Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
atentat_cu_bomboana
Pentru duminica 29 iunie e in plan iesirea in Baiului Azuga - Campina
Avem pe lista deocamdata asa:
1. C a t a l i n
2. atentat_cu_bomboana
3. ...

Cine se mai inscrie?
atentat_cu_bomboana
Se pare ca azi inceteaza ploaia la Azuga. Prognoza anunta 8 ore de soare si o maxima de 18 grade (minima pe la 10 grade si o sa fie si ceva vant, deci cam racorica).

Avem pe lista de Baiului asa pana acum:
1. C a t a l i n
2. atentat_cu_bomboana
3. Lucman
4. ...
e-SORIN
La ce ora plecati?
Cu trenul?
atentat_cu_bomboana
As zice ca pe la 7 sa plecam de acasa (casa fiind in Berceni).
Chestia e ca masina cu care aveam in plan sa plecam din Bucuresti s-ar putea sa mearga la Babarunca adica undeva pe DN1A intre Cheia si Sacele.
Azi vreau sa gasesc un traseu in zona Cheia si sa vi-l propun (Sau poate stiti voi deja ce putem face pe acolo, un drum in circuit?).

Daca nu, mergem cu masina pana la Ploiesti si de acolo ne urcam in tren si mergem pana la Azuga, si tot cu trenul ne intoarcem apoi acasa.
Tu cum vrei sa vii?

C a t a l i n vine de la Ploiesti.
Lucman ar veni de la Bucuresti, dar inca nu e sigur ca participa.
C a t a l i n
Din Ploiești, vă pot oferi 3 locuri în mașină, un suport de biclă, și loc pentru încă 2 suporți. (de plafon, nu de portbagaj)
e-SORIN
Nu am pretentii la transport. Doar ca nu am suport de bicla.
Pot baga bicla in masina cu bancheta rabatata + inca o bicla. Deci doi oameni si doua bicle.
Vine cineva cu mine?
Sau am si eu loc pe la cineva?
Sau cu trenul?
Laurentziu83
La cum ploua afara presimt noroi cat casa pe traseele de offroad. Sigur vreti sa va bagati la asa ceva?
atentat_cu_bomboana
Se pare ca de sambata nu mai ploua. Prognoza pentru duminica zice ca va fi frumos, dar racoare. Si sigur o sa fie noroi smile.gif

Din punctul meu de vedere ramane sa venim pe Valea Prahovei si sa luam telegondola de la Azuga pana sus in Baiului. Daca suntem in forma minunata, facem traseul propus initial. Daca nu, coboram pe Zamora in Busteni. Cu haine de schimb la noi, sigilate in punguta.

A! Am mai ochit o varianta mai scurta pentru coborarea in Valea Doftanei. Pun harta mai tarziu.
e-SORIN
Imi placea traseul initial, dar cu noroi nu prea ma "coafeaza". Cred ca ma retrag si voi merge in unul din weekendurile urmatoare cand va fi mai uscat.
atentat_cu_bomboana
O sa fie noroi ... si soare! Daca te razgandesti, da un semn.

L.E. Desenai si ruta scurta pe Valea Doftanei. Iata harta aici 52.4 Km
C a t a l i n
Nici pe mine nu ma incanta noroiul. O ruta fara noroi gasim? rolleyes.gif
Markos
A3, Ploiesti - Bucuresti.
b76bgaarh
ruta facuta de vlad, cu plecare/sosire in campina, voila, comarnic breaza?
atentat_cu_bomboana
Prin Sotrile - Vistieru - Secaria?
Muttley
Daca duminica faceti tura de sosea, viu si ieu!
La noroi am dezvoltat alergie, deci refuz politicos.

Doar ca n-am masina, am rupt o biela, tre' sa ma culeaga careva blush.gif
Contact PM daca-si face cineva mila.
atentat_cu_bomboana
Si pana la urma mai are cineva chef de Azuga - Baiului?
Poate au tras astia asfalt pe Transbaiului, cum se laudau asta-toamna! biggrin.gif

La ora la care pun link-ul se vad o gramada de biciclisti dandu-se jos din gondola la statia de sus: http://jurnalul.ro/webcam/azuga-telegondola-91.html (asteptati cateva secunde sa dispara reclama afisata)

28 Jun 2014, 15:09:
In cautarea aventurii pe care unii o considera noroioasa, raman pentru tura scurta (53 Km) Azuga - Muntii Baiului - Traisteni - Valea Doftanei - Campina

Intalnirea la telegondola Azuga pe la 9:30 - 10:00.
La sfarsitul traseului, cine trebuie sa isi recupereze masina, ia trenul pana la Azuga.
Eu plec din Bucuresti cu masina full (nu mai e loc nici de biciclete si nici de oameni), ma lasa la Azuga si de acolo ma descurc.

