Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
meganus_bicorpus
Asta e o poza facuta cu un P10 cu HDR, eu in afara de pisica nu vazusem nimic altceva si pe calculator am ramas placut surprins sa vad cate detalii mai apar.Poza este facuta noaptea, ploaie usoara si un pic de ceata.
cj98czh
Hai ma da-o dracu ... nu vedeai nimic pe strada cu iluminarea cat casa ... mergi la oftalmolog daca nu vedeai nimic smile.gif
bion
ii batea lumina in ochi si il orbea tongue.gif
meganus_bicorpus
am zis ca pisica mi-a atras atentia, restul detaliilor precum apa de pe luneta, etc nu se vedeau cu ochiul liber.
Si da, am fost si la oftalmolog si am si ochelari cu +0,50...dar nu asta e ideea.Am vrut doar sa arat ca o camera destul de buna cu un soft optimizat reuseste sa obtina o iluminare foarte buna chiar si in conditii neprielnice.
DragosP
Da, face lumină din întuneric, nu altceva!
meganus_bicorpus
Mda, fiecare după mintea lui
argon
Doar poza cu p10 irelevanta ca tu sa-ti dai seama ca cantitatea nu bate calitatea, adica degeaba ai doua camere, daca sa zicem , s8, face poze mai bune, in conditii identice. Nu cu mult, deci, daca nu o pui in rama cum zicea mai sus, sunt ok ambele noaptea, sunt telefoane cu pretentii ce fac poze mult mai proaste noaptea decat p10 si s8.
GBX
S8 face totul mai bine, indiferent de concurență. biggrin.gif
argon
Nu e adevarat, mate 10 pro sau pixel 2 il fac de rusine.
luck33ro
Allview ii face pe toti de kko la pret cu caracteristici compatibile smile.gif
argon
Nu ma incalzesc cu nimic caracteristicile pe hartie. In realitate sunt ceea ce sunt.
luck33ro
Tocmai ca in realitate face tot ceea ce promite sa faca, totul la in pret decent smile.gif
bion
Olviu e ca usr lu ningea, pe hartie pare rezonabil in realitate e muci. biggrin.gif
argon
Stii ce fac eu cu promisiuni ce includ mediatecuri, heliouri, si alte facaturi de genul? Cum naiba sa dai 1500-2000 de lei pe un telefon cu specificatii de flagship de acum 3-4 ani, ce scoate 40-50.000 scor in antutu? Stiu deja raspunsul, e o facatura testul ala, de fapt e peste note 8.
vallixx
olviu ca olviu da' 1+5T nu-i la pretul unui s8, dar la restul e acolo unde trebuie
bmwh548
QUOTE(meganus_bicorpus @ 4 Dec 2017, 20:31)
cate detalii mai apar
*



Cand le gasesti sa postezi ca eu in afara de umbre chinuite de patratelele mirobolante (traiasca modurile "auto" de pozare) nu vad nimic senzational. Anticul meu Moto G3 cred ca reusea o poza la calitate similara (ce-i drept eu de obicei trimit HDR-ul la plimbare ca abereaza grav).
mircea_aq
Cum ii zice si numele: blind camera comparison.
Ia vedeti ce au votat oamenii:

https://www.phonearena.com/news/Blind-camer...LG-V30_id100394

vallixx
Dar e simplu sa-ti dai seama din poze care e facuta cu ala si care e facuta cu celalalt.
Atata timp cat stiu toate cele trei telefoane.....luat prin eliminare e super simplu.

Din start, tot ce e suprasaturat si cu culori mult prea "aprinse" este Samsungul. Fara discutie.
Orice poza sau ecran de Samsung aprinde culorile.

Din cele doua poze ramase, cea care e mai luminoasa este LG-ul.

Ca sa revin la discutie, daca articolul prezentat este pe bune (nu stau sa-l anchetez sa vad daca este "comandat"), ar rezulta ca LG-ul are cea mai slaba camera. din ceilalti doi.....sunt cam pe acolo, insa parca X-ul e un pic peste.
mircea_aq
Tocmai, ca nu s-au prea prins.

