Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
ady77
QUOTE(maho @ 7 Jun 2021, 17:48)
Io nu pricep ce treaba are usr-ul cu subiectul poluarii.
*


Eu am ajuns la concluzia ca, din pacate. USR nu are treaba cu nici un subiect.
sorin1983
ochiti locuri intunecate si copaci stufosi:
https://www.g4media.ro/document-primaria-bu...in-sarcina.html
radian
Nivelul de civilizatie al unui om il poti aprecia dupa curatenia din baia locuintei, iar al unui popor dupa starea toaletelor publice. La acest capitol, stam al dracului de prost... Se gasesc bani publici cu galeata pentru investii de unde vine para-n-darat, dar nu sunt fonduri pentru sustinerea unor utilitati publice elementare.
miki
QUOTE(dizzy @ 7 Jun 2021, 22:01)
Ești tu sigur că în același condiții ai aprox 50.% mai mare consum?

*


Dap, foarte sigur
Ca numai eu le conduc
N-am obiceiul sa imprumut masina

7 Jun 2021, 23:48:
QUOTE(bucatzel @ 7 Jun 2021, 22:06)


<span class='edit'>7 Jun 2021, 21:24:</span>
la km astia era mai fiabil un taxi biggrin.gif
*


asa este
da'nu era mai comod
si nu-mi plac taximetristii...
einstein1984
QUOTE(radian @ 7 Jun 2021, 23:31)
Nivelul de civilizatie al unui om il poti aprecia dupa curatenia din baia locuintei, iar al unui popor dupa starea toaletelor publice. La acest capitol, stam al dracului de prost... Se gasesc bani publici cu galeata pentru investii de unde vine para-n-darat, dar nu sunt fonduri pentru sustinerea unor utilitati publice elementare.
*


Cica in new york nu exista deloc bude din astea publice, la bucuresti i-am cam facut.
@tatabobu, la cat de proasta e tabla de galati, nu o mai foloseset nimeni la masini, poate de spalat.

@bucatzel, a da-mi place ca raspunzi dioar la ce-ti place. Auzin, aia de la conti fac anevlope OEM? Sau Zf polueaza asa mult? daca tancozs Barna e de la udmr, mutam discutia acolo?
P.S; mai bine era ca la paris interzise de tot rablele sub eruo3 in oras si zona inconjuratoare

<span class='edit'>8 Jun 2021, 08:36:</span>
QUOTE(IRONICK @ 7 Jun 2021, 17:43)
Plus ca baga rahatu' supt pres. De ce nu rezolva probleme ITP-ului? Sa vezi cum nu mai sunt masini vechi care polueaza.
*


adevarul ca un euro 3 care ia ITPul corect scoate roze pe esapament [attachmentid=1628128734] ia uite ce e pe iuliu maniu de nOx, care nu se masoara la ITP.... Ba chiar cu EGR off iese mult mai bine la particule si mai rau la Nox...
sorin1983
QUOTE(einstein1984 @ 8 Jun 2021, 08:30)
Cica in new york nu exista deloc bude din astea publice, la bucuresti i-am cam facut.

ai ales special orasul cel mai apropiat(ca si cultura, dezvoltare, populatie etc.) de bucuresti? clar de aia nu dorm eu la noapte... dar ce sa vezi... au toalete diverse inclusiv cum aveam si noi(dar erau comuniste...) in cladiri din beton cam pe unde sunt puncte de interes.
bucatzel
QUOTE(einstein1984 @ 8 Jun 2021, 07:30)
Cica in new york nu exista deloc bude din astea publice
*



Ni sa ai, sa nu te vedem naibii la stiri...

https://secretnyc.co/website-shows-every-open-bathroom-nyc/
IRONICK
QUOTE(miki @ 7 Jun 2021, 22:43)
Dap, foarte sigur
Ca numai eu le conduc
N-am obiceiul sa imprumut masina

