Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
DragosP
Promoție interesantă la A1 pe geekbuying: https://www.geekbuying.com/item/Global-Vers...ack-387791.html
2dor
Vezi ca pe pcgarage ala de 64 GB e cu 50 de lei mai mult si au si varianta de 32 GB. Si daca ai rabdare gasesti si desigilat pe la 950, varianta de 64 GB. Au fost 2 bucati ieri. Si ai garantie aici. Urmaresc preturile de la noi vs cele de afara si cateodata nu sunt asa mari diferente. Uite exista diferenta la Mi Note 3 de la pcgarage vs honorbuy.com. De la aia il iau cu 1460 lei cu DHL pana la usa si fara vama, la pcgarage e 1870, adica 100 de dolari diferenta si clar nu merita.

https://www.pcgarage.ro/smartphone/xiaomi/m...amera-4g-black/

https://www.pcgarage.ro/smartphone/xiaomi/m...amera-4g-black/
St
QUOTE(RZV @ 20 Dec 2017, 09:24)
Exact. Xiaomi A1 e ceea ce trebuie la buget de 1000 de lei (plus/minus).
*




QUOTE(2dor @ 20 Dec 2017, 10:25)
La 1000 de lei si eu as merge pe A1 vs alte Xiaomi cu soft MIUI sau Motorole.
*



Exista vreo optiune pe la aceeasi bani + performante dar ecran ceva mai mic (spre 5 inch)?
AR-18-MOS
iPhone SE.
St
Multumesc, dar nu.
QUOTE(St @ 6 Jan 2018, 10:40)
Exista vreo optiune pe la aceeasi bani + performante dar ecran ceva mai mic (spre 5 inch)?
*

AR-18-MOS
Pai tocmai ca ziceai de performante. Daca vrei un dumbphone, mergi pe Android. Toate-s la fel...de proaste.
St
Am deja un iphone ca main phone, de la munca. pe asta il vreau ca sa pun cartela cu numarul personal in el. + parca mi-e dor putin de android smile.gif
DragosP
P9 sau P10 lite.
2dor
QUOTE(St @ 6 Jan 2018, 11:40)
Exista vreo optiune pe la aceeasi bani + performante dar ecran ceva mai mic (spre 5 inch)?
*



Un Moto G5 Plus are 5.2 inch. Sau da P10 lite care e 1050 la emag acum.

https://www.pcgarage.ro/smartphone/motorola...-sim-4g-grey-1/

https://www.emag.ro/telefon-mobil-huawei-p1...rch-Action=view
RZV
QUOTE(St @ 6 Jan 2018, 15:44)
Am deja un iphone ca main phone, de la munca. pe asta il vreau ca sa pun cartela cu numarul personal in el. + parca mi-e dor putin de android smile.gif
*


Daca ti-e dor de Android, raspunsul e simplu. Xiaomi A1. Are cel mai curat posibil Android, si va beneficia primul de toate update-urie (e inclus in programul Android One). Dupa mine, e un Nexus al zilelor noastre, datorita aparitiei gamei Pixel.
DragosP
Păi de la el a plecat, căutând ecran mai mic.
RZV
5.5 inchi nu mi se pare a fi mare. Pe la 5.1 inchi gaseste Samsung Galaxy S6.
Probabil putin mai scump, spre 1300 de lei, și având în vedere că e model 2015...
Deși face fata cu brio si astazi (minus dezavantajele legate de lipsa suport card SD si baterie modesta).
DragosP
Poate are ochi de vultur, poate dimensiunea o fi o problemă, poate o fi înjurat... Cine știe?

Mie de ex, dar asta nu înseamnă nimic pentru alții, 5.5" mi se pare la limita inferioară a suportabilității dpdv al confortului vizual. Ideal ar fi pentru mine un terminal cu ecran FHD de 5,9"..6,4". Dar care nici să nu coste cât pe mă-sa, că scopul meu în viață nu e să cheltui o mică avere pe telefon.
Avani
Dimensiunea a devenit relativa. De cand au intins astia ecranele, mai rau cum se intinde o pereche de egari, poti avea 5,5" pe un telefon care inainte, ca dimensiuni totale, aveai ecran maxim de 5".
Dupa ce te-ai uitat pe specificatii, si ti-au ramas maxim 2 modele in minte, ia-le si in mana si vezi ce impresie iti lasa. S-ar putea ca actiunea asta sa fie cea decisiva in alegerea telefonului.
dizzy
Avea un coleg o chestie de la Samsung de vreo 6-7 inch cu tastatura atasabila, chiar misto scula dar trebuie sa fii si tu mai cat usa.
Daca esti la 1.6m cu 45 kile, te trage ala intr-o parte!


