Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
argon
Daca era rezistent la apa nu mai stateam pe ganduri.
vallixx
QUOTE(ursul_bipolar @ 14 Sep 2017, 13:38)
Cred ca da, aia e. Eu zic sa ma astepti sa vezi ce se mai intmpla cu el.
De Nokia 8 ce zici?
*


Desi e tot chinezarie, ca inteleg ca se face tot pe la Foxcon.....imi place.
Nu stiu insa de unde l-as putea cumpara din RO si cam pe la ce bani ar iesi.
Pe hartie, specs-urile par bune.

Nu stiu insa ce mama naibii sa fac cu Nexusu' , merge de dimineata de rupe.
Si azi chiar l-am frecat, pe sistemul ori cade de tot, ori merge. Merge si nu numai ca merge, dar bateria e pe la 60 si ceva la suta, altadata pe la ora asta bateria era pe la 40 si ceva.....si frecat mai putin ca azi.

Singura retinere cu el este ca deja "i-am luat frica" si mi-e sa nu ma lase cand mi-e lumea mai draga, adica fix cand am mai mare nevoie de el.

Daca ar fi sa schimb, m-am tot uitat incolo si incoace, "finalistii" ca sa zic asa ar fi HTC10, cam pe primul loc, urmat de LG G5 (G6 nu justifica diferenta de pret pentru nevoile mele) si parca, desi nu prea as vrea, un P9.

Eu tot visez la Pixel dar raman cu visele. Nu dau 3500 RON pe el.

argon
Nu-ti parea rau, stiu pe cineva cu unul, si e mai ceva ca hauvei p9, il incarci de 2 ori pe zi.
vallixx
Asta e posibil, Nexusurile n-au stat niciodata fantastic ca autonomie.
5x-ul e decent din punctul asta de vedere.

OP5-ul pana nu se vinde oficial in RO nu ma bag, uite ce pateste meganus cu un Huawei, care e luat totusi din UE direct.
cj98czh
Ia un 10 ca nu o sa iti para rau.
ursul_bipolar
QUOTE(vallixx @ 14 Sep 2017, 16:27)
Desi e tot chinezarie, ca inteleg ca se face tot pe la Foxcon.....imi place.
Nu stiu insa de unde l-as putea cumpara din RO si cam pe la ce bani ar iesi.
Pe hartie, specs-urile par bune.

Nu stiu insa ce mama naibii sa fac cu Nexusu' , merge de dimineata de rupe.
Si azi chiar l-am frecat, pe sistemul ori cade de tot, ori merge. Merge si nu numai ca merge, dar bateria e pe la 60 si ceva la suta, altadata pe la ora asta bateria era pe la 40 si ceva.....si frecat mai putin ca azi.

Singura retinere cu el este ca deja "i-am luat frica" si mi-e sa nu ma lase cand mi-e lumea mai draga, adica fix cand am mai mare nevoie de el.

Daca ar fi sa schimb, m-am tot uitat incolo si incoace, "finalistii" ca sa zic asa ar fi HTC10, cam pe primul loc, urmat de LG G5 (G6 nu justifica diferenta de pret pentru nevoile mele) si parca, desi nu prea as vrea, un P9.

Eu tot visez la Pixel dar raman cu visele. Nu dau 3500 RON pe el.
*



Eu zic sa nu te grabesti. Mai ai garantie la el?
Monitorizeaza situatia si daca nu se mai intampla eu zic sa nu il dai. Nokia 8 inca nu s-a lansat, o sa apara in noiembrie decembrie si la noi. G5 e frumos, se misca excelent dar eu unul daca o sa-mi pice vreodata ireversibil G4 voi trece pe Nokia.
argon
Da Samsung de ce nu vrei? E de fițe?
vallixx
Samsung nu vreau pentru ca am eu o problema cu firma Samsung, bazata pe niste experiente anterioare. Ca si cu Sony. E vorba de pititcii mei de pe creier, aparatele poate chiar sunt bune. Dar na, fiecare are cate un stol de vrabii la bord.

Mai am vreo 3 luni de garantie dar nu la LG/ESD pt ca e luat de la telefonultau.eu si aia ofera garantie la ei, vezi discutia si despre Huaweiul lu Meganus.
Nu ma deranjeaza foarte tare situatia pentru ca daca e sa ajunga in service, indiferent ce ii fac aia oricum nu-l mai tin.

