Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
bion
279 RON tva inclus wub.gif biggrin.gif
marksman
Veioza lui argon?
koldun
Fantastik asta e in cutie. Nu prea pare a fi ESD... 😒
Ori nu vad eu bine.
[attachmentid=1628074347] [attachmentid=1628074348]
R19/16v
Suna la ESD, da-le IMEI si vezi ce zic.
bion
Care e problema. Si aia de iivandura la meganist telu dadeau garantie prin service-ul lor.
vallixx
Si mie tot aia mi-au vandut Nexusu'.
Si s-au achitat de garantie cand a fost cazul.
meganus_bicorpus
Aia de la telefonultau.eu inca nu mi-au dat banii, desi zilnic le dau mail...asa ca....
marksman
Revin cu impresii despre Nokia 5. Dupa mai bine de 24h, bateria e la 22%, in conditii de utilizare identice cu vechiul Samsung.
Minusuri:
- tastatura e ciudata, ca sa ajung la % trebuie sa fac doua comutari: de pe litere pe simboluri si de pe simboluri pe cifre
- luminozitatea automata e foarte stralucitoare in conditii de intuneric bezna
- nu pot sa aleg din agenda de pe care SIM sa sun. Se poate defini doar din setari: sim1, sim2 sau "intreaba intotdeauna". La Samsung puteam alege si din dialer. Aici e o porcarie mare.
- procentajul bateriei nu se poate afisa in status bar si e foarte greu sa vezi cata baterie mai ai dintr-o privire.
- lag la deblocare; senzorul de amprenta da rateuri cam 3/5 incercari


Plusuri:
- bateria tine ok, cel putin pana acum
- camera face poze mai bune decat cea a Samsungului
- ecranul mai bun comparativ cu Samsung
- lipsa bloatware
argon
Da ce Samsung ai avut înainte de zici că ecranul și camera e mai slabe ca la chinezăria Nokia?

În legătură cu tastatura, cine te obliga sa folosești una anume? Pune care îți place.
marksman
Nokia e chinezarie cum e si iPhone-ul. Samsung Galaxy Grand Neo Plus DS.
ursul_bipolar
Vezi tu cand se urca scrofa-n copac tot ce isi cumpara altii sunt chinezarii ieftine si proaste. Cand nokia facea telefoane samsungu visa si el vise umede. Ma frapeaza lipsa de informare, hmd global chinezi mda...right.
marksman
Sexpero rulz, se stie! biggrin.gif
GBX
Nokia e acum un începător în materie de telefoane. Doar numele a fost preluat, restul, reprezentând patente, istoric, tehnologie sau creiere rămânând altora.
ursul_bipolar
Pe aici oamenii sunt de alta parere:
"Nokia has no investment in HMD but remains a partner, setting mandatory requirements and providing patents and technologies, in return of royalty payments.[14][15] HMD use a smartphone strategy of providing a "pure and secure" Android experience and high build quality, with brand trust and nostalgia marketing."

https://en.m.wikipedia.org/wiki/HMD_Global
marksman
@GBX: Vezi cine e la timona HMD. Nokia s-a spălat nițel pe mâini după ce a dat-o în bară cu smartfoanele, iar acum suflă și în iaurt. Mai vorbim dupa 2-5 ani.
argon
Huawei mate 10 e chinezărie, de exemplu, înseamnă că e rău? Nu mi-ar displace unul
Sau asociezi direct chinezărie cu ceva rău? Tot e bine că nu ai luat Nokia 3, cum vroiai, sunt curios ce ai fi lăudat la ăla. Samsung cel de l-ai avut, nu suporta comparații , un j5 2017 da, și ieșea câștigător comparat cu Nokia 5.
marksman
QUOTE(argon @ 29 Oct 2017, 18:43)
[...]Tot e bine că nu ai luat Nokia 3, cum vroiai, sunt curios ce ai fi lăudat la ăla.  Samsung cel  de l-ai avut, nu suporta comparații , un j5 2017 da, și  ieșea câștigător comparat  cu Nokia 5.
*


Nokia 3 nu are slot SD dedicat. J5 2017 DS e cam tot pe unde e Nokia 5. Tot 2GB RAM, tot 16 GB de stocare, aceeași rezoluție, aceeași baterie și un preț cu 300 de lei mai mare.
VladSoare
QUOTE(ursul_bipolar @ 29 Oct 2017, 17:26)
Cand nokia facea telefoane samsungu visa si el vise umede.
*

