Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
MuciX
L-am deschis deja, cand am instalat chrome. Pentru ce sa-l mai deschid o data?
mars
Sa-l vezi pe Bing, damn it...
bucatzel
QUOTE(AR-18-MOS @ 24 Jul 2017, 23:39)
Bla-bla-bla
Folosesc Apple (nu doar iPhone) din 2009 incoace, si nu am avut nici macar o singura interventie in service la nici un device, cum poate cineva sa vina sa-mi spuna de "experientele utilizatorilor Apple" cand aici, lunar posteaza cineva cu cate-un crap-phone obscur care, ce sa vezi, a crapat.
*


aidibrelasocamacane. Io-s aproape singurul cu pc din ferma unde prestez. Se strica si suficiente mere, trebuie doar sa le mai si folosesti.
RZV
QUOTE(AR-18-MOS @ 24 Jul 2017, 23:39)
Bla-bla-bla
Folosesc Apple (nu doar iPhone) din 2009 incoace, si nu am avut nici macar o singura interventie in service la nici un device, cum poate cineva sa vina sa-mi spuna de "experientele utilizatorilor Apple" cand aici, lunar posteaza cineva cu cate-un crap-phone obscur care, ce sa vezi, a crapat.
*


radmasa.gif

Parca asta ar insemna ceva (statistic vorbind). Ca tu nu ai avut probleme de garantie. Nici eu nu am avut probleme de garantie, fie ca am vorbit de Nokia, Blackberry (in trecut) sau Samsung (acum). Asta nu-i face mai buni sau mai prosti pe nici unii dintre ei. Coboara din universul tau Apple cu picioarele pe pamant.

Tot asa, fara relevanta statistica, cunosc pe cineva care s-a lovit de o problema de garantie cu Apple, i s-a refuzat service-ul si garantia, pe motiv ca au gasit apa/umezeala in telefon. Evident, telefonul nu avusese contact in nici un fel cu apa, umezeala sau ploaia.

Si mai explica-ne o data cum e aia cu Apple iti da la scimb un device nou, fara sa comenteze, pentru orice problema de garantie. radmasa.gif
ursul_bipolar
QUOTE(AR-18-MOS @ 24 Jul 2017, 23:39)
Bla-bla-bla
Folosesc Apple (nu doar iPhone) din 2009 incoace, si nu am avut nici macar o singura interventie in service la nici un device, cum poate cineva sa vina sa-mi spuna de "experientele utilizatorilor Apple" cand aici, lunar posteaza cineva cu cate-un crap-phone obscur care, ce sa vezi, a crapat.
*



Ti-am dat un sfat mai sus, sunt multe motoare de cautare care iti pot returna informatii despre Apple ce iti vor rasturna universul perfect.
RZV
QUOTE(cnada @ 24 Jul 2017, 21:44)
Va multumesc domnilor!
Despre moto g5 nu prea am gasit multe pareri asa ca am intrebat si aici. Am sa aleg acest device pana la urma. Am sa revin cu detalii dupa ce-l voi primi!
*


E versiunea cu 2GB sau cu 3GB?
Evident, cea cu 3GB ar fi mai buna, iar diferenta de pret nu e mare.

L.E.
Uite aici si aici (pentru G5 plus) cateva review-uri destul de bune.
cnada
QUOTE(RZV @ 25 Jul 2017, 11:12)
E versiunea cu 2GB sau cu 3GB?
Evident, cea cu 3GB ar fi mai buna, iar diferenta de pret nu e mare.
*


Din pacate la prelungire de abonament (Telekom) este doar varianta de 2Gb. Spectrul in care ma incadreaz pret telefon/pret abonament cuprinde si P8 lite, samsung J5 2016, huawei y6 2 (care-l detin eu) ceva allview-uri (nu ma intereseaza) si htc dar variante f. slabe, si moto g5.
MuciX
P8 Lite mi se pare super ok, mai ales la pretul ala. Vreo 4 rude apropiate au modelul ala si toate 4 telefoanele merg fara repros si se descurca bine cu aplicatii.
cnada
QUOTE(MuciX @ 25 Jul 2017, 11:28)
P8 Lite mi se pare super ok, mai ales la pretul ala. Vreo 4 rude apropiate au modelul ala si toate 4 telefoanele merg fara repros si se descurca bine cu aplicatii.
*