Eu il mai tin doar daca nu mai face si nu ajunge la service, dar dupa cum ziceam mai sus ï-am prins frica". Nu mai am siguranta ca nu ma lasa prin vreun concediu cand sunt prin vreun varf de munte.

Deci...da, astept deocamdata sa vad cum se comporta.
Cat timp e cuminte il tin, iar cand plec pe undeva o sa-mi iau vreo ragalie veche sa am de backup. Daca mai face pe nebunu' il trimit la telefonultau iar eu ma voi orienta probabil catre un HTC 10. Corespunde cel mai bine nevoilor mele , inclusiv dpdv bugetul pe care consider eu ca e ok sa-l aloc pentru un telefon. In plus, am doua HTC-uri in familie, chiar vechiute, care inca merg. Par fiabile.

O sa trebuiasca sa ma obisnuiesc cu Sense vs Android de google (sunt la al treilea Nexus), o sa trebuiasca sa ma obisnuiesc cu aprenta pe fata vs spate....dar nu e un capat de tara.
Daca google nu ma vrea client si la al cincilea Nexus, aka Pixel ce pot eu sa le fac?
tatimeu
QUOTE(cj98czh @ 14 Sep 2017, 15:27)
Lasa Argoane .. sa iti iei tu din alea ... eu nu vreau ... sunt mai traditional asa ...
*


Garanția la ei e așa mai netradițională. Îți vine curierul la ușa îi dai coletul și într-o săptămână îți vine înapoi acasă. Dar na ce sa faci dacă ești tradițional aștepți să-ți vina Depanero acasă dar de primit înapoi tot stai sa te întrebi când, cum unde.
dandobre
Vali, întreb și eu, fără vreo urma de răutate, cu doar in necunoștință de cauza pentru că văd că este un scenariu care se repetă.
De ce nu mai vrei sa tii telefonul dacă ajunge in service?
vallixx
Cred ca tot un pitic de al meu de pe creier e responsabil cu asta.

Cumva daca e reparat......nu mai e acelasi telefon. Nu cauta logica in ce zic, nu cred ca este, pentru ca daca este reparat, cel putin dpdv teoretic.....e acelasi telefon. In teorie. In practica se intampla 2 lucruri:

1. Chiar daca stiu ca teoria zice ca este ok si reparat, tot am acolo undeva pe umarul corespunzator dracusorul ala mic si rosu care vrea sa ma convinga ca nu-i asa.

2. Nu sunt extrem de sigur de calitatea reparatiilor din service.
Daca e service de reprezentanta de cele mai multe ori au flux mare si reparatiile le fac in graba, daca e service mic e la noroc, poti da de cineva care stie ce face sau de cineva care doar crede ca stie ce face.

Oricum, ce stiu sigur si aici nu am nicio urma de indoiala este faptul ca nu l-as da cu probleme.
Nu sunt genul ala de om. Daca se strica si-l repar, il dau reparat., cu actele de achizitie, de reparatie, cu tot ce am eu.
Sa-l dau cu probleme sperand ca isi va lua teapa urmatorul proprietar......nope. Not me.
dandobre
Ok, ms.
mircea_aq
Bootloop, babysitting apps, update-uri de securitate de anul trecut, 15% adoption rate nougat la un an de la lansare. Daca esti masochist continui pe aceeasi linie.
Cum SD835 n-a ajuns inca la nivelul unui A9 din 2015 in materie de performanta single score, iar androidul e in principal single threaded, ai imaginea completa a unui fiasco.

Mai mult de 14-1500 lei nu merita sa spargi pe niciun android. Or fi telefoane cu camera buna, sau ecran bun, sau amplificator digital de sunet, dar experienta e din start viciata de softul google si incompetenta qualcomm.
vallixx
Nu-i Androidul de vina.

Din ce am citit bootloop-ul la Nexus 5x e dat de o problema hardware, adică de o problema la doua nuclee din cele 6 ale procesorului, cele mari, accentuată și de faptul că SD808 are tendința de a se încălzi.

Ultimul security update este de pe 5 septembrie anul asta, deci de acum 10 zile.

