Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
ady77
Primaria s-a gandit la USR sa nu inghete degeaba tongue.gif
DragosP
Pusese posty (parcă) o poză cu un coș stradal de gunoi, locul de întâlnire la Universitate, unde era mutu' cu iapa înțârcată.
corbex
Mutu nu mai are iapa. A divortat.
neumann
QUOTE(Markos @ 26 Sep 2016, 14:33)
Cam câte partide crezi că au făcut cereri pentru corturi în București? Bagă o estimare personală.
*



Ma gandesc ca or fi multe autorizatii de constructie (cort, panou publicitar, chiosc de ziare, plm). Sau ai impresia ca daca esti "politician" si "strangi semnaturi" te bagi in fatsa? Ce urmeaza, masina cu girofar si antemergator? tongue.gif
RZV
Poate ca vorbesc in necunostiinta de cauza, dar cred ca astia cerusera aprobare de amplasare temporara si nu autorizatie de constructie (fie ea si temporara).
Ceea ce e cam diferit, si nu urmeaza aceeasi cale (asta daca PMB are putintica organizare).
Altfel, le-ar trebui acelasi lucru si alora cu corturi promotionale, expozitii auto - gen o masina pe rampa, targuri de carte, etc. tot autorizatii de constructie. Si daca si pe aia ii tine o luna sau mai mult cu raspunsul...
Repet, s-ar putea insa sa ma insel.
luck33ro
Trebuia sa stea la coada la salam cu soia ca toti romanii ! Pana treceau alegerile se rezolva sigur cool.gif
DragosP
Ups, înseamnă că nici Tăriceanu nu trebuia să stea la coadă, nu constructore?
luck33ro
Era doar o expresie taicutzule...Ceva gen: fericiti cei saraci cu duhul! icon_mrgreen.gif
Nu statea cererea la coada o luna si la sfarsit sa ii zica madama Firicica ca s-a terminat tusu la stampila!
DragosP
Ce le ai tu cu expresiile...
corbex
Coada la aprobari de manifestatii e alta decit la autorizatii de expus icoane sau autorizatii de constructie.
Bicicleta galbena
FMM de Firea... lu Sordan nu vrei sa-i dai autorizatie, da' orasu' e plin de corturile si reclamele cat un cort de campanie ale ALDE... nu e intersectie rasarita fara ele...

Scarba mi-e de natia asta de pesedisti, fir-ar mama lor...

022.gif

Deci:
Markos
Muamă câta supărarea frustrat.gif
vi_escu
QUOTE(Bicicleta galbena @ 26 Sep 2016, 20:24)
Deci:


panica man!

Markos
Salvați Uniunea Salvați România! frustrat.gif
marksman
QUOTE(Markos @ 27 Sep 2016, 01:43)
Salvați Uniunea! Salvați România! frustrat.gif
*


Fixed!
luck33ro
up.gif
klaus
Primaria Capitale a raspuns:
- cererile partidelor politice pentru corturi au caracter electoral
- cererile mentionate nu se încadrează în prevederile legii 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice, deci nu-s de competenta primariei capitalei
- plasarea de corturi necesita ocuparea temporară a domeniului public pentru care sunt abilitate primăriile să elibereze avizele pentru amplasarea corturilor
- Competența privind activitățile electorale, în conformitate cu legea electorală, revine primăriilor de sector

Daca primaria capitalei are dreptate, in situatia in care USB-ul este cel putin la a doua campanie electorala, atunci s-a adresat in mod voit, constient, unei autoritati gresite.
Dar este foarte bine ca sustin ca sunt pentru respectarea legii. Pe care ei nu o respecta.
E adevarat insa ca si aia de la primaria capitalei trebuiau sa le spuna in 7 zile (am impresia) ca s-au adresat gresit.
luck33ro
Are cineva pretentii sa-si faca treaba bujetarii la timp, sau asa cum trebuie?
vercingetorix
Cum face rost USR de susținători: "Gen tu să-mi dai niște date personale, eu te trec într-un tabel so cam atât"

Vlad Cherecheș, liderul Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România, a primit din greșeală, pe chatul paginii sale de Facebook, invitație să-și dea datele personale pentru ca cineva să ”rezolve” tabele cu semnături necesare Uniunii Salvați România, condusă de Nicușor Dan. Liderul studenților a tras imediat un semnal de alarmă, dar a blurat numele persoanei care i-a trimis mesajul anunțând însă că va pune datele acesteia la dispoziția USR.

