Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
cj98czh
parerea ta .... dar eu zic sa ne oprim ca suntem rau de tot offtopic ..
meganus_bicorpus
Eu merg de vreo 4+5 ani doar pe telefoane HUAWEI, am fost din ce in ce mai multumit de produsele lor si desi constat ca si la nivelul tehnologiei oferite si a calitatii produselor cresterea este viyibila, pretul din ce in ce mai mare si lipsa suportului Android ma fac sa ma reorientez catre alta marca, asta undeva la vara.
Cu Samsung nu m+am inteles niciodata prea bine, LG nu mai face telefoane cum a fost gama Nexus, in Xiaomi nu am asa mare incredere....ramane de vazut ce voi lua...poate un OneT sau un Pocofone, cine stie....
vallixx
Ute cazul meu Meganus.

Trebuia sa imi iau un telefon pentru ca vechiul HTC incepuse sa dea rateuri desi altfel mergea bine pentru procesorul Quad si 4G RAM. Nu simteam nevoia de octacore sau 6-8-12 RAM.

Am ales intre Samsung si Xiaomi desi initial aveam si altii in calcul. Am ales varianta pur rationala de a cheltui mai putin pe un lucru care facea fix acelasi lucru ca celalalt mai scump, doar pentru ca diferenta de pret nu mi s-a parut ca reflecta si diferenta de calitate.... desi de permis mi le putem permite pe oricare dintre ele, ca doar nu-mi iau telefon zilnic

Dar exact cum am ales eu pur rational poate alege altul pur emotional....isi ia un telefon pentru ca ii place....nu mai conteaza cati rami are, ce procesor, ce camera...sau cat costa. Aia e, ambele sunt alegeri....suntem diferiti si apreciem diferit.

By the way, Poco e by Xiaomi.
mircea_aq
Aha, deci pentru matale octa-core > hexa-core > quad-core.
Nu-i mai simplu sa te uiti cata energie utilizeaza pentru un workload ?

user posted image

vallixx
Pai eu așa m-am gândit.
cj98czh
Huawei Mate XS, la 2400 iepuroi si fara Google Services ... o sa fie un succes de vanzari clar ..

https://www.gsmarena.com/huawei_mate_xs-10098.php

https://economie.hotnews.ro/stiri-it-236832...-2-400-euro.htm

ady77
Pai ce? nu se pot pune dupa?
dandobre
Dar dacă le instalezi tu neoficial, primești actualizări la ele?
cj98czh
QUOTE(ady77 @ 25 Feb 2020, 10:59)
Pai ce? nu se pot pune dupa?
*



probabil ... dar dai 2400 euro si te apuci de bricolat dupa?
dandobre
Exact, cine da atâția bani are pretenția să fie gata configurat.....
De fapt cam marea majoritate vor asta, indiferent de preț..... Văzusem acum ceva timp un review pe YT legat de chestia asta și era acolo e remarcă interesantă, și anume că dacă publicul larg ar fi fost interesat atât de mult de configurare proprie in domeniul IT, Linux ul ar fi avut o cotă mai mare de utilizare la cât se plânge publicul larg că Windows sucks.....
ady77
E greu tare de facut...

https://huaweiadvices.com/download-install-...30-mate-30-pro/
ursul_bipolar
Mda, super greu ce sa zic. Pretul in schimb este mult prea mare pt un telefon, oricare ar fi el.
ady77
Asta da!

Chiar ieri mi-am comandat un Mate 30 Pro (nu imi permit Iphone, sunt sarac), fara nici o emotie ca nu are google services.
ursul_bipolar
Frumos, dar scump! Sa il stapanesti sanatos!
cj98czh
cpersonal .. cand dau o caruta de bani pe un telefon ... ma astept macar sa aiba tot inclus ... nu sa ma apuc eu sa ii pun google services ... adica exact ce utilizezi la un android ... dar ma rog fiecare cum crede ... sa dau peste 4000 ron pe un telefon si sa ma trezesc cu crash-uri ... nu mi-ar place .. sau mai rau blocat de google ...
ursul_bipolar
Huawei nu prea are crashuri si nu o sa ti-l blocheze google. Deviceurile huawei sunt destul de strong (seriile mate sau pro, de altele nu stiu) si asta pot confirma cam toti utilizatorii.
cj98czh
nu zic ca nu sunt ... zic ca eu nu mi-as asuma nici un risc ... simplu ... si chiar daca sunt bune, chiar nu contest asta ... MIUI ... ma tine departe de ele ... chiar si cu google services integrat ... + ca nu pot pune mail de serviciu pe el .. nefiind suportat de companie ...
ady77
QUOTE(cj98czh @ 25 Feb 2020, 12:58)
cpersonal .. cand dau o caruta de bani pe un telefon ... ma astept macar sa aiba tot inclus ... nu sa ma apuc eu sa ii pun google services ... adica exact ce utilizezi la un android ... dar ma rog fiecare cum crede ... sa dau peste 4000 ron pe un telefon si sa ma trezesc cu crash-uri ... nu mi-ar place .. sau mai rau blocat de google ...
*


