Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
tatimeu
la marimea contului meu pot sa se uite cine dracu vrea. am aplicatiabancara instalata pe telefon si ma doare drept undeva de securitatea oferita de SO.
cred ca nici nu se merita efortul sa ma caute. mai bine ma suna si le donez eu

ce aberatii pe aici mai frate
radmasa.gif
mircea_aq
Vorbesc de siguranta, nu de privacy.
Daca tu folosesti doar flagship-urile unor companii cunoscute pentru 1-2 ani, atat timp cat sunt la zi cu update-urile de securitate, e oarecum firesc sa nu ai astfel de probleme.
Nu acelasi lucru se poate spune despre marea masa de androide, care au o rata a incidentelor foarte mare asta si pentru ca de obicei mor cu versiunea de security cu care vin instalate.
tatimeu
pentru cei ce folosesc "masa mare de androide" si nu "flagship-urile unor companii cunoscute pentru 1-2 ani" cu atat mai improbabil e sa isi bata unii capul cu ei si datele lor financiare

mai terminati mai cu spaima asta

a ca imi ne cunosc activitatile online cand si cum facem sex asta deja o stie toata lumea si pe mine unul ma lasa rece (... atat de rece ca nu mai pot sa le arat ce si cum) radmasa.gif
mircea_aq
Din pacate la noi se constientizeaza unele lucruri mai greu, de aceea suntem in continuare europenii care cumpara cea mai putina pasta de dinti / cap de locuitor.
Securitatea cibernetica intra deja la nevoi complexe, e de inteles de ce ramane de neinteles pentru foarte multi dintre noi.
cj98czh
NU, tu ai o falsa idee ca esti protejat ... dar nu esti ...
tatimeu
nu ramane de neinteles doar ca..... cine are timp de pierdut pe forumuri asa ca mine , ca tine si alte persoane nu prea are timp de chestii asa mai serioase care sa implice atata siguranta cibernetica.
Cum bine spui tu securitatea cibernetica intra deja la nevoi complexe - deci care e legatura cu un simplu utilizator de telefon cum sunt majoritatea?

hai sa ramanem in limitele rezonabilului nu sa ne avantam in filme SF
RZV
A1 de la Xiaomi e in programul Android One. Pentru cei necunoscatori, primeste direct de la Google toate update-urile de siguranta/securitate deindata ce sunt lansate oficial. Din punctul asta de vedere e peste toate flagship-urile (exceptand poate doar Pixel).
luck33ro
Eu am cias Gear3 mai scump ca telefonu... E bine, sunt protejat? tongue.gif
mircea_aq
Scenariu: se da un simplu utilizator de telefon cum sunt majoritatea, cu un device cu android 5.1.1 care nu stie cum sa schimbe ringtone-ul si nu are pe nimeni in jurul lui sa-l ajute. Ce face ? deschide browserul de internet, isi introduce modelul de telefon si durerea si da google search. Alege o pagina care pare sa contina instructiunile de care are nevoie, o acceseaza si surpriza se trezeste ca trebuie sa instaleze ceva, sau mai nasol, se instaleaza ceva direct. Cum ai numi respectivul incident din perspectiva simplului utilizator de telefon ?
luck33ro
Smart Phone cu Stupid User nu prea merg impreuna... sleep.gif
cj98czh
Daca utilizatorul este noob .. nu prea poate nici sa instaleze si nici sa i se instaleze in Android nici o aplicatie daca nu este in google play ... asta presupunand ca nu a stiut sa dezactiveze " allow application from unknown sources" ... da cum l-ai prezentat tu ... nu prea poate .... teoretic ... ca practica este altceva ..
GBX
Protejat nu e nimeni care, într-o formă sau alta, are acces la internet. De pe mobil, desktop, laptop... chiar smartTV.
Problema se pune dacă persoana aceea prezintă interes. Și pentru cine.
cj98czh
Pai exact asta am vrut sa arat si eu smile.gif Falsa impresie ca sunt protejati am intalnit-o insa la multi smile.gif
argon
Prost e ala ce isi tine economiile in contul curent cu care face plati. Din aplicatia de mobil de la orice banca iti creezi un cont separat unde pui grosul, nu il lasi in contul curect cu care faci plati pe booking, in china, si oriunde altundeva. Indiferent ca ai android sau IOS.
Andy_ACS
Eu sunt de acird cu colegul care zice ca e importanta partea de cybersecurity.
Normal ca niciodata nu esti 100% protejat deoarece apar exploituri noi in fiecare zi, insa la un telefon nou de top updateurile de securitate se fac constant si se elimina multe din riscuri.
Ca tot suntem pe forum auto - e ca riscul de accident cu masina. Multi zic "lasa ca nu mi se intampla mie", insa in caz de ghinion mai bine esti intr-o masina moderna de 5* euroncap decat intr-o Dacia 1310. La fel si cu atacurile astea.
Si riscurile sunt mai mari decat alea gen "imi vede Google pe ce siteuri ma uit".
mircea_aq
Argon, tu ai seif, spune drept.
tatimeu
QUOTE(argon @ 6 Dec 2017, 14:49)
Prost e ala ce isi tine economiile in contul curent cu care face plati. Din aplicatia de mobil de la orice banca iti creezi un cont separat unde pui grosul, nu il lasi in contul curect cu care faci plati pe booking, in china, si oriunde altundeva. Indiferent ca ai android sau IOS.
*



