Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
vallixx
icon_mrgreen.gif
meganus_bicorpus
Dar si daca e prea muscat marul...sa nu dai de viermisor!
Iulikk
Ce ati alege intre Nexus 5X si Samsung A5 2016?

Eu as lua Nexusu pentru Androidul curat, dar altceva habar nu am ce sa aleg. Saauuu altfel spus, ce telefon bun gasesc pana in 1500 de lei?
IRONICK
QUOTE(vallixx @ 5 Sep 2016, 21:35)
...
*

Singurul lucru prost din discutia asta este doar parerea ta. Liniutele au fost si vor fi intodeauna informative. Si nu pentru afisare, ci si pentru ca poti sa ai semnal cu mult zgomot si nu iti foloseste la nimic ca iti afiseaza tie semnal full.
La fel ca si in discutia cu ledurile, comparatia ta provenita din experienta ta bogata din leduri de plafoniera a fost mai proasta ca stirile de la ora 5. De la ultima discutie producatorii au scos pe piata inca cateva versiuni de faruri, majoritatea bazate pe tip constructiv proiector, exact cum am anticipat dpdv al calitatii luminii.
ursul_bipolar
QUOTE(Iulikk @ 6 Sep 2016, 10:10)
Ce ati alege intre Nexus 5X si Samsung A5 2016?

Eu as lua Nexusu pentru Androidul curat, dar altceva habar nu am ce sa aleg. Saauuu altfel spus, ce telefon bun gasesc pana in 1500 de lei?
*



Eu am g4 leather black de un an si sunt f miltumit de el. Acum cred ca il gasesti la 1500 lei. Nu s-a blocat niciodata, bateria tine, a primit update-ul la 6.0 fara nicio pb. Mai am 3 in familie si la fel nicio pb.
F frumos lucrat ,pielea destul de rezistenta, nu am reusit sa o zgarii, ecranul luminos, poze de nota 10 (cel putin dupa standardul meu),castibde calitate. Pachetul vine si cu un spate normal pe care poti sa-l schimbi daca vrei.
Iulikk
Mersi, dar este prea mare pentru gusturile mele.
ursul_bipolar
Intr-adevar este putin cam mare.
mircea_aq
De ce nu spui si cat tine bateria.
VladSoare
QUOTE(IRONICK @ 5 Sep 2016, 22:02)
In ce mama erlangului masori tu calitatea asta?
*

În calitatea percepută a conversației, din punctul de vedere al ambilor interlocutori, în situații în care știu că semnalul este de obicei foarte slab sau de calitate foarte proastă (tuneluri, subsoluri, în tren cînd trec printre munți, etc.). Se aude impecabil în locuri în care cu alte telefoane am probleme.
OK, dacă trebuie să fim mai catolici decît Papa, rectific. N-am idee cît de bune sînt emisia și recepția. Dar telefonul îți dă în timpul utilizării senzația că ar fi ambele la nivel de top. E bine așa? happy.gif
ursul_bipolar
QUOTE(mircea_aq @ 6 Sep 2016, 11:18)
De ce nu spui si cat tine bateria.
*



Folosit doar apeluri si ocazional wifi sau date ma tine 4 zile.
Folosit mediu apeluri si date 2 zile.
Folosit intensiv date (fara wifi) si apeluri 8-9 ore de la 100 la 15%.
vallixx
QUOTE(VladSoare @ 6 Sep 2016, 10:27)
În calitatea percepută a conversației, din punctul de vedere al ambilor interlocutori, în situații în care știu că semnalul este de obicei foarte slab sau de calitate foarte proastă (tuneluri, subsoluri, în tren cînd trec printre munți, etc.). Se aude impecabil în locuri în care cu alte telefoane am probleme.
OK, dacă trebuie să fim mai catolici decît Papa, rectific. N-am idee cît de bune sînt emisia și recepția. Dar telefonul îți dă în timpul utilizării senzația că ar fi ambele la nivel de top. E bine așa? happy.gif
*


Eee, asta era clar inca de la inceput.

Suntem pe o arie in care discutam, iar parerile tin exclusiv de experientele personale ori de comparatii directe intre terminale, gen...."cu ala am avut semnal la metrou, cu alalalt am avut nevoie".

