Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251
cj98czh
Pricepi ca problema este la al tau si nu una generala?

Da un reset to factory si vezi dupa daca se rezolva ceva ..
mircea_aq
Lasa locatia pe precizie inalta. Nu de aici ti se trage. Du-te la setari >>> conexiuni si da click pe locatie. Vezi la recente care are utilizare ridicata. Aia e vinovata de drain. Eu am avut la tab s drain de la aplicatia de vreme stock. Pur si simplu accesa intr-una locatia. M-am dus in aplicatia respectiva, i-am luat accesul la locatie, i-am lasat refresh-ul la o ora cum era si ca prin minune am scapat de belea.

Sigur, daca nu vrei sa-ti bati capul, iei un iphone, iei serviciile de streaming si cloud de la apple si iti petreci timpul folosind nu reparand device-ul.

Cum unii sunt pasionati sa se murdareasca cu vaselina pe maini si sa-si petreaca weekendul surubarind sub 1310, similar o buna parte din utilizatorii de android isi petrec timpul studiind wakelock-urile. Fiecare cu pasiunile lui.
argon
QUOTE(mircea_aq @ 1 Jun 2018, 12:07)
Lasa locatia pe precizie inalta. Nu de aici ti se trage. Du-te la setari >>> conexiuni si da click pe locatie. Vezi la recente care are utilizare ridicata. Aia e vinovata de drain.
*



Pai am spus...servicii google play. Nu pot sa-i tai accesul la locatie din permisiuni, si nici sa optimizeze utilizarea bateriei, nu ma lasa google.
mircea_aq
Ai location history si location sharing activate ?
Servicii google play e doar mijlocul, la capatul lui e o aplicatie care isi face de cap.
Ai doua variante, iei aplicatiile la puricat, una cate una. Eu nu-ti recomand sa faci asta.
Doi, instalezi wakelock detector lite si gsam pe telefon din playstore.
Instalezi adb-ul pe laptop si urmezi pasii de aici:
https://forum.softpedia.com/topic/1077627-h...4#entry22959202

Incarci telefonul la 100% si apoi il folosesti normal.
La finalul zilei ne uitam peste statistici si incercam sa carpim problema.
R19/16v
Nu cred ca displayul de HTC vine la pachet cu WLD.
RZV
QUOTE(argon @ 1 Jun 2018, 12:18)
Pai am spus...servicii google play. Nu pot sa-i tai accesul la locatie din permisiuni, si nici sa optimizeze utilizarea bateriei, nu ma lasa google.
*



Da-i wipe cache prima si prima data (daca nu ai facut-o deja). Nu te costa nimic (ai procedura mai sus). O gramada de agataturi de gen au rezolvarea simpla.
MoneyTalks
QUOTE(argon @ 1 Jun 2018, 09:30)
Problema e, se pare la google services, pe partea de locatie. Daca dezactivez locatie, tine mai mult, dar nu vreau sa o dezactivez
*


E clar de ce se duce bateria asa de repede. Locatia on tot timpul inseamna consum mare de baterie cind intri in vreo cladire/tunel etc, unde semnalul de la sateliti e slab sau deloc. Telefonu incearca sa localizeze satelitii si consuma baterie la greu cind nu poate.

Vezi ca multe aplicatii care folosesc locatia au optiunea ca sa fie on numai cind folosesti acea aplicatie, nu tot timpul. Dar aplicatia de obicei se instaleaza cu locatia on permanent.
argon
A dracu sateliti, la xiaomi cu acelasi setari nu consuma locatia... tinea bateria de aceasi capacitate de uitai de ea...zic acelasi setari, ca nu am setat nimic pe s8, a luat din google automat back-upul de pe xiaomi , setari, aplicatii, tot.
madhorsefuzzy
Stiu eu solutia: mi-l vinzi mie la jumatate de pret pentru ca e clar ca e stricat!!!

