Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
2dor
1000 de bucati
cj98czh
S7 este urat... macar Edge arata bine ... da se sparge usor ..
2dor
QUOTE(PetruDez @ 15 Nov 2017, 20:52)
A venit vremea sa fac si eu un upgrade la telefon. Asa ca am nevoie de idei, pareri, sugestii de telefoane bune cu pret pana la 1700 lei.

Tre sa aiba camera buna cu stabilizare. Fingerprint scaner fast charge eventual si wireless charge si android 7 cu posibil upgrade la 8.

Cine doreste chiar il rog sa dea sugestii pareri etc.
Fara chinezisme de care nu a auzit nimeni vreodata.

Asta nu include si huawei de exemplu care am inteles cas f bune.
*



https://www.emag.ro/telefon-mobil-huawei-ma...k/pd/D61R30BBM/
vallixx
Seamana in proportie de 90% cu aifon ics, doar ca Huawei au fost in stare sa-i puna amprenta pe spate tongue.gif

Dar e slabut si scump. Camera fara stabilizare, baterie de 3340 pe ecran de 5.9, wifi doar bgn, octacore dar doar cu nuclee A53..... adica o fi lite dar e prea lite fata de mate 10.
PetruDez
Exact asta ma uitam si eu. Camera fara stabilizare si ecranul prea mare ptr baterie...

Plus procesorul foarte lite....
2dor
https://www.emag.ro/telefon-mobil-huawei-p9...1/pd/D964T7BBM/

Pana in 1700, daca ai probleme cu Xiaomi, chiar nu stiu ce altceva sa recomand.
PetruDez
Ammm care xiaomi ca ala e huawei...?!
argon
S7 e cu 30% mai rapid ca P9, iar camera are stabilizare, chinezismul nu are, camera care in toate testele iasa mai buna la S7, asa simpla cum e. Dar noa, amanunte, cuiva spalat pe creier cu huawei nu-i poti explica treaba asta.
vallixx
P9 plus e un telefon ca lumea.
Ca intre el si un S7 probabil S7-le e mai bun e alta discutie, asa daca e sa vorbim discutii nici S7 n-are tot ce vrea colegul, are ecran sub 5.5.
PetruDez
Argon nu stiu ce tot zici tu scolo cu spalaturi dar nu cred ca e cazul sa te exprimi asa la adresa mea.

Cat despre xiaomi ori samsung ori lg nu sufar din cauza asta.

Colegu zicea de xiaomi dar linku e de la huawei si eram confuz.

Acum am un g4 si marimea lui e ideala ptr mine de asta vreau ceva mai mare de 5.

Stabilizare e foarte bine venita dar daca e sa aleg intre stabilizare si sa zicem 5.5 atunci dimensiunea castiga fara doar si poate.

Pur si simplu caut ceva car sa se incadreze in ce vreau eu cat mai mult posibil in bsnii care sunt dispus sa ii dau.
2dor
QUOTE(PetruDez @ 16 Nov 2017, 16:51)
Ammm care xiaomi ca ala e huawei...?!
*



Ai spus ca nu vrei chinezisme, de aia am mentionat Xiaomi.

Daca nu te deranjeaza, uite aici telefon foarte ok. Si in afara de camera de la S7 si de ecran, care nu contest ca sunt mai bune, in comparatia dintre cele 2, S7 nu exista.

https://www.pcgarage.ro/smartphone/xiaomi/m...ri-camera-grey/
argon
Numai că nu era la adresa ta. Sunt câțiva pe aici...
GBX
QUOTE(argon @ 16 Nov 2017, 16:19)
S7 e cu 30% mai rapid ca P9.....
*


Cum spuneam, le am pe amândouă. Presupun ca tu, nu.
Ori ești împătimit Samsung, ori ai oroare de Huawei, altfel nu înțeleg de unde atâta înverșunare. Fără supărare, parcă ești un politician versat în campanie electorală: doar exagerări.
PetruDez
Am fost sa dau cu ochiul savad ofertele de la altex flanco si altii.