Si eu m-am gandit...dar parca moto g5 este ceva mai sus si mai rezistent, ori mi se pare nedumerire.gif
...si ca mi-am amintit...are baterie mai buna, android 7, si pana la urma cred ca este superior plutonului mai sus mentionat!
mircea_aq
Vad ca au aparut si chinezii de la hmd global, au stand-uri prin mall cu noile nokia 3,5,6, ultimul e vreo 1100 lei. Constructia arata bine pentru pretul respectiv, materialele sunt bune.
Specificatiile sunt mid, iar partea proasta e ca ruleaza android destul de apropiat de stock cu toate complicatiile inerente: faci tu politie cu aplicatiile ca androidul nu e in stare, chrome-ul pentru android care e o rasnita, indiferent de cat de puternic e sistemul pe care ruleaza, update-uri de securitate la mila domnului sau iti pui custom rom, dar atunci nu-ti mai da mana sa bagi datele de pe card in telefon, ce sa mai fantezie cu rahat.
Google a schimbat macazul de ani buni, cine mai avea dubii le-a lamurit dupa renuntarea la nexus. Ar fi loc pe piata si nevoie de o companie in stilul Google 2005-2007.
RZV
QUOTE(cnada @ 25 Jul 2017, 11:32)
Si eu m-am gandit...dar parca moto g5 este ceva mai sus si mai rezistent, ori mi se pare nedumerire.gif
...si ca mi-am amintit...are baterie mai buna, android 7, si pana la urma cred ca este superior plutonului mai sus mentionat!
*


Cam asta era si concluzia review-urilor alea de mai sus. Clar G5 Plus e superior, dar si G5 simplu are multe plusuri fata de competetitorii din plaja respectiva de buget.
cnada
QUOTE(RZV @ 25 Jul 2017, 11:47)
Cam asta era si concluzia review-urilor alea de mai sus. Clar G5 Plus e superior, dar si G5 simplu are multe plusuri fata de competetitorii din plaja respectiva de buget.
*


Da...cat am citit si eu pe ici si colo cam asta este concluzia generala. Cat despre rezistenta in timp seria moto s-a dovedit fiabila.
ursul_bipolar
Azi am fost la LG Romania, boot loop confirmat, s-a schimbat placa de baza in 30 de min, telefonul este back in business. Totul in mai putin de 40 de min. LG are service express 1h. Bravo lor!
MuciX
Acelasi LG al carui service mi-a zis ca e telefonul rootat (desi nu era) si deci nu mi-au schimbat display-ul cu probleme (confirmate) cunoscute.

Poate am eu scame-n sange.
ursul_bipolar
Service-ul de pe mihai bravu 6?
bion
Se uita si ei la om...
Io am apela ta la EDS foarte prompti. Pentru o eroare de soft ( cum am aflat mai arziu) au schimbat placa de baza si au pus una cu o memorie puturoasa.Nu cred ca a fost intentionat. Schimbarea placii era varianta cea mai comoda si au pus ce aveau pe stoc.
ursul_bipolar
Sincer cred ca mult laudatul si paralaudatul apple nu rezolva problema atat de repede.
Dar show-off device-urile au pretul lor, la fel si garantia lor.
vallixx
QUOTE(cnada @ 24 Jul 2017, 18:11)
Imi expira abonamentul sotiei si trebuie sa aleg intre Samsung J5 (2016) si Moto G5
Despre Samsung gasesti o droaie de comentarii dar despre Moto mai nimic.
Inclin spre Moto...poate este vreun utilizator care ma poate lumina. Multumesc!
*


QUOTE(cnada @ 25 Jul 2017, 10:20)
Din pacate la prelungire de abonament (Telekom) este doar varianta de 2Gb. Spectrul in care ma incadreaz pret telefon/pret abonament cuprinde si P8 lite, samsung J5 2016, huawei y6 2 (care-l detin eu) ceva allview-uri (nu ma intereseaza) si htc dar variante f. slabe, si moto g5.
*


P8 lite.

