Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
Andy_ACS
Consumul mai mare imediat dupa update e normal deoarece probabil face indexari la fisiere sa iti mearga functia de search repede.

Eu intre timp am dat S23Ultra (dupa doar 3 luni) si mi-am luat iPhone 15 Pro Max. Am incercat Androidul ca nu mai avusesem de 2 ani, a evoluat si interfata la Samsung (One UI), dar per total prefer IOS.
axabrt
Ei dintre toate androidurile pe scamsung te ai găsit sa incerci.
Nefericită alegere.
Are nevasta un s22 de serviciu și un iPhone 11 personal și e naspa de tot interfața aia a lor.
Nu mă pot obișnui cu ea deloc cu toate că unul e android și ălălalt iOS.

In schimb dubios lucru cu Xiaomi a fost dragoste la prima vedere. Totul e cum ar trebui sa fie.
Sa ți zic la fel am pățit cu fondul. În câte mașini m am urcat să găsesc înlocuitor la jaful ăla de Opel Astra și când m am urcat în Ford in prima secundă m am simțit ca acasă. Una cu mașina. Nici n am mai condus o , am cumpărat o direct.

In mod ciudat următoarea in care m am simțit bine a fost Megane modelul din 2018.

In BMW nu m am urcat că nici n aveam bani.
Audi nu mi plăcea și nimic de la wv, Seat Skoda. Le am condus pe toate, cel puțin variantele de acu 5 6 ani. Mașini normale nu avioane înțelegeți...
Japoneze am văzut pe toate și am mers cu câteva de pe la colegi. Nu.

O mașină interesanta pe care a m fost aproape să o iau a fost un citroen.c5 diesel cu cutie automata. Dar era euro 5 avea motorul ăla de 136? De cai și eu cu diesel am niste frici așa...mai mari. Probabil neinteligibile. Mașină la timpul ăla avea vreo 170 de mii de km și hydractive3. Plus că sunt niște băieți aci in Ploiesti de se pricep la Citroen.
Asta e poveste de acu 6ani cred. Uneori îmi pare rău după ea. Pur și simplu mi a fost frica sa iau diesel pentru mers urban.
mircea_aq
Iarasi vorbim discutii. Nu contesta nimeni ca daca te uiti pe specificatiile telefonului, xiaomi iti da cel mai mult pentru banii ceruti, dar de-aici sa spui ca preferi miau-ui one-ui-ului, asta nu mi se pare o afirmatie sincera.

Eu am redescoperit de cateva luni AOD-ul si imi place.
axabrt
Acuma e hyper os nu mai e miui.
Bine cam tot aia e până la urmă, dar e mai stilizat pe ici colea.
Dpmdv e mai bun decât ce are Samsung UI.
Nu neg că Samsung e mai bun pe partea de suport software, dar na prețul mic la Xiaomi trebuia sa vina de undeva
.
Totuși am avut un telefon cu android 9 vreo 6 ani așa că nu mă plang.

Un telefon care iar mi a plăcut a fost cv de la Sony xperia.
avea un android curat, fara chestii aiurea.
Da Sony sunt inca mai rare și destul de scumpe
einstein1984
QUOTE(mircea_aq @ 6 Mar 2024, 17:00)
Iarasi vorbim discutii. Nu contesta nimeni ca daca te uiti pe specificatiile telefonului, xiaomi iti da cel mai mult pentru banii ceruti, dar de-aici sa spui ca preferi miau-ui one-ui-ului, asta nu mi se pare o afirmatie sincera.