Am zis ca poate in magazin au ceva pitulat....

Am ramas uimit....

MAi mult cand in sfarsit gasisem ceva care ma incanta respectiv acel xiaomi am zi boon hai sa dau comanda dar hai sa varific cardul....

Merg la un tonomat si......surpriza cardul este blocat.

Eu: Ce plm???????

Sunt la banca.

Banca: A pai sa vedeti ca da e blocat.

Eu: Pai de ce?

Banca: Pai intrucat ultima zi de plata pentru cei 3.23 lei a fost ieri...

Eu: Cred ca glumesti nu?

Banca: Nu!

Eu: Prietene tu ai tras asa oleaca cu ochiul la contul ala al meu? Si doi la mana azi pe la 11-12 am pus in cont vreo cateva sute de lei bune. Asta fac de vreo doua 3 ori pe luna de vreo 2 ani......

Banca: Asa si? trebuia sa platiti cei 3 lei la timp.
Eu:Booooooon. Auzi Dorele da ia zi tu mie te rog frumos cand imi deblochezi cardul?
Banca:Apoai in circa 24 de ore ca atat dureaza confirmarea platilor.

Eu: Bai tatica stai asa adica la voi la banca plata facuta inainte de 12 dureaza macar 24 de ore? Dar tot la voi dureaza fix 1 minut blocarea unui card pentru o asa zis restanta de plata pe cont de 3 lei si un sfert?

Banca: DA!

Eu: bai voi faceti misto.

Banca: Daca aveti o nemultumire puteti face o sesizare la bla blabla bla.

Eu: Ah nu ca nu ma complic.Da auzi sa zici mai departe ca de maine imi mut toate conturile creditele cardurile etc la alta banca. Si nu doar eu ci iti garantez ca toata familia o sa faca asta in scurt timp.


De acilea a tacut si a dat in diverse.

Noroc ca mai am ceva bani cash ca nici carburant nu mai puneam dupa ei.



A nu se intelege ca am cardul gol sau ceva de genul ori contul ar fi gol. Nici pe departe.

In cele din urma maine daca mai prin oferta tre sa ma hotarasc intre acel xiaomi si a5 2017 si mai e unu care l-am uitat.

S7 nu iau ca nu ma incanta mai nimic la el. Poate doar pretul dar ar trebui sa sacrific mult prea mult.

Poate un G6 redus la 1600-1700? Da stiu visez frumos dar nah....
AR-18-MOS
Deci ei sunt de vina ca TU nu ai facut plata? Really?
dizzy
Ce banca, de curiozitate?
PetruDez
Unicredit.

Nu e vorba ca ei sunt vinovati ca nu am facut eu plata.

Ei sunt batuti in cap ca niciodata nu am patit pentru 12 ore intarziere sa imi blocheze cardul.

Cu atat mai mult cu cat am rulaj permanent si mai mult de multe ori am plati in avans la cheltuieli.

Adica dao dracu de treaba chiar nu iti faci o lista ceva cu clienti fideli si care fac mereu tranzactii cu banca ta?Tocmai ca sa eviti situatii de genul cu 3 lei ?

Acuma pentru astia 3 lei o sa piarda cel putin de la mine si ai mei Muuuuuuuult mai mult.


Si or sa ma sune sa ma intrebe una si alta cum au facut si aia de la Transilvania cu ceva ani in urmasi or sa primeasca acelasi lucru adica o cenzurat mare de la mine.


Si mai mult avand in vedere ca platile apar la ei in sistem undeva la vreo 2 ore dupa ora platii daca e facuta la ei la ghiseu tonomate faptul ca le ia macar 24 de ore sa reactiveze un card iara e penibil.

P.S. Dezactivarea cardului s-a facut la 00:01 de sistem, in mod automat. Ia sa faca tot in mod automat sa il si activeze la fel de repede.......
Thescorpions
@PetruDez :Argumentul tau ca esti client fidel pica pentru ca asa a fost setat sistemul.. sa blocheze automat carduri pentru cei care au restante sau ce ai tu de 3 lei, 2 lei etc. Faptul ca nu ti-l pot reactiva imediat reprezinta faptul ca soft-ul lor nu poate mai mult.