Well? Cine va fi la locul de intalnire? In afara de C a t a l i n, normaaal!
C a t a l i n
54 Km fără noroi!

[attachmentid=1627952001] [attachmentid=1627952002] [attachmentid=1627952003] [attachmentid=1627952005] [attachmentid=1627952006]
vis-a-vis
QUOTE(C a t a l i n @ 29 Jun 2014, 19:15)
54 Km fără noroi!

Adica plictiseala tongue.gif
Muttley
Doar tu si atentatu'? Unde-s fetele alea multe? dry.gif
C a t a l i n
Păi n-ai zis că tu vrei asfalt?
atentat_cu_bomboana
QUOTE(Muttley @ 30 Jun 2014, 07:36)
Doar tu si atentatu'? Unde-s fetele alea multe?  dry.gif

Să dădură!

Da. Deci efectiv mie mi-a placut. Am avut o vreme minunata - nu a plouat, dar nici nu ne-a prajit soarele. Pe culme am prins cativa nori, si doar in valea Doftanei cand am iesit s-a facut soare-soare. Unde a fost de pedalat am avut vant tarisor si doar din fata, normaal! smile.gif

Cam cinci ore am facut, nu?
Coborarea e absolut minunata, pe un drum forestier lung, pustiu si destul de bun (cu piatra marunta si bine fixata), bagi cat de tare poti!
La prima crasma din Traisteni era full de biciclisti! Cred ca vreo 25 erau! Am vrut si noi sa ne oprim, dar nu prea era loc.
C a t a l i n trebuia sa isi recupereze masina, iar eu aveam intalnire la o crasma in Sinaia cu downhill boys, asa ca din Campina am luat trenul. 4,5 lei la mine, si vreo 9 la Catalin. Eftin!

Ete c-am gasit si o poza cu noroi si oi.
C a t a l i n
5h35m48s, viteză medie 9.2Km/h, viteză maximă 50.5Km/h, total urcat 1061m, total coborât 1577m, bilet Câmpina - Azuga 7 RON. tongue.gif
andidani
Bravo! Frumos. Asa ca m-am suparat si vineri plec la Dimbovicioara pentrumai multe plimbari. Momentan suntem doi. Ma bate gandul sa ajung pe la Pecineagu, apoi alte trasee mai scurte, ramase restante de anul trecut. Se baga cineva? Tel pe PM.
Markos
Oooo, v-ați întâlnit si cu lotul campioanei! up.gif
AR-18-MOS
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 30 Jun 2014, 09:44)
si vreo 9 la Catalin. Eftin!
*


El are reducere numa pe bampoare. blush.gif
corbex
QUOTE(Markos @ 1 Jul 2014, 01:46)
Oooo, v-ați întâlnit si cu lotul campioanei! up.gif
*


Ciudat! Oi fara ciini.
dizzy
Un atelier in Bucuresti unde sa repar o roata spate de MTB cu o spita rupta, una stramba plus centrare imi recomanda si mie cineva?
Laurentziu83
Iesire de week-end:
Bucuresti-Pitesti cu trenul R9021. Sambata dimineata la 9 plecam din gara Pitesti. 2 ore mai tarziu ajungeam la Curtea de Arges. Seara la 9 terminam de urcat Transfagarasanul. De la Cartisoara am virat dreapta, catre Sambata de Sus, Sinca Noua, Zarnesti. Indicatoarele prin sate lipsesc cu desavarsire, la Recea lipseste inclusiv iluminatul public, noroc cu prietenul iGO de pe telefon. Duminica dimineata la 6:22 urcam in tren la Brasov, cu directia Bucuresti.
Total 273 km in 15 ore efective de pedalat, cu 5500 de calorii consumate (conform ciclocomputer).
[attachmentid=1627952900] [attachmentid=1627952901] [attachmentid=1627952902]
UXE
Si unde ai dormit?
C a t a l i n
În tren...
Muttley
QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Jul 2014, 19:28)
Seara la 9 terminam de urcat Transfagarasanul. ...... Duminica dimineata la 6:22 urcam in tren la Brasov
*



