Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
dacis
QUOTE(dizzy @ 24 Sep 2021, 10:48)
1. In opozitie nu papa si gura lor ceva, deci cahhh.
2. Atat Barna cat si Ciolos au mare problema cu carisma lipsa.
3. Au sanse doar daca joaca iar pesede cu mana moarta, propunand vreo gâsca gen Dancila;
*


1. Treaba este ceva mai complicata de atat. In primul rand, la USRPlus majoritatea membrilor si simpatizantilor cam au din ce trai, din afara politicii. Iar politicienii lor de vaza au functii si pozitii care le aduc bani in mod transparent. Fie in mod direct (prin intermediul pozitiilor ocupate - europarlamentari, senatori, deputati, primari, consilieri parlamentari, consilieri judeteni si locali etc.), fie in mod indirect, prin intermediul subventiei primite de partid de la buget, care se utilizeaza inclusiv pentru plata activului de partid. Nu mai tarziu de saptamana trecuta vuia presa aiurea ca Ponta se plateste pentru pozitia de consilier juridic la Pro Romania. Chestie total aiurea, cata vreme mecanismul este legal, oricat de mult mi-ar displacea mie Ponta.
2. Ai o interpretare rudimentara a carismei. Teoria spune ca fiecare om normal are sansa sa joace un anumit rol care sa il ajute sa maximizeze performanta lui de comunicator public, in masura in care mesajul si, mai ales, livrarea lui sunt coerente si, mai mult, redundante, Citu este ridicol pentru ca vrea sa joace un rol care nu este coerent in raport cu mesajul lui primar (initial) si cu imaginea si perceptia sa publica. Practic, omul avea o bruma de imagine si de prestigiu de tehnocrat al finantelor, pe care le-a facut tandari cu povestile astea cu Supermani si Spidermani. Un finantist si un tehnocart serios tace si face, nu se scalambaie in Disney Land si nici la Romexpo.
Politica inseamna "vanzarea" unui rol, a unei perceptii publice, care este inghitita de publicul larg daca este intarita de imaginea, de istoricul si de prestatia ta, an dupa an, luna dupa luna, zi dupa zi. De asta Ciolos este mai carismatic decat Barna, pentru ca in constructia imaginii si perceptiei sale publice este mult mai multa coerenta. Pe cand la Barna este o lipsa aproape totala de coerenta si consecventa, imaginea lui fiind construita dupa ureche, la plesneala. Cam ca la Citu. De asta Ciolos este, in acest moment, personajul cu cel mai mare potential de prezidentiabil al dreptei. Mai ales ca altul nu-i...
3. In PSD sunt cel putin doi oameni care au ambitii prezidentiale pentru 2024. Spre deosebire de Geoana si Ponta (Dancila nu merita amintita), ambii cu sanse reale, daca castiga sprijinul partidului si neutralitatea "sistemului".
dizzy
Posibil sa ai dreptate @dacis.
Nu doresc a intra in polemica pe teme la care nu mă pricep decât tangențial.
Doar îți atrag atenția la ITisti care căutau un ban de pâine înainte de a intra în politica.
Itistii de-i cunosc eu, o duc suficient de bine încât să nu le trebuiască fwtaiul politichiei.
2. Pt mine carisma unui personaj este capacitatea de a atrage și menține atenția și de a convinge mase mari de oameni cu puterea discursului. Nu le regăsesc la Cioloj, Barna, Câțu. Locomotive au fost Iliescu, Băsescu, Vadim.
3. PSD i-a făcut cadou mandatul 2 lui Robot 1-ul, când a numit-o pa Dancila. O dată pt că e femeie, deci din start a plecat de pe o poziție inferioara, și doi pt că e Dancila. De-aia nu pot înțelege cum a scos aia 33% . As presupune, prin deducție, că sunt voturile celor care au votat contra Iohannis.

Iete ce zice rușine Vlad Voiculescu
https://www.stiripesurse.ro/vlad-voiculescu...nl_2012859.html
Fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu, susține că a aflat informația conform căreia, în București, nu au fost ”alocate” peste 4000 de teste pozitive, asta pentru a menține rata de infectare la un nivel scăzut, înaintea Congresului PNL.