Dar stii cum e colegul, nu ca ar fi mai catolic decat papa insa ii place sa ne arate noua cati termeni tehnici stie el. Banuiesc ca a fost usor orgasmic cand a postat "RSCP" sau "TEMS".

Sau cand o balmajea cu "integrating sphere", ca sa masori lumina de plafoniera.
De parca cineva foloseste sfera la plafoniere.......insa trebuia sa ne arate ca stie termeni "jmecheri".

Ontopic;

Nexus 5x vs Samsung A5
Eu am Nexus 5x si pot sa raspund la intrebari legate de el...daca sunt.
A5....nu stiu, as vorbi din auzite.

Eu as merge pe Nexus...insa asta e recomandare exclusiv ca si preferinta personala.
Pentru ca prefer IPS vs Amoled, pentru ca Snapdragon 808 vs 615....si pentru ca Android Stock.

Este insa penalizat de lipsa card pentru cei cu necesitati mari de spatiu.
Insa are varianta de 32GB fata de doar 16 GB la Samsung.

Si ar mai fi un avantaj la Nexus, are si ac-ul la WiFi.
IRONICK
QUOTE(vallixx @ 6 Sep 2016, 13:40)
Dar stii cum e colegul, nu ca ar fi mai catolic decat papa insa ii place sa ne arate noua cati termeni tehnici stie el. Banuiesc ca a fost usor orgasmic cand a postat "RSCP" sau "TEMS".
*
Nivelul cunostintelor care le au unele persoane este asa de jos, incat folosirea unor termeni uzuali intr-o discutie se inchide in fasa pe motiv ca orice argument reprezinta un termen tehnic.
QUOTE(vallixx @ 6 Sep 2016, 13:40)
Sau cand o balmajea cu "integrating sphere", ca sa masori lumina de plafoniera.
De parca cineva foloseste sfera la plafoniere.......insa trebuia sa ne arate ca stie termeni "jmecheri".
*
Orice sursa de masura oite se masoara, nu plafoniera in sine. Dar la tine la tara cu plafoniere facute din leduri de bricheta merge si asa. Ti-am mai explicat, eu nu am nevoie se demonstrez nimic. Este o discutie cu argumente, repet termeni uzuali. Tu nu ii intelegi, din pacate. Mi-ar place sa am cu cine sa vorbesc argumentat si sa pot dezvolta fenomentul. Cu tine sigur nu.

QUOTE(vallixx @ 6 Sep 2016, 13:40)
Ontopic;

Nexus 5x vs Samsung A5
Eu am Nexus 5x si pot sa raspund la intrebari legate de el...daca sunt.
A5....nu stiu, as vorbi din auzite.

Eu as merge pe Nexus...insa asta e recomandare exclusiv ca si preferinta personala.
*

Nexus facut de LG este o petarda ordinara. Receptie semnal radio slab, partea audio la pamant. Dar sa ne udam la 32GB. Nu l-as recomanda nici dusmanilor.
vallixx
Coane, pe bune, iar o iei pe camp. Discutia era una simpla si a confirmat si Vlad.

Se referea exact la ce am zis eu.....la o comparatie intre ce telefoane a avut.....zone unde cu unul a avut semnal si cu unul nu.....cum se auzea in casca la unul si cum se auzea la altul sau cum era el auzit de interlocutor.

Nu masurase nimeni semnalul si nici nu era discutia despre asta.
Nici nu a pretins nimeni ca a facut masuratori.

Toti au inteles exact contextul. tu ori nu l-ai inteles ori ai vrut ca de obicei sa te dai interesant.

Ti-am mai zis si la discutia despre leduri. Nu contest ca esti priceput in X domeniu, la fel cum nici nu pot sa confirm. Nu te cunosc. Insa nu despre asta era vorba.

E ca si cum te uiti la doua etichete de cola si zici: una e mai rosie decat cealalta.
E o parere data de o simpla perceptie, nu e nevoie sa masori continutul de magenta din rosu.

Sau vezi pe strada doi tipi...unul maiinalt decat celalalt.
Poate intr-un anume context e suficient sa vezi ca unul e mai inalt ca altul, nu e nevoie sa te duci curu leta sa vezi ca unul are 1.85 si unul 1.70.
Ca poate nu conteaza cat are fiecare ci doar ca unul e mai inalt, lucru pe are il vezi si fara ruleta.