SD-ul mai dă chix la unele serii, stiu, simt pe pielea mea insa hai sa ne gândim și cat e presiunea pe ei sa scoată modele noi pe banda rulanta, astfel încât un producător sa iasa cu ceva in plus când își lansează un terminal nou. Inevitabil unele serii vor fi "grabite", adică exact cum s-a îngropat cu aia 808/810.

Știu unde bați, insa gândește-te că Apple are un model de telefon.
E ușor sa scoti un model de procesor pe an. Și ala de fapt e de la Samsung. Deci și ei îl cumpără de la alții asa cum restul cumpără Snapdragon.

Surpriza frumoasa este Kirin-ul de la Huawei care pare performant si destul de fiabil.

Eu as ridica prgaul tău de 14-15 la undeva in jur de 2000 pe un terminal bun
Iar in ce priveste marul, nu vad de ce as cheltui mai mult cand face acelasi lucru.
Sa fim realisti, e numai o problema de preferință personala, altfel nu este superior unui flagship android. Nici la performante, nici estetic. E doar chestie de gust.

Update: Nexusul se va duce in service, a mai facut aseara inca o sesiune de bootloop de 2-3 minute din care a ieșit și acum scriu de pe el. Dar e clar că e compromis.
VladSoare
Nu neapărat. Se repară și e ca nou.
Ce, Symbolul l-ai vîndut după prima intrare în service? tongue.gif
vallixx
Nu, dar reparatia presupune schimbarea placii de baza. Și evident că se schimba, cred, cu un model similar, care insa se știe că are o problema. Și mi-e că ar fi doar "o bomba cu ceas", adică as sta cu frica in san. Poate aiurea, stiu, evdent că e la noroc, dar după cum am zis, au și piticii mei un cuvânt de spus. biggrin.gif

Citisem undeva pe net că repararea se face cu schimbarea placii de baza cu un alt model care vine și cu niște rami in plus. Daca e așa m-as baga, dar daca schimba o piesa cu aia identica, care are același probleme de proiectare nu cred că fac mare brânză. O sa fac un drum azi pana la ESD sa incerc sa vorbesc cu un nenea reparator, ca la telefon dau numai de tanti care rasounde la telefon care sigur habar n-are.
xcss
QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2017, 08:37)
E ușor sa scoti un model de procesor pe an. Și ala de fapt e de la Samsung.
*



Atâta doar că nu e de la Samsung.
argon
Exynosu bate snapdragonu din orice pozitie, atat 820 cat si 835-ul sunt mai slabe decat variantele europene.
tatimeu
in antutu nu Argoane?
argon
Si in antutu. Dar conteaza mai mult in utilizare, sunt destule teste pe youtube, ce nu implica antutu.
tatimeu
radmasa.gif
dandobre
Hai frate că și voi vă certați de parcă sunteți la grădiniță.
Dacă un telefon e bun nu înseamnă că celălalt e prost, marea majoritate performeaza bine într-o anumită plajă de criterii iar diferențele minore nu justifică tonul categoric cu care le desființați reciproc în funcție de preferințele personale.
R19/16v
Singurul telefon prost e aifonu' biggrin.gif
GBX
Aifonu' nu-i telefon, e stil de viață! biggrin.gif
Solon
QUOTE(R19/16v @ 15 Sep 2017, 10:55)
Singurul telefon prost e aifonu' biggrin.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Cica ala cel mai scump e 6100 lei. Pret oferit de amicii lui meganus, banditii de la quick.
Toata lumea la rate! biggrin.gif
vallixx
Va scriu de pe noul meu HTC10. Pe Nexus l-a apucat aseară din nou bootloop-ul și încă o data azi mai pe la prânz. Deci...... service scrie pe el. Am sunat la prietenii lui meganus, telefonultau, am nimerit din a ....patra incercare. Mi-a răspuns o tanti, i-am explicat, m-a întrebat de acte și mi-a dat adresa să-l trimit la Ploiesti, ceea ce s-a și întâmplat, acum e la FAN Courier.

Sa vedem cat de serioși sunt. Va țin la curent.

Acum despre HTC10 nu va pot spune prea multe, suntem "împreună" de câteva ore.
Prima impresie e buna, acum imi dau seama cat m-am obișnuit cu Nexusurile.
Nu-mi displace Sense, mai ales că e o versiune foarte discreta de Sense, însă dacă mă întrebați parca tot spre androidul ala din topor, de google, ma trage ata.