Eu am redescoperit de cateva luni AOD-ul si imi place.
*



daca nu-ti place miui la android poti urca alta interfata, la iOS poti doar sa o iubesti pe aia, ca nu ai ce sa-i faci.
Habba
One UI nu e iOS. smile.gif
Poți pune și pe Samsung ce launcher vrei, ex. Nova, sau alte skin-uri.
La un moment dat acum câțiva ani am avut Microsoft launcher pe un S6 pentru câteva luni. Bine, încă era Touch Wizz. A fost destul de interesant.
Filip
In Europa iOS 17.4 aduce in premiera posibilitatea de a instala aplicatii din alte surse in afara de app store-ul oficial. https://www.macworld.com/article/2218208/io...es-install.html

Le-a luat "decat" 17 ani. laugh.gif

Dar e bine oricum, astept cu interes ce o sa se intample cand vor fi obligati sa aiba baterie detasabila. Poate imi iau si eu iPhone atunci. laugh.gif

Cum ar fi sa faca un bundle pentru Europa - un iPhone normal - banuiesc ca in 2027 o sa se ajunga la iPhone 19 - si astia cer baterii detasabile. Nu cunosc chichitele astea legale, dar oare nu merge sa faca un bundle format din iPhone 19 + baterie detasabila + cablu usb C - si sa vina ambalate cu telefonul legat prin cablu la bateria aia externa - et voilà - ne conformam, in Europa produsul "iPhone 19" e definit printr-un iPhone 19 (cu bateria lui interna, identic cu ce e in spatiul non EU + acel cablu si baterie). In felul asta ei nu trebuie sa-si reproiecteze telefonu, doar baga un bundle, pe care tot clientu e obligat sa-l plateasca. Si sa zica - pai da si Apple Vision Pro are baterie externa, prin cablu, domle noi suntem curajosi ca inovam nu stiu ce concept de autonomie bla bla.

Eu asa as rezolva daca as fi in locu lor. radmasa.gif Altfel nu-i vad sa schimbe ei iPhone atat de drastic, sa-l faca cu capac pentru Europa.
Andy_ACS
Eu zic sa iti depui CV-ul la ei, ca sef de strategie pentru Europa biggrin.gif
cj98czh
ma Filip, baterie detasabila inseamna telefon mai gros .. deci nu merci ..
axabrt
Era odată un LG V20. Parca 7 MM grosime cu baterie detașabilă
marksman
Ce e posibil sa se piarda in cazul bateriilor detasabile e protectia IP. Grosimea poate fi tot aia sau 1-2 mm maxim in plus.
axabrt
Azi am scăpat tefonu pe jos la KFC. Noroc că am întins piciorul și am amortizat 90 %din soc cu pantoful, apoi a mai cazut de la vreo 10 cm până pe ciment dar pe distanța de vreo 2 metri. Practic i am dat un sut sa zic așa.
Asta e a doua scăpare in doar o luna. Nu i a buna inca nu m am obișnuit cu el, e mare totuși.
Ăla dinainte in 6 ani l am scăpat de 2 ori cam asa
marksman
Are bumper, folie? Că așa pățesc și eu cu telefoanele, de fapt de asta mor, de la căzături. Am pus bumper și m-a salvat de trei ori până acum.
axabrt
Are o husa da destul de firava și folia de plastic din fabrica.
Huse mai de doamne ajuta n am găsit ținând seama că r totuși un telefon low cost
einstein1984
al meu a cazut d ela 2m inaltime pe beton elicopterizat cu husa de origine, no problem. Bine, nu recomand sa testezi asta, nu e acemasi telefon cu al tau, dar e un shaormi.
Filip
O sa primesc de la munca iPhone 15 Plus si Pixel 8 Pro valuri.gif
mircea_aq
bravo Filipe, ai dat lovitura !
axabrt
O fi primit telefoanele

M am uitat și eu la pixel 8, ba chiar a primit premiul pt telefonul anului 2024. Pe partea de poze era chiar de top, are o post procesare foarte bine reglată, aproape de iPhone și peste Samsung.

Dar bateria mica , faptul că era cam cu vreo 60% mai scump, că avea procesoare de Samsung m au făcut să nu l cumpăr de data asta.
Da peste vreo 3 - 4 ani cine știe...