”Creșterea fulminantă a numărului de cazuri s-a temperat în mod miraculos după ziua de luni, chiar înainte de congresul PNL.
dacis
QUOTE(dizzy @ 26 Sep 2021, 14:06)
Posibil sa ai dreptate @dacis.
Nu doresc a intra in polemica pe teme la care nu mă pricep decât tangențial.
Doar îți atrag atenția la ITisti care căutau un ban de pâine înainte de a intra în politica.
Itistii de-i cunosc eu, o duc suficient de bine încât să nu le trebuiască fwtaiul politichiei.
*


Care IT-isti? Eu nu am vorbit de IT-isti. Majoritatea initiatorilor si activistilor USR erau la momentul "Zero" fie in societatea civila secundara (de plan doi), fie din randul super-micilor antreprenori (cu venituri totale de 20-30.000 de euro pe an), care o lalaiau de pe o zi pe alta, fie din randul consultantilor in afaceri ori, mai ales, pe proiecte europene de mica anvergura, care mai ciuguleau si ei pe ici pe colo sume relativ derizorii (gen Barna). In afara de Clotilde Armand (care la un moment dat chiar a fost cineva in bransa ei, dar despre care nu stiu (dar as vrea sa aflu!) la ce nivel mai era la intrarea in USR) eu un alt personaj de prim plan din USR care sa fi fost cu adevarat pe propriile picioare nu am habar. Daca stiti, dati voi exemplu(e)!
AR-18-MOS
QUOTE(dacis @ 26 Sep 2021, 14:55)
Care IT-isti? Eu nu am vorbit de IT-isti. Majoritatea initiatorilor si activistilor USR erau la momentul "Zero" [...] din randul super-micilor antreprenori
*


Ionuț Moșteanu de exemplu, fost secretar de stat în MT, actual deputat USR. Singura sa tangență cu transporturile a fost că l-am plătit să lege niște bannere cu BMW o dată. Evident le-a pus strâmb și i-am administrat un bitch slap la propriu. După care la vreo câteva luni îl aud la radio cum dă declarații din postura de secretar de stat. mellow.gif
bion
v.v dtie ce zice ca doar au mai facut asta.Acu da din casa
dizzy
Nu cred domnu' bion! Usereii e curați , nu fac din astea.
dacis
Aud ca de la nivelul alora din enumarerea mea de mai sus se fac presiuni mari ca sa se reinsurubeze cat mai rapid la caneaua guvernarii, ca baietii au dat de gustul banului gros obtinut din contractele cu statul. Ceea ce-mi intareste concluzia ca marea noastra problema de dupa 1990 incoace este ca statul s-a transformat in cel mai mare contractor, la toate nivelurile. Inclusiv in ce priveste micile dar extrem de numeroasele ghesefturi amicale: hartii inutile (studii de fezabilitate, proiecte de infrastructura mica si mijlocie si de utilitati multiplicate la nivel de oras si comuna si care (tehnic) ar putea fi facute centralizat si odata pentru totdeauna si pentru toti solicitantii), achizitii la suprapret, prestatii mimate etc.etc.

QUOTE(AR-18-MOS @ 26 Sep 2021, 18:37)
l-am plătit să lege niște bannere cu BMW o dată. Evident le-a pus strâmb
*

Zi mersi ca nu ti-a spanzurat BMW-ul pe stalp!
bgdrenault
QUOTE(dacis @ 26 Sep 2021, 09:41)
Treaba este ceva mai complicata de atat. In primul rand, la USRPlus majoritatea membrilor si simpatizantilor cam au din ce trai, din afara politicii.

N as zice. Traiau ei, dar nu traiau bine.
Iar vizavi de politica, vezi Dragos Paslaru. Cum traia el de bine si inainte , dar din politica. Si la toti le gasesti fele de fel de mici "afaceri" , care tot in pixul unui "prieten politic" stateau.