BTW, eu astept chinezaria de Xiaomi Redmi 5 ( Prime ) sau ce o fi smile.gif sa fie de 5" cu snapdragon 600+, full hd, si baterie 4000+ daca se poate smile.gif
PetruDez
Intradevar sistemul bancar romanesc este inca foarte primitiv.

Stiu din experienta ca in tari civiliate cu apa calda si nu sub shariene precum romania o astfel de situatie se rezolva in cateva minutemaxim 1 ora.
VladSoare
QUOTE(Thescorpions @ 16 Nov 2017, 22:04)
@PetruDez :Argumentul tau ca esti client fidel pica pentru ca  asa a fost setat sistemul.. sa blocheze automat carduri pentru cei care au restante sau ce ai tu de 3 lei, 2 lei etc. Faptul ca nu ti-l pot reactiva imediat reprezinta faptul ca soft-ul lor nu poate mai mult.
*


Asta tot vina lor e. Dacă au fost în stare să facă un soft care să blocheze cardul instantaneu, atunci trebuia să-l facă să-l și reactiveze tot instantaneu. Cum naiba de nu se întîmplă niciodată invers, să-l blocheze automat după 24 de ore, dar să-l deblocheze instantaneu? Ale naibii softuri, cînd au cîte o bubă, o au întotdeauna în favoarea băncii, niciodată invers. happy.gif
Thescorpions
QUOTE(VladSoare @ 16 Nov 2017, 22:11)
Asta tot vina lor e. Dacă au fost în stare să facă un soft care să blocheze cardul instantaneu, atunci trebuia să-l facă să-l și reactiveze tot instantaneu. Cum naiba de nu se întîmplă niciodată invers, să-l blocheze automat după 24 de ore, dar să-l deblocheze instantaneu? Ale naibii softuri, cînd au cîte o bubă, o au întotdeauna în favoarea băncii, niciodată invers.  happy.gif
*


Sunt sigur ca exista posibilitatea de reactivare instanta ... Eu ma gandesc ca doar anumiti angajati au acces la aceasta functie sau trebuie sa intervina departamentul IT sa rezolve...
Eu vad astfel: cand a fost dezvoltata aceasta functionalitate ( automatizare ) , ei ( business analysts - cred ca asa se numesc ) nu s-au gandit deloc cat de penibil este sa blochezi un card pentru o restanta de 3 lei )

Pacat ca s-a ajuns in situatia aceasta si pacat ca atribuim toate relele pentru simplul fapt ca traim in Romania. Pun pariu ca daca acest caz ajunge la unu` cu putere de decizie la Unicredit .. lucrurile se vor schimba un pic, dar sa ajunga acolo informatia asta => cale lunga

Sunt curios daca va exista vreo oferta adevarata de BFriday smile.gif La telefoane, xiaomi mi5s sau mi5 mi-ar placea, dar nu se mai gaseste in Ro...
pt 5.5" recomandat Xiaomi Mi A1 la 1000 ron ( pacat ca nu e 5" )
DragosP
Și de ce ne-ar interesa pățaniile tale cu banca pe acest topic? nedumerire.gif
PetruDez
Xiaomi mi5s plus inca e disponibil la pcgarage

Patania era legata de dorinta de a lua un tel dupa discutii cu colegii de forum.


Sa vada si altii ce si cum.


argon
S7 nu mai exista in stoc la 1499 dupa 40 de secunde dupa deschiderea reducerilor la emag. Intre ora 5 si 6 se intampla asta. Televizoarele de 81 la 399 au tinut mai putin de atat.
R19/16v
No worries, sunt deja pe olx wink.gif
DragosP
QUOTE(argon @ 17 Nov 2017, 08:47)
Intre ora 5 si 6 se intampla asta.
*


Pardon, aproape de ora 7.

argon
ai dreptate, intre 6 si 7 am vrut sa zic, scuze.

