17 km nord de Galati.

La nivel de amatori, au fost 2 ture de offroad, cu mult pushbike si, din a doua tura, pe motiv de ploaie, si mult noroi, ce facea imposibil coboratul in sea la multe dintre coborari. Am terminat pe locul 91 din 200 de participanti, nu cine stie ce, dar a fost fun. Macar am terminat, vreo 25 de participanti au abandonat. La final de competitie, termometrul indica 4 grade Celsius si ploua marunt, asa ca n-am mai stat la premiere.
nasty
http://www.stiridesibiu.ro/?p=3980

"Acțiunea are ca scop promovarea bisericilor fortificate din Transilvania în zona de interes a publicului larg, românesc și internațional. Prin aceasta, turul încurajează turismul cultural activ, ecologic și sensibil pentru păstrarea patrimoniului cultural. Evenimentul sportiv-cultural se adresează atât sportivilor din România, cât și celor din străinătate.
... în perioada 11–13 iulie;... turul are cinci etape individuale cu start și finish și inclide localităile Sibiu–Turnișor ‐ Cristian–Cisnădioara–Cisnădie și Avrig.

Organizatorii apreciază că vor fi aproximatov 400 de participanți. Participanții trebuie să achite o taxă de 100 de lei și să-și asigure cazarea. Înscrierile se fac pe www.nostresstriathlon.ro."
Laurentziu83
Azi am participat la Ziua B, offroad la Cernica. Dupa 2 zile de ploaie si inca una scurta azi dimineata, tot concursul a fost o mare noroiala, cei 28 de km i-am parcurs in 4.5 ore...daca stiam dinainte, lasam bicla acasa, imi lipeam numarul pe piept si concuram asa. Sigur consumam mai putine calorii si ajungeam mai curat acasa.
ali3n_cop
Cine te-a pus sa te joci "dirty"? radmasa.gif
atentat_cu_bomboana
Transport bike-friendly cu trenul Bucuresti-Curtea de Arges
Compania Regiotrans (operator privat)
Tren cu tarif de personal, dar mers de (semi-)accelerat: 2h50'

Pret intreg: 21,5 lei (pentru elevi si studenti e la jumatate de pret)
Zilnic plecari din Bucuresti la ora 8 dimineata.
Curat, reconditionat, apa si sapun la baie etc.

Biletul pentru bicicleta costa 15 lei (loc gramada la gramada in vagonul motor), naș prietenos, mecanici prietenosi, trenul jumatate gol.
Enjoy!
nasty
http://www.regiotrans.ro/modificarea-tarif...14-aprilie-2014

