Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
marian-j
Ai dreaq,si la asta s-au gandit! biggrin.gif
vallixx
Ai plecat dupa foarfeca deja? biggrin.gif
Hack
Re-comand:

[attachmentid=1627924045] [attachmentid=1627924044]

P.S:

"Hău,hău,hău,Meeeerii Crizmăs!! biggrin.gif
În seara asta îmi sosi bolțaru'! wub.gif "

Si mie mi-a venit Xcover-ul de la Olingi, facem un versus? laugh.gif
marksman
Pentru ca mi-a sosit si mie Lumia 820-ul si am zis ca fac un review, iaca si review-ul dupa o saptamana de utilizare.

Prima impresie: mare si greu. Macar stiu ca-l am in buzunar.

In primele doua zile tot ce-a facut a fost sa-si traga update dupa update, odata conectat la wi-fi. S-a oprit dupa ce a instalat "amber update", care vine cu mai multe completari, printre care Radio FM (inexistent pana atunci) si LTE. L-am cumparat ca si "Nokia Lumia 820", cu ~200 lei mai ieftin decat "Nokia Lumia 820 LTE", dar se pare ca partea radio e tot aia, insa limitata din software. O sa vad daca intr-adevar optiunea "date 4G" functioneaza cand ma intorc din concediu si iau un microSIM de LTE de la serviciu.

Ecranul are un contrast fenomenal. Negrul e negru, nu gri inchis, albul e alb, nu galbui. Da' pentru perfectionisti exista si optiunea "color profile". Am lasat luminozitatea pe "auto" si la revedere.

Aplicatii am gasit deocamdata pentru tot ceea ce am nevoie, da' nu m-am invrednicit sa le instalez pe toate. Office-ul (integrat cu 7 GB de stocare Skydrive) vine preinstalat, la fel si aplicatia de navigatie GPS cu ghidare vocala. N-am testat-o inca, am download-at doar hartile pentru Romania, Ungaria si Austria. Update-urile sunt gratuite si "lifetime", navigarea si cautarea se pot face si offline, fara o conexiune de date.

Camera foto are inscriptia "Carl Zeiss", si face poze destul de bune pentru o camera foto de telefon. Clar sunt peste cele facute cu vechiul Nokia N900, tot cu optica "Carl Zeiss". Ce-mi place si la telefonul asta, ca si la vechiul N900, e prezenta unui buton separat pentru camera. Apesi lung pe el cand telefonul e blocat si ai ajuns la camera. Nu mai trebuie deblocat telefonul, apoi accesata camera.

Cardul de memorie poate fi vazut ca Storage la conectarea pe USB (cel putin pe Win7, ca acasa pe Linux n-am apucat sa-l conectez).

De blocat nu s-a blocat pana acum, n-am fost nevoit sa-i dau restart, hard reset ori sa-i scot bateria. Merge fluent, fara intarzieri intre solicitarea si efectuarea actiunii.

Punctele slabe:
- bateria tine destul de putin. Am reusit o zi de autonomie, facand un pic de navigare (prin wi-fi), vreo 20 de minute de convorbire, si ceva Excel. Cam asa se comporta si vechiul N900, il incarcam seara de seara. Ma gandesc ca totusi bateria e la inceputul perioadei de utilizare si o sa ofere un plus de performanta dupa mai mult cicluri incarcare/descarcare.
- meniul de setari, desi simplu, zici ca e facut ca un proiect studentesc. Toate sunt imprastiate si alandala. Devierea apelurilor: din dialer alegi settings si de acolo ai o singura optiune pentru deviere: toate apelurile, neconditionat, la un numar pe care trebuie sa-l scrii, nu poti alege numarul unui contact din agenda. Sau: settings->applications->phone pentru acelasi lucru. De ce nu settings->phone->call forwarding, settings->phone->network (e settings->network+)???
- consumul de date in background. Desi am dat "disable" la tot ce-am gasit, telefonul reuseste sa consume peste noapte cam 10 MB din conexiunea de date lasata din greseala activata. La sincronizarea camera roll cu Skydrive i-am bifat "numai pe wi-fi" dar, fara wi-fi zilele astea, doar cu conexiunea de date, am in Skydrive pozele. La faza asta, showfinger.gif Microsoft si Nokia!
- cardul de memorie. Surprinzator, telefonul este foarte pretentios in ceea ce priveste cardurile de memorie. Aveam un Verbatim 16GB Class 10 de pe vremea N900-lui, pe care nu a vrut nicicum sa-l vada. La fel cu un SanDisk 2GB Class 10, la fel cu un Kingston 4GB Class 10. Pana la urma a acceptat un Kingmax 8GB Class 4. Se pare ca se intelege bine cu Samsung Class 10, orice capacitate, dar n-am bani sa platesc mofturile M$ si Nokia. Am deja o colectie de carduri de memorie, nu de alta.