Da, dar pe vremea aia Nokia știa să facă telefoane.
Astăzi nu mai vorbim de telefoane, ci de niște jucării la care funcția de telefon e un bonus. Iar la astfel de jucării Nokia n-a stat bine niciodată.
Plus că chinezii care fac astăzi jucăriile cu sigla Nokia pe ele n-au nici o legătură cu finlandezii care făceau telefoane în vremurile bune.
ursul_bipolar
Intreb iar, te-ai jucat cu nokia8 si nu ti-a indeplinit toate dorintele?? Eu m-am jucat cu el. Am pus link mai sus, cred ca e destul de elocvent. Dar nah daca nu e samsung sau apple pute rau...bleah.
AR-18-MOS
Smartphone-ul il cumperi ca si masina - pentru ca iti place un anumit producator/model. Comparatia cu care e mai eficienta/ieftina/consuma cel mai putin o fac doar virginii.
marksman
MOSule, nu-s de acord. Cumperi smartfonul ori cum zici tu, ca esti fan si numai producatorul ala exista pentru tine, chit ca mai da cate o gherla, ori ca vrei ceva anume: sa fie asa si pe dincolo, sau sa nu fie asa sau altfel.
GBX
QUOTE(ursul_bipolar @ 29 Oct 2017, 18:00)
Pe aici oamenii sunt de alta parere:
"Nokia has no investment in HMD but remains a partner, setting mandatory requirements and providing patents and technologies, in return of royalty payments.[14][15] HMD use a smartphone strategy of providing a "pure and secure" Android experience and high build quality, with brand trust and nostalgia marketing."

https://en.m.wikipedia.org/wiki/HMD_Global
*


Recunosc că nu am dat prea multă importanță fenomenului, informația o știam din presă. Probabil eronată. Sau parțial eronată.
Oricum, Nokia și Android sunt la prima incercare. Poate au mai mare succes decât cu parteneriatul Microsoft.
AR-18-MOS
QUOTE(marksman @ 29 Oct 2017, 21:28)
MOSule, nu-s de acord. Cumperi smartfonul ori cum zici tu, ca esti fan si numai producatorul ala exista pentru tine, chit ca mai da cate o gherla, ori ca vrei ceva anume: sa fie asa si pe dincolo, sau sa nu fie asa sau altfel.
*


Bre, ca incepusem sa-ti scriu dar am plecat la bowling intre timp. Tu pune mana si instaleaza SwiftKey, ca doar nu stai cu tastatura aia originala a telefonului. tongue.gif
marksman
QUOTE(AR-18-MOS @ 29 Oct 2017, 22:32)
Bre, ca incepusem sa-ti scriu dar am plecat la bowling intre timp.
*


La Iulius? biggrin.gif

29 Oct 2017, 22:43:
QUOTE(VladSoare @ 29 Oct 2017, 19:26)
Da, dar pe vremea aia Nokia știa să facă telefoane.
Astăzi nu mai vorbim de telefoane, ci de niște jucării la care funcția de telefon e un bonus. Iar la astfel de jucării Nokia n-a stat bine niciodată.
Plus că chinezii care fac astăzi jucăriile cu sigla Nokia pe ele n-au nici o legătură cu finlandezii care făceau telefoane în vremurile bune.
*


Ca Nokia a dat-o de gard cu telefoanele e adevarat. Doar ca intre chinezii care fac azi jucarelele Nokia si finlandezi exista aceeasi legatura ca intre chinezii care fac iPhone si americanii din California care au conceput Apple iPhone.
vallixx
QUOTE(marksman @ 29 Oct 2017, 21:28)
MOSule, nu-s de acord. Cumperi smartfonul ori cum zici tu, ca esti fan si numai producatorul ala exista pentru tine, chit ca mai da cate o gherla, ori ca vrei ceva anume: sa fie asa si pe dincolo, sau sa nu fie asa sau altfel.
*


Frumusețea Android-ului constă printre altele și exact în ce zici tu, anume că dacă nu ești axat pe un anume producător și vrei insa o ajunge configurație, găsești pe pista de obicei mai multi producători care o oferă, caz în care alegerea pe care o ai este mult mai variată.

Eu când mi s-a bulit Nexusu am căutat anume criterii. Configurație nu mai slaba de X, nu mai scumpă de Y, Android nu mai vechi de 7.0..,... si am găsit asta la 5 producători. LG, Samsung, HTC, Huawei si Sony, și poate o mai gaseam la niste chinezării dar nu m-a interesat. In cazul meu Sony și Samsung au ieșit pentru că am eu pitici pe creier cu astia doi, LG tocmai ma dezamăgise, ramanea Huawei si HTC. Am ales HTC.