QUOTE(madhorsefuzzy @ 23 May 2018, 15:08)
Asa face orice Samsung prin OTA update. Raman procese agatate prin spate de care update-ul nu are grija. Singura solutie e sa-i pui Oreo de la 0. Dupa asta va merge bine.

Si pentru ca e in garantie te sfatuiesc sa mergi la Samsung sa rescrie ei soft-ul de la 0.

Din pacate altfel nu scapi.


Sau poate vrei sa asculti primul meu sfat.

Mie imi e clar ca in 1% din cazuri se intampla ce ti s-a intamplat tie sau mie.
MoneyTalks
Argon >> Daca te incalzeste cu ceva, in Dublin era un magazin Samsung. Era, pentru ca a dat faliment. Oare de ce?

Mie personal nu imi trebuie Samsung nici batut. Am avut probleme cu doua modele de top (generatii diferite), care s-au dovedit niste gunoaie. Atunci mi-am luat Huawei, care mai merge si in ziua de azi, dupa 6 ani, si bateria tine vreo 3 zile minim. Poate ca ai facut o gresdeala trecind de la Xiaomi la Samsung, downgrade-urile nu sint cea mai buna solutie.
DragosP
QUOTE(MoneyTalks @ 1 Jun 2018, 18:31)
Poate ca ai facut o gresdeala trecind de la Xiaomi la Samsung, downgrade-urile nu sint cea mai buna solutie.
*


up.gif
madhorsefuzzy
QUOTE(MoneyTalks @ 1 Jun 2018, 18:31)
Argon >> Daca te incalzeste cu ceva, in Dublin era un magazin Samsung. Era, pentru ca a dat faliment. Oare de ce?

Mie personal nu imi trebuie Samsung nici batut. Am avut probleme cu doua modele de top (generatii diferite), care s-au dovedit niste gunoaie. Atunci mi-am luat Huawei, care mai merge si in ziua de azi, dupa 6 ani, si bateria tine vreo 3 zile minim. Poate ca ai facut o gresdeala trecind de la Xiaomi la Samsung, downgrade-urile nu sint cea mai buna solutie.
*

Au deschis inca un magazin la Bucuresti si de aia l-au inchis pe ala de la Dublin. Mai multi bani pentru telefoane la Bucuresti decat la Dublin.

E ok sa generalizezi experienta personala.

Am un Samsung Galaxy Note 3 de 4 ani si jumatate trantit de fie-mea pe toate partile care merge ca de nou. Ce sa zic acum? Samsung rulez?
bion
Calule, argonismul are adepti pretutindeni biggrin.gif
MoneyTalks
QUOTE(madhorsefuzzy @ 1 Jun 2018, 18:04)
Au deschis inca un magazin la Bucuresti si de aia l-au inchis pe ala de la Dublin. Mai multi bani pentru telefoane la Bucuresti decat la Dublin.
*


Asta se stie ca romanii nu au auzit decit de telefoane Samsung si masini nemtesti radmasa.gif Ma rog, unii au mai auzit ca exista si TELEFOANE, nu Samsung, si ca exista si alti producatori de masini in afara de nemti (de exemplu francezii)

Probabil ca nu ai vazut ca prin aeroporturi este scris ca nu ai voie cu telefon Samsung la tine. Am vazut in ianuarie, cind am fost in Singapore, scris in doua locuri: in Dubai si in Singapore. E normal, nu ai voie cu arme si bombe asupra ta cind urci in avion.

Daca ar fi sa aleg un telefon cu Android, categoric as alege Huawei.
madhorsefuzzy
In primul rand se spune: Uaei.

Appi eu vreau sa trec la DIGI de la Vodafone si din pacate Note 3 nu stie 4G-ul de la DIGI.

Asadar o sa imi trebuiasca Samsung nou. Note 3 are oricum o camera depasita moral in vremurile astea: nu OIS, nu 4K/60fps (desi are 4K/30fps si 1080p/60fps).