QUOTE(IRONICK @ 6 Sep 2016, 14:16)
Nexus facut de LG este o petarda ordinara. Receptie semnal radio slab, partea audio la pamant.
*


Cu ce l-ai masurat la receptie semnal?

Cu RHCP ala al tau? Sau TEAMS?

tongue.gif
Iulikk
QUOTE(vallixx @ 6 Sep 2016, 13:40)
Ontopic;

Nexus 5x vs Samsung A5
Eu am Nexus 5x si pot sa raspund la intrebari legate de el...daca sunt.
A5....nu stiu, as vorbi din auzite.

Eu as merge pe Nexus...insa asta e recomandare exclusiv ca si preferinta personala.
Pentru ca prefer IPS vs Amoled, pentru ca Snapdragon 808 vs 615....si pentru ca Android Stock.

Este insa penalizat de lipsa card pentru cei cu necesitati mari de spatiu.
Insa are varianta de 32GB fata de doar 16 GB la Samsung.

Si ar mai fi un avantaj la Nexus, are si ac-ul la WiFi.
*



Intrebari nu sunt, pentru ca am citit cate ceva pe internet si am vazut review-uri pe iutub.
Deci ca o parere generala, l-ai recomanda.

Ca tine bateria putin, nu imi pasa. Oricum car mereu un acumulator extern dupa mine.
RZV
QUOTE(Iulikk @ 6 Sep 2016, 10:10)
Ce ati alege intre Nexus 5X si Samsung A5 2016?
*


Mai pune diferenta pana la 400 de euro si ia OnePlus 3.
Fara regret.
bion
Unde e cu 400 de euro?
DragosP
"De până la 400".
vallixx
QUOTE(Iulikk @ 6 Sep 2016, 15:49)
Intrebari nu sunt, pentru ca am citit cate ceva pe internet si am vazut review-uri pe iutub.
Deci ca o parere generala, l-ai recomanda.

Ca tine bateria putin, nu imi pasa. Oricum car mereu un acumulator extern dupa mine.
*


L-as recomanda.
Dar meritul este in mod clar al faptului ca ruleaza android stock, care este bine optimizat si il face sa se miste instant. Si probabil va primi destul de rapid noul android Nougat.

Altfel, ca aparat este unul bun, fara insa sa aiba pretentii de scula de top.
E practic un G4 downgradat un pic ca sa iasa bun la pret. Insa datorita androidului pe car il ruleaza, imi pare ca se misca ceva mai bine decat G4 sau oricum e p'acolo.

Bateria e decenta fara sa fie extraordinara, la cum il folosesc eu, (utilizare medie), ma duce lejer o zi, plec de dimineata cu 100℅ si ajung seara cu un 30-35 in functie de frecus.
Intensiv daca il freci iti e e posibil sa ajungi cu el acasa sub 20℅ sau chiar sa ai nevoie de o baterie externa.
Insa n-as zice ca e slaba, am vazut telefoane mai pretentioase si mai bine cotate cu autonomie mai slaba decat 5x-ul.

Daca gasesti varianta de 32 GB undeva la 12-13, eu zic ca face banii.
Serje
Era pana saptamana trecuta la emag la 1299, varianta Mint.
2dor
QUOTE(bion @ 6 Sep 2016, 19:19)
Unde e cu 400 de euro?
*



La ei pe site cu shipping gratis.

https://oneplus.net/ro/3
Solon
E prea tarziu sa zic ca am A5 2016 de vreo 2 luni?
miki
nu's ce sa zic, dar parca la pretul ala m-as da cu un Vodafone platinum
Macar pt ecran si 32 de gigi
2dor
Am o colega cu A5 2016, e frumos nu contest, aproape ca un S7. Dar la banii aia sau mai jos as lua cu ochii inchisi un Redmi Note 3 sau Nexus 5x. Am un amic cu un Redmi 3 cu ecran de 5 inch si rezolutie 720p, cu baterie de 4100 mAh care a costat 650 lei. Nu am ce reprosa telefonului la banii aia si bateria tine in nesimtire. Deci un Redmi Note 3 cu ecran 5.5 inch si 1080p rezolutie, este o alegere foarte ok, avand tot baterie de 4100 mAh.
mircea_aq
Redmi...o chinezarie obosita
2dor
Lol
corbex
Ce stie el, n-a purtat tenesi chinezesti. Crede ca marul se face in Silicon Valley.
miki
QUOTE(2dor @ 7 Sep 2016, 14:51)
Deci un Redmi Note 3 cu ecran 5.5 inch si 1080p rezolutie, este o alegere foarte ok, avand tot baterie de 4100 mAh.
*



