Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
Andy_ACS
Mi-am schimbat si eu acum ceva timp S6-le cu S7. S7 e un supertelefon. E exact cum cred eu ca ar trebui sa fie un telefon ca "dotari", performante si dimensiuni.
Singurul lucru pe care mi l-as fi dorit imbunatatit e volumul audio in casti (am Sony MDR1A si trebuie sa il dau cam la 80% volum sa se auda ok).
Cine spune ca Samsung se misca prost inseamna ca nu a avut un Samsung de top din ultimele 2 generatii.
AR-18-MOS
QUOTE(Andy_ACS @ 1 Jul 2016, 14:57)
Cine spune ca Samsung se misca prost inseamna ca nu a avut un
*


Cine spune ca un telefon cu android se misca bine, inseamna ca n-a avut iPhone.
Andy_ACS
Vrajeli smile.gif
Se misca excelent S7-le.
Stiu ce vorbesc, am avut/butonat multe telefoane. Nu-s fanboy android cum esti tu Apple. Detin si iPad Air2 si Macbook Air pentru ca mi s-au parut variantele cele mai bune pt mine, deci stiu si cum e cu Apple.
S7-le e mult peste orice iPhone actual, pentru mine.
E cel mai proat moment acum sa iti iei iPhone, va aparea modelul nou curand si preturile la astea "vechi" vor scadea mult.
2dor
QUOTE(AR-18-MOS @ 1 Jul 2016, 15:50)
Cine spune ca un telefon cu android se misca bine, inseamna ca n-a avut iPhone.
*



Cine spune ca un iPhone nou se misca mai bine ca un S7, ambele cu ultimele softuri, minte. Inteleg ca vorbim de un statut, de un simbol al bunastarii, al fitei, care costa o caruta de bani, dar vorbitul din experienta trecutului cand intr-adevar Android-ul avea probleme de viteza iar iOS zbura, e total fals in ziua de azi, cand e cam invers, iOS merge mai prost iar ultima versiune de Android mai bine. Am avut ip5 cu iOS 7 pe el si mergea foarte ok dar in ziua de azi un ip6 cu iOS 9...are destule momente de gandire. Da, clar sistemul de operare si aplcatiile/jocurile sunt mai optimizate pentru hardware-ul Apple, dar de aici pana la a visa cai verzi pe pereti e distanta lunga. Eu sunt de acord cu oamenii care s-au invatat cu Apple si isi iau pentru ca asa cum eu sunt invatat cu Android-ul asa sunt altii invatati cu iOS. Dar vraji ca ala e din aur si celalalt e o balega, mi se par expirate. Culmea e ca si Samsung cu telefoanele lor high-end si cu pretul lor mare, sunt la acelasi nivel cu Apple si lumea isi ia Samsung tot pentru nume. Iar cu ecranele Edge, cei de la Samsung au cam dat lovitura, multi si le iau ca arata bine pe masa, comparate cu merele.
l@u
QUOTE(AR-18-MOS @ 1 Jul 2016, 15:50)
Cine spune ca un telefon cu android se misca bine, inseamna ca n-a avut iPhone.
*



Sa dea dracii de pot sa te contrazic, dai un suc ca vin cu duba peste tine! mad.gif

Si nu , nu am ios. sad.gif
kossak
Eu zic ca si One Plus 3 e un telefon de luat in seama, mai ales acum ca a disparut sistemul de invitatii. Si-a comandat un prieten in ziua lansarii si i-a venit in fix o saptamana ( prin DHL). L-am butonat si eu putin si mi-a placut. Singurul minus ar fi ( cica ) ecranul. Ziceau cativa review-ari ca e cel mai slab punct al telefonului. Eu, nefiind expert in asa ceva, nu am observat nimic deranjant.
E subtirel, se misca excelent si se incarca in 30 de minute la 60%. Pt 1800 de lei mi se pare o afacere buna.
ssilviu
Sa-ti iei Iphone 6s e ca si cum ti-ai fi luat un model de masina fix cu 1 luna inainte sa apara modelul nou. In cateva zile nici macar de statut nu te mai poti bucara. Ai ramas ca fraieru cu modelul vechi.
mircea_aq
Ca lifecycle-ul in automotive nu se potriveste nici cu cel din IT nici cu cel din mobile, o stii si tu foarte bine, dar cand logica capituleaza in fata frustrarii si a urii, poti sa nasti si asemenea cugetari.

