Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
Habba
Asemenea glitch-uri n-ar trebui sa apara in primul rand.

Mi-au dat trei ore de frustrari imense, din care vre-o ora sa reusesc sa fac wipe cache ca au schimbat metoda si la ala (acum trebuie sa ai si cablul conectat la PC, sau casti pe USB-C, o tampenie majora), si nu e deloc straight forward. Daca nu te misti rapid, pierzi fereastra de a intra in recovery mode.
S-au tampit major in ultimele dezvoltari.

Cred ca de la urmatorul schimb platforma. M-am tot coit pana acuma da' se pare ca Apple is the way, mai ales ca teoretic pot avea dual SIM (desi VDF prepay nu cred ca merge virtual, poate il fac virtual pe cel principal - de analizat, ca ala e de munca).
GBX
Mărul nu m-a convins, deși am încercat să-i dau de câteva ori șanse. Nu mi se potrivește.
Azi dimineață am avut și eu probleme cu aplicația samsung mail, dar nu am apucat s-o dezinstalez că am văzut că au crăpat și alte aplicații, nu putea fi coincidență. Am amânat cercetările pentru mai târziu... când s-a reparat prin actualizarea serviciului amintit de tine.
Habba
La mine a fost o coincidenta ca au inceput sa crape vreo 5 aplicatii (inclusiv email+) plus ceva widget-uri dupa ce am facut ceva teste cu Telegram, si ma gandeam ca e de la asta. Desi am dezinstalat ambele instalari, ca o instalasem dual. Suspectam ca a lasat Telegram ceva procese blocate, ceva carcalaci in urma si aia sunt de vina. De aia inclinam spre factory reset, dupa ce wipe cache-ul de azi noapte nu rezolvase problema, dupa ce m-am chinuit si cu ala vreo ora.
Am zis ca las factory reset pe azi, ca era deja miezul noptii, si bine am facut. Am mai sapat ceva dimineata si am gasit explicatiile.
Penibili. mad.gif
einstein1984
9gag reinstalat, fB less reinstalat ca nu mai mergea, si o gramada de procese care se opresc... Astept alt update ca si cu reinstalare de de MIUI11 tot acolo sunt.
Habba
Ca tot am discutat mai sus de "Wipe Cache" la Samsung S10+ pe Android 11, daca sunt doritori, asta e SINGURA metoda care te duce in Recovery Mode (pentru cei care au alt "S" si n-au Bixby key, e fara aia). Toate celelalte pe care le-am incercat, epic fail.

1. Make sure Developers Mode is disabled
2. Switch off the phone, wait for 20 seconds, and connect to PC using a USB (not sure if Mac works too)
3. Now quickly press Volume Up, Bixby Key, and Power key
*The trick here is to press the keys as soon as you connect the USB cable to phone, otherwise if charging icon appears and you try this key combination, phone will boot normally


Atentie la ultima parte. Aia e critica, sa nu inceapa sa apara "charging icon", ca nu mai intra pe urma in Recovery.

L.E. Mai e o chestie care pentru mine e stupida.
Am auto-update off, si chiar si asa, Google face update-uri peste setarile mele. mad.gif
AR-18-MOS
Eu v-am zis ca nu exista conceptul de smartphone si Android in aceeasi ecuatie. N-ati ascultat! group_pointing.gif
Habba
QUOTE(Habba @ 23 Mar 2021, 09:09)
Cred ca de la urmatorul schimb platforma. M-am tot coit pana acuma da' se pare ca Apple is the way...
*


up.gif
Nu mai am 20 de ani si am nevoie de lucruri care functioneaza out of the box. Fara gadileli si fara frustrari. "My better half" are mar de multa vreme, nici o problema in ultimii 5 ani.
Numa' io ca prostu' stau sa fac debugging si pierd timpul ca in vremurile cu Windows 95. icon_mrgreen.gif
Laurentziu83
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Mar 2021, 12:56)
Eu v-am zis ca nu exista conceptul de smartphone si Android in aceeasi ecuatie. N-ati ascultat! group_pointing.gif
*


Au reusit pana la urma aia de la Apple sa faca telefonul sa fie vazut ca un USB stick atunci cand il legi la calculator? Sau tot prin aplicatii ca Nokia in anii 2000? radmasa.gif
dizzy
cre'ca nu si-au propus pen'ca OkosTelefonu' Iepal Aifon e al tau dar de fapt e al lor
cj98czh
s20-ul consoartei a primit azi dimineata notificare de update ... al meu, s20+, si al juniorului S10+ .. nu si nici nu este vreun update disponibil .... dar functionari defectuase nu a avut nici unul din cele 3 .. eu mai degraba cred ca este ceva legat de ROM-ul tekefoanelor ... sunt destui operatori care le pun custom ... s20+ si s10+ sunt cu ROM stock, al consoartei habar nu am ..