8 Jan 2018, 14:12:
Avea un coleg o chestie de la Samsung de vreo 6-7 inch cu tastatura atasabila, chiar misto scula dar trebuie sa fii si tu mai cat usa.
Daca esti la 1.6m cu 45 kile, te trage ala intr-o parte!
Andy_ACS
Eu nu am mai avut rabdare sa apara S9 si mi-am schimbat S7E pe S8. Am vrut ceva nou si am vrut sa am mai repede Android 8 cu suport LDAC (ma avantajeaza la castile bluetooth Sony MDR 1000x).
Il am de cateva zile - ca prime impresii: arata foarte bine, modern, premium. Poate e si feelingul ala cand dai tzipla jos de pe o jucarie noua.
Imi plac si micile modificari de soft.
Ca parti negative - ecranul desi e teoretic cu diagonala mai mare se simte clar mai mic din cauza faptului ca e foarte ingust. Se vede mai mic pe el, le-am pus in paralel. Bateria la primele incarcari pare sa tina mai putin decat la S7E, nu stiu daca se mai “rodeaza” dupa ceva incarcari.
Nu am vrut S8+ pentru ca e foarte mare, insa acum parca am o usoara urma de indoiala, sper sa ma obisnuiesc cu ecranul si formatul lui.
Incarcatorul wireless fast charge de la S7E merge fara probleme (ca citisem pareri pe net ca unii ar fi avut probleme).
argon
In aceasi situatie am fost si eu, s8 dupa s7edge, l-am returnat dupa 2 saptamani, nu merita diferenta, si pare de domnisoare. Cu s8+ ma impac mai bine.
St
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

La Mi A1 ecranul de 5.5 inch mi se pare cam mare. (folosesc iphone 6s - 4.7 inch -de 1.5 ani, inainte am avut samsung galaxy s3 - 4.8 inch - timp de 3 ani). Cred ca trecerea este destul de brusca si nici nu prea imi place sa am buzunarele full din cauza telefonului.

Pe de alta parta ma atrage mai mult Android clean si sunt curios sa incerc Xiaomi si poate chiar merge cu 5.5 inch. Am butonat un telefon de 5.5 inch in week-end, a fost ok-is, poate m-as putea obisnui cu el.

Asa ca o sa comand Mi A1 cu 64Gb. Daca nu ma obisnuiesc cu el il returnez in 30 zile. Daca-l returnez cred ca Moto G5 va fi alesul.
vallixx
O sa te obisnuiesti cu 5.5
La inceput, cand faci trecerea, toate ti se par mari dupa care te obisnuiesti si te gandesti cum naiba ai putut sa stai cu 4.7.

Despre A1 nu stiu mare lucru, G5 insa are sotia si m-a surprins placut desi initial nu aveam mari asteptari de la el. Meniul e 99% de Nexus iar de miscat se misca foarte bine. Daca te gandesti la G5 iti recomand varianta S. Are ceva mai multi ''muschi''. Ecran 5.2

Iar varinta + vine cu ecran de 5.5
DragosP
Ia A1 că n-o să-ti pară rău.
koldun
1+5T - (foarte) scurt review la aproape o luna de folosire:
Baterie: foarte bine. Comparativ cu fostul S7 - acelasi tip de folosire - seara ajung cu baterie intre 35 si 45% fata de 15-20%.
SO: foarte bine, aproape Gogu experience.
Ecran: foarte bine. OLED de buna calitate. M-am obisnuit repede cu el venind de la suprasaturatul lui S7.
Camera: nu simt in nici un fel ca imi trebuie altceva ca si "point & shoot". Pentru fotografie adevarata exista DSLR.
Constructia: foarte bine. Chiar daca il tin in husa pare destul de solid corpul de aluminiu.
Semnal si conectivitate: excelent. Nici un repros pana acum.
Total: foarte multumit de telefon (pret/calitate) si de decizia luata. Sa bag si un plus: jack audio casti (mai rar in zilele noastre) si un minus (in opinia mea): incarcare wireless (corp metalic).