Asa ca cel mai probabil o sa iau un Oneplus 6 cu 8 gigei si 256 gigigei. Desi fratele meu zice ca pot merge si pe 8 gigei si 128 gigigei.
cj98czh
S8 este un telefon excelent care bate un mar fara greturi ... personal nu m- obisnuit cu cenzuraturile bagate pe gat ... dar aia este chestie de optiune personala ..

Arata de 3 ori mai bine decat orice mar ... care apropo de la 6 incoace arata tot la fel
.. sa nu zic ca softul arata tot la fel de la 3 incoace ...

Vin si implementeaza cu mare tam tam tot ce este la altii de 2-3 ani ..
meganus_bicorpus
QUOTE(MoneyTalks @ 1 Jun 2018, 20:17)


Daca ar fi sa aleg un telefon cu Android, categoric as alege Huawei.
*




worship.gif
cj98czh
Huawei mai au de lucru inca, sunt pe drumul ce bun da mai au ...

La fel si Xiaomi ..
MoneyTalks
QUOTE(cj98czh @ 1 Jun 2018, 19:32)
S8 este un telefon excelent care bate un mar fara greturi ...
*


Nu stiu unde il bate si mai ales cum il bate. Mai voiau cei de la Samsung la un moment dat sa faca si camere foto. Au cam dat-o in bara cu asta. Acum au dat-o in bara cu bombele cu ceas pe care le nunmesc pompos "telefoane"

Si cica ei se bat "de la egal al egal" cu iPhone. Ce gluma buna. Samsung are cel putin 10 modele, Apple are unul (exceptind X). Cite flagship-uri vinde Samsung si cite vinde Apple? Daca vrei sa faci o comparatie cum ca Apple ia bataie, atunci fa-o corect.

1. Cite iPhone-uri au fost interzise in avioane? Dar flagship-uri Samsung? Ca isteria cu interzicerea telefoanelor Samsung in avion s-a extins la mult mai multe m odele in afara de bombe, e altceva. Incearcs numai sa scoti intr-un astfel de avion un Samsung si vezi ce patesti...

2. Cite iPhone-uri au explodat si cite flagship-uri Samsun g au explodat in ultimii doi ani?

Restul comparatiilor sint frectii la picior de lemn, sau hai sa ne imbatam cu apa rece ca ce grozav e Samsung. O fi grozav, dar in nici un caz nu joaca in aceeasi liga cu Apple, Huawei sau HTC, ci in una inferioara.
cj98czh
Dupa cum vezi nu sint deloc fan Samsung cum nu sunt nici mar ..

Probleme au fost la Note, o serie ca a fost retrasa ..

Vezi ca si Iphone au fost prinsi cu magaria cu bateriiile care nu mai tineau intentionat dupa o vreme
.. nu ca am vazut vreun Iphone care sa aiba autonomie buna ...

Imi place in special in aeroporturi ... ii vezi rapid pe posesorii de mar ... ori sunt cu ele la incarcat ori cauta din priviri o priza ...
RZV
QUOTE(MoneyTalks @ 1 Jun 2018, 21:57)
Dar flagship-uri Samsung? Ca isteria cu interzicerea telefoanelor Samsung in avion s-a extins la mult mai multe m odele in afara de bombe, e altceva. Incearcs numai sa scoti intr-un astfel de avion un Samsung si vezi ce patesti...
*



Care Samsung-uri sunt interzise? Chiar asa, cate mai exact (si enumera-le pe toate, inafara de Note7), nu te sfii, impartaseste cu umilii de noi toate informatiile astea.

Semnat: Un umil frequent flyer cu mai bine de 400 de zboruri in ultimii 7 ani care nu se sfieste sa scoata in orice avion umilele lui telefoane Samsung (S6 si S8). wink.gif
klaus
Saritul pe geam de la Balanceanca eu nu l-as incadra la "flyer".
Zic si eu sa nu fie confuzii tongue.gif
RZV
radmasa.gif
Buna asta.