<span class='edit'>7 Jun 2021, 23:48:</span>

asa este
da'nu era mai comod
si nu-mi plac taximetristii...
*

S-au inventat si masinile de inchiriat unele electrice chiar. biggrin.gif
einstein1984
QUOTE(bucatzel @ 8 Jun 2021, 10:25)
Ni sa ai, sa nu te vedem naibii la stiri...

https://secretnyc.co/website-shows-every-open-bathroom-nyc/
*


https://www.curbed.com/2020/12/nyc-public-b...ns-problem.html
vezi ca alea pe harta sunt carciumi, magazine, sectii de politie etc. vreo 600 au prin parcuri, care nu sunt deschise noaptea.
RDK
O idee de afaceri ar fi, cum sunt automatele de suc de portocale, și niște toalete cu plată. Dar nu poți avea pretenții din astea de la ONG-isti ajunși în funcție.
bucatzel
Auzi ensteine, stii ce fac oamenii aia care se plimba noaptea prin New York? Se duc din crasma in crasma, e un hobby de-al lor. As zice ca se descurca ei cumva fara sa faca pe bombeuri...
maho
QUOTE(ady77 @ 7 Jun 2021, 22:32)
Eu am ajuns la concluzia ca, din pacate. USR nu are treaba cu nici un subiect.
*


Depinde de punctul de vedere, eu am mai zis ca pe unii ii deranjeaza. Nu toti useristii, evident, dar unii sunt ok.
einstein1984
QUOTE(bucatzel @ 8 Jun 2021, 14:07)
Auzi ensteine, stii ce fac oamenii aia care se plimba noaptea prin New York? Se duc din crasma in crasma, e un hobby de-al lor. As zice ca se descurca ei cumva fara sa faca pe bombeuri...
*

uneori te mai apuca si e la frig, cat astepti taxiul, pana ajungi la urmatoarea crasma...
IRONICK
Piața serviciilor de curierat în 2020: Poșta Română a scăzut cu 13%, competitorii au crescut cu 20%. La șefia Serviciului de curierat al Poștei s-a aflat soția unui lider de sindicat, angajată în Companie în 2015

Director al SSE în 2020 a fost Cristina Oțelea, numită în acest post în ianuarie 2018. După un mandat de oficiant la o poștă din Iași între 2005 și 2010, Oțelea a lucrat între 2010 și 2015 la o bancă din București, inițial în calitate de casier, iar apoi ca ofițer servicii clienți. În această perioadă (2013) a obținut și diploma de studii superioare, fiind absolventă a Universității Creștine Dimitrie Cantemir București– Facultatea Finanțe Bănci și Contabilitate.

Ulterior, Oțelea a revenit la Poștă, prima data ca economist (februarie 2015-iunie 2017), apoi ca director de vânzări (iunie 2017-ianuarie 2018), pentru ca, la începutul lui 2018, să preia șefia Sucursalei Servicii Express. Din 2011, este căsătorită cu Ionel Oțelea, secretarul general al Federației Sindicatelor din Poștă și Comunicații, format prin fuziunea a 35 de sindicate județene din Poșta


Cu drag,
PNL
ady77
QUOTE(maho @ 8 Jun 2021, 14:12)
Depinde de punctul de vedere, eu am mai zis ca pe unii ii deranjeaza. Nu toti useristii, evident, dar unii sunt ok.
*


De deranjat deranjau dinainte, acum ca se sunt la butoane cred ca ar trebui să avem alte așteptări de la ei, sa mai și aranjeze nu doar sa deranjeze.
einstein1984
Posta nu mai duce facturile de lumina, vomafone orange.... le-a luat pink post.
maho
QUOTE(ady77 @ 8 Jun 2021, 18:42)
De deranjat deranjau dinainte, acum ca se sunt la butoane cred ca ar trebui să avem alte așteptări de la ei, sa mai și aranjeze nu doar sa deranjeze.
*