Samsung seria J nu.

Moto G e doar un Lenovo cu un nume mai comercial pus ca sa ascunda faptul ca Lenovo face cam cele mai slabe telefoane de pe piata chezeasca. Nu te bucura la numele Moto.....ca nu prea mai e Moto. Iti vei lua doar un Lenovo cu niste spacificatii care pe hartie dau bine dar realitatea sta un pic diferit.

Dintre ce ai zis tu eu mi-as lua P8 lite, chiar daca nu mai e o noutate in domeniu e un model care in timp si-a dovedit fiabilitatea.
ursul_bipolar
QUOTE(mircea_aq @ 25 Jul 2017, 11:38)
Vad ca au aparut si chinezii de la hmd global, au stand-uri prin mall cu noile nokia 3,5,6, ultimul e vreo 1100 lei.


Cat de sigur esti ca hmd global sunt chinezi? Iti spun eu, nu sunt chinezi sunt de-a dreptul finlandezi, uite aici:

- https://en.wikipedia.org/wiki/HMD_Global

HMD Global Oy, branded as simply HMD, is a Finnish company affiliated with Nokia. Operating since December 2016, the firm develops and markets smartphones and feature phones under the "Nokia" brand name.
....

HMD is made up of former Nokia executives.[8] The CEO was Arto Nummela, a Nokia veteran for 17 years, until July 2017 when President Florian Seiche took over as acting CEO.[9] It is headquartered in Espoo, opposite Nokia's head office.


- https://www.linkedin.com/company-beta/15231386/

google nu musca.
bion
P8 lite e decent. Am avut, acu are madam bion unul varianta dualsim.
Mai are si un P6 care merge ca ceasu CFR de pe vremuri. smile.gif
marksman
"Intarziere 15 minute"? biggrin.gif
cnada
Stiu ca P8 are specificatii apropiate de ce am eu acum respectiv Y6 2. Despre Moto nu stiam nimic de asta tot intreb. Dupa cum spuneam mai sus din lista mai fac parte: LG K8 2017, HTC Desire 530, Huawei Y6 II, Samsung Galaxy J5 2016, HTC Desire 650, Moto G5 si Huawei P8 Lite.
Am ramas sa aleg intre Huawei P8 Lite si Moto g5 si vad ca parerile sunt impartite. Pe unde am mai citit Moto are parte de pareri pozitive, ma gandesc ca o fi ceva adevar in asta. Nu stiu de ce dar ma incanta Moto.. tongue.gif
MuciX
Arunca un ochi pe xda si vezi cum sta fiecare cu supportul software. smile.gif
cnada
QUOTE(MuciX @ 26 Jul 2017, 14:32)
Arunca un ochi pe xda si vezi cum sta fiecare cu supportul software. smile.gif
*


Multumesc! Acum "sap" pe acolo smile.gif
vallixx
Eu te sfatuiesc sa mergi catre P8 lite.

Gandeste-te asa, ai de ales intre doua telefoane chinezesti, un Lenovo cu un nume mai sonor si un Huawei. Pana una-alta, dintre firmele de telefoane si echipamente telefonice din China, Huawei clar e peste toate. Au avut si colaborare cu google la Nexus 6P. Sunt la alt nivel.

Daca intrebai de laptopuri ti-as fi recomandat Lenovo. La telefoane insa, Huawei consider ce e peste.

DragosP
Xiaomi Note 4x sau Mi Max 2.
cnada
QUOTE(vallixx @ 26 Jul 2017, 17:06)
Eu te sfatuiesc sa mergi catre P8 lite.