Oricum mi am setat că idee sa iau telefon când or trece pe tehnologia de 2nm. Că o fi tot snapdragon sau nu, (cică mt dimensity 9400 e cam peste el) om vedea

Și un citat de pe net...
""Cel mai probabil, Dimensity 9400 va fi livrat și cu un procesor neural mai performant. Deja 9300 promite performanță înaltă pentru rularea de LLM-uri local, iar generația următoare cu siguranță va îmbunătăți capabilitățile de procesare AI locală, întrucât astfel de funcții încep să devină din ce în ce mai populare. Singura limitare reală a dispozitivelor de acum pare să fie memoria RAM. Pixel 8, de exemplu, rămâne în urmă, Google oferind funcții AI prin Gemini Nano doar pe Pixel 8 Pro. Astfel, telefoanele cu 12, 16 au 24 GB RAM vor deveni mult mai populare în anii următori.

Având în vedere că Samsung era la un pas de a folosi și procesoare MediaTek pe flagship-urile sale, este posibil să vedem mai mulți producători din zona high-end adoptând aceste soluții, mai ales că acum nu mai este o diferență enormă de performanță între Dimensity și Snapdragon.""
Filip
Da, au venit, sunt blana amandoua. La zoom Pixelu cu camera lui periscopica bate iphone-ul desi nu e fair, ca iPhone e simplu nu Pro.

N-am apucat sa vad prea multe chestii la ele, o sa le folosesc in timpul saptamanii. Acu e weekend si n-am chef. laugh.gif

Asa... la prima vedere evident ca imi place Pixelul. Mi-a placut intotdeauna, de la prima generatie. Dar sunt biased. E fain la iPhone 15 ca are USB C si nu mai trebuie sa caut alt cablu cand il incarc. wub.gif
Habba
Cum sta cu semnalul Pixel-ul comparativ cu iPhone-ul?
Am avut un Pixel 7, și ăsta a fost principalul motiv de retur....era slab la semnal in afara localității, nu făcea trecerea bine intre relee, câteodată refuza sa se conecteze la date mobile revenind doar cu restart.
Probleme comune la modemurile de date pe seria 6 și 7...nu știu dacă e la fel și pe 8.
Filip
Nu am bagat un sim in nici unul din device-uri, nici nu am nevoie... As putea sa incerc, numai ca eu nu prea circul in afara localitatii, in zone mai izolate. Unde locuiesc eu am semnal full pe orice device.
Eu le folosesc conectate la wi-fi.
Bwwlan
Imi poate recomanda cineva, va rog, un dual sim intre 300-400 euro, altul decat Galaxy A54?
Nu sunt contra Samsung, acum am un Oneplus 5T care mi-a servit bine in ultimii, nu stiu, 4 ani?, insa incep incet sa realizez ca imbatraneste. Ca sa nu mai vb de protocoalele de securitate si actualizari Android la care, sincer, ma pricep fix 0,0%.
Mulțam.
Merced
Daca vrei, incearca si cu Redmi.

sau, uite pe la voi pe acolo la pret foarte bun pentru ce ofera, un Poco.

Un versus intre ele aici.
GBX
Dacă ai nevoie de protocoale de securitate acceptate de lumea corporatistă (și nu numai), cam trebuie să lași chinezeștile pentru alții.
Unii acceptă doar Apple și/sau Samsung, alții sunt mai deschiși și spre Google, Motorola etc.
Dacă nu la asta te refereai...plaja e foarte mare.
Motorola îmi pare a face aparate din gama low-midle destul de corecte ca preț.
einstein1984
Xiaomiul meu e acceptat in BYODul firmei, securizat cu InTune.
Filip
One Plus Nord 3 https://www.gsmarena.com/oneplus_nord_3-12135.php
Habba
QUOTE(Bwwlan @ 20 Mar 2024, 10:08)
Imi poate recomanda cineva, va rog, un dual sim intre 300-400 euro, altul decat Galaxy A54?
Nu sunt contra Samsung, acum am un Oneplus 5T care mi-a servit bine in ultimii, nu stiu, 4 ani?, insa incep incet sa realizez ca imbatraneste. Ca sa nu mai vb de protocoalele de securitate si actualizari Android la care, sincer, ma pricep fix 0,0%.
Mulțam.
*


Încearcă Nothing Phone 2a.
Review-urile arată bine, telefonul e de găsit pe Amazon de la 330 de euro (8+128GB), la 380 de euro (12+256GB). Personal as merge pe varianta mai mare.
Update-uri garantate 4 ani, Android curat.