Mesajul primit este acesta: ”Am nevoie de niște oameni pentru Uniunea Salvați România. Gen tu sa-mi dai niște date personale, eu te trec într-un tabel so cam atât. Mă poți ajuta? Nu te vor suna sau chestii... pt a se înființa am nevoie de câțiva oameni! Merci”.

Liderul studenților a anunțat: ”Mesaj primit acum câteva minute, din greșeală, se pare... Vorbim despre altfel de politică, cumva? Se pare că nu... Probabil datele erau necesare pentru listele de susținere a candidaților. Iar orice persoană care apare pe o astfel de listă se presupune că a semnat PERSONAL în respectivul tabel”.

”Se întâmplă lucruri de genul acesta și pentru că avem legi aberante, care cer zeci de mii de semnături pentru a putea candida, țintă foarte greu de atins în câteva săptămâni de partide noi și fără structuri locale puternice și bine închegate. Toate partidele falsifică aceste liste. Dar asta nu e o scuză pentru USB/USR. Ei vor să fie o alternativă pentru partidele corupte. Nu așa devii o alternativă credibilă, din păcate”, a scris Vlad Cherecheș pe pagina sa de Facebook.

p.s. ei da, e altceva, e alt mod de a face politica, doar prostii nu isi dau seama de asta icon_mrgreen.gif
klaus
Aia cu Vladut ala e discutabila, ca sunt intr-un fel de "conflict" cu aia de la USR ca le folosesc acronimul Uniunii Studentilor din Romania, de parca ar fi ambele partide politice, ce sa zic.
Si daca vrei mesaje, iti trimit si eu de pe o cartela de o cumpar acum si apoi spun ca vine de la USR.
Cum de altfel poate fi si reala situatia si atunci USR face "o altfel de politica", diferita de a lui Dragnea sau Oprea. Sau nu.
DragosP
QUOTE(luck33ro @ 27 Sep 2016, 09:52)
Are cineva pretentii sa-si faca treaba bujetarii la timp, sau asa cum trebuie?
*


Da' ce? USR sunt deja bugetari? Bine, ei se visează, da' ce să vezi? Tre' să te mai și trezești. radmasa.gif


P.S. Ningeo, pentru că n-ai înțeles: alde USR e atât de fonfi încât nici măcar acu', la a nu știu câta campanie electorală nu știu la cine trebuie să se adreseze pentru a fi în legalitate.
luck33ro
QUOTE(vercingetorix @ 27 Sep 2016, 10:08)
Cum face rost USR de susținători: "Gen tu să-mi dai niște date personale, eu te trec într-un tabel so cam atât"

Vlad Cherecheș, liderul Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România, a primit din greșeală, pe chatul paginii sale de Facebook, invitație să-și dea datele personale pentru ca cineva să ”rezolve” tabele cu semnături necesare Uniunii Salvați România, condusă de Nicușor Dan. Liderul studenților a tras imediat un semnal de alarmă, dar a blurat numele persoanei care i-a trimis mesajul anunțând însă că va pune datele acesteia la dispoziția USR.

Mesajul primit este acesta: ”Am nevoie de niște oameni pentru Uniunea Salvați România. Gen tu sa-mi dai niște date personale, eu te trec într-un tabel so cam atât. Mă poți ajuta? Nu te vor suna sau chestii... pt a se înființa am nevoie de câțiva oameni! Merci”.

Liderul studenților a anunțat: ”Mesaj primit acum câteva minute, din greșeală, se pare... Vorbim despre altfel de politică, cumva? Se pare că nu... Probabil datele erau necesare pentru listele de susținere a candidaților. Iar orice persoană care apare pe o astfel de listă se presupune că a semnat PERSONAL în respectivul tabel”.