L.E. cica tata google a dat-o de gard ... https://www.google.com/amp/s/www.theverge.c...-system-webview
GBX
S9+, ROM, a avut probleme. Android 10.
Și am mai cârpit azi un Jxx, un Axx și un S20FE ale unor colegi.
Idee e că cine avea update-urile pe ON, inclusiv pe date mobile, a avut acces la actualizarea reparatoare pe la 8:30- 9:00, așa că mulți nu au avut de suferit. Cei pe care i-am ajutat aveau actualizarile doar prin WiFi, au prins aseară actualizarea defectă acasă, pe WiFi și azi, la birou, prin date mobile nu s-a reparat automat.
Habba
ROM stock, S10+, am descris mai sus.
Noroc ca nu m-a apucat harnicia la miezul noptii, imi bateam singur cuie in talpa cu factory reset. Desi mi-a mancat ficatii vreo 3 ore. Incompetenti.

Si ma enerveaza maxim, am mai zis, ca se baga Google peste setarile mele unde zic eu "no updates". Ca stie el mai bine.

FMM Gogule! blush.gif
einstein1984
QUOTE(cj98czh @ 23 Mar 2021, 16:47)
s20-ul consoartei a primit azi dimineata notificare de update ... al meu, s20+, si al juniorului S10+ .. nu si nici nu este vreun update disponibil .... dar functionari defectuase nu a avut nici unul din cele 3 .. eu mai degraba cred ca este ceva legat de ROM-ul tekefoanelor ... sunt destui operatori care le pun custom ... s20+ si s10+ sunt cu ROM stock, al consoartei habar nu am ..

L.E. cica tata google a dat-o de gard ... https://www.google.com/amp/s/www.theverge.c...-system-webview
*


interesant system web view la mine apare never used, telefonu si-a revenit cu update de chrome insa, ca la syste web view nu aveam ce sa-i fac.
Laurentziu83
Update-urile lui Samsung nu se pot dezactiva cu altceva decat rootare? Ca eu as updata doar aplicatiile, nu si softul telefonului.
cj98czh
eu am tot pe update automat ... ca date mibile, ca wifi, ca roaming ... nu stsu eu sa imi bat capul .. de ce sa pui update pe off??
Habba
QUOTE(Laurentziu83 @ 23 Mar 2021, 15:16)
Update-urile lui Samsung nu se pot dezactiva cu altceva decat rootare? Ca eu as updata doar aplicatiile, nu si softul telefonului.
*


Aici nu a fost vorba de update-uri de la Samsung. Pe ala le poti ignora daca vrei.
A fost una din magariile tipice Google, update-uri care ti le baga automat pe gat. Te trezesti cu ele gata instalate/update-ate.
Ei le-au tufut aseara (ieri dupa-amiaza), tot ei le-au rezolvat (cu un alt update) azi dimineata.
Ce s-a intamplat intre timp, ia mai dai si-n plm de useri...
QUOTE(cj98czh @ 23 Mar 2021, 15:26)
eu am tot pe update automat ... ca date mibile, ca wifi, ca roaming ... nu stsu eu sa imi bat capul .. de ce sa pui update pe off??
*


Poate ca nici n-ai folosit mult telefonul intre balbe, de aia ai impresia ca n-ai fost afectat. Foarte probabil ai fost, dar nu stii. Asimptomatic. sleep.gif

Exista un bun rationament de ce decid doar EU cand fac update-uri si nu las pe Google. N-am sa detaliez aici.
Merced
Mi-a dat si mie azi niste gherle Poco X3-ul. Ba se inchidea Facebook, ba Gmail-ul, erori din alea dubioase la care-mi cerea sa trimit raport. Dupa ce i-am facut update pe la toate aplicatiile vad ca nu a mai zis nimic. Aiurea, pana acum chiar eram multumit de cum s-a comportat.