Vezi review-uri pentru mai multe detalii. Dacă nu îți place, îi faci retur in 30 de zile la Amazon și încerci altceva, gen Pixel 7a, sau aștepți 8a.

E pe vine și A55 de la Samsung, puțin mai scump, dar se pare că e o evoluție substanțială față de A54.
Merced
A54 deja e vechi de un an. Nu mi se pare vreo idee stralucita sa iei un model de telefon la un an de la aparitie.

Subscriu pentru Nothing Phone, cred ca este chiar un inlocuitor bun pentru cineva care a butonat OnePlus atata timp.

Eu am intrat cu Redmi si Poco din considerente de pret dar si biasul meu de utilizator de vreo 8 ani al MIUI. Eu in alte telefoane ma "pierd" prin meniu, pe astea le stiu pe de rost.
Habba
A54 nu e de lepădat prin prisma prețului, puțin peste 300 de euro. E un telefon solid care are azi inca minim 4 ani de suport oficial si update-uri garantate (din 4 os +1 promiși la lansare). Pentru un utilizator mediu care nu are gaming in program e foarte ok.
Am fost și eu aproape de a fi convins anul trecut, însă fara wireless charging viața e pustie.
A55-ul ce vine e mai pe steroizi la SoC, are șasiu de aluminiu, sticla fata/spate, dar nici ăsta nu are încărcare wireless.
E drept, nici Nothing 2a nu are. Singurul care are și se bate cu astea două e Pixel 7a.

Personal aș mai aștepta o lună,, două....sa vad ce poate Pixel 8a vs. A55 vs. Nothing 2a.
Astea ar fi finalistele dpmdv in zona de telefoane medii.

L.E. am văzut Pixel 7a la 380 de euro pe Amazon. Bun preț, poate fi și ăsta o soluție.
Merced
Nu prea vad ce de așa special la wireless charging. Mai utila mi se pare încărcarea la 120w.
Habba
Folosesc de aproape 10 ani (mai exact 9) wireless charging și e ceva la care nu sunt dispus să renunț.
Am acasă pad-uri, in mașină, la birou. E ideal pentru top-up in timpul zilei și nu numai. Incarc pe cablu numai când sunt în delegații mai lungi.
As fi foarte frustrat să nu am opțiunea asta.
M-am dezobișnuit de încărcat telefoane noaptea, incarc când și unde am nevoie.
Merced
Pai nu ai ce să încarci noaptea, in 15 minute un telefon gen acel Redmi sau altele cu 120w sunt încărcate complet. Am migrat de la.incarcarea noaptea la încărcarea seara cât mă pregătesc de culcare, sau dimineață până sa mă dau jos din pat.

Plus că acel încărcător îmi folosește și la Surface-ul de muncă, când plec pe undeva sau in UK la ședințe , e singurul încărcător pe care-l iau cu mine..

Nothing-ul e bun la prețul ăla, deși btw nu vine cu încărcător deloc, dar Samsung mi se pare că sunt prea scumpe pentru ce oferă, mai ales un A34 de un an de zile. La performanțe îl zboară Poco-ul de nu se vede.
GBX
Și eu sunt obișnuit cu chargerele wireless. Pur si simplu imi place ideea că pun telefonul pe pad și nu e legat cu cablu.
Obișnuința e a doua noastră natură...
Merced
Cum și eu sunt obișnuit cu Miui. Nu judec, dar nu cred că e relevant pentru ce intreba colegul inițial.


Cred că putem sa ne punem însă de acord că opțiunile prezentate de noi care se încadrează în bugetul lui sunt net superioare unui a54.
Habba
A54 nu e de neglijat la ce oferă azi in jur de 300 de euro, dacă bugetul se vrea la limita de jos.
Are inca 4 ani garantați de update-uri (din 5), ecran bun, camere decenta, build solid.
Nu e brut force, dar își face treaba. Pe aceeași idee am luat și eu anul trecut S22-ul la câteva luni după ce se lansase S23-ul.