Gandeste-te asa, ai de ales intre doua telefoane chinezesti, un Lenovo cu un nume mai sonor si un Huawei. Pana una-alta, dintre firmele de telefoane si echipamente telefonice din China, Huawei clar e peste toate. Au avut si colaborare cu google la Nexus 6P. Sunt la alt nivel.

Daca intrebai de laptopuri ti-as fi recomandat Lenovo. La telefoane insa, Huawei consider ce e peste.
*


Am observat ca Lenovo sta mai prost la capitolul smartphone-uri. M-am gandit ca totusi la seria moto g ar lucra mai mult si mai bine dta fiind reputatia acesteia. Sincer sa fiu ma atrag doua lucruri si anume senzorul de amprenta util la aplicatia de Banking (logare si plati) dar si la blocare deblocare cat si OS-ul curat si mai recent (7)
In rest stiu ca P8 este fiabil si foarte raspandit. Am avut ceva device-uri de la ei si chiar fac telefoane bune.

QUOTE(DragosP @ 26 Jul 2017, 17:41)
Xiaomi Note 4x sau Mi Max 2.
*


Din pacate nu sunt in oferta Telekom l
bion
QUOTE(marksman @ 26 Jul 2017, 13:56)
"Intarziere 15 minute"? biggrin.gif
*


Bre tzefereu pe vremuri era foarte précis si ceasu lor vorba makedonului "Umbla regulat dupa gara"
Uite ceva bun https://www.vodafone.ro/shop/telefoane/huaw...9lite2017#tab-1
Are si telekomul.
mars
QUOTE(ursul_bipolar @ 26 Jul 2017, 10:32)
Dar show-off device-urile au pretul lor, la fel si garantia lor.
*



Eu rar am vazut telefoane care sa arate mai decent decat iPhone din punctul asta de vedere, adica show-off, bling-bling etc. Nu'i nici ca Vertu, nici macar ca BB Porsche Design, nici nu costa cat alea. Deci ce vorbim?

Incep si eu ca un stimat coleg, sa ma ierte: cate iPhone ai avut tu personal si ce fel de probleme ai avut cu ele? Ca asa, din povesti de pe net, si pemfe e proaste, numa' fraerii isi ia.
cnada
QUOTE(bion @ 26 Jul 2017, 19:45)
Bre tzefereu pe vremuri era foarte précis si ceasu lor  vorba makedonului "Umbla regulat dupa gara"
Uite ceva bun https://www.vodafone.ro/shop/telefoane/huaw...9lite2017#tab-1
Are si telekomul.
*


Stiu, dar nu face parte din oferta de prelungire, decat doar daca schimb abonamentul.
marksman
QUOTE(bion @ 26 Jul 2017, 19:45)
Bre tzefereu pe vremuri era foarte précis si ceasu lor  vorba makedonului "Umbla regulat dupa gara"
Uite ceva bun https://www.vodafone.ro/shop/telefoane/huaw...9lite2017#tab-1
Are si telekomul.
*


Bioane, ceasu cheferului din gara orasului natal arata orice numai ora exacta nu, si asta inainte de 89.
ursul_bipolar
QUOTE(mars @ 26 Jul 2017, 20:06)
Eu rar am vazut telefoane care sa arate mai decent decat iPhone din punctul asta de vedere, adica show-off, bling-bling etc. Nu'i nici ca Vertu, nici macar ca BB Porsche Design, nici nu costa cat alea. Deci ce vorbim?




E doar parerea ta, sunt gusturile tale, placerile tale nu le discutam. Din punctul meu de vedere iphone arata decent si atat, nimic mai mult.