Sub 4000 tongue.gif

3700 lei cu casti Freebuds 3 cadou (800 lei pe emag).
Andy_ACS
Am butonat azi in Mediagalaxy seria S20. Nu sunt impresionat, mi-a placut doar faptul ca gaura de la canera frontala e putin mai mica si ca are butoanele pe partea corecta. In rest niciun avantaj oentru mine fata de Note10+. Camerele probabil sunt mai bune, dar cand vad cat ies la Ultra in afara si cand ma gandesc cate poze fac.... nu merita.
GBX
Au jucat o carte riscantă, s-au apropiat prea mult de măr. Ori mușcă din el, ori o mușcă. biggrin.gif
vallixx
QUOTE(cj98czh @ 25 Feb 2020, 13:06)
MIUI ... ma tine departe de ele ... chiar si cu google services integrat ... + ca nu pot pune mail de serviciu pe el .. nefiind suportat de companie ...
*


Vreau sa zic că am.fost extrem de reticent cu MIUI dar pe zi ce trece îmi place.
Deși e stufos mă atrage că poți configura cam fix ce vrea mușchiul tau. Și e gândit destul de logic. Și ca un făcut, fix niste opțiuni la care țineam nu erau disponibile, dar fix alea au devenit disponibile odată cu următoarele două update-uri.

Exemple.

Au introdus app drawer

Au făcut configurabila opțiunea de AOD astfel încât îmi compensează ledul de notificări pus prost, prin faptul că acum pot alege să mă notifice pentru anumite lucruri fără să mă oblige să țin ceas AOD sau mai știu eu ce. Când n-am notificări e blank screen, cand am, raman doar ele AOD.

Au permis posibilitatea de a afișa procentul de la baterie in status bar next to battery icon, inside battery icon....sau colorand bateria in verde, galben, roșu....sau in cadrul funcției AOD....odată cu ceas, notificări...etc....sau independent de ele.

Au adăugat functii on-off in bara de quick launch (sau cum s-o numi ea), aia de sus ce apare la un swipe down.

Si mai sunt....

Deci macar de apreciat că încearcă să compenseze o interfață stufoasă facand-o extrem de configurabila, ascultând solicitările comunității.....e o nota buna pentru ei.
cj98czh
adica niste chestii pe care altii le au de multa vreme ... ok .. si zici ca au bagat acum la ultimul update ? smile.gif

apropo avand drum pe la emag in seara asta .. m-am jucat un pic cu S20 si S20+ ... mie imi plac ..
vallixx
Pana mea, nu știu ce au alții. Pe HTC de exemplu nu aveam decât app drawer.

Bănuiesc că te referi la Samsung. Se întâmplă să știu că de exemplu AOD -ul nu e atât de configurabil.

Oricum, nu contează, nu mă înțelege greșit, nu pretind acum că MIUI e miezul din Fanta doar pentru că îl am eu. Eu doar sunt surprins plăcut pentru că inițial eram reticent și s-a dovedit a fi ok. Cu atât mai mult cu cât având 3 Nexus-uri, mă obișnuisem și îmi plăcea versiunea rudimentară de Android și îmi era oarecum nu foarte confortabil sa trec la ceva 180 de grade in direcția cealaltă.

Deci inca o data, nu fac lobby MIUI. Nu pretind că ar fi peste One UI, Sense, iOS....etc, eu zic doar că în ceea ce privește așteptări vs realitate a punctat. Și eu tind sa fiu destul de conservator și inițial nu l-am privit cu mintea deschisa.
ady77
QUOTE(dandobre @ 25 Feb 2020, 11:26)
Exact, cine da atâția bani are pretenția să fie gata configurat.....
De fapt cam marea majoritate vor asta, indiferent de preț..... Văzusem acum ceva timp un review pe YT legat de chestia asta și era acolo e remarcă interesantă, și anume că dacă publicul larg ar fi fost interesat atât de mult de configurare proprie in domeniul IT, Linux ul ar fi avut o cotă mai mare de utilizare la cât se plânge publicul larg că Windows sucks.....
*