Barna, iar a incurcat-o!
Bine mai, deci arunci pe piata, in anumite momente, acuzatii si cercetari, dupa ce trece momentul e nevinovat.
Munca asta fara rost a DNA oare nu ar trebui sanctionata in vreun fel?

https://www.stiripesurse.ro/lovitura-pentru...ui_2016314.html
Habba
DLAF acest organism necontrolat politic... radmasa.gif

Șeful Departamentului de Lupta Antifraudă, DLAF, este Bogdan Ionut Dințoi, considerat un apropiat al Rovanei Plumb (PSD). El are rang de secretar de stat și a fost numit pentru un mandat de 5 ani la șefia instituției de Viorica Dăncilă la data de 4 noiembrie, în ultima zi de mandat la Palatul Victoria. link.
bucatzel
QUOTE(bgdrenault @ 28 Sep 2021, 10:23)
N as zice. Traiau ei, dar nu traiau bine.
*



Mai citesti si matale pana intelegi ce inseamna "membri si simpatizanti"?
Bicicleta galbena
Si stiripesurse.... jeez... in 2021 inca luam de bun ce zice Buble? Nici starea vremii n-as lua-o de buna.


bgdrenault
https://www.aktual24.ro/povestea-se-repeta-...-a-sesizat-dna/

https://evz.ro/dna-are-pentru-barna-o-veste...n-usr-plus.html

antenisti, pesedisti

ma rog, dar foc fara fum sau fum fara foc.......?

<span class='edit'>28 Sep 2021, 11:43:</span>
QUOTE(bucatzel @ 28 Sep 2021, 10:39)
Mai citesti si matale pana intelegi ce inseamna "membri si simpatizanti"?
*


Citim, numai ca erau simpatizanti psd sau pnl, ca aia semnau contractele
Lui Paslaru , de ex, i-a semnat Dragnia...dar banii nu putzeau a ciuma rosie....vorba aia, banii nu au miros
dacis
QUOTE(bgdrenault @ 28 Sep 2021, 10:23)
Iar vizavi de politica, vezi Dragos Paslaru. Cum traia el de bine si inainte , dar din politica
*



QUOTE(bgdrenault @ 28 Sep 2021, 11:42)
Lui Paslaru , de ex, i-a semnat Dragnia...dar banii nu putzeau a ciuma rosie....vorba aia, banii nu au miros
*

Dragos Paslaru este unul din foarte putinele exemple de tehnocrati autentici intrati in politica, care a trait bine inainte sa intre in politica. Poate chiar mai bine decat dupa intrarea in politica. Firma lui de consultanta era una dintre cele importante si serioase. Iar cand vorbim de firme de consultanta mari si serioase, de astfel de firme are nevoie toata lumea, toate guvernele si autoritatile publice. Indiferent de partidul aflat la putere.

Cum ziceam, problema USRPLUS este ca nu a reusit sa atraga efectiv si direct multe astfel de personaje.
bgdrenault
adevarat profesionist, tot mai multi ca el
Vezi ca intra in contradictiile cu mancatorii de studii de fezabilitate samd
Daca el proiectase aeroport la teleorman ne mai miram ca dragnia dorea autostrada?

https://www.bugetul.ro/un-cunoscut-jurnalis...esfiintati/amp/

In alta ordine de idei, Mosneanu acuza

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/pol...motiune-1683067
dacis
QUOTE(bgdrenault @ 28 Sep 2021, 13:14)
adevarat profesionist, tot mai multi ca el
Vezi ca intra in contradictiile cu mancatorii de studii de fezabilitate samd
Daca el proiectase aeroport la teleorman ne mai miram ca dragnia dorea autostrada?
*

Eu de Dragos Paslaru am auzit prin 2015 ori 2016. Insa de firma lui auzisem cu ceva mai multi ani inainte, fara sa stiu ca are de-a face cu aceasta. Si, da, acea firma este una din principalele firme de consultanta din domeniu din tara.