Se prea pare c-a pedalat toata noaptea blink.gif
corbex
Cred ca ia ceva suplimente alimentare.
argon
Neeh, doar a visat

https://www.youtube.com/watch?v=z2BgjH_CtIA
corbex
Eu stiu? Si ciinele meu viseaza asa, dar n-are bicicleta.
Laurentziu83
Da, am dormit in tren, de la Brasov la Sinaia si apoi acasa, la Bucuresti.
Am vrut sa vad daca pot participa la tura de Transfagarasan si Transalpina in 24 de ore, prin urmare am ales ceva mai scurt. Concluzia a fost ca nu pot, la Brasov eram praf, sigur nu as mai fi putut pedala inca 100 de km.
VladG
Se poate si mai mult decat atat:
http://www.ciclism.ro/forums/index.php/top...e-2#entry658805

Dar asta e deja extrem...
claudiuxyz
Din capitolul: imbinarea utilului cu placutul, la Mamaia bicla a fost la mare cautare, pentru aprovizionare si plimbare. Am folosit-o zilnic.
[attachmentid=1627953328][attachmentid=1627953330] [attachmentid=1627953329]
VladG
Bai, ce seamana cu tine fetita! Sa-ti traiasca!
claudiuxyz
Multumesc, la fel si tie ! 168.gif
atentat_cu_bomboana
Ua, ce lume de poveste!...
La Closani e un centru de cercetare al Institutului de speologie. Am o gramada de amintiri frumoase de acolo!

Asta chiar e o tura care nu trebuie ratata.
Cand plecati? Cand va intoarceti? Cine mai merge?
VladG
Eu si Claudiuxyz, pe 27 iulie, de dimineata pana seara. Am vazut ca pe traseul nostru ar fi si Pestera cu Corali. E aproape de drum intrarea?

L.E: Am cautat pe net si am vazut ca e inchisa si accesul e interzis. Pas!
gibonu
QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Jul 2014, 20:28)
Bucuresti-Pitesti cu trenul R9021. Sambata dimineata la 9 plecam din gara Pitesti. 2 ore mai tarziu ajungeam la Curtea de Arges.


Data viitoare cand vrei sa mai ajungi la Curtea de Arges foloseste RegioTrans.
Exista un tren direct care pleaca din Bucuresti Nord la 08:02 si ajunge la Curtea de Arges la 10:58.
Mult mai eficient decat CFR-ul, mai ales in cazul tau, avand in vedere ca trenul RegioTrans pleaca din Bucuresti la 08:02 fata de 06:16 (CFR).
Mai multe detalii:
http://www.regiotrans.ro/mersul-trenurilor...curtea-de-arges

Iar tariful pentru bicicleta (pentru Curtea de Arges) este ca la CFR, adica 5 lei:
http://www.regiotrans.ro/tarife-pentru-tra...ul-bicicletelor

In alta ordine de idei, felicitari pentru determinare.
Laurentziu83
Multumesc !

Probabil data viitoare voi folosi aceasta varianta.
Am vrut sa pedalez din Pitesti pentru a avea un numar cat mai mare de kilometri parcursi si pentru a vedea cat rezist.

Ca fapt divers, week-end-ul acesta, TF si TA au fost parcurse in 30 de ore de catre 4 ciclisti de la mine din grup. Poate la anul o voi face si eu. Traseul a fost Pitesti-Transfagarasan-Sibiu-Jina-Obarsia Lotrului-Ranca-Targu Carbunesti. De aici, trenul inapoi la Bucuresti.
Laurentziu83
He he !
http://stiri.tvr.ro/record-de-biciclete-in...itie_47678.html
vallixx
Bravo lor, felicitari! Am 2 amici care fac parte din grupul asta.

Parca e mai interesant asa decat sa blochezi de-an sulea podul Basarab, nu?
Laurentziu83
Crede-ma ca nici eu nu-s adeptul manifestatiilor, am altele mai importante de rezolvat.
Cu Adevatii Veloprieteni merg si eu (chiar in tren i-am cunoscut prima oara), insa azi n-am putut.
SwatKat
Cum de curand mi-am luat din nou bicla (dupa o pauza de vreo 10 ani) voi incepe sa urmaresc mai atent topicul asta! Asa, cand vor fi ceva ture mai usoare, ca nu stiu cat ma mai tin picioarele in mod sustinut... Ieri am bagat vreo 20 km prin Buc cu ceva treaba si a mers ok, dar nici nu vreau sa exagerez din prima smile.gif

Ma3x
Imi aduc si eu MB-ul in Bucuresti ( o vechitura ) din liceu - inca se tine bine. Daca e loc in comunitate, la trasee usoare o sa ma bag si eu smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.