Mda, si pe vanatori ii deranjeaza. Care "butoane"?
dizzy
Pentru cei care au deschis televizoarele mai tarziu, USR e la guvernare. De fro 6 luni; asa ca las-o
Miniștrii USR PLUS
Ministerul Investițiilor și proiectelor Europene: Cristian Ghinea
Ministerul Transporturilor: Cătălin Drulă
Ministerul Sănătății: aia invizibila
Ministerul Justiției: Stelian Ion
Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizăzii: Ciprian Teleman
Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului: Claudiu Năsui.
maho
Deci spre deosebire de USL s-a legat la cap cu toate castanele fierbinti? Ca sa vezi... butoane. Roata de rezerva.
Aerianul de la agricultura n-a fost in stare sa ceara documentat bani pt. irigatii (prin pnrr), da' nu-i el de vina, ci usr-ul. (doar un exemplu, ca daca-mi pun mintea cu faimoasele legi ale justitiei...)
E bine c-ai adus aminte de Nasui, am mai pus p-aici un linc cu transparentizarea ministerului (si contractelor), cred ca ti-a scapat.
dizzy
hartii! m-ar fi interesat drumuri, sosele, poduri, autostrazi, trenuri, etc
dungi pe harta sunt satul
RDK
Și ce nu îți place la Drulă când se laudă cu bunul mers al proiectelor începute de înaintași?
dizzy
chiar si asta mi se pare ok.
proiectele mari nu se fac intr-un ciclu electoral
maho
QUOTE(RDK @ 9 Jun 2021, 11:19)
Și ce nu îți place la Drulă când se laudă cu bunul mers al proiectelor începute de înaintași?
*


"V-am (eventual "va-m", dupa autoarea panseului de dimensiuni biblice) scos tara din noroaie!" 04.gif
ady77
QUOTE(maho @ 9 Jun 2021, 10:58)
Deci spre deosebire de USL s-a legat la cap cu toate castanele fierbinti? Ca sa vezi... butoane. Roata de rezerva.
Aerianul de la agricultura n-a fost in stare sa ceara documentat bani pt. irigatii (prin pnrr), da' nu-i el de vina, ci usr-ul. (doar un exemplu, ca daca-mi pun mintea cu faimoasele legi ale justitiei...)
E bine c-ai adus aminte de Nasui, am mai pus p-aici un linc cu transparentizarea ministerului (si contractelor), cred ca ti-a scapat.
*


Am inteles gresit eu, credeam ca sunt la putere. Deci USR e tot in opozitie?
IRONICK
QUOTE(RDK @ 9 Jun 2021, 10:19)
Și ce nu îți place la Drulă când se laudă cu bunul mers al proiectelor blocate de înaintași?
*


RDK
Dacă ai înroșit textul, te cred
maho
QUOTE(ady77 @ 9 Jun 2021, 22:32)
Am inteles gresit eu, credeam ca sunt la putere. Deci USR e tot in opozitie?
*


Putere limitata. Mecanic, cu cai putini, nu electronic. tongue.gif
dizzy
Ministrul Proiectelor Europene, Cristian Ghinea, a afirmat, miercuri seară, că nu există consens în coaliție în privința categoriilor de pensii speciale care ar trebui eliminate, însă USR PLUS susține că ”toate pensiile speciale trebuie să fie pe masă”. Întrebat dacă doar pensiile magistraților sunt intangibile, în acord cu decizia CCR pe acest subiect, Ghinea a afirmat: ”În accepțiunea mea, da, dar nu este un consens în coaliție pe acest subiect”. (News.ro)

Unele ie, altele nu ie....
RDK
Discuția e inutilă, pensiile în plată se vor onora până la emiterea certificatelor de deces.
Speciale sau nu, ele reprezintă un drept care se aplică după lege.
dizzy
Adica s-a mancat kukat cu polonicu' in campanie? Nu cred mah, nu cred. Astia sunt corecti dom'le, au zis ca anuleaza pensiile speciale, or sa le anuleze.

