Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aprindere electronica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172
diaconuliviu
Ba, da mare jmeker esti tu cu colortune-le tau.. crezi ca e o conditie sine qua non? ca esti privit ca prim ministru daca ai acea bujie?
Pe unde scrii, trebuie sa spui ceva de "eu am colortune"..mai lasa-ne..ni s-o fi luat de "colortune in sus, colortune in jos".
Ceacu stie el ce stie, stie bine...
Ma rog, eu unu ma abtin sa mai scriu; incearca unu sa dea sfaturi altora, bune si cu aceeasi buna intentie si vin unii, analfabetii atotstiutori si "ba nu e asa, ca n-ai una alta"..
djasu82
Hai mai lasane ca ne-ai obosit liviule cu critica ta persoanala ! Daca ceacu stie de ce nu vine cu argumente vi tu repede si doar iti dai aere de vedeta . M-am saturat sa-ti vad comentariile fara aport sau ceva palpabil sti doar sa comentezi , de la tine nu am vazut absolut nimic nici o poza nici un film .. doar cuvine elaborate si insirate pe forum de la A la Z doar atat sti.
Legat de bujie da am si care e problema TA ? , am muncit am dat un ban si am cumparat-o te deranjeaza cu ceva ...

Kinetix sambata incerc la o distanta de 3 cm fiindca sunt foarte ocupat acuma !
dyogenes
Djasu, ai luat-o pe aratura... Da si tu un search sa vezi ce a facut diaconuliviu pentru forumul asta, cu mult inainte ca tu sa fi stiut ca exista. Da ca ai avea macar 1/10 din realizarile lui si daca ai sti macar 1/100 din ceea ce stie el, poate ai putea incerca sa deschizi gura, dar pana atunci... mucles.
Motorola
Cine-i "cecu".?? laugh.gif
gotronic
Ceacu.! smile.gif
djasu82
Argon Os sper sa faceti curateni ori topicul e de aprinderi eletronice ori e de barfa la adresa persoanelor de pe forum !
gotronic
Eu o sa va propun ceva, ca sa nu ne mai certam. Hai sa facem niste experimente la obiect cu date, masuratori...etc. Ptr. fiecare care vine cu o idee, experiment, testare, masuratoare... in functie de aport "promovez" in $ sau AT01, AT011 cu senzor 011 (012), componente electronice..... Daca "iese" ceva palpabil eu ma angajez sa fac tot ce se poate sa facem "in serie" . Toti avem de castigat, si dupa ce produsul in sine e finalizat. !!!

Ce ziceti? 090.gif

LE. Eu personal nu am timp.!!! sad.gif Iar "baietii mei" sunt implicati in activitati "direct productive", si momentan nu pot sa-i "scot" din asa ceva si nici sa mai angajez personal pentru asa ceva, (cercetare) mad.gif .!!! 251.gif plange.gif

Sper ca nu sunt impotriva regulamentului.! sad.gif
Kinetix
Bravo, gotronic!
In sfarsit o idee constructiva.
Mi se pare chiar un pas inainte sa trecem de la aprinderi inductive (cu/fara senzor, cu\fara dwell-control) si CDI (mono/multiscanteie, cu descarcare pe tiristor sau pe MOS, etc), la o aprindere care sitnetizeaza ce au mai bun fiecare dintre ele, pentru a obtine "trasnetul" mult dorit pe bujie.
Am observat ca aproape ORICE aprindere are ca rezultat final doar un firicel de scanteie pe electrozii bujiei (mai gros sau mai subtire, dar atat), daca sunt fixati pe distanta normala.
Ei bine, se pare ca doar plasma poate sa determine o ionizare de proportii si sa "pulverizeze" orice urma de vapori de vreun fel din camera de ardere. De ce sa nu profitam de asta si sa ne fixam pe prejudecati de genul: "Daca era ceva de capul ei, o faceau marii producatori auto pana acuma". De fapt, am gasit ca aprinderi cu plasma se monteaza pe masini de curse.