Ca atare i-am pus google now launcher, gboard si parca așa ne imprietenim msi ușor.
Probabil că e și chestie de obișnuință.

Telefonul e frumos, atent lucrat, sta mai bine in mana decat 5x-ul, se mișcă bine, n-am ce să-i reproșez deocamdată. G5-ul fusese un contracandidat puternic dar Optimus UI nu mi-a placut. Mult prea intrusiv.

Sunt curios de autonomie, o sa vad după câteva încărcări.
N-am făcut încă poze, am timp acum in weekend sa surprind un pic din marea neagra.

Aaaaa, era sa uit, sunetul e fantastic. Iar in casti e wow.
meganus_bicorpus
eu am avut doua HTC-uri cu Beats Audio....jos palaria ce sunet scotea!
dizzy
6100 di lei?
Nu-i prost cine cere...
@vallixx, sa il folosesti sanatos!
vallixx
Săru' mâna!
cj98czh
Husa pt IceView 😀 sa-i iei ....

Vezi ca 10-le vine de obicei cu pachet de 100 sau 200 gb inclus spatiu de stocare pe Photos, Drive, etc
vallixx
De pe FB tongue.gif
Avani
QUOTE(R19/16v @ 25 Aug 2017, 21:59)
GBoard - much better.
*




QUOTE(Avani @ 25 Aug 2017, 22:22)
Ia să văd, e în teste acum. smile.gif
*



După mai multe încercări, cel puțin 2 săptămâni, tot SwiftKey rămâne cel mai bun pentru mine. Pe mod glide, Gboard excelează, dar la predicție cuvinte sau sintaxe proprii tot SwiftKey e mai bun. Din ce am văzut, Gboard învață de peste tot, însă SwiftKey are profil personal și învață mai rapid stilul tău și cuvintele, expresiile folosite.
Gboard e un pic mai rapid.
Iar ce nu mi-a plăcut la el, nu îți inserează adrese de email sau chestii ținute minte în câmpuri predefinite/formulare, nu știu din ce rațiuni.
mircea_aq
2 spre 3 ani inaintea competitiei. Ne intoarcem in 2020 sa vedem daca qualcomm trece pragul de 4000:

http://www.gsmarena.com/a11_in_iphone_x_cr...-news-27302.php


vallixx
Mie mi se rupe de ce zice testul x sau y, pe mine ma interesează ce poți face cu el în lumea reală. Și adevărul e că în lumea reală mărul muscat e limitat. Androidul îți oferă o gama mult mai largă de posibilități.

Da, dacă vrei numai sa dai telefon, SMS și să te dai oleacă pe net, mărul e perfect ok, dar nu vad de ce pentru asta trebuie sa dau mia de euro.

Daca vreau niste automatizări, niste funcții cu NFC, dacă vrei să asculți muzică la casti tongue.gif , sau sa iti urci fișiere in telefon fara sa ai net sau un calculator un iTunes.....etc, cu marul iesi pierdere, cu tot scorul lui smecher din cine stie ce teste.
mircea_aq
Geekbench-ul evalueaza strict partea de cpu-ram, mai exact ruleaza o serie de algoritmi, aceeasi care se folosesc si pentru a evalua x86-le, cum ar fi AES, Dijkstra, HTML, SQL, fct Gauss, tot ce tine memorie, copiere, latenta, latime de banda. E o chestie sintetica destul de limpede si care nu lasa loc de interpretare. Astea-s rezultatele. Ce face un A11 azi nu o sa poata sa faca SD845 la anul nici un SD855/65? peste doi ani, asta e rezultatul in lumea reala.

Marul e limitat de buzunarul posesorului in primul rand.
In afara de lipsa de customizare cronica, restul sunt povesti.
Fisierele se transfera imediat intre iphone - pc windows - android device.
Ca nu se transfera pe blustutz sau nu se conecteaza cu nfc... Ce viteza are BT-ul ?
Iti zic eu, ca sa te scutesc de un gugal search ... pana la 25Mbps....
Ce viteza ai pe date mobile ? dar pe wifi ? Acum iti dai seama de ce BT e pentru car kit, nu pentru transfer de fisiere.