Cat priveste ce proiect scrie o firma ori alta, din experienta profesionala personala da-mi voie sa iti spun ca fiecare scrie ce proiect este contractat sa scrie. Important este sa faca documentatia onest si fara sa coafeze datele si informatiile din documentatia scrisa. Oricat ar parea de ciudat, excluzand proiectele de pe PNDL, unde beneficiarii au umflat anumite capitole, proiectele marilor firme de consultanta au fost scrise in maniera corecta si integra. Motivul nu este unul moral, ci unul practic: daca ajunge la evaluarea expertilor UE un proiect scris de firma SC Vasilache si Marioara SA si care are datele si concluziile eronate (umflate ori diminuate, dupa nevoi), apoi fiecare aplicant ulterior care cere finantare pe baza unor proiecte scrise de SC Vasilache si Marioara SA este puricat la punct si virgula. Asta inseamna macar intarzieri mari in evaluare, daca nu si depunctare si, deci, pierderea finantarilor. Si, crede-ma, in domeniul asta daca ti se duce buhul la beneficiari ca proiectele scrise de tine trezesc suspiciuni si nu aduc bani, nu te mai contracteaza nici naiba. Seriozitatea si credibilitatea sunt aici mult mai importante decat cred cei mai multi...

bgdrenault
QUOTE(dacis @ 28 Sep 2021, 14:22)
Cat priveste ce proiect scrie o firma ori alta, din experienta profesionala personala da-mi voie sa iti spun ca fiecare scrie ce proiect este contractat sa scrie.

Deci a scris ce i a spus dragnia sa scrie, nu? Plus ca multe din proiectele scrise sunt zero continuitate.

E bine, asa se fac banii, din consultanta nerealizabile(aici nici macar nu poti dovedi ca esti competent, ca ai viziune, cand proectul nu se face).......dar cum e cand pe urma intri in politica si blamezi tocmai acest lucru?
dacis
QUOTE(bgdrenault @ 28 Sep 2021, 14:44)
Deci a scris ce i a spus dragnia sa scrie, nu? Plus ca multe din proiectele scrise sunt zero continuitate.
*

Un proiect este fix ce zice numele lui: o intentie. Care uneori se concretizeaza, alteori nu, inclusiv functie de daca si cu cat il finanteaza cineva. De exemplu, prin 2000 m-a lovit gandul sa imi fac o casa. Asta inseamna ca mi-am facut un calendar si o prognoza: sa strang niste bani, iar prin 2002-2003 sa imi iau terenul; dupa ce imi iau terenul, mai strang bani cativa ani, mai fac un imprumut si prin 2005-2006 imi fac casa. Ca am avut bani de teren abia prin 2005 si casa am inceput-o abia in 2010, asta tine de inevitabilele intarzieri in implementarea proiectelor. La fel, faptul ca vazand terenul si discutand cu noi cateva ceasuri, prima firma de arhitectura ne-a prezentat o simulare cu o casa de vreo 400 mp, asta tine tot de ideea de proiect. Insa asta nu inseamna ca pana la urma am si facut o casa de 400 mp... Una este ce iti doresti si alta este pentru ce si cat ai resurse sa construiesti, nu? Dar cum ziceam si mai sus, cine scrie proiectul, o face pe baza unui contract, cu niste repere clare stabilite prin acel contract. Iar reperele initiale intotdeauna le stabileste beneficiarul, nu cel care scrie proiectul.
bgdrenault
Doar ca ce ai facut, gandit, platit ai facut cu banii tai, nu ai altora.


28 Sep 2021, 15:01:
QUOTE(dacis @ 27 Sep 2021, 09:08)
Inclusiv in ce priveste micile dar extrem de numeroasele ghesefturi amicale: hartii inutile (studii de fezabilitate, proiecte de infrastructura mica si mijlocie si de utilitati multiplicate la nivel de oras si comuna si care (tehnic) ar putea fi facute centralizat si odata pentru totdeauna si pentru toti solicitantii), achizitii la suprapret, prestatii mimate etc.etc.


