Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
DragosP
QUOTE(meganus_bicorpus @ 20 May 2019, 07:55)
iar că sa zici că Huawei spionează și Apple nu, asta e și mai mare măgăria!
*


E cam ca la #rezist: penalii noștri sunt mai puțin penali ca penalii voștri.
gabize
Intrați în sevraj dacă nu politizați totul? mad.gif
cj98czh
https://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...wei-android.htm

Si in varianta ro ..

R19/16v
Buna treaba smile.gif prea si-o luasera-n cap cu molecularele lor biggrin.gif
cj98czh
Acuma sincer .. nu ii buna deloc ... pt. ca concurenta aduce numai de castigat pentru utilizatori ... dar era previzibila ...
gabize
Din ce înțeleg, e vorba de restricții în spațiul american. Google e obligat să aibă politici care să respecte legislația regiunii. Deoacamdată nu rezultă că și-n Europa sau Asia vor proceda la fel.
Oricum, chinezii vor avea de suferit, o dată cu neîncrederea, dar și datorită prețurilor aliniate la concurența coreană.
cj98czh
QUOTE(gabize @ 20 May 2019, 08:35)
Deoacamdată nu rezultă că și-n Europa sau Asia vor proceda la fel.
*



Asta ramane de vazut ... oricum tot ce este companie americana se va conforma ... si sunt destul de multe si mari ...

Intre timp ..

https://www.hotnews.ro/stiri-international-...iale-huawei.htm

VladSoare
QUOTE(gabize @ 20 May 2019, 07:35)
Din ce înțeleg, e vorba de restricții în spațiul american. Google e obligat să aibă politici care să respecte legislația regiunii. Deoacamdată nu rezultă că și-n Europa sau Asia vor proceda la fel.
*

Nu-i atît de simplu. E vorba de produse dezvoltate în America. Să-i dai unui străin acces la un produs pe care l-ai făcut în America sau la un serviciu pe care i-l prestezi din America se numește export, iar în America exportul nu este un drept, ci un privilegiu. Ca să poată ocoli restricțiile, Google ar trebui să dezvolte softul respectiv în afara Americii. Iar asta nu cred că se va întîmpla vreodată. Nu-l văd pe Google mutîndu-și sediul central pe alt continent.
dizzy
Asta insemana ca voi putea lua un P20 sau P30 eftin.
Works for me!
DragosP
Da, da.
Cred că deocamdată vei avea de așteptat.
ursul_bipolar
Se vede ca le e tare frica de ei daca au ajuns pana aici incat sa le interzica accesul la o platforma care se vrea open source. Mizerabil comportament.
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 17 May 2019, 13:23)
Eh, erau vremuri cand telefoanele costau mai mult ca un salariu.
*


aveai tu salariul mai mic, nu erau 3310 mai scumpe
DragosP
QUOTE(ursul_bipolar @ 20 May 2019, 12:40)
Se vede ca le e tare frica de ei daca au ajuns pana aici incat sa le interzica accesul la o platforma care se vrea open source. Mizerabil comportament.
*


Mizerabil, corect, dar nu cred că e vorba de open source. Ci de anumite servicii care nu-s neapărat open source.
De altfel au și anunțat că H poate folosi Androidul în continuare, varianta pentru toți amărăștenii.
gabize
Nu tot ce e gratis e open source.
Androidul este proprietatea google și-l oferă pe baza unor condiții.
cj98czh
QUOTE(ursul_bipolar @ 20 May 2019, 12:40)
Se vede ca le e tare frica de ei daca au ajuns pana aici incat sa le interzica accesul la o platforma care se vrea open source.
*



Nu le interzice accesul la open source .. le interzice accesul la cele cu licenta ..

"Cei care dețin produse Huawei vor putea folosi și descărca în continuare aplicațiile din Google apps, spune compania americană. Însă suspendarea colaborării dintre cele două companii va afecta în special produsele Huawei comercializate în afara Chinei, având în vedere că Huawei nu va mai avea acces la următoarele update-uri ale sitemului de operare Android, iar următoarele modele de telefoane ale brandului chinez care vor rula Android vor pierde accesul la servicii populare ale Google, precum magazinul Google Play, sau aplicațiile Gmail și YouTube."