Nu stiu ce intelegi tu prin automatizari.
Daca vrei muzica si nu vrei sa cotizezi la mar, ia-ti tidal si ai hi-res streaming.
Lumea s-a schimbat, nu mai incarci muzica pe usb-stick, s-a dus, let it go.
Streaming-ul e prezentul, o sa apara si salam & co cat de curand in cloud, e un educated guess.
Acum daca nu vrei sa platesti nimic, nu muzica, nu cloud, nu abonament de date, nu wifi de calitate, atunci intr-adevar iphone-ul e un device limitat.

Nu stiu daca cu marul iesi in pierdere, aici mai degraba te-as contrazice, aifonul are o valoare de revanzare excelenta.

Problema pe care o ridic insa e alta, si se refera incapacitatea celor de la qualcomm de a concura. Device-urile cu android sunt simple victime ale QC, care la ora asta nu prea au alternativa. Pe de alta parte nu e niciun motiv sa jubilam ca A11 e off the chart, atat timp cat n-o sa-l vedem in device-uri, altele decat apple.
cj98czh
E bine ca ecranul si sistemul de operare arata fix la fel de la I4 incoace ... sa nu zapaceaca utilizatorii ...

E bine ca au adus toate inovatiile ... prezente la android de vreo 4 ani deja ... in rest ... apa, aerul ... si fraierul ..
mircea_aq
i5s, adica ios7, a7 si trecerea la 64biti, vrei sa zici smile.gif
Nu stiu exact care-s inovatiile, ce vad e ca functionalitatile pe care le vand, le livreaza, si am impresia ca asta conteaza pentru utilizatorul final.

Samsung de exemplu iti vinde cate in luna si in stele, iar majoritatea sunt la nivel de beta testing. Ia cauta tu de curiozitate si vezi cum pe forumuri se cauta cu disperare o aplicatie care sa gestioneze luminozitatea ecranului. De ce? Pentru ca Samsung n-a reusit sa ofere nici anul asta un senzor plus un soft care sa functioneze cum trebuie, iar tu ca utilizator cauti sa te carpesti unde-a facut Samsung treaba de mantuiala pe o functie basic. Cati cauta la aifon aplicatie 3rd party de management al brightness-ului ?

Ia vezi tu cate probleme sunt cu autentificarea cu amprenta la s8 si cate rateuri da.
Ia vezi tu cum trebuie sa instalezi package disabler pro ca sa mai scapi de tonele de bloat care papa baterie in nestire.
Ia vezi tu de cate 3rd party-ul de monitorizare ale bateriei ai nevoie si de ce.
Cum sta s8-ul cu identificarea faciala ? La fel cum sta si cu fingerprint. Le bifeaza pe cutie, dar le implementeaza defectuos, fie din dorinta de a reduce costuri, fie pentru ca nu au capacitatea tehnica de a le implementa si controla riguros, fie pentru ca ... fraierul.

Da, fraierul, cum bine zici.
Ala de a cumparat s4, s5 de se cojeau singure prin buzunare, si le scadea valoarea de piata la jumate intr-un an.
Fraierul ala le cumpara la 500-600 euro.
Fraierul de acum da 800-900 euro pe un rahat impachetat ceva mai frumos.
Merita ?
Depinde de fraier.
AR-18-MOS
Chiar astazi ma uitam - S8+ 64GB impecabil (cutie+accesorii+garantie) la 2399 de lei. Adica mai ieftin decat iPhone 7, vechi de-un an. rolleyes.gif
vallixx
QUOTE(mircea_aq @ 17 Sep 2017, 21:53)
Fisierele se transfera imediat intre iphone - pc windows - android device.
Ca nu se transfera pe blustutz sau nu se conecteaza cu nfc... Ce viteza are BT-ul ?
Iti zic eu, ca sa te scutesc de un gugal search ... pana la 25Mbps....
Ce viteza ai pe date mobile ? dar pe wifi ? Acum iti dai seama de ce BT e pentru car kit, nu pentru transfer de fisiere.