Asa cum spuneam, desi electronica si realizarea de cablaje nu sunt punctul meu forte (chiar mi se pare destul de neplacut tot procesul pana se ajunge la produsul finit), am cumparat vreo suta de diode 1N4007 si restul de piese si intentionez sa ma apuc de asa ceva (stiu ca tipul asta de diode nu e cea mai buna alegere pentru acest proiect, dar au fost cele mai ieftine si voi cauta sa nu le suprasolicit). Daca cineva de pe forum ar fi dispus sa faca niste cablaje in serie dupa o schema buna, ar fi un mare ajutor pentru multi, probabil.
djasu si alti forumisti din strainatate au dovedit ca montajul (schema) functioneaza, poate fi replicat si ar putea fi optimizat pentru a fi si fiabil. De exemplu sa gasim diodele care au cel mai bun raport pret/performanta, cel mai bun tranzistor de descarcare, cel mai eficient condensator, cel mai bun oscilator, etc.
Asa ca, in domeniul aprinderilor, orice care e mai putin decat plasma ar putea fi considerat... retro. smile.gif
Succes la experimente!
gotronic
ok. Primul feedback (nu stiu daca am scris corect).
In primul rand vreau sa subliniez ca nu "pretul" conteaza. Mai multe diode in serie inseamna o rezistenta dinamica mai mare. Un tip de diode ales (dpdv economic) nu rezolva problema.!!! Trebuie ales tipul de componenta electronica care "da rezultate".! chiar daca pretul este un pic mai mare.!!!
djasu82
Diodele intre 3-8A /1500V sau de 3-5A la 4Kv partea proasta e ca nu se gasesc cele de 4kv momentan. Kinetix realizeaza tu acel montaj si dupa aceea vi cu mai multe detali . Eu am specificat pentru a nu distruge bujia trebuie tensiune mare si un condensator de capacitate mica la invertor restu.... tine de tine cum vrei sa-ti faci aprinderea .
Siconi
Tin sa-l felicit pe Gelu pentru initiativa. Ma bag si eu, desi experienta mea e inferioara nivelului vostru. Doar asa pot invata mai mult.
Mi-a venit traful, in sfarsit, pentru CDI cu MS. Pasul urmator va fi plasma garantat.
diaconuliviu
QUOTE(djasu82 @ 17 Jul 2008, 16:28)
Argon Os sper sa faceti curateni ori topicul e de aprinderi eletronice ori e de barfa la adresa persoanelor de pe forum !

Exact! E ceva in regulament si legat de GRAMATICA!!!!! Curatenie, va rog...
Si parca e ceva si despre informatii redundante (alea de gen "io am cutare lucru" postat pe 15 topicuri).

QUOTE(djasu82 @ 17 Jul 2008, 13:33)
[...]
1. Daca ceacu stie de ce nu vine cu argumente
2. vi tu repede si doar iti dai aere de vedeta . M-am saturat sa-ti vad comentariile fara aport sau ceva palpabil sti doar sa comentezi [...]

1. Pentru ca Ceacu presupune ca macar atita lucru trebuie sa stie oricine face imbunatatiri de genul ala la un motor.
2. La fel consider si eu, altii insa in mindria si ignoranta lor ignora niste lucruri banale.