si in ce consta siguranta in acest caz?
einstein1984
Pai daca-ti gaureste telefonul are acces la ambele....
Iar pe booking platesti cu cardul, nu cu contul....
ady77
QUOTE(einstein1984 @ 6 Dec 2017, 15:26)
Iar pe booking platesti cu cardul, nu cu contul....
*


Daca iti smenuieste unul cardul nu are acces decat la suma disponibila in contul de card, nu la toti banii.
Dar asta nu are legatura cu telefonul.
einstein1984
are acces la o laie fara sms ul primit pe telefonul meu

6 Dec 2017, 17:16:
are acces la o laie fara sms ul primit pe telefonul meu
ady77
la retragerile de numerar iti vine sms?
RZV
Are acces la banii bancii, nu ai mei. Ca de aia e card de credit, ca e banii bancii care sunt asigurati.

Ca sa nu-mi bat eu capul inutil. Iar io ii platesc banii bancii peste 30 de zile.
In cazul in care exista fraudari, se descurca banca, nu-mi bat eu capul. wink.gif

Iar la cardul de debit, imi vine SMS pe orice tranzactie (inclusiv pe retragere numerar), plus in cazul de cumparaturi online, cod de autorizare tranzactie. Si are limita de extragere zilnica, pe care o modific io personal din internet banking daca am nevoie. Si debit card-ul il pot bloca in secunda doi, de pe mobil, daca primesc SMS-uri ingrijoratoare. blush.gif
ady77
La ce banca? ca eu nu am card cu sms la retragere numerar.
RZV
UniCredit (da' nu in RO).
bucatzel
La ING era optiunea de sms la orice retragere peste o suma X configurabila. Amu' de cand au si push pentru cei cu aplicatie mobila, nu stiu daca nu cumva au dezactivat-o pe cea cu sms, dar sigur aveau.
ady77
Am card (si) la Ing, o sa ma uit.
2dor
Al unui prieten. Tocmai a venit. Astept feedback. Mate 10 Pro. Poate schimb X-ul...
ursul_bipolar
Imi place!
meganus_bicorpus
Placut surprins de imaginea unui apus (tarziu) de soare am tras pe dreapta si am facut 3 poze la rand, folosind modul HDR, modul Auto si Monocrom.Modul Auto mie mi se pare cel mai aproape de adevar, negrul e mai negru siiluminarea e OK, desi afara era bezna de nu vedeai sa treci strada.
koldun
QUOTE(RZV @ 6 Dec 2017, 16:46)
UniCredit (da' nu in RO).
*


Si in RO e la fel.

6 Dec 2017, 18:27:
QUOTE(meganus_bicorpus @ 6 Dec 2017, 17:45)
Placut surprins de imaginea unui apus (tarziu) de soare...
*


Tie chiar iti place cum au iesit pozele alea?
vallixx
QUOTE(ady77 @ 6 Dec 2017, 16:33)
la retragerile de numerar iti vine sms?
*


Acolo trebe PIN. Deci daca fura cardul dar nu știe PIN-ul n-are ce retragere să facă.
Poate doar 5 cumparaturi de 99.99 RON contactless, ca dupa aia cere din nou PIN.