Da, vad ca scrii bine, mai putin cand e cazul de unii useristi. Bun asa.
dacis
QUOTE(bgdrenault @ 28 Sep 2021, 14:59)
1. Doar ca ce ai facut, gandit, platit ai facut cu banii tai, nu ai altora.
2. Da, vad ca scrii bine, mai putin cand e cazul de unii useristi.
*

1. In cazul casei da. Dar vroiam sa fac si eu, ca omul, anii astia o pensine la Bicaz. Si asta n-as fi facut-o pe banii mei, ci printr-un proiect, cu bani de la UE. "Decat" ca intre timp europenii s-au prinsa ca macar 3/4 din pensiunile facute cu finantare din banii UE sunt de fapt case mascate sub porecla de pensiune. Pai e bine asa monser, ca din cauza unor golani, sa pedepsim pe toata lumea, la gramada?
2. Parerea mea despre marea masa de USR-isti este foarte foarte potrivita. Aia de care am o parere buna sunt intr-un numar infim. In afara de Paslaru, C. Armand, C. Chichirau si de Ciolos, nu-mi vine alt nume in minte. Despre marea masa a USR-istilor parerea mea este fix cea de mai sus

QUOTE(dacis @ 26 Sep 2021, 14:55)
Majoritatea initiatorilor si activistilor USR erau la momentul "Zero" fie in societatea civila secundara (de plan doi), fie din randul super-micilor antreprenori (cu venituri totale de 20-30.000 de euro pe an), care o lalaiau de pe o zi pe alta, fie din randul consultantilor in afaceri ori, mai ales, pe proiecte europene de mica anvergura, care mai ciuguleau si ei pe ici pe colo sume relativ derizorii (gen Barna).
*







28 Sep 2021, 17:48:
QUOTE(bgdrenault @ 28 Sep 2021, 14:59)
...
*


Cu mimoze si baieti fini de genul asta nu rupi administratia-n doua: https://www.aktual24.ro/secretar-de-stat-de...e-minciuni-sfr/


Evident, nici cu ticalosi tampiti, cum obisnuia sa puna in pozitii de semnat (ca erau pusi sa semneze, nu sa decida!) Dragnea si vad ca au continuat-o si Orban si, cu mult mai mult succes, mister Citu. Acuma este drept ca si PNL-ul si PSD-ul au de unde-i recruta: orice prostovan absolvent de privata a gasit o usa deschisa.
dizzy
pe principul: tu esti curva, ba tu esti curva

Scandal în USR PLUS. Cioloș lansează acuzații privind votul din partid, după ce Barna l-a numit „om al sistemului”

Copreședintele USR PLUS Dacian Cioloș lansează o serie de acuzații la adresa modului în care se desfășoară turul al doilea al alegerilor pentru conducerea formațiunii, după ce Dan Barna, contracandidatul său, Dan Barna, l-a numtit „om al sistemului”.

„M-am gândit mult în ultimele ore la cum anume pot merge mai departe, având în vedere că o parte din Biroul Național nu recunoaște decizii luate împreună, încearcă să blocheze verificări legitime ale Comisiei Electorale și multe alte lucruri pe care nu vreau să le definesc acum. Am văzut colegi pe care i-am învestit cu încredere, dar azi aleg să derapeze de la principiile care ne-au adus împreună”, a scris Cioloș într-un mesaj trimis pe un grup intern al USR PLUS.

„Eu nu sunt omul care să își dorească să câștige o competiție cu orice preț, așa cum, din păcate, constat că se întâmplă la unii dintre colegii noștri. Am promis în campanie dialog, unitate și modernizarea funcționării partidului și nu dau înapoi. Sunt însă câteva lucruri care nu mai pot rămâne așa de-acum înainte, pentru că promitem altfel de politică, dar când este să o aplicăm și intern unii se fac că uită de această promisiune”, a continuat el.