Daca vrei, saptamana viitoare iti fac o poza la teancul de cotoare de la boarding-pass-urile pe care le am la birou. Le-am cam pastrat pe majoritatea din alea 400. wink.gif
Inafara de cateva zboruri unde am facut electronic boarding.
ady77
Abia asteptam!
Si poze cu telefoanele samsung in avion, te rog.

rolleyes.gif rolleyes.gif
mars
Am o vecina care a zburat de peste 700 de ori in ultimul an. Tot stewardesa si ea...
DragosP
radmasa.gif
RZV
Baietii,
A munci nu-i o rusine, indiferent de meserie. wink.gif
Insa divagam de la subiect. Io Inca astept de la la domnu' BaniiVorbeste lista telefoanelor Samsung interzise in avioane (inafara de Note7). blush.gif
cj98czh
Lasa-l mah ca atat a citit si el undeva si a zis ca sunt toate ...
AR-18-MOS
QUOTE(mars @ 2 Jun 2018, 07:41)
Am o vecina care a zburat de peste 700 de ori in ultimul an. Tot stewardesa si ea...
*


A păstrat cotoarele? rolleyes.gif
dantes
Aveam si eu o vecina d-asta ....insotitoare de zbor tongue.gif ...cam buna... cam prea buna... si avea note 8 acum 1 luna smile.gif ....samsung...
mars
QUOTE(cj98czh @ 1 Jun 2018, 20:32)
Arata de 3 ori mai bine decat orice mar ... care apropo de la 6 incoace arata tot la fel ... sa nu zic ca softul arata tot la fel de la 3 incoace...
*



Nu schimbi radical ceva ce e bun si frumos oricum, ci doar perfectionezi. Se numeste fine tuning. Iar punctele alea (“...”) suna a regret tongue.gif.
cj98czh
Aha ... numai regrete ... misto sa stai tot cu incarcator sau powerbank dupa tine?

Misto sa arate icoanele alea tot la fel de vreo 6 ani incoace?

Aha, daca aia este arta ...

Dupa cum se observa fraieri sa cumpere sunt ... de ce ar schimba ceva?
Lord Hades
După aprox 2 luni de S8, nu am decat un regret: ca nu S9.
Sincer blackberry avea un mare atu: tastatura. Este mult mai intuitivă vs. S8 dar in rest nu am ce comenta.

Legat de bălării băgat pe gât, am scapat de tot ce ma încurcă. Mai mișto e faptul că fiind luat de la nemti, nu are bazaconiile impuse de operator gsm. Absolut fabulos.
mars
QUOTE(cj98czh @ 2 Jun 2018, 12:17)
Aha ... numai regrete ... misto sa stai tot cu incarcator sau powerbank dupa tine? Dupa cum se observa fraieri sa cumpere sunt ... de ce ar schimba ceva?
*



Am numai acasa incarcator, iar powerbank nu am avut niciodata. Doar ca eu chiar muncesc, n-o ard pe feisbuc si instagram, iar de vorbit incerc sa vorbesc cat mai mult la fix, ca am si d’ala. Asa se explica faptul ca il incarc o data la 48 de ore.

Iar printre “fraierii” aia de le-au luat sunt si o gramada de companii, ca alternativa la BlackBerry. La sugestia departamentor de IT, desigur, ca stiau baietii ce stiau wink.gif!
cj98czh
Depart. alea ce sugereaza ... iti mai sugereaza si flagship-uri de la Samsung, HTC, LG, etc ... fsra Xiaomi si Huawei ...
mars
QUOTE(cj98czh @ 2 Jun 2018, 14:29)
Depart. alea ce sugereaza ... iti mai sugereaza si flagship-uri de la Samsung, HTC, LG, etc ... fsra Xiaomi si Huawei ...
*


Nu am avut eu inca norocul asta, poate in viitor. Deocamdata, din cate vad pe net (si chiar nu am cautat pana acum, nu am nimic "personal" cu Samsung, HTC etc., ci cu Android in general), iPhone 8 bate binisor la durata bateriei Samsung S8. Dar e la fel de adevarat ca S9 Plus bate X. Deci treaba cu incarcatul des la iPhone cam macane. Poate fi o explicatie si faptul ca marul rezista mai mult in timp, chiar stiu oameni care au inca iPhone 4 blink.gif. Sotiei i-am dat iPhone 6 folosit moderat timp de trei ani. Tot o data la 48 de ore il incarca. Sau poate or fi fanii marului mai activi, naiba stie...

