Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
cj98czh
QUOTE(sb-55-dan @ 8 Sep 2022, 12:11)
Sunt convins ca o sa se vanda in cantitati industriale.  icon_mrgreen.gif
*



sincer la modul cel mai serios ... nu am nici o indoiala ca nu o sa se vanda f. bine.
Laurentziu83
Macar dimensiunile, ca acum dai cu tunul si nu mai gasesti un telefon mai scurt de 15 cm sa incapa in buzunarul de la blugi.
GBX
QUOTE(cj98czh @ 8 Sep 2022, 11:08)
a ramas cam totul la fel .. nici macar forma nu s-au chinuit sa o schimbe un pic .. macar sa para ca este model nou .. tipic.
*


Dacă oricum se vinde, a hotărât să facă la fel și concurența:
user posted image
cj98czh
pune Ultra .. ca si la iphone am pus ProMax ..

[attachmentid=1628141939]
Andy_ACS
Ce ati vrea sa se schimbe asa radical la partea estetica? Deja s-a ajuns la un design care nu mai poate fi modificat radical la telefoanele non fold. Orice modificare este o rafinare a unui design de succes (la firmele care au avut succes).
Care nu a reusit designul in anul precedent incearca chestii radicale.
einstein1984
da, numim nOtch ul Island acum si zicem ca e telefon nou.
dizzy
Se ia iphone13, se numește iphone 14, se vinde.
Iphone++ la anu și gata.
O mie jumate coco pe un telefon. Cam mult.
aqua
QUOTE(Andy_ACS @ 8 Sep 2022, 16:55)
Ce ati vrea sa se schimbe asa radical la partea estetica? Deja s-a ajuns la un design care nu mai poate fi modificat radical la telefoanele non fold. Orice modificare este o rafinare a unui design de succes (la firmele care au avut succes).
Care nu a reusit designul in anul precedent incearca chestii radicale.
*



bine spus
de ce ai modifica forma? sau ce ai mai putea modifica la forma unui telefon? sa l faci patrat sau in forma de inimoara poate, sa muti camerele pe coltul din dreapta, sa mai pui una pe mijloc, mari cat palma oricum sunt deja, mini se pare ca nu a avut cererea scontata si l-au scos desi eu sunt fan pentru compromisul facut cu 13 mini

singura care are sens ar fi o grosime si automat o greutate mai mica
totul se joaca acum in ce contine el, mai pune un procesor nou, mai multi pixeli, o rezolutie super extra mega, bla bla, sa ia banii cumva celor care vor sa aiba ultimul model, nu ca ar face sens in lumea reala pentru un utilizator domestic

einstein1984
Prin anii 1900 SUA ziceau sa inchida biroul de brevete, ca cica s-a inventat tot ce era de inventat. Un fold nu ar fi incercat si ei.
Laurentziu83
QUOTE(aqua @ 9 Sep 2022, 09:29)
mini se pare ca nu a avut cererea scontata si l-au scos desi eu sunt fan pentru compromisul facut cu 13 mini
*


Eu nu inteleg de ce nu mai face nimeni telefoane de 5-5.5 inchi, nu neaparat flagship-uri. Mai ales acum de cand au imbunatatit tehnologia si au ajuns la un screen to body ratio de peste 90%.
Mi-am facut foarte bine treaba cu un J5 2016 cu display de 5.2 inchi, inclusiv lecturat acte notariale pe el, acum nici sa dai cu tunul nu mai gasesti sub 6 inchi sa incapa decent in buzunar.
einstein1984
Din acelasi motiv pentru care nu mai face nimeni breakuri mici, ca daca vrei tu unu nu inseamna ca e pîata destula sa justifice investitiile.
Filip
Ce e misto la iPhone 14 e functia de apel de urgenta prin satelit. Asta chiar iti poate salva viata si din ce stiu e o premiera pe telefoane. Bineinteles Apple a dst cu mucii-n fasole si aici fiindca functia e gratuita primii doi ani apoi platesti abonament.
einstein1984
zicea mUsk ca o sa poata face si altii asta cu satelitii lui de internet, mai dureaza putin.
Filip
E foarte bine in cazul asta. Se vor salva vieti.
AR-18-MOS
QUOTE(Filip @ 9 Sep 2022, 13:36)
Bineinteles Apple a dst cu mucii-n fasole si aici fiindca functia e gratuita primii doi ani apoi platesti abonament.
*