Nu stiu ce intelegi tu prin automatizari.
Daca vrei muzica si nu vrei sa cotizezi la mar, ia-ti tidal si ai hi-res streaming.
Lumea s-a schimbat, nu mai incarci muzica pe usb-stick, s-a dus, let it go.
Streaming-ul e prezentul, o sa apara si salam & co cat de curand in cloud, e un educated guess.
*


Cumva era de așteptat răspunsul. E de fapt răspunsul clasic " dar ce-ti mai trebuie buletooth, nfc, wifi direct sau jack de casti." Doar stim cu totii ca daca aifonul n-are, atunci n-ai nevoie.

In mașină mă conectez la carkit. Muzica se aude sesizabil mai bine cand ii infig jack-ul AUX IN decât prin BT.

Fișierele se transfera ușor prin PC. Ok, nu vreau sa le transfer prin PC, n-am PC sau n-am chef sa-l deschid pentru o chestie simpla care nu ar avea de ce sa necesite in PC.

Viitorul muzicii e streaming. Poate ca e, poate nu vreau sa ascult muzica neaparat prin streaming, poate n-am net, poate sunt in roaming. Nu e vorba că aș vrea totul moca, dar sunt chestii care dupa ani de "inovatie", tot "nu se pot". Si atunci mă înțelegi sper, de ce mi se falfaie de scorul scos in Geekbench.

Ok, trecem peste versusul care nu va duce nicăieri, va mai dau detalii despre HTC10.
Ne obișnuim unul cu altul tongue.gif pe zi ce trece. Constat că la multe aspecte este net superior 5x-ului.
Era de fapt de așteptat. Unul a fost la vremea lui în device de top, celalalt a fost un mid specs cel mult. Bateria tine sesizabil mai mult. Este mai rapid. Ecranul ceva mai calitativ și la luminozitate și la răspuns. Parca și camera sta mai bine.

Butoanele insa se apăsau ceva mai ușor la Nexus iar amprenta răspundea o idee mai bine, nu ca aici ar merge rau dar tre' sa pui degetul complet pe senzor, cam in aceeași poziție de fiecare data, Nexus-ul nu cerea să fii atât de precis, ala reacționa mai bine in pic. Nederanjant dar de notat.

Una peste alta, ma felicit că nu am ales G5, G6 sau P9. Acum sa vedem și cum o sta la rezistența și fiabilitate.
ursul_bipolar
Le iese bine astora de la apple propaganda. Nu are n-ai nevoie, punct, fara prea multe intrebari. Ce e ala BT, ce sunt alea casti etc etc...

Revenind la htc-ul tau.
Acum n-am inteles sincer de ce te feliciti ca ai ales htc-ul in detrimentul celorlalte? Le-ai testat pe alea sa vezi cum merg? Daca asta iti pica peste o luna sa zicem sau doua (sper sa nu fie cazul) o sa spui ca iti pare rau ca nu ai luat g5 sau g6 sau p9?
Parerea mea este sa astepti cel putin in an sau un an jumate si apoi sa tragi niste concluzii. Am vazut din ce in ce mai multi care spun ca masina noua merge perfect dupa 2-3k km si ca sunt multumiti de achizitie, ca e fiabila. Mai lasa sa treaca ceva timp.
cj98czh
Eu il folosesc de un an ... si nu am avut nici o treaba cu el ... si crede-ma, chiar il folosesc ... de fapt nu am avut nici o treaba cu nici un HTC de vreo 8 ani de cand le-am descoperit ... doar varf de gama toate ... excelent construite, hrdware foarte bine optimizat cu software-ul, update-uri multe .... chiar nu am ce sa le reprosez.
ursul_bipolar
La fosta corporatie un coleg de echipa si-a luat de la cosmote un abonament + un htc desire 816 daca nu ma insel, telefonul arata bestial fata de ce aveam eu atunci (samsung s2 anul 2014). Dupa un an si ceva a renuntat la el din cauza problemelor (ecran cu pete rosii prima problema, placa de baza arsa si probleme cu bateria). Intr-un final l-a dat si a trecut la s7 edge.