Pixel 7a e puțin sub 400 de euro, cele care vin (A55 și Pixel 8a vor trece de 500 la lansare).
Rămâne că și rival in partea de jos a intervalului, doar Nothing 2a , la 330 sau 380 de euro in funcție de RAM și stocare.
einstein1984
QUOTE(GBX @ 20 Mar 2024, 21:50)
Și eu sunt obișnuit cu chargerele wireless. Pur si simplu imi place ideea că pun telefonul pe pad și nu e legat cu cablu.
Obișnuința e a doua noastră natură...
*


eu as prefera sa nu stau (si) langa campul ala electromagnetic daca nu e nevoie.
GBX
E un amărât de transformator, până la urmă. Nu văd cum te-ar influența, dacă stai la mai mult de 30-50cm de el.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 21 Mar 2024, 08:41)
eu as prefera sa nu stau (si) langa campul ala electromagnetic daca nu e nevoie.
*


lucru diavolesc
Bwwlan
Io n-am. Nici in masina, nici acasa, nici la job. Inteleg conceptul, insa n-as spune ca e dealbreaker pentru mine.
M-am tot uitat la.Nothing Phone, 60 euro in 10 rate fara dobanda nu pare un efort atat de mare.
Sau sa mai astept?
Urmeaza ceva promotii in perioada urmatoare, gen BF?
Habba
Nothing phone 2 e 554 euro pe Amazon, la versiunea 12+256.
Nothing phone 2a e 382 euro, tot așa, tot acolo.

Tu știi dacă merită diferența, ăla fără a e "flagship-ul", ăla cu a e mediu.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 21 Mar 2024, 13:03)

singura problema este randamentul fata de conectarea la fir
einstein1984
si faptul ca nu poti folosi telefonul, cand stau la birou si e ope fir il pot folosi bine merci
Merced
Oarecum. Cel putin actualul Xiaomi 12T, cand esti in conversatie GSM si ai cablul de incarcare conectat, nu incarca nimic. Poate pentru ca exista riscul sa se incaleasca excesiv, sau sa faca plici, mai ales la 120w.
einstein1984
la remdi 10 merge waze, vobesti la telefon si se incarca. Incusiv daca vreau sa stau pe canapea sa ma uit pe net sau sa contolez youtubeul de pe tv.
IRONICK
QUOTE(Merced @ 21 Mar 2024, 15:39)
Oarecum. Cel putin actualul Xiaomi 12T, cand esti in conversatie GSM si ai cablul de incarcare conectat, nu incarca nimic. Poate pentru ca exista riscul sa se incaleasca excesiv, sau sa faca plici, mai ales la 120w.
*


protectie termica exista oricand, nu neaparat la incarcare
axabrt
A apărut ssung a55.
Doar că e vreo 500 de iepuroi.

Da na ultima fiță.


Și eu am redmi note 13 pro 5g. A făcut update la hyper os, e stabil.
Mie îmi pare telefonul ideal la 1670 Ron căt am dat. E și dual zim
Filip
M-am uitat si eu pe specificatii la Poco X6 Pro, si e ce trebuie, e iesit acum recent, vine cu android 14 si e 2060 lei pe emag, in varianta 512gb stocare, 12gb ram. Si are procesorul foarte performant, pe partea de camere nu e asa wow. Incarcare a bateriei pe 67W. Eu d-ala mi-as lua daca as fi in cautare de telefon nou, dar ma mai tine cativa ani Redmi Note 10 Pro-ul meu. cool.gif Pana atunci vor aparea alte modele de la Xiaomi si Poco.
Merced
QUOTE(IRONICK @ 21 Mar 2024, 16:27)
protectie termica exista oricand, nu neaparat la incarcare
*



Eu vorbesc strict ca taie incarcarea pur si simplu. Nu stiu din ce considerente. De incalzit, iti dai seama, mai ales daca-i dai cu "boost" sa dea chiar ca nesatulul curent, atunci chiar se incalzeste simtitor.

@axa, a ajuns ultima fita un A55? radmasa.gif S24 Ultra ce mai e atunci?
axabrt
S24 ultra nu mi as lua nici gratis.
Ce as fi luat însă era un pixel 8 pro.
Dar na , poate data viitoare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.