Daca te uiti la rezultatele acestor teste pe nevazute din ultimii doi ani pe phonearena, unde iti puteai da lejer seama care e galaxy-ul si care e mar-ul, lumea a votat in covarsitoare majoritate samsungul, nu neaparat ca era mai bun, ci pentru ca exista o masa critica deloc de neglijat care uraste apple.

Se pare ca la X au schimbat procesarea si i-au bagat pe oameni in ceata.
Si eu am votat unele poze care credeam ca-s de note 8 si s-au dovedit de x.

Ca sa fiu cinstit, mie nu-mi displac nici pozele LG-ului, pentru mine-s suficient de bune.
2dor
Si eu am votat dupa cum mi-au placut pozele. Pana la urma rezultatul nu inseamna ca X face cele mai bune poze. Am avut de exemplu situatie in care am ales foarte greu din cele 3 poze. E chestie de gusturi. Eu oricand aleg poza saturata sau ecranul saturat.
luck33ro
QUOTE(argon @ 5 Dec 2017, 13:43)
Stii ce fac eu cu promisiuni ce includ mediatecuri, heliouri, si alte facaturi de genul?  Cum naiba sa dai 1500-2000 de lei pe un telefon cu specificatii de flagship de acum 3-4 ani, ce scoate 40-50.000 scor in antutu? Stiu deja raspunsul, e o facatura testul ala, de fapt e peste note 8.
*


untutu asta al tau e cam fraier:


QUOTE
AnTuTu Officer

Unknown

ALLVIEW
X4_Soul_Infinity_L



No.:68981551512477936

Time:2017/12/05 20:45:09

New device or a third party ROM can cause identification error.



Voi va cramponati de poze la telefoane... Nu sunt facute sa inlcouiasca o camera decenta - doar Samsung Zoom poate emite pretentii in acest sens, dar ala e mai mult camera decat telefon cool.gif
2dor
Ai ramas in urma rau. In ziua de azi telefoanele high-end fac poze peste sapuniere, logic insa ca nu se ridica la nivelul unui DSLR.
vallixx
QUOTE(mircea_aq @ 5 Dec 2017, 14:21)
Ca sa fiu cinstit, mie nu-mi displac nici pozele LG-ului, pentru mine-s suficient de bune.
*


Eu am zis ca dintre cele 3 pare (ar rezulta) ca LG are cea mai slaba camera, asta nu inseamna deloc ca are camera slaba. Dar cum zicea si 2 dor, depinde ce iiti place, mie de exemplu nu imi plac cele extrem de saturate chiar daca culorile aprinse atrag ochiul.

Din start pt mine pozele dela Samsug ies din discutie.

Ramane X-ul vs LG. Aici e greu, LG le scoate mai luminoase dar culorile par mai sterse, caz in care X-ul se apropie ceva mai mult de realitate.
tatimeu
QUOTE(mircea_aq @ 5 Dec 2017, 14:03)
Cum ii zice si numele: blind camera comparison.
Ia vedeti ce au votat oamenii:

https://www.phonearena.com/news/Blind-camer...LG-V30_id100394
*



nu vad rostul unui asemenea test. ce vrea sa demonstreze sau ce ar relevanta are?
vallixx
Ca oamenii sunt influentati de marca preferata sinu mai voteaza obiectiv.
argon
QUOTE(vallixx @ 5 Dec 2017, 16:13)
Eu am zis ca dintre cele 3 pare (ar rezulta) ca LG are cea mai slaba camera, asta nu inseamna deloc ca are camera slaba.
*



Pe auto e cea mai slaba, s-a stabilit clar de toata lumea ce l-a testat, e dezamagitoare daca nu te pricepi, dar cineva care stie cat de cat, si foloseste pe manual, le batea pe amandoua.
2dor
Doar ca majoritatea folosim camera pe auto si eventual cu HDR on la X de exemplu smile.gif.
tatimeu
QUOTE(vallixx @ 5 Dec 2017, 15:16)
Ca oamenii sunt influentati de marca preferata sinu mai voteaza obiectiv.
*



pai cum se poate vota obiectiv atata timp cat comparatia nu se face cu originalul radmasa.gif
luck33ro
QUOTE(2dor @ 5 Dec 2017, 15:59)
Ai ramas in urma rau. In ziua de azi telefoanele high-end fac poze peste sapuniere, logic insa ca nu se ridica la nivelul unui DSLR.
*



Pe bune? Ai vazut tu multe telefoane cu zoom optic?
vallixx
Asta e valabil cand vorbim de zoom, dar cand nu folosesti zoom exista telefoane care fac poze mult peste camerele dedicate.....alea mai de buget, denumite generic sapuniere. Desi....si sapunierele.....sunt si alea pe calitati.