Te vad pe post ce trece din ce in ce mai necajit, mai incrancenat si mai apasat de viata. Oricat de grea ar fi nu o lasa sa te reduca la o fiinta homofoba cu unic hobby - acela de a arunca cu noroi si venin. Poti mai mult de-atat, chiar daca momentan nu o arati.

Astept injuraturile de rigoare, de mama evident, care e o doamna.
ssilviu
Stii cum e, rau mai rau decat cel pe care si-l face omul singur cu mana sa nu exista. Deja ti-ai luat telefonul laugh.gif Eu nu mai are sens sa fac nimic biggrin.gif
St
Vreau sa imi schimb telefonul in Octombrie.
Cerinte:
-Android
-5-5.2 inch (se accepta si 5.5 daca exceleaza la capitolul camera/alte caracteristici vs altele, dar la pret asemanator)
-camera decenta (Vreau sa nu mai iau DSLR in concedii. Nu-l folosesc la capacitatea lui maxima si nu are rost sa-l car. Asadar camera de la telefon ar trebui sa faca poze cel putin decente)
-buget: 2500. Sa zicem maxim 3000 deca e vreo diferenta majora fata de modele mai ieftine. Daca vreun telefon se incadreaza pentru cerintele astea la preturi sub 2000 sunt fericit.

Se mai lanseaza ceva pana in Oct? Ar trebui sa mai astept 1-2 luni dupa acel moment?
MuciX
Telefon radmasa.gif
R19/16v
S7 edge
ursul_bipolar
Iti recomand LG G5. M-am jucat cu telefonul si se misca excelent. Atat in deschiderea aplicatiilor cat si din punctul de vedere al camerei. Plus ca iti permite atasarea unei camare externe si ai scapat de DSLR. Eu am modelul G4 leather black si pana acum nu i-am gasit vreo hiba.
AR-18-MOS
Recomand iPhone.
R19/16v
A zis ca vrea telefon, nu show off device.
bion
Omu vrea telefon nu décor pe masa la birt. biggrin.gif
R19 wink.gif
Ake
Plodu si-a luat un One+ 3. M-am jucat putin cu el si e absolut bestial. Are multe caracteristici similare cu S7, un fel de S7light..
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...5&idPhone2=7821
A dat pe el in jur de 21 sau 22 de milioane la evomag, mi se pare ca fost ceva pomotie vineri sau sambata.
GBX
Merge și s7 fără edge.
VladSoare
QUOTE(AR-18-MOS @ 4 Jul 2016, 17:47)
Recomand iPhone.
*
Știm deja. happy.gif
2dor
Pana in 3000 ai cam asa: S7 Edge, Huawei P9 Plus, Oneplus 3. Fii sigur ca pana in Octombrie gasesti S7 Edge la banii aia de nou. G5 are ecranul spalacit in comparatie cu cele 3 enumerate. O sa se lanseze in Octombrie cele 2 Nexus-uri de la HTC si Note 7 se lanseaza pe 2 August. Mai vine prin Septembrie-Octombrie noul Motorola Z, care arata bestial insa baietii sunt retarzi sa lanseze telefonul in Iunie si sa vina la vanzare in Septembrie cu noroc, cand deja se vand Note 7 si ip7. Am S7 Edge si urmeaza sa imi iau Note 7. Ca pachet iti garantez ca nu gasesti ceva mai bun ca Samsung, cu toate ca si mie imi fac cu ochiul Oneplus 3 si Huawei P9 Plus. Adica vorbim de ecran, baterie, pe mine ma intereseaza mult wireless charging si optimizarea softului care a ajuns departe la Samsung. Am avut inainte de Edge, Nexus 6p care a fost o super dezamagire pentru mine ca baterie in primul rand si ca ecran, calitatea convorbirii in al doilea rand. Adica 6p imi papa bateria cu tot cu Doze care cica e facut sa controleze consumul de baterie in idle. La Samsung am ajuns cu o capacitate identica la baterie, cu 6p, sa activez Location si Google Now, pentru ca seara ajung acasa cu destula baterie.