Pentru orice alta tranzacție cu număr de card + CVC tre sa-mi fure si telefonul.
Si la.el sa-mi stie si acolo unlock code sau amprenta.
argon
QUOTE(meganus_bicorpus @ 6 Dec 2017, 18:45)
Placut surprins de imaginea unui apus (tarziu) de soare am tras pe dreapta si am facut 3 poze la rand, folosind modul HDR, modul Auto si Monocrom.Modul Auto mie mi se pare cel mai aproape de adevar, negrul e mai negru siiluminarea e OK, desi afara era bezna de nu vedeai sa treci strada.
*



Bezna cu soarele pe cer? Nu e bezna nici la o ora după ce a coborât sub linia orizontului...sigur nu ai probleme cu ochii? Poate erai orbit de soare și de aia nu ai văzut sa treci strada. Pozele pe telefon așa mici sunt ok, dar daca dai click sa se deschidă, sau pe PC, nu e deloc ok, o fi și asta defect..
Bicicleta galbena
Soarele e apus, e dincolo de linia orizontului.
Pozele mi se par mediocre, poate nici forumul nu le reda cum trebuie...
A doua pare cea mai aoroape de adevar.



meganus_bicorpus
Soarele a apus azi undeva la 16:47, poza e facuta aproape de 17:30...soarele era apus de mult.Am micsorat pozele sa le incarc pe forum si vad si eu ca pe PC nu se vad prea grozav, nu vin cu explicatii pentru ca par subiectiv.
cj98czh
Poze mediocre ... persoana care nu vede bine ... ce mai ... bezna de nu vedeai ... smile.gif smile.gif normal ca esti multumit smile.gif
GBX
Pentru poze e bun cam orice smartphone, de la mid-range în sus. Mai ales că marea majoritate a utilizatorilor n-au nimic în comun cu fotografia. Dacă nimerești lumina și încadrarea, poți realiza cu un Samsung S1, pe auto, o poză mult mai bună decât alte 100, cu un s8. Evident, alegerea e pur întâmplătoare.
Comparațiile de pe site-uri sunt pur marketing, prea mici diferențe, mai ales la flagship-uri, pentru a influența evident practica.
Pentru pasionații de fotografie, lucrurile se schimbă radical. Și rar vor lua în calcul un smartphone.
luck33ro
Baetii incearca sa demonstreze ca telefoanele smart sunt cel putin camere foto si video deopotriva. Eventual chiar mai bune decat "sapunierele" Oricum eu ii ascult ca sunt simpatici, cu senzori cu tot. Fac comparatii, pun setari si testeaza in felurite stiluri capacitatile nebanuite ale diverselor divaisuri. Doar DSLRurile le mai stau putin in cale, dar le rezolva in curand si pe astea blush.gif
Sa iti cumperi telefon (de o caruta de bani) dupa felul in care face poze mi se pare f. misto pentru producatorii de telefoane !
Andy_ACS
Telefonul il cumperi pentru o multitudine de calitati. Pentru mine e device-ul personal cel mai des folosit. E un "all-in-one", conteaza toate calitatile lui.
Stii vorba aia ca cea mai buna camera e aia pe care o ai la tine tongue.gif

In alta ordine de idei am inceput sa ma plictisesc de S7Edge. Ceva recomandari de upgrade? Natural ar veni S8+, dar parca parca nu m-a convons, iar Note8 mi se pare ca nu justifica pretul (cel putin fata de S8+).
Sau sa mai stau linistit cateva luni pana la S9+?
Nu stiu ce sa zic de Huawei, i-am luat mamei mele cadou un P9Lite 2017, e fain, dar partea de soft mi se pare nepolishata.
DragosP
Eu cred că Mate 9/P10+ sau noul Mate 10 sunt modele la care merită să te uiți.
koldun
...sau 1+5T (la care as trece eu de la S7).
Andy_ACS
Ideea e ca nu doar chipsetul e important. Ci telefonul cu totul - dimensiune ecran, rezolutie, tip panel, rezistenta la apa, camera, baterie, etc.
Ca sa fie upgrade de la S7Edge din punctul meu de vedere s-ar incadra S8+, Note8, Huawei Mate10 Pro. Ideea e ca fiecare din ele are si minusuri fata de S7Edge.
Ma mai gandesc. Conteaza mult si pretul, sa vad ce oferte apar.
argon
QUOTE(Andy_ACS @ 6 Dec 2017, 23:50)
Telefonul il cumperi pentru o multitudine de calitati. Pentru mine e device-ul personal cel mai des folosit. E un "all-in-one", conteaza toate calitatile lui.
Stii vorba aia ca cea mai buna camera e aia pe care o ai la tine  tongue.gif