Treaba cu sapunierele este ca optica in sine este mai performanta decat cea din telefoane, unde spatiul fizic necesar le limiteaza.

QUOTE(tatimeu @ 5 Dec 2017, 15:23)
pai cum se poate vota obiectiv atata timp cat comparatia nu se face cu originalul radmasa.gif
*


Pai nu trebuie neaparat sa compari ceva cu un etalon.

Compari cele 3 poze intre ele fara sa stii cu ce sunt facute, fiind astfel influentat DOAR de calitatea pozei si nu influentat si de marca divaisului cu care e facuta poza.

Ideea e ca un fan Samsung ar zice ca Note-ul a facut cele mai bune poze, un fanboy ar sustine ca X-ul a facut cele mai bune poze....samd.
Asa....nestiind....te cam obliga sa fii obiectiv.
luck33ro
Mai exista camera fara zoom optic? TElefoanele nu-s facute sa faci poze in concediu - dar voi ati dat-o in haos ca telefonul este o camera foto si va agitati sa demonstrati care face poze mai bune blush.gif
Repet singurul device care poate atinge performantele respective este SAmsung Zoom! Restul sunt telefoane cu niste functii...
vladof
Nu cred ca poti face o comparatie asa. Zoom-ul optic te ajuta sa faci poze mai bune? Te ajuta sa nu te duci peste gard sa faci poza la floare daca nu ai loc.

Samsung Zoom era o camera ok in 2013, nu poti compara cu un DSLR (daca asta era intentia). Poate ca o camera compacta, da, ok, dar te asigur ca multe telefoane au depasit de mult camerele compacte de foarte mult timp. Nu compar cu alte camere compacte din segmentul de sus pe la 3500-4000 RON pentru ca evident alea sunt mult mai bune.

Si da, telefoanele sunt facute sa faci poze si in concediu. smile.gif Eu de multe ori las DSLR-ul acasa si fac poze strict cu telefonul. De asta ma intereseaza in mod deosebit care face poza mai buna.

Ia o poza facuta cu Pixel 2 XL, point and shoot pe auto, fara niciun fel de editare. Da, puteam sa fac una mai faina cu DSLR-ul, dar pentru ce am vrut sa fac cu ea, este arhisuficient. smile.gif


[attachmentid=1628076851]

Totodata, te invit sa vezi comparatiile de la LINK-ul ASTA, intre Samsung Zoom, Pixel 2 XL si Iphone X. Sa-mi spui care ti se pare mai bun. smile.gif
2dor
QUOTE(luck33ro @ 5 Dec 2017, 16:27)
Pe bune? Ai vazut tu multe telefoane cu zoom optic?
*



Daca vorbim de zoom optic, 10x ma lasa rece, eu vreau minim 50x si deja vorbim de lucruri serioase.

Si vorba colegilor, de cand zoom-ul e un factor care determina calitatea unui senzor foto.
ursul_bipolar
QUOTE(bion @ 5 Dec 2017, 13:35)
Olviu e ca usr lu ningea, pe hartie pare rezonabil in realitate e muci. biggrin.gif
*



Cafeneaua e in alta parte, aici se discuta de telefoane. wink.gif
tatimeu
Vallixx nu trebuie sa compari cu un etalon dar din așa testul respectiv de unde pot să îmi dau eu seama care poza se apropie de realitate daca nu am avut în fața obiectul supus pozei? De unde știu eu cat de albastru a fost cerul când s-au făcut poza? Cât de vechi e stuful din acoperișul respectiv astfel încât să spun care ce și cum? A după cum sunt culorile și care e mai plăcută ochiului? Un mare scuze caca
luck33ro
Vlad vorbind strict de linkul tau: poza facuta cu Samsung zoom este probabil in mod auto iar la celelalte au setari proprii deci comparatia este ridicola...
Pui aceleasi setari la toate si apoi compari
bion
Acu am butonat umpic aifonuics. Nici asta nu m-a convins. Se misca repede, fluent dar tot sterp arata. Mai e si greu ca un bolovan. biggrin.gif
vladof
QUOTE(luck33ro @ 5 Dec 2017, 17:55)
Vlad vorbind strict de linkul tau: poza facuta cu Samsung zoom este probabil in mod auto iar la celelalte au setari proprii  deci comparatia este ridicola...
Pui aceleasi setari la toate si apoi compari
*