Sursa: https://www.startupcafe.ro/afaceri/google-h...ocare-acces.htm

Si nu este o decizie a lor .. ci a guvernului american, iar ei ca firma americana trebuie sa se supuna ..
gabize
QUOTE(cj98czh @ 20 May 2019, 13:04)
Si nu este o decizie a lor .. ci a guvernului american, iar ei ca firma americana trebuie sa se supuna ..
*


... în state!
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 20 May 2019, 12:40)
aveai tu salariul mai mic, nu erau 3310 mai scumpe
*

Eu vb. vremurile lu' Motorola D460, Ericsson seria G si T.
3310 a venit tarziu.
cj98czh
Firmele americane trebuie sa se supuna in a facesau nu afaceri de orice fel cu orice tara sau operator declarat de guvernul SUA ca fiind interzis ... indiferent unde are acea firma americana filiale ... sau unde isi desfasoara activitatea ... google intra la ce am scris mai sus fiind firma americana ... la fel si Microsoft, etc, etc ..

Am lucrat la firma americana ... au departamente de Trade Compliance care monitorizeaza la sange treaba asta ... monitorizeaza inclusiv clientii lor ... ca nu cumva sa vand aia sau prin interpusi la cei banati ... orice incercare se raporteaza direct in SUA ..
DragosP
QUOTE(gabize @ 20 May 2019, 12:52)
Nu tot ce e gratis e open source.
Androidul este proprietatea google și-l oferă pe baza unor condiții.
*


Ai zis una adâncă rău!
Și nici macar open source nu TREBUIE să fie gratis. wink.gif

P.S. Eu linuxez din 1998, așa că le cam știu p'astea cu o.s.
IRONICK
Telefonanele-s praf in ochi. Sunt producatori multi de componente (telecom nu inseamna doar telefoane) care suspenda livrarile catre Huawei.
cj98czh
Destul de misto explicat ... pierderi sunt de o parte si de alta ..

https://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-2...izia-google.htm

gabize
QUOTE(cj98czh @ 20 May 2019, 13:14)
Firmele americane trebuie sa se supuna in a facesau nu afaceri de orice fel cu orice tara sau operator declarat de guvernul SUA ca fiind interzis ... indiferent unde are acea firma americana filiale ... sau unde isi desfasoara activitatea ... google intra la ce am scris mai sus fiind firma americana ... la fel si Microsoft,  etc, etc ..
*


Nu neg, știam că trebuie să respecte normele din statele în care-și desfășoară activitatea, fiind înregistrate drept companii locale. Tocmai de aceea marii producători auto din afara Europei au filiale în EU și sunt considerați fabricanși autohtoni, chit că doar asamblează sau furnizează soluții.
Posibil însă ca "tătucul" lor să le impună și regulile proprii, caz în care-mi retrag afirmația. biggrin.gif
VladSoare
Tot ce fabrici în SUA, fie produs fizic, fie software, fie pur și simplu rezultatul unei munci făcute pe teritoriul SUA (de exemplu un algoritm pe care l-ai inventat cu colegii în timpul liber) are voie să părăsească teritoriul SUA numai cu aprobare expresă de la autorități. Acolo nimeni nu are implicit dreptul de a exporta ceva. Exportul este un privilegiu pe care statul american ți-l acordă în condițiile impuse de el.
Chiar dacă Google și-ar deschide o filială în Europa, atîta timp cît acea filială ar avea acces la produse fabricate pe teritoriul SUA, sau la servicii prestate pe teritoriul SUA (de ex. consultanță la telefon, consultantul aflîndu-se fizic în SUA), ea ar fi obligată să respecte regulile de export impuse de SUA. În caz contrar, compania mamă ar avea de suferit. Iar cu compania mamă pusă la zid, filiala ar muri și ea rapid.
Singurul mod legal de a evita restricțiile este ca Google să se mute cu totul în afara SUA. Or asta sigur nu se va întîmpla. Nu de dragul unor chinezi, în orice caz.
gabize
Am înțeles, e komuniști! biggrin.gif
VladSoare
În anumite privințe, da, au cîte ceva din apucăturile comuniștilor.
Rimio de Vassur
QUOTE(cj98czh @ 20 May 2019, 14:17)
Destul de misto explicat ... pierderi sunt de o parte si de alta ..