In alta ordine de idei am inceput sa ma plictisesc de S7Edge. Ceva recomandari de upgrade? Natural ar veni S8+, dar parca parca nu m-a convons, iar Note8 mi se pare ca nu justifica pretul (cel putin fata de S8+).
Sau sa mai stau linistit cateva luni pana la S9+?
Nu stiu ce sa zic de Huawei, i-am luat mamei mele cadou un P9Lite 2017, e fain, dar partea de soft mi se pare nepolishata.
*



Asteapta daca vrei samsung, nu faci nici o sfaraiala de la s7 edge la s8 plus.
2dor
QUOTE(Andy_ACS @ 6 Dec 2017, 23:50)
Stii vorba aia ca cea mai buna camera e aia pe care o ai la tine  tongue.gif

In alta ordine de idei am inceput sa ma plictisesc de S7Edge. Ceva recomandari de upgrade? Natural ar veni S8+, dar parca parca nu m-a convons, iar Note8 mi se pare ca nu justifica pretul (cel putin fata de S8+).
Sau sa mai stau linistit cateva luni pana la S9+?
Nu stiu ce sa zic de Huawei, i-am luat mamei mele cadou un P9Lite 2017, e fain, dar partea de soft mi se pare nepolishata.
*



Asteapta S9 Plus ca o sa aiba 6 GB RAM si Samsung in sfarsit la RAM Management e belea. Clar ca pachet Samsung merita cel mai mult dar eu personal si maine as lua Mate 10 Pro. Amicul meu care tocmai si l-a luat ieri, mi-a dat filmulete cu test la aplicatii si la RAM Management, ce ma intereseaza pe mine cel mai mult si e naucitor. Note 8 l-am avut o zi si intre ele doua, chiar daca pe Mate nu l-am avut, l-as alege pe cel din urma. Mate are cam tot ce are Note 8, ma refer la ce folosesc eu. Pana acum toate Note-le pe care le-am avut, au fost alese strict pentru dimensiunea ecranului, Pen-ul l-am folosit maxim de 3 ori la fiecare. Oneplus 5T ar fi cel mai rapid Android insa pentru mine conteaza si camera si Mate e mai bun la asta plus AOD e ceva foarte tare si merita daca poti alege, la Apple inca nu am AOD.
argon
Cam nasol sa nu ai la banii aia ce are standard un j7 de 5 ori mai ieftin.
2dor
Pai de aia mi-am comandat si un Apple Watch 3, sa am AOD.
dizzy
QUOTE(2dor @ 7 Dec 2017, 11:28)
Asteapta S9 Plus ca o sa aiba 6 GB RAM si Samsung in sfarsit la RAM Management e belea. Clar ca pachet Samsung merita cel mai mult dar eu personal si maine as lua Mate 10 Pro. Amicul meu care tocmai si l-a luat ieri, mi-a dat filmulete cu test la aplicatii si la RAM Management, ce ma intereseaza pe mine cel mai mult si e naucitor. Note 8 l-am avut o zi si intre ele doua, chiar daca pe Mate nu l-am avut, l-as alege pe cel din urma. Mate are cam tot ce are Note 8, ma refer la ce folosesc eu. Pana acum toate Note-le pe care le-am avut, au fost alese strict pentru dimensiunea ecranului, Pen-ul l-am folosit maxim de 3 ori la fiecare. Oneplus 5T ar fi cel mai rapid Android insa pentru mine conteaza si camera si Mate e mai bun la asta plus AOD e ceva foarte tare si merita daca poti alege, la Apple inca nu am AOD.
*



Pai pen-ul e USP-ul de la Note.
Asa ma enerveaza ca Huawei0ul P9 nu are...
Lord Hades
Doamna poseda un S6 edge. Cu ce sa o cadorissesc de craciunel? S7 sau S8?
Zic unii ca S8 nu e asa de grozav.
R19/16v
s8
cj98czh
S8 arata bine ... in rest nu vad cam nici o diferenta intre S8 si HTC 10 ... ba da ... meniul este mai aiurea la S8 ...
R19/16v
e aiurea că ești obișnuit cu sense, si mie mi se pare aiurea sense smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.