Insa, per total, sunt multumit, mult mai multumit decat de vechiul Samsung cu Android, sau de alternativa Galaxy S4 mini cu Android. As recomanda telefonul pentru cei ce vor un "divais" fara briz-briz-uri, care sa fie "set and forget". Odata ce ai aranjat totul asa cum iti place, poti sa-l folosesti fara sa fie nevoie de tot felul de "tweak-uri" si "workaround-uri". Ca si pret pot sa spun ca e un "best buy".
corbex
Sa-l butonezi sanatos! Un review obiectiv si in cunostinta de cauza, nu ca la aifonisti icon_mrgreen.gif
Ramine sa bage si conu' Marian primele impresii. Cam cite nuci sparge cu o baterie complet incarcata.
cj98czh
QUOTE(marian-j @ 23 Dec 2013, 00:45)
De ce să-mi bat capu',când înlocuirea sim-ului e gratuită?
*




AAA Pardon ... gratuit pentru 5 euro+TVA biggrin.gif ... recent am facut si eu o peratiune din asta ... si la fel ... stiam ca este gratuita .... nu este ...
vallixx
Pe bune?
Cam cat de bulangiu sa fi sa ii iei omului 5 euroi plus TVA pentru ceva ce isi poate face acasa singur cu foarfeca? Jiiiz, foame mare monser.
R19/16v
Cam asa si cu croitorii, nu? radmasa.gif
ssilviu
Poate daca umbli cu cartela de liceeni. La abonament e gratis. Cel putin la Vomafone.
spy_oh_joy1389
La fel si la Orange.
cj98czh
QUOTE(ssilviu @ 23 Dec 2013, 11:23)
Poate daca umbli cu cartela de liceeni. La abonament e gratis. Cel putin la Vomafone.
*




A daa ....

I vezi atasat ... schimbarea din SIM normal in microsim sau cum dracu ii spune ... se plateste ..

[attachmentid=1627924065]
corbex
Mi se pare ca ai dreptul sa-l schimbi gratuit o data la ceva timp, un an sau mai mult. L-am schimbat la Orange gratuir, dar dupa 10 ani de abonament icon_mrgreen.gif
kum
Mai, la duamna a venit Micro SIM-ul gratis. Mai trebuie doar activat cand il bag in telefon.
vallixx
QUOTE(kum @ 23 Dec 2013, 11:40)
Mai, la duamna a venit Micro SIM-ul gratis. Mai trebuie doar activat cand il bag in telefon.
*


Probabil ai facut abonament nou sau prelungire de contract + telefon la fidelizare.

QUOTE(R19/16v @ 23 Dec 2013, 11:07)
Cam asa si cu croitorii, nu? radmasa.gif
*


radmasa.gif

Asa si oo-le poti sa ti le tai cu foarfeca, dar daca vrei sa fii eunuc te duci la doctor nu?
Unele chestii se pot face DIY cu foarfeca acasa fara prea multa scoala in domeniu, altele nu.
Sa tai un SIM nu-i chiar o inginerie pt. care iti trebe facultati.
Exemplu: EU.
N-am scoala deloc, dupa cum se observa dupa exprimarile mele de pe forum si eventual si dupa gramatica defectuoasa biggrin.gif, dar la taiat SIM-ul n-am intampinat probleme majore.