„Dan m-a definit azi „om al sistemului”. O etichetă pe care mi-au pus-o pesediștii, peneliștii sau oficii de propagandă ale lor de-a lungul timpului. Nu înțeleg cum a acceptat să îl numesc eu, om al sistemului, secretar de stat în 2016. Sau pe Cristi Ghinea ministru, pe Cătălin Drulă consilier de stat și așa mai departe. Au făcut atunci pact cu un om al sistemului?”, a scris Cioloș.

„Dar dacă s-a deschis subiectul „sistemului”, aș vorbi mai degrabă și de cel intern de partid. Sistem forțat și condus fix de cei care mă acuză. De la Secretariatul General – care, din păcate, a făcut erori de netolerat în acest proces electoral - până la sistemul „autobuzelor” reîncărcate pentru turul 2 printr-o interpretare foarte lejeră a regulilor. Dan spune azi că e normal ca adrese de e-mail pe care oamenii primesc un link de vot să fie făcute de șefii de filială unor colegi din mediul rural. Încă puțin și devine acceptabil ca alții să voteze în locul celor îndreptățiți. Pentru mine, e inacceptabil să schimbăm reguli care, de altfel, sunt clare în legile țării, cum inacceptabil este să jignim colegii din mediul rural în acest fel spunând că trebuie „ajutați” să voteze, pentru că ei nu s-ar pricepe. Abia ăsta este „sistemul” de neacceptat, nu calomnii ieftine.

Avem o Comisie Electorală votată în BN care poate verifica și are instrumentele necesare să clarifice toate sesizările. Nu e nevoie de alte decizii politice ca să stăm în cadrul statutar de alegeri”, a încheiat el.

Citiți și: Dan Barna explică de ce l-a numit „om al sistemului” pe Dacian Cioloș: „Să spunem că a fost un ping-pong”

Editor : M.B.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/pol...oWhHmkDgIhgUqdE
IRONICK
QUOTE(dizzy @ 29 Sep 2021, 12:06)
Citiți și: Dan Barna explică de ce l-a numit „om al sistemului” pe Dacian Cioloș: „Să spunem că a fost un ping-pong”
*

Prea mult bun-simt din partea lu' Ciolos.

Barna o sa piarda, indiferent cat se screme. Ghinea degeaba este catelus.
Drula nu da doi bani pe ei.
cristic1982
Eu ii doresc lui Barna o pensionare anticipata
Este romanul tipic, nu face nimic, nu spune nimic concret si se inconjoara de lingai
Bicicleta galbena
"Dacian Cioloș este câștigătorul turului al doilea al scrutinul online din USR-PLUS pentru funcția de președinte al partidului, la 700 de voturi diferență de Dan Barna. Primul tur al alegerilor interne fusese câștigat tot de Dacian Cioloș. Rezultatul scrutinului online urmează să fie validat de Congresul USR-PLUS care va avea loc sâmbătă și duminică, la Romexpo."


https://m.hotnews.ro/stire/25075416





dizzy
QUOTE(dizzy @ 24 Sep 2021, 10:17)
Zic ca in cazul asta mult iubitul DNA a executat o vanatoare de vrajitoare la ordin pulitic.  Frumusel ar fi sa vedem ceva demisii sau demiteri pe motiv de sapca.

Acu, la pelene va fi gonit Orban si pus in comanda Cuie Mitu ;
La Usere va fi pus Cioloj si se reface coalitia UserePeleneUdemere.
E vineri, ciafa si cafelutz la toata lumea!
*


1 se făcu!
2 se făcu!
Hai cu 3!

Cafeluță la toată lumea!
dacis
QUOTE(dizzy @ 2 Oct 2021, 06:25)
Hai cu 3!
*


Cafeaua am baut-o deja, ceafa azi o sar. O inlocuiesc cu niste peste si cu inele de calamar.
dizzy
Daca vii, fac cinste cu dansul[attachmentid=1628132384]
dizzy
N-ai venit - paguba ta!

La Congresul USR PLUS delegații au votat să fie scoasă din denumire titulatura PLUS, astfel încât partidul de va numi doar USR.
IRONICK
QUOTE(dizzy @ 4 Oct 2021, 10:00)
N-ai venit - paguba ta!