Later edit:
S-a găsit explicația.
https://www.xda-developers.com/google-confi...id-apps/?r=2303
Andy_ACS
QUOTE(Habba @ 23 Mar 2021, 10:54)
Ca tot am discutat mai sus de "Wipe Cache" la Samsung S10+ pe Android 11, daca sunt doritori, asta e SINGURA metoda care te duce in Recovery Mode [...]
*



M-am lovit si eu de problema la Note 10+, dar am rezolvat mai simplu - am infipt catile (usb-c) in telefon si am facut cu castiloe conectate procedura de intrare in recovery.
Recunosc ca am gasit pe net, ca nu-i intuitiv deloc.
Habba
Eu pe S10+ am încă posibilitatea s-o ard clasic cu jack. Nici n-am casti USB C, de unde nevoia de a scoate laptop-ul din ghiozdan.
AR-18-MOS
QUOTE(Habba @ 23 Mar 2021, 16:28)
Poate ca nici n-ai folosit mult telefonul intre balbe, de aia ai impresia ca n-ai fost afectat.  Foarte probabil ai fost, dar nu stii. Asimptomatic. sleep.gif
*


N-ai înțeles. El niciodată nu este afectat de astfel de chestii, la el totul e perfect. Așa îi place lui să se mintă.
cj98czh
de f mare angajament postul tau .. biggrin.gif
Habba
QUOTE(Merced @ 23 Mar 2021, 16:14)

Explicația era găsită de azi dimineață, de la ora 8. wink.gif
Atunci am dat și eu uninstall la update-urile de la webview, si totul a revenit la normal. Între timp, a venit și Google cu patch.
Merced
Nu am observat problemele până la prânz când oricum eram prins cu munca și nu stăteam de capul lui. Nici nu țin minte sa fi făcut update-uri in ultimele zile. Nici măcar nu am căutat ce se întâmplase, am zis la mișto sa ii dau să-și facă update-urile și mai vad eu după.
einstein1984
QUOTE(Habba @ 23 Mar 2021, 22:31)
Explicația era găsită de azi dimineață, de la ora 8. wink.gif
Atunci am dat și eu uninstall la update-urile de la webview, si totul a revenit la normal. Între timp, a venit și Google cu patch.
*


Am cititi de dimineata postul tau, dar nu s-a aprins becul ca telefonul consoartei e samsung, abia pe la 17 a zis ca ei nu-i emrge, ca a dezinstalat gmail etc; Rollback webview si presto merge, a fost f suparata pe mine, dar nici ea n-a zis ca nu ii merge mai devreme.
vallixx
QUOTE(Habba @ 23 Mar 2021, 17:26)
Eu pe S10+ am încă posibilitatea s-o ard clasic cu jack. Nici n-am casti USB C, de unde nevoia de a scoate laptop-ul din ghiozdan.
*


Pentru mine absenta jack-ului este no buy clar. (sau senzorului de amprenta ca la chinezariile alea cu mar.... tongue.gif )
Acelasi port pentru incarcare si casti este o tampenie.

Ok , exista casti cu dinti albastri.....sa fie sanatoase....nu ma intereseaza.
Am casti cu fir, sunt foarte bune, se aud beton, nu stau sa le incarc......da' sa stau sa aleg daca ascult muzica sau incarc bateria......nu multumesc.
Prefer sa le pot face pe ambele, cat s-o mai putea. Cand nu s-o mai putea, oi vedea atunci.

Ba in jack-ul ala mai bag si altele. Un IR, sau un extra buton pentru diverse functii, poate blitz/lanterna...why not?
Marty
Ma scuzats, despre ce mama dracu' vorbiti aici? huh.gif
Habba
QUOTE(Merced @ 23 Mar 2021, 21:05)
Nici nu țin minte sa fi făcut update-uri in ultimele zile.
*


Dap, faza a fost ca Google in bunul stil a facut automatic deploy la update-ul ala cu cantec care a tufut meciu'. Chiar daca aveai updates pe off si nu facusei maual update atunci, tot ai fi fost afectat.
Aici a fost si este marea magarie.
Astept cu nerabdare urmatoarea balba majora ca sa pot trece mai repede la concurenta (din cauza de telefon distrus fizic beyond repair, se va simula o cadere "accidentala" evident) icon_mrgreen.gif