nu-i "pe puncte" la Vodafone sad.gif
2dor
Daca nu ma jucam cu Xiaomi si nu as fi avut pentru cateva zile un Huawei P9 Plus, poate vorbeam si eu din auzite. P9 Plus ala e superb, pacat ca mie imi plac ecranele curbe si momentan doar Samsung le are. La ce ecrane imi plac mine, 5.5 si 5.7 inch, doar ecranele curbe ajuta la un handling mai bun decat la ecranele normale.
mircea_aq
Poate ca e un motiv pentru care nu e in oferta.
In general la vodafone gasesti brand-uri serioase, pentru chinezarii exista quickmobile.

LE: M-am jucat si eu cu un uau-uei si nu mi s-a parut nimic extraordinar, doar cheap.
corbex
Daaa, brandul ala de renume mondial, "Vodafone", pus pe petarde de doi lei made in, made in, da domnilor, made in China! Deci VomaFon, aceasta marca exclusivista a virfurilor de tehnologie.
2dor
P9 si P9 Plus sunt mult peste ip6 la materiale si design, constructie. Eu am avut S7 Edge si acum am un Note 7 si Huawei sunt mai misto finisate si decat Samsung.

mircea_aq - Stii ca la Orange si Vodafone se gaseste chinezaria de Huawei...
mircea_aq
Pana si chinezariile vandute sub brand propriu iti asigura garantie si suport, chestii la care redmi de exemplu nici nu viseaza. Ti se strica du-te sa ti-l repare qm.
LE: uau-uei e o chinezarie ceva mai spalata, de-aia si e in oferta vdf. Nu sunt de acord in privinta calitatii percepute de tine.
vallixx
Eu zic ca uau-uei ala e o chinezarie spalata bine de tot.
M-am jucat un pic cu P9-le...si cred ca cam face pipi din picioare pe multe alte telefoane cu pretentii. Si e lucrat foarte ingrijit.
2dor
QUOTE(mircea_aq @ 7 Sep 2016, 15:48)
Pana si chinezariile vandute sub brand propriu iti asigura garantie si suport, chestii la care redmi de exemplu nici nu viseaza. Ti se strica du-te sa ti-l repare qm.
LE: uau-uei e o chinezarie ceva mai spalata, de-aia si e in oferta vdf. Nu sunt de acord in privinta calitatii percepute de tine.
*



Daca esti fan Apple din ala, te inteleg. Nu exista ceva mai bun.

Daca e doar parerea ta, e ok si o respect.
VladSoare
Acuma, ca să fim cinstiți cu Apple, de aifoane poți să zici orice, dar nu și că nu-s bine făcute. Eu nu-mi iau aifon pentru urăsc restricțiile imbecile ale sistemului de operare, dar altfel telefonul în sine mi se pare o bijuterie. wub.gif
ursul_bipolar
Pana le pica ecranul, fac freeze definitiv sau cine stie ce pete mai au pe ecran. Acum 2 zile ma suna fratemiu sa-mi spuna ca i-a picat ecranu la 5 sau 5s nu stiu ce avea. Era tel de serviciu cei drept.
bion
P6,8lite,9 wub.gif
Iulikk
Pan' la urma am luat G4 de la pcgarage cu 1500 de lei. Plm, sa il folosesc cu placere biggrin.gif
vallixx
Adica Nexus 5x nedowngradat. biggrin.gif

Enjoy!
RZV
QUOTE(Iulikk @ 7 Sep 2016, 20:04)
Pan' la urma am luat G4 de la pcgarage cu 1500 de lei. Plm, sa il folosesc cu placere biggrin.gif
*


Pacat ca nu ai luat Oneplus-ul. Redevine disponibil din 12 Sept. la ei pe site. 399 Euro, livrare gratis. smile.gif
ursul_bipolar
QUOTE(Iulikk @ 7 Sep 2016, 20:04)
Pan' la urma am luat G4 de la pcgarage cu 1500 de lei. Plm, sa il folosesc cu placere biggrin.gif
*