Acum îmi face cu ochiul un P10 pentru doamna, câștigase versus-ul cu G6, dar m-a dezamăgit ieri un P9 asa ca am căzut iar pe ganduri.
ady77
QUOTE(AR-18-MOS @ 29 Oct 2017, 21:23)
Smartphone-ul il cumperi ca si masina - pentru ca iti place un anumit producator/model. Comparatia cu care e mai eficienta/ieftina/consuma cel mai putin o fac doar virginii.
*


Exact, de aia am avut Iphone 3/4, Samsung Galaxy 2, Blackberry 10, HTC M8, Blackberry Priv si acum Huawei P10+ wacko.gif wacko.gif

Sper ca nu am uitat vreunul.
argon
QUOTE(ursul_bipolar @ 29 Oct 2017, 17:26)
Cand nokia facea telefoane samsungu visa si el vise umede.
*



Omiti ceva, Nokiile de azi nu au legatura cu Nokiile alea vechi ce au facut istorie, ci o companie fiinlandeza a cumparat dreptul de folosire a numelui, si le face in china, deci cum e alview companie romaneasca asa e si nokia fiinlandeza.

Asta nu inseamna ca nokiile actuale nu sunt bune, unele sunt chiar bune la pret imbatabil fata de concurenta , de exemplu cel cu snapdagon 835, dar personal mi se par anoste.
ursul_bipolar
Vezi ce am scris la postul #5216.
Majoritatea telefoanelor este asamblata in China, inclusiv maretul si prefericitul si prealaudatul apple.
argon
Samsung nu, si nici nexusul ce l-am avut mai demult. La Samsung pana si orice nimic de husa sau bumper original nu e facut in China.

PS: spui asamblat de zici ca piesele sunt aduse din SUA si doar asamblate in china,dar sunt facute de la zero in China su materie prima din china.
marksman
argoane, cateva posturi mai sus ziceai ca nu conteaza ca e facut in China. Acu' e important ca pana si orice nimic de husa sau bumper Samsung nu e facut in China.

Daca nu stiai, China e manufactura lumii. Calitatea variaza, functie de cat se plateste si gasesti "Made in China" cam pe majoritatea electronicelor de renume, inclusiv Apple. Din proprie experienta iti zic ca pe plantatia unde prestez, toate placile sunt asamblate la chinezi, desi sunt proiectate in-house. Divizia de manufacturare s-a vandut acum mult timp pentru ca nu mai renta. Pur si simplu costurile de productie in China erau mai avantajoase.
VladSoare
QUOTE(marksman @ 29 Oct 2017, 22:33)
Doar ca intre chinezii care fac azi jucarelele Nokia si finlandezi exista aceeasi legatura ca intre chinezii care fac iPhone si americanii din California care au conceput Apple iPhone.
*

Între ei și finlandezii care finanțează azi afacerea, poate. Dar între ei și acei finlandezi care făceau telefoane acum douăzeci de ani... nici una.
ursul_bipolar
QUOTE
Daca nu stiai, China e manufactura lumii. Calitatea variaza, functie de cat se plateste si gasesti "Made in China" cam pe majoritatea electronicelor de renume, inclusiv Apple. Din proprie experienta iti zic ca pe plantatia unde prestez, toate placile sunt asamblate la chinezi, desi sunt proiectate in-house. Divizia de manufacturare s-a vandut acum mult timp pentru ca nu mai renta. Pur si simplu costurile de productie in China erau mai avantajoase.



Asa este si la Cisco si la Huawei, pcb-ul in china este facut. Failure rate-ul este destul de mic. In principiu routerele de core se rebooteaza cam la 3 ani cand se face un upgarde de soft si pana atunci nu da niciunul pe afara. Rar se intampa ca dupa un upgrade sa pice vreo placa de control si vreun linecard.

QUOTE
Între ei și finlandezii care finanțează azi afacerea, poate. Dar între ei și acei finlandezi care făceau telefoane acum douăzeci de ani... nici una.


Mai pun inca o data, poate nu s-a inteles:

"Nokia has no investment in HMD but remains a partner, setting mandatory requirements and providing patents and technologies, in return of royalty payments.[14][15] HMD use a smartphone strategy of providing a "pure and secure" Android experience and high build quality, with brand trust and nostalgia marketing."

https://en.m.wikipedia.org/wiki/HMD_Global

Poate ai tu un bol de cristal in care te uiti si vezi mai mult decat spun oficialii.