La Congresul USR PLUS delegații au votat să fie scoasă din denumire titulatura PLUS, astfel încât partidul de va numi doar USR.
*


S-au razbunat ca a castigat Ciolos.
dacis
Oare l-au iertat pe Moise Guran?
cristic1982
Barna si gasca de oportunisti de pe langa el nu stiau decat cum sa faca sa isi puna secretari de stat si prefecti dintre cei care i-au sustinut si pupat in cur.
Asta a fost primul scop, ulterior ramanand sa se gandeasca...
Ce este ciudat, este ca o gasca oportunista ca a lui Barna/Ghinea, pusa doar pe manevre, nu s-a prins de manevrele PNL
Bicicleta galbena
Sper ca venirea lui Ciolos sa mai omogenizeze putin partidul, inca e impartit in plusisti si useristi.
Parerea mea e ca ar ajuta si redenumirea completa a partidului.

Vad ca a disparut complet din peisaj postacul anti-userist*, s-or fi terminat fondurile? unsure.gif


* il stiti si voi, e ala cu nume de leguma. Leguma radacinoasa (nu e nici o ironie, singur si-a pus numele! O fi stiind el ceva...).


cristic1982
Problema nu este impartirea intre useristi si plusisti, ci fragmentarea datorata gastii Ghinea/Barna.
Sincer, desi in trecut i-am sustinut si i-am indemnat si pe altii sa ii voteze, la momentul actual, daca ar fi alegeri anticipate, nu i-as mai vota.
dacis
Am spus-o și alta data, inca de vreo cativa ani in urma. In USR este o mare diferenta intre membrii de rand și simpatizanti, pe de o parte, și elita conducatoare, pe de alta parte. Simpatizantii și membrii de rand cam au din ce trai (bine), din bani obtinuti din afara politicii.

In schimb, majoritatea activistilor și liderilor USR au venit fie din societatea civila secundara (de plan doi), fie din randul super-micilor antreprenori (cu venituri totale de 20-30-50.000 de euro pe an), care o lalaiau de pe o zi pe alta, fie din randul consultantilor in afaceri ori, mai ales, pe proiecte europene de mica anvergura, care mai ciuguleau si ei pe ici pe colo sume relativ derizorii (gen Barna).

In afara de Clotilde Armand (care la un moment dat chiar a fost cineva in bransa ei, dar despre care nu stiu (dar as vrea sa aflu!) la ce nivel profesional mai era la intrarea in USR) eu un alt personaj de prim plan din USR care sa fi fost cu adevarat pe propriile picioare în economia reala eu nu am habar.

Pe langa acestia, mai era un mic grup de indivizi pe care ii putem numi tehnocrati, gen Ciolos, Dragos Paslaru și inca foarte putini. Insa, repet, marii lideri de prim plan ai USR, gen Barna, Ghinea etc. sunt fix pix daca ii intrebi ce au de pus pe masa ori in CV.
dizzy
Președintele USR, Dacian Cioloș, a afirmat, miercuri seară, că nu este cazul să fie interpretate declarațiile președintelui Iohannis, după ce șeful statului a declarat că ”USR a abandonat guvernarea. E greu de negociat cu un fost partener care a votat să își dărâme Guvernul”. ”Dacă domnul președinte nu are altă soluție decât Florin Cîțu probabil că are și varianta de susținere politică a unui astfel de premier”. (News.ro)

Nu prea inteleg de ce va dezamagiti asa usor.
Au dat un pic de greu si gata , dau quit si reload.
bucatzel
QUOTE(radian @ 11 Oct 2021, 18:38)
Dacian Ciolos viitorul Prim-minstru?
*



Cre' ca Iohannis vrea sa-l bage in fibrilatii pe tony-s
Bicicleta galbena
Alegerea ar fi foarte buna, cu o conditie: tot Iohannis sa-i induplece pe penelisti sa-l accepte pe Ciolos si sa-l voteze. Daca tot a fost numero uno in bulibaseala asta, atunci sa faca bine sa o descurce.