De ce ai ține telefonul mai mult de un an de zile? Realizezi că schimbându-l anual cu următorul model, practic cheltui 1000, max. 1500 de lei și ai telefon nou în fiecare an, nu doar o dată la câțiva ani.
gabize
Nu se regenerează așa repede ficatul, cam greu să-l înjumătățești anual...sleep.gif
Filip
QUOTE(AR-18-MOS @ 12 Sep 2022, 15:12)
De ce ai ține telefonul mai mult de un an de zile? Realizezi că schimbându-l anual cu următorul model, practic cheltui 1000, max. 1500 de lei și ai telefon nou în fiecare an, nu doar o dată la câțiva ani.
*


Asa pot sa intreb si eu de ce as schimba anual telefonul. Am folosit un telefon si 7 ani (un nokia n70 pe care mi l-a luat tata in 2007 cand eram clasa a 10-a, si l-am folosit uzual pana in 2014. Il am si acum, functioneaza.
Redmi-ul note 10 pro il am de un an de zile si planuiesc sa-l mai folosesc 3-4 ani. Are tot ce imi trebuie la un telefon. O sa ii schimb peste un an si ceva bateria, cand o sa dea semne de oboseala si tot inainte.

Mie mi se pare o risipa de bani treaba asta cu schimbatul telefoanelor in fiecare an. Si nu sunt impotriva tehnologiei, imi platesc facturile la utilitati online, uneori direct de pe telefon. Dar de aici pana la a simti nevoia sa schimb in fiecare an telefonul pentru mine e cale lunga. Oricum nu primesti mare lucru in plus.

Inteleg calculul cu schimbatul telefonului in fiecare an cand ai flagship si vrei sa ai in fiecare an ultimul model de flagship. Dar eu am un telefon care valora la liber anul trecut cam 1300 lei. Folosit 5 ani in mod ideal cu un schimb de baterie pe care il fac eu acasa ca ma pricep hai sa zic ajung la un cost de 1500 lei impartit pe 5 ani, adica 300 lei pe an.
bucatzel
QUOTE(einstein1984 @ 9 Sep 2022, 09:28)
Din acelasi motiv pentru care nu mai face nimeni breakuri mici, ca daca vrei tu unu nu inseamna ca e pîata destula sa justifice investitiile.
*


Vreau si eu, uite, suntem 2 deja...
psychoo
Si eu!
Telefon perfect ca dimensiuni samsung S6. M-am impacat cu S8 ca are card SD si am 2, daca se strica 1 il folosesc pe al doilea. Mai am si S6 perfect functional in sertar pregatit sa preia stafeta daca e nevoie.
Sunt perfecte pentru modul meu de utilizare, iar noutatile nu doar ca ma lasa rece ci imi provoaca o greata violenta
Ca break mic, am focus care e printre cele mai mici breakuri smile.gif
Andy_ACS
Statistic doar ~5% au fost mini, lumea vrea ecrane mai mari in general.
Filip
Apple a renuntat la versiunea "mini", nu mai ezista iPhone 14 mini. Pe mine nu ma deranja, am 13 mini de la munca. E chiar misto gandit, fiindca are carcasa mai mica in inaltime decat un iphone 6, 6s, 7 sau 8 sau SE 2, dar diagonala ecranului e mai mare. Si imi place ca are marginea patratoasa ca la un iphone 5, 5S.