”Se întâmplă lucruri de genul acesta și pentru că avem legi aberante, care cer zeci de mii de semnături pentru a putea candida, țintă foarte greu de atins în câteva săptămâni de partide noi și fără structuri locale puternice și bine închegate. Toate partidele falsifică aceste liste. Dar asta nu e o scuză pentru USB/USR. Ei vor să fie o alternativă pentru partidele corupte. Nu așa devii o alternativă credibilă, din păcate”, a scris Vlad Cherecheș pe pagina sa de Facebook.

p.s. ei da, e altceva, e alt mod de a face politica, doar prostii nu isi dau seama de asta  icon_mrgreen.gif
*



Infiltratii si postacii isi fac datoria... trimit ca din partea USR diverse chestii. Mare filozofie. daca vrei iti trimit si eu din partea PSD multa carne- e simplu tongue.gif
RZV
QUOTE(DragosP @ 27 Sep 2016, 10:20)
...alde USR e atât de fonfi încât nici măcar acu', la a nu știu câta campanie electorală nu știu la cine trebuie să se adreseze pentru a fi în legalitate.
*



Explica atunci asta:

"În urmă cu o lună, pe 26 august, am făcut o cerere la Primăria Capitalei. În primăvară am făcut aceeași cerere, ni s-a răspuns în 15 zile și am început să amplasăm corturile. Acum au trecut deja 30 de zile, nu ni s-a dat niciun răspuns, am tot fost trimiși de la o direcție la alta a Primăriei Capitalei. Deja a trecut jumătate din termenul de strângere a semnăturilor și există o interpretare a legii acordului tacit care spune că atunci când ceri ceva unei autorități, ea nu-ți răspunde în termen de 30 de zile, consideri că ți-a soluționat în mod pozitiv", a declarat Nicușor Dan, președintele Uniunii Salvați România (USR).

Din link-ul lui Klaus, ofcors.
kato
sa-ti povestesc eu de cum face psd-ul, pnl-ul rost de date personale? de la analize gratuite pentru ochelari, la petititii pentru centuri ocolitoare? smile.gif nu cred ca vrei, ca te pune in dezavantaj blush.gif
ady77
Povesteste-ne, nu ne lasa in intuneric.
kato
tongue.gif etete la el, cica nu stie laugh.gif
corbex
Dragnea intra in baza de date a starii civile si ia certificatele de deces.
ady77
QUOTE(kato @ 27 Sep 2016, 10:49)
tongue.gif  etete la el, cica nu stie  laugh.gif
*


Nu m-a preocupat niciodată subiectul, deși m-am întrebat cum de unii au mai multe semnături decât voturi, mult mai multe ...
klaus
QUOTE(RZV @ 27 Sep 2016, 10:29)
Explica atunci asta:

"În urmă cu o lună, pe 26 august, am făcut o cerere la Primăria Capitalei. În primăvară am făcut aceeași cerere, ni s-a răspuns în 15 zile și am început să amplasăm corturile.
*

Pai cum sa fie?
Atunci era un primar interimar PNL care o fi fost ma ineglijent cu legea (ca sa nu spun interesat).
Si n-o fi avut nimeni interes sa faca scandal.

Sau atunci s-o fi votat pe legea administratiei locale si acum pe legea privind senatul si camera deputatilor (legi diferite)

Oricum, avem niste exprimari eliptice de pe toate partile, primaria zice ca nu e pe 61/1990 dar nu spune pe ce lege ar fi (zice de legea electorala si atat, nu mentioneaza la care se refera), astilalti de la USR zic de "ni s-a raspuns" nu zic de "ni s-a aprobat" (pentru omul de rand diferenta e inexistenta, dar pentru un matematician cartezian exprimarea ar trebui sa fie riguroasa).
RZV
Adica primaru' general interimar (al' de-i urma lu' vraciu'), PNL-ist adica (ce si-a facut poze in campanie cu marele Piedone), avea interesul sa ii ajute pe USB-isti? ohmy.gif
Asta sugerezi tu?
DragosP
QUOTE(RZV @ 27 Sep 2016, 10:29)
a declarat Nicușor Dan, președintele Uniunii Salvați România (USR).
*


Deocamdată nu prea-l cred.
RZV
Evident ca te priveste in mod propriu si personal.
E de remarcat insa, cum pe altii ii crezi, basca ii si sustii fara nici un fel de intrebari. Sau, ma rog, poate ma insel eu. blush.gif
neumann
QUOTE(Bicicleta galbena @ 26 Sep 2016, 20:24)
FMM de Firea... lu Sordan nu vrei sa-i dai autorizatie, da' orasu' e plin de corturile si reclamele cat un cort de campanie ale ALDE... nu e intersectie rasarita fara ele...