@czh MINI in MICRO

SIM e cartela mare, aia cat cardul, care intra toata in telefoanele de acu' ~15 ani.
MINI SIM e aia mica pe care o rupi din aia mare.
MICRO SIM e aia de o vorbim noi acum, pe care o tai cu foarfeca sau la bulangii portocalii cu 5 euro laugh.gif
NANO SIM e asta de vorbim noi acum, doar ca o mai tai inca o data, daca nu ma insel pt. nano sim tre sa tai un pic si din partea metalica a sim-ului, nu numai din plasticul din jurul lui.
cj98czh
QUOTE(corbex @ 23 Dec 2013, 11:39)
Mi se pare ca ai dreptul sa-l schimbi gratuit o data la ceva timp, un an sau mai mult. L-am schimbat la Orange gratuir, dar dupa 10 ani de abonament  icon_mrgreen.gif
*




Daca schimbi acelasi tip de SIM cu altul pe motiv ca nu mai merge sau altceva, da este gratuit .. daca insa, schimbi un tip de SIM cu un alt tip de SIM se plateste, cel putin asa mi-au spus ce de la Orange shop ... lucru ca s-a regasit si pe factura .. acuma .. chiar nu mai are importanta ..
corbex
Cred ca ai dreptate, ca forma simul era la fel, doar de capacitate mai mare (500 de numere fara de 250 sau cam asa ceva).
R19/16v
Pe mine m-au prins intr-o pasa proasta si m-am tiganit. Nu am vrut sa le dau bani smile.gif si nu mi-au luat.
Dau 40e pe abonament si mai vor si 5 pt rahat de SIM?
Andy_ACS
Eu in prima faza cand mi-am luat Acer CloudMobile l-am taiat pe cel vechi. Apoi cand am avut drum pe la Orange Shop am cerut schimbarea simului meu de abonament cu microsim - am primit cartela noua in cateva minute, gratis.
Imi aduc aminte ca am cautat pe net la ei pe site si pt. Abonament e gratis, iar pentru cartela se plateste.
Scimbarea am facut-o aproximativ cu 6 luni in urma.
cj98czh
Nu stiu cum este la altii, dar pe mine m-au taxat ... de aia am pus factura ca sa nu mai fie discutii .. abonamentul face 2 ani in 2 luni ... si oricum ma gandesc sa-i salut .. noi sa fim sanatosi.
gabize
Cu portocalii să n-ai de-a face.
Pe la mijlocul lui octombrie am activat opțiunea de 60 min internaționale cu 3 EURO. Asta după ce-am vorbit cu operatoarea, care mi-a confirmat că după o lună pot s-o dezactivez. Bun, o activez în 11, apare frumos pe net, în contul meu, că e activă și că nu pot s-o dezactivez până în 11 nov. Plus prin SMS.
Dau telefoanele respective, mă încadrez bineînțeles în cele 60 de minute. Însă, surpriză, mă trezesc pe cont online cu 2 euro cost suplimentar, pe lângă cei 3 ai opțiunii. Sun la ei (nu era vorba de 2 euro, ci de principiu), și-mi spune d-șoara (alta, firește) că am depășit cota alocată lunii în curs (din cele 60 de minute), motiv pentru care am fost taxat suplimentar. Io, ca bou', rămân paf:
- păi d-șoară nu folosesc cum vreau eu acele minute?
- A.... păi nu, se împart o parte din ele pe zilele rămase din octombrie, și celelalte le puteți folosi doar în noiembrie, până în 11.
- Și nu puteam fi înștiințat de felul cum merg lucrurile la d-voastră, mai ales c-am ales opțiunea cu un operator?
- Cu siguranță vi s-a spus, dar poate n-ați înțeles.
- Nu vreau să mă cert cu d-voastră, așa că vă rog să-mi dezactivați opțiunea.
- Păi nu se poate până în 11 nov. Dați dezactivare din contul d-voastră atunci și gata.
Mă rog, discuția a mai durat, până la urmă am lăsat-o baltă, după ce m-a rugat ca, dacă sunt sunat să o evaluez în legătură cu discuția noastră, să țin cont că ea n-are nicio vină...
Am fost sunat, da' la ce draci aveam, n-am răspuns.
Bun. Vine 11 nov și intru să dezactivez opțiunea. Dau dezactivare, și-mi spune că aceasta se va dezactiva în 28 noiembrie. Mai dau de câteva ori, același mesaj. Și mai plin de nervi, sun iar la ei.
Răspuns: A... păi opțiunea se dezactivează doar după ce trece o lună de facturare întreagă. Factura d-voastră se eliberează în fiecare 28 a lunii, deci opțiunea va fi activă până atunci.
Am închis, și mi-am căutat ceva de lucru, să nu dau cu telefonu' de pământ.
kum
Schimbarea SIM-ului este gratuita. Uitati aici!