Nu inteleg, tu zici ca PROBABIL este facuta pe auto (deci nu esti sigur) iar la celelalte setarile sunt pe manual (deduc tot probabil) si apoi concluzionezi ca este ridicola comparatia (prin deductie tot probabil).

Scrie si acolo ca sunt aceleasi setari pe toate. Nu stiu cum compari tu un senzor din 2013 cu senzori din 2017. Chiar daca ala de pe zoom este mai mare, efectiv nu era atata progres atunci, vorbim de 4 ani.

Ai Samsung Zoom asta?
Bicicleta galbena
QUOTE(vladof @ 5 Dec 2017, 17:21)
Ia o poza facuta cu Pixel 2 XL,
*


Frumoase boxe! wub.gif
Continuati.



argon
QUOTE(bion @ 5 Dec 2017, 19:32)
Acu am butonat umpic aifonuics. Nici asta nu m-a convins. Se misca repede, fluent dar tot sterp arata. Mai e si greu ca un bolovan. biggrin.gif
*



L-am butonat și eu la apal ștore in nemtia, pentru că aluminiul nu mai era de ajuns, obrazul subțire cu otel se tine. E hidos, strașină aia din mijlocul ecranului zgârie retina, e diform pe spate, când îl asezi, balansează ca o masa cu 3 picioare. Toate telefoanele peste 100 de dolari se mișcă repede și fluent în ziua de azi, nu a dat aifonu gaura la macaroana. Nu m-ar fi convins nici la jumate de preț.
bion
Sub geamu ala din spate e otel? unsure.gif
luck33ro
@vlad scrie acolo setarile - la S zoom nu scrie nimc deci e pe auto nici nu s-au deranjat sa caute in proprietati specificatiile de expunere blush.gif
Chiar am un aparat S zoom. Nu poate nici un telefon sa scoata poze ca ala, nici acu 4 ani si nici acum, cu toti senzorii vietii tongue.gif
vladof
Zice ca in prima imagine au pozat cu ISO cat mai jos al camerei, si au ales pozele cele mai bune. Zoom fiind vechi, nu a fost testat cu pozele 2 si 3, facute pe auto in low light si good light, trebuie sa dai pe OLD POSTER ca sa vezi imagini facute cu zoom pe auto, dar alea nu-s comparabile cu imaginile vechi. smile.gif Intr-adevar la Zoom nu scrie setarile, poate au omis, poate au facut pe auto, habar n-am.

In fine, ramane fiecare la parerea lui aici. smile.gif Am si eu o camera Sony Cybershot din 2011 si am donat-o pentru ca si HTC 10 facea poze mai bune. Rezolutie mai mica, dar pozele erau per total mai bune. Este comparatie si cu K-Zoom (ala care are la baza S5) si ala e intr-adevar mult mai comparabil cu ifeon si pixel.

Seara faina.
luck33ro
La 16Mp si zoom optic 10x nu are cum sa-l ajunga niciun telefon inca... mai asteptam wink.gif
vallixx
QUOTE(tatimeu @ 5 Dec 2017, 17:24)
Vallixx nu trebuie sa compari cu un etalon dar din așa testul respectiv de unde pot să îmi dau eu seama care poza se apropie de realitate daca nu am avut în fața obiectul supus pozei? De unde știu eu cat de albastru a fost cerul când s-au făcut poza? Cât de vechi e stuful din acoperișul respectiv astfel încât să spun care ce și cum? A după cum sunt culorile și care e mai plăcută ochiului? Un mare scuze caca
*


Da, are sens ce spui, insa si fara etalon iti poti da seama care poza e mai buna, care surprinde detaliile mai bine, care e mai clara....etc. Da, fara etalon te mai păcălești la culori, la lumina....desi chiar și aici te mai prinzi.