Habba
Praf in ochi.
KWJ urmărește discreditarea totală a USR prin mutarea asta.
Ce n-au înțeles (încă) PNL și KWJ, e ca ei deja miros a penețeu...degeaba toată cacealmaua asta.
dacis
Ciolos, daca nu face doua greseli, indiferent ca face ori nu guvernul (cel mai probabil eu zic ca nu il va face), el si USR ies castigatori din aceasta etapa a crizei politice. Prima capcana in care nu trebuie sa cada este aceea a acceptarii statutului de guvern minoritar, indiferent cine si ce ii promite. A doua eroare ar fi ca, daca PNL refuza in mod repetat sa intre la guvernare, sa anunte ori, mai rau pentru el, sa initieze negocieri cu PSD ori cu AUR.
sorin1983
de bucurie iar au luat-o valutele in sus...
Bicicleta galbena
QUOTE(Habba @ 11 Oct 2021, 21:09)
KWJ urmărește discreditarea totală a USR prin mutarea asta.
*


Destul de probabil.
Dupa ce Ciolos 'nu va reusi' sa gaseasca o majoritate, Iohannis va mai da o sansa pesedeului.

'-Domnule Ciolacu, pe cine ziceati ca propuneti?
-Pe Rafila...
-Daaaa, e o propunere rezonabila...'

dry.gif

IRONICK
[attachmentid=1628132751]
tatabobu
Ciolacu' parca propusese prim-ministru "anticipate".
sorin1983
se pare ca se cauta cineva care sa dea cu pumnu' pentru altii si d'aia aceasta solutie...
[attachmentid=1628132760] [attachmentid=1628132761] [attachmentid=1628132762] [attachmentid=1628132763]
dizzy
Momentan strike 3 se amana momentan

1. Cioloș nu trece de parlament . Joianis poate propune fără grețuri un USL nou pur sânge, pe principiu': IO v-am dat o șansă si nu ați fost capabili ; sutinguraUSRsiCiolos .
2. Cioloș trece guvernul prin parlament (printr-o minune) și e blocat fără grețuri în orice reforma de ceialti.
Marul otravit
[attachmentid=1628132770]

Desemnarea lui Cioloș e ca prezentarea calului bătrân la iarmaroc, din snoavă. Nu pentru vânzare, ci pentru a fi făcut de rușine.
IRONICK
[attachmentid=1628132768]
dacis
QUOTE(dizzy @ 12 Oct 2021, 09:09)
1. Cioloș nu trece de parlament . Joianis poate propune fără grețuri un USL nou pur sânge, pe principiu': IO v-am dat o șansă si nu ați fost capabili ; sutinguraUSRsiCiolos .
2. Cioloș trece guvernul prin parlament (printr-o minune) și e blocat fără grețuri în orice reforma de ceialti.
Marul otravit
*

Man, asta-i gandire rudimentara, fara suparare. Daca Ciolos nu face o majoritate reala care sa-l sprijine, crezi ca-i atat de prost sa mai ajunga in Parlament? Barna poate ca ar fi in stare de asa ceva, dar Ciolos eu zic ca nu-i chiar asa stupid .
dizzy
Cu cine sa faci?
PNL PSD AUR UDMR?
cu primii tocmai se scuipara, cu secunzii nu se poa dpdv doctrinar, aur biggrin.gif , UDMR se baga.
IRONICK
QUOTE
Dacian Cioloș- premier
Dragoș Tudorache - ministrul de Interne
Cătălin Drulă- ministrul Transporturilor
Vlad Voiculescu / Ioana Mihăilă- ministrul Sănătății
Claudiu Năsui- ministrul de Finanțe
Cristian Ghinea - ministrul Fondurilor Europene
Octavian Berceanu - ministrul Mediului


Nu o sa avem niciodata un guvern fara hoti. PSD/PNL, pardon, USL o sa aibe grija. Nu am uitat de UDMR.
einstein1984
cat timp e vot universal... o sa ai dreptate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.