Scarba mi-e de natia asta de pesedisti, fir-ar mama lor... 

022.gif

Deci:
*



Firea e de la ALDE? Ia un distonocalm ceva

27 Sep 2016, 11:58:
QUOTE(vi_escu @ 27 Sep 2016, 00:39)
panica man!
*



Sunt multe concerte in vara asta pe la Bucuresti? Poate n-au oamenii timp sa semneze..
RZV
QUOTE(neumann @ 27 Sep 2016, 11:55)
Firea e de la ALDE? Ia un distonocalm ceva
*


PSD decat doreste ca ALDE sa muste cat de mult se poate din dreapta (c-o fi PNL, USR, etc., nu conteaza). Important e sa-i bage pe a' lu Motocicleanu si dom' profesor in parlament.

Ma mir sincer, ca nu ti-a sarit in ochi pana acu'. rolleyes.gif
DragosP
QUOTE(RZV @ 27 Sep 2016, 11:37)
Sau, ma rog, poate ma insel eu. blush.gif
*


Cu siguranță.
ady77
QUOTE(RZV @ 27 Sep 2016, 12:04)
PSD decat doreste ca ALDE sa muste cat de mult se poate din dreapta (c-o fi PNL, USR, etc.,  nu conteaza).
*


USR e de dreapta?
RZV
Din ce se pare, cel putin la locale, USB a muscat din electoratul de dreapta.
In ceea ce priveste USR-u' om vedea la parlamentare daca, si din ce electorat, vor musca.
DragosP
QUOTE(ady77 @ 27 Sep 2016, 12:11)
USR e de dreapta?
*


E secret, de vreme ce nema document programatic, nema doctrină asumată.
miki
posibil din ala de atirna intre dreapta si stanga

27 Sep 2016, 12:24:
QUOTE(RZV @ 27 Sep 2016, 12:16)
Din ce se pare, cel putin la locale, USB a muscat din electoratul de dreapta.
In ceea ce priveste USR-u' om vedea la parlamentare daca, si din ce electorat, vor musca.
*


kato
@DragosP ai dreptate, nu contest. trebuie totusi sa remarc ca doctrina asumata, programe de guvernare sunt doar niste chestii insirate pe hartie de partidele de pana acum. smile.gif
vercingetorix
QUOTE(ady77 @ 27 Sep 2016, 12:11)
USR e de dreapta?
*


Nici macar ei nu STIE.
E sub 50... radmasa.gif
neumann
QUOTE(RZV @ 27 Sep 2016, 12:16)
Din ce se pare, cel putin la locale, USB a muscat din electoratul de dreapta.
In ceea ce priveste USR-u' om vedea la parlamentare daca, si din ce electorat, vor musca.
*



Cred ca intrebarea era daca sunt de dreapta sau nu, nu din ce electorat musca.. e o mica diferenta de nuanta..

Sau isi definesc doctrina ulterior alegerilor, in functie de ce fel de pesti au muscat?

27 Sep 2016, 12:44:
QUOTE(RZV @ 27 Sep 2016, 12:04)
PSD decat doreste ca ALDE sa muste cat de mult se poate din dreapta (c-o fi PNL, USR, etc.,  nu conteaza). Important e sa-i bage pe a' lu Motocicleanu si dom' profesor in parlament.