Daca vrei sa dai cat mai putin, Oneplus 3 poti sa il iei la 1800 lei direct de la ei de pe site sau de la noi la 2200-2300 lei. Telefonul e foarte ok, baietii se misca mai greu cu updates la noile versiuni de Android, insa per total e o alegere foarte buna. Daca nu ar veni Note 7 si daca nu as fi pasionat de ecranele curbe, l-as lua cu ochii inchisi pe Oneplus 3.
ursul_bipolar
Pacat ca edgeul il mai gasesti resetat din cand in cand...chestie de preferinte pana la urma.
dan.gutu
QUOTE(Ake @ 4 Jul 2016, 18:13)
Plodu si-a luat un One+ 3. M-am jucat putin cu el si e absolut bestial. Are multe caracteristici similare cu S7, un fel de S7light..
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...5&idPhone2=7821
A dat pe el in jur de 21 sau 22 de milioane la evomag, mi se pare ca fost ceva pomotie vineri sau sambata.
*


A fost pachetul premium,asa ca in review https://www.youtube.com/watch?v=JaSHz7jxlks ?
2dor
QUOTE(ursul_bipolar @ 4 Jul 2016, 23:27)
Pacat ca edgeul il mai gasesti resetat din cand in cand...chestie de preferinte pana la urma.
*



Depinde de softul pe care il ai. Cele de la inceput chiar aveau buguri dar acum am ultima varianta cu security patches de Iunie si chiar merge perfect. Eu am ajuns sa fiu foarte pretentios la telefon, vreau sa zboare dar sa si tina bateria. Nexus 6p zbura dar am fost foarte dezamagit de bateria haotica in consum.
St
De Huawei P9 ce parere aveti? Din cate m-am uitat as zice ca e cal mai bun raport calitate/pret pentru ecrane de maxim 5.2.
vallixx
Pentru 5.2 te poti uita si la Nexus 5x.

Nu e top specs insa se misca chiar foarte bine, iar pretul este 1300-1500.

P9-le e scula misto, insa e 2300-2500 RON
2dor
QUOTE(St @ 5 Jul 2016, 11:42)
De Huawei P9 ce parere aveti? Din cate m-am uitat as zice ca e cal mai bun raport calitate/pret pentru ecrane de maxim 5.2.
*



P9 este foarte ok, rapid si construit bine. Are si camera ok chiar daca Huawei au fost prinsi cu cioara vopsita. Eu ti-am recomandat P9 Plus pentru ca mie imi plac ecranele de minim 5.5 inch.

http://www.phonearena.com/news/Huawei-caug...n-photo_id82887
St
5.5 e un pic cam mult pentru mine si as prefera 5.2, de aceea m-am orientat spre P9. Nexus lanseaza un telefon de 5 inch si unul de 6?
2dor
HTC va lansa 2 Nexus, unul pesemne de 5.7 si unul de 5 inch sau pe acolo.
Serje
QUOTE(Ake @ 4 Jul 2016, 19:13)
Plodu si-a luat un One+ 3. M-am jucat putin cu el si e absolut bestial. Are multe caracteristici similare cu S7, un fel de S7light..

*



Foarte light... AnTuTu: OnePlus 3 este cel mai performant smartphone de pe piață
R19/16v
Poate ca nici 50% din performanta telefonului nu este datorata hardwareului.
meganus_bicorpus
Dupa nici 3 luni HTC-ul meu a cedat, camera e prastie, bateria la fel, softul face si el mici probleme.Am sunat la vanzator si mi-au trimis un curier care a dus telefonul la Service return.
Pana azi nu am auzit de astia, habar nu am daca sunt agreati HTC si ce rol au pe Pamantul asta...sunt curios sa vad in cat timp se repara si ce au gasit la el!
St
Ce HTC?
meganus_bicorpus
HTC D626G...e octa core la1,7, 2GB ram, memorie de 16 gb, dual sim, camera de 13MP...pe hartie si in primele doua luni totul a fost perfect, am fost mai multumit decat de un Samsung S5, dar apoi a picat cam brusc....
R19/16v
Hate to say we told you so, but we did...
meganus_bicorpus
eu vad o diferenta clara de calitate intre un telefon furnizat de Vodafone, Orange, etc si un telefon luat de pe un magazin online de electronice...cred ca data viitoare imi iau telefon la prelungire de abonament
GBX
Eu mereu am fost multumit de cele luate la liber, fara interventii ale operatorilor in software.