cica de azi e 5 lei/bicl,pt>100km

FFF interesant:
se mai poate merge la Brasov, Cta, Campulung,

http://www.regiotrans.ro/mersul-trenurilor...-decembrie-2013
atentat_cu_bomboana
Cat's tit! smile.gif
andidani
In duminica Floriilor am avut parte de o iesire prin satele vecine. Din pacate nu am putut avea parte de altceva decat de asfalt, cel mai off-road aratand cam asa:[attachmentid=1627942860]
Desi la meteo se anuntasera cativa stropi de ploaie, am avut parte de o vreme foarte placuta cu mult soare, chiar daca la inceputul turei era destul de innorat si rece:[attachmentid=1627942862] [attachmentid=1627942865]
Am fost numai doi, dar a iesit bine si asa:
[attachmentid=1627942866] [attachmentid=1627942867]
Ruta a fost Slatina-Salcia-Plesoiu-Carlogani-Ramesti si retur.
Am avut parte si de peisaje care sa rivalizeze cu wallpaper-ul de la abandonatul XP:
[attachmentid=1627942869]
dar si de pajisti inverzite:[attachmentid=1627942871]
In total s-au strans 60 de kilometri, insa nu am avut parte de traseul pe care il planificasem pe liziera unor paduri si pe malul Oltului. Poate data viitoare vom avea noroc si nu vor mai fi noroaie. Sa speram ca vremea va tine cu noi si vom putea merge la munte cat mai curand.
Povestea completa o gasiti aici.
Pana atunci va doresc un Paste linistit, fericit, alaturi de cei dragi!
rombul
Nici o tura astazi?
claudiuxyz
Luni 21.04 am avut pofta sa simt aer de munte, asa ca am pedalat de la Cetatea Poenari pana la Valea cu Pesti
[attachmentid=1627943434] [attachmentid=1627943438] [attachmentid=1627943436] [attachmentid=1627943437]
andidani
Eu vreau sa vin in zona ta, iar tu te plimbi pe la mine pe acasa. Cand ai iesiri din astea, te rog anunta, poate se mai baga si altii.
claudiuxyz
Pai nu esti din Slatina?
Nu aveam cum sa anunti pentru ca la ora 11 am luat decizia s-o iau catre Transfagarasan. Am avantajul ca tin bicicleta si rucsacul in BUS si doar ii dau cheie si am plecat unde mi-a traznit prin minte.
Laurentziu83
In week-end plec (din nou) la mare. smile.gif
SorinCT
Eu am in plan sa ies sa ma dau putin pe dealurile de la Cumpana. M-am catarat de cateva ori pe ele cun un 4x4 si ar merge bine si cu un MTB la vale catre canal.
andidani
QUOTE(claudiuxyz @ 24 Apr 2014, 14:45)
Pai nu esti din Slatina?
Nu aveam cum sa anunti pentru ca la ora 11 am luat decizia s-o iau catre Transfagarasan. Am avantajul ca tin bicicleta si rucsacul in BUS si doar ii dau cheie si am plecat unde mi-a traznit prin minte.
*


Sunt din Slatina, dar radacinile (inclusiv casa) le am in Curtea de Arges si imprejurimi.
Ce program aveti pentru minivacanta de 1 mai? Daca vremea permite parca as vrea sa fac traseul propus in ianuarie, Domnesti - stana lui Burnei, pe valea raului Doamnei. eventual scurtat si plecarea sa fie din Corbi sau Slatina. http://www.bikemap.net/ro/route/2418790-do...rnei/#gsc.tab=0
Sau orice prin zona, poate valea Valsanului pana sub munte, ceva de dezmorteala dupa atatea ploi.
Laurentziu83
Si a fost si editia 2014 a "Cu bicicleta la mare".

De aceasta data, am avut parte de vant. Din plin.

In prima zi, pana la Amara, a fost suportabil, a doua zi a crescut in intensitate pana ajungeam sa pedalam la coborare ca sa nu ne oprim. Basca si o ploaie scurta dupa Slobozia ce a adus cu ea si frigul.
De aceasta data insa, am invatat lectia, m-am alimentat bine, am ridicat seaua cat de sus se putea si am tras cat am putut, la inceput in pluton, apoi am depasit punctele de alimentare si am tras pe cont propriu. Pe la calea ferata de la Nicolae Balcescu simteam ca ma lasa puterile, iar vantul era din ce in ce mai puternic. Din fericire insa, m-a ajuns din urma un microbuz de-al lui DB Schenker care tinea in trena vreo 8-9 ciclisti, printre care si nea Marin. N-am stat pe ganduri si m-am alaturat si eu, viteza crescand astfel de la 15 km/h pana la 25-30 km/h, ajungand rapid la Mihail Kogalniceanu. Aici am oprit putin pentru alimentare, dupa care am plecat mai departe, in trena cu inca 3 cursieristi, asa ca am ajuns cam cu o ora inaintea plutonului. Numai bine cat sa apuc sa imi iau bagajul din autocar si sa ma schimb in haine calduroase, asta daca va intrebati de ce eram in blugi si cu softshell-ul pus invers, sa se usuce.
Din nou, a fost o tura memorabila ce m-a facut sa-mi promit sa revin.

A, sa nu uit: chiar la plecarea din parcarea Lidl, unul dintre soferii ce asteptau sa treaca coloana striga ofticat catre noi "Asta ca sa-si faca Pro Sport publicitate...", raspunsul unuia dintre participanti a fost,"TRISTULEEEE!!!!" radmasa.gif
De asemenea, pe la Pasarea, o cucoana intr-o Corsa 2007 striga la noi "Lumea moare de foame si voi va plimbati cu bicicletele...". radmasa.gif

[attachmentid=1627944014] [attachmentid=1627944015] [attachmentid=1627944016] [attachmentid=1627944017]
Lucman
Se anunta ceva ture pe saptamanile viitoare?