QUOTE(mars @ 26 Jul 2017, 20:06)
Incep si eu ca un stimat coleg, sa ma ierte: cate iPhone ai avut tu personal si ce fel de probleme ai avut cu ele? Ca asa, din povesti de pe net, si pemfe e proaste, numa' fraerii isi ia.
*



3 care au crapat in direct (toate 5S), nu intru in detalii ca nu are rost. Povestile de pe net spun de multe ori adevarul.
mars
Mda... eu doar unul, dar suntem cateva sute de oameni in firma cu 5S, 6 si 7 si, in afara de alea scapate pe jos si crapate, nu s-a plans nimeni de ele, ba chiar baietii de la IT se mira ce liniste s-a facut de vreo doi ani, de cand nu mai avem BB. Tentativa de "bring your own device" a fost un dezastru pe Android (Good) acum cativa ani.
dizzy
Pai nu-i bine, ca-i da afara de la IT. Faci somaj, cresc taxele. smile.gif
Multi dintre cei cu Apple seamana cu un prieten de-al meu. Are el Ford, Ford e cea mai buna masina, isi ia Opel, Opel e cea mai buna masina, Ford e de kkt, isi ia Skoda, ghici?! Skoda cea mai buna masina, Ford e de cacao, Opel e bun ca inca il are.
Smartafoanele mai si crapa, csf, ncsf. Asa si eu pot sustine ca Nokia E71 e cel mai tare telefon, ca ma unul care merge din 2010 parca.
MuciX
QUOTE(cnada @ 26 Jul 2017, 19:33)
Din pacate nu sunt in oferta Telekom l
*


Din fericire flagship phone-ul lor costa 8-900 lei la liber. Deci nu mai esti nevoit sa prelungesti contract pentru fidelizare.
vallixx
QUOTE(mars @ 27 Jul 2017, 06:01)
Mda... eu doar unul, dar suntem cateva sute de oameni in firma cu 5S, 6 si 7 si, in afara de alea scapate pe jos si crapate, nu s-a plans nimeni de ele, ba chiar baietii de la IT se mira ce liniste s-a facut de vreo doi ani, de cand nu mai avem BB. Tentativa de "bring your own device" a fost un dezastru pe Android (Good) acum cativa ani.
*


Ai gasit si tu ce sa compari.....Maru' cu BB-ul.
C'mon...

Nu sunt eu fan mere.....da' nici cu BB nu mi-e frica.
bion
Cel mai bun e Nokia 2110. Are douajdea ani si fct. perfect. tongue.gif
marksman
Mai ai SIM de-ala cat cardul bancar pentru el?
dandobre
Cel mai bun a fost un Bosch, pe care l-am cumparat din Metro prin '97-'98 nu mai stiu exact.
Ulterior am facut upgrade la 5110 ca n-am avut cash pt 6110 ca ala era best of the best prin '99. biggrin.gif
ady77
QUOTE(dizzy @ 27 Jul 2017, 09:10)
Multi dintre cei cu Apple seamana cu un prieten de-al meu. Are el Ford, Ford e cea mai buna masina, isi ia Opel, Opel e cea mai buna masina, Ford e de kkt, isi ia Skoda, ghici?! Skoda cea mai buna masina, Ford e de cacao, Opel e bun ca inca il are.
*


Prietenul tau e parfum pe langa un vecin de-al meu, care si daca ai aceeasi masina cu a lui, a lui e mai buna tongue.gif
Odata imi spunea cum e mai bun detectorul lui decat al meu, desi nu apucasem sa ii spun ce detector am radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
ursul_bipolar
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Cred ca a avut o copilarie frustranta.
mircea_aq
HMD e inregistrata in Finlanda, asa cum si cele 5 Rompetroluri ale lui Patriciu erau inregistrate in Olanda...
HMD-ul asta a parut acum vreo 2 ani si e detinut de un fond de investitii luxemburghez.