Oricum, putem depasi momentul, din partea mea rolleyes.gif.
cj98czh
Consoarta incarca 6s de 2 ori/zi cuS8 ajunge cu destula baterie acasa .. aceeasi persoana, acelasi stil de forja ...
mars
Ce varsta au telefoanele?
cj98czh
6s-ul a fost luat de nou tinut cam un an si ceva, vandut ... luat S8 ... Care am impresia ca o sa faca picioare curand ca am tot observat ca de uita la S9 ..
argon
Pune-i la s8 tema de s9.Daca nu știe că s-a mutat amprenta, ii spui că e s9 și ai rezolvat problema fara cheltuiala. Acum serios, nu vad justificare de a trece de la 8 la 9, poate de la 7 la 9. Diferență de camera e insignifiantă, se mișcă la fel, poate ii ajuta pe maneliști sa se audă Guta stereo ... Dar nici așa...că au auzit și ei de boxe bluetoth.
cj98czh
Argoane nu imi bat capul cu ce isi ia ... plateste firma ...

Stiu Argoane, stiu si stim toti ... tot ce nu ai tu fie este prost fie nu merita ... te rog nu te mai/ma obosii ..
argon
Din contra , s8 e prost , s9 la fel. Îmi iau mi8 și un sticker cu măr, iphone x cu android ...o să fac ravagii.
RZV
Poate S8-u' ala a' tau ii prost. Asta de il folosesc io ii foarte bun. Mai am Inca 2 colegi cu S8 de la sfarsitul anului trecut (ca si mine), care is si ei extrem de multumiti.
Apropos, ai rezolvat ceva cu bateria?
Si ca o curiozitate, de unde e luat, e model de Europa?
argon
Da am rezolvat. Am debifat chestia aia din partea de jos, la aplicația servicii google play, care acum e jos și nu în capul listei la consumatori . Gpsul nu mai e accesat aiurea de google play , și nu mai face drain. Acum e normal. Peste noapte ia 5%, și tine 24 de ore cu 4-5 ore de screen time. . E model de Germania cu garanție oficială de Samsung.
meganus_bicorpus
Dupa mai bine de doi ani de Huawei P8 , timp in care sotia mea nu s-a plans de nicio problema la el, i-am facut o surpriza si i-am luat un P9 Plus.
Maine seara ajunge telefonul la ea, sunt tare curios daca va fi incantata ca trece la un ecran de 5,5 AMOLED
DragosP
Între timp a apărut P20 și tu i-ai luat un P9? nedumerire.gif
În ce constă surpriza? Că doamna dorea un P20?
cj98czh
Surpiza este ca nu il primeste smile.gif Macar un P10 ...
madhorsefuzzy
De unde cumpar si eu un Oneplus 6 cu 8Gb ram si 128 sau 256GB stocare din RO (vreau sa imi deduc TVA-ul)?

De la 569 EUR respectiv 619 EUR, le vad in magazine (emag) la 3099 lei respectiv 3499 lei. Imi da cu vreo 425 lei, respectiv 600 lei mai mult decat ar trebui.

Trebuie sa mai astept pana trece "the hype"? Cam cat in luni?
meganus_bicorpus
P20 si P20 pro nu ne place la amandoi, camerele spate sunt mult prea evazate pentru gustul meu (si al ei).P10 am eu si zice sa nu le avem la fel amandoi iar P9 i-a placut foarte mult cand l-am avut eu, asa ca P9 Plus este peste ce isi dorea...mai ales ca nu i-am zis ca ii iau alt telefon.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.