Mi s-a parut elegant iphone 5 sau 5s sau originalul iphone SE. Cred ca si datorita faptului ca era subtirel pt vremea lui si nu avea protuberanta aia pentru camera foto de pe spate. Avea lentila la nivel cu restul carcasei
vallixx
+1 la break mic. smile.gif

Telefoanele, mai putin de 3 ani nu am tinut niciunul. Si de o obicei le schimbam la 3 doar daca aparea vreo problema ceva. Cel mai putin am tinut HTC-ul 10, care dupa 2 ani juma era praf cu bateria. Chinezaria Șaomi de acum se apropie de 3 ani dar e 'alive and kicking", merge beton, sunt multumit, mai sta minim inca un an.
Filip
Apropo de breakuri mici, clio 4 break mi s-a parut frumusel. Clio 5 vad ca nu o sa aiba versiune break
mars
In general, si companiile le schimba la trei ani. Inclusiv operatorii ofera servicii de flota de telefoane, care sunt schimbate dupa trei ani (le raman utilizatorilor). Se pare ca ma paste un 13, desi am 12 mini de anul trecut. Schimbare de politica, nu pot cere mini, asta e. Si iar ratez sansa de a avea ultimul model… dar n-am dat niciodata bani pentru un telefon din 1998 pana acum (nici nu am avut numar “personal”).
marksman
M-am ferit ca de dracu' de telefon de serviciu folosit și în scop personal. Când mai era o oarecare libertate, în sensul că telefonul nu era înrolat în MDM, am avut un dual sim, și pentru numărul personal. Cum politica era să returnezi telefonul dacă se schimba lotul, sau dacă plecai din firmă, sau dacă schimbai postul cu unul care nu necesita telefon de serviciu, am preferat să am telefon separat. Când am returnat dual-sim-ul am dat restore to factory settings, dar au fost cazuri în care unii au uitat. Nu vreau să mă gândesc unde au ajuns pozele lor.
cj98czh
Marcks-ul are dreptate, un telefon inrolat este accesibil persoanelor care se ocupa de administrarea lor, deci nu inrolati telefoane personale (stiu cazuri) pentru a avea mail, teams, etc) decat daca va asumati acest lucru .. indiferent ca va spun ca ei doar au treaba cu profilul "work" etc ...

Habba
Yeap, tocmai ce am renuntat si eu la dual setup (personal +work profile) pe un dual SIM Android. De acum incolo, doua telefoane, unul strict munca, celalalt strict personal.

Mai multe motive, unul fiind dorinta de uniformizare spre Iphone la coropratie (ceea ce nu imi place), al doilea fiind nenumaratele restrictii tot mai puternice pe terminalele existente Android.
Numai simplul motiv ca e un device administrat din alta parte, si care poate oricand sa fie resetat la setarile din fabrica (si nu numai) remote de catre adminstrator, ar trebui sa dea fiori oricui foloseste telefonul de firma ca telefon personal.

L.E. Si mi-am mai amintit de o chestie, mi se limtase in profilul Personal instalarea de aplicatii 3rd party care nu aveau origine in Google Play.
Desi teoretic si publicat, ar fi trebuit ca administatroul MDM sa aiba acces si sa faca management doar in profilul Work. Ihim, right. sleep.gif
mircea_aq
De acord cu cj98czh.

@Filip, s-a cam terminat cu sedan-ul si cu break-ul pe clasa mica, ai Captur si Arkana daca vrei Clio de familie. De ce ? asta putem discuta pe alt topic.