La poza cu frunzele de exemplu, Samsungul a dat niste culori ireale, chiar fără etalon știi că o frunza nu poate fi atât de colorata la fel cum stii ca nu poate fi nici atat de gri asa cum a scos-o LG-ul.

Rostul testului blind, pe NeVe tongue.gif este clar, sa te "oblige" sa evaluezi poza fara a fi influențat de preferințele personale.

Mda dau pe mine exemplu, fiind inclinat către LG poate aș fi tins sa privesc pozele mult mai indulgent pe cele făcute cu LG și mult mai critic pe cele făcute cu X-ul. Asa, fara sa știu, am constatat că X-ul scoate niste poze excelente.

Acum, daca testul a fost "comandat" si s-au folosit setari auto la unul si manual la altul e alta discutie.
2dor
QUOTE(argon @ 5 Dec 2017, 21:08)
L-am butonat și eu la apal ștore in nemtia, pentru că aluminiul nu mai era de ajuns, obrazul subțire cu otel se tine. E hidos, strașină aia din mijlocul ecranului zgârie retina,  e diform pe spate, când îl asezi, balansează ca o masa cu 3 picioare.  Toate telefoanele peste 100 de dolari se mișcă repede și fluent în ziua de azi, nu a dat aifonu gaura la macaroana. Nu m-ar fi convins nici la jumate de preț.
*



Asta cu fluent la 100 de dolari e cum ai spune ca ce nu face Loganu si face un Passat. Sunt de acord ca in ziua de azi Android-ul a ajuns mai rapid decat iOS per total. Cumva Apple s-au puturosit si au inceput sa scoata softuri din ce in ce mai buggy, in schimb Android-ul s-a curatat de problemele vechi, chiar daca mai sunt cateva, gen drain-ul aplicatiilor care isi fac de cap. Nu e nevoie sa ai un hardware din 2017 sa zboare telefonul, softul e cheia si cat de optimizat este.

Sa iti dau exemplu de telefon la 100 de dolari. Am vrut in Septembrie sa imi iau un telefon de backup si era la pcgarage desigilat un Blueboo la 350 lei care sa inlocuiasca actualul telefon de backup un Samsung Mini 2. Vandusem 7 Plus in asteptarea lui 8 Plus. L-am tinut cred 3 zile si apoi l-am returnat. Da mergea bine, avea amprenta pe spate care functiona impecabil, soft stoc cu un launcher ciudat, Mediatek procesor, 2 GB RAM. Tinea in RAM bine aplicatiile, totul frumos asa la prima vedere. Nu mergea nici ca Xiaomi-ul unui amic, insa. A facut 3 updates unul dupa celalalt, nu stia sa il faca pe ultimul... De ce l-am dat? Pai se apuca din cand in cand sa nu aud interlocutorul cand ma suna cineva. Bateria o data a scazut de la 13% la 0 in maxim un minut, scadea uitandu-ma la el. Mini 2 ala are 100 de ani si merge greu dar se poate folosi ca TELEFON si am Whatsapp si Mail pe el.
argon
Bine atunci, am exagerat, 200$, vezi cum merge un android one xiaomi A1, cu snapdragon 625 si 4 giga de ram, chiar nu ai ce te plange. Desi nici xiaomiurile de 100 $ nu merg rau, gen note 4.
2dor
Da clar Xiaomi A1 merge de rupe si e cumva un urmas al fostelor Nexus, din punct de vedere al pretului.
mircea_aq
O fi mergand el, dar cum sta la capitolul siguranta. Ai curajul sa-ti lasi detaliile cardului bancar pe el ? Care e rata incidentelor de securitate si ce versiune de security pack a androidului are ?
cj98czh
Ma faci sa rad cand vorbestide smartphone si siguranta ... tu inca nu te-ai prins ca toate datele tale de pe telefon indiferent de sistemul de operare sunt in "siguranta" fiind accesibile doar celor de la NSA, Apple, Google. etc ... hai sa fim sersiosi ... pui date acolo este clar ca sunt "publice" smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.