Ma mir sincer, ca nu ti-a sarit in ochi pana acu'. rolleyes.gif
*



E atat de evidenta uneltirea reptilienilor, incat ma gandesc cum n-am observat-o pana acum.
ady77
QUOTE(kato @ 27 Sep 2016, 12:25)
@DragosP ai dreptate, nu contest. trebuie totusi sa remarc ca doctrina asumata, programe de guvernare sunt doar niste chestii insirate pe hartie de partidele de pana acum.  smile.gif
*


Decat ca ei sunt altfel. Asata e singurul lucru pe care il stim despre ei.
RZV
QUOTE(neumann @ 27 Sep 2016, 12:43)
E atat de evidenta uneltirea noului USL, incat ma gandesc cum n-am observat-o pana acum.
*


Am corectat.
Hai ma, chiar nu iti mai aduci aminte de USL 2.0? Uite aici. Plus alte si altele...
E mai mult decat evident ca PSD+ALDE=LOVE. wub.gif

Ca ii deranjeaza asocierea asta pe unii care se declara oarecum liberali (ma rog undeva in directia asta), e alta treaba. Bonus la asocierea cu ciracii lu' dom' profesor.
DragosP
E mai mult decât evident că automat asta legitimează toate cele ieșite din gura lui Nicu. Și a Doamnei. up.gif
neumann
reptilienii au facut aliantaUSL si o tin ascunsa!

QUOTE
Alina Gorghiu, la Antena 3: PNL exclude orice alianta cu PSD si PMP

Co-presedintele PNL, Alina Gorghiu, a declarat luni seara, la "emisiunea "Sinteza zilei" de pe Antena 3, ca PNL nu va face niciun fel de alianta cu PSD-ul dupa alegeri si ca ar prefera sa ramana in Opozitie daca nu ies invingatori. "Pe listele PNL nu se vor regasi persoane condamnate, nici persoane asupra carora planeaza suspiciuni de coruptie. Va fi un melanj de oameni cu experienta si oameni noi. E nevoie de o reforma a Parlamentulu", a declarat liderul liberal.

Gorghiu spune ca toti colegii de partid i-au cerut si i-au garantat acest lucru.


(luni 26 septembrie)
corbex
Este un exemplu exemplar de rectiliniaritate reptiliana, doamna sugatoare de doctrine Gorghiu primind de mai multe ori premiul Pulițer pentru onestitate si țiitoare de cuvint.
DragosP
Și p'aia o cred ca pe Nicu. Desigur, mă priveste in mod propriu si personal.
RZV
QUOTE(neumann @ 27 Sep 2016, 13:48)
reptilienii au facut aliantaUSL si o tin ascunsa!
(luni 26 septembrie)
*


Tu chiar te faci ca nu intelegi?
USL 2.0, 3.0, x.y era/este PSD+ALDE+cine s-o mai baga in ciorba.

Cine zicea ceva de PNL? PNL a iesit din combinatia cu PSD (USL 1.0) de prin Februarie 2014. Desi Tariceanu (in PNL la vremea respectiva), le recomanda calduros sa se mai gandeasca.

Ulterior Tariceanu si Ponta (+ ala micu a' lu' dom' profesor + Izmana) au pus-o de USL 2.0, cu care au dus-o mult si bine (mai exact pana dupa Colectiv).

Iar din 2017, spera sa o puna de o guvernare USL 3.0 (de data asta sub forma PSD + ALDE, ca UNPR e la Base), probabil in colaborare cu ungurii (daca a' fi musai).
Exista multiple declaratii pe tema asta, atat din parte PSD cat si din cea a ALDE.

Deci, da PSD-u' are cele mai mari interese ca ALDE sa treaca clasa (luand evident din voturile alorlalti). Altfel, canci guvernare.
Ake
Iar topic politic, frate? Cine mai e si USR-ul asta? Aia cu Ponta prim-ministru si cu Ghita ministru la comunicatii?
Eu cam fusei ba in concediu, ba plecat, si in ultima vreme n-am deschis tv-ul decat pe sport...asa ca ca acu fo cateva zile aud la un radio ca nu stiu cine a facut nu stiu ce propunere de guvern pentru dupa alegeri cu Sebi Ghita ministru la comunicatii . M-a bufnit un ras teribil, ca la un banc beton, si primul lucru care mi-a trecut prin minte a fost sa continui lista cu Nutu Camataru - ministru de finante si Leo de la Strehaia ministrul culturii. Eventual era bun si Fane Spoituru ministu de interne, da asta parca a dat coltu'.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.