Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
vallixx
La un telefon care are amprenta, folosește cineva face unlock?
Daca da, de ce? Ce anume e mai comod?
bion
Cand ai fost la baut e un test util. Daca nu te recunoaste telefonul sigur te pupa nevasta icon_mrgreen.gif
Andy_ACS
Eu mai folosesc face unlock. Cand telefonul e in wireless charger si vreau sa verific ceva la el fara sa il ridic (are amprenta pe spate).
marksman
Se dau doi pensionari, multumiti pana acum de Windows Phone. Din pacate, telefoanele nu mai primesc update-uri, ca Microsoft a renuntat la divizia de mobile.
Inainte de telefoanele astea au avut niste Samsung cu Android. Nu s-au obisnuit cu ele. Ce telefon sa isi ia, in limita a 1800-2000 lei, usor de folosit, interfata in romana, ecran maxim 5" (usor de tinut in mana si bagat in buzunar)? Am vazut iPhone 6s la 1600 lei si diverse telefoane cu Android, de la Allview la Samsung. Cum ziceam, Android li se pare cam complicat de folosit, iar interfata cu "tiles" de la Windows Phone le-a convenit de minune.
dizzy
vezi poate merge asta:
https://www.windowscentral.com/squarehome-2...ndroid-launcher
Pensionara de la mine are un telefon luat de la Vomafone cu Android cu TIles. Habar nu am cum se cheama modelul, pot sa iti scriu diseara.

Si daca nu primesc update-uri care e problema? Oricum, la ce cota de piata are Wingoz mobile, nu face nimeni virusi pt el.

DragosP
QUOTE(marksman @ 10 Dec 2018, 08:18)
Din pacate, telefoanele nu mai primesc update-uri, ca Microsoft a renuntat la divizia de mobile.
*


Și dacă nu mai primesc update-uri, ce? E chiar mai bine!
Din experiențele mele de până acu' cu Microsoft, hardul lor este ok în comparație cu softul lor, așa că dacă "if it works don't fix it!".
AndreiMR
QUOTE(vallixx @ 9 Dec 2018, 23:55)
La un telefon care are amprenta, folosește cineva face unlock?
Daca da, de ce? Ce anume e mai comod?
*



In scurta perioada in care am folosit S9 nu am folosit deloc amprenta, doar face unlock. Mi s-a parut mult mai incomod de cautat cu degetul locul de amprenta de pe spate decat deblocarea cu mutra smile.gif


QUOTE(marksman @ 10 Dec 2018, 08:18)
Se dau doi pensionari, multumiti pana acum de Windows Phone. Din pacate, telefoanele nu mai primesc update-uri, ca Microsoft a renuntat la divizia de mobile.
Inainte de telefoanele astea au avut niste Samsung cu Android. Nu s-au obisnuit cu ele. Ce telefon sa isi ia, in limita a 1800-2000 lei, usor de folosit, interfata in romana, ecran maxim 5" (usor de tinut in mana si bagat in buzunar)? Am vazut iPhone 6s la 1600 lei si diverse telefoane cu Android, de la Allview la Samsung. Cum ziceam, Android li se pare cam complicat de folosit, iar interfata cu "tiles" de la Windows Phone le-a convenit de minune.
*




In materie de usurinta la utilizare nimic nu bate un Iphone. Tinand cont ca sunt obisnuiti cu Windows cred ca le va fi mult mai simplu sa se adapteze la IOs decat la Android.
marksman
QUOTE(dizzy @ 10 Dec 2018, 09:07)
vezi poate merge asta:
https://www.windowscentral.com/squarehome-2...ndroid-launcher
Pensionara de la mine are un telefon luat de la Vomafone cu Android cu TIles. Habar nu am cum se cheama modelul, pot sa iti scriu diseara.