vallixx
QUOTE(meganus_bicorpus @ 7 Jul 2016, 20:56)
eu vad o diferenta clara de calitate intre un telefon furnizat de Vodafone, Orange, etc si un telefon luat de pe un magazin online de electronice...cred ca data viitoare imi iau telefon la prelungire de abonament
*


Tu crezi ca producatorul sta sa faca telefoane dedicate? Exceptand editiile speciale.
E fix acelasi aparat pe care il iei la liber, singurele diferente fiind branduirea si softul (cel mai adesea mult mai prost decat cel original).

Eu nu mi-am mai luat telefon de la operator de ani buni.
Pentru ca soft incarcat cu toate porcariile, pentru ca te leaga de un contract si nu poti sa le dai niste UE daca sunt bulangii, pentru ca de multe ori service-ul e la o firmulita cu care au ei contract in loc de reprezentanta oficiala.
De la operator iei telefon numai daca esti disperat dupa un anume model si nu ai toti banii de dat dintr-o data pe el.

Ca ti-a cazut tie HTC-ul e doar chestie de ghinion, nu are cum sa iti garanteze nimeni ca daca il luai de la operator nu pateai la fel.

Plus ca....e recomandat ca de la HTC sa iei seria M, de la Samsung iei S-urile, de la LG iei G-urile....etc. Sunt varfurile de gama, facute cum stie producatorul mai bine, cu componentele cele mai performante. Variantele H, A, J, MINI, LITE.....etc....sunt facute mai pentru costuri. Componentele mai slabe, memoriile mai lente sau mai energofage, uneori cumparate de la alti producatori fata de cei preferati pentru flagship-uri.

Uite exemplu: HTC M8 si M9 au procesoare Qualcomm, baterii de 2600 respectiv 2850, ecrane super lcd3.....versus HTCD626 care are procesor Mediatek (China), baterie de 2000, ecran simplu capacitiv.

R19 zice ca "we told you so" si totusi n-ai ascultat.
Acum iti zicem ( deocamdata doar eu tongue.gif ) sa uiti de ideea de telefon de la operator.
Don't make the same mistake twice! tongue.gif icon_mrgreen.gif
Avani
Nu e chiar asa cu telefon luat la liber de la diverse magazine e identic cu cel de la operatorii telecom.

Uite exemplul de mai jos, de acum 2 ani.
Un coleg isi luase, recent aparut, un htc m8 de le evo_mag, comandat online. S-a dovedit ca telefonul era pentru piata asiatica si nu pentru cea EU, diferentele se simteau la conectivitatea 4G.

Si nu discutam despre gigi srl, ci despre un magazin online destul de potent care a livrat un telefon ce nu era compatibil perfect cu piata EU.

QUOTE(Avani @ 2 Feb 2015, 23:33)
Am si eu o nedumerire. Se da una bucata htc m8 care abia azi a primit update-ul de acadea. Intamplator tot de azi am citit ca acadeaua e disponibila pe piata indiana. Asadar s-a downloadat un programel care sa ofere mai multe informatii legate de hardware-ul telefonuluI si s-a constatat ca sunt ceva informatii legate de....India, procesor de 2,4xx ghz (specific confrorm gsmarena pt piata din Asia&China). Downloadul a fost de 574 mb, in loc de 700 si ceva.
Telefonul a fost comandat online de la unul din top 3 retaileri online.