https://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-2...izia-google.htm
*


De fapt este foarte slab explicat. Unilateral si slab informat.
"Daca vor produce un sistem de operare" ... e facut deja. Nu se stie si daca e bun de ceva. Si android a fost o panarama la inceput (nu discut daca a depasit stadiul).
"Nu vor mai avea acces la gmail si google maps" ... exista alternative chinezesti. Cit sint de bune ... poate o sa aflam.
"Nu vor mai avea acces la google play" ... au alternativa. Cit o fi de buna ... Abia ii impulsioneaza sa o promoveze si in afara chinei.
In China oricum nu se prea foloseste google si unele sint chiar blocate. Am vrut o data sa fac downgrade la o tableta si am pus rom chinezesc. Nu avea nimic de la google. Cu ocazia asta ii impulsioneaza sa isi promoveze alternativele chinezesti in afara.

Totul se reduce la un joc "chicken": cine are stocuri mai mari si o sa reziste mai mult. Sper doar sa nu se ambitioneze peste ce pot suporta, ca pina la urma alde noi o sa platim ambitiile lor.
cj98czh
baiul ca ambitiile lor sunt de a vinde inafara Chinei si acolo sunt limitati si concurenta mare ... greu sa iesi pe piata cu altceva in momentul de fata ... si dureaza ani sa le pui la punct ... ani pe care ei nu ii au ...
gabize
@Rimio:
Tu raportezi totul la China, când telefoanele Huawei sunt comercializate peste tot. Și majoritatea clienților vor acces la toate cele, restricțiile îi determină să facă un pas înapoi. De exemplu, deși există aptoide, prefer gplay. E oficial, toate softurile serioase au semnătura producătorului...
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 20 May 2019, 13:46)
Telefonanele-s praf in ochi. Sunt producatori multi de componente (telecom nu inseamna doar telefoane) care suspenda livrarile catre Huawei.
*


invers nu e rau? ca huawey fac echipanete de retea si ei....

20 May 2019, 17:12:
QUOTE(IRONICK @ 20 May 2019, 13:14)
Eu vb. vremurile lu' Motorola D460, Ericsson seria G si T.
3310 a venit tarziu.
*


am avut T10, a fost dupa 3310. Seria G cred ca a fost mai scump ca primul eu salariu, da.
marksman
De facut, fac, unele chiar foarte bune. Problema e ca nu prea respecta standardele si cand vine vorba de interoperabilitate cu alti producatori te trezesti ca pui toata sandramaua pe butuci. Sau te iau la impins vagoane clientii ca de ce Huawei are sau face nu-stiu-ce si tu nu, si trebuie sa le explici ca tu ai facut produsul conform cu standardul X, de la care Huawei si-a permis sa devieze. Am vazut de vreo doua ori biti rezervati folositi de ei ca sa creasca performanta, sau valori hard-coded maxime trimise tot in acest scop.
VladSoare
QUOTE(IRONICK @ 20 May 2019, 12:14)
Eu vb. vremurile lu' Motorola D460, Ericsson seria G si T.
*