Acum ce sa zic? Si la windows dupa ce il instalez, imi pun chrome-ul, office-ul, programul de contabilitate, semnatura electronica etc...
GBX
Problema e mai degrabă legată de percepție, nu de comoditate.
Google a închis, oficial, ușa spre magazinul lui. E adevărat, poți intra, dar pe ușa din spate. Pentru mulți contează asta.
ady77
Pe de alta parte ar fi avantajul ca te spioneaza doar chinezii, nu si americanii radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
GBX
Deja pe Honor au ieșit cu propriul lor sistem de operare. Dacă îl dezvoltă cu simț de răspundere, e posibil să reziste.
ursul_bipolar
QUOTE(GBX @ 26 Feb 2020, 09:34)
Problema e mai degrabă legată de percepție, nu de comoditate.
Google a închis, oficial, ușa spre magazinul lui. E adevărat, poți intra, dar pe ușa din spate. Pentru mulți contează asta.
*



Oare1 Oare2? Aici se spune altceva.
R19/16v
QUOTE(vallixx @ 25 Feb 2020, 23:20)
Bănuiesc că te referi la Samsung. Se întâmplă să știu că de exemplu AOD -ul nu e atât de configurabil.
*



Daca tii tu neaparat sa nu folosesti miile de AODuri din Samsung Theme Store, ia ceva custom, voila.

https://play.google.com/store/apps/details?...ondisplay&hl=en
ady77
QUOTE(GBX @ 26 Feb 2020, 08:34)
Problema e mai degrabă legată de percepție, nu de comoditate.
Google a închis, oficial, ușa spre magazinul lui. E adevărat, poți intra, dar pe ușa din spate. Pentru mulți contează asta.
*


Pentru mine nu tongue.gif

[attachmentid=1628114546]
aLecsunder
Am vazit si eu S20 si + . Imi mentin ideea, spatele arata ca dracu' , culorile sunt urate.

Ecranul e SUPERB, se misca impecabil, camera e ... habar n-am, face poze.

Imi e din ce in ce mai clar ca la toamna urmeaza note 10+ sau cum s-o chema urmatorul.
mircea_aq
Ultra sau nimic.
R19/16v
#recomand
vallixx
Mda, deci am avut nevoie de functia apel WIFI, pentru ca intr-un loc in care am treaba cateva zile nu este semnal GSM din cauza de subsol, demisol....pnm.

Net pe fir este, router este, wifi este.

Ma uit in telefon....nu vad niciun meniu, functie,...etc.
Sap pe net, gasesc un cod pe care il bag il dialer si surpriza...in setari apare un meniu apel wifi on-off.
Bun. Setez pe ON si cu telefonul fara semnal dar conectat la wifi, initiez apel....oha , nu merge.

Sun la Orange...." buna ziua, am si eu nevoie sa-mi activati si apel wifi....bla bla."
-Ce telefon folositi?
-Intuind raspunsul ii dau lovitura perversa de pe Tg. Ocna.......zic Xiaomi Mi 9T PRO
-Aaaaa, da, sa stiti ca acest telefon nu este suportat. (deci intuitia mea a functionat tongue.gif)
-Bun, totusi imi puteti activa functia....in caz ca nu merge gasesc eu pe cineva cu un Samsung tongue.gif
Am zis cuvantul magic, a auzit de Samsung, s-a luminat la fata. smile.gif
-Da, in acest moment am activat functia.
-Saru'mana, multumesc, o zi buna...etc.

Incerc timid inca o data, surpriza din nou. Merge ca uns cu ulei Bunica.biggrin.gif

Deci....cum dracu vine aia cu telefon suportat si nesuportat?
xmisterx
Pai ti-a raspuns un operator slab pregatit, pt situatiile despre care habar n-au, raspunsul este intotdeauna " nu este compatibil/suportat".

Peste tot folosesc acelasi text nu doar la Orange.
vallixx
Banuiesc ca raspunsul "suprtat/nesuportat' l-a luat dintr-o lista...eu la lista aia ma refer.
Ce inseamna suportat vs nesuportat?

Gresesc daca merg pe rationamentul ca atat timp cat telefonul are aceasta functie ar trebui sa fie suportat.....si daca nu o are....nu e suportat?
cj98czh
intrebarea mea .. de ce nu o avea pe telefon by default activata ... ca la mine este ... si nici nu a trebuit sa sun la operator pt. activarea ei ... a mers din prima ... testata la o cabana la munte ..
R19/16v
Nu toate functiile sunt implementate identic, dimpotriva.
vallixx
QUOTE(cj98czh @ 6 Mar 2020, 10:56)
intrebarea mea .. de ce nu o avea pe telefon by default activata ... ca la mine este ... si nici nu a trebuit sa sun la operator pt. activarea ei ... a mers din prima ... testata la o cabana la munte ..
*


Iti zic eu de ce.