Eu astept sa vad testele de baterie si cum se descurca cu AOD-ul activat si probabil ca mi-l fac cadou de Craciun, vorbesc ce iphone 14 pro max (care idiot o fi venit cu propunerea asta de nume, ti-e si greu sa spui ce telefon ai)

AOD-ul vine la cati ani dupa Samsung?
Ce mai era? Spre extazul publicului a revenit procentul de la baterie dupa vreo 5 ani, timp in care au tot tinut-o ca n-au unde sa il afiseze.
Imi place aifonul, dar sunt unele lucuri de porc, putin spus...
cj98czh
am ras si eu bine cand am citit de faza cu AOD la Iphone ... daca tin bine minte Samsung a venit cu asa ceva pe S7 edge ... prin 2015-2016, este bine ca au descoperit si ei ... sa vezi cand o sa fie in stare sa faca un ecran curbat ... atunci eveniment ...
Andy_ACS
Felul in care e implementata o anumita chestie conteaza extrem de mult, nu numai ca scrie in specificatii ca are X sau Y conteaza.
Oare cum era AOD pe Samsung cu rata fixa de refresh? Consumator de baterie si arata doar 2-3 iconite.
Oare cum e pe in ecran LTPO cu rata de refresh variabila care coboara la 1Hz? Total diferit.
Ca la masina, clima automata are si un Logan si un S-Class, dar implementarea e alta.
einstein1984
da, dar mercedes nu aplica pe S klass chestii pe care loganu le avea deja de 8 ani..... Jobs macar era inovator.
Ah stai, ca keyless entry si keyless go le avea reno de mult pana sa le ia mercedes, scuze
Andy_ACS
Apple e notoriu prin faptul ca nu se arunca la o tehnologie aparuta curand. Stilul lor e sa adauge doar chestii dovedite, cu tehnologie matura.
Daca vrei cutting edge nu te duci la Apple.
Asa a fost si cu ecranul de 120Hz - alti producatori au adaugat chestia asta repede, dar intr-o implementare foarte proasta, aveai 120Hz fix sau 60Hz fix.
Apple a adaugat doar cand tehnologia a evoluat intr-atat incat ai refresh variabil, o diferenta imensa.
Dar cone citeste doar in specificatii nu stie chestiile astea, pe urma rad ca Apple “copiaza” pe altii.
r_vlad
As adauga ca se arunca si atunci cand tehnologia devine ieftina sau mai ieftina astfel incat sa faca marje imense pe produsele pe care le vinde. Esti de acord ? smile.gif
aqua
pentru un utlizator needucat asa se vede din fata magazinului cu modele sclipitoare, si asta e si scopul producatorilor sa le ia ochii cu orice, sa fie pionieri vezi doamne, primii care scot un feature, bun sau prost nu conteaza prea mult cata vreme concurenta nu are (a se intelege ca sunt mai slabi sleep.gif )
altii nu se arunca doar sa scoata primii ceva ci mai asteapta si tatoneaza dupa care vin cu ceva substantial imbunatatit
dar nici nu e simplu sa intelegi strategia asta cata vreme alergam doar dupa ultimele specificatii tehnice scrise pe hartie

mi a luat-o andy inainte cu aceleasi idei
aqua
ca veni vorba de iphone, a iesit de 2 zile IOS 16 mai astept cateva zile sa vad ce zice lumea care il pune
dar ceva care pare intr-adevar interesant si folositor in utilizarea zilnica, nu ca nu pot vedea direct procentul de baterie de parca un swipe pe care il faci o data pe ora poate inseamna jumate de viata, este disparitia CAPTCHA si sper sa se extinda la cati mai multi


Skip CAPTCHAs using Private Access Tokens

The CAPTCHA -- which stands for Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart -- has been a necessary evil across the internet. CAPTCHAs are designed to make sure that a person is accessing a website or service, and not a bot. I find them annoying, as they often involve reading strangely written letters or having to find all the images that have a truck. With iOS 16, Apple plans to start replacing these awkward interactions with Private Access Tokens.