Si uite, nici eu nu scriu aici de ce e corect ce-a zis Ceacu. Informeaza-te!
quinn
Deoarece s-a inchis topicul despre bobina tico pe dacie vreau sa va intreb aici : am gasit in orasul asta de cacao-slobozia la pretul de 100 lei sad.gif dar este ambalata intr-o punga deci nu cum vin cele originale si nu stiu daca este ok .
Voi ce ma sfatuiti ?
gotronic
Eu personal, am cumparat cca 16 bobine de inductie noi si SH (de la o firma din Iasi si bucuresti). Dintre toate, dupa ce le-am testat am ajuns la concluzia urmatoare: Toate bobinele de Tico (Matiz, care sunt aceleasi) SH , ca nu aveau noi, nici una nu "dadea" scanteie corespunzatoare (ffff anemica si rosiatica). Dintre cele de Cielo doar cele SH erau bune (scanteie "ca lumea"). Cele noi erau de "tot rasul", adica o scanteie anemica si rosiatica (fff slaba). Asa am tras concluzia ca bobinele "noi" sunt niste contrafacuturi ordinare. (E drept ca nu aveau nici ambalaj original sau ceva de genul asta).
Dupa parerea mea (umila), nu cred ca o sa mai gasiti bobine "originale" bune, doar chinezarii ordinare.(" Exceptiile intaresc regula")
La o discutie cu RAR, am aflat ca, China nu are un sistem de management al calitatii inca. Acum duc tratative cu RAR pentru colaborare in a "implementa" sistemul de asigurare al calitatii. Nu am nimic impotriva lor (ca sunt un popor muncitor). Dar si noi "am fost".!!! smile.gif Si uite unde am ajuns.! sad.gif
Mai bine incercati sa cumparati bobine de IAME (Sf. Gheorghe), care au aceeasi scanteie "plina" ca si cele de Cielo. Nu conteaza ca nu au miezul "inchis", conteaza calitatea. E drept, ca si la ei calitatea incepe sa "sufere", din cca 20 bobine, una are scanteia mai "slabuta" (dar bunicica). Se vede ca mai nou nici ei nu testeaza "individual" bobinele inainte de expediere.! (Pacat, au un pret raportat la calitate relativ bun).!!
Adrian_Boy
Sa inteleg ca pana la urma cele de Cielo SH sunt bune.
Dar pentru montarea lor pe o Dacie 1300, trebuie un montaj suplimentar sau merg si asa "chioare" ?
gotronic
Sub nici o forma, cele de Cielo nu merg montate pe Dacie (aprindere clasica sau electronica inductiva normala), am mentionat undeva in urma ca eu le-am luat ptr. cu totul alte aplicatii.!!! Rezistenta ohmica a primarului este undeva intre 0,3 si 0,5 ohmi (nu mai stiu exact acum).!!!
djasu82
Probam la scantee bobinele care arunca cel mai departe flma ...Fiecare isi apara interesul .
Motorola
Incepi sa devii enervant. Iar vorbesti fara inteles si cu apropouri aiurea. Nu era nici un interes din partea nimanui, era un RASPUNS cat de cat INTELIGIBIL. Tu ori esti drogat ori iti lipseste ceva la cap. (Sincer).
gotronic
Iar incepem sa devenim "neconstructibili". Asa nu ajungem departe. Azi am primit diodele din fisierul atasat. (pentru "plasma"). Sunt la 12.000V tensiune inversa, sunt si la 15.000V, dar curentul este cam mic.(cca 550 mA direct). Diodele sunt de la cuptoarele cu microunde.! (Ale mele is HV05-12).
djasu82
QUOTE(Motorola @ 19 Jul 2008, 20:54)
Incepi sa devii enervant. Iar vorbesti fara inteles si cu apropouri aiurea. Nu era nici un interes din partea nimanui, era un RASPUNS cat de cat INTELIGIBIL. Tu ori esti drogat ori iti lipseste ceva la cap. (Sincer).
*


Tu de cand ai intrat pe forum te-am observat doar cuvintele sunt de tine si aberezi mai tot timpul pe langa subiect . Eu muncesc imi bat capu iar multi ca tine comenteaza aiurea .
Gelu curentul e foarte mic si mie ca nu faci mare treaba . Azi am pus Cdi-ul la treaba sa produca scantee alba totul doar din CDI fara invertor separat .
Am folosit 25 de diodede la 3A pe 1.2KV o bobina de sf.gheorghe si un condensator 2,2uF. Aprinderea folosita nu a mai fost inductiva ca data trecuta ci a fost o aprindere CDi. Si filmuletul !
gotronic
Cum ai reusit sa atasezi 5,38 Mb de videoclip? ohmy.gif . Eu stiam ca mai mult de 2Mb nu se poate si nici nu merge. (Eu nu am reusit la vremea aia) sad.gif
djasu82
Gelu de aceea ma fac astia nebun ca nu stiu nimic biggrin.gif sa nebuneasca ei ca pe mine ma doare in cot de ce spun ei referindu-se doar la adresa mea ci nu la topicul aprinderi eletronice!
DaciaPower
salutare!!!