QUOTE(Marty @ 24 Mar 2021, 09:30)
Ma scuzats, despre ce mama dracu' vorbiti aici?  huh.gif
*


Despre cum a tufut Google o gramade de utilizatori (pe cei mai norocosi doar pentru vreo 8 ore).
Da' nimic important. Circulati. wink.gif
Marty
Pe mine nu m-a vutut nimeni, d-aia intrebam. Sau, ma rog, sint eu intr-atit de nesimtit (prost) de nu mi-am dat seama.
Habba
Marea tufere a fost pe timpul noptii (in Europa), adica de seara pana dimineata pe la 8-9 cand au venit cu patch-ul. Posibil ca tu sa nu fi avut nevoie de anumite aplicatii (ca se crash-uiau random, indiferent de tip si/sau developer) in timpul ala, sau pur si simplu sa nu fi utilizat foarte mult telefonul in perioada aia, si sa nu fi observat.
Iar dimineata, te-au corectat automat.
Marty
Ma tufe gagica la icre destul pe oațap toata ziua (cu predilectie seara) si ma mai joc si eu o mizerie de joc (in special dimineata).
dizzy
gaura de jack 3,5 e pe disparitie.
Credeam ca o sa-i duc dorul dar meh, e ok.
Exista ceva tzucumbar de il bagi in USB-C si pe o parte bagi incarcatorul, pe de alta castile cu jack 3,5 si vrejul de fasole.

vallixx
Pai probabil ca tzucumbar d'ala o sa fie si la mine cand or scoate jack-ul de tot, toti.
Laurentziu83
QUOTE(cj98czh @ 23 Mar 2021, 17:26)
eu am tot pe update automat ... ca date mibile, ca wifi, ca roaming ... nu stsu eu sa imi bat capul .. de ce sa pui update pe off??
*


Pentru ca sunt pe principiul "daca merge, nu repara". La ce sa fac update la softul telefonului daca merge binemersi si cel vechi? Mai ales ca update-urile noi nu vin cu ceva util, ci doar cu emoji cu urechi de catel, mutat diverse functii de nu le mai gasesti cand ai nevoie de ele si alte kkt-uri de gen.

QUOTE(vallixx @ 24 Mar 2021, 11:02)
Pentru mine absenta jack-ului este no buy clar. (sau senzorului de amprenta ca la chinezariile alea cu mar.... tongue.gif )

Am casti cu fir, sunt foarte bune, se aud beton, nu stau sa le incarc......da' sa stau sa aleg daca ascult muzica sau incarc bateria......nu multumesc.
*


Si la mine la fel, foarte greu gasesc casti in-ear care sa aiba bass decent. Samsung EHS64 aveau pe vremuri bass bun, acum se aud ca niste chinezarii la 5 lei. Macar sunt 20 de lei.

La alea bluetooth, ar trebui sa dau probabil 200 de lei si trebuie sa mai am si grija incarcarii lor.
MoneyTalks
QUOTE(Marty @ 24 Mar 2021, 09:35)
Pe mine nu m-a vutut nimeni, d-aia intrebam.
*


Pai vezi ce patesti daca nu stai la rind? blink.gif
dizzy
da si tu 30 de lei pe asta
https://www.mobilepro.ro/adaptor-/-converto..._BoC-vwQAvD_BwE
ca nu o fi gaura-n cer
einstein1984
Parca a-ti fi de la apple, numa aia au nevoie de 3 chestii in plus ca sa faca ce face un alt telefon cu ce are la bord.
Laurentziu83
Eu nu inteleg obsesia asta de a scoate mufa jack. Asa cum poti sa ai mufa aia pe un rahat de Nokia 100 (sau ce ascutitori mai au ei) de il pierzi in buzunar, asa poti sa o ai si pe paletele de ping-pong de le vand ei acum. Au loc in telefoane, da-i in plm.
La un moment dat, voiau sa scoata si cartela sim din ele, ca sa mai faca loc, desi au loc acum si de formatul ISO de acum un sfert de secol.
Telefoane cu ecran de 5 inci si raport de screen to body >85% nu ar scoate.
dizzy
Dupa cuma am mai zis, pt mine nu e deal breaker gaura de 3,5.
Am casti cu USB-C, am si BT, nu e panica.
dar nu era vorba de nevoile mele aici.
AR-18-MOS
La ce ai nevoie de fir când există astea? Mult mai comode, mai practice și sunt bune pentru toată familia. De când au apărut, o singură dată am mai folosit căști cu fir... timp de 5 minute.
[attachmentid=1628126580]
einstein1984
ca le pierzi, tot trebuie incarcate cu fir, microfonul e departe de gura...
Bine, eu nu folosesc casti decat la laptop unde nu e bai.
dizzy
Nu-mi plac alea, ca trebuie sa-mi dau gauri in urechi