Si daca nu primesc update-uri care e problema? Oricum, la ce cota de piata are Wingoz mobile, nu face nimeni virusi pt el.
*


Problema e ca nu mai merge aplicatia de facebook din cauza de API-uri vechi. Uneori e nevoie de restart ca sa isi ia mailurile (nu merge sa le sincronizeze manual, rezultatul e ca nu gaseste mailuri noi), telefonul apare prezent in retea, cu semnal full, dar zice ca abonatul e pe coclauri si nu are semnal, tot felul de mizerii din astea.
Telefoanele astea au avut cea mai lunga viata, in afara de alea clasice. Cand au vrut smartphone am avut surpriza ca nu s-au impacat deloc cu Android, dar s-au adaptat perfect la Windows Mobile. De asta vreau ceva asemanator, ca 6 ani n-am avut probleme, totul a mers ca pe roate, n-au zis ca nu merge ceva sau ca nu stiu sa faca ceva. Cu Samsungurile mereu era cate ceva: "nu pot sa scriu sms-uri", "nu merge mailul", "apare ceva iconita sus si nu suna telefonul", "nu merge wifi-ul", "nu pot intra pe facebook", "mi-au disparut pozele" etc.
AndreiMR
Tocmai de-aia ziceam ca un Iphone ar fi ideal. Dupa ce l-ai activat nu mai ai niciun fel de probleme, nu ai setari usor de prapadit prin meniurile uzuale, nu ai lista de shortcuturi sus (o multime de persoane mai putin tehnice pur si simplu dezactivau WIFi sau datele mobile din shortcut si apoi nu intelegeau de ce nu au net) deci nu poti dezactiva chestii fara sa iti doresti asta, nu ai mai multe foldere pentru poze ca sa iti dispara...singurul dezavantaj al unui 6S e ecranul nu foarte mare, si pentru niste pensionari s-ar putea sa fie mai greu de vazut iconitele, desi se pot seta sa fie afisate la o dimensiune mai mare. Toate avantajele unui Android devin de fapt probleme pentru cineva mai putin priceput la telefoane si la tehnolgie.
tatabobu
QUOTE(dizzy @ 10 Dec 2018, 09:07)
Si daca nu primesc update-uri care e problema?
*




QUOTE(DragosP @ 10 Dec 2018, 09:19)
Și dacă nu mai primesc update-uri, ce? E chiar mai bine!
*



Culmea, Skype-ul (care tine de mic si moale, da?) nu mai merge pe win mobile. Ca ala sunt si altele.
dizzy
QUOTE(marksman @ 10 Dec 2018, 11:33)
Problema e ca nu mai merge aplicatia de facebook din cauza de API-uri vechi. Uneori e nevoie de restart ca sa isi ia mailurile (nu merge sa le sincronizeze manual, rezultatul e ca nu gaseste mailuri noi), telefonul apare prezent in retea, cu semnal full, dar zice ca abonatul e pe coclauri si nu are semnal, tot felul de mizerii din astea.
Telefoanele astea au avut cea mai lunga viata, in afara de alea clasice. Cand au vrut smartphone am avut surpriza ca nu s-au impacat deloc cu Android, dar s-au adaptat perfect la Windows Mobile. De asta vreau ceva asemanator, ca 6 ani n-am avut probleme, totul a mers ca pe roate, n-au zis ca nu merge ceva sau ca nu stiu sa faca ceva. Cu Samsungurile mereu era cate ceva: "nu pot sa scriu sms-uri", "nu merge mailul", "apare ceva iconita sus si nu suna telefonul", "nu merge wifi-ul", "nu pot intra pe facebook", "mi-au disparut pozele" etc.
*



La mine le rezolva nepo'xu : Da Buni incoace ... iar ai oprit reteaua!
Presupuneam ca merg tilifoanele.
Wingoz mobile era extrem de usor de utilizat, batea la cur si ifonu si androbitocul
vallixx
QUOTE(Andy_ACS @ 10 Dec 2018, 00:42)
Eu mai folosesc face unlock. Cand telefonul e in wireless charger si vreau sa verific ceva la el fara sa il ridic (are amprenta pe spate).
*