Alte diferente legate de telefon EU/India nu am vazut.
Comandand online din Ro, nu trebuia sa se primeasca o versiune EU a telefonului?
Voi ce hardware aveti?
*

2dor
Pai cel mai bun exemplu este sa spunem S7/S7 Edge dual sim. Nu sunt aduse de Samsung Romania, fiind doar pentru piata din Asia, insa mai toate magazinele le vand, inclusiv emag. Garantia va fi la un service X si nu la ESD Romania. Bine, poate fi reparat ok si de un service X, dar mai ales la S7 care are rezistenta la apa si e lipit, nu prea vrei sa iti fie reparat de oricine.
meganus_bicorpus
HTC desire 500 luat de la Vodafone a fost stabil, meniu in limba romana,bine asamblat.
Htc D626q luat de la Evomag este pentru piata asiatica, fara limba romana, are si asta niste aplicatii inutile, scartaie partea spate.
Eu nu prea stiu cine sunta astia de mi-l repara, service-return...pana acum pot doar sa vad ca tel a ajuns la ei, nu am alte informatii pe site...dar nici de regenersis nu mi-e rusine, am avut niste scandaluri cu ei destul de mari!
2dor
Daca vorbim de acelasi model, atentie model cu un cod identic, cumparat de la operator sau la liber de la magazinul X, sigur nu este nici o diferenta. Am spus cod identic, ca sa fim singuri ca este un model pentru Europa si nu pentru Asia.
Da la Regenersis am mai auzit de experiente neplacute dar la ESD Romania(service-ul oficial Samsung, LG, Huawei), personal am avut o experienta placuta si am auzit si pe altii.
vallixx
Exact la asta ma refer, telefoane cu cod identic.

Adica telefonul X , pentru Europa, adus de Orange, VF....sau de ...emag, CEL...etc.
Nu cred ca sunt diferente, nu cred ca producatorul le face diferit, exceptand faptul ca le scrie soft personalizat.
2dor
Si atentie, S7 Edge-ul meu luat de la Vodafone, la precomanda, are firmware de Romania la liber, nu cel branduit Vodafone si e si deblocat. Acelasi telefon se poate cumpara de la emag sau de la Samsung store din Mall, cu acelasi firmware de Romania.
RZV
Telefoanele produse pentru utilizarea in UE, trebuie sa aiba obligatoriu sigla CE si un anumit cod (al organismului de certificare, sau al standardului de echipament, nu stiu exact).
Acest marcaj trebuie sa fie prezent pe eticheta de identificare, in cazul celor care pot fi "desfacute" de utilizator pentru acces la baterie, SIM card, etc. Pentru celelalte cazuri, asa-numitele modele "unibody", e obligatoriu ca marcajul CE sa fie inscriptionat pe spatele telefonului.
Daca nu au marcajul CE, producatorul nu garanteaza utilizarea lor europeana (diferente intre tehnologii). Cu toate astea, unele modele pot fi in regula, altele partial (depinzand de retea), altele deloc.

Concluzie, cand cumparati de oriunde un telefon nou (magazin online, etc.), verificati existenta marcajului CE (confirmarea producerii lui pentru UE), sau va asumati anumite riscuri ulterior. In mod categoric, importatorul oficial nu va va asigura garantia si/sau service pentru un model destinat altei piete, decat cea UE.
Lex Luthor
@meganus
Cred ca telefonul tau e luat de fapt de la Quickmobile.
Ei vand si prin Emag, Evomag, CEL, retelele de hypermarket-uri, etc.
Daca e asa, nu prea m-as baza pe garantia lor.
MicroEdge
Daca cumperi orice telefon la precomanda nu o sa fie blocat in reteaua vreunui operator. Pt evitarea bloatware recomand windows phone 😊
R19/16v
Ala-i ca un fel de OS?
gabize
E chestia aia super-enervantă care a infectat marea majoritate a pisiurilor. smile.gif
R19/16v
mmmnu, win phone e alta jucarie, in alta liga.
cnada
QUOTE(R19/16v @ 8 Jul 2016, 18:37)
mmmnu, win phone e alta jucarie, in alta liga.
*


Win 10 mere destul de bine pe lumia acum. Eu chiar sunt multumit!
Acum depinde si de pretentiile fiecăruia sleep.gif !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.