According to a video on Apple's website demonstrating Private Access Tokens, websites that support the token will essentially log in and authenticate that you are indeed a human without your having to play any of the usual CAPTCHA games. Apple says in the video that the company is working with other companies to roll out support for this feature, so we can't say the CAPTCHA will be dead after iOS 16 rolls out to the public. But the concept could provide some relief if it gets adopted.
einstein1984
Sigur, si in loc de captcha o sa-ti vanda direct apple datele catre aia, sa stie doar cine intra... SI baii ii vad doar ei, nu tu.
aqua
absolut, incep scenariile laugh.gif
inteleg ca stii ce inseamna tokenurile si cum lucreaza, ce in spatele lor si ce date presupun ele

adica tu ai impresia ca o sa iti scrii numele, varsta, strada, datel= de pe card si posibil si CVC, sa fie primit

uite, un pic de documentare pe un site care nu e cancan.ro

https://www.ietf.org/archive/id/draft-priva...-tokens-01.html
einstein1984
https://www.presse-citron.net/photographie-...a-tuer-le-game/ uite cam ce putea sa faca apple, daca erau inovanti... Dar nu e cazul.
Andy_ACS
Eu am pus iOS16 de luni seara, merge foarte bune nu am intampinat nicio problema.
Inovatie o sa fie ce incearca Apple acum pe partea de security, sa scoata parolele, ca majoritatea oamenilor sunt nepriceputi in a seta parole 😊
Merced
M-a mâncat undeva sa fac o precomandă. Mi s-a părut prețul ok și faptul că au dat și căștile "bonus" m-a făcut să renunț pentru prima dată la jack-ul clasic.
[attachmentid=1628142967]
E interesanta culoarea, aduce cu ceva Huawei -uri de pe vremurile când aveau și alea Google services.
[attachmentid=1628142968]
Acum mă fwte o lene să mă apuc sa îmi mut totul de pe cel vechi pe asta... sad.gif

Este varianta 8/128gb(din păcate la asta non-pro nu erau variante cu 256gb la preorder) și m-a costat 2800 lei... Mai mult decât ziceam că o să dau vreodată pe un telefon. Revin cu impresii după câteva zile de butonat.
cj98czh
nu le poti lega cu un cablu pe ambele si sa se muta automat?

La Samsung asa procedez si o face f. bine.
Merced
Habar nu am, mai demult am folosit aplicația lor și a fost oarecum decent.

Ultima data am instalat "pe curat" și sincer cred că și acum o sa fac tot așa . Cu ocazia asta instalez doar cam ce am nevoie. Daca jack-ul poate nu-mi va lipsi, o să-mi lipsească slotul de card , țineam un microsd de 128gb in care aveam un backup fizic la toate pozele de vreo patru telefoane încoace. Acum o sa trec și eu pe online ca toți oamenii normali din 2022.

Later edit: Hai ca incerc "migrarea" cu ajutorul Google. Care ar fi mers mult mai smooth cu un cablu type C "mic" la ambele capete, dupa cum ai intuit. Pe "uaierles" a zis ca o sa dureze vreo 3 ore si ceva, dupa o ora si un pic m-a sunat un amic si parea ca a luat-o de la capat, dar ETA-ul a ramas totusi 1 ora jumate. Sper sa functioneze ceva. Altfel puteam sa bag si aplicatia Mi Mover, stiu ca la un moment dat, parca de la Redmi Note 8 Pro la Poco X3 NFC am trecut cu aia. Eu nu-mi salvez parolele in contul de google asa ca o sa fie amuzant sa incerc sa reinstalez chestii gen Revolut, cu care la ultima inlocuire de telefon am avut chiar bataie de cap mare, ca nu mai stiam nu stiu ce cod cer ei(probabil nici acum nu-l mai stiu, sincer) si a trebuit sa stau sa ma cert cu un bot care insista ca e om, sa-mi fac un selfie cu buletinu' in mana ca sa-mi deblocheze contul. laugh.gif

Pe asta ar trebui sa-l pastrez mai mult. Am dus 3+ ani primul Xiaomi, un Redmi Note 3 Pro, ala cu snapdragon. Doamne, cazusera bucati din el si inca functiona. Redmi Note 8 Pro a fost primul din gama care m-a convins ca merita upgrade-ul. Am zis ca-l tin si pe ala 2 ani, dar am prins tot asa pe un fel de precomanda un Poco X3 NFC si la Redmi Note 8 pro ma dispera grav senzorul de proximitate. Poco-ul a fost singurul ok din punctul asta de vedere, lucra cum trebuie, nu ma trezeam cu ecranul aprins la ureche, din senin.