QUOTE(AndreiMR @ 10 Dec 2018, 09:39)
In scurta perioada in care am folosit S9 nu am folosit deloc amprenta, doar face unlock. Mi s-a parut mult mai incomod de cautat cu degetul locul de amprenta de pe spate decat deblocarea cu mutra  smile.gif
*


Am prins ideea, deci folositi deblocarea cu mufarina din cauza amprentei pozitionate pe spate.
Daca aveati amprenta pe fata ati fi folosit-o? Sau tot face unlock?
2dor
Folosesc Face ID pentru ca nu am amprenta in ecran. Daca Apple avea cele 2 optiuni, clar foloseam amprenta.
AndreiMR
QUOTE(vallixx @ 10 Dec 2018, 13:12)
Am prins ideea, deci folositi deblocarea cu mufarina din cauza amprentei pozitionate pe spate.
Daca aveati amprenta pe fata ati fi folosit-o? Sau tot face unlock?
*



Cum la Iphone e in fata, m-am obisnuit asa. Deci clar as folosi-o, mai ales ca mi se pare foarte natural sa pun degetul mare pe butonul frontal. Mult mai natural decat sa o gasesc pe spate. Indiferent ca ridic de jos telefonul ca sa umblu la el sau in deblochez in timp ce sta pe birou. Ma rog, la 8 Plus nici nu am alta optiune, nu are face ID.

Nici face-unlock nu mi se pare de nefolosit..adica o combinatie rise-to-wake cu FaceID mi se pare optima. Asta fiindca in general deblochez telefonul, nu prea il folosesc din ecranul de stand-by. La Samsung intr-adevar s-a intamplat sa vreau doar sa arunc un ochi pe o notificare si sa se deblocheze, dar asta cred ca ar fi singurul dezavantaj al acestei metode de deblocare.
aLecsunder
Amprenta pe fata e sfanta!

Asta ma supara cel mai tare la xz3. Bine, si unde e pusa te doare mintea!
Merced
Pe xz3 e pusa mult prea jos. În general chinezii le-au pus bine pe spate, central, se nimerește repede după ce te înveți cu el.
ady77
Eu am toate alea de deblocare active, nici nu mai stiu cu ce s-a deblocat, cu fata, cu destu' sau cu modelul radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
marksman
QUOTE(ady77 @ 10 Dec 2018, 15:27)
[...] nici nu mai stiu cu ce s-a deblocat, cu fata, cu destu' sau cu modelul [...]
*



Daca incerci ultima data cu destu' ( showfinger.gif ) e clar!

icon_mrgreen.gif
2dor
Nu sunt fan teste de viteza dar e penibil RAM management la Mate 20 Pro. Adica 4 GB RAM vs 8 GB RAM si aia 8 sunt degeaba...

https://www.youtube.com/watch?v=vRPxjwgqJKs
DragosP
Are lag?
einstein1984
QUOTE(2dor @ 10 Dec 2018, 14:23)
Folosesc Face ID pentru ca nu am amprenta in ecran. Daca Apple avea cele 2 optiuni, clar foloseam amprenta.
*


daca erai chinez sau femeie nemachiata o amprenta foloseai
PetruDez
Salutare lume buna.

O mica rugaminte am. Cine poate sa ma indrume catre un telefon undeva pana in 1500 ron care sa fie rezistent sa faca poze decente si sa fie totul cat de cat calitativ in pretul asta.

Nu e ptr. mine e pentru doamna mea. In sfarsit am reusit sa o conving sa renunte la al ei Sony Z1. Saracutul abea se tine dar totusi se incapataneaza sa moara.


Asadar eu am tras cu ochiul la Nokia 7.1 care am gasit oferta la 1500 ron. Ceva de pe la ceainizi Huawei si Xiaomi dar si la LG G6 care e la un pret ridicol de bun dar imi fac griji cu suportul software si camera care la G4 era cam.....dezamagitoare.