Mai intreb odata biggrin.gif
Merge bobina de tico montata pe o aprindere AT01 (nu AT011).
Vreau sa cumpar... acum cat sunt in bani ca dupa....... biggrin.gif
gotronic
Merge (cu rezistenta aditionala de cca 2 ohmi). Cred ca eu sunt in cea mai mare masura sa raspund, nu ca "mi-as apara vreun interes".!!! sad.gif (dar nu garantez rezultatul).!!! blush.gif Daca nu-i pui acea rezistenta aditionala, o sa ti se "impuste" platinile si nu numai.!!!
DaciaPower
Multumesc pt raspuns Gotronic.
O sa cumpar una pana la urma sa vad rezultatele
djasu82
Rezultatele cu bobina de tico sunt remarcabile bujiilesunt curate complet pe interior .Azi am desfacut fiecare bujie cugandu sa le mai curat putin si surpiza a fost mare toate sunt curate . A m folosit at011 senzorul gotronic bobina de tico . Azi am montat din nou Cdi pentru a vedea cum lucreaza noi tranizstori pentru a pune in aplicare si plasma.
DaciaPower
cu bob de tico si aprinderea at01 cat trebuie sa pun distantza la bujii... pt o performanta optima biggrin.gif
gotronic
Cu o bobina "normala" cam 0,8mm, cu asta nu stiu.! Depinde si cat de buna este.!
Kinetix
Distanta la electrozii bujiei se coreleaza cu "puterea" bobinei (izolatia electrica, numarul spirelor...), si cu amestecul (caliatea lui: bogat, sarac...).
De asemenea, daca vrei sa mergi cu tensiuni in aprindere foarte mari, atunci maresti distanta la electrozi (0.9-1.2mm) , dar asta pune in pericol bobina, capac si rotor delcou, fise.
Daca vrei sa protejezi aceste elemente, nu cresti peste 0.7-0.8mm.
Trebuie sa gasesti un compromis intre consum redus, solicitarea sistemului de aprindere si dinamica masinii.
Daca se adauga si generator de plasma, atunci cred ca se poate reduce distanta la 0.5-0.6mm, deoarece aprinderea amestecului se face cu descarcare de plasma (flama), care se pare ca se extinde pe orizontala, are un "volum" mai mare decat scanteia obisnuita, chiar la spatiere mica a electrozilor.
Succes!
ceacu
Azi am apucat sa fac si eu testele cu "bobinuta" de Tico!

Bobinuta, deoarece e cam slaba.

Dar are si un avantaj, tensiunea in secundar e foarte mare.

E singura bobina ce am vazut-o pana acum (pe langa bobina ce-o foloseam eu pana acum, doar ca la a mea asta se intampla la curenti mari in primar de genul 8-10A, la cea de Tico la 4-5A, valori estimate), ce da descarcari sub capacul de delcou intre plotul central si cele laterale (cu fisele la bujii, evident, conectate si fara rotor/lulea) test care a si lasat urme pe capac!

Am testat si scantei in aer intre fisa centrala si corpul delcoului si dadea scantei cam pana la 2,5 cm!

Deci concluzionez ca are tensiune secundara arhisuficienta.

Problema e doar cu energia scanteii care este cam micuta deoarece scanteile sunt rosii-violacee. Dar fac totusi un pocnet puternic.

Mea culpa, nu am masurat rezistenta secundarului dar banuiesc ca este cam mare, la test am folosit fisa centrala tip sarma (ne avand alta).

Am folosit ca si rezistor de balast vechiul BEC de far cu ambele faze in paralel (romanesc 40/45W), si remarc ca se imperecheaza perfect cu bobina! Adica cu motorul mergand filamentele sunt slab inrosite, la oprirea motorului filamentele se inrosesc puternic)

In regim stabilizat (dupa ce se incalzesc filamentele la maxim) suge cam 3,35A (valoarea fiind un minim, asta luand in considerare cam 2.1V cazuti pe AT01 + MALVINA ce o comanda), totul fiind alimentat la 11,5V (ocazie cu care observ la mine o cadere pe contact si fire de cam 1V, cam mult!).

Deci daca Gotronic va da liber (la AT01 si la cam 3,5A) eu va recomand sa o incercati.