Am trecut la Redmi Note 10 Pro doar pentru ca am avut ocazia sa-l iau pe banii "colaboratorului"/angajatorului, care mi-a zis sa-mi iau un telefon de munca ca-mi platesc ei toti banii pe el plus abonamentul pe un an. Am luat de la Digi in rate saracia, mare diferenta fata de Poco X3, in afara de ecranul amoled, nu prea a fost. Doar ca la asta chiar pseudo-senzorul de proximitate(ca in practica, el nu mai exista, e "virtual") merge varzaaa. Cel mai varza dintre toate.
Analizam sa-l vand dar pana la urma i-l dau maica-mii in loc de un Samsung A10 care abia mai misca. Asta o sa fie sigur overkill pentru ea, dar macar s-o tina, ca a capatat un obicei sa il scape si a spart unul relativ recent.
Marty
Intre Xioamiuri se face automat transferul. Nu mai stiu cum anume, dar merge.
Merced
Merge dar pe mine mă freacă chestii gen să așez totul cum îmi place mie, ocd-uri din astea.

Later edit:

Din fericire dupa ce am pus back-up-ul via Google am facut si o tura cu Mi Mover, care imi copiaza toate prostiile, inclusiv cum am eu asezate toate aplicatiile pe cele trei main screen-uri. biggrin.gif
AR-18-MOS
QUOTE(cj98czh @ 12 Oct 2022, 15:08)
La Samsung asa procedez si o face f. bine.
*


In comparație cu iOS e la ani lumină în trecut. Acum 3 zile am schimbat un Samsung Galaxy A20s cu un Galaxy A32 pe care îl folosesc in scop de business. SmartSwitch prin cablu. M-așteptam să fie ca la iPhone, telefonul vechi identic cu telefonul nou (gata logat in aplicații etc.). Ei bine nu, a trecut toate datele (gen poze, contacte etc) dar aplicațiile aproape deloc, fundal, setări și widgeturi tot deloc. Practic trebuie să pierzi incă o zi să te loghezi peste tot, să îți setezi totul ca pe vechiul telefon. La iOS durează 15min și o face singur.
gabize
Crecă ai omis ceva, de pe s7 pe S21 a adus prin Smart Switch, wireless, inclusiv poziția icoanelor, ringtonurile și backgroundurile. Inclusiv parolele de WiFi memorate
Merced
Idem la Xiaomi.

Aștept poveștile când o să încarci iPhone-ul in 10 minute înainte să te dai jos din pat dimineață.

Încărcarea asta la 120w e ridicol de rapidă pe drăcia asta. biggrin.gif
dizzy
Intrebare, are careva Samsung Galaxy Fold?
cj98czh
QUOTE(gabize @ 13 Oct 2022, 07:04)
Crecă ai omis ceva, de pe s7 pe S21 a adus prin Smart Switch, wireless, inclusiv poziția icoanelor, ringtonurile și backgroundurile.  Inclusiv parolele de WiFi memorate
*



corect ... aduce tot .. dar da sunt aplicatii gen cele de banca unde trebuie sa te loghezi din nou, dar este chestie de securitate si probabil ceruta de aplicatie .. tot ce am experimentat cu Samsung a fost doar pe seriile S .. ca sa fie clar ..

Apropo de mar ... zici de samsung dar AOD la Apple introdus cu atat pompa in 2022 arata mai rau decat cel introdus pe S7 Edge acum 8 ani ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.