Si doua poze, sa nu zic ca n-am pus.

user posted imageuser posted image

PS: daca asteptam LG V30, inca asteptam la un pret de 820 euri, daca voiam sa iau 5T-ul de la noi il luam cu 120 euri mai mult.
Lord Hades
Am un S6 Edge, cel mai probabil blocat in Vodafone.
Ceva idei de solutionare pe cont propriu? Vreau ssa l bag la vanzare, posibil codarea asta sa imi "alunge" din potentialii clienti.
cj98czh
Verifica daca chiar este codat ... si daca etse cel mai simplu mergi la niste baieti care se ocupa cu decodari ... 50-70 ron si te-au rezolvat ..
kossak
Am reusit eu sa decodez un S2 cu o aplicatie numita GlaxSim Unlock de pe Playstore. M-a costat undeva la 20-30 de lei parca, nu mai tin minte exact.
R19/16v
S-au dus vremurile alea.
@Hades, are 2 ani?
2dor
QUOTE(Lord Hades @ 9 Jan 2018, 10:55)
Am un S6 Edge, cel mai probabil blocat in Vodafone.
Ceva idei de solutionare pe cont propriu? Vreau ssa l bag la vanzare, posibil codarea asta sa imi "alunge" din potentialii clienti.
*



Am patit cu vre-o 3 telefoane de la Vodafone, Samsung si iPhone, sa scrie pe cutie ca sunt blocate in retea si de fapt nu erau.
Lord Hades
am zis pe cont propriu nu sa merg la decodorii profesionisti.
Mi-am facut pe vremuri un Nokia 1100 ... ehe ce vremuri.

gasit pe ned niste tutoriale, cel mai greu mi se pare sa obtin codul de deblocare, ca operatiunea in sine e vax albina. dar mai intai sa probez daca e cu adevarat blocat sau nu in retea.

revin cu info.
argon
Nu se poate ca la nexusurile de pe vremea aia,sa iei o imagine de pe google, sau samgung in caul tau, sa-i pui ultima varianta curata de android?
cj98czh
Nu rezolva treaba cu blocatul in retea ce spui tu ...
sb-55-dan
La Orange a costat 45 de lei sa-mi trimita codul de deblocare pentru un S6.
AR-18-MOS
Pe mine m-a costat 51 de lei la un iPhone. Am rezolvat direct de pe site-ul Orange.
Andy_ACS
Iar din ce stiu daca expira perioada contractuala sunt obligati sa il deblocheze gratis (asta in caz ca l-ai cumparat la abonament),
VladSoare
De la un timp încoace mi se infiltrase în minte un gînd care nu-mi mai dădea pace: să-i fac S5-ului un upgrade. N-aveam nici un motiv. Merge, săracul, beton. Pînă și bateria e încă în formă maximă. E rootat, configurat de mine așa cum trebuie, nu mișcă nimic pe el fără știrea mea, nu-l resetez decît la zile mari, și atunci din alte motive, nu pentru că ar fi nevoie. N-aveam nici un motiv să-l schimb.
Da' așa e omul, nu-i niciodată mulțumit cu ce are, vrea mereu mai mult, mai nou... blush.gif
Cum spuneam mai demult, pentru mine nu există pe lume, în materie de smartfoane, decît Samsung și iPhone. Deci au intrat în cursă numai patru candidați:
- S7
- S8
- iPhone 8
- iPhone X