Dar stim cu totii ca romanasii stiu ei mai bine cum sta treaba, n-are nicio relevata ce scriu aia mai destepti, noi stim care e miscarea aici.
marksman
QUOTE(VladSoare @ 30 Oct 2017, 11:08)
Între ei și finlandezii care finanțează azi afacerea, poate. Dar între ei și acei finlandezi care făceau telefoane acum douăzeci de ani... nici una.
*



QUOTE
HMD is made up of former Nokia executives. The CEO was Arto Nummela, a Nokia veteran for 17 years, until July 2017 when President Florian Seiche took over as acting CEO.[11] It is headquartered in Espoo, opposite Nokia's head office. Manufacturing is outsourced to a division of Foxconn.

ady77
QUOTE(ursul_bipolar @ 30 Oct 2017, 09:32)
Majoritatea telefoanelor este asamblata in China, inclusiv maretul si prefericitul si prealaudatul apple.
*


Eu zic ca sunt ansamblate rolleyes.gif
ursul_bipolar
Cum zici tu sa fie.
fyi: majoritatea telefoanelor este asamblata
2dor
QUOTE(AR-18-MOS @ 29 Oct 2017, 22:23)
Smartphone-ul il cumperi ca si masina - pentru ca iti place un anumit producator/model. Comparatia cu care e mai eficienta/ieftina/consuma cel mai putin o fac doar virginii.
*



A si masina o cumperi doar pentru ca iti place modelul X? Nu conteaza ca are dotari mai slabe decat alta masina sau e mai scumpa?

Tu vorbesti de fanboysm. Si eu sunt fan Mercedes ca si conduc unul dar asta nu inseamna ca daca ar fi sa aleg o masina berlina, SUV sau stiu eu ce, sa nu compar avantajele si dezavantajele si sa aleg poate un BMW sau Audi.
AR-18-MOS
QUOTE(2dor @ 30 Oct 2017, 10:36)
A si masina o cumperi doar pentru ca iti place modelul X?
*


Evident. Puteam sa-mi iau masina noua, mai eficienta dpdv al consumului si a altor costuri, da' mie-mi place E65-ul meu cu perne de aer si geamuri duble la acelasi pret. Chestie de gusturi si de vene pronuntate pe penis. rolleyes.gif
dizzy
QUOTE(vallixx @ 30 Oct 2017, 01:36)
Frumusețea Android-ului constă printre altele și exact în ce zici tu,  anume că dacă nu ești axat pe un anume producător și vrei insa o ajunge configurație, găsești pe pista de obicei mai multi producători care o oferă, caz în care alegerea pe care o ai este mult mai variată.

Eu când mi s-a bulit Nexusu am căutat anume criterii. Configurație nu mai slaba de X, nu mai scumpă de Y, Android nu mai vechi de 7.0..,... si am găsit asta la 5 producători. LG, Samsung, HTC, Huawei si Sony, și poate o mai gaseam la niste chinezării dar nu m-a interesat. In cazul meu Sony și Samsung au ieșit pentru că am eu pitici pe creier cu astia doi, LG tocmai ma dezamăgise, ramanea Huawei si HTC. Am ales HTC.

Acum îmi face cu ochiul un P10 pentru doamna, câștigase versus-ul cu G6, dar m-a dezamăgit ieri un P9 asa ca am căzut iar pe ganduri.
*



Cu ce te-a suparat p9-le?
De curiozitate....
2dor
QUOTE(AR-18-MOS @ 30 Oct 2017, 11:41)
Evident. Puteam sa-mi iau masina noua, mai eficienta dpdv al consumului si a altor costuri, da' mie-mi place E65-ul meu cu perne de aer si geamuri duble la acelasi pret. Chestie de gusturi si de vene pronuntate pe penis. rolleyes.gif
*



Te referi la Nokia E65 cred. Ca Mercedes E65 AMG nu exista.
GBX
Presupun că se referă la BMW seria 7, că ei au E65.
2dor
Da, acum am vazut ca are 730d.
AR-18-MOS
QUOTE(2dor @ 30 Oct 2017, 11:19)
Te referi la Nokia E65 cred.
*


mellow.gif
Vezi ce-a zis GBX. Dar e valabila si-n cazul iPhone in raport cu celelalte pacanitori cu Android.
2dor
QUOTE(AR-18-MOS @ 30 Oct 2017, 12:23)
mellow.gif
Vezi ce-a zis GBX. Dar e valabila si-n cazul iPhone in raport cu celelalte pacanitori cu Android.
*



Deci esti fanboy. E ok, e alegerea ta si o respect.