Sa-l folosesti sanatos! Cu dimensiunea te obisnuiesti repede tongue.gif
Markos
LiveText, iphone7.
AR-18-MOS
Ah, deci acolo se vorbeste despre smartphones. Aici e topicul cu prastii chinezesti... icon_mrgreen.gif
tatabobu
De ce "Xiaomi si Huawei sunt niste cenzuraturi, marul e cul" imi suna a "hyundai si kia sux, reno rulz"?
MoneyTalks
QUOTE(ursul_bipolar @ 7 Sep 2016, 16:10)
Pana le pica ecranul, fac freeze definitiv sau cine stie ce pete mai au pe ecran.

Sint cam acrii strugurii, nu? In 2 ani de cind am telefonul nu s-a blocat niciodata, nu am pete pe ecran, nu s-a zgiriat ecranul, desi nu am folie de protectie pe el. Faptul ca fratelui tau i s-a intimplat e nesemnificativ. Exista Ferrari care au luat foc din senin. Asta inseamna ca toate Ferrari vor lua foc din senin?
AR-18-MOS
QUOTE(tatabobu @ 7 Sep 2016, 22:37)
De ce "Xiaomi si Huawei sunt niste cenzuraturi, marul e cul" imi suna a "hyundai si kia sux, reno rulz"?
*


Nu, suna "hyundai si kia sux, BMW rulz", ca acolo e Apple in raport cu ceilalti.
ursul_bipolar
QUOTE(MoneyTalks @ 7 Sep 2016, 23:04)
Sint cam acrii strugurii, nu? In 2 ani de cind am telefonul nu s-a blocat niciodata, nu am pete pe ecran, nu s-a zgiriat ecranul, desi nu am folie de protectie pe el. Faptul ca fratelui tau i s-a intimplat e nesemnificativ. Exista Ferrari care au luat foc din senin. Asta inseamna ca toate Ferrari vor lua foc din senin?
*



Clarrr acri!! Daca era ceva de capul lui imi luam pana acum. Ca si idee pt tine, cand mi-am luat eu g4 marul 6 era mai ieftin putin. Nu pretul a fost problema ci incapacitatea unui produs de a fi in ton cu zilele. Ff limitat.
Si probleme cu dispayul au fost la multe mere, nu doar la ala mentionat de mine, celebrele pete daca imi aduc aminte. In fine or fi bune dar limitate, nu sunt fan, cum spunea cineva pe aici show off device si atat.
bion
Aceste cuvinte doare pe categoria care crede ca telefonul e dovada unui status pe o craca mai sus in copac. biggrin.gif
MoneyTalks
bion >> Nu e vorba de status, ci de calitatea telefonului.

Ca fapt divers, pina acum 3 ani eram ferm impotriva produselor Apple (telefon, laptop, de tableta sa nici nu mai vorbesc) si eram ferm convins ca nu voi avea niciodata asa ceva. Faceam si eu misto de cei cu maru (iPhone), asa cum fac si foarte multi din cei ce au postat in topicul asta, iar tableta o gaseam complet inutila. Am citit si eu pe forumuri de bateria care se descarca in 3-4 ore etc., eu avind la momentul respectiv un Nokia E72 a carui baterie ma tinea vreo 2 saptamini.

Pina cind, vrind sa imi iau un nou laptop, Dell nu a vrut sa imi vinda in configuratia dorita de mine. Singurii care vindeau in acea configuratie au fost cei de la Apple. Eram si in cautarea unei tablete (mai mult ca sa ma joc icon_mrgreen.gif si sa citesc carti in format electronic). Dupa multe cautari (vreo 4 luni), m-am decis sa incerc un iPad si un MacBook Pro. Dupa care a venit si iPhone-ul. Dpdv hardware Apple face lucruri foarte bune. Cum lucruri bune si ieftine inca nu se gasesc, e normal ca pentru foarte multi un produs Apple e poate un vis imposibil de indeplinit, cel putin momentan. Asa ca prefera sa critice fara sa stie de ce. Vorba aia, ca "asa fac toti"
tatabobu
QUOTE(AR-18-MOS @ 7 Sep 2016, 22:08)
"hyundai si kia sux, BMW rulz"
*



N-ai priceput aluzia blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.