În ultima lună, de cîte ori am trecut pe lîngă un magazin de telefoane, m-am oprit să le butonez. Le-am întors pe toate părțile. Din păcate aifoanele, oricît de mult mi-ar fi plăcut, au fost descalificate pentru că-s proaste ca noaptea. Nu știu să facă o grămadă de lucruri pe care mi le doresc. M-am tot gîndit dacă ar fi cazul să fac totuși un efort și să trăiesc fără ele, doar de dragul telefonului în sine, iar răspunsul a fost de fiecare dată negativ. Nu pot să trec de la un smartphone la un dumbphone, oricît de mult mi-ar plăcea de el.
La S8, deși am avut toată bunăvoința din lume, n-am putut să trec peste lipsa butonului de home. Cu amprenta pe spate mai treacă, meargă, poate că m-aș fi obișnuit pînă la urmă, dar felul în care au simulat butonul de home, în special în aplicații (cînd trebuie să faci două mișcări, întîi slide în sus ca să-l afișezi, apoi să apeși pe el) mi s-a părut peste mînă. Iar ca putere, viteză, memorie, spațiu de stocare, etc. este mult prea aproape de S7 ca să justifice diferența de preț. S8-ul îl iei doar pentru design, or pentru mine tocmai designul era pe lista de minusuri.
Deci am rămas la S7. Simplu, nu Edge, pentru că nu-mi place marginea umflată.

Mi-a luat niște ore bune să transfer și să reconfigurez totul după gustul meu. Dar a meritat. Deși eram încîntat de S5 și credeam că o să regret mișcarea, S7-le îmi place și mai mult. Și-a făcut upgrade la Android 7 și pare că merge bine. Se mișcă foarte, foarte bine și n-am sesizat încă nici un bug.
Singurul lucru care știrbește puțin impresia este că în aceleași condiții cu S5-ul, cu exact aceleași aplicații și același profil de utilizare, bateria scade mai repede decît la S5. Nu cu mult, dar sesizabil fără nici un dubiu. E drept că am activat always on display, care la S5 nu exista; poate asta să fie cauza? Lumea zicea pe net că efectul lui asupra bateriei ar fi neglijabil. unsure.gif
În orice caz, diferența e suportabilă, iar de încărcat se încarcă foarte repede, așa că pot trăi cu asta.
Lord Hades
QUOTE(R19/16v @ 9 Jan 2018, 11:29)
S-au dus vremurile alea.
@Hades, are 2 ani?
*


Inca nu, face in Aprilie.

Optiunea nr 1: am gasit pe youtube niste tutoriale, deblocarea in sine e joaca de copii, obtinerea codului e marea smecherie. Daca merge fac pe cont propriu.

Optiunea nr 2: Platesc la VDF pt deblocare sau il vand blocat daca gasesc client

Optiunea nr 3: Ma negociez cu VDF sa imi dea codul gratis, altfel ii amenint cu migrare biggrin.gif

Optiunea nr 4: telefonul nu e blocat si toate cele de mai sus devin nule. Tre sa verific cat de curand ...

PS: am scris "de-a" in loc de "dea" mama ei de gramatica ...
Avani
Vlad, miscarea pe care ai facut-o e fireasca. Telefonul merita schimbat sarind peste o generatie. Asta ai facut si tu acum. E o perioada buna sa-ti iei s7, tinand cont ca de ceva vreme exista o generatie mai noua. Ti-as fi recomandat insa sa butonezi mai mult varianta edge. Fara doar si poate te-ai fi obisnuit cu ecranul plus ca, ar fi avut si acel factor de ceva nou, fata de s5. Sa-l stapanesti sanatos.
vallixx
Vlad, doar de curiozitate, de ce nu ai luat in calcul varianta unui Pixel?
VladSoare
Pentru că n-am putut să văd unul în carne și oase și nu intenționam să merg pe nevăzute. Îmi amintesc cînd am văzut prima dată un Nexus 5 la un coleg, care era încîntat de el, iar mie mi s-a părut oribil; ecranul ăla atît de șters, culorile alea palide, care aminteau de primele ecrane LCD color din anii '90, interfața primitivă, parcă desenată de un copil de clasa I, totul mi se părea la ani lumină în urma Samsungului. Nu știu cum o fi Pixelul, poate că o fi altfel, dar fără să-l văd cu ochii mei n-am vrut să risc.
De fapt, mie nu-mi place cum arată Androidul standard. Îmi place TouchWizzul. Orice Android standard pe care l-am văzut mi s-a părut urît. Pînă nu mă conving singur de contrariu, n-am nici un motiv să cred că Pixelul ar arăta mai bine decît un Huawei, sau Allview, sau orice no-name cu Android. Pentru mine Android înseamnă Samsung.