Ma gandesc sa incepem incalzirea pentru o Azuga-Comarnic. smile.gif prin Iunie.
Markos
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Apr 2014, 22:00)
Si a fost si editia 2014 a "Cu bicicleta la mare".
*



Precum anul trecut: BRAVO up.gif
gibonu
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Apr 2014, 23:00)
De asemenea, pe la Pasarea, o cucoana intr-o Corsa 2007 striga la noi "Lumea moare de foame si voi va plimbati cu bicicletele...". radmasa.gif


Tare de tot cucoana din Corsa.
Din pacate, nu este singura care gandeste asa.
b76bgaarh
QUOTE(Lucman @ 28 Apr 2014, 21:55)
Se anunta ceva ture pe saptamanile viitoare?
*


la ce te gandesti?
Lucman
Ma gandeam la o tura prin padurea Cernica, dar dupa ce se usuca noroiul.
b76bgaarh
poate facem o comana pana atunci.
zax
sa vedeti ce nasuri de Bozo va fac eu la amandoi daca iesiti fara mine!
laur
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Apr 2014, 21:00)
am ridicat seaua cat de sus se putea si am tras cat am putut


Chestia asta am facut-o si eu odata (ma prinsese ploaia la vreo 40 km de casa, se racise de pe la 25-30 grade la 15). M-a costat o luna de repaos total (ligamentele futute la genunchiul drept), fizioterapie, schiopatat, etc.
Lucman
QUOTE(zax @ 1 May 2014, 19:57)
sa vedeti ce nasuri de Bozo va fac eu la amandoi daca iesiti fara mine!
*



Te scoatem si pe tine la plimbare smile.gif
atentat_cu_bomboana
Hello zax!

Si hello all.
Maine (duminica) se anunta veme buna cu 23 grade si cer mai mult senin, asa ca anunt si eu ca am de gand sa ies cu bici' la sud de Bucuresti pe undeva hai-hui fara vreun tel si fara mare viteza.
Cu sole42 de pe ciclism am vobit si a ramas in principiu ca ne-am urni spre chestia asta maine nu foarte de dimineata.

Cine mai doreste? Cine mai pofteste?
vis-a-vis
Clar, tură de fete...
Markos
Vreun popas la salonul de cosmetică?
Speedy
Visule, ati mai fost in Leaota?
vis-a-vis
Nu... A fost azi Muttley. Eu nu mai sunt in tara biggrin.gif
andidani
Ai emigrat acum cand e vremea buna de plimbare?
atentat_cu_bomboana
Hello!

Remember Campina - Slanic Prahova - Campina, 77 Km?
Ia uitati ce ne propune sole42 de pe ciclism: E cam tot pe acolo, dar e mai lung (are 91 Km) si se cheama Drumul Fructelor.
Vremea probabila pentru sambata aici.

Mierjem?
huiduu
Foarte inspirate traseele. Intre Brebu si Pietriceaua au fost cateva alunecari de teren, dar nu cred ca sunt probleme.
O parte din coborarea de la Pietriceaua spre Alunis este mai dificila, deoarece drumul este foarte, foarte prost, s-ar putea sa fie si ceva apa chiar, dar pe urma nu mai sunt probleme.

O sa aveti putin de tras la intoarcere, de la Dumbravesti la Campina. smile.gif
atentat_cu_bomboana
@huiduu: Multumesc pentru informatii.
Tu nu poti veni?

Se pare ca sambata asta sole42 nu e disponibil. Ma gandeam oricum la tura scurta, cea de 77 Km, doar ca in momentul asta nu stiu cu cine sa mai merg... Fata Ioana si Fata Roca ar fi pe lista, dar inca nu e confirmat.

So? Nu vrea nimeni sa refaca tura de acum 6 ani? (6!? Valeu!....) smile.gif
huiduu
Multumesc de invitatie, dar momentan nu mai am atelaj. smile.gif)
VladG
Oho! A trecut ceva vreme si multe s-au schimbat intre timp...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.