Bani de pensii speciale ieste, de alocatiile copiilor mu este
RDK
Nu îi lasă Romprest, nu vezi?
sorin1983
cand esti prost mai si semnalizezi...
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24851...e-instantei.htm

pregatiti banii dragi locuitori ai sectorului 1.
"Garda de Mediu a amendat joi Primăria Sectorului 1 cu 200.000 de lei pentru că nu a asigurat continuitatea ridicării gunoiului"
dar nu e prima amenda... nu s-a plans nimeni nici la prima biggrin.gif
dizzy
Comisia Europeană a transmis, joi, zeci de observații pe tema Planului Național de Redresare și Rezilienă, cele mai multe dintre critici referindu-se la faptul că nu sunt justificate costurile, că lipsesc metodologiile de calcul și că au fost furnizate informații neclare legate de proiecte.

Parca era bun planu' ... Nijte ticalosi astia de la Comisia Eruopeana
RDK
133.000 euro per persoană, training cost. wub.gif
Discrepanțe între versiunile Word și Excel tongue.gif

Vedeți, domle, ce înseamnă să ajungă la putere oameni din privat*, ancorați în realitatea socială și fiscală românească?

") ONG-urile sunt tot private, ăștia nu ar rezista nici un an la o societate comercială reală.
sorin1983
astept si fanii infocati la ce am pus mai sus cu romprest si la asta cu pnrr...
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/p...-prima-ora.html
maho
QUOTE(sorin1983 @ 11 Jun 2021, 00:40)
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24851...e-instantei.htm
Din text:
QUOTE
Soluția instanței pe scurt:
    „Admite cererea de încuviințare a executării silite. Încuviințează executarea silită în temeiul titlului executoriu, prin toate modalitățile de executare prevăzute de lege, simultan sau succesiv, până la realizarea dreptului rezultat din titlul executoriu, precum și a cheltuielilor de executare. Fără cale de atac.

Clotilde Armand va face contestație

unsure.gif

QUOTE(sorin1983 @ 11 Jun 2021, 00:40)
"Garda de Mediu a amendat joi Primăria Sectorului 1 cu 200.000 de lei pentru că nu a asigurat continuitatea ridicării gunoiului"
dar nu e prima amenda... nu s-a plans nimeni nici la prima biggrin.gif
*


Tot "potrivit unor surse citate de Digi24​"?
Oricum, de vreme ce "Prefectul susține că "amenințarea nu este suficient de gravă" pentru a fi luate măsuri de urgență", n-are rost sa va plangeti. biggrin.gif
sorin1983
[quote=maho,11 Jun 2021, 11:11]
[/quote]
unsure.gif
Tot "potrivit unor surse citate de Digi24​"?
[/quote]
ca intotdeauna inutil.
maho
Pt. tine da. Pai zi sursele exacte, nu "se aude ca primaria a fost amendata"... sau asa ai auzit pe scara blocului, de la babe?
@dizzy: sa vedem rezultatul final (daca e aprobat pnrr-ul sau nu), ala conteaza.
sorin1983
cauta tu sursele... mie mi-e indiferent de ce se intampla acolo... au ales cum sunt ei.
maho
In acelasi spirit: "Pnrr-ul a fost respins de Comisia europeana". Sursa (fake)news-ului: Ciolacu. Deh, e nasol cand nu mai esti full la butoane si banii-s greu de ciordit.
dizzy
QUOTE(maho @ 11 Jun 2021, 11:58)
Pt. tine da. Pai zi sursele exacte, nu "se aude ca primaria a fost amendata"... sau asa ai auzit pe scara blocului, de la babe?
@dizzy: sa vedem rezultatul final (daca e aprobat pnrr-ul sau nu), ala conteaza.
*