Astept de la cine doreste sfaturi,idei,pareri.
gabize
Rezistent, nu prea găsești. Eventual seriile de la CAT sau Xcover, dar ălea-s pentru șantieriști.
Cu siguranță găsești multe opțiuni în gama asta de preț, eu am rămas destul de plăcut impresionat de Huawei Mate 20 Lite.
vallixx
QUOTE(PetruDez @ 11 Dec 2018, 11:31)
Salutare lume buna.

O mica rugaminte am. Cine poate sa ma indrume catre un telefon undeva pana in 1500 ron care sa fie rezistent sa faca poze decente si sa fie totul cat de cat calitativ in pretul asta.

Nu e ptr. mine e pentru doamna mea. In sfarsit am reusit sa o conving sa renunte la al ei Sony Z1. Saracutul abea se tine dar totusi se incapataneaza sa moara.
Asadar eu am tras cu ochiul la Nokia 7.1 care am gasit oferta la 1500 ron. Ceva de pe la ceainizi Huawei si Xiaomi dar si la LG G6 care e la un pret ridicol de bun dar imi fac griji cu suportul software si camera care la G4 era cam.....dezamagitoare.
Astept de la cine doreste sfaturi,idei,pareri.
*


Eu as lua G6-le E un telefon decent, care a fost destul de reusit la vremea lui. Si e singurul din ce ai pomenit tu, care nu e de la ceainiz, daca ai o problema cu ei. Ca si Nokia e tot China.

Nu inteleg ce ezitari ai cu camera?

Si totdata ma mir ca nu ti-a placut camera de pe G4, era o camera foarte buna, cu pixel mare de 1.55 microni, prezenta si pe Nexus 5x-ul pe care l-am avut eu si prezenta si pe HTC ul 10 pe care il am acum.
Merced
Pocophone daca esti dispus sa dai un pic mai mult.
PetruDez
Nu am neaparat o problema cu telefoanele de la ceainizi. Faza e ca nu le prea stiu.

Nu are rost sa urc in bani ca oricum la ce il foloseste ea unu pana in 1500 e mai mult decat bun. Faza e ca as vrea unu care sa fie macar partial metal/plastic si nu tot doar din sticla. Nu de alta dar e cam butterfingers. Iar de alea de santieristi iara nu vreau.
dizzy
Ia ceva fara ecran curv, cu margine. Cu cât ai ecranul mai aproape de margine, riști sa îl pleznesti
Highwayman
Nu ma pricep la telefoane dar asta prin prisma reducerii suna bine: https://www.flanco.ro/telefon-mobil-xiaomi-...-sim-negru.html
Avani
Din lista ta, clar G6.
ursul_bipolar
G6 e pt tine. Camera pe g4 a fost f buna. G6 face poze de o calitate excelenta.
gabize
Doar că e un telefon apărut de ceva timp pe piață, nu știu cât va mai beneficia de actualizări. Dacă contează aspectul ăsta, firește. Și, dacă nu mă înșel, are și spatele din sticlă.
mircea_aq
QUOTE(PetruDez @ 11 Dec 2018, 11:31)
Salutare lume buna.

O mica rugaminte am. Cine poate sa ma indrume catre un telefon undeva pana in 1500 ron care sa fie rezistent sa faca poze decente si sa fie totul cat de cat calitativ in pretul asta.

Nu e ptr. mine e pentru doamna mea. In sfarsit am reusit sa o conving sa renunte la al ei Sony Z1. Saracutul abea se tine dar totusi se incapataneaza sa moara.
Asadar eu am tras cu ochiul la Nokia 7.1 care am gasit oferta la 1500 ron. Ceva de pe la ceainizi Huawei si Xiaomi dar si la LG G6 care e la un pret ridicol de bun dar imi fac griji cu suportul software si camera care la G4 era cam.....dezamagitoare.
Astept de la cine doreste sfaturi,idei,pareri.
*



https://www.emag.ro/telefon-mobil-apple-iph...a/pd/DWDVF2BBM/

Mai are minim 2 ani si 9 luni de suport.
Performanta single core a A9 e mai buna si decat a SD845, nu mai vorbesc ca nu gasesti 845 in banii astia, poate doar pe poco.
cj98czh
Poate vrea ceva sa il si tina bateria ... nu sa umble cu clabluri dupa el ... 6s ... nu prea este bun la treaba asta ...
mircea_aq
Depinde cu ce il compari. Eu vad ca sta mai bine atat la web browsing cat si la video playback fata de LG G6 sau Nokia 7.1.