Nu veti obtine scantei asa puternice ca si mine doar daca folositi ca si rezistor de balast un bec (filamentul fiind puternic neliniar ca si rezistenta in raport cu curentul datorita varierii rezistentei filamentului intr-un raport ~10 ori intre cald si rece), DAR, NU recomand folosirea becului ca si balast, existand riscul spargerii lui intr-o depasire (sau intr-o situatie similara) caz care se poate lasa cu urmari grave prin nefunctionarea motorului!
gotronic
La 3,5 A, nu-i bai. Tineti mana pe aprindere dupa cca 15...20 min de mers la relanti. Daca nu este fierbinte se poate pune. Daca da, trebuiesc marite rezistentele aditionale (becul...).! smile.gif
ceacu
QUOTE(gotronic @ 20 Jul 2008, 22:53)
La 3,5 A, nu-i bai. Tineti mana pe aprindere dupa cca 15...20 min de mers la relanti. Daca nu este fierbinte se poate pune. Daca da, trebuiesc marite rezistentele aditionale (becul...).! smile.gif
*



Cei 3,35A au fost atinsi dupa vre-o 2 secunde de la alimentare, timp in care am vazut cum indicatia pe multimetru trecuse pe la 4,5A in scadere), deci cu motorul turat curentul va fi binisor mai mare!

Ar trebui masurat cu osciloscopul, dar eu nu am (posibilitatea)!

Puneti rezistoare fixe si repetati testul cu capacul (unul mai vechi fisele toate infipte si fara rotor sau ridicat in aer), daca da descarcari peste el e OK! (mie mi-a dat, si e un test bun deoarece spune ca bobina poate da tensiune mai mare decat cea la care rezista elementele de sub capacul de delcou).
iwantthekeyhole
gotronic, de unde pot sa cumpar un senzor si cat costa?
miam facut o aprindere cdi multispark dupa schema facuta de djasu, si dupa vreo 2000-2200rpm nu mai da scanteia cand trebuie (motorul incepe sa trepideze si mai da rateuri).
in plus am o bujie care nu da scanteie mereu (adica dupa acea turatie). am facut un schimb intre doua bujii si fise, si se comporta la fel, la acelasi cilindru (aveam aceiasi problema si la aprinderea clasica) ce poate fi?
Minel
QUOTE(iwantthekeyhole @ 21 Jul 2008, 13:09)
si se comporta la fel, la acelasi cilindru (aveam aceiasi problema si la aprinderea clasica) ce poate fi?
*



Supapa care nu inchide sau reglaj precar la cubutorii de la acel cilindru !!
iwantthekeyhole
sunt de acord ca trebuie sami fac jocul la culbutori,
dar ce treaba are scanteia cu pozitia supapelor?
djasu82
iwantthekeyhole nu cred ca e de la aprindere daca ai respectat in tocmai tot ce am trecut eu pe acea schema lucreaza perfect , poate ai probleme la condensatorul de filtraj si condensatorul pe iesirea finala eu am pus 2,2uF/630V nepolarizat . Eu am mers circa 25000 de km fara sa o modific doar acum 3 saptamai am pus at011 cu bobina de tico sa vedem cum se comporta . In rest de ieri iar sunt pe CDi care in scurt timp il transform in generator de plasma . Gelu distanta la eletrozii bujiilor e de 1,5mm daca se foloseste plasma !
Cecu bobina de tico genereaza destula energie daca o si amorsezi cum trebuie . Mai bine tac fiidca daca vi cu detali si alte nebuni iar sar uni pe mine de parca le-as loa painea de la gura si aici nu ma refer la Gelu!
iwantthekeyhole
aprinderea merge bine, nu e ea de vina. pur si simplu nu primeste impuls de la platina sa dea scanteie la bujia 4.
djasu82
Pai verifica fisea daca zici ca bujia numarul 4 nu primeste scantee. Cum am spus aprinderea in schema configurata de mine lucreaza cu platina senzorul gotronic senzorul optic. Platina trebuie sa o ai reglata la 0.4mm.
gotronic
QUOTE(iwantthekeyhole @ 21 Jul 2008, 12:09)
gotronic, de unde pot sa cumpar un senzor si cat costa?
miam facut o aprindere cdi multispark dupa schema facuta de djasu, si dupa vreo 2000-2200rpm nu mai da scanteia cand trebuie (motorul incepe sa trepideze si mai da rateuri).
in plus am o bujie care nu da scanteie mereu (adica dupa acea turatie). am facut un schimb intre doua bujii si fise, si se comporta la fel, la acelasi cilindru (aveam aceiasi problema si la aprinderea clasica) ce poate fi?
*




QUOTE(iwantthekeyhole @ 21 Jul 2008, 17:10)
aprinderea merge bine, nu e ea de vina. pur si simplu nu primeste impuls de la platina sa dea scanteie la bujia 4.
*