Ooo, D460, ce telefon mișto a fost... wub.gif
Telefonul în sine nu era așa scump, am dat un milion pe el la Metro, dar abonamentul te omora. biggrin.gif

gabize
Ce vremuri... Cum era? Primele 5 secunde nu se taxau? Sau mai multe?
VladSoare
Primele trei. Dar n-a ținut mult. Cînd au pus mîna românii, s-a ales praful, ca de obicei. laugh.gif
ursul_bipolar
QUOTE(marksman @ 20 May 2019, 17:18)
De facut, fac, unele chiar foarte bune. Problema e ca nu prea respecta standardele si cand vine vorba de interoperabilitate cu alti producatori te trezesti ca pui toata sandramaua pe butuci. Sau te iau la impins vagoane clientii ca de ce Huawei are sau face nu-stiu-ce si tu nu, si trebuie sa le explici ca tu ai facut produsul conform cu standardul X, de la care Huawei si-a permis sa devieze. Am vazut de vreo doua ori biti rezervati folositi de ei ca sa creasca performanta, sau valori hard-coded maxime trimise tot in acest scop.
*



Am interconectat Hauwei - Juniper - Cisco - Alcatel samd fara batai de cap.
Am avut o singura data o problema de STP intre Cisco si Hauwei si una de OSPF intre Huawei si Juniper, s-au rezolvat prin hot patch-uri, nici macar cold patch. In schimb totul teava.

Eu nu am vazut nicio sandrama pe jos si am lucrat cam pe toate retelele mari de SP din Europa unde H a fost si este prezent.
marksman
Pe mine m-a distrat maxim (in sensul negativ) faptul ca MME-ul Huawei presupunea din start ca sunt maxim 128 de Paging Areas, dar pe teren erau 129.
Sau cand facea SCTP doar pe portul hardcoded, de am schimbat in tot RAN-ul, ca la noi se putea schimba, desi default mergea pe ala din RFC.

Ce fac pe partea de routere si switch-uri habar n-am, eu ii tin minte pentru ce-am patimit cu RAN-ul.
gabize
Gata, fără injurii, că nu-i cafenea!
Vorbiți frumos! mad.gif
VladSoare
radmasa.gif up.gif

Despre echipamentele profesionale nu-s în măsură să mă pronunț, dar ca end user nu pot să mă plîng. Am două routere 4G Huawei, unul portabil și unul fix, și ambele merg beton. Ba ăla fix are chiar și o aplicație drăguță de iOS și Android, cu care-l poți controla rapid, poți verifica traficul consumat, știe cînd e data facturării ca să reseteze singur contorul, etc. Îmi plac ambele, nimic de reproșat.
vallixx
QUOTE(gabize @ 20 May 2019, 13:51)
Am înțeles, e komuniști! biggrin.gif
*


Cam tarziu te-ai prins despre hipocrizy country.....

Probabil ca Huawei nu a fost ....sau nu a MAI fost de acord sa decarteze totul la NSA.
Din momentul ala au devenit indezirabili, a mai contat ca au luat muuult din felia de mar.....

Ma mir cum alte produse chinezesti, gen Xiaomi, OnePlus, ZTE, Lenovo.....nu sunt deloc atat de problematice cu securitatea. Sa fie oare din cauza ca fac ce li se spune sau pentru ca nu amenință sa muste prea tare din mar?

Cum ziceam mai sus, Hipocrizy Country stikes again. Mi-ar placea maxim ca Huawei sa inventeze ceva sau sa scoată un AS din mânecă si sa le dea o mare mwie corecta politic si cu gust de mar. Putin probabil sa se intample asta totusi ....
VladSoare
Nu cred că Huawei mușcă din măr. Mai degrabă din Samsung/Google/LG/etc.
gabize
Din mar muscă androidele, în general. Huawei mușcă din ceilalți androizi.
VladSoare
Da, cam așa.

Oricît de romantică ar fi ideea unui producător mic și drăguț și inocent, care cade victimă conspirației nerușinate a celor mari și răi care nu-l vor la masa lor, eu nu m-aș grăbi să cred în ea. Nu cred că Huawei este mireasa neprihănită în care pozează, și nici că o companie, oricît ar fi ea de mare, are puterea de a controla guvernul american în interesul ei propriu pentru a-și anihila concurența. Astea se întîmplă doar în filme. Dacă s-a ajuns pînă aici, cel mai probabil au existat și motive serioase, iar "conspirația" împotriva Huawei îmi seamănă cu așa-zisa "conspirație" împotriva lui Ghosn. Că o fi conspirație sau nu, e discutabil, dar chiar dacă este, ea n-ar fi luat avînt dacă n-ar fi avut ceva concret pe care să se bazeze.
ursul_bipolar
QUOTE(marksman @ 20 May 2019, 20:23)
Pe mine m-a distrat maxim (in sensul negativ) faptul ca MME-ul Huawei presupunea din start ca sunt maxim 128 de Paging Areas, dar pe teren erau 129.
Sau cand facea SCTP doar pe portul hardcoded, de am schimbat in tot RAN-ul, ca la noi se putea schimba, desi default mergea pe ala din RFC.