Codul ala gasit pe net face "enable vs disable carrier check"

Default era pe ON......ori daca carrier-ul, Orange in cazul meu, vede ca e "telefon nesuportat" nu merge.
Daca trec pe OFF acel carrier check, Orange nu mai verifica nimic....ca atare a mers.

Cred.... icon_mrgreen.gif
cj98czh
Nu stiu de ce te intreaba ce telefon ai ... cand ei stiu deja ... uite un PS din contul meu Orange ... a trebuit doar sa bag nr, de tel ca sa imi trimita "chipurile" setarile de net si mms ..

[attachmentid=1628114788]
xmisterx
valixx uite de ce ti-a raspuns operatorul ca nu este suportat.
R19/16v
Care e nelamurirea? Nesuportat nu inseamna ca nu merge, asa cum nici 7le nu mai e suportat, da' il foloseste atata lume.
AndreiMR
Identificarea automata a telefonului nu e chiar 100% precisa, de-aia te intreaba. Iar legat de suportat/nesuportat...e o modalitate de a se acoperi in caz ca ceva nu merge. In momentul in care un device suporta o functie conform procedurilor pe care ei le au, isi asuma si asistenta ca sa te ajute cu functia respectiva. Daca Orange considera, din diverse motive, ca nu e suta la suta sigur ca ceva va functiona, o sa zica "nu e suportat", chiar daca in 90% din cazuri chestia merge. Operatorul are in fata o lista de proceduri...daca procedura spune ca Xiaomi nu merge pe apel WIfi el asta e instruit sa spuna indiferent ca el, personal, stie ca e posibil sa mearga
cj98czh
QUOTE(AndreiMR @ 6 Mar 2020, 11:35)
Identificarea automata a telefonului nu e chiar 100% precisa,
*



eu sunt convins ca este 100% precisa ... incat si IMEI-ul ti-l stiu ...
AndreiMR
Iti garantez ca nu e smile.gif Adica da, la Iphone, Samsung nu (prea) da rateuri, dar cand bagi cartela intr-o chinezarie obscura (nu ma refer la Xiaomi sau Huawei) iti poate spune balarii. Si te apuci sa rezolvi o problema a clientului care aparent are Samsung dar care de fapt ruleaza un Doogee sau ceva de genul asta...problema pe care nu i-o poti oricum rezolva ca pevaporsrl.ro care i-a vandut telefonul nu i-a spus ca i-l da cu soft de Indonezia si ca nu merge pe frecventele retelei din Romania
vallixx
QUOTE(R19/16v @ 6 Mar 2020, 11:32)
Care e nelamurirea? Nesuportat nu inseamna ca nu merge
*


Eu asta credeam....se pare in mod eronat.
Andy_ACS
Lista cu cele mai bune telefoane, la diverse categorii, in opinia Gsmarena:
https://www.gsmarena.com/smartphone_buyers_...review-2036.php
mircea_aq
Zeci de categorii, ca sa nu mai intelegi nimic...

Aifonul l-am refreshuit, la toamna probabil ca o sa schimb si htc-ul, desi nu mi-a gresit cu nimic saracul. In afara de ergonomie , chiar n-am ce sa-i reprosez.
Samsung nu mai iau cu Exynos, pe langa eficienta mai slaba, sunt tot timpul o gramada de probleme cu DSP-ul, au ajuns la al treilea update pe S20 si tot nu se compara cu pozele scoase de versiunea cu sd.
Avani
Dupa 1 an si 2 luni si dupa ultimul update de prin februarie, al meu S9+ a inceput sa mai dea cu virgula. Ba la un chrome, ba la camera. Cam astea le folosesc cel mai intens. Dar la camera a capatat un lag de e incredibil. Cand schimb intre scene, cand lansez de pe comanda rapida camera, etc. Efectiv se simte depasit. Plus mesajele destul de des aparute cu error la camera. Asta in conditiile in care in ultimele luni, eu n-am pus nimic nou pe el iar ca utilizare, il folosesc la fel. Ceva similar am patit si cu vechiul S7Edge. Tot dupa 1 an si ceva au inceput problemele.
MuciX
Chrome a inceput sa imi dea si mie rateuri pe Poco. In plus, parca nici bateria nu mai e ce a fost. Dar nici nu am de gand sa il schimb anul asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.