QUOTE
Am primit acum si apelul prin care sunt invitat sa ma prezint in acelasi orange shop pt. returnarea banilor.
Problema mea s-a solutionat, insa pentru evitarea unor astfel de neplaceri ar fi frumos ca toate informatiile pentru schimbarea cartelei sa fie disponibile direct pe site-ul orange.
In momentul de fata eu atat am gasit, pagina pe care sunt prezentate doar specificatiile cartelelor, nu si conditiile/tarifele pentru schimbarea din SIM in microSIM

Ca si concluzie: Schimbarea cartelei SIM in microSIM este gratuita, indiferent de tipul cartelei (abonament sau prepay). Este gratuita doar prima schimbare de la SIM la microSIM.
Daca indepliniti aceasta minima conditie si tot va este solicitata o taxa, atunci sfatul meu ar fi sa refuzati schimbarea si sa va prezentati intr-un alt orange shop.
cj98czh
KUM, multumesc de info .. le fac acum tichet si revin cu un raspuns cand o sa-l primesc.

Update ...

Am sunat la serviciul lunga asteptare clienti ... tipa de acolo a zis ca nu trebuia sa fiu taxat si ca sigur este o eroare ... si ca sa astept in telefonul pana imi completeaza sesizarea ...

Dupa vreo 5 minute a zis ca a facut-o si ca ma vor contacta colegii ei dupa ce analizeaza situatia si o sa-mi comunice ce si cum ...

WTF ... ori este o greseala ori o analizeaza ...revin cand stiu ceva sigur ... oricum multam de ajutor!

Nu de bani este problema ca sunt 2 pachete de tigari .. ci de principiu .
M i h a i
QUOTE(ssilviu @ 23 Dec 2013, 11:23)
Poate daca umbli cu cartela de liceeni. La abonament e gratis. Cel putin la Vomafone.
*


Acum trei luni am fost la vodafone ''la apaca'' , pe motiv că nu mai mergea cartela , nu știu ce avea dar nu mai aveam semnal.Tanti de acolo mi-a zis că se schimbă numai dacă plătesc 5E, iar dacă fac prelungire de abonament imi fac reducere 50 % radmasa.gif .Binenteles că am plătit cei 5 E, iar când am ajuns acasă am sunat la ei și am renunțat la abonament. smile.gif, așa din principiu.. Acum doua săptămâni am fost tot acolo să schimb simul normal cu altu mai mic smile.gif , siiiiii surpriză (deja aveam 5E pregățiți) , au dat sim nou gratis. I-am întrebat de ce acum trei luni am dat 5 E fiind abonat , iar acum la cartela prepay a fost gratis...Răspunsul ei : acum trei luni se plătea, luna asta nu wacko.gif , nu știu cum va fi pe viitor...

Am în familie și un utilizator de orange și a schimbat simul in micro sim, și nu a plătit nimic.... Draq mai știe dacă se plătește ori nu...probabil în magazine nu, dar prin poștă da.. Așa că , colegul de la Cj are dreptatea lui..

În altă ordine de idei, sunt tare mulțumit cu cartelă, minute la greu, am trafic dublu la net...ieftin și bun.. biggrin.gif deh, au o promotie pt tineri icon_mrgreen.gif
cj98czh
Baiul este ca eu in Shop am fost, nu pe posta ...

Da am vazut si eu ce au pe prepay, cam dublu la aceeasi bani, sau acelasi lucru la jumate din bani ... de aia ma gandesc sa-i salut ... si nu-mi convine ceva .. schimb reteaua cand vreau eu ..
Avani
QUOTE(M i h a i @ 23 Dec 2013, 14:56)
Acum trei luni am fost la vodafone ''la apaca'' , pe motiv că nu mai mergea cartela , nu știu ce avea dar nu mai aveam semnal.Tanti de acolo mi-a zis că se schimbă numai dacă plătesc 5E[...]
*