Eu inainte sa iau ceva, gandesc. Uite am ales 8 plus in fata lui X pentru ca am mai multa informatie pe ecranul de 5.5 inch, vs 5.8 inch cu format 18:9, plus urechiusele de rigoare. Cu toate ca la design, X e bestial si astept cu nerabdare 9 Plus. Nu sunt genul sa iau X doar sa ma dau rotund. Si pana anul trecut am fost fan Android si nu imi pica nimic sa iau in continuare. Doar ca acum sunt setat pe iOS.
ursul_bipolar
Quality attitude vs fanboy, huge difference.
argon
QUOTE(marksman @ 30 Oct 2017, 10:45)
argoane, cateva posturi mai sus ziceai ca nu conteaza ca e facut in China. Acu' e important ca pana si orice nimic de husa sau bumper Samsung nu e facut in China.
*



Exact, nu conteaza pentru mine, dar se pare ca pentru tine conteaza daca te-ai simtit lezat cand am zis de chinezisme.
marksman
Nu "m-am simtit lezat". Te-am corectat cand ai afirmat un neadevar. Ai tinut sa subliniezi ca in cazul Samsung nici macar bumperele nu-s facute in China.
Ti-am zis ca in ziua de azi nu mai conteaza cine le face, majoritatea transfera productia in China, inclusiv "zeii telefoanelor" de la Apple. Plm, daca s-ar lua clientii dupa faptul ca pe ce producem noi aci pe plantatie scrie "Made in China" iar pe ce produce concurenta scrie "Made in Taiwan" sau "Made in Europe", si nu dupa performante, am fi inchis usile de mult.
koldun
QUOTE(koldun @ 27 Oct 2017, 15:46)
Fantastik asta e in cutie. Nu prea pare a fi ESD... 😒
Ori nu vad eu bine.
[attachmentid=1628074347] [attachmentid=1628074348]
*


Telefonat ESD = negativ, întrebați la ceilalți.
Telefonat Diangi = pozitiv/max 15 zile calendaristice...
🤐
Yeeee...
VladSoare
QUOTE
HMD is made up of former Nokia executives. The CEO was Arto Nummela, a Nokia veteran for 17 years, until July 2017 when President Florian Seiche took over as acting CEO.[11] It is headquartered in Espoo, opposite Nokia's head office. Manufacturing is outsourced to a division of Foxconn.

Bine, noua Nokie are aceiași directori pe care-i avea și înainte. Foarte frumos. Deci dacă mîine Volkswagen îl angajează pe Ghosn, înseamnă că VW și Renault vor deveni același lucru. tongue.gif

În orice caz, chiar dacă Nokia de azi ar fi aceeași cu cea de ieri, asta tot nu înseamnă că o companie care știa să facă telefoane acum douăzeci de ani ar trebui neapărat să știe să facă astăzi aparate foto cu GPS și feisbuc.
2dor
Problema cu Nokia e ca lumea nu mai stie ca exista. Uite unul din sefi, fan telefoane dual-sim si anti Apple, a avut un Honor 7 dual-sim activ, cumparat de mine. I-a spart ecranul si ieri mi-a spus ca e timpul sa ii iau altceva, chiar si dual-sim stand-by. I-am propus Honor 9 si el a intrebat de P10. Tinand cont ca e mana rara, prefer spatele de aluminiu de la P10. M-a intrebat ce recomand altceva. I-am spus de Nokia. A nu. Sunt convins ca nu stie de noile telefoane Nokia si nu stau sa fac curs. P10 sa fie si asta e.
marksman
QUOTE(VladSoare @ 31 Oct 2017, 08:14)
Bine, noua Nokie are aceiași directori pe care-i avea și înainte. Foarte frumos. Deci dacă mîine Volkswagen îl angajează pe Ghosn, înseamnă că VW și Renault vor deveni același lucru. tongue.gif

[...]
*


Doar ca nu prea. VW vinde Skoda la Renault, care face Octavia cu emblema Renault si nu prinde la public. Vinde marca Skoda unor cehi, fosti directori pe cand Skoda apartinea VW. Skoda foloseste patente VW si lanseaza o noua masina, sub emblema Skoda. Ramane de vazut daca prinde la public.

31 Oct 2017, 09:44:
QUOTE(2dor @ 31 Oct 2017, 09:34)
Problema cu Nokia e ca lumea nu mai stie ca exista. Uite unul din sefi [...] M-a intrebat ce recomand altceva. I-am spus de Nokia. A nu. Sunt convins ca nu stie de noile telefoane Nokia si nu stau sa fac curs. P10 sa fie si asta e.
*


Deocamdata nu mai exista. Am avut telefoane de la Ericsson, Alcatel si Nokia. Majoritatea de la Nokia. Samsung am avut pe cand inca mai exista Windows Mobile, si era o petarda de telefon. Dupa decesul lui Nokia N900 am avut numai Samsung. Dar pentru ca la toate criteriile mele de azi s-a potrivit cel mai bine Nokia 5, asta o sa am o vreme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.