1. Senzori separat , am mai discutat, nu se dau. AT011 are o interfata speciala care functioneaza atat cu senzor cat si cu platina. Senzorul primeste alimentare prin aprinderea AT011 si prin acelasi fir de alimentare da si comanda la aprindere. Daca nu o sa mearga cu alte aprinderi, nu vreau sa ma injurati. Acuma, sa nu-mi cereti si interfata .!!! (separat) tongue.gif Aprinderi si senzori numai de la mine INCA. (pe PM)
2. Sa inteleg ca atat pe clasic cat si pe electronic, tie iti face probleme la acelasi cilindru (cilindri). Tind sa cred ca ai cama axului delcou uzata pe partea aceea (sau axul delcou stramb), si platina de Metaplast (arc moale). Din cauza "zborului de platina" este posibil sa-ti sara peste o cama , mai ales daca ai reglat distanta mare la platina sau ai jocuri radiale exagerate la axul delcoului si la platoul platinei mobile!
djasu82
Interfata a fost postata de mine si lucreaza cu orice aprindere cu nivelul de atac 1-2V se poate comanda direct un mos sau igbt. Acum revenind la plasma care a mai incercat sunt doar singurul de aici ... kineticx cum stai cu plasma ?
gotronic
Aia este interfata ta. Nu a AT011. Daca incerci sa mai faci 5 buc. cu piese diferite nu stiu daca in conditii extreme de temperatura (-35 grade si +90 grade), va mai functiona, fara sa mai tatonezi valori la piese. Dar fiecare face ce vrea (pe pielea lui, si dupa sfaturile cui doreste). FARA NICI O INTENTIE.!!! blush.gif
Siconi
Eu sunt tare curios daca m-am prins de chestie sau nu... ce zici Gelule?
djasu82
E da lasa ca lucreaza destul de bine toti tranzistori pe care ai am lucreaza in gama de temperaturi -40 +200 de grade .Apropo eu de tatonat nu taonez valorile piselor ci le calculez asa cum vin in scheme.
gotronic
QUOTE(Siconi @ 21 Jul 2008, 18:27)
Eu sunt tare curios daca m-am prins de chestie sau nu... ce zici Gelule?
*




Nu, este vorba de inca ceva componente, referinta de tensiune stabilizata cu precizie de 0,5% in toata gama de temperatura.! (Scumpa) plange.gif
djasu82
Asta e dai un ban dar stai in fata nu la coada clasamentului !
yon
salutare! va rog sa ma scuzati de off topic dar imi poate da si mie cineva un sfat referitor la niste bujii de calitate pt. gpl? nu prea am gasit nimic referitor la acest lucru si cred ca ar fi bine sa cer parerea unor experiti in acest domeniu. mentionez
ca am dacia motor 1397 gpl stefaneli si aprindere clasica fara nici o imbunatatire
smile.gif
free-rider
djasu, ai incercat sa folosesti plasma ta intr-un pahar cu apa sa vezi daca explodeaza apa,ca asta este scopul experimentului sa produca explozia apei
Asta ca sa nu ne mai agitam aiurea .
Tu deja ai montajul pune bujia intr-un pahar de plastic cu apa si vezi ce se intimpla .
Ai grija sa faci afara ca daca functioneaza nu vad bine tavanul
djasu82
Glumesti , ia un eletrod il cuplezi la un aparat de sudura pui o bucata de metal intr-un bazin cu apa si sudezi , vezi tu ce se intampla.
MECCA
QUOTE(yon @ 23 Jul 2008, 19:19)
salutare! va rog sa ma scuzati de off topic dar imi poate da si mie cineva un sfat referitor la niste bujii de calitate pt. gpl? nu prea am gasit nimic  referitor la acest lucru si cred ca ar fi bine sa cer parerea unor experiti in acest domeniu. mentionez
ca am dacia  motor 1397 gpl stefaneli si aprindere clasica fara nici o imbunatatire
smile.gif
*


DENSO
yon
mersi mult mecca! la astea ma gandeam si eu din ce am citit pe diferite posturi.
am vrut totusi parerea voastra pt. ca sunteti mai avizati de cat alti. va multumesc! cheers.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.