Cazuri si cazuri dar e prematur sa vb dupa cateva zile.
cj98czh
Desire este middle range ... exact ce spuneam mai sus ... repet cu high end nici o problema ... si au fost .. Sensation, M7, M8, M9, 10 ... + vreo 2 inainte de Sansation care nu le mai tin minte numele ..
ursul_bipolar
Asa sa fie!
Avani
QUOTE(mircea_aq @ 17 Sep 2017, 23:36)
[...]
Ia cauta tu de curiozitate si vezi cum pe forumuri se cauta cu disperare o aplicatie care sa gestioneze luminozitatea ecranului.
[...]
Cum sta s8-ul cu identificarea faciala ?
[...]
*


1. Nu inteleg care e treaba cu luminozitatea? Ce ar trebui sa faca la Samsung si nu face?
2. Nici nu stii cum sta treaba la mar si totusi acuzi Samsung. Deci, nici nu ai testat la iphone si totusi, Samsung e naspa. Deja ai plecat cu o perceptie (si by default il clasezi peste Samsung ) asupra unul lucru pe care nici nu l-ai testat/verificat.

In rest stim, ecranele mari este naspa.
Imi aduc aminte de niste discutii, la vremea lor, cu niste posesori de i4/5. "Ce domne cu paletele alea, asta e cel mai bun ecran, dimensiune. Nici nu vreau mai mare, ca uite, nu sta in buzunar, ca uite, consuma multa baterie ".. ba ca una, ba ca cealalta. Aia acum, au 7plus si ce sa vezi, toate neajunsurile de atunci, acum nici nu mai exista. Ca daca zice marul ca e bun, ia si da-i cu apa.

Atata ipocrizie ca la posesorii de iphone, rar am mai vazut.
ursul_bipolar
Corect! up.gif
VladSoare
QUOTE(mircea_aq @ 17 Sep 2017, 22:53)
Nu stiu ce intelegi tu prin automatizari.
*
"Dacă s-a întîmplat evenimentul X, execută acțiunea Y".
Există și pe măr niște aplicații care fac asta, dar la un nivel foarte, foarte limitat în comparație cu Androidul.

Samsung, într-adevăr, are niște chestii care din fabrică nu merg prea bine și necesită aplicații separate pentru corecție. De exemplu, tîmpenia cu sunetul de apel care începe încet și devine progresiv mai tare, pe care toată lumea o urăște. Sau sunetul de obturator al camerei, care nu se poate dezactiva decît cu aplicații separate, sau prin rootare.
Dar în primul rînd, nu-i o problemă să găsești aplicații care să rezolve orice, și nu una, ci mai multe.
În al doilea rînd, nici mărul nu-i scutit de astea. Am avut nevoie de o aplicație separată ca să pun o poză pe fundal, o operație fundamentală pe care nu știa s-o facă implicit (mă rog, el credea că știe, dar eu nu consideram că turtirea sau lățirea pozei se cheamă că știe).
mircea_aq
Ok, am inteles acum ce zici.
Eu ma feresc de genul asta de aplicatii.
Siri si Gugal Asisstant sunt primele lucruri pe care le dezactivez pe un device nou.


QUOTE(Avani @ 18 Sep 2017, 10:44)
1. Nu inteleg care e treaba cu luminozitatea? Ce ar trebui sa faca la Samsung si nu face?
2. Nici nu stii cum sta treaba la mar si totusi acuzi Samsung. Deci, nici nu ai testat la iphone si totusi, Samsung e naspa. Deja ai plecat cu o perceptie (si by default il clasezi peste Samsung ) asupra unul lucru pe care nici nu l-ai testat/verificat.
*



1. Poti sa-l lasi pe "on" si "auto" si sa nu ai nevoie de corectii manuale ? smile.gif
2. Corect, nu am testat iphone-ul si totusi... Samsung are o implementare problematica a facial recognition, dovezile "e" pe youtube cu nemiluita.

spy_oh_joy1389
Ca asta?

https://www.theguardian.com/technology/vide...il-launch-video
Avani
QUOTE(mircea_aq @ 18 Sep 2017, 13:16)
1. Poti sa-l lasi pe "on" si "auto" si sa nu ai nevoie de corectii manuale ? smile.gif
*


Sunt active: luminozitate auto si always on display. Singura chestie pe care o fac, deselectez auto cand folosesc waze, ca din cauza soarelui, ar tine ecranul 100% luminozitate, cand eu ma descurc si cu 50%. In rest, nicio problema cu auto.
Sa mai discut ca am luminozitate auto chiar si pe always on display?... chestii foarte avangardiste.
Legat de s4/s5, nu te mai gandi la ele. Ia un Samsung mai nou si ai sa vezi progresul pe care l-au facut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.