Confirm.
Fix acolo m-am dus si eu acum cateva luni, la fel, nu mai aveam semnal. Mi-au cerut si mie tot 5 eur pt inlocuire de sim.
spy_oh_joy1389
Am pus o data SIMul unui prieten care nu mai mergea conectat la retea intr-un modem gsm cu comenzi AT. Imi raspundea cu mesajul "implicitly detached from network". Desigur toate contactele erau la locul lor la fel si mesajele. Daca bagau placa cu "demagnetizare" eram pregatiti. Din fericire nu au comentat. Astia oare lasa asa orice incepator sa umble la butoane la retea? Scoate cartele dupa chef?
marian-j
QUOTE(vallixx @ 23 Dec 2013, 01:28)
Ai plecat dupa foarfeca deja? biggrin.gif
*


Ia vezi matale ce lipseste din poza de mai jos? sleep.gif
[attachmentid=1627924161]
Nu-ti mai bate capu'!Iti spun io ce lipseste:adaptorul pentru cartela micro!Omida mere cu sim-uri normale!Nu micro,nu nano!Normale!! doh.gif
Sa nu ma intrebi de unde mi s-a insurubat mie in devla ca-i trebuie sim-uri micro!Bine a zis cine a zis,atunci cand a zbierat:RTFM!! blush.gif
Probabil ca am tot citit despre cardul de memorie,si bietul meu creieras a facut ceva asocieri aiurea.
In fine...
Mi-am cumparat cardul microSD,apoi cartela rosie si apoi m-am proztapit in fatza unei tejghele portocalii.
A aparut imediat un baiat foarte serviabil.Dau pe goarna faptul cum ca vreau alt sim,pen'ca mi-am schimbat tilifonu'!Mai ca nu plezneam de ocosh ce eram! mandru.gif
Butoneaza baietu' calculatorul ce-l avea dinainte,si-mi spune sa-i dau sim-ul vechi sa-mi transfere numerele si in cateva minute voi primi noul card.
Normal ca am intrebat:
-Si cat ma costa?
-Nimic,domnule j.Aveti dreptul la schimbarea gratuita a cartelei.
Se pare ca am un sim de vremea lu' Decebal sleep.gif
Pfoaaa!Pai m-o facut si domn,si capatam si cartela noua.Moka!!Cine mai era ca mine? cool.gif
Desfac Iericsonu' si-i scot cartela,apoi demontez omida si pun totul pe tejghea.Se uita baiatu' la omida, si apoi imi arunca o privire.Da' ce privire!!Ceva de genul: argue.gif slap.gif !!
-Domnu' j,telefonul d-vs functioneaza cu cartele clasice!
Bine ca n-o apucat sa dea "enter" pentru inlocuirea cartelei! mellow.gif
Imi venea sa intru in pamant!Cred ca m-am rosit pana la radacina parului!! blush.gif
Bref:i-am inmanat si cardul si cartela rosie.In 5 minute aveam un telefon perfect functional si full fit!
Am incercat sa dau si io "de-o bere". blush.gif Am fost refuzat.FERM!Cred ca abia astepta sa se scape de mine!
Stiti cum m-am carat din magazin?De zici ca ma manau dracii din urma!
Asa se intampla cand nu te pricepi,da' o faci pe desteptul! blush.gif

Coane vallixx,am in pod inclusiv ghilotina de taiat tabla de 3 mm.Norocul a facut ca lenea mea nativa sa ma impiedice sa-mi ciuntesc cartela aiurea. smile.gif
QUOTE(Hack @ 23 Dec 2013, 07:50)
Re-comand:

[attachmentid=1627924045] [attachmentid=1627924044]

P.S:

"Hău,hău,hău,Meeeerii Crizmăs!! biggrin.gif
În seara asta îmi sosi bolțaru'! wub.gif "

Si mie mi-a venit Xcover-ul de la Olingi, facem un versus? laugh.gif
*


Fix pe acel set de adaptoare mi-au picat ochii cand am intrat in magazinu' ciobanului de la Jina!16 lei wink.gif
Cu mine ti-ai gasit matale sa faci vs?!! radmasa.gif
Io inca ma fastacesc cand imi suna CAT-ul,ca nu stiu in ce parte tre' sa glisez cu jejtu' pe ecran ca sa raspund!
Daca vrei,putem sa le ciocnim! Ca pe ouale de Pasti! 04.gif
Am deja un repros.Pozele omidei sunt departe de cele facute cu batranul meu SE.
QUOTE(corbex @ 23 Dec 2013, 09:31)
[...]
Ramine sa bage si conu' Marian primele impresii. Cam cite nuci sparge cu o baterie complet incarcata.
*