<span class='edit'>17 Nov 2017, 09:53:</span>
QUOTE(R19/16v @ 17 Nov 2017, 09:49)
No worries, sunt deja pe olx wink.gif
*



O sa fie saptamana viitoare cand ajunge fanul, asta daca nu le trimite cu curierul propiu, sameday curier, ca atunci ajung peste 2 saptamani.
ady77
Prinsei un monitor la 199 lei tongue.gif
wolfin
si eu am vrut sa imi schimb caramida...cred ca trei ani ii ajung...merge impecabil..dar ma enerveaza ca are android 4.4 si ma tine pe loc.

am luat in vara un A5 la 1350 lei...acum redus vad ca e 1299 ....mare fas....astept sarbatorile.

nu am vazut oferte pt note.... dry.gif
DragosP
QUOTE(PetruDez @ 17 Nov 2017, 07:09)
Xiaomi mi5s plus inca e disponibil la pcgarage
*


Da' ăsta ce are?
argon
N'as da banii pe xiaomi decat de la mi 6 in sus.

https://www.youtube.com/watch?v=d2jav7UdQtE
dizzy
Mai sunt vreo 30 de banci in Romania, ti-oi gasi una cu care sa lucrezi.
Eu personal sunt multumit-ish de ING, de Banca Romaneasca (la trecut) si de Banca Transilvania. Dar asta sunt eu, tu poate nu vei fi.

Apropos de telefoane, aveti idee de vreun zmarfon cu stylus, care sa nu fie Samsung Galaxy Note? Vreo orezarie ceva de vreo 6 inch?
Bicicleta galbena
Nu prea am vazut, in parerile voastre, aproape nimic despre Sony Xperia. Eu o sa-mi schimb telefonul la un moment dat, si asta e cel care-mi place cel mai mult cum arata. Stiti cate ceva despre el?


PetruDez
Buna intrebarea cu Sony Xperia.


Jumatatea mea mai buna are un Xperia Z sau Z1 nu sunt sigur luat din US.

Fenomenal telefon. Incredibil de rezistent si decapabil chiar si pana azi.

Merg fara probleme tot ce are ea nevoie pe el.

Am tot intrebat-o daca vrea sa il schimbe si mereu imi zice : Dar de ce?

Si sincer sa fiu nu am gasit un motiv macar semi plauzibil ptr. care sa faca schimbarea.

Astea noi in schimb nu stiu nimic de ele.

Poate cineva care are sa ne deasi noua ceva detalii?
R19/16v
Cu bezelurile alea atat de iphone 2014?! ewww!
argon
Nu știu astea recente cum sunt, înafara de faptul că sunt hidoase, dar cu z3/z5 m-am lecuit de Sony. Plastic ieftin, camera submediocră raportat la cat marketing i se făcea. Plus rezistenta la apa doar pe hârtie. Am vreo două cu water damage , și nu în apă sărată, cu ip-ul lor 68 cu tot. Deci un argument mincinos de vânzare, nu va bazati pe rezistenta la apa, ajung la gunoi.
vallixx
Confirm cu ne-rezistenta la apa. Plus că sunt hidoase și scumpe. De ce ai vrea așa ceva?
Bicicleta galbena
Ne-rezistenta la apa nu ma framanta. Designul: cam toate telefoanele arata la fel - un dreptunghi cu colturi rotunjite. Asta arata altfel, barbatesc, linii drepte, aduce cu o tableta de ciocolata, si mie-mi place ciocolata biggrin.gif

Ma interesau aspecte precum probleme eventuale cu procesorul, ecranul, camera pe 21 care ar trebui sa fie za shit, etc.

xcss
Unde exact au Xperia plastic? Fața și spatele sunt din sticlă, iar marginea este din metal (cel puțin la Z3-ul meu era așa). Rezistent la apă a fost vreun an jumate, până i s-a dezlipit un colț al ecranului. Din punct de vedere al procesorului și al camerei nu am avut nimic să-i reproșez.
vallixx
QUOTE(Bicicleta galbena @ 17 Nov 2017, 23:09)
Ne-rezistenta la apa nu ma framanta. Designul: cam toate telefoanele arata la fel - un dreptunghi cu colturi rotunjite. Asta arata altfel, barbatesc, linii drepte, aduce cu o tableta de ciocolata, si mie-mi place ciocolata  biggrin.gif