Ce fac pe partea de routere si switch-uri habar n-am, eu ii tin minte pentru ce-am patimit cu RAN-ul.
*



Pe partea de RAN si Core CS au mai fost probleme, imi aduc aminte ca aveam colegi care aveau de furca cu chestii non standard.
dizzy
dna. dizzy, auzind aseara de problema Huawei -Android imii zice:
-Lasa ca isi face Huawei un Handroid al lui!
Andy_ACS
Nu cred ca e departe de adevar doamna.
AOSP+putin efort.
Problema e ca deja multi renuntau la ideea de Huawei si pana acum, din diverse motive, discutii, incertitudini.
Acum vor fi si mai multi cei ce se vor feri. De firme nu mai zic.
Mie imi pare rau. Era o firma care ridica nivelul mai ales pe partea de telefoane de buget sau middle, unde chiar am recomandat si cumparat Huawei pentru diverse cunostinte.
marksman
Telefoanele lor sunt chiar bune. Intrebati-l pe doctoru' de la Deva cu ce face poze de vreo doi ani.
gabize
P9 are cameră bună dacă și lumina e corespunzătoare.
Comparându-l acum cu S9+, exceptând faptul că e diferență mare de ecran, rezoluție și dotări, ca fluiditate și viteză de reacție nu e depășit deloc.
Chiar și camera, afară, pare a focaliza mult mai rapid și nu saturează culorile.
clio4edc12
Razboi economic/informational baieti. Ia uitati, acum au 90 de zile sa negocieze. Sa cedeze la ce vor americanii.
https://www.gsmarena.com/us_delays_huawei_b...-news-37129.php
aLecsunder
QUOTE(VladSoare @ 20 May 2019, 21:38)
Da, cam așa.

Oricît de romantică ar fi ideea unui producător mic și drăguț și inocent, care cade victimă conspirației nerușinate a celor mari și răi care nu-l vor la masa lor, eu nu m-aș grăbi să cred în ea. Nu cred că Huawei este mireasa inocentă în care pozează, și nici că o companie, oricît ar fi ea de mare, are puterea de a controla guvernul american în interesul ei propriu pentru a-și anihila concurența. Astea se întîmplă doar în filme. Dacă s-a ajuns pînă aici, cel mai probabil au existat și motive serioase, iar "conspirația" împotriva Huawei îmi seamănă cu așa-zisa "conspirație" împotriva lui Ghosn. Că o fi conspirație sau nu, e discutabil, dar chiar dacă este, ea n-ar fi luat avînt dacă n-ar fi avut ceva concret pe care să se bazeze.
*



Huawei nu are cum sa fie o poveste romantica. Este un gigant, doar pe partea de telefoane al doilea producator la nivel mondial, controlat de stat si ale varor varfuri de gama sunt printre cele mai scumpe de pe piata. Nu vad de ce nu merita aceiasi rigoare si injuraturi precum Samsung si Apple.

O chestie pe care n-o inteleg, atunci cand nu exista interese directe, fie de vorbim de politica, religie, branduri, plmea, de unde atat partizanat la unii.
madhorsefuzzy
So:
Huawei Mate 20 - 4GB RAM - 128 GB storage

sau

Xiaomi Mi9 - 6GB RAM - 128 GB storage

?

Ambele suporta Google Camera port.
aLecsunder
Xiaomi e mai nou, mai mare si mai puternic, pe hartie. Nu stiu in viata reala cat e transpusa hartia aia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.