Toate! 04.gif

P.S.
Coane vallixx,iara tre' sa-mi iau basca in mana si sa adopt pozitia "ghiocel". blush.gif
Asta apropo de discutia de pe reno.
Ai avut dreptate!E 5,bade!
[attachmentid=1627924159] [attachmentid=1627924160]
Cel mai frumos ecran ce l-am vazut pana acum!
Parca il si vad pe conu' M i h a i cum isi râde in barba. smile.gif
vis-a-vis
QUOTE(marian-j @ 23 Dec 2013, 22:41)
Desfac Iericsonu' si-i scot cartela,apoi demontez omida si pun totul pe tejghea.Se uita baiatu' la omida, si apoi imi arunca o privire.Da' ce privire!!Ceva de genul: argue.gif  slap.gif !!
-Domnu' j,telefonul d-vs functioneaza cu cartele clasice!
*


radmasa.gif
bygy007
daca voiai micro sim , te duceai la un service gsm , si o decupa cu un capsator, o facea microsim
vis-a-vis
Ii trebuia si un telefon mai mic...
Markos
QUOTE(marian-j @ 23 Dec 2013, 22:41)
Desfac Iericsonu' si-i scot cartela,apoi demontez omida si pun totul pe tejghea.Se uita baiatu' la omida, si apoi imi arunca o privire.Da' ce privire!!Ceva de genul: argue.gif  slap.gif !!
-Domnu' j,telefonul d-vs functioneaza cu cartele clasice!
*


Numite și cartele bion wink.gif
vallixx
E lasa nea mariane, noi sa fim sanatosi, toti gresim.
Bine ca nu a apucat baiatu' sa-ti decupeze cartela.

Aseara era cat p'aci sa-ti spun ca nu e nevoie sa o tai, ca am cautat telefonu' matale pe net sa vad ceva specificatii. Insa l-am gasit si dadui click pe linku' de la emag, unde nu scrie ce SIM vrea.
Daca dadeam click pe linku' de la EuroGSM, acolo scrie si mi-ar fi sarit in ochi.

Iar Nexusu' ala , cum ziceam, daca e de 32 e N5.
N4 e doar de 8 si de 16.
Faine scule ambele.
Io tocmai mi-am luat N4 (d'aia stiam de treaba cu 32) si m-a cucerit iremediabil. Chiar sunt un pic gelos, e mai destept decat mine icon_mrgreen.gif , singura treaba e ca tre sa am grija de el ca are fata si spatele din sticla si pare destul de fragil.

Sunt curios in continuare de ceva pareri despre omida.
Camera o fi mai slaba, dar pe de alta parte nu l-ai luat pentru camera.
L-ai luat sa fie robust.
Pentru camera luai Lumia 1020, dar p'ala daca il scapi in baia de ulei tongue.gif s-ar putea sa mearga ceva mai prost dupa aia. radmasa.gif
marian-j
Coane,io o sa-mi expun parerile,da' cu cuvintele mele.Nu ma stiu cu gigi,rami,cache,core si alte sefeuri.
Sper sa nu fie cu suparare.
Amu da-mi pace sa ma "imprietenesc" si io cu dihania,si ma vorbim.
vallixx
Nuuuu, fara rami si alti megabiti, ca aia ii citesc de pe net.
Cum sta in mana, cum se misca, cat de "legat" e, cum raspunde ecranul, cat tine bateria, cum sta cu semnalul, cum ti se pare Androidu', .....chestii d'astea de te lovesti zi de zi de ele.

Sau.....cate cuie ai batut cu el, cate sticle de bere ai deschis, daca ai 'mestecat cu el in ciorba de potroace a lu' doamna......etc. tongue.gif
marksman
QUOTE(marian-j @ 23 Dec 2013, 22:41)
[...]
Desfac Iericsonu' si-i scot cartela,apoi demontez omida si pun totul pe tejghea.Se uita baiatu' la omida, si apoi imi arunca o privire.Da' ce privire!!Ceva de genul: argue.gif  slap.gif !!
-Domnu' j,telefonul d-vs functioneaza cu cartele clasice!
Bine ca n-o apucat sa dea "enter" pentru inlocuirea cartelei! mellow.gif
Imi venea sa intru in pamant!Cred ca m-am rosit pana la radacina parului!! blush.gif
Bref:i-am inmanat si cardul si cartela rosie.In 5 minute aveam un telefon perfect [...]