In privinta telefoanelor, atat timp cat de dezvoltare si productie se ocupa chinezii, e telefon chinezesc.
Daca dezvoltarea o facea Nokia sau HMD si produceau in China era alta treaba.
La cati bani are foxconn-ul nu m-ar mira sa-i vedem cumparand cu totul fondul luxemburghez de investitii.

user posted image

http://www.anandtech.com/show/10879/hmd-cl...ones-on-the-way

LE: Din experienta personala, am ajutat trei colege sa-si configureze mail-ul de serviciu pe telefon in ultimul an, un sony-ericsson, un huawei si un htc. S-a dovedit un bordel, desi teoretic ofereau cam aceleasi optiuni de configurare. Daca aveti treaba si vreti sa mearga luati-va ios si va scapa de o gramada de batai de cap.
ursul_bipolar
Eu am mailul configurat pe telefon si merge brici. N-are nicio treaba ca e android sau apple. Mailul este un soft care se configureaza.
Si apple este in mare parte samsung, ii poti spune ca este corean dupa logica ta.
vallixx
Mai mult decat atat, Iphone e facut tot de Foxconn, deci pe aceeasi logica putem spune ca e tot aia cu Nokia. Cu Huawei. Cu Xiaomi.... etc
RZV
QUOTE(mircea_aq @ 27 Jul 2017, 15:53)
LE: Din experienta personala, am ajutat trei colege sa-si configureze mail-ul de serviciu pe telefon in ultimul an, un sony-ericsson, un huawei si un htc. S-a dovedit un bordel, desi teoretic ofereau cam aceleasi optiuni de configurare. Daca aveti treaba si vreti sa mearga luati-va ios si va scapa de o gramada de batai de cap.
*



Pai da, ca accesul si configurarea corporate se face de catre utilizator, si nu de departamentul IT. sleep.gif

Daca terminalul e livrat de companie, si exista o lista de terminale acceptate, testate, plus o aplicatie ce ofera conectivitate securizata (gen MobileIron), nu cred ca e nici o problema de a configura resurse corporate (email, etc.)
Daca insa se gasesc unii si altii sa incerce configurarea pe cont propriu, cu terminale netestate si neaprobate, normal ca sunt probleme. Nu e vina Android aici.
mircea_aq
Corect, ce te faci daca telefoanele respective sunt in lista de terminale compatibile.
Daca android-ul nu e de vina, oare de ce pe site-ul IT-ului sunt tutoriale diferite de configurare pentru Sony, Huawei, HTC si nu unul singur pentru Android.
De ce la mar se configureaza in 6-7 pasi, iar pentru androide instructiunile au de la 20 pasi in sus.
De ce, odata instalat tot circul, androidele consuma sensibil mai multa baterie decat inainte.
Hai sa fim corecti, se poate trai si cu android bine merci, dar e ca si cum ai avea dacia 1310. Mai sufli in jicler, mai reglezi avansul, unora le place si mirosul de benzina nearsa, de fapt paradigma e mai simpa de atat. Unii vor sa-si petreaca timpul mesterind si carpind chestii, pe cand altii vor ceva care sa functioneze din prima si sa nu le faca surprize cand le e lumea mai draga.
Sigur trade-off-ul e un pic mai complicat de-atat, ca la apple conectivitatea, de orice natura costa in plus si e limitata, iar customizarea aproape ca nu exista. Iti cumperi 2TB de cloud, dar poti sa storezi doar un tip limitat de fisiere, iar lista cu nemultumiri nici n-a inceput bine.
Nu sunt de acord cu multe din chestiile pe care le face apple, ca brand marul mi-e mai degraba antipatic, dar unele din produsele lor sunt cu generatii bune inaintea concurentei. O sa ma intrebi care, incearca ipad-ul pro 10.5, am o vaga banuiala ca o sa-ti placa, produsul, nu neaparat pretul. Si pentru ca veni vorba de pret, pixel-ul si s-series au prins din urma iphone-ul, o fi bine, n-o fi bine, vom vedea...