[attachmentid=1628126581]
Laurentziu83
Si nici nu stau in urechi la fel ca cele cu dopuri.
Nu stiu cum stau pe partea de bass, nu m-am indurat sa dau atatia bani pe ele.
cj98czh
aia ca nu dai tu bani pe ele este alta poveste ... dar acum ai dat-o exact ca vulpea cu strugurii .. atat astea de la mar cat si cele de la Samsung se aud intr-un mare fel ... dar daca nu avem, nu ne trebuie smile.gif
Laurentziu83
Ma rog, eu n-am gasit bass-ul la AKG-urile cu fir cu care vine standard Samsung S9, de exemplu.
Daca astea cu fir se aud ca un kkt, de ce as risca sa dau bani pe cele wireless?
mars
Vrei bass? Recomand Beats, cum ar fi astea: link.
marksman
QUOTE(Laurentziu83 @ 25 Mar 2021, 11:43)
Eu nu inteleg obsesia asta de a scoate mufa jack.

Pentru ca telefoanele tind sa devina mai subtiri decat poate sa "slabeasca" o mufa jack.
Laurentziu83
Multumesc pentru sugestie, insa 799 de lei e cam mult din punctul meu de vedere pentru un set de casti.
Andy_ACS
Invariabil cativa useri se plang iar si iar de niste chestii invechite cum ar fi mufa jack.
Inteleg ca fiecare are preferintele si damblaua lui, dar argumentele logice ar fi:
- usb-c tinde sa devina tipul "de facto" de port universal. Exista casti cu fir pe usb-c, pe care le poti folosi la toate deviceurile contemporane (telefoane, laptopuri, tablete)
- bluetooth a devenit din ce in ce mai raspandit, cu codecuri destul de bune, low energy. Exista casti faine pe BT, la preturi acceptabile
- usecase-uri gen "incarc si ascult la casti cu fir in acelasi timp" sunt extrem de rare si ciudate, sa stai ancorat in 2 fire. Oricum exista si incarcare wireless
- multe casti BT comuta intre diverse deviceuri automat sau seamless, deci poti asculta si muzica la laptop si raspunde la apeluri fara sa muti castile de pe un device pe altul

Ar mai fi plangerea ca nu e baterie detasabila la telefoane, chiar ma intreb cand o sa apara si asta in discutie.
Ma simt ca in anii 2000 cand a bagat Dacia motorul pe injectie, si majoritatea se plangeau ca daca se farama nu mai pot ei umbla in ea ca la carburator.


Edit: uite, casti Sansung-AKG cu fir, usb-c si casti Samsung Galaxy Buds+ BT, merg foarte bine pe Note, pe laptopul cu Windows de serviciu si pe Macbook-ul meu M1.
Boxa Smart Google Nest Audio merge cu Google Cast si BT. Astea + incarcatorul wireless imi permit aproape orice combinatie de incarcat, ascultate, conferinte si apeluri. No Jack!

Habba
Ceva recomandare pentru earbuds multipoint? De folosit cuplate cu S10+ și Windows 10 laptop (HP Elitebook 830G5).
Am zărit ceva Jabra Elite 65t parca, dar cam piperat...

Momentan folosesc un set de Anker BT plus AKG pe jack...
marksman
QUOTE(Laurentziu83 @ 25 Mar 2021, 18:07)
Multumesc pentru sugestie, insa 799 de lei e cam mult din punctul meu de vedere pentru un set de casti.
*


Nu ziceai ca vrei casti cu fir? Există, dar nu au mufa jack. Si nu costa 799 de lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.