Eh, stai sa vezi ca eu incercam sa indes un SIM "normal", adica mini, in 820-ul meu, ca mi s-a parut mie ca simbolul de pe telefon e pentru un SIM din asta. "Au gresit specificatiile". In secunda doi eram pe net, dadeam "print" la sablonul pentru taiat SIM-uri. Alti colegi au fost mai 'teligenti: s-au dus la Orange-ul din 700 si au luat microSIM, nu ca mine, care taiam de zor.

Sa stapanesti sanatos omida si sa nu o scapi in fr'un motor de troleibuz! biggrin.gif
Hack
QUOTE(marian-j @ 23 Dec 2013, 22:41)
Cu mine ti-ai gasit matale sa faci vs?!! radmasa.gif

Daca vrei,putem sa le ciocnim! Ca pe ouale de Pasti! 04.gif
*



La faza asta sigur CAT-ul iese castigator, xcover-ul e mai plapand. laugh.gif
RadulescuRomulus
rugaminte: este pe forum cineva, din Bucuresti sau Craiova, care are Nokia Lumia? [nu cred ca are vreo importanta modelul, desi as prefera un lumia1020].

intreb deoarece am rugamintea sa ma vad cu aceasta persoana, sa testez capacitatea BT de pe masina de a se conecta la un nokia mai avansat. Pana in prezent, cel mai performant nokia cu care am avut ocazia sa testez conectarea a fost un nokia asha 501.

si a mers. Vreau sa vad daca va merge si cu un model mai nou.

prin urmare, cine e dornic de o fapta buna, dati-mi un PM sau direct tel.

Ms.
DragosP
Dar la o reprezentanță roșie sau portocalie de ce nu încerci?
RadulescuRomulus
ma gandeam si la asta, dar ma indoiesc ca o sa-mi dea voie sa ies din magazin afara, la masina, sa vad daca masina recunoaste telefonul.

in ultima instanta... o sa incerc si asta.
DragosP
Mergi cu cineva de acolo.
gabize
Sau bagi mașina înăuntru... rolleyes.gif
Capitan_marian
salutare. parca la ce nr se da sa afli anu si luna la telefoane..?am uitat era ceva cu 0000# si iti aparea automat.... nu mai stiu help...urgent am o afacere acum de un tel...
vis-a-vis
06
Markos
Am butonat nițel jucăria asta.

Pro:
- se mișcă superdecent
- e ca un tanc: poți să arunci cu el după dușmani, să-l bagi în cadă - n-are nici pe drec (deci interesant pentru pescari/vânători/amatorii de sporturi extreme)
- asamblarea e chiar îngrijită

Contra:
- e cam greu (de înțeles, la ce protecție oferă)
M i h a i
""Evolveo""" radmasa.gif Astea sunt facute special antișoc, s-au gândit și ei că userii vor da cu ele de pământ atunci când se vor restarta singure și mai ales când aplicațiile vor da eroare.. tongue.gif


Nea' Marian, merge Catu? Cum stă cu bateria , cu aplicatiile care cer net? A strâmbat din nas până acum?
MyKe89
QUOTE(Pisleagmarius @ 29 Dec 2013, 17:15)
salutare. parca la ce nr se da sa afli anu si luna la telefoane..?am uitat era ceva cu 0000# si iti aparea automat.... nu mai stiu help...urgent am o afacere acum de un tel...
*


*#0000# parca era, dar nu merge la toate smile.gif
Capitan_marian
este vorba, de un samsung gt-s5830 . si nustiu cand a fost facut.
Maskatu
★0000# este la nokia.
RadulescuRomulus
fusei la cateva reprezentante, promisei ca cumpar, si nu ma ajutase nimeni.
prin urmare, e careva pe aici, prin craiova, dornic de-o fapta buna?
marksman
Daca ai modul cu 7P6 (7P6 035 730 J sau alta litera) sau 3C8 merge complet (audio/streaming/agenda), daca nu, vei avea doar audio (eventual si streaming), fara agenda.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.