Ma interesau aspecte precum probleme eventuale cu procesorul, ecranul, camera pe 21 care ar trebui sa fie za shit, etc.
*


Si la ce model te-ai gândit.
argon
QUOTE(xcss @ 18 Nov 2017, 09:42)
Unde exact au Xperia plastic? Fața și spatele sunt din sticlă, iar marginea este din metal (cel puțin la Z3-ul meu era așa). Rezistent la apă a fost vreun an jumate, până i s-a dezlipit un colț al ecranului. Din punct de vedere al procesorului și al camerei nu am avut nimic să-i reproșez.
*



Pe laterale , îți fac poza daca vrei, îl mai am aruncat pe undeva.
xcss
Z5-ul are plastic. Z3 avea metal.
Bicicleta galbena
QUOTE(vallixx @ 18 Nov 2017, 10:38)
Si la ce model te-ai gândit.
*


X1A sau XZnustiucat. Sa fie sub 1500 lei, in nici un caz nu dau mai mult, nici n-as avea nevoie.

Azi am fost in trecere prin Mega Mall, m-am dus sa-l vad, nu-l mai aveau la Media Galaxy, la Flanco nici atat, de Carrefour nu mai zic.


bmwh548
Fost utilizator de Xperia L... A mers excelent doi ani, foarte ok in gama lui de pret (de atunci), la scurt timp dupa ce a iesit din garantie a cedat partea de GSM din senin. Probabil ca au si telefoane ok, dar eu unul nu ma mai intorc la ei. Sor-mea a avut Z1 (parca) si dupa vreun an a semi-decedat din senin. Cei din service au spus ca trebuie inlocuita placa de baza (contracost pentru ca telefonul nu fusese cumparat din reteaua agreata).
argon
QUOTE(xcss @ 18 Nov 2017, 13:04)
Z5-ul are plastic. Z3 avea metal.
*



z3 compact și z5 ...plastic. ca telefon erau ok, am reușit să mă obișnuiesc cu interfata Sony, dar camera nasoala pe poze cu tot cu 20 mp ai lor, după 2 minute de filmat 4k frigea de abia îl țineai, probabil asta e motivul dezlipirii ecranelor , și compromiterea rezistentei la apa., la banii aia găsești telefoane mai ok, cu camera mai buna.
ady77
QUOTE(argon @ 17 Nov 2017, 22:33)
Nu știu astea recente cum sunt, înafara de faptul că sunt hidoase, dar cu z3/z5 m-am lecuit de Sony. Plastic ieftin, camera submediocră raportat la cat marketing i se făcea. Plus rezistenta la apa doar pe hârtie. Am vreo două cu water damage , și nu în apă sărată, cu ip-ul lor 68 cu tot.  Deci un argument mincinos de vânzare, nu va bazati pe rezistenta la apa, ajung la gunoi.
*


Sunt curios ce o sa spui peste ani de S7 sau ce telefon ai acu' icon_mrgreen.gif
argon
Am spus si atunci, nu am laudat sony vreodata.
2dor
A venit azi ciudatenia. Sunt aplicatii destule neoptimizate pentru ecran: Hangouts, Tapatalk, Inbox si sigur altele. Face id insa merge brici, momentan. Sunt cumva nehotarat in legatura cu ce imi place mai mult, asta sau 8 Plus. Ala are ecranul cu mai mult content, asta il bate la handling. Si da cum au spus si altii, are lag cand dau slide de jos sa se duca in Home.
vallixx
Daca ar fi sa aleg intre ele, as inclina catre I8 pentru fingerprint, chiar daca FaceID-ul pare sa functioneze.
argon
Decupatura aia e ca nuca in perete, nu as putea sa o privesc, si nu, nu sunt acri strugurii, Iphone 8 plus mi-ar place.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.