PS: politica firmei e ca angajatul e suficient de skilled ca sa poata urma un tutorial in engleza, IT-ul fiind o optiune doar in cazul in care chiar nu reusesti de unul singur. Acum s-ar putea ca in functie de domeniul de activitate al diferitelor firme lucrurile sa varieze. Ma gandesc ca daca vinzi masini agricole de exemplu, compania se multumeste cu un skillset mai redus pe partea asta si lasa in seama IT-ul toate configurarile de terminale, fixe sau mobile. Asta pentru moment, ca on-site IT-ul se va subtia bine de tot in viitor, la fel si suportul in sine, iar o partea din treaba asta non-critical pe care o identificam ca fiind in curtea IT-ului, o sa se mute usor-usor in curtea utilizatorului de rand. Eu nu sunt foarte fericit cu treaba, dar nu ma intreaba nimeni smile.gif
mars
QUOTE(mircea_aq @ 30 Jul 2017, 01:03)
De ce la mar se configureaza in 6-7 pasi, iar pentru androide instructiunile au de la 20 pasi in sus.
*



Tata are un Samsung, o data pe luna imi tocesc nervii sa ii fac/refac diverse setari. Dar hai sa zicem ca nu se pricepe, poate umbla el aiurea pe acolo, si nici eu n-oi fi mult mai breaz.

HTC-ul sotiei (626G) trage sa moara, adica bateria nu mai tine nici macar o zi in standby, si n-are decat un an, utilizat destul de putin. Dupa ce IT-ul i-a configurat e-mail-ul (prin Gmail), a tras peste 3 GB intr-o noapte pe 4G, desi folderele de e-mail erau goale si avea limite de trafic activate. Nicio explicatie... Din cand in cand se "muta" pentru cateva zile in Vietnam (Ho Chi Minh), deci ramane fara Waze si alte servicii. Orice i-as face (location etc.), nu isi revine pana nu are el chef. IT-ul da din umeri, nicio explicatie... Altul!

Acest HTC a inlocuit un Microsoft (dezastrul absolut) care a rezistat un an, in care a stat mai mult prin service (se bloca definitiv si irevocabil). Saptamana viitoare va fi inlocuit de un Samsung, nu stiu ce model (cred ca J), mi-e groaza de ce o sa mai faca si ala. Una peste alta, firma a cheltuit undeva pe la vreo 3.500 - 4.000 de lei in doi ani.

Eu am primit marul acum doi ani si cateva luni, gata configurat (e-mail, securitate etc.) si de atunci nu am mai dat pe la IT. Si cred ca a costat mai putin.

Repet, nu am nicio inclinatie catre Apple, nu am cumparat niciun produs de al lor si nici nu am de gand. Dar, cand ceva e bine gandit, user friendly, ergonomic, bine finisat etc., de ce sa n-o recunoastem? Doar pentru ca e ceva considerat "trendy" iar noi suntem "altfel"?
cj98czh
Voi faceti niste comparatii de te doare capul ..

Orice Android varf de gama de la un producator ok bate marul la cur ... daca compari htc 626 cu iphone nu mai zic nimic ..

Folosesc un htc 10, nevasra este cu iphone 7 .. vad in fiecare zi cum si cat de bine merge marul .. la fel si un android ok .. htc tine mai mult bateria fara doar si poate ... ambele fiind utilizate similar .. date pornite, bluetooth, 2 conturi de mail etc ..

Nu mai zic de noul S8 care nu are deocamdata concurenta ..

Marul nu a mai venit cu nimic nou cam de mult ... si scriam mai sus un post despre asta ..

Nu mai intru in detalii despre ce poti instala pe un android si ce nu poti face pe mar ca se stiu ..

Dar repet comparati high end cu mar si nu petarde ...si o sa vedeti ca nu iese deloc ok marul ..
mars
Eu cu sistemul de operare am ce am, nu cu partea "tehnica". Tot ce e inutil de complicat e... inutil. Dar, repet, eu sunt contabil, parerea mea e egala cu zero.
cj98czh
Si consoarta e la fel si a zis ca isi ia S8 😁 suparata ca este tot aceeasi Marie de vreo 4 ani incoace ... Asta in conditiile in care ei i le plateste firma cam de care vrea si cand vrea .. avantaj de director ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.