Cît despre Edge, pe lîngă marginea curbată, care e mereu expusă și greu de protejat, mai avea dezavantajul că era mai mare decît S7-le simplu. Deja S7, așa cum e, mi se pare cam la limita mărimii cu care mă simt confortabil. Edge-ul e un pic peste. Și nu mi se părea că marginea curbată mi-ar aduce ceva în plus în afară de design.
cj98czh
Samsung are cam cel mai naspa android dintre toate .... tocmai datorita cenzuratului de touchWiz ..
VladSoare
O fi. Dar mie-mi place. tongue.gif
Avani
Cred ca e in final e vorba de gusturi si obisnuinta. Si mie imi place touchwizz-ul, dar nu mai mult decat UI de la LG.
GBX
Orice învăț are și dezvăț.
Când am trecut de la Samsung la Huawei, îmi lipsea touchwizz-ul.
Acum, când mai butonnez S7-le soției, mi se pare că EMUI e mult mai OK.
Andy_ACS
Mie imi place mai mult softul de Samsung deca de Huawei. Am in familie Huawei, de care ma ocup la configurare, setari, etc. mi se pare o intrfsta nepolishata, neterminata.
De miscat se misca bine. E doar parerea mea ca fan Samsung (ultimele 6 telefoane au fost din seria S de la ei).
2dor
QUOTE(cj98czh @ 10 Jan 2018, 12:01)
Samsung are cam cel mai naspa android dintre toate .... tocmai datorita cenzuratului de touchWiz ..
*



Si eu prefer interfata Samsung cu optiunile ei in fata oricarui Android. Imi aduc aminte cand am sarit de la S6 Edge Plus la Nexus 6p si m-am enervat ca nu aveam slidere diferite pentru volumul la ringtone si la notificare. Insa la cum se misca, tot Nexus/Pixel ramane leader. Huawei in ciuda interfetei urate, e mult mai polishat ca performanta decat Samsung. Tinutul ecranului aprins cand te uiti la telefon e alta optiune care imi place. Noroc ca X-ul are acum asta prin camerele frontale destepte.
argon
Si mie imi place wizz-ul mai mult decat androidul stock de pe moto, nexusuri, pixeluri, si pe ce se mai pune.
cj98czh
Ce sa zic .. oi avea eu un defect ... injur zilnic S8-ul smile.gif
AR-18-MOS
Si tu injuri pe cine poti...
sb-55-dan
QUOTE(VladSoare @ 10 Jan 2018, 09:45)


La S8, deși am avut toată bunăvoința din lume, n-am putut să trec peste lipsa butonului de home. Cu amprenta pe spate mai treacă, meargă, poate că m-aș fi obișnuit pînă la urmă, dar felul în care au simulat butonul de home, în special în aplicații (cînd trebuie să faci două mișcări, întîi slide în sus ca să-l afișezi, apoi să apeși pe el) mi s-a părut peste mînă.
*


Nu te-ai documentat destul. E nevoie doar sa apesi putin mai tare unde e pozitionat butonul Home si te duce direct in ecranul de baza (nu e nevoie de slide in sus si apasare).
Sa-l porti sanatos S7-ele!
argon
Asa e, l-am gasit a doua zi, si functioneaza perfect butonul de home. Doar ca nu e fizic, in cateva zile te obisnuiesti cu locul unde trebuie sa fie, mai ales cand e ecranul oprit.
RZV
QUOTE(VladSoare @ 10 Jan 2018, 09:45)
La S8, deși am avut toată bunăvoința din lume, n-am putut să trec peste lipsa butonului de home. Cu amprenta pe spate mai treacă, meargă, poate că m-aș fi obișnuit pînă la urmă, dar felul în care au simulat butonul de home, în special în aplicații (cînd trebuie să faci două mișcări, întîi slide în sus ca să-l afișezi, apoi să apeși pe el) mi s-a părut peste mînă.
*


Gresit.
Poti face in asa fel sa blochezi bara de jos cu cele 3 butoane virtuale astfel incat sa fie afisata in permanenta. Blocare/deblocarea autohide se face cu dublu-tap pe punctul din stanga barii.
koldun
QUOTE(VladSoare @ 10 Jan 2018, 08:45)
E drept că am activat always on display, care la S5 nu exista; poate asta să fie cauza? ...
*


Da. Asta e cauza. Fa proba: o noapte de la 100% si AOD si alta 100% fara AOD. Diferenta dimineata e cam 10% sau mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.