Sa vedem drumuri, sosele, scoli, gradinite, facute. Ca pe hartii se pricep toti sa smangaleasca .
maho
La drumuri vad ca se lucreaza intens (calitatea o sa se vada in timp), la scoli... se lucreaza la cea mai apropiata de locatia mea (restu' nu stiu, da' as prefera sa vad imbunatatiri la calitatea educatiei, nu a cladirilor). Si sa nu mai vedem "investitii" gen teren de fotbal in panta.
dizzy
Calitatea invatamaneutlui e greu cuantificabli.
Asa la caldiri e mai simplu
Nu era si acuma este

La drumuri, sa vad Pitesti - Sibiu si o sa cred. Pana atunci tongue.gif
RDK
„Cineva foarte chichiricios de la Comisia Europeană a interpretat că ăia ar fi bani de training și a pus acolo în tabel. Și asta m-a supărat și o să fac observație la CE că este o suprainterpretare. Nimeni nu spune în anexele noastre că sunt bani de training. Însă faptul că FNGCIMM (Fondul de garantare a creditelor pentru IMM, n.r.) nu a venit cu toate detaliile detaliile de cost i-a făcut pe cei de la Comisie să suprainterpreteze. În niciun caz nu sunt bani de training”, a adăugat ministrul Ghinea.

Kikiricios radmasa.gif
bgdrenault
Dupa atatea facultati de prestigiu, prin strainataturi, burse, medicamente duse cu drona, mare inovatie, facultati de geografie in transporturi si asociatii proinfrastructura, e a doua oara cand acest pnnr este , nu respins, retrimis spre completare, verificare, etc.
Competenti.........eu ma gandeam ca macar la teorie sunt buni, daca practica ii omoara.
Pana se aproba trece anul......... serviciile nu au nimic de spus? Alo.....

Zilele trecute aflai ca si tatal lui Drula e tot un om al serviciilor........oare e fache nuz?

https://psnews.ro/imperiul-securitatii-din-...n-drula-467062/

12 Jun 2021, 08:33:
QUOTE(maho @ 11 Jun 2021, 11:39)
In acelasi spirit: "Pnrr-ul a fost respins de Comisia europeana". Sursa (fake)news-ului: Ciolacu. Deh, e nasol cand nu mai esti full la butoane si banii-s greu de ciordit.
*


Pai daca a fost trimis spre reverificare, completare, etc inseamna ca a fost APROBAT, ACCEPTAT, BUN DE PUS IN PRACTICA?

Ciolacu baga fake nuz, dar vad ca si ziaristii

https://www.mediafax.ro/politic/de-ce-a-res...ghinea-20128540
maho
QUOTE(bgdrenault @ 12 Jun 2021, 09:30)
Ciolacu baga fake nuz, dar vad ca si ziaristii

https://www.mediafax.ro/politic/de-ce-a-res...ghinea-20128540
*


In cazul prietenilor vostri de la mediavax (cu irigatiile) e vorba de old niuz, nu de feic. Au fost respinse inca dinainte de a fi trimis planul, asa ca nu au mai bagat aberatiile lui Oros in pnrr.
Acu' eu pe cine sa cred, pe Citu sau pe tine si Ciolac?
bgdrenault
Baga realitatea

Curge lapte si miere in agricultura romaneasca.
Unii au zis ca scapa de psd si o sa fie bine.
E tot mai bine

Bine, vad ca la celelate nu mai comentezi......e si asta un pas
RDK
USR erau cumva ăia cu "fără penali în funcții publice"?
Că nu aud nimic dinspre ei legat de primarul PNL acuzat de viol.
Ce-i drept, violul nu e furt cool.gif
bgdrenault
N auzi ca se pare ca fata de 12 ani si cu un oarecare handicap , se pare ca a consimtit?
Ar fi spus "ia ma primarule"
Niste porci......niste animale.
Mai nasol e ca nimeni nu spune nimic, nici macar opozitia.

Oare in dulapul oricarui politician exista o fetita?
RDK
Opoziția fiind PSD al cărui trezorier a furat din subvențiile partidului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.