https://www.gsmarena.com/battery-test.php3

ursul_bipolar
Daca nu vrei sa te frustrezi mergi pe g6, daca esti masochist si iti place maxim frustrarea provocata de acel ifone go for it.
mircea_aq
Ai si argumente ?
cj98czh
trebuie argumente ?
ursul_bipolar
QUOTE(mircea_aq @ 11 Dec 2018, 17:33)
Ai si argumente ?
*



https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone...s&idPhone2=7242

Restul e can can.

Si inca ceva, nu asta era ala la care se ingalbenea ecranul? Asta nu a suferit si el de incetinire ca sa nu decedeze bateria prematur? Numai premise bune.
cj98czh
Bateria la asta nu tine de cand vine de la mama lui ...
dizzy


https://mediagalaxy.ro/telefon-huawei-mate-...MATE20LITEDSGD/

Se încadrează la bani.
sb-55-dan
Categoric Mate 20Lite pe langa pocnitoarea de 6s.
vallixx
Are un coleg de birou Mate 20 Lite si e dezamagit de camera.
Inainte a avut Mate 10 Lite pe care l-a schimbat cu 20 Lite si cica ala facea pozele mai bine.

Altfel cica e un telefon ok.
meganus_bicorpus
Tot Mate 20Lite recomand si eu
DragosP
QUOTE(Highwayman @ 11 Dec 2018, 14:25)
Nu ma pricep la telefoane dar asta prin prisma reducerii suna bine: https://www.flanco.ro/telefon-mobil-xiaomi-...-sim-negru.html
*


La prețul de acolo e best-buy.
PetruDez
Asadar am redus lista la LG G6 Xiaomi si Nokia 7 Plus ori 7.1 .

Dintre toate de aici doar cu telefoanele nokia am experienta. Si oarecum cu LG si ale sale G series pana la G4.

Ce ma face sa fiu mai sceptic in special in privinta Xiaomi e dimensiunea mare si faptul a e ceramic/sticla in totalitate.

Hmm. O sa fac ceva research sa vad ce mai gasesc. Dar G6 si Nokia par favorite. Nokia din cauza constructiei de metal si a prezentei androin one program.

Revin cu update. Daca cineva mai are idei sugestii pareri si experiente personale sunt doar ochi.
meganus_bicorpus
Pai și cu Huawei ce aveți?
Bogladen
Vezi ca Nokia sta prost de tot la camera. In rest sunt telefoane ok. Chiar, de ce ai scos din calcul Mate 20 lite?
bion
QUOTE(meganus_bicorpus @ 12 Dec 2018, 17:47)
Pai și cu Huawei ce aveți?
*


Au americanii ceva cu chinezu icon_mrgreen.gif cool.gif
PetruDez
Pai ma uitam la telefoane la reviewuri si specificatii si nokia 7 plus iese mai bine fata de mate 20 lite la preturi similare. Plus constructia mai solida la nokia. Ma uit acum si la xiaomi si la alte modele ce se incadreaza in pret precum asus zenfone 5. Adevarul e ca acel mi mix2 arata cumva anume. Sa ii mai placa si ei. Ca ea o sa-l poarte.
mircea_aq
QUOTE(sb-55-dan @ 12 Dec 2018, 08:18)
Categoric Mate 20Lite pe langa pocnitoarea de 6s.
*



Daca e sa vorbim fara ocolisuri, mie mi-ar fi rusine sa iau chinezarie, dar de la un anumit nivel, probabil nu-ti mai miroase.

Ca unii-l compara cu aifonul. Ce sa le ceri. Aproape 50% au votat PSD.
E o vorba romanesca, fiecare ce merita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.